PDA

Zobacz pełną wersję : Najpierw kostka, potem obrzeża?



Sidi
12-08-2014, 10:56
Ponieważ prace na działce trwają, mam kolejne pytanie.
Ekipa układająca kostkę brukową, zaczęła od układania kostki. Nie znam się na tym ale wydaje mi się, że widywałem ekipy, które najpierw kładły obrzeża a dopiero potem kostkę pomiędzy obrzeżami. U mnie robią odwrotnie. Czy tak jest prawidłowo? Wkopią potem jakoś te obrzeża przy tej kostce? Nie rozsypie mi się to podczas pierwszego przejazdu autem?
Pozdrawiam.

homecactus
12-08-2014, 11:00
ciekaw jestem jak oni zabezpieczą te obrzeża przed przewracaniem Przecież obrzeże powinno być ustawione na betonie, żeby było stabilne, a jak oni tylko przysuną obrzeże do kostki i podsypią z drugiej strony betonem, to jak to się ma trzymać.

Sidi
12-08-2014, 11:27
ciekaw jestem jak oni zabezpieczą te obrzeża przed przewracaniem Przecież obrzeże powinno być ustawione na betonie, żeby było stabilne, a jak oni tylko przysuną obrzeże do kostki i podsypią z drugiej strony betonem, to jak to się ma trzymać.
Też się nad tym zastanawiam...
Jak wrócę z pracy to chyba gruntownie przepytam ekipę odnośnie układania kostki. Jak robili rondko przed domem to myślałem, że ciężko ułożyć obrzeża przed ułożeniem ronda ale teraz jadą z prostą drogą, a obrzeży brak. Będą musieli rozbierać?

CityMatic
12-08-2014, 11:32
Ponieważ prace na działce trwają, mam kolejne pytanie.
Ekipa układająca kostkę brukową, zaczęła od układania kostki.
Może mają jakiś sposób???? - u mnie układali najpierw obrzeża :)

homecactus
12-08-2014, 12:24
Też się nad tym zastanawiam...
Jak wrócę z pracy to chyba gruntownie przepytam ekipę odnośnie układania kostki. Jak robili rondko przed domem to myślałem, że ciężko ułożyć obrzeża przed ułożeniem ronda ale teraz jadą z prostą drogą, a obrzeży brak. Będą musieli rozbierać?
Moim zdaniem jeżeli zrobią "po swojemu" to będzie to oznaczać problemy albo z "ruchomymi" obrzeżami, albo z kostką zapadającą się w okolicach obrzeży.

pzdr

Sidi
12-08-2014, 12:41
Dziś z nimi porozmawiam jak oni to widzą. A jeśli się coś rozjedzie to będą poprawiać zgodnie ze sztuką.

homecactus
12-08-2014, 13:29
rozjedzie ci się po zimie, albo po dwóch, nie teraz.

End_riu
12-08-2014, 15:54
Mozna klasc obrzeza na koniec. To nie jest blad w sztuce, aczkolwiek jest duzo wiecej zabawy. Zostawia sie 20cm od miejsca gdzie ma byc obrzeze i wypelnia sie to miejsce betonem, stabilizacja.

Pozdrawiam.

m.trybulec
14-08-2014, 08:40
Na ten temat to akurat coś było nawet ostatnio na Muratorze z rysunkami
http://muratordom.pl/ogrod/nawierzchnie-ogrodzenia/ukladanie-kraweznika-jak-wybrac-odpowiednie-obrzeze-do-kostki-brukowej,86_12187.html
http://www.zielonyogrodek.pl/ukladanie-obrzezy-nawierzchni-brukowanych

Rumpac
27-11-2015, 11:11
A jakie to obrzeża i gdzie kupione? Zastanawiam się właśnie nad wyborem czegoś na wiosnę do swojego ogrodu.

k***a*z
08-12-2015, 08:38
Najpierw montuje się obrzeża a dopiero potem kostka !

murodamian
11-01-2016, 14:49
zdecydowanie, najpierw obrzeża. No chyba że mają jakieś swoje 'autorskie' rozwiązanie.

sokratis
24-01-2016, 20:14
A jakie to obrzeża i gdzie kupione? Zastanawiam się właśnie nad wyborem czegoś na wiosnę do swojego ogrodu.

Ja mam od 3 lat rozwiązania brukbetowskie, kostka + obrzeża + taras. Poszukaj tu na forum opinii o produktach betonowych, będziesz wiedział co wybrać. :)

k***a*z
25-01-2016, 08:22
Ja mam od 3 lat rozwiązania brukbetowskie, kostka + obrzeża + taras. Poszukaj tu na forum opinii o produktach betonowych, będziesz wiedział co wybrać. :)

Beton ? Lepiej niech się zainteresuje kamieniem naturalnym :-)

tom07
28-01-2016, 07:47
Witam

Mam pytanie odnośnie obrzeży czy je stosować?

Przymierzam się do ułożenia kostki na placu i firma która ma to wykonywać przekonuje mnie, ze nie warto dawać obrzeży - dużo drożej i nie wygodnie przy koszeniu trawy - podobno. Oni całość wokół kostki zalewają betonem. Pas z betonu trzymający kostę i zasypóją to ziemią.

Co o tym myślicie?

DziadekT
28-01-2016, 16:18
Ja tak mam. Obrzeża z kostki granitowej 10x10 układanej na "wałku" z betonu (którego nie widać, bo jest cały przykryty kostką i ziemią). Poza kwestią kosztu i wyglądu, tak było wygodnie ze względu na łukowate kształty powierzchni utwardzonej. Wypełnienie jest z mniejszej kostki granitowej, na zewnątrz ziemia. Po 10 latach nadal jest OK (jeśli chodzi o obrzeża), z tym, że nie jeżdżę po tym niczym ciężkim - tylko osobówką.

Tradycyjne obrzeża też nie muszą przeszkadzać przy koszeniu, jak się je zrobi równo z kostką.

tom07
29-01-2016, 13:15
Dzięki za info, trochę się obawiałem czy beton nie popęka i to wszystko się nie rozjedzie. Czyli jak dobrze zrozumiałem może być bez obrzeży zabezpieczone betonem a dla ozdoby na betonie można ułożyć np. jakieś ładne zakończenie.

surgi22
29-01-2016, 15:13
Jak masz kasę i chcesz mieć pewność zrób normalne obrzeża z granitu ( tak jak masz krawężnik przy chodniku ).

sokratis
31-01-2016, 15:18
Będzie chciał beton weźmie beton, będzie chciał kamień, weźmie kamień. :) Ja tam do kostki betonowej nic nie mam, jestem zadowolony ze swojej i jestem zdania, że da się na polskim rynku kupić trwałą kostkę brukową. Niemniej każdy ma to co lubi. :)

surgi22
31-01-2016, 21:45
Raczej lubi to co ma :rolleyes:

tom07
02-02-2016, 21:33
Dzięki za odpowiedzi raczej wybiorę beton - ponad 200 m2 kostki i będzie sporo taniej. Muszę jeszcze sprawdzić jak cenowo wychodzą najtańsze obrzeża betonowe też można je przecież zakopać na równi z kostka. Mogą być nawet z odzysku ������
I tak nie bylo by ich widać a byłyby może trwalsze niż warstwa samego betonu.

tom07
02-02-2016, 21:34
Dzięki za odpowiedzi raczej wybiorę beton - ponad 200 m2 kostki i będzie sporo taniej. Muszę jeszcze sprawdzić jak cenowo wychodzą najtańsze obrzeża betonowe też można je przecież zakopać na równi z kostka. Mogą być nawet z odzysku

sokratis
12-02-2016, 12:11
200 m2 kostki to bez problemu przekroczysz próg za który dostaniesz projekt za darmo. Powodzenia!

k***a*z
15-02-2016, 14:29
Ile z 1m2 kosztuje najtańsza betonówka ?

sokratis
16-02-2016, 10:25
Koło 25 zł brutto + koszt transportu, który zależy głównie od tego jak daleko masz z magazynu. 200 m2 to dość sporo, dobrze przelicz sobie wszystkie koszty byś wyszedł jak najkorzystniej.

k***a*z
16-02-2016, 14:26
Granitowa ~20zł brutto /1m2

sokratis
23-02-2016, 20:13
Podałem ceny dla kostki Nostalit. Gdzieniegdzie koszt może wynosić nawet 20 zł / m2, ale to zależy od okolicy. Z granitową to samo, Twoje miejsce zamieszkania zresztą może wyjaśniać ten relatywnie niewysoki koszt. Nie wiem czy piszesz o nowej czy używanej. Weź pod uwagę też to, że koszt robocizny może się zmienić w przypadku zakupu kostki granitowej lub brukowej, no sporo jest tych czynników wpływających na sumaryczny koszt.

silver200
12-04-2016, 20:48
Granitowa ~20zł brutto /1m2

Tak, chyba w Strzegomiu. Po doliczeniu transportu juz nie jest tak kolorowo