PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie pod?ogowe.



19-04-2001, 08:21
Planując budowę domu rozważam zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu. Widziałem takie rozwiązanie u znajomych mieszkających w Niemczech. Eksploatują oni swój dom od 5 lat i są bardzo zadowoleni z ogrzewania podłogowego. W Polsce uzyskałem wręcz odmienne opinie na temat ogrzewania podłogowego. Nie spotkałem jeszcze "fachowca", który pozytywnie wypowiedział by się na ten temat. Wszyscy twierdzą, że ogrzewanie podłogowe może być stosowane tylko w pokoju dziennym i sanitariatach, a nie jest zalecane do sypialni, ponadto twierdzi się, że ogrzewanie podlogowe potęguje choroby układu krążenia (żylaki) powoduje zmeczenia nóg itp. Kto ma rację ? Czy faktycznie istnieja przeciwwskazania do zastosowania ogrzewania podłogowego w całym domu ?

Krzysztof

szczypior
20-04-2001, 14:25
Mieszkam w domu z ogrzewaniem podłogowym. Jest to świetna sprawa.

Istnieje wiele mitów na temat tego sposobu "grzania". Osobiście nie zauważyłem kłębów kurzu, nie bolą mnie nogi itp. Co do bezwładności płyty grzewczej: do betonu jakim zalewałem rury dodawany był specjalny plastyfikator (lepszy i dużo droższy jest JASTRYCH). Płyta szybko się nagrzewa i stosunkowo szybko stygnie. Jak temperatura na zewnątrz nagle wzrośnie w środku zimy to z powodu bezwładności nie muszę otwierać okien. Poza tym podłoga ciepła jest tylko wtedy gdy na dworze jest poniżej -10 st. kiedy jest cieplej jest ona ledwo letnia. Po prostu nie wieje od niej chłodem. W sypialniach mam normalne grzejniki. Gdybym teraz budował dom to bym zaryzykował. Nikt przecież nie powiedział, że cala powierzchnia pomieszczenia ma być orurowana. Można wydzielić strefy, które nie będą ogrzewane. Jest to wszystko do wyliczenia. Jeśli chodzi o spanie w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym to głównym problemem jest rozkład temperatur. W takich rozwiązaniach jest ona najwyższa przy posadzce.

Salon Muratora
13-06-2001, 15:41
Ogrzewanie podłogowe zapewnia bardzo korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli jest poprawnie zaprojektowane i wykonane, nie powoduje żadnych dolegliwości zdrowotnych. Podłoga wyposażona w ogrzewanie podłogowe jest szczególnym typem grzejnika, który prawie w całości oddaje ciepło przez promieniowanie. Unoszenie kurzu przez prądy jest znikome. Rozkład temperatury w pionie, w pomieszczeniu
z grzejnikiem podłogowym jest optymalny dla człowieka, bo najbardziej zbliżony do fizjologicznego: na wysokości głowy temperatura wynosi około 19°C, natomiast tuż nad podłogą około 21°C. Zaleca się, by temperatura podłogi w pomieszczeniach takich jak salon czy kuchnia nie przekraczała 29°C, zaś w łazienkach 34°C.
Jeśli chodzi o sypialnie, nie poleca się tego typu ogrzewania ze względu na większą bezwładność w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania, oraz z powodu usytuowania głowy podczas snu w ciepłej strefie. Dość istotne jest również to, że znaczną powierzchnię sypialni zajmuje łóżko, co powoduje niepotrzebne straty ciepła. Nie wskazane jest stosowanie ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach o dużej ilości mebli, powoduje to bowiem niepotrzebne straty ciepła na ich ogrzanie, oraz w domach słabo izolowanych. Ten typ ogrzewania zalecany jest do domów dobrze ocieplonych, ponieważ temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka.