PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na poddaszu - legary.



setox
26-08-2014, 20:59
Witam,

mam do położenia podłogę na poddaszu na legarach na legary będzie kładziona płyta OSB 22mm. Naszły mnie

pewna wątpliwości, czy legary powinno się kłaść tylko w wzdłuż dłuższej ściany z odpowiednim odstępem tak

jak mówi większość publikacji w internecie. Tj. tak jak na zdjęciu:

http://images32.fotosik.pl/444/7adfda19bb7f30edmed.jpg


Czy też zbudować dodatkową obwolutę z kątówek wokół wewnętrznych ścian i do nich mocować legary także wzdłuż

dłuższej ściany z odpowiednim odstępem? Tj. tak jak na zdjęciu:
http://i59.tinypic.com/65xr94.png
Czy te rozwiązanie ma w ogóle sens?

Parkiet
26-08-2014, 21:18
Przy takim rozstawie legarów, zakładam 40 cm i płycie OSB gr. 22 mm, nie ma potrzeby stosowania "obwoluty" jak to określiłeś. Pozdrawiam.

setox
26-08-2014, 21:23
Legar będzie 8x4, płyta OSB rozstaw odpowiedni do płyty 80-100cm - jeszcze nie ustalone do końca. Co w tej sytuacji? Oraz jak nazwać tą "obwolutę" fachowo.

Parkiet
26-08-2014, 21:47
Przy rozstawie 80 - 100 cm (dużo) powinna być opaska, Pozdrawiam.

setox
26-08-2014, 21:59
Myślisz że za duży rozstaw?

Pewnie zrobię z opaską, tak mi się wydawało solidniej ;)

Parkiet
26-08-2014, 22:11
Myślisz że za duży rozstaw?

Pewnie zrobię z opaską, tak mi się wydawało solidniej ;)
Tak, daj co 60 cm lub koło tej wielkości aby szerokość czy długość płyty była krotnością rozstawu w osiach. Pozdrawiam.

setox
26-08-2014, 22:15
Tak, daj co 60 cm lub koło tej wielkości aby szerokość czy długość płyty była krotnością rozstawu w osiach. Pozdrawiam.

W przeróżnych mądrych bądź nie artykułach było powiedziane że 80-100cm przy 22mm może być. Lecz bardziej sensowna wydaje się Twoja odpowiedź, muszę przemyśleć jeszcze temat dokładnie. Przy 60cm nadal stosować opaskę czy można sobie odpuścić?

Parkiet
27-08-2014, 07:56
Przy rozstawie 60 cm opaska usztywni brzegi podłogi.

Zwróć uwagę, że na prezentowanym przez Ciebie zdjęciu rozstaw legarów jest wielkości około 40 cm ( porównując do kratek na ścianie).
Pozdrawiam.

setox
27-08-2014, 08:03
Przy rozstawie 60 cm opaska usztywni brzegi podłogi.

Zwróć uwagę, że na prezentowanym przez Ciebie zdjęciu rozstaw legarów jest wielkości około 40 cm ( porównując do kratek na ścianie).
Pozdrawiam.

Zdjęcie jest tylko pokazowe w rzeczywistości jeszcze nie zaczołem, jestem na etapie planowania :) Myślę że zrobię 60 cm odstępu, 1 cm od ścian odstępu a na to OSB 22mm (bo 25 raczej nie ma sensu) oraz odpuszczę sobie opaskę.

Parkiet
27-08-2014, 08:17
Powodzenia.

setox
27-08-2014, 09:38
Powodzenia.

Dzięki :)

jarekkur
27-08-2014, 12:38
Zdjęcie jest tylko pokazowe w rzeczywistości jeszcze nie zaczołem, jestem na etapie planowania :) Myślę że zrobię 60 cm odstępu, 1 cm od ścian odstępu a na to OSB 22mm (bo 25 raczej nie ma sensu) oraz odpuszczę sobie opaskę.

absolutnie wystarczy odległość 60cm. Pamiętaj, że łączenia płyt OSB od czoła muszą znajdować się na legarach. Będziesz musiał dodać legary pod te łączenia.
Aby podłoga była cicha należy unikać kontaktu drewna z drewnem poprzez np. stosowanie kleju elastycznego (PU 1K). Na legary przykleić 3mm piankę samoprzylepną szerokości legara. Unikniesz ten sposób skrzypienia podłogi. Przed klejeniem okładziny podłogowej płyty należy przeszlifować. Usuwasz (wosk) w ten sposób impregnację z płyty, która ma właściwości antyadhezyjne.

setox
31-08-2014, 18:21
absolutnie wystarczy odległość 60cm. Pamiętaj, że łączenia płyt OSB od czoła muszą znajdować się na legarach. Będziesz musiał dodać legary pod te łączenia.
Aby podłoga była cicha należy unikać kontaktu drewna z drewnem poprzez np. stosowanie kleju elastycznego (PU 1K). Na legary przykleić 3mm piankę samoprzylepną szerokości legara. Unikniesz ten sposób skrzypienia podłogi. Przed klejeniem okładziny podłogowej płyty należy przeszlifować. Usuwasz (wosk) w ten sposób impregnację z płyty, która ma właściwości antyadhezyjne.

Więc zacząłem już pracę, podłoże krzywe strasznie, poziomowania co nie miara i ciut ciut - samemu robiąc to nabiegam się co nie miara, ale powoli idzie do przodu :). Pytanie mam kolejne a w gruncie rzeczy dwa pytania, czy można usztywnić konstrukcje poziomującą np. betonem B20 żeby podczas instalacji płyt OSB nie poruszyły się a co gorsza o zgrozo przewróciły? Jaki jest w miarę tani i w miarę dobry klej elastyczny?

setox
02-09-2014, 11:32
Więc zacząłem już pracę, podłoże krzywe strasznie, poziomowania co nie miara i ciut ciut - samemu robiąc to nabiegam się co nie miara, ale powoli idzie do przodu :). Pytanie mam kolejne a w gruncie rzeczy dwa pytania, czy można usztywnić konstrukcje poziomującą np. betonem B20 żeby podczas instalacji płyt OSB nie poruszyły się a co gorsza o zgrozo przewróciły? Jaki jest w miarę tani i w miarę dobry klej elastyczny?

Podbijam temat z tytułu tego iż jestem coraz bliższy instalacji płyt OSB :cool: