PDA

Zobacz pełną wersję : komin systemowy wykończony ponad dachem cegła czy struktonit



marnon
23-08-2014, 07:16
Witam!

mam dwa kominy schiedla rondo plus - jeden od komina, drugi z kotłowni

co wybrać na wykończenie komina:
a) pełna cegła klinkierowa - poleca wykonawca
- nic dziwnego dla niego to od 10zł/szt robocizna + cegła
- dla mnie bezsensu - po co budować drugi komin bo przecież systemowy trzeba obmurować ponad dachem, ciężar całej konstrukcji druga sprawa
- kierownik budowy + przedstawiciel Schiedla i znajomi mówią że to jedyny pewny system
- ew. połówka cegły pełnej klinkierowej - zawsze jakieś pośrednie rozwiązanie
b) płyta OSB i na to płytki struktonitowe
- takie wykończenie polecają w składzie gdzie zakupuję towar
- lekki , tańsze, czy równie trwałe?
- jak wykonać stelaż pod OSB by nie stracić gwarancji producenta?
- ew jeszcze obróbka z blachy na rąbek - ale ten z kotłowni mam komin dość duży, nie wiem jak to będzie wyglądać.
c) styropian siatka klej
- tynk
- płytka klinkierowa - nie jestem przekonany ponoć przecieka i odpada


Co najlepsze rozmawiałem z przedstawicielem Schiedla powiedział że faktycznie najlepiej obmurować pełną cegłą klinkierową, dziwi mnie to trochę bo w instrukcji komin systemowy to konstrukcja lekka i powinna być wykończona tynkiem cementowym 2cm a na to jakiś tynk dekoracyjny, on mi wszystko inne odradzał jako mało wytrzymałe, a polecał pełen klinkier.

jacek.zoo
23-08-2014, 08:38
Witam!

mam dwa kominy schiedla rondo plus - jeden od komina, drugi z kotłowni

co wybrać na wykończenie komina:
a) pełna cegła klinkierowa - poleca wykonawca
- nic dziwnego dla niego to od 10zł/szt robocizna + cegła
- dla mnie bezsensu - po co budować drugi komin bo przecież systemowy trzeba obmurować ponad dachem, ciężar całej konstrukcji druga sprawa
- kierownik budowy + przedstawiciel Schiedla i znajomi mówią że to jedyny pewny system
- ew. połówka cegły pełnej klinkierowej - zawsze jakieś pośrednie rozwiązanie
b) płyta OSB i na to płytki struktonitowe
- takie wykończenie polecają w składzie gdzie zakupuję towar
- lekki , tańsze, czy równie trwałe?
- jak wykonać stelaż pod OSB by nie stracić gwarancji producenta?
- ew jeszcze obróbka z blachy na rąbek - ale ten z kotłowni mam komin dość duży, nie wiem jak to będzie wyglądać.
c) styropian siatka klej
- tynk
- płytka klinkierowa - nie jestem przekonany ponoć przecieka i odpada


Co najlepsze rozmawiałem z przedstawicielem Schiedla powiedział że faktycznie najlepiej obmurować pełną cegłą klinkierową, dziwi mnie to trochę bo w instrukcji komin systemowy to konstrukcja lekka i powinna być wykończona tynkiem cementowym 2cm a na to jakiś tynk dekoracyjny, on mi wszystko inne odradzał jako mało wytrzymałe, a polecał pełen klinkier.

co ja sie.nazastanawialem nad tym samym, ojej :) ale wybralem cegle. juz tlumacze dlaczego, bardziej pasuje do dachowki ceramicznej, ale to najmniej wazne. ten co dach mi robil namawial mnie na struktonit, a ze nie klejone i nie odoadnie, a ze szczelne a ze najlepsze. z drugiej strony wiem ze.cegla.jest.praktycznie wieczna. blachy nie bralem pod uwage bo wyglada jak .... pasuje do krematorium a nie do domu, takie moje zdanie. plytki i tynk z czasem beda odpadac, nawet mowil tak moj murarz co jest naprawde dobrym fachura. struktonitu nie chcialen bo jakos nie przekonuje mnie konstrukcja z osb na kominie :/

a co do wagi cegly, u mnie jest poddasze nieuzytkowe i strop lekki, mam 3 kominy, 2 w naroznikach scian nosnych i przy szalowaniu wienca zrobil mi taki maly wieniec dookola kominow, szer 12 i wys 10, i od wienca w gore obmurowal porothermem 12 dodachu a pozniej cegla, a 3 komin obmurowal od chudziaka porothermem a pozniej cegla. oczywiscie wszystko oddylatowane.tak jak sie.nalezy.
nawet dachowiec przynal ze dobrze ze zrobilem cegle bo mega ladnie wyszlo, a struktonit tak ladnie by nie wygladal

marnon
23-08-2014, 19:21
teraz widzę że chyba pomyliłem działy:/ przepraszam

co do komina - no kłuci mi się to bardzo - komin systemowy i cegła, ale niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego jest to najlepsze rozwiązanie skoro woda po klinkierze spływa jak po kaczce, do tego drogiego systemu trzeba podobno jeszcze ją impregnować co jakiś czas by nie przeciekał komin itd... ja bym się zdecydował na struktonit gdyby mi ktoś napisał jak zamontować płyty OSB na kominie, wiem na stelażu tylko jak ten stelaż umocować do komina żeby nie stracić gwarancji.

Andrzej Wilhelmi
24-08-2014, 15:58
Po pierwsze nie ma żadnej potrzeby mocowania stelaża do komina.
Po drugie płytki włóknocementowe montuje się na podłożu z desek a nie na płycie OSB.
Pozdrawiam.

marnon
24-08-2014, 19:56
Po pierwsze nie ma żadnej potrzeby mocowania stelaża do komina.
Po drugie płytki włóknocementowe montuje się na podłożu z desek a nie na płycie OSB.
Pozdrawiam.

ale te deski też trzeba jakoś do komina przymocować, może się nie znam lub się mylę ale dla mnie nie ma różnicy czy deski czy płyta osb, przypominam że to komin systemowy więc nie można od tak sobie do niego wiertać czy przybijać desek, dlatego słyszałem że robi się stelaż do którego mocuje się płyty OSB i na to dopiero płytki włóknocementowe. myślę że do mojego domu z ogniomurkami pasowało by też komin wykończyć blachą ...

Andrzej Wilhelmi
25-08-2014, 19:13
No przecież wyraźnie napisałem, że nie ma potrzeby mocowanie stelaża do komina. Natomiast deski mocuje się do stelaża. Całość siedzi stabilnie na kominie. Jest zasadnicza różnica pomiędzy deski a płytą OSB bo te materiały inaczej pracują. Wykończenie blachą też wymaga stelaża i deskowania lub płyty OSB. Pozdrawiam.

marnon
26-08-2014, 09:28
No przecież wyraźnie napisałem, że nie ma potrzeby mocowanie stelaża do komina. Natomiast deski mocuje się do stelaża. Całość siedzi stabilnie na kominie. Jest zasadnicza różnica pomiędzy deski a płytą OSB bo te materiały inaczej pracują. Wykończenie blachą też wymaga stelaża i deskowania lub płyty OSB. Pozdrawiam.


a mógłbyś opisać jak zrobić stelaż nie mocując go do komina? z góry dziękuję za pomoc!

Andrzej Wilhelmi
26-08-2014, 17:48
Twój dekarz powinien to wiedzieć. Sprawa jest bardzo prosta. Należy przygotować narożniki skręcając łaty a następnie prowizorycznie złapać te narożniki czterema deskami. Cała konstrukcja opiera się na łatach połci dachowej i jest do nich przykręcona. wykonując docelowe deskowanie usuwamy deski deski z prowizorycznego montażu. Gdybyś zlecił mi krycie swojego dachu nie musiałbyś o nic pytać. Pozdrawiam.