PDA

Zobacz pełną wersję : Praca kotła z zasobnikiem



Feft
05-08-2004, 11:53
Sytuacja wygląda tak: jest 10 grzejników i zasobnik 140 litrów do CWU. Latem zakręcam zawór, który odcina grzejniki i kocioł grzeje tylko wodę w zasobniku. Sterownik kotła ma ustawienie temperatury grzania od 45 do 85 stopni i po przekroczeniu zadanej temperatury wyłącza się aż do czasu schłodzenia. I teraz problem: biorę prysznic i zużywam ok. 20 litrów wody, załącza się piec, aby podgrzać wodę w zasobniku, ale zanim ją nagrzeje wyłącza się ze dwa-trzy razy, bo woda którą podgrzewa już ma taką temperaturę jak ustawiłem, a woda w zasobniku jeszcze nie. Najczęściej w ciągu 5-10 min. załącza się ze Czy to normalne? Jeśli nie, to co można na to poradzić.

Feft
05-08-2004, 13:10
Kocioł 20 kW, w katalogu napisane jest że wężownica ma moc 21,1 kW. Instalacja nowa. Nie wiem, co z tym robić.

Feft
06-08-2004, 08:20
Na dodatek coś zaczęło stukać - chyba w zasobniku. Czy to normalne?

pawel_l
06-08-2004, 12:04
Jeżeli sterownik reaguje na temp. wody w wężownicy to zachowanie jest normalne- przy grzaniu pełną mocą temp. zasilania na wężownicę może być wyższa niż 85 st. Powinien być osobny czujnik w zasobniku no i osobny układ regulacji.

Feft
06-08-2004, 12:36
Zasobnik ma swój czujnik, ale instalator nie miał go jak połączyć z istniejącym sterownikiem (kocioł nie pracuje z innym modelem) dlatego układ działa tak: jeśli w zasobniku jest zbyt zimna woda, to regulator zasobnika odcina sterownik pieca (któremu brakuje priorytetu ciepłej wody). Na szczęście po odcięciu sterowania kocioł ustawia się na grzanie ciepłej wody. Trochę to zawiłe, ale instalator sprzedając mi ten model (Kiturami Gold od Cichewicza) nie wiedział, że brak mu priorytetu i teraz szefcuje jak potrafi, żeby układ dział jak należy. Sterownik kotła jest elektroniczy.
Oto linki:
http://www.krb.co.kr/english/products/ss_oil_boiler_machine.html
http://www.cichewicz.com/pl/kotly_kiturami_turbo.htm

tom soyer
16-08-2004, 16:06
kociol moze byc wylaczany takze przez przegrzanie wynikajace z niedostatecznej wydajnosci pompy, od ktorej takze predkosc wymiany ciepla miedzy kotlem a wymiennikiem (zasobnikiem) - kociol przegrzewa sie powyzej temp 85° i blokowany jest palnik do czasu ostygniecia wody w obiegu (czy pompa pracuje po wylaczeniu palnika?).

Feft
17-08-2004, 07:57
Najczęściej pompa pracuje dalej.