PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sensownie wykonać żwirową opaskę dookołą domu?



pawelpiwowarczyk
15-08-2014, 18:46
Otóż to. Tematów takich było bez liku a ja dalej ciemny jak tabaka.

Rozwiążmy ten problem raz na zawsze.
Jak wykonać opaskę żwirową (a dokładnie opaskę z otoczaków wielkości 15mm - 30mm) by:
- odsunąć wodę opadową z bezpośredniego sąsiedztwa domu,
- wyeliminować brudzenie cokołu i ścian,
- nie wyszła z tego fosa permanentnie wypełniona wodą.
Cokół mamy pokryty tynkiem mozaikowym. Dookoła domu chcemy mieć pas kolorowych otoczaków. Ziemię dookoła domu mamy ciężką.

Ma to wyglądać mniej więcej tak (zdjęcie poglądowe, skradzione z internetu):
http://i61.tinypic.com/2sacux0.jpg

Zdecydowaliśmy się na opaskę o szerokości 50 cm, wypełnioną 10 centymetrową warstwą otoczaków. Opaska ma być zakończona krawężnikiem wykonanym z jednej linii kostki granitowej łupanej 9/11. Dalej będzie trawa. Pomiędzy otoczakami a gruntem rodzimym będzie (wodoprzepuszczalna) geowłóknina.

Teraz jest tak jak po lewej, ma być taka jak po prawej:
http://i61.tinypic.com/9h1lk3.jpg

Grunt rodzimy jest ciężki i niespecjalnie przepuszcza wodę.
Zastanawiam się, jak wykonać tę opaskę, by było ładnie, nie wystawało ponad powierzchnię trawy, odprowadzało wodę a nie zbierało jej.
Coś mi mówi, że jak wykonam ją tak jak pierwotnie planowałem (czyli prawy schemat na przekroju powyżej), grunt pod otoczakami będzie stale mokry, zwłaszcza w okolicach krawężnika granitowego, ponieważ spłynie po otoczakach, spłynie od cokołu (będzie spadek 2%) i zatrzyma się na krawężniku. W grunt rodzimy specjalnie nie wsiąknie i tak sobie będzie stała tam woda i śmiała się ze mnie. Jak myślicie będzie tak? Jak temu zaradzić?

turalyon
15-08-2014, 20:03
U ciebie ta opaska ma spełniac role czysto dekoracyjną i pomagać tylko przy koszeniu. A nie taka jej rola. Prawidłowo wykonanie tej opaski powinno wyglądać tak:

Przy stopie fundamentowej mamy wykoanny drenaż odprowadzający wodę od fundamentów
przestrzeń między scianą fundamentową a ziemią na szerokości jakiś 30cm zasypaną mamy żwirem - od stopy fundamentowej do powierzchni terenu.
Przy powierzchni terenu żwir ze względów wizualnych zastępujemy otoczakami.

I teraz wygląda to tak że jak jest bardzo duży opad to woda tym żwirem ssącza sie do drenażu i wypływa sobie gdzieś dalej, natomiast jak przestaje padać i świeci słońce dzięki temu żwirowi ta wilgoć ma jak odparować

Co do Twoich problemów - woda bedzie stała jak masz grunt rodzimy gline. A raczej nie masz. Po każdej ulewie na pewno kałurze nie stoją ci na działce wiecej niż 15 minut. A jak stoją to znaczy że drenów brak

275082