PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wykonać murek - donice



hmepg
25-08-2014, 08:32
Witam,
Chcę zrobić betonowy murek/donicę o długości 20m wysokości 0,5m ponad poziom terenu oraz szerokości około 12-14cm.
Przykład murka w pliku.
Mój plan to:
- wykonać mały fundament wysokości 25cm, zagłębiony 25 cm poniżej terenu
- wymurować ściankę z bloczków M-6, ale postawionych w pionie, tak aby szerokość muru wynosiła 12-14 cm. Co jakiś czas wsadzić pręt w spoinę pomiędzy bloczki.
- otynkować
- od wewnątrz wyłożyć jakąś folią, tak aby wilgoć nie przedostawała się na zewnątrz i nie wychodziły wykwity na tynku.
- wsypać ziemie

Czy konieczne jest jakieś odprowadzenie wody z tej donicy

hmepg
25-08-2014, 10:47
Bardziej szczegółowo 276432

Balto
25-08-2014, 22:02
Przy okazji: jak dla mnie to troszkę za płytko jest to zrobione. Murek będzie pracował i spora szansa, że pękał. Dawniej, jak chciano płytko położyć fundamenty to była specjalna ich konstrukcja zależna od wysokości i tak dalej...

hmepg
25-08-2014, 22:54
Teoretycznie powinno się zejść poniżej strefy przemarzania czyli u mnie 80cm. Nie chciałbym jednak, aby to był przerost formy nad treścią. Ława będzie zbrojona 4fi 12 + strzemiona fi6 co 250. W murku, w jedynej środkowej spoinie, również wsadzę pręty. Gdyby nie było to tynkowane to bym się nie bał, ale właśnie chodzi o ten tynk - czy nie będzie pękał. Przy zastosowaniu izolacji obwodowej murku z plastpapy (folia wg mnie się nie sprawdzi bo jest za cieńka i szybko się rozłoży) nie ma mowy o wykwitach na tynku.
To ile proponujecie zejść poniżej terenu?

rafalo.
18-05-2015, 12:33
Witam ja też robię takie murki ale na tarasie i będą z obu stron, ale też nie jestem pewny jak z odwodnieniem, majster radzi mi żeby wstawić jakąś rurkę do odprowadzania wody.

317498

maciek_sz
21-03-2016, 10:52
Witam,
Chcę zrobić betonowy murek/donicę o długości 20m wysokości 0,5m ponad poziom terenu oraz szerokości około 12-14cm.


Temat stary, ale odgrzebię bo zamierzam zrobić bardzo podobną konstrukcję.

@hmepg jak się udało? jaki głęboki fundament zrobiłeś? Zadbałeś o odwodnienie wewnątrz donicy?

hmepg
06-04-2016, 13:27
No ja jeszcze nie zrobiłem tego murku :) Minęły dwa lata a tu kicha.
Teraz zaczynam go wykonywać. Zmieniłem trochę koncepcję. Nie będę robił bunkra bo to bez sensu. Wykopałem na 40 cm dziurę w ziemi, Tam wrzucę cały gruz jaki mi został po budowie i wszystko zaleję betonem. I to będzie moja ława. Na tym muruje z bloczków betonowych murek. O odwodnienie nie dbam, bo od dołu mam połączenie z gruntem rodzimym - to jest bardziej murek oporowy niż donica.
A Ty maciek_sz zrobiłeś już swój? Jak tak to pisz :)

Markon33
06-04-2016, 20:12
Ja w tamtym roku murowałem żonie murek na kwiaty z kostki betonowej jaka nam została .. wyszło mi cłakiem nieźle

maxb
06-04-2016, 20:38
Teoretycznie powinno się zejść poniżej strefy przemarzania czyli u mnie 80cm. Nie chciałbym jednak, aby to był przerost formy nad treścią. Ława będzie zbrojona 4fi 12 + strzemiona fi6 co 250. Praktycznie też tak się powinno robić. Chyba że masz szczęście i pod spodem nie ma gruntów wysadzinowych. W przeciwnym wypadku masz prawie pewne, że prędzej czy później efekty mroźnej zimy będzie widać.

hmepg
06-04-2016, 21:13
No właśnie. Jak masz grunty wysadzinowe. Od ostatniego wpisu zmieniłem trochę koncepcję. Wykopałem jamę na -0,5m ppt, na spód leci 15-20cm piachu. Na wszystko gruz i zalewany rzadkim betonem, które spenetruje wszystkie luki, dziury, zagłębienie w gruzie. Nie mam niestety betoniarki więc będę mieszał w taczce , dlatego betonowanie będzie bardzo rozwleczone w czasie. . Ława fundamentowa wysokości około 20-25cm. Na to izolacja, bloczki i tynk. Zastanawiam się jednak nad przerwami dylatacyjnymi. Taka konstrukcja to już murek oporowy więc dylatacje powinny być co 5m, no ale zobaczymy.

hmepg
08-04-2016, 18:01
Oczywiście, trzeba pamiętać, żeby obsypać ściankę donicy piaskiem, żeby ją dodatkowo zabezpieczyć przed wodą z gruntu.

Faron55
11-04-2016, 14:13
Ja nawet nie robiłem az takie podmurówki ale jest dobrze wszystko trzyma sie już trzeci rok