PDA

Zobacz pełną wersję : Najpierw okna potem wylewki



Wodi
22-08-2014, 10:00
Niebawem mam zamiar wstawić plastikowe okna, ale nie mam jeszcze tynków ani wylewek. Podobno tylko producenci stolarki drewnianej zalecają montaż okien po zrobieniu tynków wewnętrznych i wylewek betonowych i ich wysuszeniu. Wiadomo chodzi o wilgoć z tynków. Podobno z PCV nie ma takich obaw, wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jakie macie doświadczenie, jak robiliście, najpierw tynki czy okna.

Mam pewne obawy, bo chcąc zrobić najpierw tynki, muszę zrobić instalację, a w moim otoczeniu to nie przejdzie. Instalacje są rozkradane w szybkim czasie, mojemu znajomemu ostatnio wszystko rozkradli na złom, winnym nie ma i musiał wydawać kasę raz jeszcze.

CityMatic
22-08-2014, 10:12
Niebawem mam zamiar wstawić plastikowe okna, ale nie mam jeszcze tynków ani wylewek. Podobno tylko producenci stolarki drewnianej zalecają montaż okien po zrobieniu tynków wewnętrznych i wylewek betonowych i ich wysuszeniu. Wiadomo chodzi o wilgoć z tynków. Podobno z PCV nie ma takich obaw, wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jakie macie doświadczenie, jak robiliście, najpierw tynki czy okna.

Ja miałem najpierw okna, nie wyobrażam sobie robić jakiejkolwiek instalacji, zimą bez okien :)
Przy plastikowych faktycznie jest to bez różnicy, i wilgoć nie wpływa na ich stan.

CzarnyIwan
22-08-2014, 10:12
Jeżeli zdecydowałeś sie na okna plastikowe to przy twojej sytuacji wręcz wskazana jest kolejność robót. Okna potem instalacja alarmowa(chociaż prowizoryczna), potem elektryczna, tynki itd.... U mnie tak to robiłem. Przy takiej kolejności bardzo istotną sprawą są poziomy podłóg dla okien balkonowych. Pilnuj tego tematu bo potem są problemy

Wodi
22-08-2014, 14:40
Ja miałem najpierw okna, nie wyobrażam sobie robić jakiejkolwiek instalacji, zimą bez okien :)
Przy plastikowych faktycznie jest to bez różnicy, i wilgoć nie wpływa na ich stan.

No właśnie ja też sobie tego nie wyobrażam :) wszyscy moi znajomi najpierw wstawiali okna, ale jak zacząłem czytać różne mądralińskie art. na necie to zgłupiałem :bash:. Dzięki za odpowiedź.

Wodi
22-08-2014, 14:42
Jeżeli zdecydowałeś sie na okna plastikowe to przy twojej sytuacji wręcz wskazana jest kolejność robót. Okna potem instalacja alarmowa(chociaż prowizoryczna), potem elektryczna, tynki itd.... U mnie tak to robiłem. Przy takiej kolejności bardzo istotną sprawą są poziomy podłóg dla okien balkonowych. Pilnuj tego tematu bo potem są problemy

Jakie problemy masz na myśli, chętnie poznam. Oj z oknami to ja mogę mieć problem, mam oszklone w salonie dwie ściany niemal w całości, jedna stała, druga będzie przesuwna z wyjściem na taras.

CzarnyIwan
22-08-2014, 15:38
Wyobraź sobie że okna balkonowe stykają sie z gotową podłogą. Ty jak rozumiem jeszcze jej(podłogi) nie masz. Masz za to miejsce na izolacie podłóg, wylewkę i materiał docelowy na podłodze- gres, drewno itp. Dobry spec od okien zacznie pomiar otworów właśnie od pytania czy masz już wyznaczony poziom podłóg. Powinieneś go mieć w projekcie przy zał że wykonawca zrobił to zgodnie z projektem. Od ich poziomu zależy wysokość okien balkonowych aby nie zaczynały się pod gotową podłogą albo żebyś nie miał 30cm wys progu na taras. Poziom też jest również istotny dla drzwi zew i wew. Jeżeli wszystko jest dorze zrobione a człowiek od okien myślący nie bedzie problemu. U mnie na 17 okien tylko 2 są nie do podłogi.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=249258&d=1395176229

finlandia
22-08-2014, 18:53
Spotykałem się z zarzutami, że po budowie okucia są zaśniedziałe. To wina mocno podwyższonej wilgoci i tu nie ma większego znaczenia czy są one w oknie PCW czy drewnianym.
Jednak przy PCW nie ma niebezpieczeństwa, że w razie bardzo niekorzystnych warunków coś (jak drewno) napęcznieje. Nie ma więc przeszkód by montować najpierw okna.

Nie każdy też "ma stracha" że go okradną - średni 30% budów które znam ma wcześniej zrobione tynki i wylewki :)