PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt WM+ reku pomoc w rozłożeniu instalacji



MatixL
08-09-2014, 12:02
Postanowiłem wentylować nowy domek mechanicznie. Jednostka wentylacyjna w planach max 350m3/h. Proszę osoby bardziej zaznajomione z tematem ode mnie o wypowiedź na temat rozlokowania punktów wentylacyjnych.
Piwnica
Nawiew
1 Pom gospodarcze ( siłownia )

Wyciąg
1 Pom gospodarcze / pralnia lub coś innego

dodatkowo w kotłowni będzie wentylacja mechaniczna wymagana przez piec C.O.
garaż bez wentylacji

278738

Parter
Nawiew:
1 salon
1 jadalnia
1 pokój
1 gabinet

Wyciąg:
1 spiżarnia
1 kuchnia
1 łazienka

278739

Poddasze
Nawiew
1 sypialnia
1 sypialnia
1 sypialnia

Wyciąg
1 łazienka
1 garderoba
1 korytarz
278740

Dom w trakcie budowy - wyciągam ściany piwnicy. Proszę o weryfikację moich planów związanych z punktami nawiewnymi oraz o sugestie rozłożenia kanałów wentylacyjnych.
Planuję technologię PE_FLEX ( w pokojach punkty na rurze o średnicy 75mm). Chciałbym już na etapie zalewania stropów zostawić przepusty na rury głowne żeby później nie kuć w żelbecie.

Tomasz Brzęczkowski
08-09-2014, 12:34
Wyciąg w spiżarni? - wszystko zgnije. Spiżarnia to czyste i chłodne pomieszczenie. Nic lub nawiew!
Nie robi się anemostatów w korytarzu. "Odbierze" on wentylację łazienki. Jest przed łazienką i ma mniejsze opory, gdy łazienka ma zamknięte drzwi.

MatixL
08-09-2014, 13:50
Ok. Poprawiłem

co ciekawe wyciąg w spiżarni zasugerowała firma która robiła mi wycenę całej instalacji z montażem, tak samo wyciąg na korytarzu przed łazienką. Też zadałem pytanie czy nie osłabi to wyciągu w łazience ale twardo twierdzili że będzie ok.
( spiżarnia gównie na garnki, patelnie itp, czasami będą tam ziemniaki itp)

po poprawce wygląda tak:
278766278767278768

co myslisz o tym żeby usunięty wyciąg z korytarzu na parterze przenieść do wiatrołapu ?

Tomasz Brzęczkowski
08-09-2014, 14:21
co ciekawe wyciąg w spiżarni zasugerowała firma która robiła mi wycenę całej instalacji z montażem, tak samo wyciąg na korytarzu przed łazienką. Ale ta firma znana jest z braku podstawowej wiedzy o wentylacji. Ta firma nawet potrafi zrobić domową wentylację na blaszanych kanałach.

Tomasz Brzęczkowski
08-09-2014, 14:28
No i teraz jest OK.
Do centrali około 400m3/h są skrzynki 160mm/8 x 75
Jest 8 nawiewów i 5 wywiewów ( czyli 3 będą podwójne)
Tak jak radzi zehnder 278773
150m kanału wystarczy, przy najlepszej centrali i 400m3/h 10500brutto 23%

perm
08-09-2014, 16:35
Ok. Poprawiłem

co ciekawe wyciąg w spiżarni zasugerowała firma która robiła mi wycenę całej instalacji z montażem, tak samo wyciąg na korytarzu przed łazienką. Też zadałem pytanie czy nie osłabi to wyciągu w łazience ale twardo twierdzili że będzie ok.
( spiżarnia gównie na garnki, patelnie itp, czasami będą tam ziemniaki itp)

po poprawce wygląda tak:
278766278767278768

co myslisz o tym żeby usunięty wyciąg z korytarzu na parterze przenieść do wiatrołapu ?Co ty człowieku robisz? Masz projekt za który firma bierze odpowiedzialność a ty słuchasz jakiegoś dziwaka. On ma tak poszatkowaną wiedzę, że równie dobrze może zaszkodzić jak pomóc. Zapytaj jakiegoś fachowca. Nawiew w spiżarni spowoduje, że wszystkie te zapachy z ziemniaków, ogórków i podobne będziesz miał w domu.

MatixL
09-09-2014, 06:05
w spiżarni jak już to planowałem wyciąg ale i tak przykręcony na minimum. Wydaje mi się że bez jakiegokolwiek wentylowania tego pomieszczenia po kilku latach mogę mieć tam wilgoć na ścianach. Spiżarnia to tylko nazwa, będą tam trzymane głównie garnki, patelnie, soki i jakieś puszki. Nic co mogłoby wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Tomasz Brzęczkowski
09-09-2014, 07:12
w spiżarni jak już to planowałem wyciąg ale i tak przykręcony na minimum. Wydaje mi się że bez jakiegokolwiek wentylowania tego pomieszczenia po kilku latach mogę mieć tam wilgoć na ścianach. Spiżarnia to tylko nazwa, będą tam trzymane głównie garnki, patelnie, soki i jakieś puszki. Nic co mogłoby wydzielać nieprzyjemne zapachy.
Wyciąg w spiżarni faktycznie zagwarantuje wilgoć. Ciepłe i z dużą ilością wody powietrze będzie schładzane w spiżarni i zostawi tam część wody. Wentylacja jest dla ludzi, jeżeli Pan nie planuje przetrzymywać tam (np. za karę) kogoś, to lepiej nie robić anemostatów.

MatixL
09-09-2014, 10:34
mam jeszcze pytanie o umieszczenie czerpni i wyrzutu. Czy można to zrobić na dole przepustem w ścianie piwnicy czy raczej preferowane jest umieszczenie czerpni w ścianie szczytowej ?
rekuperator planuję umieścić w piwnicy i dlatego najwygodniej byłoby mi zaciągać powietrze jak najbliżej , ale czy to aby poprawnie mieć czerpnię kilkanaście cm nad poziomem gruntu ?
czy lepiej zostawić 4 przepusty główne w stropie - 1 x nawiew, 1 x wywiew, 1 x czerpnia i 1 x wyrzut ? i wtedy polecieć rurami dużych średnic też przez strop betonowy nad parterem i dalej przez drewniany nad poddaszem i umieścić czerpnię i wyrzut po przeciwległych stronach na ścianach szczytowych ?

Tomasz Brzęczkowski
09-09-2014, 11:02
Wyrzutnia pionowo na dachu (jak przy WG). Czerpnia może być nisko (nawet bardzo dobrze) tylko chodzi o to, by pies nie sikał czy intruz nie wiedział, by coś nie wpuścić.
Wyrzutnia pionowa wspomaga wentylatory, a przy mrozach zapewnia niewielką wentylację, przy braku zasilania.

MatixL
10-09-2014, 07:59
A jak sprawa się ma przy montażu w kuchni dodatkowego wyciągu w postaci okapu np o wydajności na 2 biegu 400m3/h ?
czy w przypadku posiadania WM okapy ustawia się jako pochłaniacze w obiegu zamkniętym ( wyrzut powietrza z powrotem do kuchni po przejściu przez filtr węglowy) czy można ustawić go jako wyciąg z wyrzutem na zewnątrz i np otworzyć okno ?
przy wyciągu okapu np 400m3/h wytworzy się podciśnienie i co dalej... otwierać za każdym razem okno ?
wiadomo że okapy lepiej działają jako wyciąg niż pochłaniacz i tak też chciałbym zamontować swój .

Tomasz Brzęczkowski
10-09-2014, 08:17
Podciśnienia wyczuwalnego nie będzie. Przecież są kanały nawiewowe. Po prostu 400m3/h więcej nimi wejdzie. Pochłaniacz to straszny syf .

MatixL
17-09-2014, 17:19
jak jest z wbudowaną nagrzewnicą w rekuperatorze? Czy ona załącza się za każdym razem gdy temperatura na dworze spada poniżej określonej wartości ? godzina pracy 1kw to 60 groszy - co w przypadku zimy i -15 przez tydzień ? czy ta nagrzewnica będzie działać cały czas? Jak w przypadku nie posiadania takiej nagrzewnicy - jest duży dyskomfort ? Koszty elektrycznego dogrzewania powietrza przez całą zimę mijają się z celem. Widziałem nagrzewnice przepływowe montowane na wylocie za rekuperatorem i zasilane z pieca co - czy ktoś widział takie rozwiązanie ?

Tomasz Brzęczkowski
17-09-2014, 20:43
jak jest z wbudowaną nagrzewnicą w rekuperatorze? Czy ona załącza się za każdym razem gdy temperatura na dworze spada poniżej określonej wartości ? godzina pracy 1kw to 60 groszy - co w przypadku zimy i -15 przez tydzień ? czy ta nagrzewnica będzie działać cały czas? Jak w przypadku nie posiadania takiej nagrzewnicy - jest duży dyskomfort ? Koszty elektrycznego dogrzewania powietrza przez całą zimę mijają się z celem. ?
Nagrzewnica załącza się niezmiernie rzadko przy bardzo dużych mrozach. A ogrzewanie prądem już dawno jest najtańsze, nie ma co się więc przejmować.
Jako ciekawostkę dodam, ze reku w 1990 roku wprowadzono po to by nie robić centralnego a wtedy 1kWh = 1m3 gazu dziś to 0.2m3 ,

Widziałem nagrzewnice przepływowe montowane na wylocie za rekuperatorem i zasilane z pieca co - czy ktoś widział takie rozwiązanie Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem czy chłodzeniem . Powietrze ciepłe nie "zejdzie" w dół i nie mamy sterowania.
Poza tym 130m3/h to nagrzewnica by musiała mieć 0.5kW

klaudiusz_x
18-09-2014, 23:26
Forum obcina zdjęcia.
Jednak z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie masz wentylacji garażu.
To raczej nie przejdzie.
Z tego co się orientowałem, garaż musi mieć wentylację.
Kwestia jej wykonania. Może być grawitacyjnie (wielkość kratki i pionu zależy od tego czy go ogrzewasz, czy nie).
Można to rozwiązać (kiedy brak wm lub wg) za pomocą wentylatorów w ścianach lub drzwiach.
O czegóły pytaj fachowców.

tomekwa
19-09-2014, 08:14
Garaż najczęściej robi się w. grawitacyjną.

MatixL
19-09-2014, 13:31
w garażu planowałem zostawić przepust w ściance z bloczków fundamentowych i tam wstawić wentylator wywiewny ( w większości czasu wyłączony)
rezygnuje w ogóle z kominów wentylacyjnych poza kanałem w kominie od pieca ( piec na paliwo stałe więc musi być grawitacyjna)
do tego komina chciałem podłączyć jeszcze najmniejsze pomieszczenie w piwnicy

MatixL
22-09-2014, 13:58
czy na forum jest jakaś ekipa montująca WM na terenie warmińsko-mazurskiego ?

Tomasz Brzęczkowski
22-09-2014, 17:47
czy na forum jest jakaś ekipa montująca WM na terenie warmińsko-mazurskiego ?
A dlaczego Pan sam nie chce tych klocków złożyć? Montaż to jeden dzień, a koszy minimum 5000

MatixL
23-09-2014, 06:48
nigdy tego nie robiłem nie wiem czy podołam tak żeby przynajmniej minimalne wymagania co do instalacji były spełnione.
czy przy pe-flex izoluje się tylko doloty główne duzych średnic reszta goła pod jastrychem ?
jest gdzieś jakiś przewodnik mówiący np o tym jakiej średnicy przepusty w stropie muszę zostawić na anemostaty ?

Tomasz Brzęczkowski
23-09-2014, 07:16
nigdy tego nie robiłem nie wiem czy podołam tak żeby przynajmniej minimalne wymagania co do instalacji były spełnione.
czy przy pe-flex izoluje się tylko doloty główne duzych średnic reszta goła pod jastrychem ?
jest gdzieś jakiś przewodnik mówiący np o tym jakiej średnicy przepusty w stropie muszę zostawić na anemostaty ?W 1989 też tego nigdy nie robiłem, mało tego, nikt tego nie robił. Nie było kanałów skrzynek central, internetu. 281267 skrzynki nawiewne i wywiewne
281269 skrzynki główne 281270 i przewód...281271 z "białym" do wentylacji ze "srebrnym" do klimatyzacji.
Składa się tnie się i składa 281272

MatixL
22-10-2014, 10:23
zrodziło się pytanie jak zamontować wywiew z okapu w kuchni.

koncepcja jest przebić się zaraz przy ścianie w górę, na poddaszu obudować karton gipsem a później puścić w skosie aż do wyrzutni na ścianie szczytowej ( czerwona kreska).
druga opcja to rura wychodząca w dachu kominkiem wentylacyjnym ( niebieska kreska) 285737

jakie są wasze doświadczenia ? co będzie lepsze? efektywna będzie rura pionowa w dach ale jak potem z obróbką itp?

/ dom z WM + reku , w kuchni poza okapem będzie wyciąg wm - podczas pracy okapu będziemy rozszczelniać okno w kuchni.

marcin.sto1
23-10-2014, 21:38
Grzecznościowo przyłącze się do tematu:
Ile musiałbym kasiorki przygotować na WM (+reku-musi być czy obejdzie się bez?) ze średniej półki dla małego domku parterowego ok100m2?
Dół -salon z kuchnią, łazienka,wc, dwa nieduże pokoje
Góra-pokój ok 20m i mała łazienka
Część poddasza nieużytkowa więc nie ma problemu z miejscem i rozprowadzeniem przewodów.
Myślę że mógłbym to rozprowadzić/podłączyć we własnym zakresie

Czy może przy tak małym domku nie ma to w ogóle sensu i odpuścić sobie?
Ogrzewanie powietrzną PC

Tomasz Brzęczkowski
23-10-2014, 22:40
Grzecznościowo przyłącze się do tematu:
Ile musiałbym kasiorki przygotować na WM (+reku-musi być czy obejdzie się bez?) ze średniej półki dla małego domku parterowego ok100m2?
Dół -salon z kuchnią, łazienka,wc, dwa nieduże pokoje
Góra-pokój ok 20m i mała łazienka
Część poddasza nieużytkowa więc nie ma problemu z miejscem i rozprowadzeniem przewodów.
Myślę że mógłbym to rozprowadzić/podłączyć we własnym zakresie.



Czy może przy tak małym domku nie ma to w ogóle sensu i odpuścić sobie?
Ogrzewanie powietrzną PC

Dolna półka to 2700zł
Średnia 6000zł
Górna 10000zł cena brutto

marcin.sto1
24-10-2014, 19:46
Dziękuję za odpowiedź.

PS
Wysłałem widomość na priv

Greg_81
31-10-2014, 11:14
Przyłącze się do wątku co by nowego nie zakładać,poniżej wklejam wstępnie rozrysowaną WM z odzyskiem gdyż mam kilka pytań
-czy jest prawidłowo rozprowadzona
- czy wysokość pomieszczeń 2,70 jest wystarczająca przy założeniu schowania przewodów w suficie podwieszanym przynajmniej w części budynku
- jakie przewody wykorzystać
- ogolne wskazówki
- moc rekuperatora
- jak najlepiej przejsc przewodami na poddasze
Dom 117m2 powierzchi ogrzewanej użytkowej, kubatura 340m3 strop teriva

[img=http://s30.postimg.org/rhc4b55u5/Page_1_Zad_bie_PB_RZUT_PARTERU_WERSJA_1.jpg] (http://postimg.org/image/rhc4b55u5/)

[img=http://s28.postimg.org/h0xc7de9l/Page_1_Zad_bie_PB_RZUT_PI_TRA.jpg] (http://postimg.org/image/h0xc7de9l/)

Układ pomieszczeń http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/gawel,209.html

Tomasz Brzęczkowski
31-10-2014, 12:02
Jak na kanałach PE 75/63 to dwie skrzynki 160/8x75 np takie 286968 10 redukcji kątowych do anemostatów np. 286969 dwie potrójne dwie podwójne i 6 pojedynczych. 3 rolki kanału po 50m 286973
Dwa kanały izolowane po 10m fi 160 i 6 anemostatów nawiewnych fi 100 jeden fi 125 oraz 3 anemostaty wywiewne 125mm Do tego centrala 300 lub 400m3/h

cazp3r
16-12-2014, 21:46
Czy lepiej mieć krótki kanał łączący reku ze skrzynką czy krótsze kanały za nią?

Gunia.a
17-12-2014, 20:40
Witam. Zagłębiam się w temat WM i rekuperacji. Czy mogłabym uzyskać informacje, czy projekt jest dobrze rozrysowany? Czy nawiewy/wywiewy mogą być podłączone szeregowo? (prosze nie zwracać uwagi na to, że rekuperator "wszedł na komin" ;) )

294626

Tomasz Brzęczkowski
18-12-2014, 03:35
Witam. Zagłębiam się w temat WM i rekuperacji. Czy mogłabym uzyskać informacje, czy projekt jest dobrze rozrysowany? Czy nawiewy/wywiewy mogą być podłączone szeregowo? (prosze nie zwracać uwagi na to, że rekuperator "wszedł na komin" ;) )

294626
Żle

Gunia.a
18-12-2014, 09:26
Aha

cazp3r
18-12-2014, 17:29
Witam
Proszę o ocenę (2 os. plus pies)
Reku Luna fi-150mm
Oparte na flex 63mm (linia = kanał)
Przerywana linia to wlot wylot na poddaszu (czasem będzie używane)

294733

Tomasz Brzęczkowski
18-12-2014, 18:53
Witam
Proszę o ocenę (2 os. plus pies)
Reku Luna fi-150mm
Oparte na flex 63mm (linia = kanał)
Przerywana linia to wlot wylot na poddaszu (czasem będzie używane)

294733

Tak jest OK

Tomasz Brzęczkowski
18-12-2014, 18:55
Aha
Nie robi się wentylacji na trójnikach
Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.

mmaarcin
18-12-2014, 20:07
Przepraszam, podepnę się.
Panie Tomaszu, czym jest spowodowane, że firmy robiące projekty instalacji dają 1kanał na każde 25m3/h.
Powoduje to, że w pomieszczeniu, gdzie mam założone doprowadzenie nawiewu w ilości 75m3/h muszę dać 3 przewody o średnicy 75mm do skrzynki rozprężnej.
Czy będzie błędem danie jednego lub dwóch kanałów?

Tomasz Brzęczkowski
19-12-2014, 01:02
Przepraszam, podepnę się.
Panie Tomaszu, czym jest spowodowane, że firmy robiące projekty instalacji dają 1kanał na każde 25m3/h.
Powoduje to, że w pomieszczeniu, gdzie mam założone doprowadzenie nawiewu w ilości 75m3/h muszę dać 3 przewody o średnicy 75mm do skrzynki rozprężnej.
Czy będzie błędem danie jednego lub dwóch kanałów? To wynika z prędkości optymalnej powietrza w kanałach . To przedział prędkości dla której są najmniejsze opory i najcichsze przepływy, Wynosi on od 2 do 5m/sek
W kanale 75/63mm przy 2m/sek jest 22m3/h przy5m/sek 55m3/h
zdjęcie z badań 294785 Czyli jak centrala ma na 130-400m3/h to daje się dwie skrzynki z 8 wyjściami 75/63

Natomiast podawanie wydajności na poszczególnych anemostatach, np. 25 czy 40m3/h to chęć pokazania inwestorowi, który się nie zna, że ma do czynienia z firmą profesjonalną. Układ na skrzynce rozdzielczej jest układem samoregulującym, czyli zmiany strumienia na jednym anemostacie powodują zmiany na wszystkich.
np. mamy nawiew w sypialni i otwarte drzwi, mały opór więc leci więcej, jak leci więcej, to do innych sypialni mniej, a jak mniej to ciśnienie tam minimalnie spada ( bo działa czały czas wywiew ) a jak spada ciśnienie, to i wzrasta strumień.
Dlatego powinno się podawać np. nawiew 130m3/h na 7-miu anemostatach. Wywiew 130m3/h na 3-ch anemostatach

marcinoo
19-12-2014, 12:26
Nie robi się wentylacji na trójnikach
Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.
Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.[/QUOTE]
Jak nie było flexów wszyscy robili na trójnikach i dalej robią, może nawet większość instalatorów z którymi mam kontakt. Grunt żeby nie stosować tych tanich miękkich przewodów, chyba że jako końcówki pod anemostaty. Odnośnie wyciągu to niby w garderobie co ma być, poza tym w korytarzach w celu zrównoważenia też się czasem daje wyciąg. Proponowałbym przejrzeć wszystkie posty na których uczestniczy Pan TB i wysunąć odpowiednie wnioski odnośnie jego doradztwa.
Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie

Tomasz Brzęczkowski
19-12-2014, 12:58
Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni.
Jak nie było flexów wszyscy robili na trójnikach i dalej robią, może nawet większość instalatorów z którymi mam kontakt. Grunt żeby nie stosować tych tanich miękkich przewodów, chyba że jako końcówki pod anemostaty. Odnośnie wyciągu to niby w garderobie co ma być, poza tym w korytarzach w celu zrównoważenia też się czasem daje wyciąg. Proponowałbym przejrzeć wszystkie posty na których uczestniczy Pan TB i wysunąć odpowiednie wnioski odnośnie jego doradztwa.
Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie[/QUOTE]

Rok 1991 294823
Żaden fachowiec nie zrobi Panu na trójnikach i blaszanych kanałach. Brak jest odpowiednich średnic, jest większy poziom szumów.
Warto znać podstawy wentylacji domowej.
Co do zrównoważenia, Pan nie rozumie tego słowa? Nie da się zrównoważyć wentylacji robiąc wywiewy w korytarzu czy garderobie, to chyba nawet dziecko rozumie. Nie zrównoważy Pan 50m3/h na łazienki i 30m3/h na kuchnie nawiewem 30m3/h na osobę dając dodatkowe wywiewy.
Szanowny Panie, by coś doradzać trzeba choć podstawy opanować.

pieciornik
19-12-2014, 12:59
Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie

Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki ;)
A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?

Tomasz Brzęczkowski
19-12-2014, 13:22
Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki ;)
A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?

To najlepsza wyrzutnia. Kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać. Pionowym kanałem dzięki ciągowi, resztki wilgoci są wyrzucane ja w wentylacji grawitacyjnej. Poza tym taki kanał, w okresie grzewczym wspomaga wentylację. Mało tego, gdyby nie było zasilania, to taki kanał zadziała, nie będzie tyle ile trzeba ale zawsze coś.
Panu Marcinowi chyba już zrobili wentylację i teraz nie chce się źle czuć.

marcinoo
19-12-2014, 14:33
Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki ;)
A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?
kanał wentylacyjny jako wyrzutnia - nie jest to zgodne sztuką budowlaną, kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój, poza tym może być nieszczelny no i jak sama nazwa wskazuje służy do wentylacji grawitacyjnej.
A skoro wg poniższej wypowiedzi Pana TB kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać, to wyobraź sobie co będzie na wyrzutni dachowej. Powietrze wyrzucane będzie miało sporą wilgotność i przy nieodpowiednim wykonaniu wkraplająca się woda może wylądować z powrotem w kanale. Są fachowcy, którzy potrafią spitolić wszystko, a nie wiadomo na kogo się trafi.
Odnośnie czerpni dachowej to w okresie letnim może być tam niezły skwar i nie chcesz chyba takiego powietrza wpuszczać do swego domu
Poza tym wszystkie elementy dachowe do wentylacji typu czerpni wyrzutnia nie są zbyt estetyczne, dodatkowo dochodzi obróbka dekarska co podraża koszt.
Skoro Pan TB podaje się za fachowego instalatora, to skąd ma tyle czasu że siedzi non stop na forum i podpowiada ludziom głupoty.
Kwestie wykonania instalacji najlepiej konsultować z dobrym instalatorem a nie siedzieć na forum i czytać wypowiedzi Pana TB. Nie mam czasu żeby się spierać.

Tomasz Brzęczkowski
19-12-2014, 15:51
kanał wentylacyjny jako wyrzutnia - nie jest to zgodne sztuką budowlaną, kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój, poza tym może być nieszczelny no i jak sama nazwa wskazuje służy do wentylacji grawitacyjnej.
A skoro wg poniższej wypowiedzi Pana TB kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać, to wyobraź sobie co będzie na wyrzutni dachowej. Powietrze wyrzucane będzie miało sporą wilgotność i przy nieodpowiednim wykonaniu wkraplająca się woda może wylądować z powrotem w kanale. Są fachowcy, którzy potrafią spitolić wszystko, a nie wiadomo na kogo się trafi.
Odnośnie czerpni dachowej to w okresie letnim może być tam niezły skwar i nie chcesz chyba takiego powietrza wpuszczać do swego domu
Poza tym wszystkie elementy dachowe do wentylacji typu czerpni wyrzutnia nie są zbyt estetyczne, dodatkowo dochodzi obróbka dekarska co podraża koszt.
Skoro Pan TB podaje się za fachowego instalatora, to skąd ma tyle czasu że siedzi non stop na forum i podpowiada ludziom głupoty.
Kwestie wykonania instalacji najlepiej konsultować z dobrym instalatorem a nie siedzieć na forum i czytać wypowiedzi Pana TB. Nie mam czasu żeby się spierać.

Robię rekuperację w domach i mieszkaniach od1989 kiedyś nie były centrale produkowane składało je się z szafek meblowych 294832 Nie muszę całe życie pracować. Poza tym, jak ktoś jest źle wykształcony i nie ma argumentów, "przechodzi" z tematu na osobę ( erystyka Arthur Schopenhauer )
Pan się najpierw podszkoli
- co to jest wentylacja
-jaka jest optymalna prędkość powietrza w kanałach
-dlaczego wentylacji domowej nie robi się na trójnikach i gładkich kanałach blaszanych
- dlaczego nie da się wentylacji domowej pomierzyć
- dlaczego nie da się wentylacji domowej wyregulować anemostatami
- jakie są komfortowe warunki wilgotnościowe
itd... itd To naprawdę warto wiedzieć!!!
Jak Pan posiądzie podstawową wiedzę, to zapraszam, ale o temacie, nie o mnie.

AgaPL
21-12-2014, 20:26
marcinoo
napisałeś możesz rozwinąć co masz na myśli?
"...kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój..."
moje kanały wg to min 14x14 co daje 196 cm2 (dwa nawet 14x27)
a dla kilku central które rozpatrywałem średnica wyrzutu to 150 mm co daje 191 cm2
więc, przepraszam nie rozumiem o co chodzi ?

Hanss
25-12-2014, 16:33
Czy można tak zrobić:
- mam dach dwuspadowy
- poddasze użytkowe
- izolacja: skosy i strop 40cm wełny drzewnej lub celulozy
- WM+requ
- czerpnia w ścianie północnej
- A WYRZUTNIA NA STRYCHU ???
- jeżeli TAK: to skosy by się dociepliło po samą kalenicę i JEDNA dziura mniej w dachu na wyrzutnię.
Wiadomo strych byłby dogrzewany zużytym ciepłym powietrzem, a co za tym idzie mniejsze straty przez strop od pomieszczeń mieszkalnych. A co z wilgotnością?

marcelix
26-12-2014, 21:39
Jeśli się można dokleić to też bym prosiłm o ocenę projektu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232117-Dziennik-budowy-stodo%C5%82a-z-antresol%C4%85&p=6714020&viewfull=1#post6714020

Niestety na koniec salonu (po lewej) ciężko będzie doprowadzić nawiewy. Rury wentylacji wychodzą w miare podobnych długościach. Biore pod uwagę okap z pochłaniaczem bez wyprowadzenia. Podłączenie okapu jedynie awaryjnie jak by pochłaniacz nie dawał rady..

Tomasz Brzęczkowski
27-12-2014, 20:11
Wentylacja to 20-do 30m3/h na osobę, przynajmniej zimą . Poza tym, nie podaje się wydajności na anemostatach w systemie rozdzielczym. Choć to powszechne, to świadczy o braku zrozumienia tematu. A tak poza tym, tylko policzyć średnice... prędkość optymalna w kanałach to od 2 do 5 m/sek.

kangaxx
27-12-2014, 22:46
Robię rekuperację w domach i mieszkaniach od1989 kiedyś nie były centrale produkowane składało je się z szafek meblowych 294832 Nie muszę całe życie pracować. Poza tym, jak ktoś jest źle wykształcony i nie ma argumentów, "przechodzi" z tematu na osobę ( erystyka Arthur Schopenhauer )
Pan się najpierw podszkoli
[QUOTE=Tomasz Brzęczkowski;6710775]- co to jest wentylacja
chyba wiem...

-jaka jest optymalna prędkość powietrza w kanałach
też chyba wiem

-dlaczego wentylacji domowej nie robi się na trójnikach i gładkich kanałach blaszanych
no w morde, robi się tylko trzeba wiedzy mieć trochę więcej niż samo wkręcanie samogwintujących wkrętów

- dlaczego nie da się wentylacji domowej pomierzyć
da sie tylko pomiar zmienia wyniki sprzed pomiaru coś jakby zasada zasada nieoznaczoności

- dlaczego nie da się wentylacji domowej wyregulować anemostatami
da się ale to upierdliwe i upierdliwość wynika z zasady wyżej

- jakie są komfortowe warunki wilgotnościowe
bardzo indywidualne ale zawsze da się wcisnąć w jakieś ramki

itd... itd To naprawdę warto wiedzieć!!!
Jak Pan posiądzie podstawową wiedzę, to zapraszam, ale o temacie, nie o mnie.
nic do pana nie mam. ale warto zapoznać się nie tylko z bzdurami sprzedawanymi przez tuska, trzeba też poznać gówno wpychane ludziom przez kaczyńskiego

p.s. pisownia nazwisk z małych liter wynika mojego wniosku poczynań obydwóch tych kreatur

Tomasz Brzęczkowski
28-12-2014, 07:29
da sie tylko pomiar zmienia wyniki sprzed pomiaru coś jakby zasada zasada nieoznaczoności Przyrząd pomiarowy, na jednym anemostacie, zmienia strumień na wszystkich. Balometry mierzą od 40m3/h z dokładnością 15-tu. Najczęściej spotykane warunki to 100-130m3/h na 6-8 anemostatach nawiewnych.
Dokładność nastawu anemostatu fi 80mm jest 50m3/h .
Jak widać, można mierzyć, nie można zmierzyć.


nic do pana nie mam Też do Pana nic nie mam, jest Pan tu wyjątkiem orientującym się w temacie, a to jest dla mnie najważniejsze. Do mody na atakowanie mnie, niezależnie co napiszę, się przyzwyczaiłem.
Co do małych pierwszych liter w nazwisku... sam piszę Hitler, Stalin, Kaczyński - nie nazwisko i ortografia są czemuś winne. Pan z łaski Swojej rozważy np. tak wyrażone życzenia noworoczne:
Życzę Panu, by w nowym roku nie wkurzał Pana (przepraszam za wyrażenie) Tusk i Kaczyński (również przepraszam za wyrażenie)

kwasniak
30-12-2014, 18:39
Możecie sprawdzić moje wypociny:) rekuperator będzie na 90% taki:

http://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-Kinetic-B-125-446342/2133

Zastanawiam się nad rozmiarem kanałów 75mm czy 63mm i nad rozmieszczeniem ich w salonie czy nie przenieś anemostatu z wykuszu na ścianę z oknem tarasowym . Dom zamieszkały na stałe przez trzy osoby.

Wysokość pomieszczeń 270cm, Powierzchnia około 120 m2 całość ogrzewanie podłogowe razem z wiatrołapem.

http://i.imgur.com/kwOi1Lw.jpg

MatixL
30-12-2014, 18:48
Czy można tak zrobić:
- mam dach dwuspadowy
- poddasze użytkowe
- izolacja: skosy i strop 40cm wełny drzewnej lub celulozy
- WM+requ
- czerpnia w ścianie północnej
- A WYRZUTNIA NA STRYCHU ???
- jeżeli TAK: to skosy by się dociepliło po samą kalenicę i JEDNA dziura mniej w dachu na wyrzutnię.
Wiadomo strych byłby dogrzewany zużytym ciepłym powietrzem, a co za tym idzie mniejsze straty przez strop od pomieszczeń mieszkalnych. A co z wilgotnością?


Pozostało bez echa a też o tym myślałem , w moim przypadku strych lub piwnica. Poza wytworzenie nadciśnienia w tym miejscu nie widzę wad.

Jakie są średnie temperatury na wywiewie z typowego reku sredniej polki przy temperaturze na zewnatrz -10?

Tomasz Brzęczkowski
30-12-2014, 21:33
Możecie sprawdzić moje wypociny:) rekuperator będzie na 90% taki:

http://domwent.pl/pl/p/Centrala-wentylacyjna-Kinetic-B-125-446342/2133

Zastanawiam się nad rozmiarem kanałów 75mm czy 63mm i nad rozmieszczeniem ich w salonie czy nie przenieś anemostatu z wykuszu na ścianę z oknem tarasowym . Dom zamieszkały na stałe przez trzy osoby.

Wysokość pomieszczeń 270cm, Powierzchnia około 120 m2 całość ogrzewanie podłogowe razem z wiatrołapem.

http://i.imgur.com/kwOi1Lw.jpg
8 i 7 dołożyłbym do dwóch łazienek. Inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji.

kwasniak
30-12-2014, 22:58
8 i 7 dołożyłbym do dwóch łazienek. Inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji.

Co ma Pan na myśli mówiąc że nie zbilansuje, czy nie jest zalecane robienie instalacji wywiew=nawiew lub wywiew<nawiew ?

Przecież jak dodam te kanały do łazienek to nic się nie zmieni w bilansie nawiew - wywiew.



Rezygnowanie z tych wywiewów budzi moje obawy co do słuszności o ile w wiatrolapie mógłbym się pozbyć wyciągu to z pomieszczenia technicznego raczej już nie chciałbym rezygnować.
Będzie tam pralka i pewnie jakaś suszarka na pranie w zimie.

Ma Pan na Bartyckiej Thessle 300 ?

Tomasz Brzęczkowski
31-12-2014, 04:32
Co ma Pan na myśli mówiąc że nie zbilansuje, czy nie jest zalecane robienie instalacji wywiew=nawiew lub wywiew<nawiew ?Myli Pan zbilansowanie wentylacji ze zrównoważeniem. Zbilansowanie wentylacji, nie polega na zrównaniu nawiewu z wywiewem (choć tu niektórzy tak sądzą). Niezależnie jak Pan wentylację wykona, 1 nawiew i 20 wywiewów, czy 20 nawiewów i 1 wywiew czy po 10 , to się samo zawsze zrównoważy. Jak nie, to nie będzie Pan miał domu ( implozja lub eksplozja) . Zrównoważenie ( by nie było nadciśnienia czy podciśnienia ) realizuje się na wentylatorach nie kanałami czy anemostatami.
W bilansie chodzi o takie dobranie nawiewu, by nie przesuszać powietrza w sypialniach (zasycha w gardle pieką spojówki i źle się śpi) czyli, by strumień powietrza nie był za duży!!. I zbilansować to z wywiewem, w którym, zaś chodzi o jak najszybsze usuwanie wilgoci i zapachów z kuchni i łazienek, czyli by był maksymalnie duży!.

Przejdźmy do liczb
Nawiew to 20-30m3/h na osobę. Wywiew, dobrze by było minimum 50m3/h łazienki, 30 m3/h kuchnia.
Ma Pan w domu 4 osoby, dwie łazienki i kuchnię. Daje się to w miarę zbilansować .
Ale... jak Pan da jeden, dwa czy trzy dodatkowe wywiewy w pomieszczeniach typy garderoba, spiżarnia, składzik wiatrołap itp . to oddala Pan się znacznie od możliwości zbilansowania wentylacji. Ma Pan do wyboru, za suche powietrze w sypialniach lub zagrzybione z czasem łazienki.
Zbilansować się tego nie da.