PDA

Zobacz pełną wersję : LODÓWKA obok PIEKARNIKA, kuchenki, mikrofali - dyskusja, opinie



gaja
18-07-2002, 11:39
Czy zna ktoś jakieś przeciwskazania do umieszczenia piekarnika koło lodowki?

Agnicha1704
18-07-2002, 11:54
Oczywiście!!! W każdym sklepie powinni Ci to powiedzieć. Te dwa urządzenia muszą być od siebie oddzielone przynajmniej jedną szafką. Dokładnych szczegółów nie znam, ale wiem, że jest to związane z prawidłowa praca lodówki, która nie może być w bezpośredniej bliskości nagrzewającego się piekarnika.

dziuba
18-07-2002, 12:15
Jeżeli lodówka jest do zabudowy to chyba nie ma przeciwskazań.

gaja
18-07-2002, 12:20
oba urządzenia będą do zabudowy, zarówno lodówka jak i piekarnik, no więc są jakieś przeciw?

19-07-2002, 13:04
No więc ja tylko powiem z własnego doświadczenia: ustawiając piekarnik obok lodówki miałam znaczący problem z lodówką. Najpierw miałam mieszcze zwykła starą, nie samoodmrażającą się i ... "obrastała" w lód w nieprawdopodobnie szybki sposób. Potem zakupiłam nową samoodmrażającą się i... po otwarciu na spodzie było full wody, bo... lodówka nie nadążała z "odpływem" wody. A pojemnik na wodę z tyłu lodówki po prostu nie wyrabiał. Dodam, że piekarnika używałam b. często.
W większości instrukcji obsługi jest napisane, że lodówka NIE powinna stać bezpośrednio przy źródle ciepła (piekarnik, kuchenka, kaloryfer).

buleczka_77
20-07-2002, 14:25
Nie wolno takich rzeczy robic nie zależnie czy lodówka jest obudowana czy nie!
Przecież jedno ziębi a drugie grzeje. Temu piekarnikowi to nic sie nie stanie, ale pomyśl o tej biednej lodówce. Będzie chodziła non-stop a chyba wiesz jakie to są koszty. Lepiej odgrodź to min. jedną szfką albo dwoma i możesz piec ciasta do woli :grin:

gaja
23-07-2002, 13:25
Wasze argumenty oczywiście przemawiają, ale powiedzcie mi czemu we wszystkich(prawie) kuchniach pokazowych piekarnik jest zamontowany w duzej szafie cargo tuz koło lodóki? Nie znają się, czy jak?

EDZIA
23-07-2002, 13:45
Może się to lepiej prezentuje,a kuchnia pokazowa jest na pokaz i nie używa się ani lodówki ani piekarnika.A w takim wypadku rozwiązania mogą być wzięte z sufitu.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: EDZIA dnia 2002-07-23 14:48 ]</font>

kasiek
23-07-2002, 14:09
W czasie gdy rozplanowywałam przyszłą kuchnię i byłam na bieżąco z zasadami, których należy się trzymać, obejrzałam sobie katalog znanego producenta mebli kuchennych. Nie znalazłam ani jednego ustawienia, które by spełniało w/w zasady. Może rzeczywiście projektanci patrzą tylko na wygląd, a nie na funkcjonalność.

RysieK
27-01-2004, 07:47
Cześć
Proszę o radę. Czy piekarnik w zabudowie może stać obok lodówki (niezabudowanej)?
Dziękuję
RysieK

ga
27-01-2004, 09:18
raczej to "blad w sztuce" chociaz ludziska tak robia i dziala. Ale lepiej nie narazac lodówki na gorce powietrze przez 1,5 godziny. Wiecej pradu zezre.

izat
28-01-2004, 19:54
Totalnie odradzam!
Zależy jeszcze o jakim piekarniku myślisz. Jeśli jest słabo zabezpieczony przed utratą ciepła, to absolutnie odpada taki pomysł. Kiedyś mieliśmy piekarnik Amica i w szafkach było prawie tak gorąco jak w piekarniku.

ewa
29-01-2004, 08:22
My planujemy pomiędzy lodówką i piekarnikiem (zabudowanymi) dać 30 cm cargo. Zawsze to jakaś osłona. No i konieczna jest dobra wentylacja obudowy.

Joasia Jasia
30-01-2004, 11:25
Mamy piekarnik w zabudowie przy wolnostojącej lodówce. Sprawdziliśmy nagrzewanie piekarnika z tyłu i boku, gdy jeszcze stał sobie wolno - przed zabudową. Całe ciepełko uchodzi przez szczelinę z przodu piekarnika (amica). Tak więc bez obaw i strachu zamontowaliśmy obok lodówy. Można i działa. Tak to wygląda:
http://www.naszdom.erb.pl/dziennik.htm?page=121&beg=25

freestyle
01-02-2004, 20:35
Z doświadczenia wiem że można zabudowac lodówkę obok piekarnika, pod warunkiem oczywistym - oba sprzęty sa do zabudowy. Producenci sprzętu dobrej jakości wyraznie pisza o tym w intrukcjach zabudowy w szafkach.

freestyle
01-02-2004, 20:40
Sorry. zagoniłem się za bardzo. Dopiero zobaczyłem że wyrażnie pytasz o lodówke niezabudowaną . Piekarniki maja specjalną cyrkulację powietrza w obudowie co pozwoliłoby przypuszczac że nie powinno to przeszkadzać twojej lodówce.

kamikazeeeee
12-03-2005, 17:03
Nie ma w ogóle przeciwskazań aby umieścić lodówkę obok piekarnika. piekarnik do zabudowy posiada własne chłodzenie i lodówka także przecież z zewnątrz nie chłodzi tylko grzeje bo chodzi agregat. Można tak montowac bez przeszkód

MaBi
16-03-2005, 11:50
Znajomi mają lodówkę wolnostojacą przy piekarniku i... powyginane uszczelki lodówki. A wszystko było projektowane przez salon meblowy :oops:

agusia-rum
16-03-2005, 12:26
Jeżeli sprzęt jest do zabudowy to nie ma przeciwskazań aby umieścić je obok siebie - wówczas obudowa szafki stanowi pewną izolację pomiędzy sprzętami. Poza tym piekarniki do zabudowy mają system wentylacji umożliwiający taką zabudowę. Trzeba także pamiętać o oumieszczeniu pod lodówką kratki wentylacyjnej, wówczas będzie prawidłowa cyrkulacja powietrza i lodówka nie będzie się "zamrażac" na kamień ;).

k0liber
30-05-2005, 20:18
Witam,

pozwalam sobie odgrzać nieco ten temat. Ponieważ i mnie dopadły wątpliwości co do dopuszczalności umieszczenia lodówki i piekarnika obok siebie, napisałem do firmy Amica następującego maila:


Szanowni Państwo,

projektuję obecnie na własne potrzeby przyszłą kuchnię. Zamierzam wykorzystać sprzęt do zabudowy oferowany przez Państwa firmę.
Planuję zabudować chłodziarkę, zamrażarkę, kuchnię mikrofalową i piekarnik w ciągu mebli o wysokości 180 cm i szerokości 3x60 cm (tzw. kombajn lub komin). W związku z tym mam pytanie, czy urządzenia chłodnicze i piekarnik mogą zostać zlokalizowane w przylegających modułach meblowych? Czy nie wpłynie to na ich trwałość bądź zużycie energii?

Dostałem następującą odpowiedź (raczej na NIE):


W zasadzie nie jest zalecane takie rozwiązanie właśnie ze względu na dodatkowe zużycie energii.

Byłem niestrudzony ;) i napisałem do Siemensa, treść taka:


Szanowni Państwo,czy dopuszczalne jest zabudowanie chłodziarko-zamrażarki i piekarnika w dwóch przylegających słupkach meblowych? Czy taka zabudowa będzie miała wpływ na trwałość i zużycie energii?

Odpowiedź w moim nieco bardziej optymistyczna:


Witam , przy zapewnieniu odpowiedniej izolacji termicznej obu urządzeń tj każde z nich posiada osobne ścianki z boku sąsiadującego oraz z tyłu urządzeń przylegające do ściany niezależne kominy powietrzne z wlotem spod urządzeń nie powinno być żadnych problemów z pracą sąsiadujących urządzeń.Możliwy nieco większy pobór mocy przez chlodziarkę w przypadkach jej otwierania w trakcie korzystania z piekarnika (możliwość zaciągania cieplejszegoi powietrza).

Ciekawy jestem, czy ktoś z forumowiczów ma może doświadczenia z tymi urządzeniami zabudowanymi właśnie w ten sposób - obok siebie, w przylegających słupkach meblowych. Jeśli tak - będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam,

Łukasz

2112wojtek
31-05-2005, 08:13
witaj k0liber
Ja tak mam u siebie od ponad 2 lat. Sprzet Wihrpoola, piekarnik w slupku h=140 tuz przy szafce lodowki w zabudowie, scianka w scianke na styk. Nic sie nie dzieje.Piekarnik ma wydajne chlodzenie, wyrzuca powietrze do przodu przed obudowe,listwy zabezpieczajace szafki gora-dol.Szafki wykonane z mdf a wiec zadna wytrzymalosc termiczna. Nie ma sladow na drzwiczkach ani objawow przegrzewania sprzetu.Owszem jesli piekarnik bedzie pracowal caly dzien lodowka bedzie wlaczac sie czesciej, ale tak sie dzieje nawet przy upalach na dworze.

Yna
31-05-2005, 10:50
Oczywiscie ze wolno.
Mam tak u siebie w kuchni i serdecznie polecam - ladne to i wygodne.
Sprzet mam Wihrpoola. Wszystko jest ok.
To ze nie wolno to jakis mit sprzed lat gdy i kuchenki i lodowki byly "przedpotopowe"

Tommco
31-05-2005, 19:56
Ja będę miał piekarnik do zabudowy w słupku, a obok lodówkę wolnostojącą we wnęce...

Pozdrawiam

T.

akinom
01-06-2005, 17:49
Ja będę miał piekarnik do zabudowy w słupku, a obok lodówkę wolnostojącą we wnęce...



my tak mamy i jest OK

01-06-2005, 19:55
Ja też tak mam,wszysto w zabudowie i jest super. Potwierdzam, to kolejny mit.

ninaababy
13-09-2005, 08:28
Witam. Mam zamiar ustawić w zabudowie piekarnik koło lodówki. Takie rozwiązania widuję w wielu gazetach, jednak firma która ma robić mi kuchnię zdecydowanie odradza takie rozwiązanie argumentując, że "rozpuszczą mi się uszczelki" itp. Co Wy na to ?? Czy ktoś ma może tak ustawione sprzęty?? Pozdrawiam Ninka

Ewunia
13-09-2005, 09:04
popieram zdanie firmy

damiang
14-09-2005, 16:58
Wiele osób tak robi i jest OK.
My na wszelki wypadek wstawiliśmy w środek wąską 15 cm szafeczkę.

ninaababy
15-09-2005, 09:56
dzięki za info - już się dowiedziałam że można dla pewności odizolować szafki matą z folją alum.

jolariska
19-02-2006, 17:51
Proszę pomóżcie. Czy ktoś ma w swojej kuchni takie ustawienie : lodówka a obok w słupku piekarnik do zabudowy ? Czy tak może być ? "Gorące" koło "zimnego" ? Mam duże wątpliwości, ale siedzę właśnie nad projektem swojej kuchni i zaraz mnie coś trafi. Kuchnia niby spora, 14m2, ale taka nieustawna : tu komin, tu okna, tu barek.
Chyba zwariuję.

Urszula Goliszewska
19-02-2006, 18:27
Ja też mam kuchnię o podobnej powierzchni ( C 30L: Serdeczny z Muratora)a nieustawna była jak... Zwróciłam się więc do studia mebli kuchennych, na szczęście znajomego, i wymyślili coś bardzo sensownego, nawet szafka cargo mi się zmieści :D

Cpt_Q
21-02-2006, 01:09
Też mieliśmy takie wątpliwości. Wprawdzie piekarnik w ostatecznej wersji nie stanął koło lodówki, ale po zestawieniu całości i uruchomieniu sprawdzałem na dotyk, czy ścianka zabudowy się mocno grzeje. NIE. Spokojnie, te piekarniki zabudowane faktycznie są dobrze izolowane, dodać do tego grubość zabudowy, izolację korpusu lodówki - spox.
Jak nie masz innego wyjścia, to tragedii nie ma.
Pomyślności.

śmieszek
21-02-2006, 08:20
Zgadzam się - one są bardzo dobrze izolowane.
W naszym projekcie studio meblowe również ustawiło nam lodowkę obook slupka w którym zabudowany będzie piekarnik i mikrofalówka.

kasiapro1
21-02-2006, 14:30
Mam takie rozwiazanie we wnece specjalnie powiekszanej:lodowka z zamrazalka a obok mikro+piekarnik na dole wysuwana szafla i spora na gorez.Swietnie prezentuje sie razem,jest to wygodne dla mnie,w niczym nie przeszkadza

jolariska
21-02-2006, 18:17
Dzięki. Myślę, że będzie dobrze. W końcu te piekarniki muszą być dobrze izolowane, bo przecież ścianki mebli też by się nagrzewały. Do zamówienia kuchni jeszcze trochę, ale teraz na wiosnę wszystkie prace ruszą pełna parą, więc muszę mieć wszystko już rozplanowane żeby na szybko nie podejmować takich decyzji, które później będą skutkowały w codziernnym życiu.

Gorath
22-02-2006, 08:50
My mamy tak,
od lewej: sciana, lodowka w zabudowie, slupek piekarnik + mikro, blat

Poniewaz prawa scianka slupka piekarnika jest zewnetrzna (zaczyna sie blat), wiec przy kazdym pieczeniu latwo mozemy sprawdzic na biezaco, czy sie grzeje.
Nic sie nie dzialo ani razu. Nie zauwazylem nawet jakiejs duzej zmiany temperatury tej scianki.

Z drugiej strony, lodowka jest w swojej wlasnej zabudowie, czyli miedzy piekarnikiem a lodowka jest podwojnej grubosci scianka zabudowy. Do tego zabudowa lodowki jest troche szersza od niej (powietrze moze oplywac lodowke) i tez sprawdzalem 'cieplote' od wewnetrznej strony zabudowy lodowki - nic.

Cieplo jest tylko nad piekarnikiem od przodu (wywiew) i na samej gorze zabudowy. Piekarnik Boscha.

Gorath

Maciek-MZM
24-02-2006, 13:55
Ja mam dokladnie tak jak piszesz. Piekarnik i mikrofalowka z jednej a zaraz obok lodowka z zamrazalnikiem. Mam tak juz 6 lat i nic sie nie dzieje. Urzadzenia do zabudowy maja wlasne chlodzenie obudowy, powietrze wylatuje przodem.
Tak to wyglada:

http://img163.imageshack.us/img163/7474/kuchnia42ej.jpg

Amor
11-08-2006, 10:08
Witam!

Własnie próbuję swoich sił w zaprojektowaniu własnej kuchni. Kiedyś istniało przeświadczenie, że lodówka nie może stać obok piekarnika. Teraz zauważyłam, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?
Jakie Wy macie zdanie na ten temat i jakie zastosowaliście rozwiązania we własnych kuchniach. Zdjęcia mile widziane :D

Pzdr
Amor

Amor
11-08-2006, 10:14
Witam!

Własnie próbuję swoich sił w zaprojektowaniu własnej kuchni. Kiedyś istniało przeświadczenie, że lodówka nie może stać obok piekarnika. Teraz zauważyłam, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?
Jakie Wy macie zdanie na ten temat i jakie zastosowaliście rozwiązania we własnych kuchniach. Zdjęcia mile widziane :D

Pzdr
Amor

MARKOG
11-08-2006, 10:14
A czemu to niby nie może - względy praktyczne, estetyczne czy techniczne?. Bo jeśli chodzi o techniczne to nie ma przeciwskazań.

akinom
14-08-2006, 21:48
u mnie lodówka stoi tuż przy piekarniku i mikro (pod kątem 90C) - musiałam nawet szukać odpowiedniej lodówki abym mogła otworzyć piekarnik (i coś kosztem czegoś - nie załozyłam rączek do lodówki, bo uparłam się, że lodówka tylko LG i żadna inna) i tak stoją sobie sprzęty w kuchni 1,5 roku i mają się swietnie:)

retrofood
15-08-2006, 15:13
Witam.

Lodówka przy piekarniku = troszeczkę większe zużycie energii, tym większe im częœciej używamy piekarnika. W tym przypadku dobrze jest zadbać o dobre "przewietrzanie" œciany tylnej lodówki (tam oddaje ciepło).
Wpływ mikrofali na lodówkę - praktycznie żaden.

akinom
15-08-2006, 15:38
u mnie lodówka nie ma praktycznie przewiewu, gdyż stoi zabudowana scianka z kg. Zrobiliśmy jej wnękę i zrobilismy z bokow po 3 cm luzu z kazdej strony i od góry 5 cm.
Fajne to wygląda, bo wchodząc do kuchni praktycznie nie widać lodówki :)
Problem jest tylko jeden - drzwi do lodówki można otworzyć tylko do pewnego momentu, bo opierają sie na sciance (to juz nasza wina - troszke zle wymierzylismy, ale jest OK). Jak jestem u siostry i otwieram lodówke to łapie sie na tym, że nie otwieram jej na maksa tylko w wyuczonym juz schemacie:)

malkoska
17-08-2006, 13:52
Czy istnieja jakies przeciwskazania aby na zmywarce stala lodowka?
Musi byc jakas izolacja miedzy jednym a drugim?
Lodowka max bedzie miala 1,40. Kuchnie mamy mala - raczej jest to maly ankes i chcemy jakos zrecznie go umeblowac.

Dzieki za pomoc
Malgosia

ciku
22-08-2006, 16:29
W naszym projekcie kuchni lodówka stoi obok słupka z piekarnikiem i mikrofalą. Oczywiście lodówka w zabudowie. Wiem, że jeśli oba urzadzenia sa przeznaczone do zabudowy to nic nie stoi na przeszkodzie aby staly obok siebie.
Mój mąż jednak nie chce słyszeć o lodówce w zabudowie i uparł sie na zwykłą. Nie wiem jednak czy w tym ukladzie będzie to możliwe. Czy rozgrzany piekarnik nie będzie szkodził stojącej obok zwykłej lodówce?

mikita
24-08-2006, 11:48
Też mamy zwykłą lodówkę, we wszystkich studiach kuchennych potwierdzali, że jeżeli to nowoczesny piekarnik z systemem chłodzenia to może spokojnie stać. :P
Ja będę jednak mieć lodówka-wysoka szafka-słupek z piekarnikiem

Lucia
24-08-2006, 12:07
Podobny temat, może się przyda:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=3376&highlight=lod%F3wka+obok+piekarnika
U siebie (8 miesięcy użytkowania) też mam wolnostojącą lodówkę obok piekarnika w zabudowie. Do tej pory nie zauważyłam różnicy w porównaniu z sytuacją, gdy lodówka stała bezpośrednio przy szafkach (w poprzednim domu tą samą lodówkę od wolnostojącej kuchenki oddzielała szafka).

Maciek-MZM
24-08-2006, 13:26
Mimo wszystko namow meza na zabudowana. Naprawde ladnie to wyglada. Mam tak od 6 lat i nic sie nie dzieje. Lodowka liebherr (nie widac bo ladnie zabudowana) :)

http://img165.imageshack.us/img165/9352/kuchnia4fb4.jpg

ciku
24-08-2006, 15:45
Masz rację ładnie. Tylko ta mała szmatka psuje cały efekt :wink:

Maciek-MZM
24-08-2006, 15:52
Masz rację ładnie. Tylko ta mała szmatka psuje cały efekt :wink:

To recznik jest. Zostawiony specjalnie gyby jakas blondi spytala sie "a gdzie lodowka?" wtedy bym powiedzial za tymi drzwiami co wisi recznik (ew szmatka) :P

raru1
24-08-2006, 18:43
A toto w środku to BIGhambi ? :D

silwia2000
24-08-2006, 18:55
witaj
Ja tak mam, problemow brak.
Pozdrawiam

Maciek-MZM
25-08-2006, 07:50
A toto w środku to BIGhambi ? :D

Jesli to mialo byc do mnie to przyznam nie rozumiem :(

Grazia-Ol
27-03-2007, 15:37
Czy piekarnik umieszczony w zabudowie słupkowej obok lodówki sprawdza sie w praktyce?

Dzisiaj Pan Elektryk obalił mój projekt, twierdząc, że nie umieszcza się tych urządzeń obok siebie, ponieważ lodówka nagrzewa się.
I drugi problem: czy do piekarnika potrzebna jest siła? Czy wystarczy zwykłe gniazdko?

Proszę posiadających takie rozwiązania o podzielenie się spostrzeżeniami.

Magda Stochaj
27-03-2007, 20:39
Również jestem ciekawa odpowiedzi,ponieważ mam w projekcie taki sam układ.Z tego co wiem ,od strony technicznej nie ma żadnych przeciwwskazań,technologia zastosowana w produkcji nowoczesnych sprzętów Agd tzn.nienagrzewalna obudowa piekarnika itp,nie wyklucza sąsiedztwa lodówki.Poza tym przeciez sama lodówka również ma obudowę która ją izoluje ,przynajmniej w teorii :)

BRATER
27-03-2007, 20:49
Czy piekarnik umieszczony w zabudowie słupkowej obok lodówki sprawdza sie w praktyce?

Dzisiaj Pan Elektryk obalił mój projekt, twierdząc, że nie umieszcza się tych urządzeń obok siebie, ponieważ lodówka nagrzewa się.
I drugi problem: czy do piekarnika potrzebna jest siła? Czy wystarczy zwykłe gniazdko?

Proszę posiadających takie rozwiązania o podzielenie się spostrzeżeniami.

Ostatnio nie produkuje się już prawie piekarników na 380V (są co prawda sprzętu współpracujące, ale generalnie 95% sprzętu zasilana jest z normalnej 230V sieci).

Zabudowa w słupku jak najbardziej (wygodna i praktyczna oraz wskazana ze względu na dzieci), a nie ma żadnych przeciwskazań do umieszczania go obok lodówki.

Grazia-Ol
27-03-2007, 21:27
Z podziękowaniem. Czekałam od południa na odpowiedzi i w końcu.... jest.

Rozmyślam w stronę jakich marek sprzętu skierować zainteresowanie. Czytałam,że sa piekarnki z "zimną" ściana przednią. Piekarnik na podwyższonej wysokości (?ok.90 cm) i zmina szyba. Może w końcu nie będzie poparzonych rąk.
Nurtuje mnie jeszcze sprawa sterowania płyty grzewczej, będzie na innej ścianie niż piekarnik.

cYg
27-03-2007, 21:55
Są dwa rodzaje sprzętu do zabudowy:
1 . Piekarnik + płyta, gdzie piekarnik zasadniczo jest pod blatem a na nim płyta i wtedy masz sterowanie zintegrowane przy jednym bądź drugim i wtedy faktycznie wskazane jest aby były właśnie w takim ułożeniu

2. Piekarnik i płyta to dwa niezależne urządzenia i każdy ma swoje własne sterowanie. Wtedy piekarnik możesz sobie postawić gdzie chcesz, a płytę gdzie chcesz i, że tak powiem nie muszą one wzajemnie wiedzieć o swoim istnieniu.

pozdrawiam

Grazia-Ol
28-03-2007, 05:08
Wdzięczna jestem, wątpliwości co do lokalizacji rozwiane. Pozostają poszukiwania właściwego sprzętu.

POZDR Grazia.
Na Mazurach wschodzi słońce.

novi_ana
28-03-2007, 08:58
mnie mówiono, że piekarnik obok lodówki i zmywarki jest dla nich zagrożeniem z powodu wysokiej temperatury :-? - możesz tak zainstalować, ale czy będziesz miała na to gwarancję? ja obawiałam się, że przyczyna zepsucia może być zupełnie inna,a z racji sąsiedztwa piekarnika i tak stwierdzą, że nie dotrzymałam warunków gwarancjiinstrukcja instalacji mojej zmywarki wyraźnie mówi, że nie można instalować jej przy piekarniku chyba, że założy się specjalną płytę termocośtam..
oczywiście, nie chcę straszyć, ale najlepiej przeczytać taką instrukcję konkretnego sprzętu, nie słuchać sprzedawców, tylko dowiedzieć się jakie są warunki gwarancji, jeśli w instrukcji nie ma żadnych przeciwskazań, to mamy światło zielone :D
pozdrawiam i życzę pięknej i funkcjonalnej kuchni :D

sebo8877
28-03-2007, 09:56
Co za paranoja:)

Piekarnik jest obudowany doodkoła płyta wiórowa -co może zaszkodzić lodówce???

Na wstępie ta płyta musiałby się zapalic i zaszkodzić lodówce :) czy zmywarce.
Taka odpowiedż że nie można bo za ciepło - to czysta bzdura.

Proste oświadczenie - jaka jest temp tej płyty ???

Odp - jak dobrze zabudowany piekarnik to pokojowa :)

Sebo8877

novi_ana
28-03-2007, 10:47
to nie paranoja tylko warunki gwarancji na naprawę sprzętu :) ; jesli producent nie robi problemu to ok,
pomijając instrukcję instalacji, tydzień temu miałam rozplanowanie kuchni z architektem wnętrz i odradził mi piekarnik obok lodówki co byłoby dla mnie fajnym rozwiązaniem, odradził nie ze względu na funkcjonalność tylko temperaturę nagrzanego piekarnika
druga sprawa, że temperatura pokojowa płyty przy piekarniku jest wtedy, gdy się go nie używa :D
trzecia sprawa - ten wątek nie dotyczy zapalenia się, co nie jest możliwe, tylko nagrzewania się lodówki od piekarnika
oczywiście możemy uznać, że jesteśmy ponad zalecaniami architekta i producenta sprzętu AGD.. nadal radzę sprawdzić warunki gwarancji sprzętu

goha
28-03-2007, 10:56
Ale wtedy kurczak z rożna to generalnie odpada. Nie uchylisz piekarnika podczas pieczenia, bo temperatura może rozdrażnić lodówkę. Chyba, że ktoś woli pieczonego przy zamkniętych drzwiczkach. Kwestja gustu.
Obecnie mam piekarnik obok zmywarki. Czasami jest tam naprawdę ciepło. Chyba jednak nie zdecydowałabym się na bezpośrednie towarzystwo piekarnika z lodówką. W domku planuję rozdzielenie ich ścianką z cegły. Zobaczymy.

novi_ana
28-03-2007, 11:46
szkoda kurczaka:) ale serio wyczytałam z instrukcji obsługi lodówki, że nie można jej ustawiać przy kaloryferach, piecach i kuchenkach, jest możliwośc odgrodz. płyta izolacyjną, płyty ceramicznej za to nie mozna instalować przy urządzeniu chłodniczym.. pzdr

Grazia-Ol
28-03-2007, 12:34
No to jestem w kropce.
Jak w każdej polemice są przeciwnicy i popierający.

I chyba coś w tym jest. Elektrcy mają dośwadczenie..... :wink: ?
Nie wiem tylko, dlaczego na zdjęciach "wnętrzarskich" różnych czasopism i stron internetowych, także na forum, bardzo często spotyka się wymieniane urządzenia razem?

Co robić, poprzestać na wersji ..pod płytą? Innego miejsca ( na oddzielenie) nie znajdę.

zielinsp
28-03-2007, 12:45
My rozwiązaliśmy ten problem w ten sposób, że pomiędzy słupek z piekarnikiem a lodówkę daliśmy 45-cm cargo. Mam nadzieję, że nie będzie żadnych problemów. Może spróbuj tak pokombinować - jeśli oczywiście masz miejsce.

Grazia-Ol
28-03-2007, 13:16
:( Nie bardzo....

Maciek-MZM
28-03-2007, 14:03
Mam piekarnik i mikrofale w jednym slupku a zaraz obok jest duza lodowka z zamrazalnikiem w drugim slupku. Mam to 6 lat... co ma sie nagrzewac. Jesli masz piekarnik do zabudowy i mikrofale to ma on specjalne chlodzenia zeby nic sie nie nagrzewalo.
Jesli caly sprzet jest do zabudowy to mozesz spokojnie zabudowywac jedno obok drugiego. Jak juz pisalem sprzet ten rozni sie znaczaca od normalnego glownie poprzez chlodzenie obudowy. Jesli elektryk mowi nie to znaczy ze nie ma zielonego pojecia o sprzecie do zabudowy.

A wyglada to tak:

http://img58.imageshack.us/img58/3930/kuchnia4pr6.jpg

Grazia-Ol
28-03-2007, 19:54
Maćku, dzięki. Za zdjęcie również. 6 lat, to duże doświadczenie.

j_aga
29-03-2007, 12:08
Witam.
Wreszcie temat w którym moge podzielić się własnym doświadczeniem :)
Do tej pory tylko czytałam, bo budowa w planach, a ten wątek sprawił , że wreszcie się zarejestrowałam :) .
Ale do rzeczy.
Ja mam piekarnik obok lodówki 5 lat i też nic się nie dzieje. Piekarnik jest na wysokości lodówki (zamrażalka niżej). Z piekarnika często korzystam.
Serwisant był tylko raz, ale do piekarnika i nic nie wspaomniał nawet, że coś może być nie tak w przyszłości z lodówką z owodu sąsiedztwa piekarnika :)

Grazia-Ol
29-03-2007, 13:08
Oooo.... to tak jak planuję, rozwiń proszę trochę opis. Czy między lodówką a, piekarnikiem jest warstwa drewna, płyty, czy czegoś tam. Czy jakaś izolacja?
Czy po prostu dotykają się ściankami? Napisz prosze również o sterowaniu lytą i piekarnikiem, jakie mają być jeżeli będą na różnych ścianach.

Dodam. Moje meble maja być z drewna dębowego powierzonego stolarzowi. Chcę je zachować w naturalnym kolorze. Nie widziałam takich na forum.

Dzisiaj kupiłam Numer Specjalny Cztery Katy "Kuchnie" też widziałam tam takie rozwiązania.

j_aga
29-03-2007, 13:43
Piekarnik i płyta były kupione osobno i kazde z nich ma swoje "sterowanie". Nawet każde jest innej firmy.
Piekarnik jest wstawiony w słupku, więc między lodówką i nim jest płyta (bo drewniane są z tego co się orientuje tylko fronty).
Ja mam piekarnik dość wysoko, ale w kolejnej kuchni też będzie na takiej wysokości, bo dla mnie jest ona idealna.

Knife_Girl
24-04-2007, 13:47
Ciekawy wątek. Rozwiało to moje dzisiejsze wątpliwości :) Akurat zastanawiałam się nad tym zestawieniem :) I faktycznie we wszelkich aranżacjach daje się zauważyć, że lodówka jest obok piekarnika.
Jeśli tak jak piszecie, taki układ działa bez zastrzeżeń, to ja się decyduję :D

agika
24-04-2007, 22:38
Witam

Ja tez mam podobny dylemat, tylko moj dotyczy sciany z kominkiem, ktora oddziela salon od kuchni i na ktorej najchetniej umiescilabym lodowke i piekarnik w slupkach obok siebie. Sadze, ze moze nie jest to dobre rozwiazanie ze wzgledu na nagrzewanie sie sciany od komonka, co o tym myslicie?

Grazia-Ol
25-04-2007, 06:41
Najpierw niepokój wzbudził elektryk, a teraz stolarz od mebli kuchennych również orzekł, że to nieudany mariaż.

Powraca do mnie również sposób pieczenia sernika. Musi zostać w otwartym rozgrzanym piekarniku. I wtedy cały zapas temperatury bucha na kuchnie i najbliższe przedmioty.

To co , bez sernika wiedeńskiego?

Maciek-MZM
26-04-2007, 11:22
Najpierw niepokój wzbudził elektryk, a teraz stolarz od mebli kuchennych również orzekł, że to nieudany mariaż.

Moze nie umie?



Powraca do mnie również sposób pieczenia sernika. Musi zostać w otwartym rozgrzanym piekarniku. I wtedy cały zapas temperatury bucha na kuchnie i najbliższe przedmioty.

Hm.. jak bedziesz miec w piwnicy to bedzie buchac na piwnice :). A tak na serio... na co ma buchac piekarnik w kuchni?

Anoleiz
27-04-2007, 06:35
Jeżeli ma buchać, to i tak główne uderzenie idzie do przodu a nie na boki ;)))))
a tak na poważnie też, to wielu znajomych ma właśnie słupki z piekarnikiem, kuchenką i lodówkę obok i sobie chwalą w użytkowaniu, nic się złego z lodówką nie dzieje,
zdaje mi się, że w urządzeniach typu wolnostojącego może to być problem, chociaż też wątpie, bo mam kuchenkę z piekarnikiem wolnostojącą
i podczas pracy boki jej się bardzo nie nagrzewają, więc myślę, że jakbym się uparła , postawiła ją obok lodówki oddzielając tylko jakąś płytą, też by się nic nie działo...

moda modą ale to chyba praktyczne rozwiązanie, chociaż - wolnoć tomku ;)

pozdrawiam

Grazia-Ol
27-04-2007, 06:35
Ale jesteś dociekliwy. Na lodówkę oczywiście.

A stolarz, może nie umie dopasować piekarnika do lodówki, ale liczyć potrafi. Wczoraj zaśpiewał za kuchnię 9.000 , za schody 8.500 z mojego drewna.

Maciek-MZM
27-04-2007, 08:18
Ale jesteś dociekliwy. Na lodówkę oczywiście.

A stolarz, może nie umie dopasować piekarnika do lodówki, ale liczyć potrafi. Wczoraj zaśpiewał za kuchnię 9.000 , za schody 8.500 z mojego drewna.

No, drogi to on jest :)

Maggi
08-05-2007, 10:27
Każdy producent lodówek określa w jakiej minimalnej odległości powinny się znajdować elementy grzewcze ( piekarnik, piec czy cokolwiek innego). Nie przestrzeganie tego może mieć faktycznie skutki w egzekwowaniu gwarancji.

Faktycznie nowe sprzęty wydzielają coraz to mniej ciepła na zewnątrz, ale nie liczmy na cuda. 8)

Ja też będę robic piekarnik, mikrofalę i lodówkę w zabudowie słupkowej, na jednej ścianie. Ale o ile bliskie sąsiedztwo piekarnika nie przeszkadza mikrofalówce, o tyle lodówkę oddzielę szafką typu cargo o szerokości 30cm. Dodatkowo myślę o włożeniu wełny lub styropianu między szafki lub wewnątrz w okolicy piekarnika, jako dodatkowa izolacja. Ale to taki domorosły pomyśł i trzeb asprawdzić jak to jest w przypadku ewnetualnego pożaru :-?

Tak czy inaczej zalecam oddzielenie, chociaz minimalnie lodówki od piekarnika. Jak to jest z grzaniem sprzetu łatwo sprawdzić. Dotknijcie boku szafki sąsiadującej z piekarnikiem lub kuchennką wolnostającą w trakcie jego pracy. U mnie jest ciepła 8)

Maciek-MZM
08-05-2007, 10:36
Tak czy inaczej zalecam oddzielenie, chociaz minimalnie lodówki od piekarnika. Jak to jest z grzaniem sprzetu łatwo sprawdzić. Dotknijcie boku szafki sąsiadującej z piekarnikiem lub kuchennką wolnostającą w trakcie jego pracy. U mnie jest ciepła 8)

Tak trudno zrozumiec ze sprzet do zabudowy jest przeznaczony do zabudowy i ma zupelnie inne parametry oraz dodatkowe chlodzenie obudowy??
Nie mozna porownywac sprzetu wolnostojacego do sprzetu do zabudowy.
To tak jakby porownywac tramwaj z koleja i to i to jezdzi po torach....ale... no wlasnie...

Ja chyba mam niesamowite szczescie ze 6 lat stoi piekarnik i mikrofala OBOK lodowki i wszystko dziala nie spalilo sie, lodowka chlodzi, piekarnik piecze mikrofala rozmraza i podgrzewa...

Maggi
08-05-2007, 10:42
Nie musisz mi niczego tłumaczyć. Projektuję sprzęt do zabudowy więc zdaję sobie sprawę z jego układu chłodzenia :)

A lodówka oczywiście będzie pracować obok piekarnika - no bo dlaczego nie. Tylko częstotliwość jej włączania może się zwiększyć, a przez to zużycie prądu.

I tyle :)

Każdy robi jak uważa :)

terlica
30-09-2007, 21:51
Witam,
jestem wlasnie na etapie projektowania ... kuchnia 3 na 4 metry,probuje rozne kombinacje probujac uniknac postawienia piekarnika obok lodowki,ale slabo mi wychodzi ... wymyslilam sobie,ze lodowka i piekarnik bedzie w zabudowie,w dodatku piekarnik w wysokiej szafce stojacej.Problem polega na tym,ze obok siebie byloby ok,ale mimo tego,ze w wielu katalogach i na wielu zdjeciach widze takie ustawienie,to nie wiem jak to sie ma do uzytkowania lodowki ... piekarnik to jednak wysoka temperatura. Czy nowoczesne meble sa odporne na oddawanie temperatury,czy po prostu na ulotkach i w katalogach wciskaja te dwie rzeczy obok siebie,ot tak,zeby ladnie bylo ... ?
prosze o wyjasnienie kwestii kogos bardziej znajacego sie na rzeczy lub uzytkujacego.

d5620s
30-09-2007, 21:58
szczerze odradzam:(

terlica
30-09-2007, 22:03
oczywiscie rozsadek podpowiada mi to samo,myslalam jednak,ze moze brak mi wiedzy na temat nowych rozwiazan ... pewnie bede musiala zdecydowac sie na piekarnik zabudowany tradycyjnie w parterze,wtedy nie ma problemu ...

KozAnka
30-09-2007, 22:09
szczerze odradzam:(
Dlaczego?

Rezi
30-09-2007, 22:45
mamy tak zrobione,
uzytkujemy od 6 miesięcy i nie widze jakiś nieprawidłowości

d5620s
30-09-2007, 22:54
generalnie nie ma przeciwwskazan...teoretycznie..ale zuzycie prądu przez lodówkę jest większe... jak pieczesz raz na jakis czas to ok...ja robie to często i w sklepie mi odradzono takie rozwiązanie..... Ale tylko z tego powodu.
Podobno termostat lodówki może się zepsuc przy częstym kontakcie z wysoka temperaturą ale sama nie mam na ten temat zdania. Chociaz jak rodzice przestawili lodówkę spod okna (silnie nasłonecznione 2 godziny dziennie) w inny koniec kuchni, zaczęła lepiej funkcjonować...

Zwróć też uwagę (jesli jednak decydujesz sie na takie rozwiązanie) czy masz blat roboczy koło lodówki- ja teraz nie mam i strasznie mi to przeszkadza... Ale to zauważą raczej kobiety niz mężczyźni... Trudno mi wyjmowac coś z lodówki i odkładać na blat-muszę przejśc sie kilka kroków w tym celu-zero egonomii

dundela
01-10-2007, 08:00
Przy zakupie piekarnika koniecznie pamiętaj,żeby miał chłodzenie obudowy i oczywiscie szyby.

kuleczka
01-10-2007, 08:17
Użutkuję od roku, piekę często (ostatnio to codziennie)
nie ma żadnego problemu

novi_ana
01-10-2007, 08:21
tradycyjnych lodówek nie można stawiać przy wolnostojących piekarnikach i tak samo zmywarek wolnostojących przy piekarniku,
ale ta zasada nie dotyczy już sprzętu do zabudowy :P
pierkarnik w zabudowie jest w zabudowie:) oddzielony płytą i wystarczy..

dmuchając na zimne - czytać instrukcje instalacji sprzętu, tam wypisane są wszelkie zastrzeżenia producenta, warunki gwarancji
zanim zakupi się sprzęt spokojnie można otrzymać informacje mailem lub telefonicznie od przedstawiciela producenta np. gorenje.pl

karolka22
01-10-2007, 11:07
A ja tak mam od 5 lat i nie ma zadnego problemu

Zopafisa
01-10-2007, 12:02
U mnie też wszystko OK (od 8 miesięcy)

edyryt
01-10-2007, 12:08
U mnie piekarnik jest obok lodówki, firma która robiła kuchnie zapewniala że to nie ma znaczenia jak będzie okaże się może niedługo.

terlica
01-10-2007, 18:24
dziekuje bardzo za informacje :-) wychodzi na to ,ze jednak moge miec jak chce i w dodatku sie pomiesci,super! i lodowka i piekarnik maja byc zabudowane-nigdy nie sadzilam,ze bede sie zastanawiac nad takimi rzeczami ...

PavvelB
06-11-2007, 07:50
Witam wszystkich.
Dosyć niespodziewanie dołączyliśmy z żoną do grupy osób budujących, a właściwie wykańczających dom :) Kupiliśmy dom w stanie surowym otwartym pod Krakowem. W tej chwili raczej pilnie musimy zdecydować się na układ ścianek działowych i trafiliśmy na pewien problem w kuchni. Najbardziej pasuje nam układ lodówka obok piekarnika. Oba urządzenia w zabudowie, piekarnik nie zaraz nad podłogą tylko podniesiony. W zasadzie nie powinno się stawiać tych dwóch urządzeń obok siebie ze względu na lodówkę dla której sąsiedztwo piekarnika pogarsza warunki pracy, ale w aranżacjach często widzi się takie rozwiązania. Mam pytanie do osób które mają taki układ w kuchni czy zauważyły jakieś problemy wynikające z takiego sąsiedztwa. Z góry dziękuję za rady.

d5620s
06-11-2007, 20:55
Witam wszystkich.
Dosyć niespodziewanie dołączyliśmy z żoną do grupy osób budujących, a właściwie wykańczających dom :) Kupiliśmy dom w stanie surowym otwartym pod Krakowem. W tej chwili raczej pilnie musimy zdecydować się na układ ścianek działowych i trafiliśmy na pewien problem w kuchni. Najbardziej pasuje nam układ lodówka obok piekarnika. Oba urządzenia w zabudowie, piekarnik nie zaraz nad podłogą tylko podniesiony. W zasadzie nie powinno się stawiać tych dwóch urządzeń obok siebie ze względu na lodówkę dla której sąsiedztwo piekarnika pogarsza warunki pracy, ale w aranżacjach często widzi się takie rozwiązania. Mam pytanie do osób które mają taki układ w kuchni czy zauważyły jakieś problemy wynikające z takiego sąsiedztwa. Z góry dziękuję za rady.

lodówka ci sie nie zepsuje od razu jesli o to chodzi. Ale wpływ jest. Chyba ze piekarnik jest dla ozdoby:) sta tacy na forum co napisza że wszystko ok. Ale jesli duzo pieczesz to lodówka wysiadzie szybciej... Np w programie aranżacyjnym IKEA nie mozna było ustawiac lodówki koło piekarnika. Ja bardzo dużo używam piekarnika. No ale teraz ludzie nawet odkryte gniazdka nad wanną umieszczają wiec nic mnie juz nie zdziwi.... Ja jednak zrezygnowałam z takiego zestawienia. Za to uzyskałam długi blat roboczy obok lodówki a w poprzedniej wersji nie miałabym tego.

PavvelB
07-11-2007, 07:52
Jak pisałem piekarnik nie jest intensywnie eksploatowany. Może nie jest tylko dla ozdoby ale też nie chodzi non stop.
Po południu jeszcze raz przeliczyłem wymiary kuchni i wyszło mi, że między lodówka a piekarnikiem zmieściłaby się szafka 40 cm. Może to już by wystarczyło?

a____om
07-11-2007, 08:25
Jak pisałem piekarnik nie jest intensywnie eksploatowany. Może nie jest tylko dla ozdoby ale też nie chodzi non stop.
Po południu jeszcze raz przeliczyłem wymiary kuchni i wyszło mi, że między lodówka a piekarnikiem zmieściłaby się szafka 40 cm. Może to już by wystarczyło?

no to piekarnik, zmywareczka i lodowka;) w takiej kolejnosci.a tak serio,to niby mozna dawac lodowke obok piekarnika,ale ja tego odradzam swoim klientom...ma to wlasny wplyw na szybsze zuzywanie sie lub niszczenie sprzetu chlodnicznego.

PavvelB
07-11-2007, 09:35
Zmywarka nie wejdzie :)
Skoro zajmujesz się sprzętem AGD to proszę o odpowiedź czy szafka 40 cm wystarczy między lodówką a piekarnikiem? Alternatywą jest ściana obok okna, w dodatku "z widokiem" na salon :(

d5620s
07-11-2007, 12:28
Zmywarka nie wejdzie :)
Skoro zajmujesz się sprzętem AGD to proszę o odpowiedź czy szafka 40 cm wystarczy między lodówką a piekarnikiem? Alternatywą jest ściana obok okna, w dodatku "z widokiem" na salon :(

tak, wystarczy. Fajnie ze ci pasuje

Domil2
07-11-2007, 16:07
Witam. Ja mam w zabudowie lodówkę oddzieloną od piekarnika szfką z szufladami o szerokości 30 cm i też jest OK :D
Jak będziesz chciał zobaczyc jak to wygląda, to mogę zrobić zdjecie i wkleić. Pozdrawiam. Dorota.

Do_rota
07-11-2007, 21:29
Witam.
A ja zrobiłam kuchenkę obok lodówki i mam wrażenie, że lodówka częściej się załącza kiedy piekę. Pan robiący aranżację zapewniał mnie, że to sąsiedztwo nie przeszkadza. W nowej kuchni rozdzielam je szafką 60 cm.
Pozdrawiam

szycha
09-11-2007, 09:05
hehe ja mam lodowke przy piekarniku i uzytkuje go intensywnie. Nie mam zadnego problemu. Chcialbym tylko powiedziec, ze to sa sprzety pod zabudowe i sa inaczej chlodzone. To nie jest piekarnik z blachy, ktory sie grzeje jak nie wiem co. Ja stwierdzam, ze nie jest to problem. Byc moze klopot stwarza jakosc sprzetu - bo nie oszukujmy sie nie mozna porownywac malucha do mercedesa.

Do_rota
09-11-2007, 14:43
szycha napisa
"Byc moze klopot stwarza jakosc sprzetu - bo nie oszukujmy sie nie mozna porownywac malucha do mercedesa."

To tak w ramach przyszłego planowania kuchni podpowiedz mercedes to co?
Żebym znowu malucha nie wstawiła :wink:

jutlandia
14-11-2007, 09:37
trzeba pamiętać o tym, że piekarnik + lodówka = większy pobór prądu

PavvelB
15-11-2007, 09:48
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Miałem trochę problemów i nie zaglądałem na forum :)
Jeszcze nam się trochę zmieniają koncepcje, zobaczymy jak to w końcu wyjdzie.

kubaimycha
15-11-2007, 17:09
W naszej dotychczasowej kuchni jest właśnie piekarnik obok lodówki...Od 10 lat, bez awarii, wiec kwestia szybszego zużywania się lodówki raczej sie nie sprawdziła.
Zresztą w czasie pieczenia obudowa piekarnika jest normalnej temperatury, więc dlaczego lodówki miałaby być cieplejsza :roll: Wobec tego również nie do końca rozumiem, skąd miałby się wziąć większy pobór prądu...
I nie jest to jakiś sprzęt z tzw. górnej półki - piekarnik Amica, lodówka Whirpool...

jutlandia
20-11-2007, 12:28
wszystko co grzeje zwiększa pobór prądu w lodówce

nawet jak mamy ciepło w domu to zużyje ona więcej prądu niż jakbyśmy mieli w domu 15 stopni, oczywiście raczej nikt nie będzie mieszkał w zimnie z tego powodu :lol: ale można starać się oddalać od lodówki źródła ciepła - po prostu

agamich5
22-11-2007, 12:20
Czytam i czytam wasze porady i też jestem w kropce. Mam dużą kuchnię - właśnie ją urządzam i mam zaplanowany piekarnik obok lodówki. Raczej już nie zmienię ustawienia - bo tak mi sie najbardziej podoba. Mam tylko jeszcze takie pytanie - gdzie najlepiej dać gniazdka do tych urządzę, gdzie Wy macie??
Domil2 jeśli byś mogła wklej zdjęcia - bardzo jestem ciekawa jak jest u Ciebie :)

milo_p
30-11-2007, 21:50
witam,

AGA-rozumiem, ze chodzi o sprzet w zabudowie, piekarnik w wysokiej szafce?
jesli tak to gniazdo lodowki w miejscu dostepnym bez demontazu sprzetu (nawet jesli lodowka ma samorozmrazanie), najlepiej w szafce nad lodowka (jesli przewod zasilajacy bedzie mial wystarczajaca dlugosc, jesli nie to w cokole zakladajac ze cokol mozna latwo zdemontowac).
do piekarnika podobnie, lecz do piekarnikow nie powinno stosowac sie wtyczek (chyba, ze producent montuje ja fabrycznie).
chodzi o to zebys mogla wylaczyc takie urzadzenie bez dodakowych klopotow.

agamich5
01-12-2007, 12:16
dzięki milo :)
Cokół raczej będzie na stałe. Zastanawiałam się czy nie zrobić dojścia nad piekarnikiem - w półce gdzie będzie mikrofalówka (bo będzie taka zwykła tam postawiona i zamknięta) tylko nie wiem właśnie jak z tymi kablami jest.

To plan mojej kuchni (obok piekarnika będzie zabudowane 10 cm listwą - żeby lepszy dostąp był, a mikrofala w szafce )

http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,972142,2,9.html
http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,978315,2,1.html
http://fotoforum.gazeta.pl/3,0,978316,2,1.html

kisor
01-12-2007, 21:04
koleżance też pasowała kuchenka koło lodówki ale dowiedziała się że w takim usytuowaniu piekarnika automatycznie traci gwarancje na lodówkę i musieli przebudować instalacje gazową przestawić kuchenkę i inaczej zaaranżować kuchnie, więc dowedz się lepiej jak to jest z gwarancją lodówki jeżeli zależy ci na gwarancji

pozdr kasia

agamich5
03-12-2007, 13:12
dzięki - muszę dopytać

ARKA13/13
11-02-2008, 14:09
Taki układ - z różnych względów - by mi najbardziej pasował: żeby umieścić piekarnik obok lodówki, ale czy nie narażę się przypadkiem na dodatkowe zużycie prądu? Czy ktoś się na tym zna?

PavvelB
11-02-2008, 14:14
Było :)
http://forum.muratordom.pl/lodowka-obok-piekarnika,t116485.htm

kubaimycha
11-02-2008, 21:51
http://forum.muratordom.pl/piekarnik-obok-lodowki,t20540.htm?highlight=piekarnik%20lod%F3wce

PavvelB
12-02-2008, 17:17
Widzę że ja tez się powtórzyłem :oops: Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że tamten wątek był sprzed prawie czterech lat :)

Anna Broc
24-02-2008, 09:43
Na początku miało byc osobno ale kilka razy zmieniała sie koncepcja ustawienia bo ciagle cos nie pasowalo a jak zaczęlo pasowac to okazało sie ze
piekarnik i lodowka sa obok siebie. Piekarnik samsung - ten dwukomorowy oraz lodowka siemens z funkcja vita- fresh wszystko w obudowie . Sprzęt ze średniej pólki cenowej ale najnowszej generacji.
Może są jakies nowe dane że takie usytuowanie nie przeszkadza. :lol: Czytałam dyskusje i zdania są podzielone. w instrukcji monazu ne ma nic na temat aby nie staly obok siebie. na forum wypowiedzi byly za i przeciw.

Anna Broc
24-02-2008, 15:22
No, niestety, znalazłam w stercie załączonych papierow informacje , ABY NIE STAWIAC LODÓWKI OBOK pieca.

jlewenko
25-02-2008, 13:40
Ja oddzieliłem kuchenkę od lodówki za pomocą cargo o szerokości 200mm. Wystraczyło, a przy okazji mam mały blacik po lewej stronie bardzo przydatny...

Pozdrawiam

Andriu
26-02-2008, 08:35
a jeśli lodówka wolnostojąca będzie stała na podłodze ogrzewanej to też będzie zużywać więcej prądu, czy może lepiej zainstalować lodówke do zabudowy i od spodu okleić np. ekranem zagrzejnikowym. zmieniła mi sie koncepcja zabudowy kuchni i z tąd te dylematy. proszę o poradę

jaszczurka
26-02-2008, 13:47
a jeśli lodówka wolnostojąca będzie stała na podłodze ogrzewanej to też będzie zużywać więcej prądu, czy może lepiej zainstalować lodówke do zabudowy i od spodu okleić np. ekranem zagrzejnikowym. zmieniła mi sie koncepcja zabudowy kuchni i z tąd te dylematy. proszę o poradę

Nigdy nie robi sie ogrzewania pod zabudową.... takie miejsca sie omija-absolutnie!
Ja mam piekarnik samsunga obok lodowki whirpoola ,mam tam taki term ktory pokazuje czy temp jest ok,no i przy pieczeniu nie jest...:(
odradzam!!! cała zabudowa tak sie nagrzewa , ze pare razy przy pieczeniu miedzy piekarnik a lodowke wkładalam folie aluminiową zeby powietrze odbijało sie .Może to też dlatego że moj piekarnik ma dwa termoobiegi-po bokach i mocniej sie nagrzewa?Teraz juz wiem ze wystarczyłoby właśnie cargo nawet 25cm i juz by było ok

Andriu
26-02-2008, 14:21
też nie robiłem pod przewidywaną zabudową ale instalacje były robione dużo wcześniej a teraz przy projektowaniu kuchni najlepszym wyjściem jest właśnie wystawienie lodówki poza ciąg zabudowy meble miały iść w jednej lini a teraz będzie małe L

Cpt_Q
26-02-2008, 15:04
eee, bez przesady. Ileż w końcu ten piekarnik pracuje. Codziennie używacie po kilka godzin? Chyba jednak nie.

Anna Broc
26-02-2008, 15:58
Kapitanie, mam zamiar używac piekarnik mniej więcej co drugi dzien + - godzinę.
:lol: Z folia to dobry pomysł, będę odgradzac od lodówki. Muszę pogodzic się z takim układem bo już wszystko zamontowane.
:cry:

carringtontomas
26-02-2008, 16:17
Kapitanie, mam zamiar używac piekarnik mniej więcej co drugi dzien + - godzinę.
:lol: Z folia to dobry pomysł, będę odgradzac od lodówki. Muszę pogodzic się z takim układem bo już wszystko zamontowane.
:cry:

Jeśli taki układ byłby szkodliwy dla sprzętu to w instrukcjach byłaby o tym wzmianka, no i w salonach kuchennych nikt nie projektowałby w ten sposób - niestety pełno takich rozwiązań.

Cpt_Q
26-02-2008, 16:20
:lol: Z folia to dobry pomysł, będę odgradzac od lodówki. Muszę pogodzic się z takim układem bo już wszystko zamontowane.
:cry:

To zamiast samej folii daj termostop (folia alu na cienkim styropianie - zagrzejnikowa). Wtedy już w ogóle będziesz spać (piec) spokojnie :wink:

Anna Broc
26-02-2008, 17:10
Dziękuję :lol:

jaszczurka
02-03-2008, 19:20
ja nie mowie ze to koniec swiata, ale skoro ktos ma te szanse i uniknąc złych rozwiazan to niech korzysta z doswiadczen innych.

mazo
11-05-2009, 09:21
Wdaje się oczywiste, że to nienajlepszy pomysł, ale pomyślałam, że nie używa się piekarnika codziennie, więc może jednak...? :roll: Tak mi najbardziej pasuje, jeśli chodzi o wygląd i wygodę uzytkowania, ale może to zupełnie nie ma sensu?

SylwiaKrakow
11-05-2009, 09:39
Z tego co zauwazylam duzo osob ma obok siebie pekarnik i lodowke. ja tez tak bede miala

raffran
11-05-2009, 10:15
Moim skromnym zdaniem to jesli jest to piekarnik do zabudowy to nie ma problemu. Piekarnik sam w sobie jest odizolowany,do tego dochodzi jeszcze szafka w ktorej jest zamontowany, a wylot powietrza jest od jego frontu.

Judka
11-05-2009, 10:24
U mnie też tak będzie. Trochę się obawialam takiego rozwiązania, ale facet który będzie robił mi kuchnię, twierdzi, że będzie OK. Większość kuchni (no może nie większość, ale wiele) to dziś piekarnik + mikrofala w słupku a obok lodówka.

abigail
11-05-2009, 11:17
Znajoma zastanawiała się nad takim rozwiązaniem, ale nikt spośród znajomych nie miał w kuchni takiego układu. Zrobiłyśmy eksperyment: piekłam kolejno kilka rzeczy w moim piekarniku (w temp.200/220st) pzez ponad 2 godziny, po tym czasie sprawdziłam dotykowo bok szafki sąsiadującej z piekarnikiem - był ledwie ledwie ciepły. Myślę, że letnią porą każda szafka byłaby cieplejsza niż po tym pieczeniu. Szafka kuchenna Ikea, piekarnik -10letni zwykły Whirlpool do zabudowy. Konkludując, wydaje mi się, że nie ma się czego bać.

bioork
11-05-2009, 12:09
w salonie kuchennym nas uspokoili, że piekarniki do zabudowy mają specjalne systemy, które powodują, że obudowy nie nagrzewają się praktycznie w ogóle
to wymóg jesli sprzęt ma być w zabudowie
my też mamy lodówkę przy piekarniku i mikrofali.

mazo
11-05-2009, 13:37
To mnie uspokoiłyście (lub uspokoiliście :D ). Mój dom jeszcze nie powstał na papierze, ale musiałam wiedzieć, gdzie będzie piekarnik :lol: Dziękuję!

anja-bo
11-05-2009, 14:29
Ja też potwierdzam - szafka obok piekarnika w zabudowie nie nagrzewa się

cieszynianka
11-05-2009, 14:57
U nas z powodu niemożności innego ustawienia będzie piekarnik (w słupku) koło lodówki, ale będą oddzielone taką wąską szafką cargo :wink:

robertsz
11-05-2009, 16:41
Takie rozwiązanie jest spotykane i to dość często. Nie jest ono jednak bez wad.

Bez wdawania się w szczegóły techniczne - zmniejszenie odległości między urządzeniami elektrycznymi zwiększa ryzyko porażenia prądem po dotknięciu obu urządzeń.
Co więcej takiego rodzaju uszkodzenia mogą nie zostać wykryte zabezpieczenia różnicowo-prądowe, a prąd będzie można poczuć na sobie.

Jest jeszcze jedna wada.
Gromadzące się ciepłe powietrze diametralnie zmienia warunki pracy lodówki, niestety na gorsze. Zmniejsza się sprawność lodówki bo jej agregat ma większe problemy z oddawaniem ciepła na zewnątrz. Przekłada się to na dłuższą prace agregatu i jego mniejszą żywotność.

Pewnie można byłoby rozważać wzrost wilgotności, ale... to chyba nie ma tak dużego znaczenia.

mazo
11-05-2009, 19:00
Chyba mój mąż miał rację... A gdyby pomiędzy nimi dać 20 -cm słupek?

pabelo76
11-05-2009, 21:07
robertsz: Bez wdawania się w szczegóły techniczne: zwiekszanie urzadzen elektrycznych w kuchni zwieksza ryzyko porazenia pradem ;) Prawda objawona. Proponuje kuchnie weglowa i ziemianke.
Kazde urzadzenie elektryczne ma kazda metalowa czesc obudowy polaczona z PE, aby roznicowka niezadzialala a nas "popiescilo" musialby zajsc nastepujacy (niezbyt prawdopodobny) ciag zdarzen: na piekarniku i lodowce musialby ulec rozlaczeniu przewod PE, obudowa lodowki zwarla by sie z N a obudowa piekarnika z faza (albo na odwrot) a my bedac w gumiakach musimy sie dotknac do jednego i drugiego.
Z pradem nie na zartow, ale nie nalezy na sile szukac problemow, bardziej prawdopodobne jest to ze roznicowka nie zadziala bo sa one dosc zawodne.

I jeszcze jedno: powietrze ani za lodowka ani za piekarnikiem nie powinno sie gromadzic. Trzeba zrobic komin wentylacyjny (na dole kratke i u gory) Lodowka do zabudowy jest tak zaprojektowana zeby uwzglednic te inne warunki pracy i nie wplywa to na jej trwalosc (oczywiscie gdy nie gromadzi sie za nia powietrze ;)

robertsz
12-05-2009, 04:19
Z pradem nie na zartow, ale nie nalezy na sile szukac problemow, bardziej prawdopodobne jest to ze roznicowka nie zadziala bo sa one dosc zawodne.
Ująłeś sedno problemu - z prądem nie ma żartów. Wczoraj był jeden wątek pt. Śmierć w wannie (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3339856). Zapewne korzystali z tej nieszczęsnej pralki i instalacji przez kilka lat w pełnej nieświadomości. A jednak mało prawdopodobny zbieg okoliczności się wydarzył i śmierć ponieśli i On i Ona.
Instalacje są projektowane i użytkowane przez lata, możesz być nieświadomy że już od dawna twoja różnicówka to złom, punkt rozdziału PEN się upalił (częste zjawisko) i właściwie to tylko pozostała Ci opatrzność boża.
Nie jest to szukanie problemów na siłę, jest to normalna ocena ryzyka. Wybór należy do inwestora.

I jeszcze jedno: powietrze ani za lodowka ani za piekarnikiem nie powinno sie gromadzic. Trzeba zrobic komin wentylacyjny (na dole kratke i u gory) Lodowka do zabudowy jest tak zaprojektowana zeby uwzglednic te inne warunki pracy i nie wplywa to na jej trwalosc (oczywiscie gdy nie gromadzi sie za nia powietrze ;)
Pytanie dotyczyło potencjalnych problemów przy takiej współpracy. Nie mówiąc o tym autorka pomyśli że jest to jedyne super rozwiązanie. Teraz autorka wie przynajmniej na co ma zwrócić uwage przy zamawianiu zabudowy.

chapeau1234
14-08-2009, 10:29
Witam,czy ktoś się orientuje, czy może być takie ustawienie (lodówka obok kuchenki gazowej), wydaje mi sie, że to w niczym nie przeszkadza, ale jeżeli komuś o takim ustawieniu mówię to wszyscy się dziwią. Będę wdzięczna jeżeli ktoś potwierdzi, że tak na pewno może być.
Agnieszka

bofff
14-08-2009, 10:32
jesli bedziesz korzystac z kuchenki to odradzam, sopro gotuje i blat po obu stronach jest niezbedny do stawiania produktow, garnkow itp. poza tym lokiec i skrajne palniki przy kuchni to cieżko uzyc np patelni - nie obrocisz...

jaksie
14-08-2009, 10:36
Niepraktyczne, ale chyba dozwolone, bo czesto się widzi takie rozwiązanie.

anja-bo
14-08-2009, 10:50
Ja mam między lodówką a kuchenką szafkę z blatem sze. 40cm i jest ok.

chapeau1234
14-08-2009, 12:18
Mądra uwaga o patelni i rączce, mam tak, że pomiedzy lodówka a kuchenką mam 20 cm luzu, mysla zrobic 10 odstępu z jednej i 10 z drugiej, ale może dam w całości 20 cm pomiędzy, zawsze to coś.

majalu
14-08-2009, 15:35
w obecnej kuchni mamy 25cm do lodówki, odległość konieczna, zeby miec jako taki dostęp do palników, żeby odłożyc jakąś łyżkę czy coś

Renia
14-08-2009, 16:01
jeżeli komuś o takim ustawieniu mówię to wszyscy się dziwią. Będę wdzięczna jeżeli ktoś potwierdzi, że tak na pewno może być.
Agnieszka
nie dziwie sie, że sie dziwią :)
chyba nie ma żadnych przepisów na kolejność sprzętów w kuchni.
Ale ergonomicznie to to nie jest.
Podobno powinno być tak:
lodówka - blat - zlew - blat - kuchenka - blat
Wtedy jak wyjmujesz cos z lodówki to stawiasz na blacie obok, możesz pracowac na blacie, umyc w zlewie, przenieść na kuchenke w garnku ....

A tak jak chcesz miec teraz, to musisz ominac kuchenkę, żeby coś z lodówki połozyc na blacie, np. wedline, masło do kanapek na sniadanie ....
W życiu bym tak nie zrobiła !

joliska
14-08-2009, 16:52
A ja mam tak, jak pisze Autorka wątku. Od prawej: lodówka (we wnęce) - blat-płyta-blat-blat-zlewozmywak-blat. Kuchnia jest zabudowana w L, stąd wpisałam dwa blaty obok siebie. I wygodnie mi z tym :)

oola
14-08-2009, 20:35
projektanci mebli powiedzieli mi ze powinna być przynajmniej 20cm przerwa miedzy kuchenka-płyta a lodówka z racji wysokich/niskich temperatur oraz mozliwościa postawienia na palnikach większych garnków czy jak wspominano patelni

SemperSolus
15-08-2009, 09:18
Jeżeli ustawisz lodówkę tuż, przy płycie to nie radzę reklamować głośności pracy.

Wszyscy producenci lodówek zalecają minimalną odległość 20cm od elementów grzejących, a zalecana to około 50-60cm.

Jeżeli już koniecznie chcesz ustawić lodówkę obok kuchenki to trzeba pomyśleć o dobrej macie termoizolacyjnej pomiędzy lodówką, a piekarnikiem, choć to załatwi tylko część problemu :/, bo palniki i tak będą ogrzewały ściankę chłodziarki... Chyba, że płyta będzie indukcyjna wówczas odizolować tylko piekarnik matą...

marb2002
06-07-2010, 13:32
Mam w kuchni zmywarkę w zabudowie. Niestety tak się składa, że zabudowa kończy się właśnie na zmywarce. Zaraz obok stoi lodówka wolnostojąca. Nie może stać w innym miejscu.
Między zmywarką i lodówką jest tylko płyta kończąca zabudowę szafek i ok 1-2 cm wolnej przestrzeni.
Czy można jakoś odizolować te 2 urządzenia, żeby ciepło ze zmywarki nie wpływało na pracę lodówki.
Myślałem o płycie styropianowej albo takim ekranie za grzejniki. Może ktoś zna lepszy sposób?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Martinezio
06-07-2010, 14:30
Hmm... A jakiej klasy masz lodówkę? Ja u siebie mam tak samo rozwiązaną zabudowę i tak samo kończy się tylko płytą meblową. Do tej pory nie zauważyłem negatywnego wpływu zmyrawki na lodówkę. Oba urządzenia mam w najwyższych klasach energetycznych (lodówka w A+, a zmywara w AAA).

Na upartego możesz wcisnąć między płytę a lodówkę jakiś ekran aluminiowo-styropianowy, ale IMO urządzenia te nie powinny się gryźć - lodówka przecież posiada własną izolację termiczną wystarczającą do poprawnej pracy.

misiakulka
30-07-2010, 19:18
czy możliwe jest umieszczenie w słupkach sąsiadujących w zabudowie piekarnika i lodówki, a jeszce zamrażarki pod piekarnikiem? mam pewnę wątpliwości, a jutro jadę na rozmowę z projektowaczem kuchni.

78mysz
30-07-2010, 20:47
czy możliwe jest umieszczenie w słupkach sąsiadujących w zabudowie piekarnika i lodówki, a jeszce zamrażarki pod piekarnikiem? mam pewnę wątpliwości, a jutro jadę na rozmowę z projektowaczem kuchni.
ja tak mam i działa. Zostawiłam tylko troszkę więcej luzu z tyłu mebli na wentylację

misiakulka
30-07-2010, 21:58
od tyłu miejsca jest z 15 cm, więc chyba starczy, no i kratki wentylacyjne będą. ale najważniejsze że u Kogoś działa!
dzięki!

tosia125
03-08-2010, 07:22
teraz są takie piekarniki, że nie nagrzewają wcale przestrzeni obok, trzeba tylko zachować odpowiednie odległości i miejsce na wentylację zostawić zgodnie z tym co wymagają i będzie ok

maciacho
06-12-2010, 12:59
Witam,
Ja mam z jednej strony lodówkę przy ściance a z boku stoi piekarnik na wysokości 1m. Moja lodówka jest stara whirlpool i normalnie tragedia muszę ją wyrzucić bo nie wiem co się dzieje ale pełno wody w niej jest cały czas i wydaję mi się że to od piekarnika może być ale nie koniecznie poneiważ piekarnik wyrzuca powietrze na zew. nad drzwiami i z tyłu nie mam mowy o gorącym powietrzu. Kupie druga lodówkę to się przekonam bo przestawiać nie bede bo "samochodu" za 20k sie nie wyrzuca.

Nadulka
06-12-2010, 14:40
Ja tak mam i nic się nie dzieje.
Mieszkam prawie dwa lata.
W mieszkaniu też tak miałam ,a mieszkałam tam 14 lat i nic się nie działo.
Więc można:)

KamillaDeMon
06-12-2010, 15:14
Jak dobrze mieć to forum, u mnie ciężko by było z innym ustawieniem niż lodówka i piekarnik obok siebie- więc cieszę się, że nie ma z tym problemów:)
Fajnie Was mieć :D

wiadro601
13-05-2012, 09:52
Witam odwiedzających, sluchajcie mam maly problemik, robie wstepny projekt mebli kuchennych a pomieszczenie kuchni jest bardzo małe. Najdogodniejszym rozwiazaniem rozplanowania urzadzen AGD byłoby ustawienie lodówki 160cm obok kuchenki z piekarnikiem i palnikami gazowymi. Przeglądałem juz sporo forum i różne sa opinie, ja bym byl skłonny ustawic te dwa urzadzenia koło siebie i oddzielic jakas mata ochronna .Czekam na wasze opinie.

Limonka78
13-05-2012, 21:43
Ja obok lodówki wolno stojącej mam w słupku piekarnik i jest OK.

wiadro601
14-05-2012, 19:57
Tez mi sie wydaje ze nie bedzie to bardzo konfiktowe ulozenie.pozdrawiam dzieki za odpiwiedz ale czekam na inne opinie

homecactus
14-05-2012, 21:00
co do piekarnika nie miałbym wątpliwości, ale kuchnia z palnikami gazowymi - moim zdaniem powinna być zachowana odpowiednia odległość bo nie ma wątpliwości że obudowa lodówki będzie sie nagrzewać.
pzdr

Adam Rodacki
18-05-2012, 08:18
Zgadzam się z powyższym, u mnie tak niestety było przez jakiś czas, żę lodówka stała zaraz obok kuchenki gazowej, i działy się z tą lodówką naprawdę dziwne rzeczy. Nie polecam takiego układu

KajetanKajtek
23-05-2012, 10:22
ja mam piekarnik tuż przy lodówce, ale zabudowany wiec moze taka opcja?

wiadro601
23-05-2012, 11:56
wiekszy problem to chyba palniki gazowe a nie piekarnik.