PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk Dolina Nidy c-w lekki, a gruntowanie



konefka6
11-09-2014, 06:30
Dzień dobry Wszystkim użytkownikom Forum Muratora.
Jestem tu nowa, chociaż Forum przeglądam od kilku lat :)
Mamy zamiar położyć tynki Dolina Nidy Tynk cementowo-wapienny lekki, z
agregatu, w nowo wybudowanym domu. Ściany są z Ytonga, a stropy z betonu.
Przed tynkami pójdzie obrzutka cementowa.
Wykonawca twierdzi że wystarczy sama obrzutka i nie ma potrzeby gruntowania.
Ja natomiast dużo czytałam że gruntowanie to podstawa dobrych tynków.
Dolina Nidy ma w swojej ofercie kilka rodzajów gruntów.
Które z nich użyć żeby było ok...
- jaki użyć grunt do zagruntowania bloczków YTONG
- jaki grunt na powierzchnie betonowo wylewane w szalunkach,
-jakie na strop betonowy z płyt kanałowych
- jaki grunt na powierzchnie które są pokryte klejem cementowym z wtopioną siatką.
Czy są wymagane przedziały czasowe w których po gruntowaniu trzeba
zacząć tynkować (żeby drugi raz nie powtarzać gruntowania), czy to już nie ma znaczenia
Ile czasu powinna prawidłowo dosychać obrzutka, przed tynkowaniem zasadniczym?!
Bardzo proszę o podpowiedzi :)

konefka6
11-09-2014, 11:21
Doradcy techniczni z Doliny Nidy też milczą :(

autorus
11-09-2014, 11:34
Przemysl swoją decyzję. Tynkarskie mi odradzali. Raczej stanowczo.

konefka6
11-09-2014, 11:38
Przemysl swoją decyzję. Tynkarskie mi odradzali. Raczej stanowczo.

autorus .... nie rozumiem Twojej wypowiedzi ...mogłabym prosić o jej rozwinięcie

autorus
11-09-2014, 12:35
sorki pisałem z komórki. Chodzi mi o to, że tynkarze z którymi rozmawiałem mieli kiepskie zdanie o tynkach które chcesz robić. I tyle.

EWBUD
11-09-2014, 13:44
Dokładnie tak, lepiej pomyśl o Knaufie, Baumicie.....

konefka6
11-09-2014, 22:14
Czyli co Panowie...Baumit MPI 25 na ściany...na sufity Baumit c-w lekki, pod wszystko na początek obrzutka cementowa...a na dzień dobry- gruntować czy też nie ??!! :)

konefka6
11-09-2014, 22:28
Jakich firm możecie polecić narożniki i listwy przyokienne? Czy listwy PCV przyokienne mają być z siatką czy też bez.. tynki oczywiście c-w

EWBUD
12-09-2014, 08:10
Czyli co Panowie...Baumit MPI 25 na ściany...na sufity Baumit c-w lekki, pod wszystko na początek obrzutka cementowa...a na dzień dobry- gruntować czy też nie ??!! :)

Nie kombinuj.
Kup lekki też na ściany.
Grunt....hm........jak solidnie nasycą wodą, to obejdzie się bez niego, ale jak masz chęć i parę 100 na wydanei, to gruntuj.

EWBUD
12-09-2014, 08:11
Jakich firm możecie polecić narożniki i listwy przyokienne? Czy listwy PCV przyokienne mają być z siatką czy też bez.. tynki oczywiście c-w

Narożnik protektor - stal ocynkowana.
Listwa - bez siatki, najlepiej też Protektor.

autorus
12-09-2014, 08:26
U mnie tynki caparol.

EWBUD
12-09-2014, 08:34
U mnie tynki caparol.

Też dobre :)

autorus
12-09-2014, 09:34
Anatak na tym robi. A ja nie protestował em. Mam do nich zaufanie.

Feniks2012
21-03-2015, 21:35
Dolina Nidy lekka czy Knauf Cover-in slow? Który tynk cw lepszy i dlaczego? O Knaufie jest mało opinii w sieci, o Dolinie więcej ( jedne dobre, drugie złe).

EWBUD
22-03-2015, 11:28
Dolina Nidy lekka czy Knauf Cover-in slow? Który tynk cw lepszy i dlaczego? O Knaufie jest mało opinii w sieci, o Dolinie więcej ( jedne dobre, drugie złe).

Daj spokój z nidą,
Knauf - robimy na nim ok. roku, bez żadnych problemów.

Feniks2012
22-03-2015, 20:50
Daj spokój z nidą,
Knauf - robimy na nim ok. roku, bez żadnych problemów.
Rozumiem. Tylko dlaczego Knauf lepszy? Mocniejszy? Ładniej wygląda czy mniej pęka?

EWBUD
23-03-2015, 07:10
Mocniejszy.
Wygląd - oba są podobne.

MikeB
23-03-2015, 09:31
Mi wykonawca poleca tynk c-w Kreisel 561L - jak oceniacie ten tynk? - tynkowane ściany wykonane są z silki.
Plan jest taki - najpierw gruntobet potem obrzutka i na to 561L.

Balto
23-03-2015, 21:05
Kreisel: skład: opkoło 5-7 procent cementu, w zależności od koloru biały lub szary, piasek kwarcowy też mniej więcej tyle samo, do tego wapno - stawiam, że circa 3-5%, reszta mączka wapienna 0-1 mmm lub 0-2 mm - możliwe że z Czatkowic, lub z okolic Kielc....

MikeB
25-03-2015, 09:21
Kreisel: skład: opkoło 5-7 procent cementu, w zależności od koloru biały lub szary, piasek kwarcowy też mniej więcej tyle samo, do tego wapno - stawiam, że circa 3-5%, reszta mączka wapienna 0-1 mmm lub 0-2 mm - możliwe że z Czatkowic, lub z okolic Kielc....

Czy to znaczy, że nada się i będzie wystarczająco twardy?

Balto
25-03-2015, 20:45
A czemu tynk ma być twardy i to na silke? Powinien mieć większą dyfuzyjność od niej. Parametrów silki nie znam, ale ten tynk do supermocnych ani do mocnych nie należy.
Poza tym - jak już idzie obrzutka, a wykonawca chce użyć gotowca, niech spyta się Kreisla jaki grunt na silkę a pod konkretny tynk zaleca. A nie losowo jaki jest pod ręką na składzie.

MikeB
26-03-2015, 09:26
A czemu tynk ma być twardy i to na silke? Powinien mieć większą dyfuzyjność od niej. Parametrów silki nie znam, ale ten tynk do supermocnych ani do mocnych nie należy.
Poza tym - jak już idzie obrzutka, a wykonawca chce użyć gotowca, niech spyta się Kreisla jaki grunt na silkę a pod konkretny tynk zaleca. A nie losowo jaki jest pod ręką na składzie.

Z tą twardością to chodziło mi pod kątem użytkowym - żeby nie był tak miękki jak lekki gipsowy i byle uderzenie krzesłem nie robiło w nim dziury.
Jeśli chodzi o dyfuzję to silka ma ten współczynnik równy 5/25 a tynk paroprzepuszczalność u=7,8. Nie wiem jak ma się jedno do drugiego.

Kreisel podaje, że do gruntowania silki użyć środka gruntobet 310

Balto
26-03-2015, 19:52
Zwykle im miększy, mniej twardy tynk to ma lepszą dyfuzyjność. Jeśli tak Kreisel zaleca to tak rób. On to testował on sprawdzał. Chyba, że chcesz po swojemu - też nie ma problemu tylko musisz składy znać i robić nieco inaczej

Feniks2012
29-03-2015, 21:21
Mocniejszy.
Wygląd - oba są podobne.
Dzięki - więc biorę Knaufa. Tylko są 4 rodzaje: Knauf Cover, Knauf Cover-in Fast, Knauf Cover-in Slow 07 oraz Knauf Cover-in Slow Light 05. Którym robisz i który jest najlepszy? Obrzutka - oczywiście Knauf Connect?

EWBUD
30-03-2015, 09:22
Knauf Cover-in Slow Light 05.
Obrzutka - tak.

Maciejka2
30-03-2015, 18:08
Uuuuu..... ale negatywnych opinii o Nidzie.
U mnie już niestety na ścianach , Nida super lekki :( . I co teraz? W sumie wszyscy chwalą, że równo, ale jakoś dziwnie się sypie po przetarciu ręką.
Wykonawca kazał przed malowaniem pomalować najpierw rozcieńczoną białą śnieżką. Myślicie, że to dobry pomysł?

Balto
30-03-2015, 21:21
Maciejka: ja teraz będę robił za chłopa, forum za miedzę, a ty - wiadomo za co. Każdy producent każdego rodzaju tynku przewiduje na określony rodzaj podłoża określony rodzaj gruntu albo sposób nakładania. Tzw. mądrości ludowe w guście : weź kup grunt, rozrób go z wodą 1 : 2 dodać farbę szurnij raz odczek szurnij raz i nakładaj co musisz są z serii miejskich legend. Podobno działa, podobno strzela, podobno nie wybucha. Podobno.

Maciejka2
31-03-2015, 13:38
Balto, jestem prostą kobitą i te wszystkie budowlane wybory przyprawiają mnie o ból głowy. Nader często słyszę, że "wszyscy tak robią" albo "nic się nie będzie działo". Nigdy nie wiem czy słusznie wybrałam (tak jak z tą Nidą) i czy później z tego powodu nie będę płakać :/ Nie mieszkamy jeszcze, ale już wiem (także dzięki FM) , że kilka rzeczy powinno być zrobione inaczej. Trudno.
OK, więc z tą śnieżką jako grunt to był poroniony pomysł fachowca. Uderzę do przedstawiciela Nidy z zapytaniem co rekomenduje.
Pozdrawiam

Balto
31-03-2015, 21:42
M: ja nie wiem ile razy tłukłem do różnych rycerskich łbów co i jak należy robić. Hasło "wszyscy tak robią" oznacza zwykle - nie wiem czemu, ale tak, a "nic się nie będzie działo" - wyszło mi trzy razy. Logika. Prosta, zwykła bzdurna. Jak kupujesz nowy opiekacz do chleba, to zwykle wiesz gdzie jest on/off wejście na kabel i gdzie opieczony chleb ma ładnie wyskakiwać do góry, tak jak na reklamie... Reszta - instrukcja obsługi. A opiekacz kosztuje 400 zł...
To czemu do ciężkiej takiej-owakiej ładując kilka tysięcy w materiał pomijając wyjątki nikt nie przeczyta co z tyłu pisze producent? Każdy się zna na iks rodzajach farby, nie wiadomo ilu rodzajach grunty, ze sześciu bazach tynków i diabli wiedzą czego jeszcze?
To nie jest problem "ja się nie znam" - tylko "czemu nie chce mi się przeczytać". Lenistwo i głupota, w dowolnej kolejności...

Maciejka2
31-03-2015, 22:37
Z tym lenistwem i głupotą to o mnie czy o moim pseudo fachowcu? :/
Inwestor nie musi znać się na budowlance. Zatrudniając fachowca z polecenia zakłada, że facet wie co robi, zna się na tym i robota będzie wykonana jak należy. Jak uczy życie nie zawsze jest się niestety zadowolonym z efektu końcowego. Jak zwrócisz takiemu fachmanowi uwagę, to już jest wielka obraza majestatu. Najlepszy tekst jaki słyszałam to był: "pani już idzie, bo my nie lubimy jak się nam patrzy na ręce"!
To mi się nie chce przeczytać instrukcji na opakowaniu z tynkiem? Przecież to powinien zrobić wykonawca. Ale taki arogant uważa, że już posiadł wiedzę absolutną w tej dziedzinie i nie będzie sobie głowy zawracał jakąś "głupią" instrukcją. Jak mam go kontrolować? I tak bym się nie zorientowała gdyby materiały były mieszane w niewłaściwych proporcjach lub tynk byłby źle zarzucany. Sprawdziłam natomiast datę ważności na workach. Teraz już nic nie sprawdzę, bo wszystkie śmieci spalili.
Może powinnam być bardziej asertywna w stosunku do wykonawców. Hmmm....
Po to właśnie jest to forum, żeby w razie jakichś wątpliwości inwestor mógł zasięgnąć opinii na nurtujący go temat.
Chciałam sie tylko spytać o gruntowanie Śnieżką na tynkach Nidy. Teraz już wiem , że pomysł majstra był bezsensowny.
Dziękuję za opinię.

Balto
01-04-2015, 00:57
M: ogólnie o ludziach w tym kraju. O fachowcu nie muszę, sam pokazał co dokonał. Z drugiej strony jeśli inwestor na dąsy fachury (?) o to że mu się na ręce patrzy spuszcza głowę i idzie do ciemnego kącika i nawet głowy zeń nie wychyli to jest nie powiem co a nie inwestor. To jedno, drugie - znakomita większość pytań jakie są i co zrobić padają już post factum. Nie zanim pomalowałam pokój, nie zanim wybrałam tynk, system, cokolwiek ale po. Zamówiłam fachowca, który na mój widok dostawał białej gorączki, dwa miesiące, tydzień, trzy po odejściu zaczęły pojawiać się cuda...
Przecież jeżeli kupuje się farbę, bo nie podejrzewam, by do pokoju farbę wybierał majster i pisze na niej grunt konkretny z nazwą a jest dowolny to coś nie teges....

Maciejka2
01-04-2015, 10:23
Balto, z tym chowaniem się do kąta to masz trochę racji... du.a jestem a nie inwestor :( Ale staram się pracować nad tym. Mąż zaczął straszyć mną wykonawców , więc już jest chyba lepiej :)
Wybierając tynk zeszłego roku kierowałam się właśnie pozytywnymi opiniami w internecie. Jest już, to trudno. Może nie będzie tak źle. Tynk zdążył juz sobie elegancko wyschnąć. Farba ani grunt nie są jeszcze kupione. Na razie robię rozeznanie i czytam opinie.
Tak więc grunt będzie dobrany do rodzaju farby.
Dziękuję i pozdrawiam

Balto
01-04-2015, 22:27
M: ty płacisz ty wymagasz. Nie to wyp... przepraszam tam są drzwi. Ty jako inwestor masz prawo podejść i się spytać a czemu płytki idą w karo i z przesunięciem? Wtedy powinnaś otrzymać odpowiedź, że ściany w pani łazience są krzywa jak pewna część ciała pewnego zwierzaka a takie ułożenie sprawi, że wszelkie krzywizny się zgubi. I Tobie ta wiedza wystarczy i fertig. Kupujesz farbę po 35 zł/litr stać cię i na grunt po 20 zł/litr dedykowany do konkretnego typu podłoża do danej farby.
Straszenie wykonawców to taka zabawa z małym dzieckiem: jak nie będziesz grzeczny i nie zjesz owsianki - ni dostaniesz cukierka i pójdziesz spać po wieczorynce. I zabawa - mama zauważy, że stłukłem te starą lampę co jest zawsze na stole na Nowy Rok czy nie? Bo teraz jest marzec i zawsze w listopadzie jak jest myta będę mógł udawać Greka... Ja? W życiu! To ma być relacja na zasadzie : płacę wymagam, płacę mam prawo, płacę - chcę wyjaśnień czemu.

Kobieta na budowie
14-10-2016, 14:54
ZDECYDOWANIE odradzam wszystkim wykonania tynków Dolina Nidy!!!
Jakość beznadziejna, tynki się sypia, kruszą, na pewno nie nadają się na położenie na nich płytek - wiem bo niestety na własnej skórze się o tym przekonałam. Myślałam że jak tynk jest cementowo-wapienny to na pewno będzie trwały, mocny i będzie idealny pod płytki. Niestety tynk tej firmy pozostawia wiele do życzenia. W skrócie mówiąc firma ma klienta gdzieś, żadne reklamacje i odwołania nie mają sensu. Tynki musiałam skuć i położyć nowe :(. Kosztowało mnie to mnóstwo nerwów o czasie i kosztach nie wspomnę.
Natomiast mogę polecić tynki gipsowe Knaufa Diamant, mam je w pozostałych pomieszczeniach, są mocne, gładkie, gotowe do malowania :).

Balto
14-10-2016, 23:37
Ech... tynk c-w jest prosty jak no wiadomo co, drzewiej było myśl milicjanta. Pytanie kto i jaka sierota i na co go dawała. Jeśli okazało się że szło na silikatkę to mogło być naprawdę ciekawie. Jeśli wysechł za szybko także będzie się sypał. Mała uwaga: cement by wiązać wilgoci potrzebuje i to całkiem całkiem...

FlashBack
16-10-2016, 09:31
U mnie tynki caparol.
cement z recyklingu opon :)

Maciejka2
20-11-2016, 17:48
Dla tych co pamiętają moje wpisy z kwietnia 2015. Piszę to ku przestrodze: ODRADZAM TYNK C-W DOLINA NIDY SUPER LEKKI!
To g...o sypie się, pęka i trzeba było robić ściany jeszcze raz, o kosztach nie wspomnę :(