PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja pionowa fundamentów - zewnetrzna i wewnetrzna - robić?



aldam1
12-09-2014, 09:45
Witam,

Projektant przewidział u mnie izolację pionową ze styroduru 10cm zewnętrznej i wewnetrznej strony bloczka fundamentowego.
Wykonawca twierdzi , że szkoda pieniędzy na izolację wewnętrzną.

Grunt piasek, sucho, woda na 4m.

Co o tym sądzicie?

Druga sprawa to materiał

Mam do wyboru

Styropmin Fundamin
Knauf hydro mim
Xps – Synthos

Pierwsze dwa ceny podobne
XPS najdroższy ok. 160zł więcej na m3

Nie mam doświadczenia w tym temacie. Projektant mówi co innego, wykonawca namawia na tańszy wariant.

Dzięki

Fo_
12-09-2014, 21:07
Od strony wewnętrznej stosujemy najczęściej xps o grubości 50% xps zewnętrznego.

nydar
12-09-2014, 21:18
Jaki jest sens w dawaniu izolacji od środka ściany fundamentowej?

aldam1
13-09-2014, 11:13
Właśnie nie wiem jaki sens ocieplania od środka. Nie potrafię znaleźć uzasadnienia.

nydar
13-09-2014, 12:12
Poproś projektanta by uzasadnił energetyczny sens izolowania fundamentu od środka .
Nie wiem jaką warstwę izolacji będziesz miał na posadzce ale możesz spodziewać się temp .pod chudziakiem od 12 do 16oC zimą. Tymczasem stopa fundamentowa może mieć i blisko + 3-5oC .Jeżeli zaizolujesz od środka .to masz gradient między fundamentem a murami nośnymi17- 15oC. a jeżeli nie zaizolujesz to 4-8oC .Wyższy gradient to większe straty jakim jest mostek na styku fundament -ściany nośne.

aldam1
13-09-2014, 13:27
Nie usłyszałem sensownego wytłumaczenia. Także odpuściłem wewnętrzne ocieplenie styropianem

Fo_
14-09-2014, 07:52
Budujesz energooszczędnie?
Jak zaizolujesz z obu stron to mostka teoretycznie nie ma bo sam bloczek też stanowi pewną izolację..
Masz kierownika, projektanta to zadawaj pytania im.
Nie sugeruj się odpowiedziami anonimowych znawców. Bez obrazy.

aldam1
15-09-2014, 10:03
Dokładnie tak zrobiłem.
Zapytałem i projektanta i kierownika i zdecydowałem o zewnetrznym połozeniu styropianu (dokładnie styroduru).

combo
15-09-2014, 14:14
Ja dałem od wewnątrz 10 cm EPS a od zewnątrz 12 XPS. Nie rozumiem ciągłego dziwienia się że ociepla się ściany fundamentowe od środka. Sens to ma oczywisty natomiast efekt w postaci mniejszych kosztów za ogrzewanie może być znikomy.
Jak kogoś stać niech sobie kupuje ciepłe bloczki cokołowe zamiast ocieplenia od wewnątrz fundamentu.

combo
15-09-2014, 14:22
XPS będzie zawsze kosztował około 90-100 euro za 1m3. Wszystkie XPS są takie same, na tej samej licencji i różnią się tylko kolorem. Synthos to polski produkt i o nim akurat źle się wypowiadają, szczególnie o wersji Prime.
Rożnica między EPS a XPS jest kolosalna. Przede wszystkim XPS nie nasiąka i nie jest wrażliwy na warunki atmosferyczne.
Zostaw na pół roku styropian na dworze i niech na to pada i świeci słońce.Zmieni kolor, napęcznieje i zacznie się sypać.
Widziałem odkopany po 4 latach XPS. Nic z tym się nie stało nawet kolor się nie zmienił

מרכבה
15-09-2014, 15:29
Fanaberia z tym XPS'em ... to ma być izolacja termiczna, a nie przeciw wodna ...
Płacz i płać ...

jacek.zoo
15-09-2014, 16:03
Fanaberia z tym XPS'em ... to ma być izolacja termiczna, a nie przeciw wodna ...
Płacz i płać ...

niby taki znawca a takie glupoty pisze...
oczywiscie ze nie przeciw wodna. ale mokry material izolacyjny juz nie izoluje termicznie w takim stopniu jak powinien. a czy eps ciagnie wode? oczywiscie, nie wierzysz to poloz eps w kaluzy i kleknij na tym, zobaczysz ze bedziesz mial mokre kolana. flatego nafundamenty stosuje.sie xpsa bo nie nasiaka woda, a jak taki eps ci nasiaknie to niepredko wyschnie

מרכבה
15-09-2014, 17:55
Warunkiem zastosowania EPS'a jest to iż nie będzie pływał później w wodzie.
Jeśli grunt jest tylko "wilgotny" nie "sączy" wody z siebie itp
to EPS starczy ...
ale jeśli to ma być piwnica czy fundament prawie stale zanurzony w wodzie to już nie ...
Czy jest drenaż czy go nie ma, też bez znaczenia nie jest ...
Przy drenażu i lustrze wody niżej izolacji wystarczy EPS...

Dokładnie tak jak u mnie ... drenażem jest odcięty grunt i fundament jest "suchy jak pieprz"
To sobie mogę pozwolić na EPS'a ...
ale już na izolację poziomą nie ... ponieważ wodę mam równo z gruntem ... woda i twardy piaskowiec plus trochę iłu.

Fo_
16-09-2014, 21:33
Oj wyciągałem już te styropiany z fundamentów, łamały się w rękach..

מרכבה
17-09-2014, 02:11
A ile N siły użyłeś ? jaki odstęp między rękami ...:lol2:
jakoś nie widzę, aby izolacji co jest 20 lat już ... bez tynku bez niczego coś się działo ... ale

Fo_
17-09-2014, 22:45
Nie twierdzę że zawsze tak będzie.
Tylko ilu jest takich co będzie w stanie prawidłowo zinterpretować warunki gruntowo-wodne?