PDA

Zobacz pełną wersję : proszę o opinię - więźba dachowa



forester2504
25-08-2014, 10:38
276424

Witam, proszę o poradę odnośnie więźby dachowej. W wersji finalnej, po adaptacji projektu i konsultacji z kierownikiem budowy , moja więźba wygląda jak na rysunku powyżej. Dach o rozpiętości 8.4 m, długości 11 m, nachylenie około 40 stopni, pokrycie dachówką ceramiczną (40 kg/m2), rozstaw krokwi 90 cm. Mam wątpliwości związane z brakiem słupów podpierających płatwie pośrednie w projekcie. Zdaniem KB jest ok, a nawet lepiej bo po co dodatkowo obciążać strop (teriva). Proszę o opinie, najlepiej wynikające z praktyki, za wszelkie rady typu zwróć się do projektanta i KB z góry dziękuję, bo tę drogę już wyczerpałem. Może ktoś ma/miał podobny projekt? pozdrawiam

dabc*
25-08-2014, 11:33
Moim skromnym zdaniem masz bardzo dobrze zaprojektowaną więzbe,i jeżeli architekt i kierbud mówią że ok. to ok.

forester2504
25-08-2014, 15:22
Moim skromnym zdaniem masz bardzo dobrze zaprojektowaną więzbe,i jeżeli architekt i kierbud mówią że ok. to ok.

dzięki za opinie, zajmujesz się zawodowo dachami? Wykonywałeś coś podobnego? Kierownik i projektant to też ludzie - bywają omylni...

dabc*
25-08-2014, 16:04
Jestem Cieślą wykonałem dziesiątki podobnych dachów.Twój jest tak prosty że ciężko się pomylić,chociaż rozbierałem podobną więżbe,ale to była wina psełdofachowca.

zabudowlany
25-08-2014, 16:24
Jeśli Cię stać na materiały to zainwestuj w jakość np. kup drewno klasy C40, a zamiast się martwić przeczytaj poniższy pdf:

http://www.kunow.pl/upload/specremiza.pdf

Konstrukcje więźb dachowych (płatwiowo-kleszczowe) stosowane są głównie na dachach do 12 m. Przy większych rozpiętościach sugeruje się wiązary kratowe lub konstrukcje metalowe.

APZ
25-08-2014, 17:00
Mam podobny przeliczony pod dachówkę nie mamy żadnego słupka podpierającego. Co więcej te płatwie w dachu krokrwiowo- jętkowym występują po to aby zrobić okap

forester2504
25-08-2014, 20:08
Mam podobny przeliczony pod dachówkę nie mamy żadnego słupka podpierającego. Co więcej te płatwie w dachu krokrwiowo- jętkowym występują po to aby zrobić okap

mam też okap nad schodami zewnętrznymi, tam krokwie mają długość około 8.5 m, ale podparte są na końcach na dodatkowej belce położonej na słupach,

jakiego gatunku drewno macie na więźbę? Mój wykonawca zaproponował, że może zamówić więźbę w górach z drewna świerkowego i jodłowego

młotek
25-08-2014, 20:10
Więźba dachowa krokwiowo jętkowa ze ścianą kolankową musi tworzyć właściwie zaprojektowany układ jako całość . To znaczy konstrukcja drewniana dachu wraz z właściwie zaprojektowaną ścianką kolankową żelbetową. Albo dawniej drewniana ścianka kolankowa. Bardzo ważne jest też : właściwe średnice i rozmieszczenie kotew do murłat itd.
A tutaj pokazałeś tylko część konstrukcji dachu. Aby to ocenić musisz pokazać całość. Było już wiele postów o rozjeżdżających się murłatach.

forester2504
25-08-2014, 20:19
murłaty zakotwione do wieńca żelbetowego znajdującego się na ściance kolankowej, wieniec połączony ze stropem słupami żelbetowymi (12 szt co około 1.6m), połączenie poprzez wystawione pręty z niższego wieńca podczas zalewania stropu

forester2504
25-08-2014, 20:21
kotwy fi 16 rozmieszczone w wieńcu co około 1.5 m

Hanss
26-08-2014, 22:31
trochę szeroko te kotwy, standardowo się robi co 1m., ja w projekcie mam co 85cm., a mam zrobione co 75cm:)

bls
27-08-2014, 06:30
Przy średnicy kotwy fi 16 jest to całkiem możliwe. Wszystko zależy od obciążeń ;)

Arturjn
27-08-2014, 15:40
Moim skromnym zdaniem masz bardzo dobrze zaprojektowaną więzbe,i jeżeli architekt i kierbud mówią że ok. to ok.

U mnie było tak jak u Ciebie. Nie miałem tylko płatwi, ponieważ nie mam okapu. U mnie tylko szły 2 tężniki 10x10. Mój kierownik i tak powiedział że to przesada, ale wykonawca z kolei odparł że i tak zrobi zgodnie z planem, czyli tężniki zostały:bye:

forester2504
27-08-2014, 20:36
trochę szeroko te kotwy, standardowo się robi co 1m., ja w projekcie mam co 85cm., a mam zrobione co 75cm:)



chyba faktycznie zastosuję rozstaw co 1m...

w którym miejscu wieńca leży u was murłata? Ja mam od wewnętrznej strony, czy nie powinna być ułożona w osi wieńca?

dabc*
28-08-2014, 11:55
[QUOTE=forester2504;65, czy nie powinna być ułożona w osi wieńca?[/QUOTE]

Tak książkowo. Zewnętrzny kant murłaty powinien być w osi muru . I tego się trzymaj.