PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka zaprawa do klinkieru?



tapczan
16-08-2014, 09:26
Witam.
Ściana elewacyjna mojego domu ma być wykonana z cegły klinkierowej. Szukam dobrej zaprawy do klinkieru na elewację zewnętrzną.
Zastanawiam się nad:
1. zaprawa do klinkieru Izolbet
2. zaprawa do klinkieru Atlas zawierająca tras

Którą wybrać by nie pojawiły się później białe wykwity? A może są jakieś inne lepsze?

Balto
16-08-2014, 18:21
tapczan: najlepsza zaprawa do klinkieru to zaprawa robiona. To po pierwsze primo, po primo wtóre chyba każda niemal robiona zaprawa jak się przegląda karty charakterystyk lub karty właściwości produktu to pisze, że tak naprawdę nie biorą odpowiedzialności za to co wyjdzie. Jaki chcesz klinkier - nasiąkliwość i jaki kolor fugi, coś się wymyśli ;)

tapczan
16-08-2014, 20:30
tapczan: Jaki chcesz klinkier - nasiąkliwość i jaki kolor fugi, coś się wymyśli ;)
Cegła klinkierowa POMERANIA WIENERBERGER, kolor zaprawy to grafit.

swierczek
20-08-2014, 21:53
No to dlaczego nie skorzystasz z systemowej zaprawy Terca? Z tego co słyszałem murarze bardzo ją chwalą i używają nawet przy innych produktach.

My zaprawę rozrabialiśmy do murowania cokołów ogrodzenia. Krzyż pański z tym mieliśmy - a to konsystencja nie taka, a to wykwity na murze a to kolor się zmieniał w zależności od proporcji. Być może parametry takiej zaprawy będą bardzo dobre, ale trzeba mieć do tego dobrą rękę i masę doświadczenia. Rok później obmurowywałem schody wejściowe do domu i robiłem to właśnie zaprawą do Terci. Zero problemów. Jest kilka kolorów do wyboru (grafit też na 100% jest). Zaprawa jest też dostosowana do nasiąkliwości tego klinkieru, więc naprawdę uważam, że szukanie alternatywy w przypadku murowania pomeranią jest zbędne!

Balto
21-08-2014, 20:07
awierczek: a bo zaprawa do terki to kupa szmelcu, tak naprawdę jej realna nasiąkliwość to 6%, w tym roku w czerwcu, zmienili i pokombinowali z datami badań na 8%. To różnica. Spora - ok. 2 %, tym bardziej, że Wieneberger ściąga także klinkier z Niemiec, a tam, norma mówi o 8 %. Poza tym tak naprawdę zaprawa nie powinna być mocniejsza jak 8 MPa, a tak naprawdę ok 5-7 MPa, do tego różnica w nasiąkliwości powinna być wyraźna.
Te wykwity na klinkrze brały się z tego powodu, że zaprawa była zbyt szczelna i za mocna. Jej skład jest prostu jak cep, a ilość cementu jest zbyt duża: sięga ok 20% cementu (stawiam ok 17-19%).... poza tym jest to jeszcze cement hutniczy...

CityMatic
21-08-2014, 20:13
Witam.
Ściana elewacyjna mojego domu ma być wykonana z cegły klinkierowej. Szukam dobrej zaprawy do klinkieru na elewację zewnętrzną.
Zastanawiam się nad:
1. zaprawa do klinkieru Izolbet
2. zaprawa do klinkieru Atlas zawierająca tras

Którą wybrać by nie pojawiły się później białe wykwity? A może są jakieś inne lepsze?

Ja polecam Baumit - dobrze się wyrabia i jest klejąca na bardzo dobrym piasku kwarcowym - jeśli sam robisz jest bardzo dobra

Balto
22-08-2014, 19:44
CityMatic: to nie fakt piasku kwarcowego sprawia, że jest dobra tylko jej parametry. Ale to detal. Najważniejsze parametry to klasa zaprawy. W różnych mundrych knigach można przeczytać, że nie powinna być mocniejsza niż M10, a M5 będzie pasować wszędzie, wtóre to jej nasiąkliwość - 8 procent to deczko mało, poza tym skład. Im mniej syfu typu popioły tym lepiej.

Arthizmoo
02-09-2014, 14:33
Polecam Quick Mix. Wg. Mojego murarza jedna z lepszych zapraw. Do swojej elewacji z cegły ręcznie formowanej użyłem VK 01T z Trasem Tubag. Ten tras to podobno jakiś pierwiastek który łączy cząstki wapna eliminując w ten sposób wykwity. Zaprawa dobrana do nasiąkliwości cegły, po dwóch latach zero białych zacieków.

Balto
02-09-2014, 21:52
A: pitolenie o Szopenie.... trass jako dodatek działa niejako na trzy sposoby. W procesie wiązania tworzy takie małe pory - napowietrza zaprawę (i w tym chowa się cały syf), jest także pucolaną - czyli związkiem który wiąże szybciej niż klasyczna zaprawa wapienna, a także jako forma związków wapnia w dawnych latach na zachodzie Europy stanowił drugą formę wapnia, która pomagała zaprawie wapiennej uzyskać twardość. Drobna uwaga - owego trasu jest zapewne co kot napłakał gdyż nie ma go uwzględnionego w karcie chatakterystyki. Poza tym: zaprawa jest do cegły niskonasiąkliwej - 8%, co oznacza, że nadaje się jedynie do klinkru. Dalej - cementu tam jest ok 17-20%. Grubość ziarna do ok 2 mm, plus deczko nadziarna (norma... stąd 4 mm w opisie) Ilość wody - śladowa 2,5 - 3,0 l, co oznacza że zawiera jeszcze niemal na pewno: plastyfikator, i/lub środek działający jak mocny uplastyczniacz i sapowietrzacz proszkowy. Prawdopodobnie zawiera barierę, która sprawia że woda z zaprawy "nie wchodzi" w cegłę (plastyfikator?). Typowa zaprawa wielkiego producenta... Z mojego punktu widzenia szmelc

CityMatic
07-09-2014, 10:24
Najważniejsze parametry to klasa zaprawy. W różnych mundrych knigach można przeczytać, że nie powinna być mocniejsza niż M10, a M5 będzie pasować wszędzie, wtóre to jej nasiąkliwość - 8 procent to deczko mało, poza tym skład. Im mniej syfu typu popioły tym lepiej.
Ale dla mnie nie ważny jest skład takiej zaprawy bo mało mnie to obchodzi - ważne jest, aby nie robiła wykwitów i dobrze się trzymała cegły.
Nie wyobrażam sobie kogoś kto sprawdza % zawartość " tego-czegoś" w zaprawach, farbach, klejach w składzie budowlanym :)
Było pytanie i jest odpowiedz - tą stosowałem jest dobra - mogę polecić. A co zawiera? jak dla mnie czarny proszek który zmieszany z wodą tworzy kleiste błotko.
Pozdrawiam

Balto
07-09-2014, 20:44
CityMatic: jasno :
1. Robi Ci ją majster na budowe
2. Jeśli kupiłeś cegłę o nasiąkliwości 8 %, to zaprawa niech będzie przeznaczona do cegieł o 12-14%. Będzie bezpieczniej. Klinkier jest twardy - więc tutaj z tej grupy nada się wszystko. Ilość trasu pomijając wyjątki jest taka, że musiałbyś go szukać mikroskopem... Więc na to się nie patrz.

CityMatic
08-09-2014, 19:28
CityMatic: jasno :
1. Robi Ci ją majster na budowe
2. Jeśli kupiłeś cegłę o nasiąkliwości 8 %, to zaprawa niech będzie przeznaczona do cegieł o 12-14%. Będzie bezpieczniej. Klinkier jest twardy - więc tutaj z tej grupy nada się wszystko. Ilość trasu pomijając wyjątki jest taka, że musiałbyś go szukać mikroskopem... Więc na to się nie patrz.

:)
Ale ja się pytam o co chodzi?

Mnie nikt zaprawy nie robi - sam muruję to co chcę, a cegła....klinkierowa, a jej nasiąkliwość?
Widzę, że ten wątek to jakaś rozmowa specjalistów od zapraw i od cegieł.

Autor wątku jednoznacznie zapytał którą zaprawę wybrać, aby nie pojawiły się białe wykwity!

A mogę się założyć, że można by tak w nieskończoność bo inni będą pisać, że to wapno, a inni, że to sól.
Poleciłem zaprawę Baumit i tyle - jest dobra i dobrze się nią muruje i co najważniejsze nie powoduje białych wykwitów.

Teraz powinienem skasować od firmy jakiś profit , ale niestety wszystko w "stopce"
Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów

Balto
08-09-2014, 20:59
CM: palnę wykład ale niech będzie...
Zaprawa jaka jest używana ma parametry zależne od dwóch (!) najważniejszych cech jakie mają cegły (!):
- wytrzymałość (twardość) tychże cegieł. Musi być słabsza, w literaturze można się spotkać z uwagą, że najtwardsza zaprawa to M10, ale znając typowe parametry klinkru i cegieł można przyjąć że jej wytrzymałość odpowiada 1/4 - 1/2 klasy cegły.(-> klinkieru). Te do klinkieru oficjalnie mają coś ok M5 (5 MPa) ale czytając ich skład można oceniać że deko więcej.
- musi być bardziej nasiąkliwa niż klinkier. Z racji że klinkier bywa różny (taki zwykły od gigantów), a i sama zaprawa może mieć "wahnięcia:" w nasiąkliwości to lepiej aby była nasiąkliwa o klasę wyżej (czyli ok 12 proc - przeznaczona do cegieł o takich parametrach, jak to jest ładnie tam napisane)
Majster na budowie znając się na robocie (nie piszę kto jest majstrem) - może ją sam umieszać, wyjdzie taniej a jak zna fach i bezpieczniej.
Wykwity biorą się z jakości cementu użytego w zaprawie (kupa firm to popiołowy lub jakaś wariacja na jego temat), zaś wychodzenie lub nie wykwitów to to ile tzw. porów (lub gorzej: jak szczelna) jest w zaprawie. Im więcej porów to do pewnego etapu (-> wytrzymałość) ten syf mieści się w środku i nie wychodzi na zewnątrz, choć pewnie jest z racji samego składu.

pollo_loco
11-09-2014, 20:08
Oj tam idąc tym tropem wyjdzie że najlepiej też żeby majster samodzielnie wypalił cegły, które będzie kładł :) Naprawdę, nie dajmy się zwariować - z gotowej zaprawy można zbudować mur bez wykwitów i z dobrą wytrzymałością!

Balto
12-09-2014, 20:43
p-l: z tym jest różnie czytałem karty charakterystyk, to co na workach i tak naprawdę żaden producent nie bierze odpowiedzialności za występowanie lub nie wykwitów - on tylko stara się ograniczyć możliwości tegoż problemu...

almarat
29-09-2014, 06:46
bruk bet ma dobrą zaprawę do elewacji, możesz jej poszukać jeśli masz gdzieś w pobliżu ich dystrubutora

paroofka
30-09-2014, 20:30
p-l: z tym jest różnie czytałem karty charakterystyk, to co na workach i tak naprawdę żaden producent nie bierze odpowiedzialności za występowanie lub nie wykwitów - on tylko stara się ograniczyć możliwości tegoż problemu...

Oczywiście że tak... Tak samo jak producent pustaków Porotherm nie bierze odpowiedzialności za nośność ściany, którą z pustaków zbudujesz. Od tego jest kierownik budowy, żeby wszystko było zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Z wykwitami tak samo - producent klinkieru daje tylko materiał do budowy. Cała reszta leży w gestii budującego :)

Balto
30-09-2014, 20:59
paroofka: producent nie daje gwarancji bo do środka daje syf malarię. Są metody dające gwarancję ale albo są one gotowe i wściekle drogie. Albo robi się je na budowie z zupełnie innych składników niż te gotowe....

monikaa73
23-11-2014, 09:06
do elewacji zewnętrznej użyliśmy po konsultacji z fachowcami klinkierówkę paradyża http://www.paradyz.com/plytki/klinkier na zaprawie systemowej Terca. murzami powiedzieli mi że jest to jeden z lepszych systemów zaprawy do tego typu klikierów.

Balto
23-11-2014, 19:33
monikaa: nie będę komentował tego co to jest Terca i dlaczego, w każdym razie kiedyś z pozycji administratora jednej strony zadałem im ciekawe pytanie, czemu raz w dokumentach piszą o nasiąkliwości 8% a raz 6%, pisząc o tym samym - stwierdzili że to błąd a ja jestem czepialski...