PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie z pustaka łupanego - słupki pod bramę.



Sidi
08-08-2014, 19:11
Witam.
Będzie u mnie robione ogrodzenie z pustaka łupanego. Słupki 38x38cm i podmurówka także z pustaków ale szerokości 20cm. Czy słupki pod bramę dwuskrzydłową mogą być wolnostojące? (Głębokość fundamentu ok 1metr). Czy muszą być połączone ławą fundamentową z resztą ogrodzenia lub ze sobą? Czy konieczne jest poziome zbrojenie ław fundamentowych pod ogrodzenie (słupki będą zbrojone)? Czy w słupkach pod bramę wystarczy zbrojenie z prętów czy wymagany jest profil (jaki? 60x60mm?), do którego będzie przymocowana brama?
Pozdrawiam.

beatagl
10-08-2014, 12:59
Witam
Właśnie wykonywałam takie ogrodzenie, przed tym zasięgnęłam opinii wielu fachowców. Jeszcze bardzo ważna jest informacja jakiego typu będzie brama
Ja zdecydowanie radzę zrobienie ławy fundamentowej połączonej ze słupkami, obowiązkowo zbrojenie poziome min fi 10, strzemiona fi 6. Ława na co najmniej 100cm głębokości. Moja brama jest ciężka i dodatkowo kopałam boczne zastrzały po 50cm w boki (całość wyglądała w literę "U")
U ciebie jak piszesz słupki 38x38 wystarczy za zbroić prętami

Sidi
12-08-2014, 09:50
iękuję za odpowiedź. Zbrojenie zrobione, czekam na zalewanie fundamentu. Ile ja się nasłuchałem o tym metrowym fundamencie i bezsensowności zbrojenia poziomego to moje. Dobrze, że jest to forum. Brama będzie dwuskrzydłowa. Kowal, który będzie robił bramę twierdzi, żeby nie dawać fundamentu pod bramą - wystarczy, że słupki nie są wolnostojące tylko połączone z resztą ogrodzenia.
Ekipa, która będzie mi to budować kręci jeszcze nosem na izolację poziomą - rozumiem, że taka musi być i postawić na swoim?

homecactus
12-08-2014, 11:05
co ty masz za ekipę.
Jak nei połączysz słupków ze sobą fundamentem, to ci się skrzydła nie domkną po pierwszej zimie. Fundament musi być pod całością ogrodzenia, również pod przejazdem.
Izolacja pozioma jest niezbędna, inaczej pustaki łupane będą ciągnąć wodę z gruntu.

Sidi
12-08-2014, 12:00
Polecana ekipa, polecana... A się okazuje, że chyba partacze. Dziś mnie czeka rozmowa z szefem.
Jak mam fundament poniżej strefy przemarzania to mi się słupki rozejdą?

homecactus
12-08-2014, 12:20
Od dołu nie przemarznie, ale grunt wokół fundamentu będzie przemarzał i parł na słupek.
Moi rodzice mieli tak zrobiony fundament (osobno pod 2 słupki) i zimą brama się nie domykała.

Kubencki
12-08-2014, 16:31
Montujemy bramy na słupach bez fundamentu pod przejazdem i nie ma z nimi problemu. Kwestia dobrego wykonania fundamentu.

beatagl
12-08-2014, 23:26
Od dołu nie przemarznie, ale grunt wokół fundamentu będzie przemarzał i parł na słupek.
Moi rodzice mieli tak zrobiony fundament (osobno pod 2 słupki) i zimą brama się nie domykała.

Dokładnie, znajomy mi opowiedział taką sama sytuację, a wylał "pestki" na 130cm głębokości