PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja w mieszkaniu



Barsa
13-08-2014, 18:38
Powoli kończę wykańczanie i trzeba kupić sprzęt AGD, a potem go podłączyć i mam problem z elektryką, a mianowicie w kuchni mam 3 obwody: ogólny, pod zmywarkę i siłę, ale piekarnik i lodówką poszły w inne miejsce oraz doszła mikrofala do zabudowy. Dziś miałem wizytę stolarza i elektryka, i ten drugi chce podłączyć płytę indukcyjną pod 2 fazy, a 3 fazę pociągnąć do "słupka" i zrobić 3 gniazda na lodówkę, piekarnik i mikrofale....

Tylko ja mam wątpliwości, czy to jednak nie za dużo na 1 fazę, nawet z bezpiecznikiem 20A? Nie lepiej pod tę fazę podłączyć tylko piekarnik, a mikrofale i lodówkę dać pod "ogólny"?

Może za dużo kombinuję, skoro elektryk twierdzi, że będzie ok?

Dominik01
13-08-2014, 19:31
Zmień elektryka:)
To co proponuje Twój elektryk to zalatuje partactwem. Te urządzenia które posiadasz mają mieć osobne obwody biegnące bezpośrednio od rozdzielnicy. I jeszcze zabezpieczenie 20A do gniazd. Niedopuszczalne.
Co to jest ten "słupek"?

janek_kos
13-08-2014, 20:09
słupek to taka wąska szafka w której zazwyczaj umieszczony jest piekarnik, mikrofala ... dominik a mam pytanie czy ta 3 faza nie leci prosto do TR. ( z małym przystankiem na puszkę ).

Dominik01
13-08-2014, 20:19
Może i leci z rozdzielnicy ale to jest obwód trójfazowy zapewne do płyty indukcyjnej+ewentualnie piekarnika. I nie rozdziela się go na obwody gniazd do innych urządzeń.

Barsa
14-08-2014, 06:55
Czyli co, pod piekarnik pociągnąć tę 3 fazę a pod lodówkę i mikrofale pociągnąć z ogólnego?

m.k.k
14-08-2014, 09:41
Zachowaj rozsądek. Trzy fazy tak jak wyżej zapisane, do płyty i piekarnika, podłączone bezpośrednio, bez pośrednictwa gniazdek.
Zostają Ci dwa obwody, zmywarka i ogólny, i trzy stacjonarne urządzenia: zmywarka, lodówka, mikrofala. Jakbyś ich nie podłączył, będzie OK, choć oczywiście elegancko jest mieć odrębne obwody na te urządzenia. Obwody z gniazdami mają mieć zabezpieczenia 16A.

Barsa
14-08-2014, 11:24
Przecież piekarnik jest podłączany na wtyczkę (może nie? w sklepach mi mówili, że tak, co mnie dziwiło), czyli mam nie używać kabla fabrycznego? Wtedy pewnie musi elektryk przystawić pieczątkę w karcie gwarancyjnej tak?

Nie ma też już opcji zmian elektrycznych, trzeba "grzebać" w tym co jest, wiec zostają dwa obwody, a chce mieć jak najmniej kabli za meblami, więc myślę, że mikrofala i lodówka pójdzie pod ogólny, do nich trzeba dodać okap i ekspres do kawy, ale tutaj chyba kabel 2,5mm i zabezpieczenie 16 A wystarczy?

Dominik01
14-08-2014, 11:54
Mikrofala, ekspres do kawy to dość prądożerne urządzenia. Jak do tego dojdzie lodówka okap i jeszcze może jakiś czajnik elektryczny to mogą zacząć się problemy. Najlepszym wyjściem jest poprowadzenie oddzielnych obwodów do tych najbardziej prądożernych urządzeń. Ale zrobisz jak chcesz.

Barsa
14-08-2014, 12:01
Tak jak pisałem, już nie ma możliwości.... tak wiec muszę chyba zrobić to tak jak zaproponowałem. Ekspresu żona używa raz na 2-3 dni, czajnika raczej nie będzie...

CzarnyIwan
14-08-2014, 12:13
Nie ryzykuj takich kombinacji. Szkoda zdrowia, lepiej odpuść ekspres lub mikrofale. Da się bez tego żyć. Ja widzę dwa rozwiązania. 1. Rezygnacja z najmniej potrzebnych sprzętów. 2. Zatrudnienie dobrego elektryka który dociągnie, brakujące oddzielne obwody. Ja kazałem puścić 8 oddzielnych obwodów na kuchnie, wszystko na 16A.

Barsa
14-08-2014, 13:01
U mnie w mieszkaniu nie ma już kucia! Nowo malowane ściany, gres, glazura.... Nie ma takiej opcji.

Ekspres już mam, a i szafki na mikrofale i piekarnik zrobione. Mleko się rozlało.

Czy nie przesadzamy trochę z tymi obwodami, jeszcze jeden by się przydał, ale tak naprawdę to moja mikrofala ma pobór mocy 1200W, moc ekspresu (wolnostojący) 950W, lodówki moc przyłączeniowa to130W (Bosch nie ściemnia??), okap to ile 200-300? Razem mamy 2,5 kW... no to chyba kabel 2,5 mm oraz bezpiecznik 16A powinny to na luzie wytrzymać.

Teraz mieszkam w bloku z dużej płyty i mam 2 bezpieczniki tylko (pewnie jeden ogólny a drugi na światło), a działają piekarnik elektryczny, mikrofala, ekspres, lodówka oraz okazjonalnie inne małe agd, oraz pewnie reszta mieszkania...

CzarnyIwan
14-08-2014, 13:27
Nikt normalny Ci nie poleci rozwiązań jakie chcesz tu zrobić. Kiedyś tak robili, teraz nie. Mechanizacja, postęp itp. Oczywiście że zadziała na tym co masz. Ale czy jest to bezpieczne dla sprzętu i domowników? Nie za często będziesz robił kawę, grzał coś w mikrofali/piekarniku/czajniku i gotował na płycie z wyciągiem jednocześnie. Kiedyś mieszkania były na 1-3 bezpiecznikach, ale kto wtedy słyszał o płytach indukcyjnych, mikrofalach, itp. Poza tym chyba nie po to wyłożyłeś tyle kasy na nowe by mieć po staremu? Ja w domu rodziców miałem 8-10 bezpieczników, w swoim właśnie budowanym w sumie ok 50 pstryczków i też za mało mi trochę.

Barsa
14-08-2014, 13:35
Pstryczków ;) już więcej nie zrobię, więc muszę działać na tym co mam... Z tego co sam zorientowałem się w temacie, to każde urządzenie powyżej 2kW ma mieć oddzielny obwód, ja mam 4 urządzenia, co mają razem 2,5 kW i to maxymalnej mocy ale to raczej średnio możliwe, żeby wszystkiego używać na raz i do tego na maxymalnych mocach... wiec na logikę i w teorii jest ok, chyba :P

Dominik01
14-08-2014, 13:59
Myślę że to powinno pomóc:)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2875109-0.html

Barsa
14-08-2014, 19:38
Tam zostałem zjechany przez kilku elektryków :P

No ale inni mi pomogli, dzięki temu wiedziałem, że ten ostatni fachowiec był oględnie mówiąc do pupy... Czyli już mam zaliczonego jednego "fachowca" hydraulika, jednego elektryka oraz stolarza, który chciał ciągnąć prąd pod piekarnik z włącznika światła :bash: . Te wykończenie mnie już przeraża.:popcorn:

ps. naprawdę w gronie elektryków są... hm nie wiem jak to określić, chodzi mi o ludzi, którzy nie rozumieją, że pewnych rzeczy się nie ominie i trzeba trochę "naciągnąć" temat. Wiem, że z prądem nie ma zabawy, ale pracowałem kiedyś przy tematach mogących zagrozić życiu w większym stopniu i nawet dyrektor z Finlandii (tam mają BHP na niebotycznym poziomie), jak już nie dało rady znaleźć innego wyjścia powiedział coś w stylu "zróbcie tak żeby nikogo nie zabić, ale żeby to działało".

Barsa
14-08-2014, 21:26
Mam jeszcze tylko jedno pytanie, czy przewody za szafkami trzeba jakoś zabezpieczyć, obudować czymś? Czy po prostu przeciągnąć dołem pod szafkami i częściowo w listwie przypodłogowej (odcinek 10 cm narożnika, można częściowo wbić się w tynk, bo listwa i tak zasłoni)?

Przepraszam, że pytam może dla Was o bzdury, ale nie mam już zaufania do "fachowców" i wole poznać kilka niezależnych opinii.

m.k.k
15-08-2014, 07:12
Barsa, sam już sobie odpowiedziałeś. Skoro wszystko jest małej mocy, to te dwa obwody Ci wystarczą. Piekarnik jak ma fabryczną wtyczkę, to też podłączasz tą wtyczką, nic nie tnij, ja się zafiksowałem na większym urządzeniu. Masz w praktyce 3 obwody, czyli luksus, olej fakt, że niektórzy mają na kuchnię 8, inni mają 2 na całe mieszkanie.

Przewody pod szafkami po prostu są. Jak tam nie zaglądasz, to sobie leżą, Jak tam często zaglądasz (masz szuflady, często zdejmujesz maskownicę w celu sprządania), to postaraj się je unieruchomić jakimiś haczykami do tego przeznaczonymi.

Barsa
15-08-2014, 08:36
O tych kablach z piekarnika różne opinie krążą, że jak jest około lub powyżej 3 kW(czyi pewnie większość) to podłącza się bez wtyczki, ale jak się pytałem w sklepie to powiedzieli, że jest wtyczka... inna sprawa czy wiedzieli o tym, czy tak ot rzucili. W sumie to dla mnie obojętnie, bo elektryka i tak biorę z uprawnieniami, wiec jak będzie podłączał indukcję, to zrobi co trzeba z piekarnikiem, bo w sumie skoro na gniazdko ma się znaleźć miejsce to i puszka wejdzie.

Dzięki m.k.k za podpowiedzi.

m.k.k
15-08-2014, 10:59
Reguła jest taka, że gniazdko ma obciążalność 16A, co odpowiada około 3600W (16*230), zatem wszystko powyżej musi być podłączane bezpośrednio, a poniżej producent daje wtyczkę i nie zmusza do zapraszania elektryka w celu podłączenia.

Barsa
16-08-2014, 11:45
Zastanawiam się jeszcze nad bezpiecznikiem, który ma nazwę "rezerwa", co to może być? Zamieszczam zdjęcie skrzynki:

275141

witu102
16-08-2014, 17:25
Rezerwowy bezpiecznik, który jest w rozdzielni i można pod niego podpiąć dodatkowy obwód zapewne..ja u siebie w rozdzielni mam takie 4...