PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie szpilek a odległość od krawędzi



Ifarrg
02-09-2014, 22:12
Krótko. Poniżej zamieszczam rysunek mojego dachu.

https://lh6.googleusercontent.com/-udTK9rEfIgQ/VARppqFGMyI/AAAAAAAAAWY/rHuz7hShtGU/w958-h718-no/dach.png

Mam zakotwione szpilki na ten niższy dach w odległości około 28-30 cm od brzegu stropu. Czy jest to prawidłowe? Czy murłata nie powinna być posadowiona na ścianie, a szpilki w wieńcu??? Czy spotkał się ktoś z Was z takich posadowieniem szpilek?

andrzej belka
07-09-2014, 07:28
bedzie problem. krokwie nie przejdą nad stropem.

Ifarrg
07-09-2014, 22:39
bedzie problem. krokwie nie przejdą nad stropem.

NIe rozumiem... Jak to nie przejdą nad stropem?

Andrzej Wilhelmi
13-09-2014, 18:13
Tak jak wspomniał Andrzej trzeba będzie skuwać brzeg stropu no chyba że dach bardzo wypłaszczony. Narysuj sobie w skali 1:1 np. murłata 14x14 cm zamocowana w osi szpilek, zamek w krokwi 4 cm i kąt nachylenia połaci. Np. przy kącie 45* spód krokwi znajdzie się 17 cm od osi szpilek czyli trzeba będzie podciąć krokwie 12 cm czyli wciąć się w głąb krokwi na 9 cm. Pozdrawiam.

andrzej belka
20-09-2014, 21:00
robilem kiedys ten dach i jesli dobrze pamietam w projekcie jest bład odn szpilek, nachylenie chyba 30 st., moze sie myle ale chyba murlata ma w tym przypadku 14 na 20 na sztorc.

Ifarrg
25-09-2014, 22:12
Cieśle rozwiązali to w ten sposób, że pod murłatę podłożyli kilka kawałków drewna, żeby murłata była wyżej i krokwie również. A szpilki dalej od brzegu podobno dlatego, żeby można w ogóle ten daszek tam zrobić, bo gdyby była na brzegu murłata, to nie byłoby do czego przymocować krokwi.

W moim przypadku nie było w ogóle rysunków szczegółowych, bo nie kupowałem projektu z biura, tyko robiłem na wzór. I architekci nie rozrysowali tego, a na ten daszek dali krokwie 14 na 14 i cieśla sam musiał sobie pomierzyć odległości szpilek... Daszek nachylenie 33 st.

Andrzej Wilhelmi
25-09-2014, 23:06
Coś kręcisz. Jak cieśla miał sam ustalić położenie szpilek to źle ustalił. Jak miał sam ustalić przekrój murłaty to źle ustalił. Jak podłożył pode murłatę punktowo czyli tylko przy śrubach to źle zrobił a jak tak zrobił to należy podbić murłatę betonem. Pozdrawiam.

Ifarrg
26-09-2014, 08:29
Ja pierdziu, oczywiście, że kręcę... Opisałem daszek nad wykuszem z drugiej strony...

Ten dach jest zrobiony normalnie z murłatą posadowioną na całej powierzchni, ale szpilki są tak, jak na zdjęciach. Jest to zrobione tak dlatego, że po wyliczeniu kąta 30 st gdyby murłata była na krawędzi, to góra dachu wchodziłaby w okna... Oryginał projektu nie ma dachu nad stropem, a projektanci, którzy robili projekt nie zrobili dokładnie rysunków ... Murłata 14/14 taka jak na górze - sam taką domówiłem, bo w zestawieniu drewna tez o tym szczególe zapomnieli.

Beton na krawędzi stropu został podkuty żeby krokwie miały wymagany spadek. Nie mam zdjęć w tej chwili, zeby to pokazać. Ale w sumie nie ma co za bardzo.

PS. A może ktoś zerknąć na TEN (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230660-Pro%C5%9Bba-o-ocene-dachu-nad-wykuszem) daszek? Bo to o tym pisałem post wcześniej...