PDA

Zobacz pełną wersję : ustawienia sterownika na ekogroszek



Strony : [1] 2 3 4 5 6

mack0r
20-08-2014, 18:00
Witam.
Zacząłem używać kotła na ekogroszek, chciałbym dobrać odpowiednie parametry aby spalanie przebiegało jak najlepiej. Aktualnie tworzą się spieki. Po uderzeniu w spiek pogrzebaczem spiek się rozpada, jest dość kruchy. Nie wiem czy to wina węgla czy ustawień. Chciałbym to sprawdzić zanim zamówię większą ilość węgla.
Kocioł to Tekla Draco Tytan II. Ustawiony tryb letni czyli grzanie tylko CWU. Sterownik nie posiada możliwości ustawienia czasu podawania lecz z tego co zauważyłem to podaje przez około 7 sek. Poniżej napiszę ustawione parametry:
- zmierzony czas podawania ekogroszku ok 7 sek
- Podajnik przerwa 30sek
- dmuchawa moc 150 (min 20 max 250),
- podajnik podtrzymanie 40min.

Proszę o rady jak ustawić sterownik aby spalanie przebiegało jak najlepiej przy grzaniu tylko CWU i jak ustawić sterownik gdy już będzie potrzeba grzania CO i CWU.
275901275902275903275904275905

Na zdjęciach widać o co chodzi. Jedne zdjęcie z małym ogniem to praca w podtrzymaniu, reszta to gdy dmuchawa pracowała.

timon120777
21-08-2014, 11:29
wydłużaj przerwę podawania
zacznij od 40sek i obserwuj

mack0r
21-08-2014, 18:11
Będę testował. Ale coś wydaje mi się ze ten węgiel z chwałowic jest dość spiekalny. Może na próbę kupię z Mysłowic-wesoła.

timon120777
21-08-2014, 19:35
i dlatego należy mu dać czas na wypalenie poprzez wydłużenie czasu przebywania na palniku.
możesz też jeszcze zmienić czas podawania aby było złoże częściej wzruszane przez nowe porcje opału
masz 7/30 to zrób 5/21-22 lub jak możesz to nawet 3/13
nie zmieni się moc a mniejsze porcje częściej ruszone nie będą się tak mocno sklejać.
kombinuj z czasami jak podałem powinno pomóc

Balzak311
21-08-2014, 19:39
Na obecną porę Wesoła nie bedzie najlepszym rozwiązaniem gdyż jest to węgiel wysokokaloryczny z małą ilością popiołu, Spróbuj może retopalem popalić

mack0r
21-08-2014, 20:00
Niestety w tym sterowniku nie mam możliwości zmiany czasu podawania. Jedynie czas pomiędzy podawaniem. Co do węgla to chodzi mi o to aby przetestować i kupic opał najlepszy na zimę. Tak aby nie kupic sobie parę ton problemu.
Testy chyba mi nie wyjdą bo kocioł głównie pracuje w podtrzymaniu. Musialbym puścić ogrzewanie na dom.

timon120777
22-08-2014, 08:59
teraz tak będzie że kocioł w podtrzymaniu, możesz spróbować na noc puścić na dom ciepło ale to i tak niewiele da
do sezonu jeszcze jest trochę czasu więc mozesz kupić parę worków z różnych składów
dobrze jest jednak kupować jedną porcję na próbę i potem jak będzie dobry poprosić z tej samej hałdy, inaczej testy na nic bo i tak możesz kupić co innego niż testowałeś

grzech25
22-08-2014, 12:02
To i ja zapytam. Ostatnio w promocji w obi, celem testów nabyłem ekogroszek (zielone worki). Niestety ogień mi na nim gaśnie. Czy zmniejszenie przerwy podtrzymania z 20 do 15 minut wystarczy?
Czy to normalne, że po wygaszeniu pieca podajnik pracuje nadal - przewalając groszek do popielnika? :(

timon120777
22-08-2014, 12:50
obawiam się ze to jakaś mieszanka i nie ma tyle co podają
jak szybko przygasa zmieniłbym przedmuchy w podtrzymaniu(wszystko zależy od sterownika i jego możliwości)
nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc podajnik nadal pracuje po wygaszeniu przewalając węgiel

mogę się domyślać że jest źle ustawiony alarm braku przyrostu temperatury i stąd kocioł pracuje zamiast przejść w tryb wygaszenia.
sprawdź w sterowniku jak masz to ustawione

grzech25
22-08-2014, 14:31
Spróbuję zatem przestawić przedmuchy na co 15 min. Dobrze się domyślasz i dzięki bo nie wiedziałem że istnieje taki alarm.
Pogrzebię w tych ustawieniach - mam nadzieję, że takie ustawienie tam jest:)

timon120777
22-08-2014, 14:54
podaj jaki masz sterownik- może będę mógł pomóc

grzech25
22-08-2014, 15:01
Sprawdzę jak dojadę do domu bo nie pamiętam. Chyba, że wiesz co Aleksandrów pakuje do swoich 20kW pieców:)

timon120777
22-08-2014, 19:28
aż tak w tym nie siedzę
poczekam aż podasz co kotłem steruje to będziemy działać

grzech25
23-08-2014, 08:39
dksystem master 500

Jarecki79
23-08-2014, 09:59
Zobacz tutaj:
https://www.dksystem.pl/oferta/regulatory-do-kotlow/master-500

Instrukcja jest do 3wersji softu...
Prawdopodobnie przy włączaniu regulatora przez chwile wyświetla się soft, który masz w swoim sterowniku.
Zobacz, jaki jest soft i daj znać.

SUSPENSER
31-08-2014, 12:09
Na lato zrobiłem w swoim kotle takie nastawy:


temp. zadana 50*
cz. podawania 5 sec.
pauza 90 sec.
dmuchawa 4 bieg(z 12),przysłona uchylona na 3,5cm
podtrzymanie 15 min.,przedmuch 25 sec.
paliwo jest podawane przy 3 przedmuchu(co 45 min.)
histereza 5*(w poprzednich sezonach była na 1)ale stwierdzam,że spalanie mam mniejsze o 1kg na dobę.
palę miałem z Piasta 25MJ/kg po 580 PLN
spalam ok. 30 kg na tydzień
szału nie ma ale gdyby był mniejszy palnik,to co najmniej zaoszczędziłbym 1kg opału na dobę.


SUSPENSER ,co mogę jeszcze poprawić?:)


Nie wiem jaki masz sterownik, ale przy tych poprawnie sterującymi dmuchawami nie trzeba ich przysłaniać tylko zmniejszyć bieg - chyba, że komin ma duży ciąg i w podtrzymaniu sam zasysa powietrze przez palnik].

Poprawnie sterują np. SPP, Bruli Cobra.


Nie paliłem miałem, bo mój palnik się do tego nie nadaje, ale spróbowałbym wydłużyć przerwę w podtrzymaniu i podawać paliwo przy każdym przedmuchu bo u mnie wystarcza przy ekogroszku rosyjskim co 120 minut podawanie 5s i dmuchnięcie.

grabpa58
31-08-2014, 12:20
- - >SUSPENSER


Ster to Titanic
Dmuchawa WBS6AL
Podtrzymanie wydłużyłem dzisiaj do 20 min.
Krotność pozostawiłem na razie bez zmian(3),poobserwuje i wyciągnę wnioski.

SUSPENSER
31-08-2014, 12:42
Mała japa palnika = mała powierzchnia dyszy. To miałem na myśli jak pisałem pierwszego posta.


Ok rozumiem, celowo piszę o "japie", żeby było bardziej obrazowo bo nie każdy prawidłowo zrozumie dyszę.



Ustawienie cegły zmniejsza wyjście. Jednak bardziej praktycznie będzie zrobienie nakładki na taki palnik.

Oczywiście, że tak - nawet jeden z forumowiczów sprzedaje odpowiednie nakładki na Brucera, ale na Ekoenergię nikt nie pisał, że takie ma.



Druga sprawa to deflektor - musi być większy i koniecznie płomienie z palnika muszą być tak wysokie aby "rozbijały się" od deflektora.

NIe mogą go tylko lekko dotykać. Inaczej nie zajdzie prawidłowy proces spalania.


Przy Wesołej musiałbyś dać go znacznie niżej niż przy Ledwicach, zimą też wyżej niż latem gdy potrzebna jest mniejsza moc a w ogóle najlepiej gdyby jego wysokość zmieniała się z wysokością płomienia.

U siebie mam regulowany, ale szczerze mówiąc na lato nie chce mi się go obniżać - to naprawdę nie ma jakiegoś ogromnego wpływu na sprawność - są to pojedyncze procenty.




Elektroniką nic nie zdzaiałasz z prostej przyczyny. Elektroniką możesz ustawić co najwyżej pełną moc kotła - możesz powiedzieć podawaj dużo paliwa w krótkim czasie i szybko je spalaj (dmuchawa na maksa). Ale przez to będzie duże spalanie. A nie chodzi o to aby spalanie było duże.



Czym więc wg Ciebie reguluje się moc w kotłach skoro ich producenci podają zakresy pracy od do ?

Czy moc reguluje się podobnie jak w silniku samochodowym ilością powietrza oraz paliwa czy w inny sposób - jak sądzisz ?




Chodzi o to aby przy pełnej mocy kotła spalanie było małe.


Chodzi o to, żeby spalanie przy mocy która jest w danej chwili potrzebna było optymalne bo za wyjątkiem kotłów dobranych na styk bardzo rzadko występuje praca z pełną mocą.

Gdyby kocioł pracował z pełną mocą to miałbyś ciągle start - stop a chodzi o jak najbardziej ciągłe palenie, żeby nie wychładzać paleniska i deflektora, a wtedy dopalanie jest najlepsze, sprawność najwyższa a spaliny najczystsze.



U mnie teraz sprawność kotła wynosi 25% mocy.
Kocioł spala 1kg paliwa na godzine.
Natomiast przy jego pełnej mocy spalanie jest na poziomie około 4kg na godzine.
Tylko że 4 kg na godzine daje blisko 100 kg na dobę..


To nie sprawność kotła tylko aktualna moc to 25% nominalnej - nie myl tego z podawaną przeze mnie sprawnością kotła.

U siebie obliczam sprawność dzieląc ilość uzyskanych MJ [odczyt z ciepłomierza] z jednostki węgla przez jego kaloryczność.




Analogia z autem jest wg mnie źle przedstawiona.
Chcę jechać 70km/h autem.

Mogę jechać 70 km/h autem na drugim biegu
Mogę jechać 70km/h autem na czwartym biegu

Ustaw tempomat na drugim biegu a potem na czwartym biegu i zobacz jak drastycznie różni się spalanie na tym samym odcinku.


W kotle nie masz skrzyni biegów, więc masz tylko możliwość "jazdy" na najwyższym.

Jak masz dobry sterownik to "pojedziesz" z wysoką sprawnością w szerszym zakresie obrotów, jak kiepski to "doda gazu" na maksa lub w ogóle go puści [sterowanie dwustanowe - włącz-wyłącz].

Dwustan przydaje się wtedy gdy musisz "jechać" znacznie wolniej niż sterownik jest w stanie regulować.

Inną sprawą jest to, że dopiero SPP zbliżył się do sprawności jakie uzyskuję zimą bo ustawiam dwustan tak, że kocioł nawet przez kilka dni nie wchodzi w podtrzymanie a jest niewiele poniżej temp. zadanej a innym sterownikom w trybach PID itp. to aż tak dobrze nie wychodzi.





JEśli chodzi o sterownik to mój sterownik w trybie automatycznym pracuje z parametrami które wcześniej mu ustawiłem. Sterownik sam z siebie nigdy nie zmieni żadnego parametru w trybie automatycznym.

Jaki masz tryb automatyczny - PID, grupowe czy chodzi Ci o dwustan i to nazwałeś trybem automatycznym ?



Jeśli chodzi o ten deflektor to na pewno go powiększe i co najważniejsze obniżę. Bo ten deflektor jak jest zbyt wysoko to dmuchawa musi mocno pracować żeby płomień był wysoki. Jeśli płomień nie rozbija się o deflektor nie ma prawidłowego spalania tak jak pisałem.


Ile cm jest nad palnikiem ?

SUSPENSER
31-08-2014, 12:45
- - >SUSPENSER


Ster to Titanic
Dmuchawa WBS6AL
Podtrzymanie wydłużyłem dzisiaj do 20 min.
Krotność pozostawiłem na razie bez zmian(3),poobserwuje i wyciągnę wnioski.


Przy takiej zmianie powinien obniżyć się żar w palniku.

Proponuję krotność 1, podtrzymanie 45 min i wtedy obserwuj.

SUSPENSER
31-08-2014, 12:47
- -> Jarecki79


Dziękuję za podpowiedz,myślałem trochę o tym,czytając pozytywne opinie o tym sterze.
Uważasz,że mogą być zauważalne oszczędności na opale?
Kupować należy tylko u Boleckiego,czy u Ciebie będą również dostępne?:)


U mnie są oszczędności a sprawność kotła jest wyższa, więc gdy go dobrze ustawisz to musi być lepiej :)

SUSPENSER
31-08-2014, 13:03
w jaki sposób ustawiłeś histerezę w tym sterowniku ?
Ja mam takie:
temp. zadana 56
pauza 90 sek
czas podawania 6 sek
podtrzymanie 2 min
przedmuch 40 sek
histereza 1
paliwo jest podawanie przy 2 przedmuchu

Jak miałbym przedmuch 25 sekund to nic by powietrza nie dmuchnęło w piec. Dmuchawa zanim wejdzie na swoje obroty to mija dokładnie 16 sekund.
Dlatego zawsze przedmuch mam ustawiony na bardzo wysoką wartość tj te 40 sekund....

Sprawa podtrzymania i tak nie jest u mnie istotna. Bo piec w trybie podtrzymania jest około 90 sekund. Temp momentalnie spada w dół.
Jak piec osiągnie 56 stopni i wyłączy się dmuchawa to temp leci do 56,5 stopnia po czym gwałtownie spada w dół. PRzy 55 stopniach włącza się dmuchawa i zaczyna być podawane paliwo czyli normalny tryb grzania. I tak w kółko...


Może zwiększ histerezę do np. 5*C.

Sterownik masz kiepski niestety bo np. w SPP można ustawić na zadany czas pełną moc dmuchawy przy rozruchu - np. 0,5 lub 1 s i wtedy nie dość, że nie musi się powoli rozkręcać to dodatkowo wydmuchuje zbędny popiół z palnika przy rozruchu.




Jeszcze jedno ustawieniami sterownika możesz tylko i wyłącznie ustawić moc pieca.
Jak moc pieca jest zbyt duża do powierzchni domu to piec będzie pracowała na pół swojej mocy. A jeśli będzie pracował na pół swojej mocy to zawsze będzie spalał o wiele za dużo... U mnie spalanie powinno być na poziomie 1,5 tony przez całą zimę a jest na poziomie 4,5 tony...


Wcześniej pisałeś:

"
http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał Deredas http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=6594162#post6594162)
Elektroniką nic nie zdzaiałasz z prostej przyczyny. Elektroniką możesz ustawić co najwyżej pełną moc kotła - możesz powiedzieć podawaj dużo paliwa w krótkim czasie i szybko je spalaj (dmuchawa na maksa). Ale przez to będzie duże spalanie. A nie chodzi o to aby spalanie było duże."



Moc kotła powinna być większa niż zapotrzebowanie budynku zawsze a im cieplej na dworze tym ta różnica jest większa.

Przecież w samochodzie też nie korzystasz stale z pełnej mocy silnika i jest oczywistym, że jest możliwość jej regulacji co nie oznacza drastycznego spadku sprawności [nie biorąc pod uwagę zmiany biegów].

Co więcej jak już kiedyś Jarecki pisał kotły przez 80% sezonu pracują z mocą poniżej 30% nominalnej.



"
A jeśli będzie pracował na pół swojej mocy to zawsze będzie spalał o wiele za dużo... U mnie spalanie powinno być na poziomie 1,5 tony przez całą zimę a jest na poziomie 4,5 tony..."


Jak więc wyjaśnisz osiąganie przez mój kocioł 80% sprawności [to tyle ile deklaruje producent przy mocy znamionowej] gdy pracuje ze średniodobową mocą na poziomie 30% mocy znamionowej ?

SUSPENSER
31-08-2014, 13:33
"
Palnik napewno 25kW :
http://www.domer.pl/podajnik-slimakowy-pancerpol-do-kotla-25-kw-z-motoreduktorem-nord-komplet.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Fpod ajnik-slimakowy-pancerpol-do-kotla-25-kw-z-motoreduktorem-nord-komplet.html)
Części zamienne też były brane zawsze do 25kW (już bodajże czwarty ślimak przez 8 lat - zawsze zwoje wrabiają się w tym samym miejsce - kawałek przed jego końcem :http://www.domer.pl/slimak-stalowy-do-podajnika-p-25-kw-830-mm.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Fsli mak-stalowy-do-podajnika-p-25-kw-830-mm.html)
Raz przetarły się też te części... kolanka i rura podajnika :
http://www.domer.pl/kolano-zeliwne-podajnika-25-kw.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Fkol ano-zeliwne-podajnika-25-kw.html)
http://www.domer.pl/rura-podajnika-slimakowego-25-kw.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domer.pl%2Frur a-podajnika-slimakowego-25-kw.html)

Co do mocy kotła to teraz zajrzałem do instrukcji i przemierzyłem gabaryty kotła i niby 25kW według tabeli z indtrukcji tylko że to jest dla pow. grzewczej 3m2, a na naklejce z kotła jest podane 4m2 - może jest błąd na naklejce:)"


Niezłą ktoś kaszanę odwalił - 38 kW kocioł z 4m2 wymiennikiem a z palnikiem 25 kW :mad:

Tak to niestety wygląda - badania i atesty z jednym palnikiem a sprzedaż z innym - patologia i tyle :o


U mnie na kotle są 2 naklejki a na każdej co innego także widzę, że to standard :sick:


"
Suspenser czyli masz taki palnik jak ja?? te ust, 1/18 to kocioł przechodzi Ci w podtrzymanie? czy jedzie cały czas na małej mocy?"



Tak przy 1/18 kocioł pracuje stale tylko gdy podgrzewa CWU, potem się wyłącza i rusza dopiero gdy temp. w zasobniku spadnie poniżej zadanej o wartość większą niż ustawiona histereza.

Możesz to zobaczyć na wykresie temp. spalin pod linkiem w stopce [esterownik zakładka "Archiwum" menu "Wykresy"].



"
U mnie pompka od CWU działa cały czas na 1 biegu (25W, zamontowana na zasilaniu bojlera, jak nie chodzi to bojlera nie zaciąga ciepłej wody z kotła), bo sterownik nie ma opcji jej sterowania i tyle co zadane na kotle to tyle też w bojlerze, może jakby podłączył pod wyłącznik analogowy czasowy i nastawiać żeby pompka się tylko załaczała kilka razy dziennie to można by ją zbić w bojlerze do około 45-50C i wtedy też by mniej opału poszło... tylko czy wtedy powrót do kotła nie będzie zbyt chłodny? ale z tą dłuższa pauzą też podziałam..

ps. ten Retopala drobnoziarnisty spala się na razie całkiem przyjemnie, jest ładny płomień - chyba ma sporo zaw. części lotnych, spieków na razie brak..."


Wyłącznik analogowy to jest wyjście - ustalisz nim sobie strefy czasowe na CWU, a powrotem się nie martw.


Na pewno mniej byś spalał używając sterownika SPP gdzie masz przy wersji z BET strefy czasowe, regulowaną histerezę CWU i świetne prowadzenie procesu spalania - ja obecnie na nim pracuję [tylko bez BET dlatego wykresy robi Bruli].

SUSPENSER
31-08-2014, 13:40
"
Tylko dlaczego zawsze pierwszy zwój jest praktycznie nienaruszony? przecież tym bardziej jest narażony na żar? mniejsze obciążenia są na nim? "



Dlatego, że woda z węgla odparowuje na poziomie drugiego i trzeciego a to ona powoduje korozję ślimaka.

Żar może upalić koniec ślimaka, lecz to zdarza się rzadko, żeby aż tak nisko zszedł.


"
Teraz jak patrzyłem chwilę przed załaczeniem w tryb praca to rura podajnika jest gorąca tak 5cm od kotła i jak się ją złapie to po 5sek. zaczyna lekko parzyć- czy to znaczy że wym miejscu jest już żar? model dmuchawy (przesłona uchylona na około 2,5/3cm) i podajnika podałem we wcześniejszym poście, a sterownik mam zwykły OGNIK PLUS bez CWU - moc wentyla ust. na 6 (skala od 2 do10), płomień nie jest biały jak z palnika// jest żółty..może żar dlatego tak schodzi że dmuchawa zaciąga powietrze w trakcie podtrzymania, bo nie jest odcięty jego dopływ? retortę mam uszczelnioną silikonem 1200C.. podawanie 5sek, pauza 20sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C....
jak kilka razy obserwowałem to podajnik chodzi około 20 razy zanim osiągnie zadaną 55C.. spada do około 52,5C i przebija do około 57,2-57,7C"


Na moje wyczucie za mocno dmuchasz - masz nastawy kotła jak na ciężką zimę a nie jak na CWU latem.

DO tego krotność podawania w podtrzymaniu >1 powoduje zapadanie się żaru.


Zrób próbę - dmuchawa na 2, dopasuj przerwę w podawaniu, nagraj filmik jak się pali, wrzuć do netu i podrzuć link a wtedy napiszę czy jest ok.

robertokot25
31-08-2014, 21:17
""



Dlatego, że woda z węgla odparowuje na poziomie drugiego i trzeciego a to ona powoduje korozję ślimaka.

Żar może upalić koniec ślimaka, lecz to zdarza się rzadko, żeby aż tak nisko zszedł.


""


Na moje wyczucie za mocno dmuchasz - masz nastawy kotła jak na ciężką zimę a nie jak na CWU latem.

DO tego krotność podawania w podtrzymaniu >1 powoduje zapadanie się żaru.


Zrób próbę - dmuchawa na 2, dopasuj przerwę w podawaniu, nagraj filmik jak się pali, wrzuć do netu i podrzuć link a wtedy napiszę czy jest ok.

- Dzięki za info.. o co chodzi z tą krotnością w podtrzymaniu? jak mam ustawić podtrzymanie i podawanie w nim?
- Przesłona wentyla może być uchylona na 3cm? a obroty wentyla dać na 2? oj wtedy będzie chyba płomyk jak ze świeczki i kopcenie
- czyli u mnie to nie żar zniszczył zwoje ślimaka? tylko parująca woda (korozja)? bo jakby żar schodził tak nisko to pierwszy zwój też by szlak trafił? no ale rurę podajnika mam gorącą tak do 57-cm od kotła - jak długo jest w podtrzymaniu?? czyli co żar aż tak głęboko się cofnął poza kocioł do podajnika? czy może to żeliwne kolanko oddaje ciepłotę na rurę podajnika?
pzdr.

SUSPENSER
31-08-2014, 22:16
- Dzięki za info.. o co chodzi z tą krotnością w podtrzymaniu? jak mam ustawić podtrzymanie i podawanie w nim?
- Przesłona wentyla może być uchylona na 3cm? a obroty wentyla dać na 2? oj wtedy będzie chyba płomyk jak ze świeczki i kopcenie
- czyli u mnie to nie żar zniszczył zwoje ślimaka? tylko parująca woda (korozja)? bo jakby żar schodził tak nisko to pierwszy zwój też by szlak trafił? no ale rurę podajnika mam gorącą tak do 57-cm od kotła - jak długo jest w podtrzymaniu?? czyli co żar aż tak głęboko się cofnął poza kocioł do podajnika? czy może to żeliwne kolanko oddaje ciepłotę na rurę podajnika?
pzdr.


Chodzi o to, żeby w podtrzymaniu zawsze gdy pracuje dmuchawa było także podawanie węgla.

Jak dobry węgiel to można wydłużyć podtrzymanie - to kwestia obserwacji o ile.

Przy obrotach na 2 otwórz przesłonę maksymalnie i zobacz co będzie - jak kopcenie to 3 bieg, jak za duży ciąg to przysłoń ile trzeba.

Chodzi o to, żeby niepotrzebnie nie tłumić dmuchawy - niestety przy niektórych sterownikach i dmuchawach bez tego się nie obejdzie, więc zobacz jak będzie u Ciebie.


Tak żar by upalił koniec ślimaka, a na fotce to ewidentna korozja.


Podajnik się nagrzewa w podtrzymaniu u mnie także bo metal przewodzi ciepło od żaru - położyłem czujnik od Bruli w lepszym miejscu to możesz zobaczyć do ilu się u mnie nagrzewa.

Przy pracy zimą jest chłodniejszy bo żar wyżej i podawany węgiel go chłodzi.

robertokot25
31-08-2014, 22:32
Chodzi o to, żeby w podtrzymaniu zawsze gdy pracuje dmuchawa było także podawanie węgla.

Jak dobry węgiel to można wydłużyć podtrzymanie - to kwestia obserwacji o ile.

Przy obrotach na 2 otwórz przesłonę maksymalnie i zobacz co będzie - jak kopcenie to 3 bieg, jak za duży ciąg to przysłoń ile trzeba.

Chodzi o to, żeby niepotrzebnie nie tłumić dmuchawy - niestety przy niektórych sterownikach i dmuchawach bez tego się nie obejdzie, więc zobacz jak będzie u Ciebie.


Tak żar by upalił koniec ślimaka, a na fotce to ewidentna korozja.


Podajnik się nagrzewa w podtrzymaniu u mnie także bo metal przewodzi ciepło od żaru - położyłem czujnik od Bruli w lepszym miejscu to możesz zobaczyć do ilu się u mnie nagrzewa.

Przy pracy zimą jest chłodniejszy bo żar wyżej i podawany węgiel go chłodzi.

- No u mnie w podtrzymaniu gdy załacza się dmuchawa to chodzi też podajnik - czyli co 50 minut (w podtrzymaniu) - 20sekund pracuje dmuchawa i podajnik.. więc ok?? a może krótsze podtrzymanie i krótsze podawanie/dmuchanie? np. podtrz. 30 minut i podawanie/dmuchanie 10s?
- Wymiary czopucha to : 20x18cm.... więc chyba ciąg spory....
- podawanie/pauza jak zrobić na początek? 5s i 50s? - 1/10?.....

Suspenser masz może filmik jak u ciebie przy takiej długiej pauzie pracuje palnik po stracie w tryb praca.. w połowie trybu praca i i pod koniec trybu praca? jesli nie to czy mógłbyś nagrać
pzdr.

SUSPENSER
01-09-2014, 21:23
- No u mnie w podtrzymaniu gdy załacza się dmuchawa to chodzi też podajnik - czyli co 50 minut (w podtrzymaniu) - 20sekund pracuje dmuchawa i podajnik.. więc ok?? a może krótsze podtrzymanie i krótsze podawanie/dmuchanie? np. podtrz. 30 minut i podawanie/dmuchanie 10s?
- Wymiary czopucha to : 20x18cm.... więc chyba ciąg spory....
- podawanie/pauza jak zrobić na początek? 5s i 50s? - 1/10?.....

Suspenser masz może filmik jak u ciebie przy takiej długiej pauzie pracuje palnik po stracie w tryb praca.. w połowie trybu praca i i pod koniec trybu praca? jesli nie to czy mógłbyś nagrać
pzdr.


W podtrzymaniu przez 20 s pracuje podajnik, czyli tyle samo co dmuchawa czy też 6 s tyle co jest ustawione w trybie pracy ?

Sprawdź to ok ?


Ja kocioł nie wygasa to nie skracaj czasu podtrzymania.


Tak sprawdź jak zadziała to 5/50 - dobrze kombinujesz :yes:


Nie mam filmiku ani możliwości nagrania z braku czasu.

Gdy rusza po przerwie na palniku jest ciemno, kopiec zapadnięty nawet o 2-3 cm, dopiero po chwili zaczynają pojawiać się iskierki a po kilku cyklach podawania poziom węgla się wyrównuje z palnikiem i pojawia się widoczny żar.

Wrzucałem kiedyś filmik jak u mnie pracuje palnik i tak to nadal wygląda - jak znajdziesz w moich wpisach podrzuć link.

robertokot25
01-09-2014, 21:43
W podtrzymaniu przez 20 s pracuje podajnik, czyli tyle samo co dmuchawa czy też 6 s tyle co jest ustawione w trybie pracy ?

Sprawdź to ok ?


Ja kocioł nie wygasa to nie skracaj czasu podtrzymania.


Tak sprawdź jak zadziała to 5/50 - dobrze kombinujesz :yes:


Nie mam filmiku ani możliwości nagrania z braku czasu.

Gdy rusza po przerwie na palniku jest ciemno, kopiec zapadnięty nawet o 2-3 cm, dopiero po chwili zaczynają pojawiać się iskierki a po kilku cyklach podawania poziom węgla się wyrównuje z palnikiem i pojawia się widoczny żar.

Wrzucałem kiedyś filmik jak u mnie pracuje palnik i tak to nadal wygląda - jak znajdziesz w moich wpisach podrzuć link.

Z tego co obserwowałem to podajnik w podtrzymaniu chodzi przez 20s i dmuchawa tez.. coś zmieniać?

SUSPENSER
01-09-2014, 22:09
Z tego co obserwowałem to podajnik w podtrzymaniu chodzi przez 20s i dmuchawa tez.. coś zmieniać?

Tak, dmuchawę daj na np. 60s i zobacz czy podajnik przez 20s nie podaje za dużo węgla - czy kopiec jest płaski czy wypukły.

robertokot25
01-09-2014, 22:23
Tak, dmuchawę daj na np. 60s i zobacz czy podajnik przez 20s nie podaje za dużo węgla - czy kopiec jest płaski czy wypukły.

nie jarze, mówimy o pracy podajnika i dmuchawy w postoju/podtrzymaniu ?? nie mogę na sterowniku ustawić niezależnie pracy podajnika i dmuchawy - jak ustawie 20s to tyle chodzi dmuch. i podajnik - ja mam ustawione podawanie i praca dmuchawa przez 20s co 50 minut...

SUSPENSER
02-09-2014, 14:15
nie jarze, mówimy o pracy podajnika i dmuchawy w postoju/podtrzymaniu ?? nie mogę na sterowniku ustawić niezależnie pracy podajnika i dmuchawy - jak ustawie 20s to tyle chodzi dmuch. i podajnik - ja mam ustawione podawanie i praca dmuchawa przez 20s co 50 minut...

No to kiepsko bo dmuchawa powinna dłużej od podajnika pracować.

Ale ok jak masz tak to zobacz jak kopiec wygląda po podaniu przez te 20 s.

Nagrałem filmiki jak to wygląda u mnie - podeślij na priv adres email to Ci prześlę.

marcin7911
02-09-2014, 14:37
Co to z prywata? Wszyscy chcemy zobaczyc jak sie u Ciebie pali

grabpa58
02-09-2014, 17:03
SUSPENSER



Nie zazdroszczę,chyba zacząłeś jesienną orkę na ugorze;)

MARTINOS
02-09-2014, 19:34
nie jarze, mówimy o pracy podajnika i dmuchawy w postoju/podtrzymaniu ?? nie mogę na sterowniku ustawić niezależnie pracy podajnika i dmuchawy - jak ustawie 20s to tyle chodzi dmuch. i podajnik - ja mam ustawione podawanie i praca dmuchawa przez 20s co 50 minut...

nie zwracaj uwagi na sekundy a raczej na to co dzieje się na palniku, bo to jest najważniejsze.
Poczytaj też instrukcje. Czasem w sterownikach niektóre parametry są dostępne np. w ustawieniach serwisowych itp.
U mnie np. teraz podtrzymanie wygląda tak:
podawanie 6s co 45 min a przedmuch 12 sekund co 15 minut i wszystko jest OK.

Rok temu przechodziłem to co ty teraz więc rozumiem twoje zniecierpliwienie. ;)
Jedna rada: staraj się obserwować i uczyć swojego pieca. Ustawienia innych raczej rzadko działają.

SUSPENSER
02-09-2014, 20:22
Co to z prywata? Wszyscy chcemy zobaczyc jak sie u Ciebie pali

Gdy mu podeślę może je wrzucić gdzieś do internetu i wkleić tu linki bo ja nie mam na to czasu - sorki.

Jak chcesz podaj @ to Tobie podeślę i tu udostępnisz :)

SUSPENSER
02-09-2014, 20:23
SUSPENSER



Nie zazdroszczę,chyba zacząłeś jesienną orkę na ugorze;)


Spoko - mam dwójkę maluchów - te to dopiero cierpliwości uczą ;)

robertokot25
03-09-2014, 02:04
Dzięki Suspenser - rzeczywiście ten płomyk u Ciebie przez cały cykl to taka nie za duża świeczka :)... w końcu 1 do 18 - muszę to u siebie wypróbować (jaki groch tam się palił?) - założyłem konto na youtube ale coś nie mogę wrzucić filmów... ma ktoś aktywne konto na youtube?
pzdr.

robertokot25
03-09-2014, 07:15
Filmy Suspensera :

rusza z podtrzymania :
https://www.youtube.com/watch?v=seZ0ThacNdY&feature=youtu.be

grzanie CWU :
https://www.youtube.com/watch?v=6m2MpOALwDE&feature=youtu.be

koniec ctlku grzania CWU
https://www.youtube.com/watch?v=xe1_wszB9-o&feature=youtu.be

Swoje też wrzucę jak tylko nagram komplet... suspenser jaką masz temp. zadaną? i ile razy Ci podaje podajnik (czas podawania i ilość załączeń w trybie praca) zanim osiągnie zadaną?

SUSPENSER
03-09-2014, 07:45
Dzięki Suspenser - rzeczywiście ten płomyk u Ciebie przez cały cykl to taka nie za duża świeczka :)... w końcu 1 do 18 - muszę to u siebie wypróbować (jaki groch tam się palił?) - założyłem konto na youtube ale coś nie mogę wrzucić filmów... ma ktoś aktywne konto na youtube?
pzdr.

Bez przesady - to raczej spora gromnica ;)

Spala się obecnie Wesoła gruba [8-31,5] taka jaką sprzedaję i mam jej opis na stronie.

SUSPENSER
03-09-2014, 07:49
Swoje też wrzucę jak tylko nagram komplet... suspenser jaką masz temp. zadaną? i ile razy Ci podaje podajnik (czas podawania i ilość załączeń w trybie praca) zanim osiągnie zadaną?

Ok super - niech wszyscy widzą przy jakim paleniu osiągam najlepsze wyniki i nie boją się ustawiać małych mocy latem :)

Oczywiście w innych kotłach z innymi sterownikami optymalne może być inne ustawienie, ale daje to pogląd.

Mam podawanie 5 s, przerwa 90s - ile razy to możesz sam zobaczyć patrząc na wykres temp. spalin na esterownik i obliczyć [czas w którym temp. spalin byłą wyższa niż w postoju dzieląc przez 95 s], bo to zależy ile ciepłej wody zostało zużyte.

robertokot25
03-09-2014, 08:05
Ok super - niech wszyscy widzą przy jakim paleniu osiągam najlepsze wyniki i nie boją się ustawiać małych mocy latem :)

Oczywiście w innych kotłach z innymi sterownikami optymalne może być inne ustawienie, ale daje to pogląd.

Mam podawanie 5 s, przerwa 90s - ile razy to możesz sam zobaczyć patrząc na wykres temp. spalin na esterownik i obliczyć [czas w którym temp. spalin byłą wyższa niż w postoju dzieląc przez 95 s], bo to zależy ile ciepłej wody zostało zużyte.

Ok, czaję, a jaką masz histreze?

robertokot25
03-09-2014, 15:19
I tak wklejam filmik z pracy palnika:

ust. (sterownik zwykły Ognik) :
- pod. 5s, pauza 20s, obr. went. 6 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 3cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C, - temp. zadana 55C
- Bojler CWU 100L z wężownicą i grzałką
- Paliwo : RETOPAL
- Jak dotykam czopucha przy końcówce tryba praca to tak po 2s zaczyna parzyć... ale jaka jest temp. spalin to nie wiem
- Komin na czopuchem w trybie praca lekko ciepły..
- Podajnik podaje groszek około 19-22 razy w trybie praca (5 sek. jedno podanie)
- Deflektor jest na wysokości około 20-25cm
- 25kg RETOPALA starczyło na 103 godziny....
- Jeszcze nie udało mi się nagrać filmiku z pracy w podtrzymaniu - jak upoluję to wrzucę


Start w tryb praca :
https://www.youtube.com/watch?v=XinwX4D9upE

W połowie trybu praca :
https://www.youtube.com/watch?v=bzvTvwoQrnI

Końcówka trybu praca :
https://www.youtube.com/watch?v=4CXI3COLm0w

Foto popiołu z RETOPALA (z lampą i bez) i foto dmuchawy i sterownika :

MARTINOS
03-09-2014, 15:37
@robertokot25 (http://forum.muratordom.pl/member.php?38265-robertokot25)

Nieźle hajcujesz! ;)

robertokot25
03-09-2014, 16:02
MARTINOS - ten RETOPAL jakiś taki łatwopalny hehe ;)
SUSPENSER - czyli mam za bogato?? te ust. to na zimę? - podałem wszystkie parametry powyżej - wskazówki mile widziane :), przy takim małym płomieniu jak u ciebie to nie będzie za niska temp. spalin? i jak zrobię podobne nastawy tak jak u siebie to żeby w kominie nie powstała mi wilgoć.. nie ma takiego zagrożenia?
pzdr.

SUSPENSER
03-09-2014, 18:22
Ok, czaję, a jaką masz histreze?

Histereza CWU 3*C bo SPP nie ma regulowanej tylko stałą, histerezy kotła nie ma - sterownik stara się oscylować wokół temp. zadanej.

SUSPENSER
03-09-2014, 18:33
MARTINOS - ten RETOPAL jakiś taki łatwopalny hehe ;)
SUSPENSER - czyli mam za bogato?? te ust. to na zimę? - podałem wszystkie parametry powyżej - wskazówki mile widziane :), przy takim małym płomieniu jak u ciebie to nie będzie za niska temp. spalin? i jak zrobię podobne nastawy tak jak u siebie to żeby w kominie nie powstała mi wilgoć.. nie ma takiego zagrożenia?
pzdr.


Tak te ustawienia co masz to na zimę.

Obniż deflektor na maks 15 cm, albo nawet 10 na lato.

Temp. spalin mam jak widać ok. 80*C i nic się nie dzieje - jak masz węgiel suchy to się nie ma skąd wilgoć brać, jak mokry że cieknie to się gdzieś wykropli albo w kotle albo w kominie.

Zajrzałem do wymiennika jest tam suchutko a sam widzisz jakie mam temp. spalin.

Dlatego polecam węgiel w plecionych workach - super dosycha :)

robertokot25
03-09-2014, 19:09
Tak te ustawienia co masz to na zimę.

Obniż deflektor na maks 15 cm, albo nawet 10 na lato.

Temp. spalin mam jak widać ok. 80*C i nic się nie dzieje - jak masz węgiel suchy to się nie ma skąd wilgoć brać, jak mokry że cieknie to się gdzieś wykropli albo w kotle albo w kominie.

Zajrzałem do wymiennika jest tam suchutko a sam widzisz jakie mam temp. spalin.

Dlatego polecam węgiel w plecionych workach - super dosycha :)

Ale tak ogólnie ładnie się pali? popiół też fajny.. drobny z RETOPALA,, czyli jak jest mniejszy/niższy płomień w ust. letnich to deflektor powinien być niżej? muszę zobaczyć czy jest jakaś regulacja ale nie sądzę aby była
Tu opisałem więcej - test retopala :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek&p=6597509&posted=1#post6597509

SUSPENSER
03-09-2014, 20:43
Ale tak ogólnie ładnie się pali? popiół też fajny.. drobny z RETOPALA,, czyli jak jest mniejszy/niższy płomień w ust. letnich to deflektor powinien być niżej? muszę zobaczyć czy jest jakaś regulacja ale nie sądzę aby była
Tu opisałem więcej - test retopala :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek&p=6597509&posted=1#post6597509


Pali się całkiem nieźle - choć chyba za mocno dmuchasz - pamiętaj, że każda ilość powietrza ponad to, które jest potrzebne do procesu spalania zabiera ciepło i grzeje komin oraz atmosferę.

Spróbuj tak ograniczyć ilość powietrza [kombinując nastawą sterownika i przysłoną dmuchawy], żeby było jeszcze odpowiednie ciśnienie na palniku [w pewnym momencie dmuchawa straci spręż], i dobierz do tego dawkę paliwa - to będzie minimalna moc z którą palnik może pracować przy Twoim sterowniku i dmuchawie.

Na lato do CWU to powinno być ok - u mnie i tak pompa CWU nie nadąża odbierać ciepła generowanego przez palnik więc działa na bardzo małej mocy.


Gdy deflektor jest za wysoko to nie działa, bo żeby działał musi być rozgrzany.

Ja zrobiłem sobie regulowany stelaż pod żeliwne ruszty awaryjne i one działają jako deflektor, lecz szczerze mówiąc nie chciało mi się ich na lato wyregulować niżej - może w przyszłym roku sprawdzę latem czy to coś da.

grzech25
04-09-2014, 12:16
Zobacz tutaj:
https://www.dksystem.pl/oferta/regulatory-do-kotlow/master-500
Zobacz, jaki jest soft i daj znać.

Tak przeglądam wszystkie instrukcje i widzę tylko różnicę - w wyższej wersji dodali podajnik tłokowy.
Powiedzcie mi - jak się ma procentowe ustawienie nadmuchu do biegowego - jak jest w innych sterownikach. Widzę, że w ustawieniach jest zalecane zmniejszenie siły nadmuchu. Ja mam 100% i nie bardzo wiem jak to odnieść do niektórych przykładów, gdybym chciał podobnie u siebie nastawić.

SUSPENSER
04-09-2014, 13:32
Tak przeglądam wszystkie instrukcje i widzę tylko różnicę - w wyższej wersji dodali podajnik tłokowy.
Powiedzcie mi - jak się ma procentowe ustawienie nadmuchu do biegowego - jak jest w innych sterownikach. Widzę, że w ustawieniach jest zalecane zmniejszenie siły nadmuchu. Ja mam 100% i nie bardzo wiem jak to odnieść do niektórych przykładów, gdybym chciał podobnie u siebie nastawić.

Patrz na filmiki i staraj się ustawić podobnie bo każdy producent sterownika podstawia inne wartości prądu pod procenty oraz biegi, i chyba nikt nie ma przelicznika jaki bieg w jednym odpowiada % w drugim.

Jarecki79
04-09-2014, 14:23
grzech musisz to ustawić pod swój kocioł, palnik, obniżyć nadmuch powinieneś a na ile, to nie wiem, spróbuj na 40%....

w dk system master500 są narzędzia,a by ten dwustan dobrze chodził.
Masz wyprzedzenie dmuchawy, czyli o ile wcześniej załączyć nadmuch przed podajnikiem, możesz dać 3sekundy
masz też opóźnienie wyłączenia, aby świeżą porcję lepiej rozpalic, tutaj możesz dac np. 5-8sekund, wówczas o tyle dłużej po zastopowaniu podajnika dmuchnie....

Zacznij wyjściowo od np.:
5sek podawanie
30sek pauza podawania
nadmuch 40%
wyprzedzenie nadmuchu 3sek
przedłużenie nadmuchu np. 8sek

jak takich czasów nie idzie ustawić,to zrób
10sek podawanie
60sek pauza
5sek wyprzedzenie/wybieg
5-10sek przedłużenie/opóźnienie
40%nadmuch

resztę dopieścić obserwując

przedmuch widze jest podzielony osobno dla podajnika i osobno dla dmuchawy
to trzeba tak ustawić, aby się palenisko mocno nie zapadało (płaskie teraz może być)
np. podawanie co 20minut przez 10sekund
dmuchanie co 10minut przez 10sekund czy 15sekund

grzech25
04-09-2014, 14:59
w dk system master500 są narzędzia,a by ten dwustan dobrze chodził.
np. podawanie co 20minut przez 10sekund
dmuchanie co 10minut przez 10sekund czy 15sekund

Dzięki wielkie:)

pawelo_pl
04-09-2014, 17:48
Ja od dwóch tygodni mam zasypany piec Iskrą z Wesołej przy tych samych nastawach co przy poprzednim węglu zginęły mi wszystkie problemy z niedopalonym węglem czy dużą ilością popiołu. Jedyny minus, że żar na palniku mi się dość mocno obniżył ale za to popiół się zbiera tylko ten co wydmucha dmuchawa - jednak warto zainwestować w lepszy węgiel - do tej pory kupowałem na składach do 700 zł ten kosztował 900 ale wart swojej ceny . No i ta wygoda - węgiel na paletach w worku - nic się nie brudzi a kurier mi wstawił 4tony tam gdzie chciałem ...

grzech25
08-09-2014, 09:19
Supenser - jak widziałem Twój filmik z grzania to taka ledwo świeczka:) U mnie po przestawieniu na 40% wentylatora mam bardzo jasny płomień i to na całym palenisku. Nie wiem czy tak zostawić czy jeszcze zmniejszyć nadmuch? Tylko z kolei czy jak zmniejszę to czy będzie się dopalał?

Jarecki79
08-09-2014, 11:17
grzech kiedyś jak bawiłem się ekosterem400 (taki odpowiednik mastera 500, ale do kotła zasypowego)
to kojarzę,że do dmuchawy z silnikiem EMC 75W schodzenie poniżej 30% nie miało sensu, pamiętam,że było dobrze koło 40%, stąd taka była moja wcześniejsza sugestia

grzech25
08-09-2014, 13:12
grzech kiedyś jak bawiłem się ekosterem400 (taki odpowiednik mastera 500, ale do kotła zasypowego)
to kojarzę,że do dmuchawy z silnikiem EMC 75W schodzenie poniżej 30% nie miało sensu, pamiętam,że było dobrze koło 40%, stąd taka była moja wcześniejsza sugestia

Mam tam jeszcze ustawienie - nie pamiętam dokładnie - płynny nadmuch? Mam to włączone ale chyba przy tej opcji jak nadmuch mam na 40% to mocniej nie dmucha z jakiegoś powodu?
Wiecie czego mi brakuje w opcjach tego sterownika - indywidualnych ustawień - porobił bym z 10 różnych nastawów i sobie testował:)

SUSPENSER
08-09-2014, 15:19
Supenser - jak widziałem Twój filmik z grzania to taka ledwo świeczka:) U mnie po przestawieniu na 40% wentylatora mam bardzo jasny płomień i to na całym palenisku. Nie wiem czy tak zostawić czy jeszcze zmniejszyć nadmuch? Tylko z kolei czy jak zmniejszę to czy będzie się dopalał?

Sprawdź - zobacz czy po zmniejszeniu nie ma gwałtownego spadku ciśnienia nadmuchu - najlepiej ustawić tuż powyżej tego progu i to jest minimalna moc z jaką palnik dobrze pracuje.

Jak nie będzie dopalał to daj dłuższą przerwę.

Jarecki79
08-09-2014, 16:22
Mam tam jeszcze ustawienie - nie pamiętam dokładnie - płynny nadmuch? Mam to włączone


Ja bym to wyłączył, tak jak ma to sens w sterowniku zasypowym, tak uważam,że tutaj proste przeniesienie tego do stera z podajnikiem to pomyłka.

Tutaj chodzi o to,że przed temp. zadaną dmuchawa zaczyna schodzić z obrotami i wszystko byłoby ok, gdyby było to skorelowane ze zmniejszaniem ilości paliwa lub wydłużaniem pauzy. W tamtym roku sugerowałem to pierwsze rozwiązanie i miało zdejmowac przed temp. zadaną w sumie 3sekundy z czasu pracy, po 1sekundzie na skok (w/g zamysłu miało to zacząć działać na 3st.c przed zadaną) tak w skrócie mówiąc i nie wchodząc w szczegóły.... to w prosty sposób zmieniałoby stosunek podawanie-pauza.... nie zostało to wprowadzone, sam już nie miałem czasu na dalsze konsultacje. Aktualne samo zmniejszanie obrotów wentyla bez zmiany ilości paliwa wydaje mi się pomysłem niedopracowanym.

SUSPENSER
08-09-2014, 20:43
Ja bym to wyłączył, tak jak ma to sens w sterowniku zasypowym, tak uważam,że tutaj proste przeniesienie tego do stera z podajnikiem to pomyłka.

Tutaj chodzi o to,że przed temp. zadaną dmuchawa zaczyna schodzić z obrotami i wszystko byłoby ok, gdyby było to skorelowane ze zmniejszaniem ilości paliwa lub wydłużaniem pauzy. W tamtym roku sugerowałem to pierwsze rozwiązanie i miało zdejmowac przed temp. zadaną w sumie 3sekundy z czasu pracy, po 1sekundzie na skok (w/g zamysłu miało to zacząć działać na 3st.c przed zadaną) tak w skrócie mówiąc i nie wchodząc w szczegóły.... to w prosty sposób zmieniałoby stosunek podawanie-pauza.... nie zostało to wprowadzone, sam już nie miałem czasu na dalsze konsultacje. Aktualne samo zmniejszanie obrotów wentyla bez zmiany ilości paliwa wydaje mi się pomysłem niedopracowanym.

Czyli przy właściwym ustawieniu procesu w stanie pracy pojawia się cykliczne przewęglenie i kopcenie palnika :sick:

Faktycznie przy zasypowcu ma to sens, ale w kotle z podajnikiem to nie może działać dobrze, ja bym jednak był za zwiększaniem przerwy bo podawanie przy spiekalnym węglu może być 2s i wtedy niewiele kroków będzie, a i przy typowych 5s też szału nie ma.

grzech25
09-09-2014, 08:59
Czyli przy właściwym ustawieniu procesu w stanie pracy pojawia się cykliczne przewęglenie i kopcenie palnika :sick:

Faktycznie przy zasypowcu ma to sens, ale w kotle z podajnikiem to nie może działać dobrze, ja bym jednak był za zwiększaniem przerwy bo podawanie przy spiekalnym węglu może być 2s i wtedy niewiele kroków będzie, a i przy typowych 5s też szału nie ma.

Ok, wyłączę to. Teraz ustawiłem 3s podawania, pauzę na 40s i 30% nadmuchu i na palniku mam podobny płomyk:)
Ale nasuwa się pytanie, czy taki słaby nadmuch nie wydłuża czasu nagrzewania? Nie lepiej mocniej dmuchać w fazie grzania?

robertokot25
13-09-2014, 23:02
SUSPENSER - u ciebie też ślimak ma 1,1 obrotu na minutę? zadałem teraz nowe nastawy tj. 5sek. podawanie i 55sek pauzy, mniej powietrza i wentyl bardziej zduszony (dokładnie opiszę nastawy jak nagram filmy i wsio tu wrzucę)... tylko ten deflektor ma dosyć wysoko i bez możliwości obniżenia i nie wiem czy te nastawy się sprawdzą... z tego co widzę to na pewno będzie szło więcej prądu.....bo dłuższe są cykle w trybie praca (dłuższa pauza = dużo więcej pracy wentyla)

SUSPENSER
13-09-2014, 23:17
SUSPENSER - u ciebie też ślimak ma 1,1 obrotu na minutę? zadałem teraz nowe nastawy tj. 5sek. podawanie i 55sek pauzy, mniej powietrza i wentyl bardziej zduszony (dokładnie opiszę nastawy jak nagram filmy i wsio tu wrzucę)... tylko ten deflektor ma dosyć wysoko i bez możliwości obniżenia i nie wiem czy te nastawy się sprawdzą... z tego co widzę to na pewno będzie szło więcej prądu.....bo dłuższe są cykle w trybie praca (dłuższa pauza = dużo więcej pracy wentyla)

Tak też mam 1,1.

Chrzanić prąd bo i tak niewiele kosztuje w porównaniu do węgla, zresztą wentyl mało bierze.

Latem deflektor i tak niewiele daje więc się nim nie przejmuj, ale na zimę bym go na 15 cm podwiesił - jak tego się nie da zrób stelaż i podwieś drugi np. z żeliwnych rusztów do palenia awaryjnego ;)

robertokot25
14-09-2014, 10:28
Tak też mam 1,1.

Chrzanić prąd bo i tak niewiele kosztuje w porównaniu do węgla, zresztą wentyl mało bierze.

Latem deflektor i tak niewiele daje więc się nim nie przejmuj, ale na zimę bym go na 15 cm podwiesił - jak tego się nie da zrób stelaż i podwieś drugi np. z żeliwnych rusztów do palenia awaryjnego ;)

- Czyli mamy podobne przekładnie, palnik i ślimaki? a zimą też dążysz do tego żeby piec był jak najdłużej w trybie praca? jakie masz przykładowe nastawy podawania i pauzy zimą? nasz podajnik/ślimak podaje około 0,28kg na minutę w zależności od granulacji opału i nacisku (im więcej opału w zasobniku tym większy nacisk)?

- dziś lub jutro wkleję filmy i nowe ustawienia i zobaczysz czy jest ok czy zmieniać jeszcze coś....

- na pewno jeszcze wypróbuję opcję z podłączeniem programatora analogowego pod pompkę bojlera - tylko z uwagi że u Nas zawsze ktoś jest w domu i ciepła woda wykorzystywana jest w bardzo różnych godzinach to pomyślałem że nastawię programator dosyć uniwersalnie czyli np. 1 godzina pracy pompki i 2 godziny przerwy i tak w kółko - czyli pompka np. by pracowała 8h na dobę - myślisz że to też może dać jakieś oszczędności na opale? czy może tylko będzie zakłócona praca kotła poprzez spadki temp. powrotu i co za tym idzie długie cykle pracy kotła w trybie praca (spore spadki poniżej zadanej temp. kotła)
ps.pamiętam jak ostatnio wyłączyli nam prąd na jakieś 2 godziny (nie pracowała pompka ob bojlera) i jak już został przywrócony i włączył się sterownik to na kotle było 60C, a normalnie jak przechodzi w podtrzymanie to dobija max. do 57,4 lub 58C - czyli niby powinny być jakieś oszcz.
pzdr.

robertokot25
14-09-2014, 15:23
I tak (paliwo EKORET - oryginalnie pakowany) :
poprzednie nastawy :
- podawanie 5sek, pauza 20sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C, bieg dmuchawy na 6 (skala od 2 do 10), szczelina wentyla około 3/4cm, temp. zadana 55C

nowe nastawy :
- podawanie 5sek, pauza 55sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C, bieg dmuchawy na 4 (skala od 2 do 10), szczelina wentyla około 2cm, temp. zadana 55C

- ps. pobór mocy przez dmuchawę na 4 biegu to około 27-28Watt, kocioł wszedł w tryb praca po koło godzinnym podtrzymaniu,
- retortę oczyściłem z popiołu aby było widać jaki jest kopczyk,
- kocioł na takich nastawach podaje około 14-16 razy paliwo i jest około godziny w podtrzymaniu (mniej lub więcej - zalezy od bieżącego użycia ciepłej wody - obecnie nie ma poboru ciepłej wody....
- SUSPENSER i inni jak to wedgług Was wygląda z filmów? coś zmieniać? wydłużać pauzę? więcej wiatru? większa szczelina dmuchawy? - na 2 biegu dmuchawa bardzo kiepsko pracuje i zauważalny jest duży spadek wydajności (ledwo co rusza jak przechodzi w tryb praca)..na 3 biegu też ma cieżko już... dlatego dałem na 4 i mniejszą szczelinę...
- SUSPENSER odpowiedź mi też na poprzedni mój post...
- Z tą pracą dmuchawy i podajnika w podtrzymaniu to też jest różnie.. z tego co zauważyłem to czasem dmuchawa i podajnik pracują tylko 5s, czasem 10s.. czasem 20s....nie mam pojęcia od czego to zależy....


filmy :

- start z podtrzymania1 :
https://www.youtube.com/watch?v=Qj7bRv-vkwY

- po 5 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=9rxEMzKk2K4

- po 10 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=-TAtjaMadnA

- po 14 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=JIAvKlLlB3E

- praca sterownika :
https://www.youtube.com/watch?v=-nwSCZOL3eM

- foto szczeliny wentyla :

SUSPENSER
15-09-2014, 15:25
- Czyli mamy podobne przekładnie, palnik i ślimaki? a zimą też dążysz do tego żeby piec był jak najdłużej w trybie praca? jakie masz przykładowe nastawy podawania i pauzy zimą? nasz podajnik/ślimak podaje około 0,28kg na minutę w zależności od granulacji opału i nacisku (im więcej opału w zasobniku tym większy nacisk)?

- dziś lub jutro wkleję filmy i nowe ustawienia i zobaczysz czy jest ok czy zmieniać jeszcze coś....

- na pewno jeszcze wypróbuję opcję z podłączeniem programatora analogowego pod pompkę bojlera - tylko z uwagi że u Nas zawsze ktoś jest w domu i ciepła woda wykorzystywana jest w bardzo różnych godzinach to pomyślałem że nastawię programator dosyć uniwersalnie czyli np. 1 godzina pracy pompki i 2 godziny przerwy i tak w kółko - czyli pompka np. by pracowała 8h na dobę - myślisz że to też może dać jakieś oszczędności na opale? czy może tylko będzie zakłócona praca kotła poprzez spadki temp. powrotu i co za tym idzie długie cykle pracy kotła w trybie praca (spore spadki poniżej zadanej temp. kotła)
ps.pamiętam jak ostatnio wyłączyli nam prąd na jakieś 2 godziny (nie pracowała pompka ob bojlera) i jak już został przywrócony i włączył się sterownik to na kotle było 60C, a normalnie jak przechodzi w podtrzymanie to dobija max. do 57,4 lub 58C - czyli niby powinny być jakieś oszcz.
pzdr.

Tak u nie zimą przez kilka dni nie wchodzi w podtrzymanie i to przy sterowaniu dwustanowym :)

Na pewno strefy czasowe na CWU zmniejszą zużycie węgla i o to chodzi.

SUSPENSER
15-09-2014, 15:30
I tak (paliwo EKORET - oryginalnie pakowany) :
poprzednie nastawy :
- podawanie 5sek, pauza 20sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C, bieg dmuchawy na 6 (skala od 2 do 10), szczelina wentyla około 3/4cm, temp. zadana 55C

nowe nastawy :
- podawanie 5sek, pauza 55sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C, bieg dmuchawy na 4 (skala od 2 do 10), szczelina wentyla około 2cm, temp. zadana 55C

- ps. pobór mocy przez dmuchawę na 4 biegu to około 27-28Watt, kocioł wszedł w tryb praca po koło godzinnym podtrzymaniu,
- retortę oczyściłem z popiołu aby było widać jaki jest kopczyk,
- kocioł na takich nastawach podaje około 14-16 razy paliwo i jest około godziny w podtrzymaniu (mniej lub więcej - zalezy od bieżącego użycia ciepłej wody - obecnie nie ma poboru ciepłej wody....
- SUSPENSER i inni jak to wedgług Was wygląda z filmów? coś zmieniać? wydłużać pauzę? więcej wiatru? większa szczelina dmuchawy? - na 2 biegu dmuchawa bardzo kiepsko pracuje i zauważalny jest duży spadek wydajności (ledwo co rusza jak przechodzi w tryb praca)..na 3 biegu też ma cieżko już... dlatego dałem na 4 i mniejszą szczelinę...
- SUSPENSER odpowiedź mi też na poprzedni mój post...
- Z tą pracą dmuchawy i podajnika w podtrzymaniu to też jest różnie.. z tego co zauważyłem to czasem dmuchawa i podajnik pracują tylko 5s, czasem 10s.. czasem 20s....nie mam pojęcia od czego to zależy....


filmy :

- start z podtrzymania1 :
https://www.youtube.com/watch?v=Qj7bRv-vkwY (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DQj7bRv-vkwY)

- po 5 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=9rxEMzKk2K4 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D9rxEMzKk2K4)

- po 10 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=-TAtjaMadnA (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D-TAtjaMadnA)

- po 14 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=JIAvKlLlB3E (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3DJIAvKlLlB3E)

- praca sterownika :
https://www.youtube.com/watch?v=-nwSCZOL3eM (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2 Fwatch%3Fv%3D-nwSCZOL3eM)

- foto szczeliny wentyla :


Wygląda to w miarę dobrze choć nie ma to jak zobaczyć na żywo.

Sterownik dziwnie podaje niższą temperaturę gdy włączy się podajnik - coś mu chyba zaczyna szwankować.

robertokot25
15-09-2014, 20:14
Tak u nie zimą przez kilka dni nie wchodzi w podtrzymanie i to przy sterowaniu dwustanowym :)

Na pewno strefy czasowe na CWU zmniejszą zużycie węgla i o to chodzi.

- Czyli według Ciebie najbardziej ekonomiczne jest palenie małą mocą nawet zimą? bo są też osobowy które z kolei wyznają zasadę palenie z jak największą mocy - czyli krótkie tryby praca i i długie podtrzymanie...

- Ciekawe czy mój piec i moja instalacja by wydołała na ust. zimą w mrozy : 5sek podawania i 99sek pauzy, tzn, czy by utrzymał temp. zadaną w okolicach 55C, bo jak tak na szybko liczę to na takich nastawach slimak by chodził 2min i 55sel w ciągu godziny x 0,28kg ekogroszku na minutę (nie wiem czy założenie jest trafne) to daje 0,84 kg na godzinę i 20kg ekogroszku..... ale to chyba nie przejdzie bo będzie za duzy odbiór ceipła i temp na kotle będzie sukcesywnie spadać.........i ciekawe czy sterownik by nie zgłosił błędu jakby kocioł w ciągu kilku godziny nie mógł osiągnąć zadanej temp.

- Jakie masz nastawy podawania i pauzy zimą?

SUSPENSER
15-09-2014, 21:14
- Czyli według Ciebie najbardziej ekonomiczne jest palenie małą mocą nawet zimą? bo są też osobowy które z kolei wyznają zasadę palenie z jak największą mocy - czyli krótkie tryby praca i i długie podtrzymanie...

- Ciekawe czy mój piec i moja instalacja by wydołała na ust. zimą w mrozy : 5sek podawania i 99sek pauzy, tzn, czy by utrzymał temp. zadaną w okolicach 55C, bo jak tak na szybko liczę to na takich nastawach slimak by chodził 2min i 55sel w ciągu godziny x 0,28kg ekogroszku na minutę (nie wiem czy założenie jest trafne) to daje 0,84 kg na godzinę i 20kg ekogroszku..... ale to chyba nie przejdzie bo będzie za duzy odbiór ceipła i temp na kotle będzie sukcesywnie spadać.........i ciekawe czy sterownik by nie zgłosił błędu jakby kocioł w ciągu kilku godziny nie mógł osiągnąć zadanej temp.

- Jakie masz nastawy podawania i pauzy zimą?

Nie bez powodu wszystkie PID-y itp. do tego dążą :cool:

"bo są też osobowy które z kolei wyznają zasadę palenie z jak największą mocy - czyli krótkie tryby praca i i długie podtrzymanie..."

a mają ciepłomierze i sprawdzili swoją teorię czy tylko im się wydaje ?


Zimą to zależy od węgla, ale tak z 2/50 o ile dobrze pamiętam i maks 25 kg/dobę szło przy największych mrozach.

robertokot25
15-09-2014, 21:28
Nie bez powodu wszystkie PID-y itp. do tego dążą :cool:

"bo są też osobowy które z kolei wyznają zasadę palenie z jak największą mocy - czyli krótkie tryby praca i i długie podtrzymanie..."

a mają ciepłomierze i sprawdzili swoją teorię czy tylko im się wydaje ?


Zimą to zależy od węgla, ale tak z 5/60 o ile dobrze pamiętam i maks 25 kg/dobę szło przy największych mrozach.

Czyli jeden cykl 65sek. czyli w ciągu godziny podajnik pracował około 5 minut x 0,28kg na minutę to daje nam 1,26kg na godzinę x 24 godziny = 30kg na dobę- bo pisałeś że kocioł był przez kilka dni non-stop w trybie praca , więc pracował cały czas.. no chyba że zdarzały się podtrzymania lub miałeś inny nastawy lub ślimak podaje mniej niż 0,28kg na minutę.

pzdr.

SUSPENSER
15-09-2014, 22:00
Czyli jeden cykl 65sek. czyli w ciągu godziny podajnik pracował około 5 minut x 0,28kg na minutę to daje nam 1,26kg na godzinę x 24 godziny = 30kg na dobę- bo pisałeś że kocioł był przez kilka dni non-stop w trybie praca , więc pracował cały czas.. no chyba że zdarzały się podtrzymania lub miałeś inny nastawy lub ślimak podaje mniej niż 0,28kg na minutę.

pzdr.

Ok sprawdziłem - np. 14.03 było P/P 2/55 przy Wesołej drobnej.

Podajnik od pełnego zasypu do końca średnio podaje 0,208 kg / minutę pracy.

robertokot25
16-09-2014, 12:25
Wygląda to w miarę dobrze choć nie ma to jak zobaczyć na żywo.

Sterownik dziwnie podaje niższą temperaturę gdy włączy się podajnik - coś mu chyba zaczyna szwankować.

Widzisz jeszcze przestrzeń do zwiększania pauzy przy tych nastawach nadmuchu ? czy wraz z długością puazy jeszcze bardziej schodzić w dół z nadmuchem?(mogę dać max. 99sek. i 5sek minimalne podawanie) - ogólnie chodzi o to żeby kopczyk w trybie praca był lekko wypukły? żeby żar nie schodził poniżej linii/dysz nadmuchu?

SUSPENSER
16-09-2014, 21:25
Widzisz jeszcze przestrzeń do zwiększania pauzy przy tych nastawach nadmuchu ? czy wraz z długością puazy jeszcze bardziej schodzić w dół z nadmuchem?(mogę dać max. 99sek. i 5sek minimalne podawanie) - ogólnie chodzi o to żeby kopczyk w trybie praca był lekko wypukły? żeby żar nie schodził poniżej linii/dysz nadmuchu?

Nadmuch możesz zmniejszyć przysłaniając jeszcze bardziej dmuchawę ;)

"ogólnie chodzi o to żeby kopczyk w trybie praca był lekko wypukły? żeby żar nie schodził poniżej linii/dysz nadmuchu?" - tak :yes:

robertokot25
17-09-2014, 20:58
I tak (paliwo EKORET - oryginalnie pakowany) :
poprzednie nastawy :
- podawanie 5sek, pauza 20sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C, bieg dmuchawy na 6 (skala od 2 do 10), szczelina wentyla około 3/4cm, temp. zadana 55C

nowe nastawy :
- podawanie 5sek, pauza 55sek, podtrz. co 50 minut, praca w podtrz. 20sek, histereza 1C, bieg dmuchawy na 4 (skala od 2 do 10), szczelina wentyla około 2cm, temp. zadana 55C

- ps. pobór mocy przez dmuchawę na 4 biegu to około 27-28Watt, kocioł wszedł w tryb praca po koło godzinnym podtrzymaniu,
- retortę oczyściłem z popiołu aby było widać jaki jest kopczyk,
- kocioł na takich nastawach podaje około 14-16 razy paliwo i jest około godziny w podtrzymaniu (mniej lub więcej - zalezy od bieżącego użycia ciepłej wody - obecnie nie ma poboru ciepłej wody....
- SUSPENSER i inni jak to wedgług Was wygląda z filmów? coś zmieniać? wydłużać pauzę? więcej wiatru? większa szczelina dmuchawy? - na 2 biegu dmuchawa bardzo kiepsko pracuje i zauważalny jest duży spadek wydajności (ledwo co rusza jak przechodzi w tryb praca)..na 3 biegu też ma cieżko już... dlatego dałem na 4 i mniejszą szczelinę...
- SUSPENSER odpowiedź mi też na poprzedni mój post...
- Z tą pracą dmuchawy i podajnika w podtrzymaniu to też jest różnie.. z tego co zauważyłem to czasem dmuchawa i podajnik pracują tylko 5s, czasem 10s.. czasem 20s....nie mam pojęcia od czego to zależy....


filmy :

- start z podtrzymania1 :
https://www.youtube.com/watch?v=Qj7bRv-vkwY

- po 5 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=9rxEMzKk2K4

- po 10 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=-TAtjaMadnA

- po 14 dawce paliwa :
https://www.youtube.com/watch?v=JIAvKlLlB3E

- praca sterownika :
https://www.youtube.com/watch?v=-nwSCZOL3eM

- foto szczeliny wentyla :

Zakończyłem test na tych nowych/słabszych nastawach i powiem że jestem rozczarowany.. 25kg starczyło tylko na 108 godzin (nadmuch był raczej dobrze dopasowany, bo minimalny kopczyk w trybie praca był - jak dałem większy to kopczyk się zapadał.. więc wiatru było akurat..... eko dobrze dopalony) czyli niewiele dłużej niż na mocnych/zimowych nastawach i teraz nie wiem czy iść dalej i wydłużyć pauzę na 99sek. przy 5 sek . podawania? a może mój kocioł lubi mocniejsze nastawy ze względu na sporej powierzchni wymiennik pionowy i zaklinanie na różnych nastawach sprowadzi się do podobnych wyników +/- kilka godzin i większego zużycia prądu.. liczyłem raczej na wynik typu dłużej o dobę lub dwie a nie o 4 czy 6 godzin..... które w ogólnym bilansie nie mają jakiegoś mega znaczenia :(

SUSPENSER
30-09-2014, 09:28
Zakończyłem test na tych nowych/słabszych nastawach i powiem że jestem rozczarowany.. 25kg starczyło tylko na 108 godzin (nadmuch był raczej dobrze dopasowany, bo minimalny kopczyk w trybie praca był - jak dałem większy to kopczyk się zapadał.. więc wiatru było akurat..... eko dobrze dopalony) czyli niewiele dłużej niż na mocnych/zimowych nastawach i teraz nie wiem czy iść dalej i wydłużyć pauzę na 99sek. przy 5 sek . podawania? a może mój kocioł lubi mocniejsze nastawy ze względu na sporej powierzchni wymiennik pionowy i zaklinanie na różnych nastawach sprowadzi się do podobnych wyników +/- kilka godzin i większego zużycia prądu.. liczyłem raczej na wynik typu dłużej o dobę lub dwie a nie o 4 czy 6 godzin..... które w ogólnym bilansie nie mają jakiegoś mega znaczenia :(

Niestety bardziej na odległość nie pomogę - podobnie próbowałem kiedyś ustawić instalację LPG w aucie po radach z forum i też niewiele z tego wychodziło, a spec zrobił to w kilka minut i efekt był [a miał to samo oprogramowanie], więc bez doświadczenia i "ręki fachowca" czasem ani rusz.

Z ciekawostek - w zeszłą sobotę przeserwisowałem i ustawiłem w ciągu 2 godzin kocioł z którym już 3 serwisantów walczyło [dlatego pojechałem dość daleko traktując to jako wyzwanie] a klient od 3 lat przesiewał niespalony węgiel i się męczył, więc z fachowcami też bywa różnie ...

To co zastałem świadczyło o braku elementarnej wiedzy serwisantów nt kotła i procesu spalania - aż mi się program "usterka" przypomniał ...

SUSPENSER
30-09-2014, 09:37
Witam,

właśnie przymierzam się do rozpoczęcia pierwszego w życiu sezonu grzewczego z piecem na ekogroszek i mam prośbę. Przejrzałem prawie cały wątek (żeby nie było, że nie czytam), ale czy są jakieś ustawienia dla pieca, od których mam zacząć kalibrowanie pieca? Może coś poradzicie?

Zakupiony ekogroszek - kopalnia Wesoła, wartość opałowa ok. 29MJ/kg (Suspenser czekam na dostawę od Ciebie w tym tygodniu:)

piec- pro-tech eko-duo 18,5 kw z podajnikiem ślimakowym, sterownik Tech ST-480, czujnik pogodowy, zasobnik na ciepłą wodę użytkową 140 litrów, ok 40% podłogówka, 60% grzejniki, zawór czterodrożny,

dom z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, do ogrzania w sumie razem z powierzchnią nieużytkową ok 163 m2, prosty dwuspadowy dach bez okien dachowych- bloczek z betonu komórkowego 25 cm plus 20 cm styropianu grafitowego termonium fasada (współczynnik przewodzenia ciepła 0.032), strop 30 cm wełny skalnej rockwool (współczynnik 0.039), w podłodze 10 cm styropianu, wentylacja grawitacyjna, okna trzyszybowe 6-cio komorowe, współczynnik przenikania ciepła Uw=0.9..

Tak w skrócie: granulacja paliwa - grube, obniżyć współczynniki wentylatora i podawania tak, żeby zdławić moc kotła o 50% i powinno być ok.

Dałbym jeszcze ochrona powrotu na 45*C bo 35 to bardzo mało, zwłaszcza przy podłogówce może mocno spadać, temp. zadana kotła 50-55 *C

kajwroclaw
30-09-2014, 09:56
Tak w skrócie: granulacja paliwa - grube, obniżyć współczynniki wentylatora i podawania tak, żeby zdławić moc kotła o 50% i powinno być ok.

Dałbym jeszcze ochrona powrotu na 45*C bo 35 to bardzo mało, zwłaszcza przy podłogówce może mocno spadać, temp. zadana kotła 50-55 *C

miałem wątek przenieść, ale widzę, że już to zrobiłeś. Co do odpowiedzi, jakbym jeszcze wiedział jak to zrobić :P

czytam, że piec przewymiarowałem i tak myślałem, tyle, że mniejszych tej firmy nie mieli, a piec sprawdzony, u znajomych piec tej firmy 8 lat chodzi bez problemu. Chciałem maks 15Kw na początku. kotłownia jeszcze nie wystartowała, ale teraz rozbierać wszystko i piec wymieniać, kurde nie bardzo chyba jest możliwość:/

wuwok
30-09-2014, 10:07
miałem wątek przenieść, ale widzę, że już to zrobiłeś. Co do odpowiedzi, jakbym jeszcze wiedział jak to zrobić :P

czytam, że piec przewymiarowałem i tak myślałem, tyle, że mniejszych tej firmy nie mieli, a piec sprawdzony, u znajomych piec tej firmy 8 lat chodzi bez problemu. Chciałem maks 15Kw na początku. kotłownia jeszcze nie wystartowała, ale teraz rozbierać wszystko i piec wymieniać, kurde nie bardzo chyba jest możliwość:/
Nie masz tragedii. Ja mam piec 16kw a zapotrzebowanie 8kw przy -20 .I żyje z tym piecem prawie 2 lata i mam się dobrze :). Spalanie mam na bardzo przyzwoitym poziomie,brak sadzy czy smolenia. Szkoda tracić kasę na wymianę pieca.

kajwroclaw
30-09-2014, 10:11
Nie masz tragedii. Ja mam piec 16kw a zapotrzebowanie 8kw przy -20 .I żyje z tym piecem prawie 2 lata i mam się dobrze :). Spalanie mam na bardzo przyzwoitym poziomie,brak sadzy czy smolenia. Szkoda tracić kasę na wymianę pieca.

hmm, to może jeszcze zmieniać jak mi wyraźnie spalanie będzie większe? Ile Ty spalasz? powiem szczerze, że liczyłem na maks2-2,5 tony w sezonie, ale zaczynam się martwić, że będzie więcej, wtedy może rzeczywiście opłacalna byłaby zmiana na mniejszy

wuwok
30-09-2014, 10:12
kajwrocław - obliczenia do projektu nijak się mają do OZC, niestety
te 7kw o którym pisał Suspenser, prawdopodobnie by wystarczyło w zupełności
Nie wiesz czy sobie zdajesz sprawę, że wybierając bardzo mocno przewymiarowany piec sprawdzony u znajomych automatycznie masz większe spalanie w tym piecu - tutaj już koledzy co mają takie doświadczenia ci napiszą ile więcej będziesz spalać....
to skoro tak straszysz napisz ile więcej bym spalił u siebie???? Spaliłem za cały sezon opału za 1600zl. Mieszkam w górach...teraz skoro jesteś na tyle światły to ile mniej bym spalił mając piec dopasowany???nie wiem,nie znam się..ty wiesz skoro piszesz.
To mnie złości, ktoś ma już piec i teraz pyta i słyszy od nawiedzonych ile to więcej spali..a prawda taka że gdy kupi dobry ster [nie wiem jaki ma,ale jeśli jakiś prosty to zmiana na odpowiedni ster mu pomóc może ]

wuwok
30-09-2014, 10:18
hmm, to może jeszcze zmieniać jak mi wyraźnie spalanie będzie większe? Ile Ty spalasz? powiem szczerze, że liczyłem na maks2-2,5 tony w sezonie, ale zaczynam się martwić, że będzie więcej, wtedy może rzeczywiście opłacalna byłaby zmiana na mniejszy
Ile spalam? na samo Cwu spalałem od 2 do 3,5kg [4 dorosłe osoby ] . Jeśli chodzi o sezon zimowy który zacząłem w październiku to spaliłem miału za 1600zł . Dom mam ciut gorzej ocieplony od ciebie ,ale za to V strefa klimatyczna . W pierwszy sezon niestety z pół tony puścisz z dymem nie potrzebnie,nauka kosztuje :) . Wiec powinno być dobrze.

SUSPENSER
30-09-2014, 10:20
miałem wątek przenieść, ale widzę, że już to zrobiłeś. Co do odpowiedzi, jakbym jeszcze wiedział jak to zrobić :P

czytam, że piec przewymiarowałem i tak myślałem, tyle, że mniejszych tej firmy nie mieli, a piec sprawdzony, u znajomych piec tej firmy 8 lat chodzi bez problemu. Chciałem maks 15Kw na początku. kotłownia jeszcze nie wystartowała, ale teraz rozbierać wszystko i piec wymieniać, kurde nie bardzo chyba jest możliwość:/

Nic nie wymieniaj - teraz trzeba go dobrze ustawić i nie przejmować się, że będziesz miał sprawność o kilka % niższą niż przy dobrze dobranym.

Przewymiarowanie o 100% przy dobrym ustawieniu sterownika to jeszcze nie problem - problemem jest właściwie ustawić sterownik gdy kocioł jest przewymiarowany :)

Przy dobrych nastawach osiągam 80% sprawności już od 3-4 kW zapotrzebowania przy kotle 18 kW, a latem przy grzaniu CWU nawet do 40%, więc pewnie przy dobranym na styk wiele więcej bym nie wycisnął.

kajwroclaw
30-09-2014, 10:27
Nic nie wymieniaj - teraz trzeba go dobrze ustawić i nie przejmować się, że będziesz miał sprawność o kilka % niższą niż przy dobrze dobranym.

Przewymiarowanie o 100% przy dobrym ustawieniu sterownika to jeszcze nie problem - problemem jest właściwie ustawić sterownik gdy kocioł jest przewymiarowany :)

Przy dobrych nastawach osiągam 80% sprawności już od 3-4 kW zapotrzebowania przy kotle 18 kW, a latem przy grzaniu CWU nawet do 40%, więc pewnie przy dobranym na styk wiele więcej bym nie wycisnął.

Wracając do pytania, czyli co? zaczynać od ustawień fabrycznych i kombinować? muszę się jeszcze douczyć na co wpływa zmiana danego parametru, sterowanie nadmuchem, ustawienia na tym zaworze czterodrogowym, osobno mogę ustawić temp, która idzie na podłogówkę, sterowanie tymi przerwami, czasem podawania, jest jeszcze histereza itd. masakra dla kogoś, kto do tej pory w starej nieocieplonej chałupie palił w małych piecach kaflowych:)

grzech25
08-10-2014, 12:20
Zobacz tutaj:
https://www.dksystem.pl/oferta/regulatory-do-kotlow/master-500


Odgrzeję "sterownik" :)
Orientujecie się może, czy sterownik pokojowy jak na fotce można podłączyć do tego Mastera?

mack0r
08-10-2014, 12:32
Zakupiłem ekogroszek z wesołej i zaczołem zabawę z ustawieniem. W domu troche ostatnio się ochłodziło więc grzanie CO+CWU.
Zbiore jeszcze raz informacje o kotle/domu w tym posicie:
dom ocieplony ok 200m2
kociol Tekla Draco Tytan II 21 kW
ustawienia sterownika nr 1:
PP 5/15
nadmuch 110 (20-250) przysłona 2cm
na takim ustawieniu węgiel sie spalal lecz robily sie spieki popiolu czyli rozumiem zbyt intensywny nadmuch

ustawienia nr2
PP 5/18
nadmuch 110
efekt podobny

ustawienia nr3
PP 5/22
nadmuch 85
efekt: moze troche mniej spiekow popiolu lecz ogien troche maly, ledwo dotyka deflektora, nie spalony wegiel po bokach

Poprzednio mialem wegiel z piasta i przy podobnym ustawieniu ogien wygladal idealnie, spokojny, wysoki z łatwościa omiatał deflektor. Lecz spieki popiołu były straszne, do tego stopnia ze wokół palnika był jeden wielki spiek.

Na węglu z wesołej jakoś nie moge tak ładnego ognia uzyskać. Pali sie kopczyk lecz wydaje mi sie ze ten żar sięga troche ponizej nadmuchu. Jak rozgrzebałem troche żaru to nie widziałem nawet jak daleko. Mam nadzieje ze nie do kolana.
Jak dotkne rure od podajnika to przy kotle jest b. gorąca. Mozna tylko ok 1sek dotykać. Ale już w połowie długości do zbiornika ma ok 30 stopni (tak pokazuje sterownik). Mam sie tym martwić czy jest ok?

Myśle że dziś ustawie 5/35 i nadmuch rzędu 100 (nadmuch to już dobiore wizualnie)
Aktualnie jest ciepło więc załączyłem pogodówke i grzeje tylko CWU. Na noc powinno zacząć grzać CO + CWU więc zobacze efekty nowych ustawień i postaram się zrobić jakieś foto i nagrać filmik.
Rano po nocy palenia zrobie kolejne zdjęcia i filmik jak wygląda palnik.

A jak to jest z mocą? Chciałem dobrać raz a dobrze ustawienia i tak grzać cały czas ale z tego co czytałem to powinno się zmieniać moc kotła w zależności od zapotrzebowania. Czyli rozumiem ze aby zwiekszyc moc zmniejszam czas przerwy i dopasowuje nadmuch aby spalic dawke paliwa. Zmniejszajac moc ustawiam dluzsza przerwe i dmuchawa tak aby zar nie schodzil nizej. Dobrze rozumuje?

Pytanie z innej beczki:
posiadam zawór czterodrogowy z siłownikiem i czy on powinien po jakims czasie sie ustabilizowac? Kocioł mi grzal 2 dni a co obserwowalem to caly czas pracowal od zamkniecia do mniej wiecej polowy. Gdy temp na powrocie rosla powyzej 45 stopni to go otwieral. Jak spadala ponizej 45 zamykał. I tak cały czas... Czas gdy puszcza ciepło na dom to ok 10 sek po czym zamyka zawór i dogrzewa powrót. Powoduje to ze grzejniki raz dotykam są ciepłe a raz letnie.

I jak to jest z przesłoną na czopuchu? Ja ją przymknałem prawie całkowicie żeby ciepło nie uciekało do komina. Lecz serwisant mi powiedział ze powinna być całkowicie otwarta a jeżeli jest zbyt duży ciąg to mam zastosować regulator ciągu. Jak to z tym jest?

Nie będę już wiecej miejszał w temacie. Będę miał jakieś obserwacje, zdjęcia, filmiki to zamieszczę. Pozdrawiam.

mack0r
08-10-2014, 18:42
Nowe ustawienia
PP 5/42
Dmuchawa 115 przeslona ok 2cm
Ponizej link do 1 zdjecia i 1 filmiku z pracy oraz 1 zdjecie i 1 filmik tuz po zakonczeniu pracy
http://1drv.ms/1rXjmTW

Jak ze spalaniem obejrze po paru godz czy wszystko wypala, czy sie nie zapada itp.

SUSPENSER
08-10-2014, 19:54
A jak to jest z mocą? Chciałem dobrać raz a dobrze ustawienia i tak grzać cały czas ale z tego co czytałem to powinno się zmieniać moc kotła w zależności od zapotrzebowania. Czyli rozumiem ze aby zwiekszyc moc zmniejszam czas przerwy i dopasowuje nadmuch aby spalic dawke paliwa. Zmniejszajac moc ustawiam dluzsza przerwe i dmuchawa tak aby zar nie schodzil nizej. Dobrze rozumuje? .

Możesz dobrać moc raz przy największym mrozie "na styk" czyli tak, żeby kocioł był tuż poniżej temp. zadanej i ciągle pracował a potem gdy będzie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło będzie się po prostu odstawiał wchodząc w tryb podtrzymania.

Ja preferuję ustawienia co najmniej letnie [grzanie samej CWU] i zimowe bo do samej CWU i niewielkiego zapotrzebowania w okresach przejściowych lepiej ustawić znacznie mniejszą moc - u mnie jest to około 60% mocy zimowej bo mam kocioł przewymiarowany i zimowa to i tak zaledwie 1/3 mocy znamionowej kotła.



I jak to jest z przesłoną na czopuchu? Ja ją przymknałem prawie całkowicie żeby ciepło nie uciekało do komina. Lecz serwisant mi powiedział ze powinna być całkowicie otwarta a jeżeli jest zbyt duży ciąg to mam zastosować regulator ciągu. Jak to z tym jest?.

U mnie nie ma jej w ogóle i ciepło nie ucieka - jej przymykanie ma sens tylko gdy faktycznie ciąg jest za duży i kocioł przegrzewa się w stanie podtrzymania np. osiągając 80*C przy zadanych 50*C.

SUSPENSER
08-10-2014, 20:00
Nowe ustawienia
PP 5/42
Dmuchawa 115 przeslona ok 2cm
Ponizej link do 1 zdjecia i 1 filmiku z pracy oraz 1 zdjecie i 1 filmik tuz po zakonczeniu pracy
http://1drv.ms/1rXjmTW (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1drv.ms%2F1rXjmTW)

Jak ze spalaniem obejrze po paru godz czy wszystko wypala, czy sie nie zapada itp.

Wg mnie nadal masz znacznie za dużą moc - takie ustawienie to na ostrą zimę a póki co spróbuj dać PP 5/80 i dopasuj nadmuch.

Wesoła ma krótszy płomień od np. Ledwic więc może teraz faktycznie nie dotykać deflektora czym się nie przejmuj bo daje ona sporo ciepła przez promieniowanie.

Ten taktujący zawór 4D pilnuje zadanej temp. powrotu i tak ma działać - u mnie też grzejniki bywają zimne choć go nie mam bo termostaty zamykają na nich zawory gdy w pomieszczeniu się nagrzeje i otwierają dopiero gdy jest potrzeba.

mack0r
08-10-2014, 20:08
Dopasowac nadmuch czyli jak? ;) Rozumiem z teorii plomien ma byc pomaranczowy. Nie bialy ani czerwony. Jeszcze jakies podpowiedzi? A jak z tym PP. Teraz mam przerwe wydluzyc a kiedy bede wiedzial ze mam przerwe skrocic? Czy jak bedzie chlodniej to kociol nie bedzie potrafil osiagnac zadana temp? Chodzi mi o to skad bede wiedzial ze kociol ma za mala moc i musze skrocic przerwe i dodac powietrza.
A to co widac na filmikach to zbyt duzy nadmuch czy jest ok.
Bylem przed momentem przy kotle i wyglada ze nie zapada sie ale centralnie po srodku jakby byly posklejane czarne brylki wegla.

mack0r
08-10-2014, 20:45
Poddalem sie. Ustawilem tylko cwu bo przy tej temp zew to nie ma sensu grzac na dom. Jak sie zrobi zimno to wroce do tematu a poki co zostawilem kociol na 5/48 i dmuchawa 95 Podtrzymanie co 90min. Obadam tylko aby zar przy trybie praca nie schodzil w dol.
Ps max czas przerwy jaki mam na sterowniku to 60sek. A min czas podawania 5sek.
Prosze tylko jeszcze mi pomoc z tym nadmuchem czy na filmie wyglada ok. Rozmumiem ze gdy na bokach bede mial niedopalony wegiel to zwiekszac pauze. A gdy bedzie wegiel sie sklejal i tworzyl wieksze bryly? Nadmuch w gore? Czy tez wydluzenie czasu.

mack0r
09-10-2014, 06:45
Rano zajrzałem do kotla i musiał chwile wcześniej pracować bo żar był jeszcze z lekką górką. Lekki kopczyk ok 2 cm wysokości. Na bokach leżał pojedyńczy niedopalony węgiel. W popielniku po nocy troszke popiołu jak z papierosa (pewno to co wydmuchało z palnika).
Temperatura na kotle była chyba ok 65 stopni. CWU 50.
Wydłużyłem przerwe czyli aktualnie:
PP 5/52
dmuchawa 95 przesłona 2cm
podtrzymanie 90min

SUSPENSER
09-10-2014, 10:00
Poddalem sie. Ustawilem tylko cwu bo przy tej temp zew to nie ma sensu grzac na dom. Jak sie zrobi zimno to wroce do tematu a poki co zostawilem kociol na 5/48 i dmuchawa 95 Podtrzymanie co 90min. Obadam tylko aby zar przy trybie praca nie schodzil w dol.
Ps max czas przerwy jaki mam na sterowniku to 60sek. A min czas podawania 5sek.
Prosze tylko jeszcze mi pomoc z tym nadmuchem czy na filmie wyglada ok. Rozmumiem ze gdy na bokach bede mial niedopalony wegiel to zwiekszac pauze. A gdy bedzie wegiel sie sklejal i tworzyl wieksze bryly? Nadmuch w gore? Czy tez wydluzenie czasu.

W takim razie trzeba otworzyć szyber w kominie, dać PP 5/60 i dopasować nadmuch tj. dać mały i powoli zwiększać tak, żeby się kopiec utrzymywał a wszystko wypalało [nie było niedopalonego węgla po bokach].

Gdy przy tych ustawieniach węgiel nadal będzie się "sklejał" dokupić ekogroszku z Ledwic i wsypywać na przemian worek jednego i drugiego do zasobnika - to obniży spiekalność.

Przy tym sterowniku więcej się nie wymyśli, jakby kiedyś padł polecam wymienić na SPP.

SUSPENSER
09-10-2014, 10:02
Rano zajrzałem do kotla i musiał chwile wcześniej pracować bo żar był jeszcze z lekką górką. Lekki kopczyk ok 2 cm wysokości. Na bokach leżał pojedyńczy niedopalony węgiel. W popielniku po nocy troszke popiołu jak z papierosa (pewno to co wydmuchało z palnika).
Temperatura na kotle była chyba ok 65 stopni. CWU 50.
Wydłużyłem przerwe czyli aktualnie:
PP 5/52
dmuchawa 95 przesłona 2cm
podtrzymanie 90min

Przy samej CWU zadanej na 50 st na kotle można zadać 55, przesłonę bym odsłonił całkiem i obniżył moc dmuchawy, podtrzymanie na dobrym węglu 100-120 minut też powinno być ok.

mack0r
09-10-2014, 17:46
Ustawiłem PP 5/60 (czyli juz najmniejsza moc z możliwych), szyber otwarty, nadmuch 80, podtrzymanie 120min. Poobserwuje wieczorem gdy CWU troche spadnie i kocioł popracuje oraz rano gdy wstane czy spala wegiel w calosci czy się nie obniża żar.
A podpowiedz mi jeszcze jakie w przybliżeniu przyjąć ustawienia gdy temperatura na zewnątrz spadnie i zacznę grzać CO.
Mysle zeby poczatkowo zostawic te ustawienia co mam na CWU a gdy kocioł nie da rady i wywali brak paliwa to zmniejszę przerwę podawania. Rozumiem ze ze zmniejszeniem przerwy bede musial podjeżdżać dmuchawą tak?
Dzis rozmawialem z serwisantem producenta kotla to jak mu powiedzialem nastawy to byl zaskoczony. Twierdzil ze przy tych nastawach to nie mozliwe ze mi nie dopala wegla, ze powinno sie zapadac, ze tymi ustawieniami upale slimak. Powiedzial ze powinienem miec cos ok 5/30 albo i mniejsza przerwe...

mack0r
09-10-2014, 18:45
Bylem przed momentem obejrzec i jak okolo godz temu kociol pracowal tak do tej pory trzyma temperature ok 64 stopnie. Martwi mnie jedno: Rura od podajnika posrodku dlugosci ma 42 stopnie wg sterownika. Ale juz kawalek blizej kotla to reki nie mozna utrzymac. Czy mam sie tym martwic? Boje sie o te upalenie slimaka. Patrzylem do kotla i nadal minimalna gorka jest z tym ze na gorze gorki jest czarny wegiel a pod nim widac zar.

SUSPENSER
09-10-2014, 20:43
Ustawiłem PP 5/60 (czyli juz najmniejsza moc z możliwych), szyber otwarty, nadmuch 80, podtrzymanie 120min. Poobserwuje wieczorem gdy CWU troche spadnie i kocioł popracuje oraz rano gdy wstane czy spala wegiel w calosci czy się nie obniża żar.
A podpowiedz mi jeszcze jakie w przybliżeniu przyjąć ustawienia gdy temperatura na zewnątrz spadnie i zacznę grzać CO.
Mysle zeby poczatkowo zostawic te ustawienia co mam na CWU a gdy kocioł nie da rady i wywali brak paliwa to zmniejszę przerwę podawania. Rozumiem ze ze zmniejszeniem przerwy bede musial podjeżdżać dmuchawą tak?
Dzis rozmawialem z serwisantem producenta kotla to jak mu powiedzialem nastawy to byl zaskoczony. Twierdzil ze przy tych nastawach to nie mozliwe ze mi nie dopala wegla, ze powinno sie zapadac, ze tymi ustawieniami upale slimak. Powiedzial ze powinienem miec cos ok 5/30 albo i mniejsza przerwe...

Dobrze kombinujesz - właśnie o to chodzi :)

Serwisanci zwykle znają się na paleniu w kotle jak świnie na gwiazdach - ech ci fachofcy ...

Wrzuć fotki jak się pali a najlepiej filmik ;) to powiem czy jest ok.

SUSPENSER
09-10-2014, 20:45
Bylem przed momentem obejrzec i jak okolo godz temu kociol pracowal tak do tej pory trzyma temperature ok 64 stopnie. Martwi mnie jedno: Rura od podajnika posrodku dlugosci ma 42 stopnie wg sterownika. Ale juz kawalek blizej kotla to reki nie mozna utrzymac. Czy mam sie tym martwic? Boje sie o te upalenie slimaka. Patrzylem do kotla i nadal minimalna gorka jest z tym ze na gorze gorki jest czarny wegiel a pod nim widac zar.

Stal się nie upala tak szybko a w ogóle różne przypadki widziałem na serwisie a jeszcze nigdy upalonego ślimaka - zobacz ile st C byś musiał mieć, żeby stal zaczęła mięknąć ...

mack0r
09-10-2014, 20:56
Kolano i slimak jest zeliwny z tego co wiem. Czyli dopóki zar w trybie praca jest na rowno lub z lekka gorka nie mam sie czym martwic? Troche mnie to uspokoilo :) gdzies na forum wyczytalem ze zbyt nisko prowadzony żar może uszkodzic koncowke slimaka

mack0r
09-10-2014, 21:54
Kociol zanim rozpocza prace to palenisko bylo lekko zapadniete (2 zdjecia), zrobilem zdjecie i filmik z poczatku pracy i jeden filmik przed koncem pracy.
Wyglada jakby z prawej strony wyciskalo wiecej wegla niz z lewej lub z prawej slabiej dmuchalo bo wlasnie z tamtej strony nie dopala wegla.
Zauwazylem ze sterownik w automacie gdy przechodzi w tryb w pracy to najpierw rozpoczyna proces od dmuchania i trwa to tyle co czas przerwy czyli aktualnie 60 sek, nastepnie przez tyle samo podaje pierwsza porcje paliwa czyli tez przez 60 sek, dopiero od tego momentu przechodzi w 5/60.
Link do plików: http://1drv.ms/1vPJbXM

SUSPENSER
10-10-2014, 22:42
Kolano i slimak jest zeliwny z tego co wiem. Czyli dopóki zar w trybie praca jest na rowno lub z lekka gorka nie mam sie czym martwic? Troche mnie to uspokoilo :) gdzies na forum wyczytalem ze zbyt nisko prowadzony żar może uszkodzic koncowke slimaka

Tak jak piszesz gdy żar jest równy lub lekko ponad jest ok, do tego żeliwne nagrzewają się zwykle bardziej od stalowych.

SUSPENSER
10-10-2014, 22:49
Kociol zanim rozpocza prace to palenisko bylo lekko zapadniete (2 zdjecia), zrobilem zdjecie i filmik z poczatku pracy i jeden filmik przed koncem pracy.
Wyglada jakby z prawej strony wyciskalo wiecej wegla niz z lewej lub z prawej slabiej dmuchalo bo wlasnie z tamtej strony nie dopala wegla.
Zauwazylem ze sterownik w automacie gdy przechodzi w tryb w pracy to najpierw rozpoczyna proces od dmuchania i trwa to tyle co czas przerwy czyli aktualnie 60 sek, nastepnie przez tyle samo podaje pierwsza porcje paliwa czyli tez przez 60 sek, dopiero od tego momentu przechodzi w 5/60.
Link do plików: http://1drv.ms/1vPJbXM (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1drv.ms%2F1vPJbXM)

Dziwny masz ten sterownik.

Lekko zapadnięte po podtrzymaniu jest ok, praca też wygląda dobrze.

Co do palenia się z jednej strony to najpewniej musisz wyczyścić kanał powietrzny i sprawdzić szczelność palnika bo dziwnie to wygląda ...

mack0r
11-10-2014, 09:08
Wczoraj wygasiłem kocioł i uszczelniłem retorte silikonem wysokotemperaturowym. Poprzednio był uszczelniony jakąś zaprawą która była częściowo wykruszona wiec pewno dmuchało bokiem. Wyciagnalem węgiel z retorty i na kolanie było troche nagaru. Nie wiem czym to jest spowodowane. Na dniach rozpale i obejrze jak bedzie wygladalo spalanie.
W tym kotle retorta chyba jest najprostsza z mozliwych. Nie ma żadnej koronki tylko zrobione takie jakby ząbki z żeliwa.
283841

pawelo_pl
11-10-2014, 09:14
Poprzednio był uszczelniony jakąś zaprawą która była częściowo wykruszona wiec pewno dmuchało bokiem. Tak właśnie wygląda silikon wysokotemperaturowy po pewnym czasie pracy w retorcie .

mack0r
11-10-2014, 09:21
Raczej to silikon nie był a zaprawa szamotowa, nawet w instrukcji kotla napisali aby uszczelniac zaprawa szamotowa lub silikonem wysokotemperaturowym.

mack0r
11-10-2014, 21:03
Po uszczelnieniu mam wrazenie ze lepiej sie pali tzn na calym palniku. Lecz nadal mam problem z niedopalonym weglem po jednej stronie (tej dalszej od zbiornika). Jakie ustawienia bym nie zastosowal to widze ze z tamtej strony jakby wypietrzalo wiecej wegla. Masakra

SUSPENSER
11-10-2014, 22:39
Po uszczelnieniu mam wrazenie ze lepiej sie pali tzn na calym palniku. Lecz nadal mam problem z niedopalonym weglem po jednej stronie (tej dalszej od zbiornika). Jakie ustawienia bym nie zastosowal to widze ze z tamtej strony jakby wypietrzalo wiecej wegla. Masakra

Zwiększ trochę nadmuch to się dopali - najwyżej się zsypie.

To naturalne, że więcej węgla wychodzi naprzeciw kosza - tak działa ten typ podajnika.

mack0r
13-10-2014, 18:54
Chyba nic lepszego z tego sterownika przy grzaniu cwu nie uzyskam. Im dluzszy czas przerwy ustawie to tym dluzsze pierwsze podawanie paliwa po przejściu w tryb praca.
Przy PP 5/60 musi byc wmiare slaby nadmuch zeby sie nie zapadalo. Przy tym ustawieniu pierwsze podanie wynosi 60 sek i przy slabym nadmuchu nie daje rady spalic wszystkiego i po jednej stronie zostaje niedopalone.
I analogocznie jak ustawilem PP 5/45 czyli wiecej wiatru. Troche ogien bardziej postrzepiony wczesniej palilo sie bardziej spokojnie lecz przy mocniejszym nadmuchu praktycznie jest bez dymu. Ale tu niestety to samo pierwsze podawanie 45 sek co po jakims czasie skutkuje tym samym. Wegiel lezy niedopalony po jednej stronie.
Podejrzewam ze moglo by byc lepiej przy mocy nominalnej czyli ok 5/17 ale przy takim ustawieniu musialbym dmuchać jak diabli zeby zdazylo dopalic.

mack0r
21-10-2014, 19:31
Aktualnie mam 5/50 i dmuchawa do tego dobrana. Grzeje juz co+cwu. Przy temperaturze zew 9 na grzejniki idzie 40 stopni. Pytanie czy jeżeli kocioł przez kilka minut pracuje i wchodzi w podtrzymanie to znaczy ze pracuje na wyższej mocy niż zapotrzebowanie budynku? Skąd mam wiedzieć kiedy moc nalezalo by zwiekszyc? Dopiero wtedy jak kocioł nie może wejść w podtrzymanie? I czy lepiej aby męczył się długo aby osiągnąć temp podtrzymania czy żeby szybko do niej dochodził. Chodzi mi pod względem ekonomicznym aby jak najmniej spalić.

SUSPENSER
21-10-2014, 20:00
Pytanie czy jeżeli kocioł przez kilka minut pracuje i wchodzi w podtrzymanie to znaczy ze pracuje na wyższej mocy niż zapotrzebowanie budynku? .

Tak, o ile instalacja nadąża odbierać ciepło z kotła [ustawienie biegu pompki i zaworu 3D/4D o ile jest].



Skąd mam wiedzieć kiedy moc nalezalo by zwiekszyc? Dopiero wtedy jak kocioł nie może wejść w podtrzymanie? I czy lepiej aby męczył się długo aby osiągnąć temp podtrzymania czy żeby szybko do niej dochodził. Chodzi mi pod względem ekonomicznym aby jak najmniej spalić.

Tak.

mack0r
21-10-2014, 20:09
Byłem teraz w kotłowni i kocioł pracuje ok 14 min zanim wejdzie w podtrzymanie. Ile jest w podtrzymaniu jeszcze nie obadalem.

SUSPENSER
22-10-2014, 07:16
Byłem teraz w kotłowni i kocioł pracuje ok 14 min zanim wejdzie w podtrzymanie. Ile jest w podtrzymaniu jeszcze nie obadalem.

U mnie teraz też dość krótko pracuje - ile to widać na wykresie temp. spalin, a zimą potrafił w dwustanie przez 2 dni nie wchodzić w podtrzymanie.

dejfit
22-10-2014, 14:25
Mam ten sam palnik. Wyczyść mieszacz powietrza, otwórz klapkę całkowicie i obniż obroty dmuchawy. Po usunięciu zawartości mieszacza, przy otwartym otworze rewizyjnym uruchom dmuchawę na maksa. U mnie w tym króćcu pomiędzy dmuchawą a kotłem gdy mieszacz jest pełny gromadzi się pył i drobny węgiel.

SUSPENSER
22-10-2014, 19:32
Mam ten sam palnik. Wyczyść mieszacz powietrza, otwórz klapkę całkowicie i obniż obroty dmuchawy. Po usunięciu zawartości mieszacza, przy otwartym otworze rewizyjnym uruchom dmuchawę na maksa. U mnie w tym króćcu pomiędzy dmuchawą a kotłem gdy mieszacz jest pełny gromadzi się pył i drobny węgiel.

O tym już koledze pisałem "Co do palenia się z jednej strony to najpewniej musisz wyczyścić kanał powietrzny..." ale nie wiem faktycznie czy to zrobił ...

mack0r
22-10-2014, 19:50
Tak wyczyszczone, uszczelnione. Pali na calym palniku. Teraz walcze z spiekami popiolu. Z teorii wiem ze to znaczy za duzo powietrza. Lecz obawiam sie ze jak bardziej z dmuchawa zjade to ogien bedzie bardziej czerwony i bedzie dymil/sadzil. Poprobuje troche zmniejszyc nadmuch.
Probowalem tez otworzyc klapke na maksa i zmniejszyc obroty dmuchawy, ale gdy przyszedlem po pewnym czasie obejrzeć to na palniku normalnie ogien sie palil i temp na kotle 74 stopnie a bylo to w podtrzymaniu przy grzaniu cwu. Chyba mam zbyt duzy ciag kominowy. Dla tego ustawilem maly przeswit i mocniej dmuchawę.

dejfit
22-10-2014, 23:05
Przy dobrych nastawach osiągam 80% sprawności już od 3-4 kW zapotrzebowania przy kotle 18 kW, a latem przy grzaniu CWU nawet do 40%, więc pewnie przy dobranym na styk wiele więcej bym nie wycisnął.

Na PPS 25 można osiągnąć 80% od 3-4kW ? Chyba niemożliwe. Są jakieś badania emisyjne ?


ale gdy przyszedlem po pewnym czasie obejrzeć to na palniku normalnie ogien sie palil i temp na kotle 74 stopnie a bylo to w podtrzymaniu przy grzaniu cwu. Chyba mam zbyt duzy ciag kominowy. Dla tego ustawilem maly przeswit i mocniej dmuchawę.
Chyba ze często i za dużo podajesz w podtrzymaniu.

mack0r
23-10-2014, 03:25
Podtrzymanie ustawione na 2 godz wiec teraz jak grzeje cwu+co to w podtrzymaniu nie podaje wcale. Wczesniej spada temp na kotle i ponownie przechodzi w tryb pracy.

SUSPENSER
23-10-2014, 09:44
Na PPS 25 można osiągnąć 80% od 3-4kW ? Chyba niemożliwe. Są jakieś badania emisyjne ?

A jednak - u mnie daje radę :)

Emisyjnych nie mam bo do tego potrzebna jest nie lada aparatura a ja mam tylko ciepłomierz i wagę elektroniczną.

Są za to wykresy w archiwum Bruli który to u mnie nadzoruje - jak chcesz podam Ci daty od do kiedy ten wynik wyszedł.

Wiele zależy od wymiennika kotła, węgla, sterownika, nastaw - dokładnie w tej kolejności.

kajwroclaw
27-10-2014, 20:28
No to rozpocząłem pierwszy sezon grzewczy. Póki co mam ustawione - temp zadana 60 stopni, nadmuch na 26%, czas podawania 18s, przerwa podawania 55 s. W podtrzymaniu 30 min, nadmuch co 15. I trochę się groch z Wesołej nie dopala. Przy ustawieniach 15s czas podawania, 70 s przerwa spalał pięknie do zera, ale żar schodził za nisko:/ i co tu zmienić? wydłużyć czas podawania pozostawiając przerwę na 70 s? No i idzie tego 25 kg na dobę, a na dworze 14 stopni, co będzie w mróz? :(

ps. węgiel z Wesołej super, żadnego problemu z nagrzaniem CO do żądanej temp. a piec jak wcześniej pisałem, 17 kw, pow. grzania 160 m2.

robertokot25
27-10-2014, 20:42
No to rozpocząłem pierwszy sezon grzewczy. Póki co mam ustawione - temp zadana 60 stopni, nadmuch na 26%, czas podawania 18s, przerwa podawania 55 s. W podtrzymaniu 30 min, nadmuch co 15. I trochę się groch z Wesołej nie dopala. Przy ustawieniach 15s czas podawania, 70 s przerwa spalał pięknie do zera, ale żar schodził za nisko:/ i co tu zmienić? wydłużyć czas podawania pozostawiając przerwę na 70 s? No i idzie tego 25 kg na dobę, a na dworze 14 stopni, co będzie w mróz? :(

ps. węgiel z Wesołej super, żadnego problemu z nagrzaniem CO do żądanej temp. a piec jak wcześniej pisałem, 17 kw, pow. grzania 160 m2.

Masz chałupę nieocieploną że tyle Ci żre wysokokalorycznego groszku przy temp. powyżej 10C na dworze? może chata wyziębiona i dlatego.. za kilka dni może zejdzie niżej spalanie

kajwroclaw
27-10-2014, 20:50
20 cm styropianu grafitowego a ścianach lambda 0,031, okna wszystkie Uw-0,9 trójszybowe, w dachu 30 cm wełny więc chyba ocieplony dobrze :) bez lukarn, okien dachowych itp., dach dwuspadowy.

grzech25
27-10-2014, 21:07
A po co tak długo podajesz? Przestaw na 5s i wg tego przerwę - np 40s.

kajwroclaw
27-10-2014, 21:25
A po co tak długo podajesz? Przestaw na 5s i wg tego przerwę - np 40s.

od tego zacznę :)

robertokot25
27-10-2014, 21:29
20 cm styropianu grafitowego a ścianach lambda 0,031, okna wszystkie Uw-0,9 trójszybowe, w dachu 30 cm wełny więc chyba ocieplony dobrze :) bez lukarn, okien dachowych itp., dach dwuspadowy.

matko to termos - tu spożycie powinno być symboliczne :) piec musi być tragicznie ustawiony albo to nie Wesoła tylko jakiś :ruski wesołek".. jeszcze napisz że prawie wsio to podłogówka - to już będzie słaba reklama systemu ekogroszkowego u mnie przy kiepskim ociepleniu stryo. w dachu nic i słabszy opał . metraż podobny (lata 70) idzie koło 20kg, piec 25kW i hydraulika z lat 70 - czyli wsio grubo i bardzo duża wody w systemie

kajwroclaw
27-10-2014, 21:30
matko to termos - tu spożycie powinno być symboliczne :) piec musi być tragicznie ustawiony albo to nie Wesoła tylko jakiś :ruski wesołek"

Wesoła prosto od suspensera :) nastawy pieca podałem. podłogówka na parterze, na górze wszędzie oprócz pokoi (w łazience, pralni i garderobie). I bądź tu mądry. Zawór czterodrogowy też mam, choć jeszcze doczytam jaki ma wpływ na spalanie, bo ponoć ma:)

asder79
27-10-2014, 21:31
ja tez walcze z spekami kocił klimosz duo ng 25kw wegiel kwk chwalowice teraz mam ustawione
podawanie 5s
przerwa 25 s
wentylator na 85 (skala od 20 do 250) klapka cala otwarta
temeratura minimalna kotla 62
histereza 2
podczymanie 30 min
i tu mam pytanie jak podczas palenia poruszam w retorcie pali sie elegancko ale jak juz samo pali sie po wejsciu z podtrzymania robi sie na srodku retorty
spiek który idzie do góry i wtedy znów zaczyna sie z górki powstaje niedopalony wegiel i inaczej plomien wali jak go rozruszam to znów palenie idealne i znów jak konczy sie tryb podtrzymania i wchodzi w tryb praca to to to samo co robie zle a moze za duzo trzymam w podtrzymaniu

robertokot25
27-10-2014, 21:50
Jeśli ktoś ma zwykła stałą retortę (fajka) to najlepsze ekogroszki niespiekające typu : Retopal, Pieklorz z Piekar, Ziemowit, Jaret na nich palnik działa bez żadnych zakłóceń, a że trochę mniej kaloryczne i więcej popiołu to nieszkodzi, bo co z tego że masz 27-29MJ jak spieki i żużle blokują w palenisku płomień to i tak nie wykorzystasz mocy tego węgla

zyzolek
27-10-2014, 21:55
Orientacyjne nastawy mocy kotła, co niektórym się przyda

286525

SUSPENSER
27-10-2014, 22:11
No to rozpocząłem pierwszy sezon grzewczy. Póki co mam ustawione - temp zadana 60 stopni, nadmuch na 26%, czas podawania 18s, przerwa podawania 55 s. W podtrzymaniu 30 min, nadmuch co 15. I trochę się groch z Wesołej nie dopala. Przy ustawieniach 15s czas podawania, 70 s przerwa spalał pięknie do zera, ale żar schodził za nisko:/ i co tu zmienić? wydłużyć czas podawania pozostawiając przerwę na 70 s? No i idzie tego 25 kg na dobę, a na dworze 14 stopni, co będzie w mróz? :(

ps. węgiel z Wesołej super, żadnego problemu z nagrzaniem CO do żądanej temp. a piec jak wcześniej pisałem, 17 kw, pow. grzania 160 m2.


W pierwszym sezonie zawsze więcej węgla się spala bo trzeba odparować wilgoć technologiczną z domu więc na razie nie ma co się przejmować zużyciem ekogroszku.

Grzech25 dobrze radzi a jako, że mam Enkę 18 kW to powiem nawet radykalniej - podawanie 5, przerwa 60, dopasować nadmuch, żeby kopiec był jak należy i wszystko się wypalało, i taka moc na razie spokojnie wystarczy [u mnie wystarcza nawet przy mrozach a obecnie mam 4/80].

Wesoła musi trochę się popalić zanim całkiem się sproszkuje więc czas przerwy musi być odpowiednio długi.

W razie pytań można śmiało dzwonić to podpowiem jakie dać ustawienia ;)

KaiserII
27-10-2014, 22:11
Witam,
od wczoraj jestem posiadaczem pieca na eko groszek, wszystko robione w zasadzie na 'już' bo poprzedni piec miał rozszczelnienie i woda zaczeła wyciekać. Ale do rzeczy: posiadam piec domo opal, nic nadzwyczajnego z leroy merlin. zakres mocy 12-20 KW, mam dom ok 88 m kw. nie ocieplony, - za wyjątkiem poddasza - poniemiecki, grube ściany z cegły, nowe okna i drzwi. Ustawienia pieca:
podawanie 10s
przerwa 50 s.
temp. 48 st.
temp. wody 60 st.
moc dmuchawy 50%
histereza 2

nie mam pompy cwu, hydraulik zrobił jakieś bezpośrednie połączenie z bojlerem,. Pytanie jak zoptymalizować moc mieca. bo mam wrażenie, że wszystko idzie w komin a nie do grzejników. w domu jest w zasadzie letnio :( proszę o jakąś pomoc

SUSPENSER
27-10-2014, 22:13
Orientacyjne nastawy mocy kotła, co niektórym się przyda

286525

To zapewne na ekogroszku 25-26 MJ/kg co się pokrywa z moimi doświadczeniami :)

asder79
27-10-2014, 22:14
Jeśli ktoś ma zwykła stałą retortę (fajka) to najlepsze ekogroszki niespiekające typu : Retopal, Pieklorz z Piekar, Ziemowit, Jaret na nich palnik działa bez żadnych zakłóceń, a że trochę mniej kaloryczne i więcej popiołu to nieszkodzi, bo co z tego że masz 27-29MJ jak spieki i żużle blokują w palenisku płomień to i tak nie wykorzystasz mocy tego węgla

i tu masz racje tylko ze ja dopiero pierwszy sezon uzywam piec z podajnikiem a wegiel polecili mi znajomi i teraz musze jakos dac sobie rady az te 3 tony
znikną

SUSPENSER
27-10-2014, 22:19
ja tez walcze z spekami kocił klimosz duo ng 25kw wegiel kwk chwalowice teraz mam ustawione
podawanie 5s
przerwa 25 s
wentylator na 85 (skala od 20 do 250) klapka cala otwarta
temeratura minimalna kotla 62
histereza 2
podczymanie 30 min
i tu mam pytanie jak podczas palenia poruszam w retorcie pali sie elegancko ale jak juz samo pali sie po wejsciu z podtrzymania robi sie na srodku retorty
spiek który idzie do góry i wtedy znów zaczyna sie z górki powstaje niedopalony wegiel i inaczej plomien wali jak go rozruszam to znów palenie idealne i znów jak konczy sie tryb podtrzymania i wchodzi w tryb praca to to to samo co robie zle a moze za duzo trzymam w podtrzymaniu

Proponuję podawanie 2, przerwa 20, nadmuch odpowiednio mniejszy, żeby nie przesypywało i czekam na info po godzinie palenia czy jest lepiej.

asder79
27-10-2014, 22:21
najmniejsze podawanie mam 5s a sterownik mam taki
286528 zdiecie z strony klimosza

dalem mu 5s podawanie
36s przerwa
nadmuch na 77
wyglada ze jest lepiej tylko rozruch ciezszy z podtrzymania na takim nadmuchu ale jak sie rozhula widac ze niby jest ok
zobaczymy co bedzie dalej

arczi721
27-10-2014, 23:51
20 cm styropianu grafitowego a ścianach lambda 0,031, okna wszystkie Uw-0,9 trójszybowe, w dachu 30 cm wełny więc chyba ocieplony dobrze :) bez lukarn, okien dachowych itp., dach dwuspadowy.
Kto wstawił Ci do takiego domu kocioł o mocy 17kW ? Przy -20st.C w tym domu potrzebujesz max.5-6kW mocy grzewczej i to z cwu.
Przy dzisiejszej temperaturze potrzebujesz ok.1,5-2kW mocy grzewczej a to oznacza,że 17kW pracując z mocą nominalną czyli z największa sprawnością powinien pracować tylko 3h na dobę a resztę czasu powinien być wygaszony,jeśli przez resztę czasu nie jest wygaszony to znaczy,że nie potrzebne w domu ciepło w postaci ekogrochu ucieka kominem.
Teraz zgłoś się do tego co Ci ten parowóz sprzedał niech ustawi ci,żeby 17kW pracował z mocą 2kW ze sprawnością 85% inaczej zwróć mu go jak nie chcesz płacić majątku za opał lub grzać ze sprawnością 30%.

O i widzę,że ekogroch o najwyższej kaloryczności posiadasz...
Same kwiatki ;)

W tym domu przy dzisiejszej temperaturze normalne spalanie przy odpowiednio dobranej mocy grzewczej kotła powinno być ok.7-8kg/dobę czyli jakieś 15-18kWh z cwu.
Będzie powyżej,grzejesz swoją kasą atmosferę.

kajwroclaw
28-10-2014, 08:44
Kto wstawił Ci do takiego domu kocioł o mocy 17kW ? Przy -20st.C w tym domu potrzebujesz max.5-6kW mocy grzewczej i to z cwu.
Przy dzisiejszej temperaturze potrzebujesz ok.1,5-2kW mocy grzewczej a to oznacza,że 17kW pracując z mocą nominalną czyli z największa sprawnością powinien pracować tylko 3h na dobę a resztę czasu powinien być wygaszony,jeśli przez resztę czasu nie jest wygaszony to znaczy,że nie potrzebne w domu ciepło w postaci ekogrochu ucieka kominem.
Teraz zgłoś się do tego co Ci ten parowóz sprzedał niech ustawi ci,żeby 17kW pracował z mocą 2kW ze sprawnością 85% inaczej zwróć mu go jak nie chcesz płacić majątku za opał lub grzać ze sprawnością 30%.

O i widzę,że ekogroch o najwyższej kaloryczności posiadasz...
Same kwiatki ;)

W tym domu przy dzisiejszej temperaturze normalne spalanie przy odpowiednio dobranej mocy grzewczej kotła powinno być ok.7-8kg/dobę czyli jakieś 15-18kWh z cwu.
Będzie powyżej,grzejesz swoją kasą atmosferę.

już się nasłuchałem na forum, że za mocny :P ja chciałem 15 kw (teraz wiem, że jeszcze mniej powinno być), instalator chciał 25kw!!! stanęło na tym co jest. Teraz jestem mądrzejszy i jakbym miał tą wiedzę to bym się uparł. Polak mądry po szkodzie. Przykład Suspensera i kilku innych forumowiczów pokazuje, że da radę ten błąd trochę zminimalizować ustawieniami, więc się nie poddaję. Pozdrawiam.

kajwroclaw
28-10-2014, 08:53
W pierwszym sezonie zawsze więcej węgla się spala bo trzeba odparować wilgoć technologiczną z domu więc na razie nie ma co się przejmować zużyciem ekogroszku.

Grzech25 dobrze radzi a jako, że mam Enkę 18 kW to powiem nawet radykalniej - podawanie 5, przerwa 60, dopasować nadmuch, żeby kopiec był jak należy i wszystko się wypalało, i taka moc na razie spokojnie wystarczy [u mnie wystarcza nawet przy mrozach a obecnie mam 4/80].

Wesoła musi trochę się popalić zanim całkiem się sproszkuje więc czas przerwy musi być odpowiednio długi.

W razie pytań można śmiało dzwonić to podpowiem jakie dać ustawienia ;)

rozumiem, że nadmuch nie za mocny, żeby nie spalało za nisko i nie za słaby, żeby się nie dusił? teraz mam 26%, ale chyba okaże się za mocny. zobaczymy, jestem ciekaw efektu:)

kobra64
28-10-2014, 08:56
Wesoła prosto od suspensera :) nastawy pieca podałem. podłogówka na parterze, na górze wszędzie oprócz pokoi (w łazience, pralni i garderobie). I bądź tu mądry. Zawór czterodrogowy też mam, choć jeszcze doczytam jaki ma wpływ na spalanie, bo ponoć ma:) Jak to pierwsze odpalenie po zamieszkaniu to nie dziwi mnie Twoje spalanie. Podłogi tak mają - przez pierwsze 3 - 4 dni będzie Ci wpierdzielał opał jak małpa kit. Może i przez tydzień. Później spalanie spadnie, ale nadal będzie dość wysokie. Pierwszy sezon jest kosztowny. Co do nastaw kotła - nie rób takich gwałtownych ruchów. Z proporcji 1:4,6 jednym ruchem przeszedłeś na 1:3. Potrzebujesz na razie mocy. Daj sobie powiedzmy 1;4 przy tym dmuchaniu jakie miałeś dotąd - skoro spalało Ci w pył. Czyli 5 podawanie, 20 przerwa. I obserwuj - zmiany tylko przerwy po sekundzie - max dwie.I bądź cierpliwy - jak się wylewka zagrzeje to i spalanie spadnie. Wtedy obniżysz nadmuch i wydłużysz przerwę.

grzech25
28-10-2014, 09:08
Myślę, że jeżeli ktoś ma dostęp do własnego drewna to można "pomagać" groszkowi, dorzucając na ruszt awaryjny. Ja chwilę przed większym zapotrzebowaniem na wodę albo przed włączeniem podłogówki dorzucam drewienek. W zależności od zapotrzebowania albo suchych cienkich albo na noc, grubszych. Podtrzymanie się znacznie wydłuża:)

arczi721
28-10-2014, 10:07
Przykład Suspensera i kilku innych forumowiczów pokazuje, że da radę ten błąd trochę zminimalizować ustawieniami, więc się nie poddaję. Pozdrawiam.
Będzie ciężko bo z tego co widzę inni użytkownicy ekogroszka nie posiadają domów wysoce energooszczednych tak jak ty i to w dodatku z parowozem w domu.
Może da się zminimalizowac ale sprawność tego kotła w tym domu będzie ok.40-50% także tak czy tak zawsze więcej zuzyjesz niż faktycznie dom by potrzebował.
Sądzę że twój do na ogrzewanie w sezonie zuzylby ok.6000kWh a to ok.1-1,2t ekogroszka,jeśli zuzyje więcej tyle będziesz do tylu.

arczi721
28-10-2014, 10:14
A przy opale i ustawieniach od kobry i 0,11zl/kWh to nawet 700kg ;)

wuwok
28-10-2014, 10:21
No to rozpocząłem pierwszy sezon grzewczy. Póki co mam ustawione - temp zadana 60 stopni, nadmuch na 26%, czas podawania 18s, przerwa podawania 55 s. W podtrzymaniu 30 min, nadmuch co 15. I trochę się groch z Wesołej nie dopala. Przy ustawieniach 15s czas podawania, 70 s przerwa spalał pięknie do zera, ale żar schodził za nisko:/ i co tu zmienić? wydłużyć czas podawania pozostawiając przerwę na 70 s? No i idzie tego 25 kg na dobę, a na dworze 14 stopni, co będzie w mróz? :(

ps. węgiel z Wesołej super, żadnego problemu z nagrzaniem CO do żądanej temp. a piec jak wcześniej pisałem, 17 kw, pow. grzania 160 m2.

Witam,pociesze cię . Mam piec 16kw dom gorzej ocieplony [nie wiele ale jednak] o podobnej powierzchni i spalanie mam aktualnie 11-12kg miału na dobę . W domu mam około 24-25 stopni . temperatury u nas teraz są około -4,-6 w nocy . Wygrzejesz domek ,w następnym sezonie będziesz zadowolony

kobra64
28-10-2014, 10:50
Będzie ciężko bo z tego co widzę inni użytkownicy ekogroszka nie posiadają domów wysoce energooszczednych tak jak ty i to w dodatku z parowozem w domu.
Może da się zminimalizowac ale sprawność tego kotła w tym domu będzie ok.40-50% także tak czy tak zawsze więcej zuzyjesz niż faktycznie dom by potrzebował.
Sądzę że twój do na ogrzewanie w sezonie zuzylby ok.6000kWh a to ok.1-1,2t ekogroszka,jeśli zuzyje więcej tyle będziesz do tylu. 6000 kWh : 160 m2 = 37,5 kWh/m2. No piękny wynik. Nie wiemy jaką kolega ma wentylację, nie znamy izolacji i technologii wykonania fundamentu, nie znamy izolacji posadzek i idziemy na rekordy.

arczi721
28-10-2014, 11:04
6000 kWh : 160 m2 = 37,5 kWh/m2. No piękny wynik. Nie wiemy jaką kolega ma wentylację, nie znamy izolacji i technologii wykonania fundamentu, nie znamy izolacji posadzek i idziemy na rekordy.
I jak najbardziej realny,ściany ze współczynnikiem U 0,12 okna 0,9 dach ok.0,12,podobnie podłoga także nie jest to dom jak typowego użytkownika ekogroszka.
Wentylacja będzie tutaj miała mały wpływ na zużycie energii.

kobra64
28-10-2014, 11:17
Kajwroclaw, nie przejmuj się forumowymi gawędziarzami. Jedyny błąd jaki popełniłeś to taki, że wziąłeś tak mocny opał. Nie jest Ci potrzebny. Twój metraż, słabsze ocieplenie i podobny system grzewczy ma Kaszpir na przykład - pali za sezon 2 tony badziewia na CO + CWU grzane z kotła w sezonie grzewczym. To jest Twoje realne zużycie. Tyle że w Twojej chacie paliłbym Jaretem, ruskiem albo co najwyżej Retopalem. Nic mocniejszego nie jest Ci potrzebne. W Twojej lokalizacji ( jeżeli to jest Wrocław czy okolice ) może nawet rozważyłbym czecha z Ledvic - pod warunkiem że byłby suchy. .

arczi721
28-10-2014, 11:22
A zapotrzebowanie 37kWh/m2/rok nie jest w żaden sposób rekordem,jest to po prostu dom zuzywajacy mało energii na ogrzewanie i aż dziw bierze że został zepsuty ekogroszkiem bo nijak do takiego domu to nie pasuje a jak widać efekt w zużyciu jest znacznie gorszy gdyby go nie było bo parowóz żeby jechał musi grzać czy się chce czy nie,chyba że zbierzemy tą niepotrzebna w danej chwili energię w buforze na później.

kobra64
28-10-2014, 11:31
W stopce swojego poprzedniego nicka podawałeś swoje zapotrzebowanie 40 kWh. Z rekuperacją, płytą fundamentową, 25 cm styro na ścianach i bodaj 40 w dachu.

asder79
28-10-2014, 19:32
Proponuję podawanie 2, przerwa 20, nadmuch odpowiednio mniejszy, żeby nie przesypywało i czekam na info po godzinie palenia czy jest lepiej.

nie mam podawania 2 s tylko min 5s ale dalem
podawanie 5s
pzrerwa 40 s
wentylator 80 to jakies 35% mocy wentylatora skala (250 /20)
zminilem histereze na 1 wydaje mi sie ze lepiej na tym jest dobrze
wegiel się spala ladnie sa drobne niedopałki nagrzewa sie w jakies 15 min do stanu podczymania
chyba nie jest zle co tylko mam teraz pytanie to wszystko jak jest 0 stopni na dworze czy te ustawienia starczą jak bedzie na zewnątrz - 10 /-15
https://www.youtube.com/watch?v=Lq_Gm3zIrO0&feature=youtu.be
film niezbyt nagrany telefonem

SUSPENSER
28-10-2014, 21:09
rozumiem, że nadmuch nie za mocny, żeby nie spalało za nisko i nie za słaby, żeby się nie dusił? teraz mam 26%, ale chyba okaże się za mocny. zobaczymy, jestem ciekaw efektu:)

Zgadza się :yes:

SUSPENSER
28-10-2014, 21:12
Będzie ciężko bo z tego co widzę inni użytkownicy ekogroszka nie posiadają domów wysoce energooszczednych tak jak ty i to w dodatku z parowozem w domu.
Może da się zminimalizowac ale sprawność tego kotła w tym domu będzie ok.40-50% także tak czy tak zawsze więcej zuzyjesz niż faktycznie dom by potrzebował.
Sądzę że twój do na ogrzewanie w sezonie zuzylby ok.6000kWh a to ok.1-1,2t ekogroszka,jeśli zuzyje więcej tyle będziesz do tylu.


Skąd wiesz, że osiągnie tylko 40-50 % ?

U siebie przy grzaniu samej CWU latem kotłem 18 kW osiągam 40%, a już przy stałej mocy kotła na poziomie 3 kW osiąga on 80% [ekogroszek Wesoła], więc nie opowiadaj, że się nie da skoro u mnie się daje.

SUSPENSER
28-10-2014, 21:14
nie mam podawania 2 s tylko min 5s ale dalem
podawanie 5s
pzrerwa 40 s
wentylator 80 to jakies 35% mocy wentylatora skala (250 /20)
zminilem histereze na 1 wydaje mi sie ze lepiej na tym jest dobrze
wegiel się spala ladnie sa drobne niedopałki nagrzewa sie w jakies 15 min do stanu podczymania
chyba nie jest zle co tylko mam teraz pytanie to wszystko jak jest 0 stopni na dworze czy te ustawienia starczą jak bedzie na zewnątrz - 10 /-15
https://www.youtube.com/watch?v=Lq_Gm3zIrO0&feature=youtu.be
film niezbyt nagrany telefonem

Niestety film nie jest dostępny.

Gdy moc będzie za mała to po prostu ustawisz dmuchawę na większą wydajność i skrócisz czas przerwy pomiędzy podaniami.

asder79
28-10-2014, 21:25
teraz powinien dzialaC

SUSPENSER
29-10-2014, 14:44
teraz powinien dzialaC

Działa i wygląda to dobrze - choć za wiele nie widać ;-)

asder79
29-10-2014, 17:53
powiedzcie mi poco są te 2 plyty szamotowe nad paleniskiem i co by bylo jak by ich nie było dzis zrobilem eksperyment i włozylem 3 i odziwo
albo tylko i sie wydaje lepiej plomien chodzi i dopala

asder79
29-10-2014, 19:32
powiem wam ze teraz bylem sprawdzic i o niebo lepiej z tą 3 plytką szamotową którą dolozylem nawet przy wiekszym nawiewie mialem 80 teraz 95 nie szkaluje a wtedy mi juz sie spieki robily narazie zostawiam bo widze ze łądnie dopala na przyjemny popiołek

dziwne zeby jedna płytka szamotowa rozwiązala moje problemy

KaiserII
29-10-2014, 20:19
Witam, pierwszy sezon grzeje ekogrochem. Mam 88 m kw., nieocieplony 100latek, grube ceglane mury, piec ustawiłem :
grzanie:
podawanie 5s.
przerwa 50 s.
siła dmuchawy 35% (zakres mocy 30-100%)
podtrzymanie:
podawanie 5s
przerwa 25 min
sila dmuchawy 35%

temperatura zadana 48 st.
histereza 2

klapa przy czopuchu zamknięta na 3/4
75 kg ekogrochu starczyło zaledwie na 2.5 dnia, fakt, że musiał nagrzać i dom i wodę, ale teraz ma problemy z utrzymaniem temperatury. na piecu ma zadane 48 a dobija do 47 i potem ma problem z tym jednym

ekogroch mam 26 000 kj - taka moc wskazano w instrukcji, mam wysokoenrgetyczny z obi, na próbę po raz pierwszy brałem i dużo spieków jest.

którymi parametrami regulować moc kotła? wydużając podawanie czy zwiększajac moc dmuchaw i skracając podawanie?

SUSPENSER
29-10-2014, 20:24
powiem wam ze teraz bylem sprawdzic i o niebo lepiej z tą 3 plytką szamotową którą dolozylem nawet przy wiekszym nawiewie mialem 80 teraz 95 nie szkaluje a wtedy mi juz sie spieki robily narazie zostawiam bo widze ze łądnie dopala na przyjemny popiołek

dziwne zeby jedna płytka szamotowa rozwiązala moje problemy

Ten szamot to deflektor, skoro z 3 płytkami działa najlepiej to tak zostaw.

SUSPENSER
29-10-2014, 20:27
Witam, pierwszy sezon grzeje ekogrochem. Mam 88 m kw., nieocieplony 100latek, grube ceglane mury, piec ustawiłem :

Odpisałem na priv.

KaiserII
29-10-2014, 22:30
SUSPENSER dzięki, przeczytałem :) mam jeszcze pytanie, czy temperaturę zadaną utrzymujecie całą dobę czy ktoś korzysta z progamatora tj. obniżenie temp o ok 5-7 stopni na noc?

grzech25
30-10-2014, 07:08
SUSPENSER dzięki, przeczytałem :) mam jeszcze pytanie, czy temperaturę zadaną utrzymujecie całą dobę czy ktoś korzysta z progamatora tj. obniżenie temp o ok 5-7 stopni na noc?

Ja utrzymuję całą dobę. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest regulator pokojowy.
Mój wisi na ścianie i nikt nie wie czy można go podłączyć do mojego sterownika:(

SUSPENSER
30-10-2014, 16:53
SUSPENSER dzięki, przeczytałem :) mam jeszcze pytanie, czy temperaturę zadaną utrzymujecie całą dobę czy ktoś korzysta z progamatora tj. obniżenie temp o ok 5-7 stopni na noc?

Ja utrzymuję całą dobę taką samą.

kajwroclaw
31-10-2014, 09:39
Za radą suspensera przestawiłem piec na 5s podawanie 60s przerwa dmuchawa 20%. Spalanie spadło z worka 25kg dziennie do worka prawie na dwa dni. Więc jest różnica:) zdarzają się pojedyncze spieki ale generalnie popiołek.

SUSPENSER
31-10-2014, 21:08
I o to chodziło :)


Sam widzisz, że wysokokaloryczny węgiel nie szkodzi gdy się dobrze ustawi spalanie - ważne, żeby się nie spiekał.

Hefciu
01-11-2014, 19:07
Witam!
Mam podobny problem co kajwroclaw, z tym że piec mam od miesiąca i dopiero się go uczę. Nie dopala mi bardzo dużo węgla po tygodniu zebrałem wiaderko :/ do tego sporo sadzy . Wczoraj trafiłem na ten wątek, poczytałem i dziś wyczyściłem piec i przestawiłem go na 5s podawanie 60s przerwa dmuchawa 20%. i przepalanie co 30min

Ustawienia do tej pory :
temperatura zadana - 55 stopni
dmuchawa - 30 %
przesłona dmuchawy na jakieś 80%
dodmuch 30s
czas podawania 10s
przerwa w podawaniu 2 min
przepalanie co 7 min
Pompa CO 45 stopni
Piec BRASTAL 17KW ze sterownikiem VIKING 3.1 do domu 110m

Mam nadzieję że będzie duużo lepiej.

KaliMi
02-11-2014, 07:39
I o to chodziło :)


Sam widzisz, że wysokokaloryczny węgiel nie szkodzi gdy się dobrze ustawi spalanie - ważne, żeby się nie spiekał.

Witam
Obecnie palę na ustawieniach ręcznych i było to 5/45 dmuchawa 32% (WPA 6Al). Po Twoich radach których udzieliłeś kilku osobom w tym wątku sam zmieniłem ustawienia na 5/60 dmuchawa 30%. Czy ta zmiana jest w dobrym kierunku. Chodzi mi o ekonomiczne spalanie.

SUSPENSER
02-11-2014, 20:12
Witam
Obecnie palę na ustawieniach ręcznych i było to 5/45 dmuchawa 32% (WPA 6Al). Po Twoich radach których udzieliłeś kilku osobom w tym wątku sam zmieniłem ustawienia na 5/60 dmuchawa 30%. Czy ta zmiana jest w dobrym kierunku. Chodzi mi o ekonomiczne spalanie.

Witaj,

Tak, ale widzę po wykresie temp. spalin, że moc masz nadal sporą i kocioł szybko dochodzi do zadanej.

Jakbyś jeszcze podrzucił link do filmu jak wygląda palnik w trakcie pracy oraz napisał jakim węglem palisz to by było najlepiej.

Masz nastawioną bardzo małą histerezę CO - dałbym z 1*C spokojnie ;)

KaliMi
02-11-2014, 20:59
Witaj,

Tak, ale widzę po wykresie temp. spalin, że moc masz nadal sporą i kocioł szybko dochodzi do zadanej.

Jakbyś jeszcze podrzucił link do filmu jak wygląda palnik w trakcie pracy oraz napisał jakim węglem palisz to by było najlepiej.

Masz nastawioną bardzo małą histerezę CO - dałbym z 1*C spokojnie ;)

Pale wesołą. Cwu grzeje grawitacyjnie. Dmuchawa to WPA 6 Al. Po zmianie przerwy z 45 na 60 troche opadl mi kopiec. Co teraz zmienic.

bit512
02-11-2014, 22:42
"przerwy z 45 na 60 troche opadl mi kopiec" :jawdrop::D

Hefciu
03-11-2014, 19:49
Heh, nadal wysypuje mi węgiel ale jakby troszkę mniej.
spiekanie nadal jest - zmniejszyć moc dmuchawy??
Do tego po jakimś czasie zrobił się dołek w retorze - zmniejszyć przerwę przepalania?
Palę Groszkiem z KWK "Chwałowice" min. 27 KW

a z ciekawostek : Gdy wymieniali mi piec to czopuch musiał iść wyżej dziś zajrzałem do komina poniżej czopucha i co się okazało? cały zawalony gruzem..wykuli dziurę a gruz zostawili...wychodzi na to że po każdym fachowcu trzeba wszystko sprawdzać..

SUSPENSER
03-11-2014, 21:21
Pale wesołą. Cwu grzeje grawitacyjnie. Dmuchawa to WPA 6 Al. Po zmianie przerwy z 45 na 60 troche opadl mi kopiec. Co teraz zmienic.

Zmniejsz odpowiednio nadmuch.

SUSPENSER
03-11-2014, 21:28
Heh, nadal wysypuje mi węgiel ale jakby troszkę mniej.
spiekanie nadal jest - zmniejszyć moc dmuchawy??
Do tego po jakimś czasie zrobił się dołek w retorze - zmniejszyć przerwę przepalania?
Palę Groszkiem z KWK "Chwałowice" min. 27 KW

Daj podawanie 3, przerwa 40, nadmuch zostaw 20% [ewentulanie dopasuj poziom kopca przerwą].


a z ciekawostek : Gdy wymieniali mi piec to czopuch musiał iść wyżej dziś zajrzałem do komina poniżej czopucha i co się okazało? cały zawalony gruzem..wykuli dziurę a gruz zostawili...wychodzi na to że po każdym fachowcu trzeba wszystko sprawdzać..

Hech aż się chce zawołać "fachofcy, wszędzie fachofcy" [parafraza "idioci, wszędzie idioci" jakby ktoś nie kojarzył] ;)

Hefciu
03-11-2014, 21:45
Daj podawanie 3, przerwa 40, nadmuch zostaw 20% [ewentulanie dopasuj poziom kopca przerwą].

tak zrobię


Hech aż się chce zawołać "fachofcy, wszędzie fachofcy" [parafraza "idioci, wszędzie idioci" jakby ktoś nie kojarzył] ;)

dokładnie dopiero co ze 2 miesiące temu inny wielki fachman stawiał mi od nowa komin z klinkieru bo poprzedni się po nie całych trzech latach rozsypał.

krzy27
03-11-2014, 22:06
dokładnie dopiero co ze 2 miesiące temu inny wielki fachman stawiał mi od nowa komin z klinkieru bo poprzedni się po nie całych trzech latach rozsypał.

Coś mi się wydaje że piec przewymiarowany.

Hefciu
03-11-2014, 22:16
Coś mi się wydaje że piec przewymiarowany.

ee chyba niee, a co to ma wspólnego z kominem?

krzy27
03-11-2014, 22:21
Niskie temperatury spalin i kondensat niszczący komin - głównie murowany cierpi. Podobno ceramiki systemowe jedynie sobie radzą.

Hefciu
03-11-2014, 22:25
Komin rozleciał się przy 17 letnim zasypowym Zębcu. Teraz Piec BRASTAL 17KW na 110m, a może za jakiś czas ciut więcej. Ale mniejsza o to, nie ten temat :)

KaliMi
04-11-2014, 07:05
Zmniejsz odpowiednio nadmuch.
Dzięki za pomoc.
Do jakiej wartości obniżać nadmuch

Hefciu
04-11-2014, 14:09
Rankiem przylapalem piecyk na wyrzucaniu grochu! Spadla mocno temp na piecu i podczas dochodzenia do zadanej spieki stworzyly taki komin,ktory pozniej sie przewrocil i w ten sposob znalazl sie w popielniku.

krzy27
04-11-2014, 14:18
Mocniejsze węgle mają tendencje do zlepiania się koksu. U Ciebie są spieki koksowe czy żużlowe? Jak te drugie za mocno dmuchasz. Na te pierwsze czasem jest na odwrót. Na pewno lubią dłużej poleżeć na palniku.

Hefciu
04-11-2014, 16:33
raczej koksowe, bo dość łatwo się je rozbija pogrzebaczem. A czy piec powinien mocno tracić temp?

SUSPENSER
04-11-2014, 16:39
Rankiem przylapalem piecyk na wyrzucaniu grochu! Spadla mocno temp na piecu i podczas dochodzenia do zadanej spieki stworzyly taki komin,ktory pozniej sie przewrocil i w ten sposob znalazl sie w popielniku.

Ostatni ratunek to 2/30 jak to nie pomoże to zostaje dokupienie czeskiego w mieszanie.

Zwróć uwagę, żeby za dużo nie podawać - niech jest płaski "kopiec".

SUSPENSER
04-11-2014, 16:40
Dzięki za pomoc.
Do jakiej wartości obniżać nadmuch

Do skutku, aż przestanie przesypywać, ale żeby było jeszcze ciśnienie powietrza na palniku.

krzy27
04-11-2014, 16:55
raczej koksowe, bo dość łatwo się je rozbija pogrzebaczem. A czy piec powinien mocno tracić temp?

U mnie na piaście są żużlowe na tyle kruche że również łatwo rozbić. Dużo zależy od nadmuchu. Niedomiar powietrza zawsze skutkuje dymieniem, sadzą bądź niedopałem. Nadmierne dmuchanie łatwiej wyprodukuje żużle a na pewno spowoduje stratę.

KaliMi
04-11-2014, 19:03
Do skutku, aż przestanie przesypywać, ale żeby było jeszcze ciśnienie powietrza na palniku.
Ale u mnie palnik nie przesypuje węgla tylko żar jest trochę za nisko. To tez mam obniżać nadmuch, a co z kopceniem i sadzą.

zyzolek
04-11-2014, 19:28
Żar ma być na palniku, lekko powyżej retorty. Jak się robi krater to za mało podajesz.

KaliMi
04-11-2014, 19:47
Żar ma być na palniku, lekko powyżej retorty. Jak się robi krater to za mało podajesz.
Nie do końca się z Tobą zgadzam, przeczytaj wszystkie moje posty w tym temacie.

Maher
04-11-2014, 20:15
Ale u mnie palnik nie przesypuje węgla tylko żar jest trochę za nisko. To tez mam obniżać nadmuch, a co z kopceniem i sadzą.

Jak masz wysokokaloryczny węgiel z małą ilością popiołu i do tego palnik przewidziany do pieca z dużo większą mocą to nic nie zdziałasz dopóki nie zacznie się zima i nie będzie większego odbioru ciepła.

zyzolek
04-11-2014, 20:26
Czytałem. Nawet jakąś tabelkę wstawiłem z orientacyjnymi nastawami mocy 3 strony wcześniej. Nikt tego nie czyta.
Jak jest produkcja sadzy za mało powietrza. Regulacja nadmuchu na sterowniku mocą dmuchawy, klapka na max otwarta.
Dobierasz do porcji paliwa. Ciemny czerwony płomień, znaczy za mało powietrza i produkcja sadzy. Jasny żółty płomień za dużo powietrza. Prawidłowy płomień pomarańczowo-żółty.

krzy27
04-11-2014, 20:48
Ciemny czerwony płomień, znaczy za mało powietrza i produkcja sadzy. Jasny żółty płomień za dużo powietrza. Prawidłowy płomień pomarańczowo-żółty.

Chciałbym zobaczyć co leci z Twojego komina by się przekonać do takiej metody.

Maher
04-11-2014, 20:58
Czytałem. Nawet jakąś tabelkę wstawiłem z orientacyjnymi nastawami mocy 3 strony wcześniej. Nikt tego nie czyta.
Jak jest produkcja sadzy za mało powietrza. Regulacja nadmuchu na sterowniku mocą dmuchawy, klapka na max otwarta.
Dobierasz do porcji paliwa. Ciemny czerwony płomień, znaczy za mało powietrza i produkcja sadzy. Jasny żółty płomień za dużo powietrza. Prawidłowy płomień pomarańczowo-żółty.

Tak mi się przypominało jak u kolegi przyjechał do pieca Kostrzewa autoryzowany serwisant i włożył do czopucha sondę lambda i dla każdej z mocy dobierał mu na jej podstawie nadmuch. Ciekawe czy nie można by było jakiś sondy lambda z samochodu wyciągnąć i podłączyć np. do sterownika LPG i na podstawie wykresów tak dobrać powietrze?

krzy27
04-11-2014, 21:13
Można ale sonda lambda reaguje na tlen i tlenek węgla. Przy większości kotłów z rusztem wodnym o efektach takiego ustawiania można zapomnieć.

zyzolek
04-11-2014, 21:14
Chciałbym zobaczyć co leci z Twojego komina by się przekonać do takiej metody.

Zapraszam, pokażę to i owo.

SUSPENSER
04-11-2014, 21:37
Ale u mnie palnik nie przesypuje węgla tylko żar jest trochę za nisko. To tez mam obniżać nadmuch, a co z kopceniem i sadzą.

Sorki przesypywanie mi się zaplątało - oczywiście chodziło o zapadanie, czyli obniżaj aż przestanie się zapadać i będzie lekko wypukły kopiec - tak na 1 cm wystarczy.

Kopcenia przy takim poziomie nie będzie jeśli nie spadnie ciśnienie powietrza na palniku - to poznasz po kolorze płomienia jak to ładnie opisał zyzolek.

kajwroclaw
05-11-2014, 08:14
A ja jeszcze do tej sadzy wrócę, to duży problem jak jest? Bo przyznam że mi się osadza na ściankach kotła ale już z komina to wcale dymu nie widać. W piecu ma nic się nie osadzać? Bo trochę mi się osadza i nie wiem czy to już coś nie tak. A boję się ruszać ustawienia bo ładnie dopala teraz i nie dużo bierze węgla. Dmuchawa jak pisałem wcześniej jest na 20%.

Jarecki79
05-11-2014, 08:25
Coś tam zawsze będzie, spalasz węgiel - z jednego więcej, z drugiego mniej. Chodzi o to, aby nie było tego "taczkami"

Jak masz normalny komin, to nawet kosztem kilku gram warto mocniej otworzyć przysłonkę na dmuchawie - będzie lepiej jak Ci sterownik będzie wchodził w podtrzymanie, naturalny ciąg swoje zrobi.

SUSPENSER
05-11-2014, 09:02
A ja jeszcze do tej sadzy wrócę, to duży problem jak jest? Bo przyznam że mi się osadza na ściankach kotła ale już z komina to wcale dymu nie widać. W piecu ma nic się nie osadzać? Bo trochę mi się osadza i nie wiem czy to już coś nie tak. A boję się ruszać ustawienia bo ładnie dopala teraz i nie dużo bierze węgla. Dmuchawa jak pisałem wcześniej jest na 20%.

Na ściankach masz czarno, brunatno czy szaro ?

Najlepiej wrzuć link do zdjęcia ;)

kajwroclaw
05-11-2014, 09:31
Sprawdzę po pracy kolor i dorzucę zdjęcie:)

Hefciu
05-11-2014, 16:32
Ostatni ratunek to 2/30 jak to nie pomoże to zostaje dokupienie czeskiego w mieszanie.

Zwróć uwagę, żeby za dużo nie podawać - niech jest płaski "kopiec".

dalej spieka i wyrzuca tylko wtedy. Jest jeszcze jednak jeden problem na roterze na stronie dalszej od podajnika groszek się nie pali. Z tego co gdzieś tam czytałem to trzeba wyczyścić retorę i sprawdzić drożność dysz. Słyszałem też o uszczelnianiu, myślicie że to spiekanie może być przez nieszczelność lub niedrożne dysze? i czy praktycznie nowy piec może być nieszczelny?

SUSPENSER
05-11-2014, 18:43
dalej spieka i wyrzuca tylko wtedy. Jest jeszcze jednak jeden problem na roterze na stronie dalszej od podajnika groszek się nie pali. Z tego co gdzieś tam czytałem to trzeba wyczyścić retorę i sprawdzić drożność dysz. Słyszałem też o uszczelnianiu, myślicie że to spiekanie może być przez nieszczelność lub niedrożne dysze? i czy praktycznie nowy piec może być nieszczelny?

Może być nieszczelny i często bywa, więc wygaś kocioł, zdejmij retortę, obejrzyj dysze i zamontuj ją z powrotem uszczelniając.

Hefciu
05-11-2014, 21:17
Cytat z DTR od pieca o czyszczeniu retory : "Wyciągnąć wierzchnią część podajnik drzwiczkami podajnikowymi,
poprzez wyszarpanie go góry ." Dla mnie to świadczy że jest chyba średnio szczelny

Hefciu
06-11-2014, 17:15
żeby było ciekawiej, to dziś jak wróciłem z pracy, okazało się że w piecu się nie pali, podejrzewam że przez te kominy spiekowe płomień zszedł za nisko i sterownik wygasił pieca.na szczęście nie ma mrozów. także jak mi się uda to jutro po pracy wezmę się za ten temat a najpóźniej w sobotę, dam znać jak poszło i jakie efekty.

mickow69
06-11-2014, 17:46
to niezle, to czekamy na efekty i dawaj znac, bo jestem bardzo ciekaw :)

KaliMi
06-11-2014, 20:41
Sorki przesypywanie mi się zaplątało - oczywiście chodziło o zapadanie, czyli obniżaj aż przestanie się zapadać i będzie lekko wypukły kopiec - tak na 1 cm wystarczy.

Kopcenia przy takim poziomie nie będzie jeśli nie spadnie ciśnienie powietrza na palniku - to poznasz po kolorze płomienia jak to ładnie opisał zyzolek.
Dzięki za pomoc w ustawieniach.
Na obecnych ustawieniach nie mam kopcenia ani sadzy, ale chyba jeszcze trochę mam za nisko żar na palniku. Jutro obniżę nadmuch jeszcze o 1%.
Ale mam kolejne pytanie.
Co będzie jak temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera co muszę zmienić w ustawieniach czy może tak zostawić jak obecnie

zyzolek
06-11-2014, 20:44
Dzięki za pomoc w ustawieniach.
Na obecnych ustawieniach nie mam kopcenia ani sadzy, ale chyba jeszcze trochę mam za nisko żar na palniku. Jutro obniżę nadmuch jeszcze o 1%.
Ale mam kolejne pytanie.
Co będzie jak temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera co muszę zmienić w ustawieniach czy może tak zostawić jak obecnie

Na razie zostaw jak jest, a jak kocioł nie nadąży to mu zmniejszysz przerwę i deko zwiększysz nadmuch

KaliMi
06-11-2014, 20:49
Na razie zostaw jak jest, a jak kocioł nie nadąży to mu zmniejszysz przerwę i deko zwiększysz nadmuch
Czyli jak kocioł nie będzie mógł wejść podtrzymanie lub będzie robił to zbyt długo czyli ile czasu?

zyzolek
06-11-2014, 21:19
Będziesz to widział jak, temperatura na kotle będzie dużo niższa od zadanej.

kajwroclaw
07-11-2014, 07:02
Suspenser - w sprawie sadzy to kolor jest brunatny. Zdjęcia nie wrzuciłem bo mi piec zwariował:) załączyłem podłogówkę i ten przy nie zmienionych ustawieniach zaczął spiekać węgiel i przesypywać niedopalony. Myślałem, że prędzej żar opadnie niżej z powodu za krótkiego czasu podawania i braku mocy - pierwsze włączenie podłogówki, więc posadzka niewygrzana. Zwiększyłem tylko dmuchanie o 5% i się uspokoiło.

grzech25
07-11-2014, 07:39
Mnie zastanawia inna rzecz. W niedzielę skończył mi się retopal. Na ustawieniach 4/65 dmuch 25 kociołek spalał 25kg na dwie doby. Podjechałem do Obi po ichnich zielony, zasypałem dwa wory i skończył się wczoraj po południu - nie przestawiając ustawień. Czyli teoretycznie piec spalił go tyle samo. W domu cały czas 22-23 st. Zastanawiam się nad sensem kupowania droższego węgla. Faktem jest jednak, że od niedzieli na zewnątrz zrobiło się bardziej dodatnio.
Zatem pytanie - kupić dwa rodzaje groszku - na cieplejsze dni jak teraz czy only retopal ale bardziej wyżyłować ustawienia?
Trochę więcej popiołu z obi mi nie wadzi - pomijamy:)

SUSPENSER
07-11-2014, 12:31
Suspenser - w sprawie sadzy to kolor jest brunatny. Zdjęcia nie wrzuciłem bo mi piec zwariował:) załączyłem podłogówkę i ten przy nie zmienionych ustawieniach zaczął spiekać węgiel i przesypywać niedopalony. Myślałem, że prędzej żar opadnie niżej z powodu za krótkiego czasu podawania i braku mocy - pierwsze włączenie podłogówki, więc posadzka niewygrzana. Zwiększyłem tylko dmuchanie o 5% i się uspokoiło.

To się wyjaśniło - było za mało powietrza, teraz już nie powinno być tego nalotu.

SUSPENSER
07-11-2014, 12:33
Zatem pytanie - kupić dwa rodzaje groszku - na cieplejsze dni jak teraz czy only retopal ale bardziej wyżyłować ustawienia?
Trochę więcej popiołu z obi mi nie wadzi - pomijamy:)

Kupić jeden rodzaj, do niego ustawić sterownik i mieć z głowy ustawianie :)

Hefciu
07-11-2014, 19:58
Witajcie!

Udało mi się zdjąć tą górną część z retory, tę z dyszami, nawet śladu po jakimkolwiek silikonie, czy innym uszczelnieniu. Jednak mam następny probelm jak wyczyścić środek? 287930 nie ma pod spodem żadnej śruby, nakrętki, no nic. Czy to oznacza że mam odłączyć podajnik i wyciągać cały ten kanał którym idzie groszek, żeby móc odwrócić retorę do góry nogami?? taki bzdet ?? Czy może wypożyczyć odkurzacz? :D

timon120777
07-11-2014, 20:46
jak kocioł wygaszony i wystygło to pakujesz paluchy i wygarniasz. jak masz odkurzacz kominkowy to nim się możesz pobawić. nie ma sensu wyciągać na zewnątrz.
tylko jak będziesz uszczelniał to zrób to jak trzeba, nie tylko w rowek pod koroną ale i od środka na połączeniu korony z dołem palnika
inaczej cała robota na nic

Hefciu
08-11-2014, 07:17
tylko jak będziesz uszczelniał to zrób to jak trzeba, nie tylko w rowek pod koroną ale i od środka na połączeniu korony z dołem palnika inaczej cała robota na nic

dzięki za podpowiedź! silikon pójdzie w oba miejsca.

Powiedzcie mi jeszcze rzecz jedną : Czy jak teraz uszczelnię to czy na wieczór czyli 17-18 będę mógł normalnie rozpalić ? Czy lepiej rozpalić tylko na dodatkowym ruszcie? Czy w ogóle dziś nie nagrzewać? Na silikonie napisali że powolne ogrzewanie przez 12h zapobiega powstawaniu pęcherzyków.
Pytam bo nie wiem czy mam niespełna roczne dziecko z domu na noc wyprowadzać :)

timon120777
08-11-2014, 07:55
ja rozbierałem i uszczelniałem swój palnik wielokrotnie
nigdy nie czekałem dłużej niż godzinę po uszczelnieniu na rozpalenie.
twardość osiągnie już po około 30 minutach więc myślę że jak chcesz być ostrożny to najpóźniej w południe rozpalaj
2 ważne sprawy
znajdź w sieci fotki i opis tego uszczelnienia, wrzucało je kilka osób przynajmniej w tym Jarecki79 i Ja
pilnuj dokładności uszczelnienia zwłaszcza wewnątrz abyś przypadkiem nie pozaklejał nacięć(chyba że masz koronę z otworami okrągłymi). silikonu nie żałuj, lepiej jak trochę go wypchnie z rowka niż jak gdzieś będzie dziura. odlewy nie są idealnie równe i stąd czasem problemy gdy się skąpi silikonu.
po uszczelnieniu i rozpaleniu na pewno będzie potrzebna korekta nadmuchu- całe powietrze pójdzie w złoże i trzeba będzie skorygować jego ilość

pandarus
08-11-2014, 16:42
Jako, że nigdzie nie znalazłem wypowiedzi posiadaczy pieca Zębiec 9 kw z podajnikiem i dodatkowym paleniskiem, chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami w eksploatacji i problemami. Na początku chciałbym zaznaczyć, że dotychczas nie miałem żadnego kontaktu z piecami CO. Do tej pory mój domek ogrzewany był kominkiem z naturalnym obiegiem powietrza. Przyszedł czas na zmiany. Dość targania drewna, cięcia, rąbania, układania, sezonowania, smrodu w domu przy tak zwanych cofkach i smrodu smoły wyłażącej z ceglanego komina. Co prawda miał być to domek rekreacyjny, ale zrobił się całoroczny (las, jezioro) do miasta 5km, bajka. Totalny armagedon kucie rycie, nowy komin, nowa kotłownia, kalafiory, bojler 120l i piecyk Merkury 9kw DUO. Jako, że zostało ponad 20 m drewna piecyk z dwoma paleniskami ma ogrzać 100m2.
Eksploatacja rozpoczęta od któregoś tam września tego roku, przepalanie drewnem bo na groszek praktycznie nie było pogody.
Palić drewnem chyba się trochę nauczyłem. Dzisiaj praktycznie odpaliłem piec tak na serio na groszek, bo przymrozek i w dzień 9 stopni. Już wcześniej przy kilku odpalenia na groszek zauważyłem, że na palenisku kopczyk zamienia się w menisk wklęsły, musiałem przechodzić na sterowanie ręczne i budować kopczyk który i tak po krótkim czasie zamieniał się w krater. Ok, poczekamy na odpowiednią pogodę. Przy okazji palenia drewnem zauważyłem zależność wielkości dopływu powietrza (korekta powietrza)od długości palenia drewnem (teraz kawałki 30 cm, a przy kominku 50) i zasyfianiem pieca, ustawiłem 10, 60% mocy pieca, woda CWU 45 stopni, temperatura pieca 55 stopni. Może coś nie tak to proszę o uwagi.
Rozpalając dzisiaj piec na ekogroszek ustawiłem:
- korekta powietrza na zero,
- moc na 50%
- woda CWU 45 stopni (czujnik temperatury umieściłem w cyrkulacji bojlera zaniża temperaturę o około 5 stopni), woda przechodzi przez elektryczny podgrzewacz, który może współpracować z innym źródłem do temp. 55 stopni
- CO 50 stopni
Temperatura na piecu nie przekracza zadanych 50 stopni, temperatura spalin w granicach 120 stopni. Wentylator mimo wskazujących czasami 100% chodzi cicho jakby jechał jakieś 40%. Temperaturka w domku 24 stopni.
Niestety instrukcyjny kopczyk praktycznie jest płaski lub wklęśnięty,podnoszony na ręcznym raczej woli być płaskim. Płomień instrukcyjny, spieków praktycznie nie ma, czyli ilość powietrza jest ok.
Wyczytałem gdzieś porady by zwiększyć częstotliwość podawania paliwa, ale wtedy musiałbym wyłączyć funkcję PID i praktycznie wprowadzić zmiany ręcznie, to po co sterownik z PID-em. Sterownik z PID-em powinien sam dobierać wszystkie parametry, a jednak podajnik wg mnie podaje paliwo ze zbyt dużą przerwą. Chyba, że można wprowadzić korektę powietrza minusową, która wydłuży czas spalania podobnie jak przy długości spalania drewna, tylko czy wtedy nie zasmolę piecyka?
Co trzeba zrobić, co przestawić by nie przejmować się kopczykiem i żeby było tak jak przewiduje instrukcja?
Proszę o poradę.

kobra64
08-11-2014, 17:14
No to ujmij mu 10% powietrza, podciągnij na ręcznym kopiec żeby lekko wypukły był i zostaw do rana- zobaczysz co to da. Nie bój się - nic mu nie będzie. Jak się zapada ma albo za dużo wiatru albo za mało węgla. Przy obecnych temperaturach raczej bym powietrza ujmował niż węgla dodawał.

timon120777
08-11-2014, 17:21
pandarus
jak jedziesz na PIDzie to zrób korektę nadmuchu na minus delikatnie powinien się kopczyk podnieść.

Maher
08-11-2014, 17:29
Poczekaj kilka dni i nie przejmuj się kopczykiem, jedynie ręcznie go podnoś. Jak kupiłeś bardzo kaloryczny węgiel z małą ilością popiołu to jest normalne, węgiel się spala i spada pomiędzy kawałkami węgla na dno palnika i dopiero kiedy uzbiera się odpowiednio dużo popiołu tak się będzie zapadać (przelicz sobie ile kilogramów węgla musisz spalić aby uzbierać 1Kg popiołu).

pandarus
08-11-2014, 17:35
OK! Dzięki za radę, tak sobie kombinowałem, że można, ale czasem potrzebne jest potwierdzenie!
No to minusujemy i do rana czekamy na efekty. Całe szczęście, że u nas na płn. kilka dni chłodniejszych, a później znowu cieplej drewienko pójdzie w ruch do ewentualnych ochłodzeń. Zdam relację z podjętych działań.

krzy27
08-11-2014, 18:18
Czasem pomaga zarzucenie na palnik popiołu.

bakazg
08-11-2014, 18:19
Witam forumowiczów

Bardzo proszę o poradę.
Kupiłem niedawno piec Enka Set 3 18KW ze sterownikiem Ecomax800R, do ogrzewania podłogowego w poniemieckim domu ( cegła, brak dod. izolacji ). W tej chwili powierzchnia grzana to około 90m2, po adaptacji wszystkich pomieszczeń wzrośnie do ok 180m2.
Problem mam z ustawieniem pieca. W tej chwili korzystam z ustawień fabrycznych , czyli FuzzyLogic, ale chyba nie do końca są one właściwe. Kupiłem na lokalnym składzie opału ekogroszek jakiś tam, aby zrobić rozruch instalacji i sprawdzić czy jest ok. Problemem jest to, że w 3 dni piec zużył prawie cały zasobnik węgla, co ekonomicznie mi się nie podoba. Jedzie do mnie 1T Gold'a z Bartexu i chce pod ten opał już ustawić piec.

Moje pytanie brzmi czy ktoś może mi podać orientacyjne ustawienia pieca pod to, tak abym mógł zacząć od czegoś, czyli podawanie, nadmuch, jak ustawić w nadzorze . Za każda podpowiedź będę ogromnie wdzięczny.

Nie wiem też czy mam kombinować z przysłoną wentylatora, bo w instrukcji obsł. producent zaleca pracę z maksymalnie otwartą. Dodatkowo doczytałem tez na tym forum, że ustawienia FuzzyLogic są delikatnie mówiąc słabe i należy przejść w tryb ustawiania ręcznego stąd też moje powyższe pytania.

timon120777
09-11-2014, 00:32
uderz do kolegi SUSPENSER-a on ma taki kociołek i zaczynał z tym sterem
powinien pomóc Ci to ogarnąć

SUSPENSER
09-11-2014, 11:05
uderz do kolegi SUSPENSER-a on ma taki kociołek i zaczynał z tym sterem
powinien pomóc Ci to ogarnąć

Zaczynałem z Tatarkiem, ale kilka razy Ecomaxa już ustawiałem, więc dam radę ;)

timon120777
09-11-2014, 15:34
wybacz
pamiętam mgliście że ktoś pracował z ecomax-em a skojarzyłem że masz ten kociołek więc dodałem do siebie tylko mi jak widać wynik ciulowy wyszedł.

pandarus
09-11-2014, 15:44
Tak jak obiecałem zdaję relację z przestawień w kociołku Merkury 9kw.
Według zaleceń-podpowiedzi ustawiłem korektę powietrza na -10 najpierw podciągając menisk wklęsły do tzw instrukcyjnego kopczyka. Po nocce ok 12h kopczyk się utrzymał , temperatura na kotle 50 stopni i 50% mocy. Korzystając z faktu, że u mnie na płn. temperatura sprzyja paleniu nocka 0 a w dzień 10 stopni, postanowiłem poeksperymentować dalej.
Rano zadałem kociołkowi 45 stopni, 30% mocy i -15 powietrza.
Cel eksperymentu;
sprawdzenie w przybliżeniu ilości spalania groszku w ciągu doby przy takich parametrach. Zasobnik ma pojemność 75kg.
Jak do tej pory wszystko jest OK temperaturka w domku 25-26 stopni, troszki za wysoka jak dla mnie, ale na zewnątrz jest 10 stopni, kopczyk się trzyma,
kociołek utrzymuje 44-45 stopni, wentylatorek 50 %, spaliny + - 90 stopni. Na moje niewprawne oko groszku powinno starczyć na jeszcze dwa dni. Biorąc poprawkę na inne parametry ustawione pierwszego dnia ciągłego palenia można jak na razie przyjąć, że dobowe spalanie wyniesie +- 20kg to prawie 4 dni nie wchodzenia do kotłowni. Na rzetelne wyniki trzeba będzie poczekać do niesprzyjających warunków pogodowych, z tego co poczytałem jest to przyzwoity wynik. Od środy przechodzę na drewienko paląc popołudniami, pogoda znowu ma być łaskawsza.
Ostania sprawa dotycząca jakości groszku, do rozruchu jak i nauki kupiłem trzy worki wysoko kalorycznego, według sprzedawcy super wungiel (960 za t.). Dzisiaj opróżniając szufladkę z popiołu znalazłem trochę spieków, żużel i kamień. Teraz mam kilka worków innego węgla, a na oku następnego dostawcę. Dopiero po testach zdecyduję gdzie kupić najlepszy do mojego piecyka groszek.
Dzięki za pomoc i podpowiedzi.

timon120777
09-11-2014, 16:04
czemu tak ciepło w domu?
domownicy lubią czy raczej problem z regulacją temperatur w pomieszczeniach?
jak sterujesz temperaturami w domu?

pandarus
09-11-2014, 17:54
Mam założone głowice na kaloryferach, ale jak pisałem nie miałem wcześniej możliwości przetestowania pieca z paleniem ciągłym na groszek. Temperatury na zewnątrz, a poza tym mam ful drewna (pozostałość po kominku) i wystarczyło popołudniowe palenie. Piec mam dopiero od września i się uczę i pieca i palenia. Przy paleniu drewnem temperaturę w domu reguluję piecem, a to jest pierwsze poważne paleniem groszkiem i chcę się nauczyć, zobaczyć co, jak, gdzie i dlaczego. Reasumując bardziej mi chodziło o to by nauczyć się obsługi sterownikiem i paleniem niż przykręcać kalafiory nie poznawszy możliwości tego pieca szczególnie w systemie ciągłym. Już trochę wiem i myślę, że do przyjścia minusowej aury będę mógł ustawić jak trzeba , a nie dopiero eksperymentować i szukać nerwowo pomocy.

Hefciu
09-11-2014, 20:28
Dobra jestem i daje znać co i jak :)

wczoraj uszczelniłem, faktycznie bezproblemowy i prosty zabieg :) jednak z braku czasu dopiero dziś rozpalałem. Wiatru dałem 10%, przesłona na 90%. Podawanie 2 s co 12s.Przepalanie 20min. Nie ma już kominów ze spieków, także pozytyw. Do południa było wszystko pięknie, piec dochodził do 63-65 stopnie przy zadanej 55. Jednak wieczorem w popielniku znalazłem sporo nie spalonego węgla. Zmieniłem przerwy w podawaniu na 30s i przepalanie 30 min. Zobaczymy rano jakie efekty. Powiedzcie tylko czy w dobrą stronę idę?

kobra64
09-11-2014, 20:36
Pewnie w dobrą, tylko strasznie wielkimi susami pędzisz. Łatwo będzie przeskoczyć punkt do którego zmierzasz. Z 12 na 30 pauzę zmieniłeś - to jest 2,5x. Może jednak trochę zwolnić bym sugerował - mniejsze te kroki robić.

Hefciu
09-11-2014, 20:42
od razu zobaczę zmianę :P

timon120777
10-11-2014, 10:22
ta zmiana moze być szokująca a ty masz wiedzieć dokąd zmierzasz i z jakiego punktu zawrócić
korekty robi się niewielkie

Hefciu
12-11-2014, 19:13
ta zmiana moze być szokująca a ty masz wiedzieć dokąd zmierzasz i z jakiego punktu zawrócić
korekty robi się niewielkie

tak od tamtego czasu robię.
I wciąż bez sukcesu ostatecznego. Po każdej zmianie idę do kotłowni po ok. 3 h (w miarę możliwości) . Było już podawanie 1s co 11s -prawie bez spieków ale sypie trochę węglem, teraz doszedłem do 1s podawanie co 19s i zwiększyłem dmuchawę na 15%. Jak ustawiłem moc na 5 % to miałem duże spieki, może jednak musi być więcej wiatru?

timon120777
12-11-2014, 19:58
schodząc z nadmuchem poniżej pewnego poziomu przekraczasz próg sprężu i wiatr nie ma siły przebić się przez złoże
zostań przy stosunku w okolicy 1:10 i do tego próbuj dopasować nadmuch
czy wszyscy w tym sezonie kupili opał do kitu?:bash::bash::bash:

Hefciu
12-11-2014, 20:48
ja kupiłem po raz pierwszy.. w sensie do takiego pieca :) a może teraz już większość jest do kitu?

animuss
12-11-2014, 22:06
ja kupiłem po raz pierwszy.. w sensie do takiego pieca :) a może teraz już większość jest do kitu?
Masz Eko Maxa mini z rusztem wodnym ?

kaszpir007
13-11-2014, 06:31
ja kupiłem po raz pierwszy.. w sensie do takiego pieca :) a może teraz już większość jest do kitu?

Bo chyba tak jest ...

Większość PL węgli z roku na rok jest coraz gorsza i ma coraz większą spiekalność ...

Już chyba wogóle w PL nie ma węgla niespiekalnego ...

Kopalnie mają całe hałdy węgla którego nikt nie chce , bo jest bardzo spiekalny i koksujący i nie nadaje się do domowych kotłów , a ciepłownie też nie chcą , bo kupują taniej z zagranicy ...

I wcale bym się nie dziwił że ten opał jest mieszany z innymi opałami i potem są takie kwiatki ...

Ja już nie chce PL węgla, Wracam do ruskiego , czy też kazachskiego , czy też ukraińskiego ...

Brać 1-2 worki , sprawdzić i dopiero więcej brać i nie ufać temu co mówi sprzedawca ...

grzech25
13-11-2014, 07:29
czy wszyscy w tym sezonie kupili opał do kitu?:bash::bash::bash:

nie - spoko:)
Ja dla mojego kociołka znalazłem chyba coś co mu się w końcu podoba - retopal - jak deklaruje okoliczny skład:)
Moim skromnym zdaniem, im lepszy opał tym mniej problematyczny w paleniu.

psuja
13-11-2014, 07:50
Dziękuję za link do odpowiedniego działu.
Przypomnę swój kocioł, DRAGON DUO 19KW, dom 230m2, Podłogówka + kaloryfery, zasobnik 300 litrów, sterownik tigra
Do tej pory grzałam praktycznie sam zasobnik, od czasu do czasu puszczając ciepło w podłogówkę. Przy zmianie na ekogroszek wyczyściłam cały piec.
Przeczytałam cały dział, instrukcje, skorzystałam z porad, zmiejszyłam nadmuch na 35%, podawanie 6s, przerwa 20 i chyba na to wygląda że tyle zmian na razie starczy, spieków nie ma, jest malutki płomyczek na palenisku. Piec pracuje w trybie nadzór. Zobaczymy jak będzie dalej, przyjdzie mróz i zacznę grzać cały dom.
Bardzo pomocny dział, dziękuję.

Hefciu
13-11-2014, 16:15
Masz Eko Maxa mini z rusztem wodnym ?
dokładnie tak Eko Max Mini 17KW

Wilchelm
13-11-2014, 19:21
nie - spoko:)
Ja dla mojego kociołka znalazłem chyba coś co mu się w końcu podoba - retopal - jak deklaruje okoliczny skład:)
Moim skromnym zdaniem, im lepszy opał tym mniej problematyczny w paleniu.

Długo palisz tym węglem? Ja też go właśnie testuje. Na pewno się dobrze wypala - to fakt. Po korektach spieki popiołowe coraz mniejsze. Tylko boje się, że będzie trochę za słaby na mrozy...

animuss
13-11-2014, 23:50
dokładnie tak Eko Max Mini 17KW

A jakbyś zdemontował deflektor na kilka dni .

grzech25
14-11-2014, 07:15
Długo palisz tym węglem? Ja też go właśnie testuje. Na pewno się dobrze wypala - to fakt. Po korektach spieki popiołowe coraz mniejsze. Tylko boje się, że będzie trochę za słaby na mrozy...

Od dwóch tygodni dopiero. Musimy zaczekać do mrozów aby się przekonać. Ja to się nawet zastanawiałem czy ten retopal nie jest za dobry jak na moje potrzeby. Poczekam do mrozów z kolejnymi testami bo przy obecnej temperaturze ilościowo spala mi zbliżoną ilość do sporo tańszego zielonego groszku z obi.

grzech25
14-11-2014, 08:22
Z innej beczki pytanie sterownikowe mam. Czy istnieje możliwość podpięcia sterownika kotła do kompa, zamiast do sterownika pokojowego? Zaadoptować oprogramowanie i z pozycji kompa sterować piecem i zbierać statystyki? Piszę o dksystem i masterze 500 - ma 2 wyjścia.

buzzer11
14-11-2014, 19:04
Panowie znawcy proszę o poradę.
Od września jestem na swoim i posiadam piec krzaczek skp3d 18kw. Sterownik tech-480.

Za chińskiego boga nie mogę albo nie umiem ustawić tego pieca.
Tzn. niby wszystko ok ale nie pali mi się eko na całej retorcie. Tak gdzieś 2-4cm od przeciwległego boku gdzie jest połączenie pieca z koszem nie pali mi się ekogroch.
Czyściłem kanaliki powietrzne i było dobrze 2 dni. Teraz znów nie spala z tej jednej strony. Jak poruszam pogrzebaczem to jest dobrze na krótki czas.

Co może być nie tak?

Ustawienia nadmuch mam na 90-100%, przesłona na wentylatorze otwarta na maxa.

Z góry dzięki za pomoc.

timon120777
14-11-2014, 20:05
a palnik uszczelniony poprawnie?
ster chodzi w PID-zie czy w dwustanie?

KaliMi
14-11-2014, 20:51
a palnik uszczelniony poprawnie?
ster chodzi w PID-zie czy w dwustanie?
U mnie też na palniku ekoenergia źle się spala i od strony kosza węgiel wypalony a po przeciwnej stronie spiski i niedopalony węgiel. Podnioslem nadmuch ale chyba ta wina nieszczelnego palnika. Gdzie znajdę zdjęcie z uszczelnieniem tego palnika. Wiem tylko tyle że silikon był nakładany w dwóch miejscach.

buzzer11
14-11-2014, 20:53
a palnik uszczelniony poprawnie?
ster chodzi w PID-zie czy w dwustanie?

Palnik...hmmm nie wiem. montował go hydraulik. Teraz wyczytałem w instrukcji "...W palniku żeliwnym Ekoenergia doszczelnianie nie jest wymagane...".
Ja mam właśnie taki palnik (tzn tak mi się wydaje), napisane jest na nim Ekoenergia.
Sterownik ST-480 bez PID.


Jak taki palnik samodzielnie uszczelnić?

pawelo_pl
15-11-2014, 07:50
U mnie też na palniku ekoenergia źle się spala i od strony kosza węgiel wypalony a po przeciwnej stronie spiski i niedopalony węgiel.
Połóżcie na palniku po przeciwnej stronie kosza cegłę szamotową - u mnie ten patent się sprawdza i mam na reszcie retorty wszystko dopalone.

timon120777
15-11-2014, 09:15
cegła pomoże na niedopały z niskiej mocy ale nie pomoże gdy lewe powietrze hula po całej komorze spalania zamiast przechodzić jedynie przez złoże.

użyć wyszukiwarki na tym forum albo szukać postów moich czy Pieklorza na forum info-ogrzewanie. były opisy i zdjęcia, zarówno uszczelniania jak i zmniejszania mocy i przesuwania strefy spalania na środek .

KaliMi
16-11-2014, 08:52
cegła pomoże na niedopały z niskiej mocy ale nie pomoże gdy lewe powietrze hula po całej komorze spalania zamiast przechodzić jedynie przez złoże.

użyć wyszukiwarki na tym forum albo szukać postów moich czy Pieklorza na forum info-ogrzewanie. były opisy i zdjęcia, zarówno uszczelniania jak i zmniejszania mocy i przesuwania strefy spalania na środek .
Palnik uszczelniony, ale dalej nierównomierne spalanie żar schodzi nisko i pojawiają się niedopalone kawałki węgla. Pierwszy zasyp węgla dobrze się spalał, ale drugi był trochę wilgotny, wsypywałem po jednym worku tak żeby przeschnął. Teraz w koszu jest suchy nie pojawia się wilgoć. Węgiel Wesoła?.
Co zmienić w ustawieniach - nadmuch czy czas przerwy.

krzy27
16-11-2014, 12:19
Jeszcze szlif na ślimaku i będzie lepiej podawał.

KaliMi
16-11-2014, 15:38
Jeszcze szlif na ślimaku i będzie lepiej podawał.
Mój palnik nie ma przeciwzwoju na końcu.