PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wylewać jastrych z miksokreta przed zimą w nieogrzewanym domu?



Kasia1984
17-09-2014, 19:40
Proszę o pomoc czy zaleca się wylewanie jastrychu z miksokreta przed zimą, jeżeli dom jest w stanie surowym otwartym i zadaszonym i nie będzie ogrzewany zimą.

Aktualnie mój dom jest zadaszony i nie posiada okien i drzwi (otwory okienne i drzwiowe osłonięte są folią, która chroni przed przeciągami). Podłogę mam już zaizolowaną przez papę termozgrzewalną, folię i styropian. Przed zimą chciałam wylać posadzkę. Okna i drzwi razem z elewacją wykonane zostaną dopiero na wiosnę/lato 2015r. po wszystkich robotach mokrych i dopiero od tego momentu dom będzie ogrzewany. Wykonawca posadzki (kierownik budów, właściciel firmy z dużym doświadczeniem, osoba z polecenia) zasugerował, że wylanie posadzki w nieogrzewanym przez zimę domu może skutkować spękaniem płyty posadzki i w skrajnym przypadku uszkodzeniem instalacji ogrzewania podłogowego przez ulegającą skurczom i naprężeniom płytę jastrychu z powodu dużej różnicy temperatur za dnia i nocą, mimo podziału pomieszczenia na mniejsze pola poprzez wykonanie dylatacji. Oczywistym jest, że jastrych skruszeje i popęka przy progach w takich warunkach (drzwi balkonowe, drzwi wejściowe, brama garażowa).

Czy zatem wziąć pod uwagę zalecenia Wykonawcy i odłożyć wylanie posadzki dopiero na wiosnę, czy mimo wszystko zaryzykować i wylać posadzkę przed zimą?

lukasz860910
18-09-2014, 15:13
wylewamy dużo domów przed zimą które nie są ogrzewane i nikt nigdy nie zadzwonił że pękło. Mało tego dużo zalewamy też zimą. Jak beton wyschnie, zwiąże nic nię bedzie się działo z nim.

Jeśli nie spieszy ci sie poczekaj do wiosny i będziesz miał spokojna głowe

Kasia1984
18-09-2014, 17:20
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jak jest z koniecznością dawania siatki zbrojnej? Wykonawca odradza (podejrzewam, że głównie z racji problematycznego układania), a ja czułabym się pewniej gdyby siatka jednak była zatopiona zarówno tam gdzie ogrzewanie podłogowe jak i na reszcie domu? Druga odwieczna bolączka, czy dawać styropian pod miejsce gdzie będzie stał kominek? W sumie mam 13cm styropianu i docelowo chciałabym 7cm jastrychu.

jajmar
18-09-2014, 18:29
Styropian pod kominek -NIE. Siatka na całości - TAK.

Kasia1984
19-09-2014, 06:31
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Już czuję, że będzie kolejna przeprawa z Wykonawcą. Systematyzując wiedzę: wylewki będzie średnio 7cm, różnica poziomów na styropianie wynosi około 1cm, włókno polipropylenowe w ilości 0,9kg na m3, cementu 2 (czy może lepiej 3?) worki na pełnego miksokreta, plastyfikator tam gdzie podłogłówka, siatka zbrojna ułożona w połowie grubości wylewki ułożona na zakładkę do miejsc dylatacji.

A czy w przejściach i na większych płaszczyznach wystarczy nacięcie jastrychu czy konieczna jest dylatacja w postaci gąbki?

cymelia
20-09-2014, 20:19
Pod kominek można dać styrodur, jest bardzo twardy a bez styropianu pod kominkiem będzie duży mostek termiczny. Ja stosowałem Roofmate firmy DOW o twardości CS(10) 300 kPa. Typowy podłogowy powinien mieć twardość 100 kPa, choć Arbet jako Podłoga/Dach sprzedaje styropian o twardości CS(10) 60 kPa - lekkie przegięcie. Styrodur 10 cm plus siatka zgrzewana powinno wystarczyć.

autorus
20-09-2014, 21:41
Zależy gdzie ten kominek jest. Jeśli w środku domu to nie będzie duży mostek. Bo temperatura pod domem jest dodatnia. Inaczej jeśli jest przy ścianach zewnętrznych.

Kasia1984
21-09-2014, 12:30
Kominek wewnątrz domu, mogę dać taki sam styropian jak w garażu (Termo Organika Gold Parking), którego trochę mi zostało. Gdybym nie dał tego styropianu to i taka na takiej różnicy grubości na styku ocieplonej posadzki i posadzki nieocieplonej pod kominkiem raczej pojawiłoby się pęknięcie.

teka
21-09-2014, 15:00
Kominek wewnątrz domu, mogę dać taki sam styropian jak w garażu (Termo Organika Gold Parking), którego trochę mi zostało. Gdybym nie dał tego styropianu to i taka na takiej różnicy grubości na styku ocieplonej posadzki i posadzki nieocieplonej pod kominkiem raczej pojawiłoby się pęknięcie.

jakis styropian musi byc bo w jednej plycie na stryropianie jest jakas praca posadzki przy wylaniu wylewki na chudziak bez styropianu jej juz nie ma .wtedy ja np dylatuje kominek od reszty plyty

Kasia1984
21-09-2014, 20:23
Ale dylatować sam kominek czy razem z powierzchnią płytek pod kominkiem, inaczej może pęknąć na środku płytki chyba. Ciężko oszacować, w którym miejscu skończą się płytki i żeby w tym miejscu akurat wycelować z dylatacją, chyba, że najzwyczajniej naciąć jastrych w momencie układania płytek.