PDA

Zobacz pełną wersję : szyby w oknach



Zbigniew Zalewski
28-11-2001, 10:22
Szanowni Państwo
Ostatnio - zupełnie przypadkiem gościł w moim domu kolega, który posiadał ze sobą elektroniczne urządzenie do sprawdzania rodzajów pakietów szybowych zamontowanych w danym oknie. Urządzenie - odpowiednią diodą - pokazywało czy pakiet jest np. float+float, czy też termofloat+float. Z ciekawości sprawdziłem pakiety w moich oknach i urządzenie pokazało... float+float, podczas gdy ja 4 lata temu słono dpołaciłe (dosyć renomowanej firmie) za pakiety termofloat+float. Pytanie moje do Państwa użtykowników i do ekspertów z redakcji Muratora brzmi: czy zetknęliście się Państwo z jakąś instytucją czy laboratorium, w którym można byłoby przeprowadzić taką analizę szyby, która dałaby100% odpowiedź na pytanie: czy dana szyba to float czy też termofloat. Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi.

RAN
25-12-2001, 23:00
Istnieją przyrządy do określania współczynnika przenikania ("U") przez przegrody nieszcęśliwie zwane ciepłomierzami. Można za pomocą nich ustalić wsp. U nie tylko szyby, ale ściany, czy stropu. Ich działanie polega na tym, że przyrząd dokonuje obliczeń współczynnika przy wykorzystaniu wzoru z PN z rzeczywistych danych:
-temperatyry wewnętrznej
-temperatury wewnętrznej
-ilości ciepła jakie przepłynęło przez przegrodę w jednostce czasu

PAFKA
27-12-2001, 19:35
Gdzie to sprawdzić to niestety nie wiem,ale mam inne doświadczenie.
właściciel b poważnej firmy zapewnił mnie że szyby 1.1 muszą mieć
dwa zaworki(to widać między szybami) do wymiany powietrza w gaz.
W przeciwnym wypadku są co najwyrzej 1.4

budowlaniec
28-12-2001, 08:04
"Zaworki" lub inne elementy wskazujące na obecność gazu mogą być wstawione, ale czy jest to szyba z gazem i współczynnikiem K=1,1?

PAFKA
28-12-2001, 09:47
może i tak być
chodzi mi o to ze firmy proponują 1.1 a na pierwszy rzut oka jest coś nie tak

RAN
28-12-2001, 19:15
Pierwszym sprawdzianem jes napis na metalowej ramie szyby. Tam jest podany wsp. k (lub wg nowej normy wsp. U). Natępnie należy sprawdzić, czy między szybami nie ma zanieczyszceń, czy zaparoowania. Takie elemrnty dyskwalifikują szybę. Sprawdzenie współczynnika przenikania ciepła przez sazybę, bez odpowiednich przyrządów jest niemożliwe, ale jeżeli okoliczności wskazują na to, że dostawca okien jest oszustem, jest taka mozliwość aby mu to udowodnić.

budowlaniec
28-12-2001, 19:43
Wiekszość producentów okien w swoich produktach montuje szyby przygotowywane przez producentów trudniących się wyłącznie produkcją szyb zespolonych. Szyby od tych dużych wytwórców są raczej pewne. Warto zatem dowiedzieć się przy zamawianiu okien o dostawcę szyb.

RAN
28-12-2001, 19:59
Zwróć uwagę BUDOWLANIEC, że producenci produkują szyby o różnych współczynnikach U, i sam fakt, że mam szybę od solidnego producenta nie gwarantuje, że szyba ta ma właściwy współczynnik U. Poza tym wada syby może być nie zawiniona przez producenta (np. gdy nieszcelność szyby powstała w czasie transportu)).

budowlaniec
28-12-2001, 20:23
Nie użyłem określenia "szyby pewne" tylko "raczej pewne". Owszem zdarzają się pomyłki najlepszym. Odnośnie rozszczelnienia szyby na skutek transportu - mało prawdopodobne. Rozszczelnienie transportowe to po prostu jej uszczerbienie lub wykruszenie, a takiej szyby producent okien nie powinien przyjmować od wytwórcy, ponieważ na 85% ta szyba pęknie jak nie przy szkleniu to po jakimś czasie już w oknie. Rozszczelnienie może również nastąpić w trakcie jej przygotowywania do transportu w wytwórni kiedy masa spajjąca szyby w pakiet jest jeszcze miękka.
A tak na marginesie to najlepiej nie ufać nikomu, ani producentowi okien, ani producentowi szyb i po montażu okien w ciszy własnego domu rozszklić okna, przejrzeć szyby, sprawdzić czy jest gaz i utwierdzić się w przekonaniu, że wszystko jest ok. He! He! He!

RAN
28-12-2001, 20:47
Gadzam się w 100%. Ale mówimy już o przypadku, kiedy wykonawca jest OK. Miałe na myśli przypadki kiedy wykonawca wstawia szyby jakie ma opod ręką, a gdy ktoś pyta co wstawił, oświadcza, że o wsp. U=1,1, cop wcale nie jest prawdą. W takim przypadku naj łatwiej sprawdzić napisy.

adamper
02-09-2009, 20:26
Zamówiłem okno z 3 szybami (z 2 komorami między szybami z agronem).
Jak sprawdzić liczbę szyb w oknie?
Jak sprawdzić czy w komorach jest argon?

zbigmor
21-10-2009, 14:19
Zamówiłem okno z 3 szybami (z 2 komorami między szybami z agronem).
Jak sprawdzić liczbę szyb w oknie?

Policzyć.


Jak sprawdzić czy w komorach jest argon?


Wywiercić dziórkę, złapać gaz i przesłać do analizy.



Sorry, ale to pierwsze pytanie mnie powaliło na deski. Weź latarkę i policz ile razy promienie się załamują. Skąd takie pytania ludzie biorą?
Drugie to żart. Nie znam sposobu jak sprawdzić jaki gaz jest w komorze.

adamper
24-10-2009, 09:15
Sorry, ale to pierwsze pytanie mnie powaliło na deski. Weź latarkę i policz ile razy promienie się załamują. Skąd takie pytania ludzie biorą?
Drugie to żart. Nie znam sposobu jak sprawdzić jaki gaz jest w komorze.
Próbowałem wcześniej z latarką i wskaźnikiem laserowym. Efekt Brak załamań niezależnie od kątu.
Skąd takie odpowiedzi ludzie biorą?

zbigmor
26-10-2009, 07:05
Sorry, ale to pierwsze pytanie mnie powaliło na deski. Weź latarkę i policz ile razy promienie się załamują. Skąd takie pytania ludzie biorą?
Drugie to żart. Nie znam sposobu jak sprawdzić jaki gaz jest w komorze.
Próbowałem wcześniej z latarką i wskaźnikiem laserowym. Efekt Brak załamań niezależnie od kątu.
Skąd takie odpowiedzi ludzie biorą?


Z fizyki, z fizyki...
Po prostu nie masz szyb. U mnie zgodnie z teorią fizyki światło się pięknie załamuje (lub odbija w zalezności od kąta) przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego. Żeby tak nie było to musiałbyś nie mieć szyb (lub żyć w ośrodku szklanym, wodnym lub innym jednorodnym).