PDA

Zobacz pełną wersję : Gniazdka - dwie linie dla jednego gniazdka ?



Ayahuasca
20-08-2014, 16:14
Witam.

Robie remont małego sklepu,i mimo że nie jestem elektrykiem zobowiązałem się że zainstaluję włączniki i gniazdka w ścianach do zrobionej już instalacji.Mam między innymi dwa gniazdka podwójne,i ze ściany z puszki wystają mi dwa kable - tzn. dwa komplety kabli z fazą neutralnym i OP czyli 6 kabelków łącznie tak jakby każde z gniazdek w gniazdku podwójnym miało być oddzielnie podłączone,niestety gniazdko tak jest zrobione że oba gniazdka są na jednej listwie,tzn. podłączam prąd w gniazdku w jednym miejscu i mam prąd odrazu w obu gniazdkach,i teraz nie wiem co z tym zrobić czy mogę obie fazy podłączyć w jedno miejsce (połączyć razem) czy nie jest to raczej dobry pomysł ? (nie za bardzo wiem czy oba te kable prowadzą do jednego bezpiecznika czy są na dwóch różnych bezpiecznikach).

Jeśli tak nie można zrobić to muszę powiedzieć właścicielowi żeby wymienił te gniazdka na takie że można każde podłączyć oddzielnie tak ?Pozdrawiam.

Dominik01
20-08-2014, 16:59
W każdym z gniazd są po 2 przewody? Wygląda na to że instalacja jest prowadzona bezpuszkowo czyli od gniazda do gniazda. Do gniazda dochodzi zasilanie z rozdzielnicy oraz drugi przewód na zasilanie następnego gniazda. Ze względu na to że jest to sklep zleć wszystkie prace elektrykowi który później wystawi odpowiedni protokół. Tym bardziej że z twojego postu wynika że nie masz o tym pojęcia.

Ayahuasca
20-08-2014, 21:35
W każdym z gniazd są po 2 przewody? Wygląda na to że instalacja jest prowadzona bezpuszkowo czyli od gniazda do gniazda. Do gniazda dochodzi zasilanie z rozdzielnicy oraz drugi przewód na zasilanie następnego gniazda. Ze względu na to że jest to sklep zleć wszystkie prace elektrykowi który później wystawi odpowiedni protokół. Tym bardziej że z twojego postu wynika że nie masz o tym pojęcia.

Witam.

Nie,tylko w tych dwóch gniazdkach co ma być podwójne gniazdko są dwa przewody,w reszcie jest jeden przewód,gniazdka nie są połączone szeregowo ze sobą.Niestety elektryka już nie ma powiedział że 3 kabelki każdy sobie sam podłączy tylko że nie wiedziałem że gniazdko podwójne będzie takie że nie da się każdego oddzielnie podłączyć.

m.k.k
21-08-2014, 09:08
Weź miernik, neonówkę i sprawdź. Pewnie jest tak, jak napisał kolega wyżej, jeden przewód (3 żyły) idą z rozdzielni, a drugi do następnego gniazda. Rozejrzyj się po układzie pomieszczeń, gdzie jest następne miejsce na gniazdo, którędy te przewody mogą iść. Skorzystaj z fazerka, z nim mniej więcej ustalisz przebieg przewodów pod tynkiem.
Dlaczego podejrzewasz, że elektryk do podwójnych gniazd ciągłą dwie fazy? Przecież podwójne gniazdo występuje chyba częściej niż pojedyncze. . A może jest tak, że przewidział gniazda na odrębnym zabezpieczeniu w tym miejscu, ze względu na spodziewane duże obciążenie - jakieś szafy chłodnicze, ogrzewanie, czy coś w tym stylu? Tylko w takim przypadku raczej dałby dwie puszki.

mt-instalacje
21-08-2014, 09:24
Dla mnie sprawa jest oczywista, ale jak masz jakieś wątpliwości to podłącz tylko jeden kabel (3 żyły) i sprawdź czy we wszystkich gniazdkach jest prąd. Jak tak to masz kabel na zaś, a jak nie to znaczy że jednak gniazdka są podłączone szeregowo.

Ayahuasca
22-08-2014, 11:31
O kurczę ludzie żeście mnie oświecili :) tylko w jednym przewodzie w podwójnym gniazdku jest prąd a drugim nie ma ,z kolei w następnym gniazdku nie ma go wogóle jak i w stojącym za nim faktycznie to jest połączone szeregowo,czy jak ktoś powiedział bezpuszkowo (części instalacji jest normalnie w puszkach i jest prąd w gniazdkach) nie miałem pojęcia że tak można zrobić instalacje ta jest mieszana dzięki za pomoc.

marek.bejrut
31-08-2014, 09:21
najtańsza metoda ciągnięcia kabli bez zbędnie szpecących puszek, mnie to czeka w tym roku