PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mo?na samemu wykona? przydomow? oczyszczalni? ?cieków



Piotr_PA
05-08-2004, 13:36
Czy można samemu wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków i legalnie ją użytkować. Dlaczego ? Dla kosztów. Z moich obliczeń wynika iż wykonując ją sam (w moich warunkach) koszt oczyszczalni wyniesie około 1000 zł natomiast kupująć gotową oczyszczalnię koszt około 6000 zł.
Technologia, powiedziałbym tradycyjna czyli beton z dodatkiem usczelniającym plus oczywiście smarowanie z dwóch stron, zbiornik 3.000 litrów 3 komorowy z systemem syfonów, przelewowych, cała reszta czyli system rozprowadzenia wody dokładnie taki sam jak w tradycyjnych oczyszczalniach gotowych.
I co wy na to ?

MarcinU
05-08-2004, 13:38
Zamierzam zrobić oczyszczalnie sam, ale z gotowych elementów tzn. sam zamontuję zbiornik i zrobię drenaż, ale kupię gotowy zbiornik, rurki i przyległości.

am00
05-08-2004, 14:27
Też mam zamiar tak zrobić. Widziałem coś takiego u znajomka. Zgłoszone to ma jako szambo szczelne. Ja namaluję projekt i spróbuję zgłosić jednak jako oczyszczalnię.
Mam jednak parę pytań.
1. Czy potrzebny mi do betonowej komory gnilnej separator tłuszczów? (znajomek tego nie ma)
2. Jak zapewnić równomierne rozsączanie na całym poletku, bo wydaje mi się, że do końca rurek rozsączających, to już niewiele doleci?
3. Czy komorę gnilną zasklepić na poziomie rury wlotowej (zostawiając tylko kołnierz z włazem) czy ciągnąć te pionowe ścianki, aż do powierzni gruntu?

kroyena
05-08-2004, 14:32
Musiałbyś przestudiować kawał literatury o ekologii, albo popytać u producentów, jakie kwity (certyfikaty, atesty, badania) są wymagane na tego typu urządzenia i będziesz widział skąd ta cena.

pattaya
05-08-2004, 14:55
A co będzie jeśli Twoja oczyszczalnia zgłoszona zostanie jako szambo i ktoś tam np z gminy zażąda okazania rachunków za wywóz nieczystości?Wystarczy donos sąsiada.

Piotr_PA
10-08-2004, 06:37
I co moi drodzy czy nikt niewie jakie są uregulowania prawne dotyczące budowania tego typu urządzeń samodzielnie ?

krzyss
10-08-2004, 06:54
Nie jestem prawnikiem, ale prawnik mi powiedział, że nie ma obowiązku przechowywania rachunków - z czego wynikałoby, że to oni muszą wykazać nieszczelność szczelnego szamba. Ale czy nie jest prościej zgłosić - pozwolenia na budowę chyba nie trzeba, lub wprost ustalić w wydziale środowiska zmianę. U mnie w planie zagospodarowania terenu jest napisane: szczelne, bezodpływowe zbiorniki - a wszyscy mają drenaże. Musieli tylko badanie gruntu zrobić - czy są warunki do drenażu.

Piotr_PA
10-08-2004, 07:10
Zgadza się ale to nie chodzi o udowodnienie tego że szambo jest szczelne czy też nie - moi wszyscy sąsiedzi mają takie szczelne że wogóle ich nie opróżniają. Ja chciałbym mieć podstawę do tego abym mógł urzędnikowi odpowiedzieć że ja mam urządzenie spełniające określone wymogi, chyba że po wykonaniu przeprowadzić badania wody wychodzącej z oczyszczalni - (ale jaki koszt ?) i porównać je do tych które ostatnio widziałem w jakimś dzienniku ustaw ?

Piotr_PA
11-08-2004, 07:56
Czy ktoś wie ile kosztuje oraz gdzie można zlecić badanie ścieków z przydomowej oczyszczalni ?

Piotr_PA
13-08-2004, 06:18
Sam odpowiem na pytanie powyżej wiem: ok. 40 zł w zależności od ilości parametrów jakie chcemy poznać. Badanie można wykonać w laboratoriach przy lokalnych oczyszczalniach ścieków.
Co do mojego głównego pytania to już jestem pewny że można dlaczego ?

Firma Wavin puściła na rynek produkt o nazwie złoże rozsączające oraz wkłądkę komorową. Oba te elementy mają aprobatę techniczną wydaną przez nstytut ochrony środowiska - przy aprobacie do drugiego wyraźnie jest napisane że można stosować go do zbiorników betonowych (jednokomorowych) oraz szamb nastęnie za tym urządzeniem montuje się złoże rozsączające i w ten sposób spełniamy warunki do odprowadzenia oczyszczonych ścieków do gruntu. Lub ja widzę inne rozwiązanie czyli - budujemy szczelny zbiornik 3 komorowy z systemem syfonów i kupujemy złoże rozsączające.

zibicwikla
13-08-2004, 11:12
Kup Nevexpol. Ja dałem ok 3200. Zamontuj sam. Zaoszczędzisz jakieś 2500.

zibicwikla
13-08-2004, 11:12
Kup Nevexpol. Ja dałem ok 3200. Zamontuj sam. Zaoszczędzisz jakieś 2500.

Piotr_PA
13-08-2004, 11:16
Wiesz po przeliczeniu wyszło że za zbiornik + elementy rozsączające zapłacę max 1500 zł. oczywiście wykonuję sam.

zibicwikla
13-08-2004, 11:22
Jest to możliwe. Przeraża mnie to betonowanie zbiornika a montaż gotowego zestawu to weekendowa rozrywka- dziure pod zbiornik 2000l kopałem 2,5h. Generalnie gratuluję:szkoda że nie mam tyle wolnego czasu.
Pozdrowionka

Piotr_PA
13-08-2004, 12:50
Masz rację. Dobrze że nie czyta tego moja żona bo dopiero by mi się dostało, ciągle słyszę że to tyle trwa ale niestety prace ziemne muszą potrwać ponadto wiązanie betonu również a najpierw musiałem wylać płytę betonową na której dopiero do góry powstał zbiornik, w sumie grzebę się z tym już od połowy lipca kurcze to już miesiąc :-? ale prace wykonuję po pracy i estem naszczęście wspomagany dość mocno przez ojca.

MarcinU
13-08-2004, 12:59
Podoba mi się Sotralentz choś chyba jest droższy. Tylko nie dostarczają w zasadzie instrukcji samodzielnego montażu. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

No i pytanko - nie wiem czy zmieszczę drenaż wzdłuż boku działki. Ile jest potrzebne dreanażu minimalnie (w mb)? Zakładam 3 nitki. Czy można dreanaż poprowadzic nie w prostej linii? działkę mam taką jak na rys poniżej i chciałbym drenaż poprowadzić tak, aby biegł równolegle do boku. Czy nie ma żdanych przeciwwskazań do takiego układu?

http://marcinu.republika.pl/images/drenaz.jpg

Piotr_PA
13-08-2004, 13:15
Marcin z tego co ja zdążyłem się dowiedzieć nie będzie to wskazane (zakręt) co do długości nitek to minimum 12 mb na mieszkańca w gruncie dobrze przepuszczalnym. Co do instrukcji montażu podaj namiary na e-maila to wyślę ci ulotkę w formacie *.pdf .

zibicwikla
13-08-2004, 13:54
Jak nie zgubisz zalecanych spadów(2-5%) to przeginaj i bądź spokojny.

MarcinU
13-08-2004, 14:02
Marcin z tego co ja zdążyłem się dowiedzieć nie będzie to wskazane (zakręt) co do długości nitek to minimum 12 mb na mieszkańca w gruncie dobrze przepuszczalnym. Co do instrukcji montażu podaj namiary na e-maila to wyślę ci ulotkę w formacie *.pdf .

Przesłałem maila - będziesz miał adres zwrotny.

Sotralentz w zestawie podstawowym razem z Epurbloc-iem 2000 sprzedaje 32mb drenażu - ma to być dla 3-4 osób. Wydaje mi się to trochę mało. U innych producentów na taką liczbę osób są conajmniej 3 dreny o długości 15-16 m.

zibicwikla
13-08-2004, 14:08
Lepiej mieć załamany drenaż prawidłowej długości czyli 16m na twarz a raczej d...., niż zbyt krótki prosty. Nota bene ciekawe czy ta zasada funkcjonuje w innych dziedzinach życia. O komentarz proszę szanowne forumowiczki.
Pozdrowionka

barbapis
13-08-2004, 14:16
Zależy, co kto lubi :lol: