PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrać? Panasonic SDC czy Viessmann 200-S?



marcin.sto1
07-09-2014, 00:01
Witam i proszę o pomoc osoby orientujące się dobrze w tym temacie:


Miesiąc temu dostałem ofertę na pompę P-W Panasonic SDC (inverter) od pewnej firmy ze Szczecina która montuje tego bardzo dużo w polsce.
Jednak hydraulik który montuje mi ogrzewanie zaproponował spotkanie z przedstawicielem Viessmana i na drugi dzień dostałem od niego wycene w podobnej kwocie na pompę ww firmy. Pytanie co teraz wybrać?

Oferta na Panasonica model grzewczo-chłodzący inverter

Pompa P-W SDC moc grzewcza Q=7kW A7/W35 COP-4,46 moc 7kW+grzałki 3kW A-7/W35 COP 2,68 moc 5,1kW+grzałki 3 kW

Pompa (jedn zew+wew) 14000 netto
Materiały (złączki, śrubunki, itp) 670 neto
Stojak do pompy 200 netto
Montaż, podłączenie, próba szczelności 1500netto

Brutto 17679

Dodatkowo
Zasobnik Ermet 250 z grzałką 2kW dwupłaszczyznowy 1650netto
Zawór trójdrogowy Honeyweel 380 netto
Materiały instalacyjne 750 netto
Zbiornik buforowy 80l z grzałką 3 kW,pompa obiegowa , Wilo Yanos, śrubunki itp 1370 netto
Montaż zasobnika, itp 800 zł netto

Razem Brutto 5346zł

Całość pompa+zasobnik+robocizna ok. 23.000zł za pompę 7kW

Identyczna oferta jak wyżej dla pompy Panas.SDC 9kW z zsobnikiem i robocizną ok.25.000zł



Oferta na Viessmana:


Pompa P-W Vitocal AWB-AC 201.B07 model grzewczo-chłodzący inverter

Moc cieplna 5 A 7/W35 8.0kW COP 4,26
A 2/W35 5,6kW COP 3,24

Pompa (jednwew+zew ) 18291zł
Zestaw montażu 3216zł
Ogrzewanie do wanny kondensatu 405zł
Witotrol 200A 453zł
Czujnik temp 368zł

Razem brutto 27961

Dodatkowo
Zasobnik galmet maxi 300l ok. 3000
Zawory bezp, naczynie przeponowe 320
rury,kształtki ok 400


Hydraulik powiedział ze po jego negocjacjach z Viessmanem ostateczna oferta i cena jaką zapłacę za to wszystko to 24500zł na gotowo, tzn pompa,zasobnik i montaż. (ciekawe czy ze wszystkimi dodatkami viessmana czy coś obetną z oferty?)

Mam raczej do niego zaufanie bo to równy chłop.




Teraz najważniejsze pytania :
1) Co wybrać?
Viessmana o którym słyszałem i czytałem różne, nie całkiem pochlebne w temacie pomp P-W opinie, jednak montaż przez serwisanta i pełen serwis 24h/ dobę, co nie powiem, w czasie awarii i -15 jednak przekonuje

2) Czy ofertę firmy ze Szczecina odległej odemnie 250km z serwisem w ciągu 2 dni?
3)Ceny bardzo podobne. Która pompa lepsza? Cy Viessman nie jest trochę przereklamowany jeśli chodzi o P-W?
4)Czy tak naprawdę to obie oferty bardzo porównywalne?

Mój dom to ok 100m2 pow.uz., na całości podlogówka, dość dobrze ocieplony (podłoga 15,ściany20styro)okna trzyszybowe, went. grawitacyjna, PC będzie jedynym źródłem ciepła.
Pracuję w delegacji, jestem tylko w weekendy i awaryjność+serwis mają dla mnie dość duże znaczenie.

_olo_
07-09-2014, 07:16
Przelicz sobie czy ci aby dla 100m domu dobrze ocieplonego nie wystarczy pompa 5 lub nawet 3kW, np z nowej serii 3,2kW Panasonic z COP 5.0, wersja bez chłodzenia na alledrogo 12kzł z vat 8%.
6-7kW to z wyliczeń wystarcza do mojego domu z 15cm styropianu 160m2.

lukasza
07-09-2014, 10:56
Przelicz sobie czy ci aby dla 100m domu dobrze ocieplonego nie wystarczy pompa 5 lub nawet 3kW, np z nowej serii 3,2kW Panasonic z COP 5.0, wersja bez chłodzenia na alledrogo 12kzł z vat 8%.
6-7kW to z wyliczeń wystarcza do mojego domu z 15cm styropianu 160m2.

weź ty chłopie zamilcz i nie doradzaj,
z tego co pamiętam tydzień temu nie wiedziałeś jeszcze co to mieszacz;
15cm (hu.. wie czego i gdzie, co z resztą) - 160m2 i PC PW 6kW,
a do domu 100m2 proponujesz nawet 3,2kW nie wiedząc nic o domu;
potem ludzie płaczą na PC PW, że grzeje tylko do 0 stopni.

_olo_
07-09-2014, 11:04
weź ty chłopie zamilcz i nie doradzaj,
z tego co pamiętam tydzień temu nie wiedziałeś jeszcze co to mieszacz;
15cm (hu.. wie czego i gdzie, co z resztą) - 160m2 i PC PW 6kW,
a do domu 100m2 proponujesz nawet 3,2kW nie wiedząc nic o domu;
potem ludzie płaczą na PC PW, że grzeje tylko do 0 stopni.

Uspokój się, napisałem, żeby sobie kolega przeliczył, naucz się czytać. Ludzie tu mają do domów 280m2 9kw i im rzekomo wystarcza to i na 100m2 może wystarczyć połowę tej mocy, czyż nie ?

gdynia@
08-09-2014, 11:45
Marcin, ten Viessmann jest słabszy od Panasa. Patrz na wydajność przy niższych temperaturach...

Arturo72
08-09-2014, 12:31
Dokładnie,panas przy -7 ma ponad 5kW a wiesiek przy tej temp.bedzie miał ok.3kW a gdzie tam -15 ?
Sądzę,że przy -15 ten domek będzie potrzebował ok.3kW także pod tym względem panas jest lepszy.
Druga sprawa to przy -15 panas 7 kW będzie chodził 24h i teraz kwestia czy ci to nie przeszkadza czy chcesz grzać tylko w II raryfie,jeśli tak to 9kW.

To nie są podobne oferty,jedynie kosztowo,wiesiek musiałby być o numer większy żeby były to pompy o jednakowych parametrach.

malux20
08-09-2014, 13:01
akurat przy powietrznych zbyt duża pompa nie jest wielkim problemem

map78
08-09-2014, 17:15
1) Co wybrać?
Viessmana o którym słyszałem i czytałem różne, nie całkiem pochlebne w temacie pomp P-W opinie, jednak montaż przez serwisanta i pełen serwis 24h/ dobę, co nie powiem, w czasie awarii i -15 jednak przekonuje

2) Czy ofertę firmy ze Szczecina odległej odemnie 250km z serwisem w ciągu 2 dni?
3)Ceny bardzo podobne. Która pompa lepsza? Cy Viessman nie jest trochę przereklamowany jeśli chodzi o P-W?
4)Czy tak naprawdę to obie oferty bardzo porównywalne?

Ja bym zdecydowanie brał Panasa, z tymże niekoniecznie od tej firmy i na pewno nie w tej cenie;)
Tą pompkę z lepszym zasobnikiem CWU możesz spokojnie kupić i zainstalować poniżej 20tys. Jak znam życie to "firma ze Szczecina" w standardzie daje Ci niepotrzebny bufor za 1500zł i wiele innych niepotrzebnych i drogich dupereli. Poszukaj przedstawiciela Panasa w swojej okolicy, lub każdego innego instalatora, który podejmie się montażu wybranej przez Ciebie pompy.
Jeśli mnie pamięć geograficzna nie myli to Kruszwica leży w okolicach j. Gopło, a w tej lokalizacji mieszka (o ile dobrze pamiętam) mój przedmówca malux20 - proponuje się zgadać i doradzić u źródła ile takowa instalacja kosztuje:)
A Viessman owszem jest przereklamowany, ale nie w kontekście pomp P-W, bo te zawsze robił słabe;)

_olo_
08-09-2014, 19:23
Dokładnie,panas przy -7 ma ponad 5kW a wiesiek przy tej temp.bedzie miał ok.3kW a gdzie tam -15 ?
Sądzę,że przy -15 ten domek będzie potrzebował ok.3kW .

... i wtedy teoretycznie wystarczy Panas 3,2kW z nowej serii który ma 3,2kW nawet w -15st, a w temperaturze +7 COP nawet do 5,0.
O ile - jak już wspomniałem - policzysz dokładnie zapotrzebowanie na energię i to 3kW się potwierdzi, co do tego to mam lekkie wątpliwości. Zaoszczędzisz na samej pompie nieco, jedyny minus jaki mi przychodzi do głowy to dłuższe ogrzewanie CWU w wysokich temperaturach.

marcin.sto1
08-09-2014, 22:02
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Coraz bardziej jestem przekonany do tego Panasonica, nie upieram się jakoś przy firmie ze Szczecina. Jesli uda mi się coś znaleźć bliżej to bardzo mnie to ucieszy, zwłaszcza w niższej cenie. Pozostaje jeszcze dobór mocy i znalezienie instalatora który to podłączy.
Skłaniałbym się ku tej 9, chcę mieć dwie taryfy. Czy na pewno bufor 50-80l jest zbędny? Sprzedawcy twierdzą że ze względu na małą pojemność wodną podłogówki ma to zapobiegać zbyt częstym włączeniom i wył. pompy (???)

mkm silesia
08-09-2014, 22:17
Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Coraz bardziej jestem przekonany do tego Panasonica, nie upieram się jakoś przy firmie ze Szczecina. Jesli uda mi się coś znaleźć bliżej to bardzo mnie to ucieszy, zwłaszcza w niższej cenie. Pozostaje jeszcze dobór mocy i znalezienie instalatora który to podłączy.
Skłaniałbym się ku tej 9, chcę mieć dwie taryfy. Czy na pewno bufor 50-80l jest zbędny? Sprzedawcy twierdzą że ze względu na małą pojemność wodną podłogówki ma to zapobiegać zbyt częstym włączeniom i wył. pompy (???)

Zapytaj renomowanego producenta pomp Atlantic / Fujitsu tam bufor (mały) jest wbudowany i masz go czy chcesz czy nie

marcin.sto1
09-09-2014, 08:39
Zapytaj renomowanego producenta pomp Atlantic / Fujitsu tam bufor (mały) jest wbudowany i masz go czy chcesz czy nie


Więc jak to jest z tym buforem, powinien być czy to zbędny wydatek i naciąganie klienta?
Brak bufora przy podłogówce nie skróci trwałości pompy przez zbyt częste cykle wł/wył?

lukasza
09-09-2014, 08:59
Więc jak to jest z tym buforem, powinien być czy to zbędny wydatek i naciąganie klienta?
Brak bufora przy podłogówce nie skróci trwałości pompy przez zbyt częste cykle wł/wył?


1. w pierwszej kolejności olej rozważania o buforze a zrób OZC bo dobieranie pompki na samym forum to jak ....szkoda pisać... propozycje od 3,2kW do 9kW!!!
Bo PC PW przewymiarować można, ale z głową. Tak średnio to u Ciebie wychodzi mi już 7kW jako przewymiarowane, ale to TYLKO po OZC możesz powiedzieć. Daj te 300 zł i wróć do tematu.

2. Będzie OZC będzie znane obciążenie cieplne to poszukasz pompki i dopiero pomyślisz co z buforem.

map78
09-09-2014, 09:09
Więc jak to jest z tym buforem, powinien być czy to zbędny wydatek i naciąganie klienta?
Brak bufora przy podłogówce nie skróci trwałości pompy przez zbyt częste cykle wł/wył?

Silesia jest INSTALATOREM i wielkim zwolennikiem buforów, ponieważ na nich zarabia i pozbywa się ewentualnych problemów z przepływami, niskim powrotem, itp. Więc jakiej odpowiedzi od niego się spodziewasz?;)
Pytaj użytkowników, którzy bufor mieli i wyrzucili, lub takich którzy nie mają i jakoś żyją;)
Bufor, sprzęgło w wielu przypadkach jest konieczne, ale nie w instalacji typu pompa i 100% podłogówki. Podłogówka jest już wystarczającym buforem i przy prawidłowo dobranej pompie nie ma prawa taktować:no:
W Twoim przypadku na instalacji bufora zyskasz: mniejsze lub zerowe użycie grzałki podczas defrostów - na czym zyskasz około 10zł rocznie, a stracisz: około 1500zł na instalację bufora jednorazowo + ok 10zł rocznie na obsługę dodatkowej obiegówki (pod warunkiem, że będzie to obiegówka klasy A). Ja tu osobiście sensu nie widzę, ale może ktoś inny Ci coś mądrzejszego jeszcze podpowie.

P.S. Jeśli chodzi o mały bufor w Atlanticu, o którym pisze Ci Silesia to jest to zbiorniczek (o ile mnie pamięć nie myli) rzędu 20-30l służący właśnie do obsługi defrostów i nie wymagający dodatkowej pompy obiegowej jak to jest w przypadku bufora zewnętrznego.

_olo_
09-09-2014, 12:58
Tak średnio to u Ciebie wychodzi mi już 7kW jako przewymiarowane, ale to TYLKO po OZC możesz powiedzieć. Daj te 300 zł i wróć do tematu.


Doprawdy ? A podobno autor wątku nie podał danych, to skąd ci cokolwiek wychodzi ? I jaka pompa, jaki model 7kW będzie przewymiarowana, bo są o różnych charakterystykach moc/temp. Jedna 7kW może będzie przewymiarowana, innej zabraknie.

marcin.sto1
09-09-2014, 20:22
1. w pierwszej kolejności olej rozważania o buforze a zrób OZC bo dobieranie pompki na samym forum to jak ....szkoda pisać... propozycje od 3,2kW do 9kW!!!
Bo PC PW przewymiarować można, ale z głową. Tak średnio to u Ciebie wychodzi mi już 7kW jako przewymiarowane, ale to TYLKO po OZC możesz powiedzieć. Daj te 300 zł i wróć do tematu.

2. Będzie OZC będzie znane obciążenie cieplne to poszukasz pompki i dopiero pomyślisz co z buforem.


Dzięki, tak właśnie chcę zrobić, później wybór pompki, coraz bardziej jestem przekonany że to nie będzie firma V.
Kto na forum może wykonać OZC?

Zigobar
09-09-2014, 21:40
Kto na forum może wykonać OZC?
asolt

Arturo72
14-09-2014, 01:16
asolt
Spokojnie można takie wyliczenia zrobić samodzielnie,bez płacenia asoltowi
asolt robi te wyliczenia na ogólnie dostępnych programach czyli na :
http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-demonstracyjne (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.sankom.net%2Fdo-pobrania%2Fprogramy-demonstracyjne)
Bez problemu można samemu to wyliczyć bez płacenia,demo styknie dla jednego domu.

fotohobby
14-09-2014, 10:17
Można, ale istnieje ryzyko popełnienia błędu, który moźe powodować niedowymiarowanie pompy (czyli chłód w mrozy) albo niepotrzebne przewymiarowanie (czyli wydanie większej kwoty pieniędzy)
Lepej te 300zł zaplacic fachowcowi, tym bardziej, że poziom zgodnosci jest u asolta duży.
Wieli uzytkowników tego forum pisało, że pieniadze przeznaczone na OZC to najlepiej wydane srodki na budowie ;)

asolt
14-09-2014, 16:23
Spokojnie można takie wyliczenia zrobić samodzielnie,bez płacenia asoltowi
asolt robi te wyliczenia na ogólnie dostępnych programach czyli na :
http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-demonstracyjne (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.sankom.net%2Fdo-pobrania%2Fprogramy-demonstracyjne)
Bez problemu można samemu to wyliczyć bez płacenia,demo styknie dla jednego domu.

Asolt nie robi tych obliczen na programach demo, a na wersji pro czyli komercyjnej, moze lepiej zapytac niz klamac na forum.

marcin_open
21-01-2016, 11:02
Co sądzicie na temat pompy ciepła viessmann vitocal 300-G lub podobne z zasobnikiem zintegrowanym np. Dom powierzchnia 166m2 - grzewcza.

flisiu
21-01-2016, 11:17
viesmann robipompy zeby udowdnic ze one nie dzialaja :)

Pratchawiec
21-01-2016, 12:21
Spokojnie można takie wyliczenia zrobić samodzielnie,bez płacenia asoltowi
asolt robi te wyliczenia na ogólnie dostępnych programach czyli na :
http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-demonstracyjne (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpl.sankom.net%2Fdo-pobrania%2Fprogramy-demonstracyjne)
Bez problemu można samemu to wyliczyć bez płacenia,demo styknie dla jednego domu.

Witam

OZC można wykonać samemu, bez użycia komputera i programu. Wystarczy projekt, kalkulator i... trochę wiedzy, nawet zdobytej na tym forum.
Kilka godzin liczenia, zwłaszcza przy prostej bryle budynku, a takie w tej chwili dominują.
Sam w ten sposób robiłem u siebie, w tym obliczenia dla podłogówki.
Architekci, w ramach wykonywanego dla nas projektu zlecili wykonanie OZC profesjonalnej firmie. Wykonane przez nich obliczenia nie odbiegały od tego co sam wyliczyłem. Powtarzam, przy użyciu rzutów projektu i kalkulatora.
Dla kogoś nieobeznananego chociażby z demonstratorem programu SANKOM, uczenie się jego obsługi zajmie więcej czasu niż wykonanie samodzielnych obliczeń.

Pozdrawiam

Pratchawiec

fachman19
23-01-2016, 17:16
Do doboru mocy PC ( lub innego urządzenia) wystarczy policzyć przenikanie ciepła przez dach (strop) , ściany , okna ,podłogę i dodać wentylacją .

AdrianEH
25-01-2016, 19:03
viesmann robipompy zeby udowdnic ze one nie dzialaja :)

Możesz rozwinąć?