PDA

Zobacz pełną wersję : Kostka betonowa na betonowy taras - z podsypką czy bez?



Pilovar
16-08-2014, 22:45
Zazwyczaj pytania tutaj są o podłoże pod kostkę na gruncie tymczasem ja mam inny trochę problem. Po 11 latach oceniłem, że płytki gresowe na tarasie zaczynają odpadać. Taras jest z płyty betonowej - nie ocieplony. Postanowiłem za radą glazurników (sic!) położyć kostkę betonową. Ponieważ drzwi tarasowe są 7 cm nad obecną płaszczyzną gresu, a kostka ma 6 cm chciałem położyć ją bez zdejmowania płytek tylko z cienkim wyrównaniem piaskiem na kilka milimetrów.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Podłoże z gresu jest "super" stabilne i równe - czemu więc je zrywać?

A jeśli zrywać - zyskam najwyżej 1 cm, podłoże nie będzie już takie równe, a na regularną podsypkę potrzeba ponoć 2-3 cm. Czy wtedy trzeba skuwać stary klej?

End_riu
17-08-2014, 06:25
Kostki sa nierowne i jak polozysz na rownej plaszczyznie, to bedziesz mial gory i doliny. Mowiac wprost kicha.
Na taras polecam kostke 4cm pod nia daj podsypke 0-4 zwilz woda i zagesc zageszczarka 60kg. Bedzie fajnie, oraz rowno.
Jaka kostke wybierzesz, to juz Twoja sprawa.
Osobiscie nie wybralbym kostki z posypka, bo jak dziecko wywinie orla, to sie pozdziera, a i odsnieza sie ja mniej przyjemnie od gladkiej.

Pozdrawiam.

Pilovar
19-08-2014, 17:20
Kostki sa nierowne i jak polozysz na rownej plaszczyznie, to bedziesz mial gory i doliny. .

Specjalnie wybrałem kostkę gładką, która jest w jednolitej wysokości, więc ten argument chyba nie ma zastosowania.


Na taras polecam kostke 4cm pod nia daj podsypke 0-4 zwilz woda i zagesc zageszczarka 60kg. .

Ale ja nie zamierzam rozbierać płyty tarasu. Wpuszczenie tam zagęszczarki to chyba nie najlepszy pomysł?
Jeżeli dam odpowiednie obrzeże to na stabilnym i równym tarasie nic nie powinno się nic ruszać. Jaką rolę pełniłaby wówczas podsypka? Faktem jest, że niektóre płytki odchodzą, ale to jednostkowe przypadki i po oczyszczeniu tworzą równą płaszczyznę.
Podsypka oznacza zdjęcie gresu i skuwanie płyty (nie mogę podnieść zbytnio powierzchni), a tego chcę zdecydowanie uniknąć.

End_riu
19-08-2014, 21:47
A myslisz, ze jak ja robie tarasy na wylewce? Kostka zazwyczaj 4 i zageszczam.
Kostki gladkie rowniez nie sa rownej wysokosci. Paleta palecie nie rowna, a i na jednej palecie zdazaja sie wyzsze i nizsze sztuki.
Jesli kostka, ktora chcesz wystepuje w rozmiarze 4/5cm to pruj plytki syp siewke i kladz jak wyzej napisalem. Obrzeze mozesz przykleic na plasko.
Jak znajde to wrzuce Ci fotke jak robilismy taras przy szkole.

PS jak zrobisz szczelne obrzegowanie i polozysz kostke na plytkach, to zima lod Ci wyjdzie gora kostki, bo wode bedzie dluzej trzymalo.

Pilovar
20-08-2014, 22:43
Chyba mnie przekonałeś co do zdjęcia gresu. Tylko patrząc na moją pofalowaną ścieżkę do furtki i podjazd do garażu (miejscami 2 cm różnicy po 10 latach) zastanawiam się, czy podsypka trwale zniweluje różnice w wysokościach kostek.



Kostki gladkie rowniez nie sa rownej wysokosci. Paleta palecie nie rowna, a i na jednej palecie zdazaja sie wyzsze i nizsze sztuki.


1. Niestety - upatrzone przeze mnie (i przede wszystkim przez żonę :-) ) kostki są tylko 6 cm. Jak zdejmę płytki to mogę dać max 1 cm podsypki. Czy tyle wystarczy?

2. Czy i na ile trzeba skuć stary klej spod gresu?

3. Jak zabezpieczyć przed wilgocią i lodem ościeżnicę drzwi tarasowych, która dziś jest na poziomie gresu, a po położeniu kostki będzie zakryta na wysokości 6cm? Teraz jak pada deszcz, to szybko wysycha, bo jest odkryta. Po zakryciu mogą być problemy. Moje pomysły:
- pomalować?
- klej montażowy do kostek przylegających?
- silikon?
- mały próg z zaprawy cementowej?

DyerMaker
01-09-2015, 07:47
Cześć
Wklejam się w temat. Mam podobny problem co Ty Pilovar. Taras betonowy, wielostopniowy (stopnie z każdej strony nie licząc wejścia do domu). Możliwość położenia maks 4 - 4,5 cm nawierzchni (ograniczenie - drzwi). NIE CHCĘ KLEJENIA. Drewno - raczej odpada, chyba, że macie mocne argumenty =) Do tego chciałbym, żeby wykończenie tarasu można było zastosować również w ganku - w lince projekt domu dla zobrazowania http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-szafran_4.php

Pytanie - co mogę położyć?

- kostka - chyba nie da rady, bo nie mam wystarczającej ilości miejsca na podsypkę, a na goły beton raczej nie położę, chyba, że czegoś nie wiem i da się kostkę bezpośrednio na beton ułożyć.
- płyty grubości 2 cm - czy to ma sens? 2 cm podsypki i na to płyta (np granitowa 2 cm). Pytanie tylko co z pionowymi częściami stopni, co z gankiem...

Dajcie znaka. Jesień idzie, taras goły =)

Pozdrawiam
Kuba

Redakcja
01-09-2015, 15:31
Zapraszamy, zobacz ciekawy film poradnikowy związany z tematem.

1305

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora