PDA

Zobacz pełną wersję : Buderus Logatherm WPS 7K - problemy z odczytem temperatury



kulczasy
24-09-2014, 00:06
Witam wszystkich,

Mam problem z moja pompą ciepła Buderus Logatherm WPS 7K a mianowicie pompa źle odczytuje temperatury na czujnikach. Najgorzej jest ze sterownikiem zewnętrznym gdzie przekłamuje o kilka stopni czyli np na dworze jest 0 a czujnik pokazuje 7 C. Ma to ogromny wpływ na prace pompy ponieważ ona wtedy nie grzeje i w domu jest zimno.

Odrazu napisze, że nie jest to wina czujnika ponieważ jak go odłączę od pompy i zmierzę miernikiem opór to pokazuje wartości takie jakie umieszczone są w instrukcji. Zmieniałem też kabel do czujnika podłączając czujnik na krótszym kablu, podmieniałem czujnik ten wewnętrzny z tym zewnętrznym i nic. Tak naprawdę nie do końca nic ponieważ po takich operacjach włączania i wyłączania pompy, podmianie czujników, kabelków czasami coś "drgnie" i zaczyna pompa pokazywać temperaturę zbliżoną do rzeczywistej. Wystarcza to na parę dni a potem znowu wszystko się rozstraja.

Jeżeli ktokolwiek z Was miał podobny problem lub o nim słyszał bardzo proszę o informację. Zbliża się zima, dzieci małe i zimno nie wskazane.

Pozdrawiam
Kulczasy

wihajster
24-09-2014, 07:58
Jeżeli czujnik zewnętrzny był przedłużany to dodatkowy przewód powinien być lutowany. Czasami takie rzeczy dzieją się gdy "fachowcy" tylko skręcają i izolują przewody. Najlepiej jakbyś podmienił sam czujnik na nowy, może on sam "wariować" w różnych warunkach. Jeżeli dalej brak poprawy to możesz mieć zły kontakt na złączu na płycie elektroniki, na przykład tzw. zimny lut. Odkręć płytę i popatrz od strony ścieżek, czasami wystarcza przelutować podejrzane miejsca.

kulczasy
24-09-2014, 21:58
Czujniki podmieniałem - ten z domu na zewnątrz i na odwrót (bo są takie same). Obydwa wskazują dobrą rezystancję w zależności od temperatury. Wygląda to tak:
- pompa pokazuje złą temperaturę
- wyłączam pompę odkręcam przewód od pompy, sprawdzam rezystancję i jest OK
- podłączam do pompy znowu zła temperatura
- czasami po takich akcjach z odłączaniem podłączaniem nowych kabelkach innych czujnikach i włączaniu i wyłączaniu pompy zaczyna na jakiś czas pokazywać dobrą temperaturę - ale to czasami i na krótko.

Robiłem już tak, że nowy kabelek podłączyłem i czujnik wywaliłem za okienko w piwnicy aby wyeliminować problem z długością kabla docelowego. Dodatkowo mój kabel docelowy to skrętka więc próbowałem czujnik podłączać na innych parach i nic.

Może faktycznie zimny lut albo jakiś czeski błąd w elektronice. Martwi mnie wizja zmiany całej elektroniki - a znając życie uszkodzeniu mogla ulec jakaś drobna "pierdółka" za 15zł. Tylko jak to znaleźć?

Może ktoś miał taki problem?

Ps.: Znalazłem informacje, że pompa posiada sterownik Rego 637J

rwxw
24-09-2014, 22:09
Może faktycznie zimny lut albo jakiś czeski błąd w elektronice. ..... Tylko jak to znaleźć?
Jeśli różne czujniki wystawione za okno na nie składanym z kilku kawałków kablu dają ten sam efekt, to mogą być zimne luty o których pisał wihajster. Weź odłącz całkowicie pc z prądu, odkręć płytkę/płytki z elektroniką, weź dobrą lupę i poszukaj zimnych i ponadpękiwanych lutów. Ja znalazłem kiedyś takie w pralce - popękały na skutek drgań i pralka głupiała - czasem działała, czasem trochę mniej, czasem wcale. Po przelutowaniu pralka działa do dziś. W pc też są drgania, więc może się to też przytrafić. Prześledź zwłaszcza miejsca przy wpięciach kabelków od czujników.i

wihajster
24-09-2014, 22:23
Może faktycznie zimny lut albo jakiś czeski błąd w elektronice. Martwi mnie wizja zmiany całej elektroniki - a znając życie uszkodzeniu mogla ulec jakaś drobna "pierdółka" za 15zł. Tylko jak to znaleźć?
Niestety jeśli chcesz naprawić za 15zł to pozostaje jedynie opcja DIY (zrób-to-sam). Jeśli zimny lut to naprawisz za darmo, nie licząc odrobinki cyny i kalafonii/pasty.
Jeśli zadzwonisz do autoryzowanych to nie licz na "naprawę płyty" - będzie wspomniana przez ciebie "wymiana".... Koszty - mogą być porównywalne do kosztów sezonu grzewczego...
Niestety Kolego chętnie bym Ci pomógł osobiście bo niedaleko mieszkasz ale o tej porze roku za dużo mam na głowie... :(

nethorse
25-09-2014, 01:23
Jak Wyżej. Czteropak stawiam na zimny lut.
Wczoraj wieczorem wróciłem od kumpla, podobna sytuacja tyle że na PC do CWU po gwarancji... -1 na dworze, PC pokazuje -11 i się wyłącza. Dwie godziny szukania, jeden, pięć L na G ;-) i działa...
Jeśli masz jeszcze gwarancję to się nie zastanawiaj tylko wal na "błękitną linię" i niech oni się martwią, a jeśli nie to zostaje DIY.
Pozdrawiam.

kulczasy
25-09-2014, 07:49
Niestety Kolego chętnie bym Ci pomógł osobiście bo niedaleko mieszkasz ale o tej porze roku za dużo mam na głowie... :(

Najgorzej jest jak się robi bardzo zimno także póki co nie jest źle. Zacząłem wątek na forum aby zawczasu zabrać się za naprawę a nie przy -10. Każda pomoc mile widziana i nie koniecznie na jutro także jak dziadostwa nie znajdę to być może u Ciebie się zluzuje i coś razem wymyślimy.

kulczasy
25-09-2014, 07:53
Jeśli masz jeszcze gwarancję to się nie zastanawiaj tylko wal na "błękitną linię" i niech oni się martwią, a jeśli nie to zostaje DIY.
Pozdrawiam.

Pompa rocznik 2009. Najbardziej wkurza fakt ze dał człowiek - już dokładnie nie pamiętam - ale ze 24k PLN za urządzenie które może mieć zimne luty.... co za świat.

misiupl
25-09-2014, 07:54
może na forum elektrody spróbuj znaleźć chętnego do pomocy za parę $ - mnie się kiedyś udało ze sprzętem b. mało popularnym

kulczasy
25-09-2014, 07:58
Prześledź zwłaszcza miejsca przy wpięciach kabelków od czujników.

No właśnie to miejsce jest na osobnej płytce która potem łączy się kablami do puszki z elektroniką, dzięki za podpowiedz - warto to sprawdzić.

Kolega pracujący w branży medycznej odpowiadał mi kiedyś o podobnym przypadku w inkubatorze. Też się rozjeżdżała temperatura i wtedy problem było zero logiczne. Nie znam się kompletnie na tym i nawet nie wiem co to jest ale może to też jest jakiś trop?

wihajster
25-09-2014, 21:51
No właśnie to miejsce jest na osobnej płytce która potem łączy się kablami do puszki z elektroniką,
Kolejna nadzieja. Masz kolejne dwa złącza do sprawdzenia, przelutuj delikatnie z użyciem kalafonii. Same wtyki i gniazda potraktuj jakimś preparatem do styków elektrycznych, np. w spray'u.