PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z tarasem - olejowana deska ryflowana - modrzew



lulito
06-08-2014, 08:48
Witam serdecznie.

Mam problem z tarasem ale po kolei.

Taras został ułożony ok 2-3 tygodni temu z ryflowanej deski modrzewiowej, deski zostały zaimpregnowane olejem do tarasów firmy Altax.

Co się stało, wszystko było dobrze padał po deskach deszcz i nic się nie działo.

Po jakimś tygodniu jak przelała się woda z małego pompowanego basenu dziecięcego powstały dziwne czarne zacieki w jednej części tarasu. Co ciekawe woda była rozlana na większej części tarasu a plamy wyszły tylko w jednym miejscu.

Nie mam pojęcia jak to usunąć, jakim preparatem, czy jakim urządzeniem.

Próbowałem dwóch płynów:
Altax - Preparat do usuwania mchów i porostów
Starwax - koncentrat do mycia tarasów drewnianych.

Próbowałem również szczotki do czyszczenia drewna przypinanej do wkrętarki.

I tak płyny niewiele dały tylko lekko zbladły deski ale plamy dalej są. Szlifowanie/czyszczenie mechaniczne co prawda dało jakiś efekt ale deska nie wróciła do normalnego wyglądu na zdjęciach wszystko widać.

Zdjęcie nr 1 - taras bez plam
Zdjęcie nr 2 - taras po czyszczeniu kawałka deski (płyn + mechaniczne czyszczenie)
Zdjęcie nr 3 - zbliżenie

Proszę o poradę jak mogę to wyczyścić, czy jakąś szlifierką czy czym, już nie mam pomysłów. Może ktoś się spotkał z takim problemem
273445
273446
273447

monkey222
06-08-2014, 10:21
a czy czasem w rejonie gdzie są plamy to nie było cięte aluminium albo coś podobnego.- profile -balustrady . poręcze ??? opilki w kontakcie z woda robia takie plamy-

lulito
06-08-2014, 10:38
yyyhhhh, cięto w tym miejscu kilka rurek metalowych co prawda bylo to zasłonięte troche kartonem, ale to by się zgadzało, bo tylko w tym miejscu to wyszło. wiesz może w takim razie jak to usunąć ?

monkey222
06-08-2014, 11:11
yyyhhhh, cięto w tym miejscu kilka rurek metalowych co prawda bylo to zasłonięte troche kartonem, ale to by się zgadzało, bo tylko w tym miejscu to wyszło. wiesz może w takim razie jak to usunąć ?

my robimy głównie parkiet i podłogi ale kiedyś w jednym domu gdzie kładlismy podłogę kolesie od barierek tak właśnie załatwili cały taras i nic nie pomogło. wymieniali na swój koszt. ale może ci coś doradzi ktoś typowo od tarasów

Parkiet
06-08-2014, 14:02
Monkey wyczuł problem, istotnie to nie jest wina drewna.
Logicznie ujmując;
1 - Na tarasie z drewna cięto rurki stalowe co pozostawiło drobiny żelaza na drewnie.
2 - Na drobiny żelaza nie zadziałała deszczówka bo jest czysta, prawie desytlowana.
3 - Na drobiny żelaza na tarasie zadziałała woda z kranu ponieważ zawiera różne sole, a być może dzieciaki nasiusiały do basenu.
Stąd plamy, które można usunąć stosując antidotum w postaci kwasów organicznych typu kwas mrówkowy lub szczawiowy, można spróbować perhydrolem.
Po zastosowaniu deski trzeba starannie spłukać. Powodzenia.

ANNNJA
07-08-2014, 09:51
z czasem zdecydowanie zblednie, ale do tego czasu nie powinieneś więcej olejować bo przykryjesz wszystko,

mi kiedyś na ścienie troche takich kropek/ plamek zostało- cięta była blacha, zauważyłam na jesieni, na kolejne lato już tego nie widziałam !

bartosz741
15-10-2015, 16:26
Witam.

U mnie pojawiła się podobna sytuacja. Na jednym z trzech wykonywanych tarasów pojawiła się sinizna przypominająca wyglądem deski na wyżej zamieszczonych zdjęciach. Cały dzień siedzę na forach i czytam co to może być i jak to usunąć. Na tą chwilę doszedłem (dzięki wyżej zamieszczonej dyskusji) że występowanie tej sinizny jest spowodowane prawdopodobnie przez opiłki metalu (sinizna na deskach występuje tylko w okolicy gdzie były cięte słupki). Moje pytanie brzmi dlaczego tak się dzieje i jak z tego teraz wybrnąć - proszę o podanie tylko sprawdzonych metod. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.