PDA

Zobacz pełną wersję : pianka czy tasma



invx
02-08-2004, 19:34
w czym przewyzsza tasma rozprezna pinake montazowa ? bigdzie nie moge znalezc,

jareko
02-08-2004, 21:15
w niczym
szczegoly - przeczytaj sobie ostatnich piec - dziesiec stron w szukam dobrych okien
ewentualnie na gorze w pasku masz opcje - szukaj
wpisz temat : tasma rozprezna i zaznacz by wyswietlilo ci odpowiedzi jako posty a wsztkie watki w temacie "tasma rozprezna" tam zobaczysz

mieczotronix
02-08-2004, 22:43
taśma rozprężna ma ładny szary kolor i jest równa

invx
03-08-2004, 18:16
now alsnie w temacie szukam dobrych okien nieczego konkretnego nie bylo, wiec zapytalem osobno.

jareko
03-08-2004, 18:32
zaczalbym od tej strony http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=286868&highlight=tasma+rozprezna#286868

jareko
03-08-2004, 18:35
i dalej http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=368038&highlight=rasma+rozprezna#368038 to o parapetach zewnetrznych
i dalej http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=326815&highlight=rasma+rozprezna#326815


i dalej http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=325486&highlight=rasma+rozprezna#325486



i jeszcze http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=325486&highlight=rasma+rozprezna#325486

i wszystko w temacie szukam dobrych okien
i czasem warto skorzystac z opcji "szukaj"

jareko
03-08-2004, 18:43
a jesli interesuje cie kwestia montazu - szeroko pojetego to po prostu wejdz w opcje "szukaj" zaznacz "posty" i autora "jareko"
sadze ze dowiesz sie wiele zwlaszcza ze moje odpowiedzi przewaznie sa wraz z wypowiedziami Pchelka lub Goscia - naprawde skarbnica wiedzy monterskiej

invx
03-08-2004, 19:05
widziaem i nic konkretnego ... tylko takie tam ze tasma ladniejsza, ze nie trzeba zabezpieczacz przed UV, a nie ma co lepsze, w jakich warunkach, etc.

awt
03-08-2004, 19:33
A czy można zamiast pianki czy taśmy użyć wełny szklanej? Nie ma wtedy kłopotu, że podłoże nierówne, jest dosyć elastyczna?

invx
03-08-2004, 20:03
nie, poniewaz tasma/pianka tez mocuje i usztywani w jakis tam sposub okno, nie mowiac ze welna wymaga wentylacji, paroizolacji, zamorowana w scianie by zgnila.

Krystian
03-08-2004, 20:08
Od zewnątrz mam okna uszczelnione taśmą rozprężną, która elegancko wypełniła szczelinkę między oknem a elewacją... :P :P :P
Osobiście polecam taśmę.

jareko
03-08-2004, 22:41
widziaem i nic konkretnego ... tylko takie tam ze tasma ladniejsza, ze nie trzeba zabezpieczacz przed UV, a nie ma co lepsze, w jakich warunkach, etc.
No dobrze - wiec pokrotce maly wyklad - choc wiem ze tam jest i chyba nie wczytales sie do konca
Na mijej stronie sa dwa zestawy zdjec - montaz na tasme w nowo powstalym domu na stylko okno-klinkier oraz przy wymianie okien
Na podstawie tych zdjec juz mozna kilka wnioskow wysnuc ale po koleii:
wymiana okien
Jesli otwor okienny jest rowny, prawie idealny i w pionie i poziomie - wtedy tasma dana od zewnatrz nie dosc ze estetycznie wyglada to odpowiednio zastosowana czymi takie polaczenie wrecz idealnym.Dobrze wypelnia wszelkie szczeliny i jest OK - ale niestety tak bywa tylko na rysunkach czy w blokach z wielkiej plyty (i to tez nie zawsze) Czesto stare okno nie jest zamontowane w pionie i poziomie i pozniej widac takie kwaiatki jak na zdjeciu - szpara u podlogi 5mm zas przy nadprozu 25mm - horror - nieprawdaz?Przy wymianie okien w budynkach zbudowanych z cegiel a zwlaszcza z dziurawki tasma nie ma szansy wypelnic wszystkich szpar co powoduje ic takie polaczenie jest nieszczelne dla pary wodnej i powietrza.To ze dla pary wodnej to w sumie OK ale wiatry czasem moga sie w takich szczelinach pojawic
monatz okien
Warunkiem estetycznego wygladu takiego polaczenia jest idealnie wymurowany otwor by nie bylo niespodzianek w stylu wyzej wymienionych.Poza tym najczesciej po wstawieniu okien nastepuja prace tynkarskie i trudno taka tasme utrzymac w czystosci a najczesciej ja sie tynkiem pokrywa
podsumowanie
czy tasma jest lepszym rozwiazaniem? Ja stosuje ja tylko na zyczenie Inwestora - dlaczego? podraza niesamowicie koszt montazu, By takie polaczenie spelnialo wymagania trzeba stosowac odpowiednie tasmy - o odpowiedniej szerokosci jak i stopniem rozprezenia. Bledne jest rozumowanie iz swobodny przyrost tasmy od 5mm do 3 cm jest wystarczajacy - tasma by spelniala swoje zadanie nie moze w szczelinie rozprezyc bardziej niz polowa wyjsciowej grubosci inaczej nie spelnia swojej funkcji i jest wtakiej sytuacji bardzo podatna na erozje pod wplywem UV (niektorzy mowia iz bardziej niz piana).Cena metra biezacego tasmy 25/10 (najczesciej stosowany wymiar - lub inaczej - wymiar ktory powinien byc stosowany kosztuje ponad 10zl brutto
Od razu rozszyfrowanie tego symbolu - 25 to szerokosc tasmy - 10 to wyjsciowa jej grubosc - efektywne rozprezenie w otworze to max 15 mm choc swobodnie rozprezy sie do 40 mm.Tutaj tanszym i w wielu o ile nie we wszystkich sytuacjach piana jest rozwiazaniem lepszym pod kazdym wzgledem. Idealnie wszelkie szczeliny wypelnia, poddaje sie latwo obrobce, jest tania a tym samym nie podraza tak niebotycznie kosztu montazu - jedyna wada - MUSI byz pokryta tynkiem by nie nastepowal proces erozji pod wpywem UV powodujacy iz systematycznie i w glad piana zamienia sie w proszek nie spelniajac rzadnej funkci.
Rola tasmy czy piany jako elemento montazowego jest totalnum nieporozumieniem. PIANA ANI TASMA nie sluzy do montazu okien czy innej stolarki okiennej. Ma za zadanie tylko uszczelnic polaczenie okno - mur. Funkcje mocowania przejmuja dyble lub kotwy oraz parapet wewnetrzny
To chyba wszystkow tym watku
w razie pytan - sluze pomoca :)

awt
04-08-2004, 08:24
Wg mnie wełna szklana nie zgnije, paroizolację i tak się robi przy oknie a funkcje mocowania okna to mają kotwy albo dyble. NIe wiem tylko jak z przyleganiem do plastiku i ściany wełny?

puchatek
04-08-2004, 10:45
Na moje życzenie okno (miało przewędrować w inne miejsce) zostało z 5-6 lat temu zamocowane TYLKO na pianę. Oczywiście pamiętam o tym i kiedyś może zamocuję je normalnie.
Sorki za zgorszenie Jareko...

jareko
04-08-2004, 14:30
spoko - do zgorszenia mi daleko :) nie wiem nawet czy jest jeszcze cos w stanie mnie zgorszyc ;)
awt - kiedys juz takie uszczelnienie bylo stosowane - zwykly wojlok - cale budownictwo czasow E.Gierek na wojloku jako uszczelnieniu stoi i tez nie gnije ale.............. nagminnie powmiedzy oknem a sciana wieje - i juz masz odpowiedz co lepsze :)

jareko
04-08-2004, 14:33
widziaem i nic konkretnego ... tylko takie tam ze tasma ladniejsza, ze nie trzeba zabezpieczacz przed UV, a nie ma co lepsze, w jakich warunkach, etc.
chyba nie te posty czytales :( zwlaszcza ostatni byl dosc dokladny - ale co mi tam ;) - odpowiedz na dreczacy cie temat masz powyzej :)

invx
04-08-2004, 19:13
OK, co do tasmy, mniej wiecej wiem wszytsko, teraz troszke inny problem, zle zeby nie mnozyc tematow, napisze tutaj:

przymierzam sie do wymiany okna w bloku (wiezowiec, wielka plyta), i jest problem bo tyl od dolu okna i od gory jest zelbet, a po bokach plyta pilsniowa, ktura juz sie rusza i nie ma mozliwosci do niej zadnych kotew przykrecic, wyglada to tak:



________________________
zelbet
________________________
| |
| |
| |plyta
plyta | okn |pilsniowa
pilsniow.| |
| |
______ _________________
zelbet
________________________


i czy wystarczy dac tylko kotwy na gorze i na dole?

EDIT

uuu, parser spiepyl mi rysunek, bo inaczej czyta spacje, ale cuz .. moze sie czegos dopatrzycie :D

jareko
04-08-2004, 20:13
ta plya pilsniowa jest przybita do konstrukcji (szumne slowo - konstrukacja :) ) drewnianej i okno niestety musisz ponownie na kotwy do tego "cuś" przykrecic. Okno zamocowane tylko gora i dolem szacuje ze rok wytrzyma i bedzie na szmelc
Jesli ta konstrukcja jest przegnila to musisz ja czyms zastapic - proponuje profil stalowy (zamkniety 40/60) tylko musisz do niego stopy przyspawac tak by moc w nadprozu i dole zakotwic - dopiero pozniej do czegos takiego okno wstawiasz i na samonawierty montujesz (sa takie fi=6 na 120)
Sorki - ale tak kiedys budowano - jest to adapracja budynkow biurowych typu "Lipsk" na cele meiszkaniowe - za to powinni wsadzac do wiezienia lub od razu na szafot takiego delikwenta co takie cos wymyslil

invx
06-08-2004, 19:08
a czego ma po roku go szlag trafic jesli bedzie tylko gora i dolem ?

jareko
06-08-2004, 20:02
jejku - a czy pytasz sie dlaczego ksiezyc swieci? ;)
po prostu przy braku stabilnego zamocowania pod wplywem slonca i temperatury powykrzywia sie i bedzie na szmelc :(
Poczytaj sabie watki o montazu okien w "szukam dobrych okien"

invx
07-08-2004, 06:05
ehhh, no bez jaj, nie jestem dzieckiem, wiem jak sie okna montuje, wiem co to jest search.php. ...

jareko
07-08-2004, 23:02
http://www.kalejbud.pl/polecamy%20str/p_pianka.html
milej lektury w temacie :)