PDA

Zobacz pełną wersję : co lepsze pod kostkę podsypka piach cement czy żwir 2/8



bosek5
15-08-2014, 10:54
pytanie jak w temacie. Zastanawiam się nad ostatnią warstwą pod wjazd do garażu piasek z cementem czy żwir 2/8. Podbudowa 30 cm z kruszywa 0/32 i nie wiem czy czasem żwirek nie będzie bardziej podatny na zapadanie. Wykonawca twierdzi, że nie. Zachęca mnie do żwirku, mówi że piasek z cementem trzeba dowozić małymi porcjami bo jak podeschnie chwilę na słońcu to jest nic nie watr. Co sądzicie?

End_riu
15-08-2014, 17:55
Osobiscie preferuje zwirek, bo mniej to kosztuje inwestora, a wytrzymalosc jest rownie dobra. I ma kilka innych cech, ktore ja preferuje.
Co do wysychania podsypki, to wykonawca jest jednoosobowa ekipa, ze nie da rady uciagnac plantu przed jego wyschnieciem? Bardziej obawialbym sie opadow.
Zakladajac podjazd 5m szeroki i 30m dlugi, to w 3 osoby ciagnie sie plant do 3 godzin na calosci, a nastepnie uklada sie kostke.
Mozna zraszac woda delikatnie co jakis czas.
Ilu wykonawcow, tyle rozwiazan.

Pozdrawiam.

bosek5
15-08-2014, 19:35
dzięki. możesz mi wymienić te inne zalety, o których piszesz? koszt jednego i drugiego jest podobny. Ekipa jest dobra ok 8-10 osób, a plac ma ok 150m2. Moim zdaniem podsypka cementowa stanowi monolit, natomiast żwirek wydaje się bardziej podatny na wciskanie w podłoże. Z drugiej strony żwirek będzie lepiej drenował wodę. Boję się o wytrzymałość żwiru. Wykonawca zapewnia mnie, że nic nie będzie siadało.

forgetit
15-08-2014, 20:50
dla takiej ekipy to powinien być jeden dzień roboty. nie rozumiem kiedy ta podsypka miałaby wyschnąć?
żwirek mogą mrówki wynieść, lepszy byłby miał kamienny

End_riu
15-08-2014, 21:34
W tyle osob to od pierwszego wbicia szpilki do odbioru nie powinno minac wiecej niz dzien.
Kruszywo jak juz zauwazyles lepiej odprowadza wode. Nie sprawia problemow wykonawcy przy zagrozeniu deszczem, przez co jest tanszym rozwiazaniem rowniez dla inwestora.
Jest to warstwa wyrownujaca ok 5cm. Dwa razy zageszczana, wiec nie ma sie co zapadac. Wazne w podbudowie jest to ponizej tej warstwy.
Kruszywo nie wiaze wilgoci jak podsypka, co ma znaczenie przy zamarzaniu i odmarzaniu. Zupelnie inaczej pracuje podbudowa.
Poki co nie miewam problemow z zapadaniem sie kostki, a robie na kruszywie 98%.
Dobrze przygotowane nawet na piachu bedzie sie trzymalo. Tylko musi byc uczciwie wykonane!

PS wykonawca wchodzac z taka ekipa na tak maly metraz bedzie mial pelne oczy roboty, zeby chlopaki nie lezeli za rogiem :p

bosek5
15-08-2014, 21:49
to już końcówka robót. Firma naprawdę jest ok. Tył podwórka mam zrobiony na żwirze, ale z przodu gdzie będą jeździć auta trochę się obawiam. Wezmę więc żwirek. przeglądając forum widzę end_riu że jesteś tu ekspertem. Dzięki za odpowiedź. Chłopaki będą mieli trochę kombinacji z wzorami i jescze 30 m2 z boku więc chyba jutro się nie wyrobią. Wykonawca robi też duże inwestycje, rynki itd więc też raczej zna się na robocie. Dzięki jeszcze raz, jutro działamy. Pozdrawiam

End_riu
16-08-2014, 17:32
Ekspertem nie jestem, tylko zwyklym wykonawca, ktory nie dorabia na umniejszaniu materialu i oszukiwaniu klienta.
Ale dziekuje za uznanie.
Pomagam na tyle na ile moja wiedza pozwala.

Ekipa u Ciebie widac sie nie przemecza, skoro kilka dni dzialaja. :-)
Nie obawiaj sie ukladania na kruszywie.

Pozdrawiam.