PDA

Zobacz pełną wersję : wkład TARNAVA i dymienie



zone
03-08-2004, 11:27
Wczoraj robiliśmy próbę generalną żwieżo zainstalowanego kominka Tarnava + roprowadzenie grawitacyjne i po otworzeniu drzwiczek - paleniska wylatuje dym.
Podejrzewamy, że jest to kwestia złego ustawienia górnej przysłony (blachy). Proszę o informację użytkowników Tarnavy jak powinna byc ona ustawiona, aby nie dymiło.

A może przyczyna leży gdzie indziej? :-?

KrzysiekS
03-08-2004, 11:40
Moim zdaniem to wina komina - ciągu kominowego.

Nie sądze, aby mozna było blachą uniemozliwic wyjscie dymu z kominka i aby blacha była przyczyną jakichkolwiek problemow. Blacha lezy na prowadnicy i tam jest dosc miejsca, aby nie zakłocac ciągu kominowego.

zone
03-08-2004, 11:44
zastanawiące jest to, że po odsunięciu blachy nie dymi....
Komin ma ok. 15 m od spodu i a przekrój cegły na płasko, czyli standard, czy cos w tych parametrach jest nie tak?

jaki powinien byc komin, aby było ok?

patunia
03-08-2004, 11:48
Czy ktoś jeszcze ma podobne problemy co zone? Czy to kwestia samego wkładu, czy też montażu albo komina? Mam zamiar jesienią kupić Tarnawę i trochę mnie zmroziło... :(

januszek
03-08-2004, 11:53
poprawienie ciagu zawsze pomoże ale problem leży zupełnie gdzie indziej
otwieraj drwiczki powoli, bardzo powoli lub przed otwarciem drzwiczek ustaw pokrętła na maxa tak aby dostarczyć dużą ilość powietrza, a zjawisko to jest normalne nie tylko we wkładach Tarnawy

zone
03-08-2004, 12:03
możliwe, bo otwieraliśmy drzwiczki bardzo szybko

Feft
03-08-2004, 12:44
Miałem tak samo. Po otwarciu drzwiczek wylatywał dym. Najpierw testowałem powolne otwieranie, ale to nie zlikwidowało tego problemu całkowicie. Potem bawiłem się w przesuwanie tej blachy - odsuwałem ją o jakiś 1 cm od tylnej ściany - i to pomagało. Po pewnym czasie samo przeszło i teraz nic nie kombinuję, a dymu nie ma. :) Może to z powodu nowości? (choć trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie).
Na pewno nie jest to przypadłość tylko Tarnawy, mój znajomy ma jakiegoś francuza i też tak miał.

zone
03-08-2004, 12:45
kominkarz powiedział, że na początku wydobywa się z żeliwa para wodna, może to ma jakiś wpływ na emisję dymu

Feft
03-08-2004, 12:48
Jeśli to prawda, to po problemie. Na razie, stosuj się do naszych rad (otwieranie, przesunięcie blachy), a za jakiś czas to przejdzie. Miłego palenia! :)

Bio
03-08-2004, 15:46
Zone.
Może komin jest jeszcze mokry?

echo
03-08-2004, 17:51
Tarnawy jeszcze nie użytkowałem (mamy zamiar kupić kominek dopiero jesienią) ale poprzednio miałem "francuza" i potwierdzam, że pomagało powolne otwieranie drzwiczek. Robiłem to tak, że uchylałem delikatnie, odczekałem chwilę i dopiero później otwierałem "na całego".

chemik
03-08-2004, 19:43
Witam!

Potwierdzam to wszystko co pisali przedmówcy. Ja otwieram drzwiczki powoli i na moment robię szczelinę aby zassane zostało powietrze przez nią do kominka. Ta blacha (chyba nazywa się deflektor) nie może być włożona inaczej, jest b. ważna bo dzięki niej spaliny nie wędrują prosto do komina tylko wykonują taką pętlę oddając po drodze ciepło. Ja sztukę palenia opanowywałem przez jakiś czas. Dlatego nie przejmuj się początkowymi kłopotami. Do wszystkiego można dojść.

Pozdrawiam!