PDA

Zobacz pełną wersję : Betonowy podjazd



sni6
28-09-2011, 13:20
Kostka granitowa za droga, kostki betonowej ślubna nie chce, tłuczeń odpada itp itd...

Wiec po długich kombinacjach decyzja- od bramy płyta lana betonowa o wymiarach 4 x 3 m a później 2 paski betonu o wymiarach 1,2 . x 10 metrów. ( mają być pod koła i umożliwić dojście do samochodu). Pomiędzy paskami chcieli byśmy zostawić około metrowy pas trawy.
W związku z tym kilka pytań.

1. PAPIERKOLOGIA - czyli potrzebuję na coś takiego zgłoszenie / pozwolenie??
2. Przygotowanie podłoża- mam zamiar przygotować samodzielnie- no i tutaj pytanie jak ma być przygotowane podłoże- grunt jest piaszczysty- jakie warstwy podłoża jakiej grubości i jak obrobione
3. Jaki beton- samodzielnie kręcony czy zamawiany z betoniarni- obawiam się trochę o wytrzymałość samodzielnej mieszanki
4. Zbrojenie- jakie??
5. Obróbka betonu-jaka potrzebna
6. ślubnej marzy się jakiś niebetonowy brązowy kolor- da się to osiągnąć w jakiś sensowny sposób??

Na podjeździe parkować będą 2 samochody- masa najcięższej sztuki nie powinna przekroczyć 2,5 tony- drugi na pewno lżejszy.

Blechert
29-09-2011, 09:35
1. Granit a dokładnie łupek granitowy wychodzi o 1/3 a przy dobrych wiatrach o 1/2 taniej od kostki betonowej. Fotki na mojej stronie.

2. Lana płyta betonowa trąci niestety latami 70 -tymi.

3. Można kupić barwniki do betonu

4. Od płyt lanych odchodzi się, bo z czasem to brzydko pęka a nawet jak gorszy beton to złuszcza się po zimie.

Balto
29-09-2011, 20:23
Hej... powiem tak płyta betonowa ma spore szanse na pękanie, podobnie jak paski betonu.
Jeżeli chcesz coś robić to spróbuj na paski zastosować ażur o wymiarach 60 x 40 x 10, gdzie "60" to szerokość a "40" - długość, 1 mb to 2,5 sztuki...
Zaś na płytę przed garażem albo przed wjazdem - n.p. kamień sjenieński lub polny [różne nazwy] ma zwykle wymiar 50 x 50 x 8 i całkiem nieżle udaje kamienie.
W takim wypadku odpada duża podbudowa a i ulożenie jest szybkie bo duże elementy
Przy okazji nie wszystkie kolory, nie każda kolorystyka wyjdzie na szarym "AV", po prostu musi być na zewnątrz użyty biały cement plus pigment cementowy i jasnoszary piasek, by jak najmniej wpływał na kolorystykę.

sni6
30-09-2011, 15:57
Kurcze- poprzednia płyta i paski wytrzymały jakieś 20 lat... i działaly by dalej gdyby nie to że musze przesunąć bramę.
1. Zarówno płytę jak i paski mam zamiar lekko podzbroić siatką + pręty przy krawedziach- powinno być ok
2. Mam zamiar zamówić odpowiedni betonik z betoniarni- nie będę tego kręcił na miejscu....

I tak naprawę nie za bardzo wiem jaką podbudowę przygotować pod takie cuś....

Ażur odpada ze zgledów wymiarowych paski muszą być szersze- poza tym ażur nie bardzo się żonie podoba....
Nie ukrywam że koszt ma również spore znaczenie

Balto
30-09-2011, 19:42
Jeżeli chcesz robić plyty z betonu użyj naprawdę porządnego cementu. Btw - jakiej szerokości paski chcesz zrobić?

sni6
30-09-2011, 21:34
Jeżeli chcesz robić plyty z betonu użyj naprawdę porządnego cementu. Btw - jakiej szerokości paski chcesz zrobić?

Nie ja będę mieszał- kupuję gotowy beton- minimum B-20 ale zastanawiam się nad solidniejszą mieszanką

2 pasy po około 1 metr szerokości z przerwą 1 metr pomiędzy

Blechert
01-10-2011, 07:09
Jeśli ma być tanio i dobrze, to kup w kruszarni betonu gruz mielony. Koniecznie bez cegły. Ma być betonowy. Wysyp tego 20 cm grubości a na pewno będzie dobrze i tanio. No i oczywiście ubij to ciężką zagęszczarką. Ja używam pięćsety.
Beton B20 zwykle jest mieszanką dość dużych kamieni z betonem. Zamów coś na wylewki, bo inaczej możesz osiagnąć efekt niezbyt estetyczny.
Pozdrawiam

sni6
01-10-2011, 11:46
ok- czyli podbudowa wygląda w taki sposób:
1. wywalam zbędny piasek
2. zagęszczam grunt rodzimy
3. kładę 20 cm gruzu betonowego mielonego ( bez cegły)
4. na to idzie beton pod wylewki?? jakiej klasy ma być ten beton?? ma jakieś oznaczenie?? jakiej grubości będzie jego warstwa?? ( żebym wiedział ile ziemi muszę wybrać
Ewentualnie czy zamiast gruzu betonowego może być grys kamienny ??

Balto
01-10-2011, 20:08
Może być, tylko weź odpowiednią granulację, nie za dużą, bodajże 0 - 64 powinna być o.k. 0 - 200 [wymiary w mm] chyba będzie "za gruba".

joint32
18-05-2013, 22:35
Witam mam dylemat odnośnie betonu na podjazd.Chcę zrobić betonowy podjazd, czy taki beton będzie tak samo trwały jak kostka, jak to zrobić żeby było dobrze.Nie interesuje mnie wygląd ma być twardo i żeby się dobrze odśnieżało.

finger75
20-05-2013, 10:12
Trwały na pewno będzie. Dodatkowo możesz go odpowiednio zabezpieczyć poprzez zastosowanie posadzki opartej na żywicach albo farby do betonu. Dzięki temu beton będzie mniej przepuszczał wodę, słabiej się brudził i będzie bardziej wytrzymały na działania z zewnątrz.

joint32
20-05-2013, 15:43
Czyli beton nie wytrzyma na pewno tyle co kostka?Jakie inne tanie rozwiązanie można zastosować?

Łukasz80
20-05-2013, 16:43
wszystkie betony u ludzi co widziałem, były popękane po jakimś czasie. Nie wnikam w jaki sposób było wykonane, bo widziałem już po, ale skutecznie mnie to zniechęca do takiego patentu. Mocne to napewno, ale myślę, że najważniejsze są dylatacje...oraz zabezpieczenie przed warunkami występującymi w zimie

joint32
20-05-2013, 18:51
Więc co jest jeszcze tanie i w miarę dobre?

Łukasz80
20-05-2013, 18:56
w wielu słownikach nie ma pojęcia: "tanio i dobrze".... :)

Tanio - kamień, ale odpada, bo źle się odśnieża, a Tobie na tym zależy.
Pozostaje ułożenie czegoś twardego i płaskiego, tutaj możesz porównać koszty kostki, płyt - może poszukaj płyt betonowych z odzysku takich 2x3m, lub inneitp


np. pierwsza z btrzegu w google
http://budownictwo.anonse.pl/pomorskie/gdansk/materialy-budowlane-sprzedaz,448/plyty-drogowe-betonowe-uzywane,4861879.html

joint32
20-05-2013, 19:48
Drogie te płyty,na początek myślałem żeby wybrać ziemię zrobić obrzeża i nawieźć-no właśnie czego gruz,kliniec ,żużel(mam za darmo) .Jak uzbieram kasę to położę kostkę ,a na razie będzie tak tylko co najlepsze?

Łukasz80
20-05-2013, 20:07
Gruz i kliniec. Znam gościa co odśnieża podjazd wykonany z kamyków, śnieg zgarnia na kupę i na wiosnę troche kamienia, który się uzbiera przenosi spowrotem na podjazd.

joint32
20-05-2013, 20:44
Znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/show_item.php?item=3235869442
Czy da się zrobić dobą kostkę lub porównywalną z oryginalną w domowych warunkach.Jak bym sobie tak robił to w ciągu roku bym miał kostkę.Tylko czy to wyjdzie taniej?Jaki będzie koszt m3 betonu robionego w domu?

beton44
20-05-2013, 21:30
Niedasie.

O ile w wytwórni kostki nie oszukują i przestrzegają jakichś podstawowych zasad wytwarzania betonu
to nigdy nie zrobisz w domu takiego betonu jak w fabryce...
/odpowiedni cement, kruszywo, ilość wody, mieszanka, wibracja...

joint32
21-05-2013, 13:16
Szkoda ,bo można by było zaoszczędzić.

Balto
21-05-2013, 22:00
beton: zrobić zrobi - żaden problem, nawet coś jak wibracja... wystarczy dać kawałek blatu, stare opony samochodowe i silnik od pralki... da radę.

joint32
22-05-2013, 10:52
Czyli próbować czy szkoda czasu i pracy?

bladyy78
22-05-2013, 11:03
szkoda czasu kiedyś chciałem to robić jest to nieopłacalne kostka ci wyjdzie gorszej jakości, jak zależy ci na kasie to można kopić kostkę z odzysku często firmy naprawiają chodniki drogi i wymieniają kostkę która można kupić za 1/3 ceny.

joint32
22-05-2013, 16:28
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi,temat uważam za zakończony,

pawelstanko
27-05-2013, 12:01
Oczywiście wszystko jest w rzeczywistości kwestią doświadczenie. Jeżeli chcesz to zrobić samodzielnie a wcześniej nie planowałeś takich rzeczy, i nie wykonywałeś co ważniejsze, to nie polecam samodzielnego wykonania. Chyba, że chcesz zaryzykować i mieć trochę satysfakcji jak się uda. Polecam za to wykorzystanie możliwości jakie daje kostka brukowa. Łódź (http://brukworld.pl/pl/kostka-brukowa) jest od niedawna moim domem i tutaj przekonałem się jak cudowne rzeczy można wykonać z tego materiału.

Qazimodo
03-09-2013, 18:47
Jak w temacie. Zamierzam zrobić swój podjazd do garaży z betonu. Często widuję takie które mają nawet po 20 lat i dają radę. W dobie polepszaczy do betonu, można wybrać kolor i dodać domieszki co by nie pękał i nie łuszczył się.
Co Wy na to?
Wymiary podjazdu to 8x8 i spadek 10%.
Chciałem kostkę ale ceny - kosmos!

A tak gruz, tłuczeń, zbrojenie i grucha z betonem i po kłopocie.

End_riu
03-09-2013, 22:10
Jeżeli układałbyś samemu kostkę, to powinieneś się zmieścić w 3-3.5k.

Ostatnio brałem kostkę na chodnik po 13zł m2.

Qazimodo
04-09-2013, 10:53
Raczej nie bał bym rady sam. Zupełnie się nie znam na tym a nie chciał bym uczyć sie na swoim podjeździe.

Mój elektryk który wychował się w USA mówi że tam prawie wszyscy - nie zależnie od klimatu mają podjazdy z betonu. I żebym się nie bał takiego rozwiązania

End_riu
05-09-2013, 21:03
Tylko zagęść ten gruz, a później tłuczeń przed laniem betonu, bo będzie nierówno pracowało.
Podjazd spokojnie wytrzyma lata, tylko będzie taki "szary".
U nas nie jest przyjęte robienie z etonu.

Blechert
05-09-2013, 22:33
U nas będzie to trochę obciachowe rozwiązanie lub zbyt przemysłowe. Może wylej len beton 10-15 cm poniżej poziomu docelowego. Jak za kilka lat będziesz miał więcej kasy, to przykryjesz to czymś szlachetniejszym niż goły beton, bez konieczności zrywania wszystkiego.

sokratis
06-09-2013, 13:22
Popatrz na ofertę Bruk Betu, masz kostki w różnych cenach, jeśli widzisz na swoim podjeździe alternatywy takie jakie podałeś to sądzę, że nie potrzebujesz drogiej kostki. Poza tym sprzedaje się ja też przez internet i zawsze można znaleźć coś dużo tańszego.

Qazimodo
06-09-2013, 20:15
nie chodzi tu o cenę kostki a o cenę robocizny.

End_riu
06-09-2013, 21:42
Bruk bet jest drogą firmą. Dużo lepsze ceny ma Jadar.
Jak nie masz dużego ciśnienia na ten podjazd, to zrób teraz (SAM) podbudowę pod kostkę. Kup kostkę zimą, będzie dużo tańsza!
Na wiosnę przejedź się po mieście i zagadaj chłopaków, którzy będą gdzieś układali kostkę.
60m2 to fucha na 3-4 godziny i zrobią Ci to za grosze.
Sam kiedyś miewałem takie fuchy i brało się ok 200zł na głowe. Robiło nas 2-3 w soboty bez emocji.

Jak przygotujesz sam podbudowę, to nie powinni krzyknąć więcej niż 10zł m2, a jak poszukasz to i za 5zł m2 spokojnie znajdziesz.

Blechert
08-09-2013, 14:39
Ci co robią za pięć złotych, to tacy którym lepiej zapłacić przed robotą, żeby w ogóle do roboty nie przyszli, bo jedyne co zrobią to spie... lą zadanie po całości. Chińczycy też chcieli budować za pół ceny nasze autostrady:)

End_riu
08-09-2013, 18:16
A co można zrobić źle?
Będą mieli przygotowaną podbudowę przez inwestora. Wystarczy położyć rurki i zaciągnąć. Później położyć kostkę (najłatwiejsza z prac brukarskich), przeprostować i zagęścić. Przesypać piaskiem i przemieść również może inwestor.

Stawki w brukarstwie są tak niskie, że 3 chłopaków chętnie zrobi fuchę w sobotę. W 3 godziny na luzie zrobią 60m2 zarabiając
tyle co za cały dzień.

MargolFi
09-09-2013, 11:31
Bruk Bet jest okej i wcale taki drogi nie jest. Jak robisz podjazd pamiętaj, żeby kostka miała co najmniej 6 mm grubości, inaczej Ci się rozleci.

lukasza
09-09-2013, 15:23
ja widzę kilka zalet betonu:
1. Kostka, kostka, kostka - wszędzie kostka. Niczym styropian, styropian, styropian. Chodniki wszystkie teraz z kostki, uliczki osiedlowe z kostki, parkingi z kostki. Beton lany to przyjemna odmiana.
2. Do odpowiedniego domu, np: nowoczesnego lany beton lub płyty (na Allegro 32-36złm2 za 8 cm grubości) mogą bardziej pasować niż kostka.
3. Nie przypadkiem w USA jeździłem 6msc rowerem po tym betonie. Jak pytałem a czemu ten beton a nie kostka? ...a bo kostka to droga sprawa a beton tani i ... prosty. Bo to mech nie wchodzi, bo to brudu nie ma pomiędzy kostkami, bo to łatwo zlać wodą, bo to się dobrze odśnieża, podobno na północy mówią jeszcze, że idealnie w niego kabel z prądem do grzania włożyć. No ale Kanada to nie moja liga finansowa. Tak oni to widzą - no i niby tani.
4. Beton lany wybaczy nierówności podbudowy (oczywiście kosztem betonu). Oczywiście robotę - podbudowę robimy i pod beton lany i pod kostkę, ale dokładność przy lanym może być mniejsza - to dla kogoś kto szuka oszczędności i podbudowę zrobi sam.
5. Robota chyba tańsza.... Chyba bo kto robi taki beton aby był on dość gładki? Ci sami panowie co robią posadzki???? Oni biorą po 12zł/m2 a Pan od kostki ... z poprzedniego wpisu widzę że i 5 zł ...hm nie ryzykuję u osoby z robocizną za 5 zł materiału - kostki choćby taniej za 30 zł/m2. Robocizna 10 zł/m2 cena niby OK, ale zrób taką podbudowę i wyrównaj to pod kostkę, żeby się fachowiec nie czepiał to zaryzykuję stwierdzenie, że masz umiejętności które pozwolą Ci samodzielnie położyć kostkę.

Moje pytania kto i za ile zaciera beton aby uzyskał gładkość. Jaki beton w betoniarni zamówić aby dało się z tego zrobić beton dość gładki w warstwie wierzchniej. Wie ktoś po ile taki beton "chodzi"? Architektoniczny on być nie musi ale coś w podobnie. Wszak ten amerykański zazwyczaj zrobiony jest na gładko.

End_riu
09-09-2013, 18:09
@ MargolFi nie ma kostki grubości 6mm jest 6cm :)

@lukasza czytaj ze zrozumieniem!
Napisałem, że KIEDYŚ robiłem takie fuchy. Również po 5zł za m2. W tamtych czasach byłem pracownikiem u kogoś i miałem dniówkę 80zł, a przy takim podjeździe zarabiałem 100-200zł za 3-4h. Teraz również łatwo znaleźć kogoś, kto zrobi taką fuchę.
Ułożenie kostki, to banalna sprawa i w razie potrzeby podam pomocną dłoń autorowi, podpowiadając mu co i jak zrobić, żeby dobrze było.
Jeśli chodzi o beton, to wyobraź sobie jakąś awarię, albo kolejne przyłącze i co? Trzeba kuć beton, a kostkę wystarczy rozebrać i ułożyć na nowo. To samo robi się na chodnikach i drogach osiedlowych.
Droższa sprawa, przy budowie, ale z czasem i ewentuualnymi naprawami wychodzą oszczędności.

30zł za m2 ułożenia kostki w tym przypadku to razem z korytowaniem i przygotowaniem podbudowy. Roboty na 6-10h zależy od ekipy (3 osoby). Łatwo licząc minimum 500zł dniówka wychodzi. 3-4 stówki trzeba dać na koparkę.

Blechert
09-09-2013, 20:54
Skąd ja znam takie teksty że wszystko takie proste że aż samo się robi?
Tylko czemu ludzie dzwonią do mnie żebym im pomógł, bo właśnie fachowcy za 5 zł uciekli z budowy. Pół placu krzywe albo cały plac pofalowany.
8 lat w tym robię i jak słyszę, że łatwo znaleść dobrego fachowca za 5 zł, to śmiech mnie bierze.

lukasza
10-09-2013, 08:18
@ MargolFi nie ma kostki grubości 6mm jest 6cm :)

@lukasza czytaj ze zrozumieniem!
Napisałem, że KIEDYŚ robiłem takie fuchy. Również po 5zł za m2. W tamtych czasach byłem pracownikiem u kogoś i miałem dniówkę 80zł, a przy takim podjeździe zarabiałem 100-200zł za 3-4h. Teraz również łatwo znaleźć kogoś, kto zrobi taką fuchę.
Ułożenie kostki, to banalna sprawa i w razie potrzeby podam pomocną dłoń autorowi, podpowiadając mu co i jak zrobić, żeby dobrze było.
Jeśli chodzi o beton, to wyobraź sobie jakąś awarię, albo kolejne przyłącze i co? Trzeba kuć beton, a kostkę wystarczy rozebrać i ułożyć na nowo. To samo robi się na chodnikach i drogach osiedlowych.
Droższa sprawa, przy budowie, ale z czasem i ewentuualnymi naprawami wychodzą oszczędności.

30zł za m2 ułożenia kostki w tym przypadku to razem z korytowaniem i przygotowaniem podbudowy. Roboty na 6-10h zależy od ekipy (3 osoby). Łatwo licząc minimum 500zł dniówka wychodzi. 3-4 stówki trzeba dać na koparkę.

wyobrażam sobie, że 5zł.m2 to nie realne na dziś. Na dziś ceny zaczynają się u mnie 35zł/m2 - tańsza kostka lub 40zł/m2 jak masz lepszą kostkę - czytaj kasę. Oczywiście cena z korytowaniem, ubiciem podsypki, położeniem kostki. Oczywiście branża ta to niemal same "fuchy". U mnie 80% rynku bez faktury.
Podtrzymuje zdanie że tu zrobienie dobrze korytowania, podsypki i poziomowanie to 80% sukcesu i jak ktoś to zrobi sam to i sam kostkę położy.

Dla mnie cena tego nie jest tak istotna i przedmiotem wpisu na forum - tylko jak zrobić ten beton gładki, za ile, kto - kim?? oraz info dla innych że beton to też sporo zalet!! Wg. mnie więcej zalet niż wad. Otóż jeśli masz dom jak 80% budujących 5-10 m od granicy a wjazd do garażu na wprost od granicy to b. często jest tak, że media prowadzisz sobie z drugiej strony lub nie pod podjazdem. Wtedy kucie betonu w celu naprawy odpada. Oczywiście może być tak, że zalejemy sobie media betonem i będzie trzeba się kiedyś tam dostać - no przecież beton to nie sam ideał; tak sam wady ma kostka. Do czasu POTENCJALNEJ awarii to beton technicznie ma więcej zalet niż kostka, jest też tańszy. Bardziej sfera architektury powstrzymuje zapędy do betonu Polaków.

End_riu
10-09-2013, 18:18
Ja do każdego zlecenia daję gwarancję na 3-5 lat, a to już nie jest fucha, bo biorę za to większą odpowiedzialność.
Chłopaki z mojej ekipy czasem biorą sobie wolne soboty, bo mają jakąś fuchę. Często gęsto wychodzi im po 200zł na głowę (3).
Z przygotowaniem podbudowy, itd. W ciemno mógłbym wystawić gwarancję za taką fuchę, bo znają się na robocie i wiem, że nie odwalą fuszerki.
Wiedzą, że jak zrobią dobrze, to będzie następna i następna. Klient najlepszą reklamą.

Również poprawiam, albo kończę po ekipach robiących na "40%". Jest nawet Pan W. po którym już chyba wszystkie firmy w okolicy poprawiały :P

Małe porównanie.
Cena m3 betonu to ok 150zł Na wjazd potrzeba ok 6m3
Cena kostki przemysłowej (6cm) zimą 15zł m2 (i taniej) przy tak małej ilości spokojnie można kupić. W zeszłą zimę po 9zł brałem, ale dużo większe ilości.
Jakby tego nie liczyć wychodzi praktycznie to samo.
Wykonanie podbudowy taki sam koszt. Jaki koszt wykonania? Najlepiej samemu :)
Moim zdaniem lepiej kłaść kostkę.

kszysiek20
20-08-2014, 21:10
Co powiecie o betonowych podjazdach? Macie z tym jakieś doświadczenia?
Planuję wykonać 120m2 podjazd betonowy z drogi do garażu i domu. Grunt rodzimy piasek. Chcę nawieźć i zagęścić
- 25cm kruszywa 0-61,
- na to 25cm kruszywa 0-31,5,
- kolejno 10cm warstwa chudego betonu
- i na to 15cm warstwa betonu drogowego B37 W8 F150 zatarta na gładko
Co o tym sądzicie? Znacie jakieś firmy mające w tym doświadczenie z Katowic i okolicy?

End_riu
20-08-2014, 21:56
Jak podloze bedzie dobrze przygotowane, to bedziesz mial kawal dobrego pasa startowego :-)

Z Katowic nikogo nie znam, od takiej roboty.

Pozdrawiam.

kszysiek20
20-08-2014, 22:57
A czy warto "odchudzić" którąś warstwę? Mniej kruszywa lub betonu? Samolotem raczej nie będę lądował :D

End_riu
21-08-2014, 16:52
Jaki jest tonaz aut poruszajacych sie tam zazwyczaj i jaki maksymalny, to poszukamy oszczednosci :-)

kszysiek20
21-08-2014, 19:18
Głównie samochody osobowe, sporadycznie dostawcze, co do ciężarowych to chyba raczej się tam nie pojawią.
Spadku nie będzie dużego - ma tylko swobodnie spływać woda. Szerokość podjazdu od ok 6 do 10m, długość 15m /kształt zbliżony do trapeza/

End_riu
22-08-2014, 17:34
25cm 0-63 dobic zageszczarka 1t najlepiej
10cm pol suchego betonu b15 ladnie wyrownac i dobic zageszczarka 300kg spokojnie wystawrczy.
Na to 10 cm betonu drogowego.
Na koniec zakaz wjazdu przez 28 dni :-)

forgetit
22-08-2014, 18:26
Na to 10 cm betonu drogowego.
Na koniec zakaz wjazdu przez 28 dni :-)

A po roku, albo porządnej zimie ładowarkę i ciężarówkę żeby wywieźć pokruszony beton i zrobić drugi raz o grubości conajmniej 15cm.
Skąd chcesz brać beton drogowy i czy producent wie jak go zrobić?

kszysiek20
22-08-2014, 20:13
Beton gotowy z betoniarni. Sprawdzony, z certyfikatem.

End_riu
22-08-2014, 20:33
A po roku, albo porządnej zimie ładowarkę i ciężarówkę żeby wywieźć pokruszony beton i zrobić drugi raz o grubości conajmniej 15cm.
Skąd chcesz brać beton drogowy i czy producent wie jak go zrobić?
Wozkami widlowymi jezdza i jakos im nie peka. :-)

forgetit
23-08-2014, 07:43
Beton gotowy, to nic nie znaczy. Beton na nawierzchnię musi być odpowiednio napowietrzony (ok. 5-6% powietrza). Przy takim napowietrzeniu końcowa wytrzymałość jest mniejsza niż w recepturze - pamiętaj o tym. Po ułożeniu pamiętaj o pielęgnacji, w najgorszym razie przykryj folią. I przy tej długości musisz go naciąć w porzek przynajmniej na 3 płyty.

kszysiek20
23-08-2014, 20:46
O ile nie ma problemu z wykonaniem podbudowy z kruszywa i warstwą chudego betonu, to pojawia się problem z warstwą końcową - zbroić czy nie?
Spotkaliście się z firmami, które wykonują takie nacięcia oraz zacierają wierzchnią warstwę na gładko? No i jak duże byłyby to koszta?

forgetit
23-08-2014, 20:54
Nie ma potrzeby zbrojenia. Przy dużym spadku odradzam zatarcie na gładko, lepiej pozostawić szorstką teksturę. Możesz ją uzyskać albo szczotkując, albo nawet przeciągnąć jutę po powierzchni betonu.

kszysiek20
26-08-2014, 19:13
Spadku dużego nie będzie. Zostało mi trochę prętów fi6 i stąd pomysł ze zbrojeniem. Zastosowanie kratownicy fi6 zaszkodzi czy też nie?

joint32
26-03-2016, 07:17
Witam odkopuję temat, żeby nie zaśmiecać forum. Mam okazję kupić beton B30 w baaardzo przystępnej cenie. Pytanie jak wykonać podjazd żeby było dobrze. Myślę wykorytować, na to gruz ubity zagęszczarką(czytałem żeby potem wolne przestrzenie wylać żadkim betonem) potem 10cm B30 zatarte na gładko, jak podeschnie to boszem naciąć dylatację.

joint32
27-03-2016, 07:14
Dlaczego wszyscy upierają się na tą kostkę. Znajomy ma zalany podjazd i to byle jak i już 5 lat nic się nie dzieje. Kostka to dużo roboty i cena sporo wyższa.

joonek9
27-03-2016, 10:51
Ja bym wybrał kostkę, beton może popękać a do tego nie wygląda tak estetycznie jak kostka - wiadomo, droższa ale efekt o niebo lepszy.

joint32
27-03-2016, 19:24
Akurat o estetykę mi nie chodzi ma to spełniać swoje zadanie i już, na kostkę nie mam pieniędzy dlatego pytam jak wylać beton aby było jak najlepiej się da.

Domaroo
29-03-2016, 13:20
Ja tez zdecydowanie wybrałbym kostkę

maxb
29-03-2016, 21:16
Akurat o estetykę mi nie chodzi ma to spełniać swoje zadanie i już, na kostkę nie mam pieniędzy dlatego pytam jak wylać beton aby było jak najlepiej się da.

Nie określiłeś jeszcze przynajmniej trzech rzeczy które nie są bez znaczenia:
1) Jakie ciężary będą jeździć po tym betonie?
2) Jaką chcesz wylać grubość?
3) Czy zamierzasz robić podbudowę czy wylewać beton "na trawę"?

joint32
30-03-2016, 06:38
Będzie jeździć tylko osobówka, grubość 10cm, a o resztę właśnie pytam bo chcę to zrobić dobrze. Myślałem dać gruz zagęścić go mechanicznie i beton. Jak troszkę podeschnie to pociąć tarczą na mniejsze płyty.

maxb
30-03-2016, 22:18
Wystarczy. Beton sobie przeleć blichówką na gładko to dłużej wytrzyma. Ciąć możesz, można w beton włożyć "listewki dylatacyjne" (listewka grubości nawet 0,5cm wystarczy, trzeba ją wmontować tak, żeby na górze była przykryta betonem ze 2 cm), wtedy beton jeśli nawet popęka to tylko na tych pseudodylatacjach, chyba że Ci się uda to może nawet kilka lat być w całości.

No i jeszcze jedna sprawa, nie rób betonu równo z krawężnikami tylko zostaw sobie zapas na ewentualną kostkę która może kiedyś tam będzie układana.

Pozdrawiam i powodzenia :)

joint32
31-03-2016, 06:37
Dzięki, o taką odpowiedź mi chodziło.

Gejzer33
31-03-2016, 09:16
Ja mimo wszystko stawiam na kostkę, nie zrobiłem jej odrazu meczylismy sie tak dwa lata ale jak już robic to porządnie

joint32
31-03-2016, 11:32
Szczerze to kostka chyba nie jest z lepszego betonu niż B30, więc czemu beton ma być zły.

piotrek0m
31-03-2016, 12:14
Mam póki co beton... wybrany humus... wsypana przekruszona cegła ... beton wylewany jako resztki w trakcie budowy. Oczywiście, nie jest to super wyrównane, i beton nie był wylany w jednej całości, ale całkowicie spełnia swoją funkcję. Beton popękał tylko w miejscach, gdzie wylewał się poza utwardzoną część. W części utwardzonej jest ok, wjeżdżały na to koparki, ciężarówki... Beton na podjeździe na pewno spełni swoją funkcję. Ale docelowo kostka granitowa ...

ktosiek
31-03-2016, 13:04
Pracuje w Irlandii i tutaj normalnie leją właśnie z betonu, nawet chodniki, nie jest to złe. Zobacz sobie na street view.
https://www.google.pl/maps/@53.5237157,-6.0879041,3a,75y,279.89h,64.27t/data=!3m6!1e1!3m4!1soOo1BhtrOMc4Z9qlxJhP8w!2e0!7i1 3312!8i6656!6m1!1e1

Widzę jeden problem w PL,mrozy. Ja stawiałbym na kostkę. Jednak jak dobrze utwardzisz i nie ma wody to będzie OK.

maxb
31-03-2016, 14:54
Szczerze to kostka chyba nie jest z lepszego betonu niż B30, więc czemu beton ma być zły.Kostka ma kilka plusów, których nie ma wylany beton, m.in.:
1) Jest robiona na wibroprasie - stopień jej zagęszczenia jest nieosiągalny dla "ręcznej" roboty
2) Jest nawierzchnią "elastyczną", jeśli nawet zamarzające podłoże pofaluje nawierzchnię to kostkę (prawie) zawsze można poprawić. Beton można poprawić jedynie młotem pneumatycznym i zrobić nowy :D
3) Przy zmianie aranżacji terenu kostkę demontujesz i przekładasz albo kładziesz inną, przy betonie tak jak w punkcie 2 :yes:

joint32
31-03-2016, 18:31
Czyli leje beton:)

dawiddur
17-01-2021, 19:02
Odświeżam. Temat: betonowy podjazd. Nie jarają mnie te obciachowe/januszowe wykostkowane podjazdy więc szukam alternatyw. Na porządny pojazd czyli taki z asfaltu mnie stać, ale wykończenie betonowe takie jak to przed milionami domów w USA/.CANADA już jak najbardziej tak. Czy w kraju jest już jakaś sensowna ilość ekip wykonująca podjazdy z betonu? Nie interesują mnie zdobienia. Ma być estetycznie, betonowo, obowiązkowo dylatacja. W sumie najprościej jak się da. Bez szpetnych krawężników itd.

Rejon: woj. łódzkie
ps. tak, szukałem w itnernetach.
ps2. czy są forum właściciele domów/ posesji z betonowymi podjazdami