PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego pompa ciepla się wyłącza?



ezg2014
25-09-2014, 21:49
Dobry wieczór!
Dom zaopatrzony w polską pompę ciepła Galmet z odwiertami. Pompa działa około roku. Mam problem. Pompa ciepła się wyłącza. Zauważyłem to przez przypadek, będąc w kotłowni. Wyświetlacz gaśnie na kilkanaście sekund a potem się włącza. Nie wpływa to na warunki w domu. Zeszłej zimy temperatura była stabilna (chociaż nikt jeszcze nie mieszkał w domu, więc temp. oceniana była raz na 2-3 dni). Obecnie przy temp. ok. 10 st. na zewnątrz w domu temperatura stabilna 23st. (pompa ciepła tak ustawiona, że już grzeje). Ciepła woda jest grzana bez problemu. Serwisant posprawdzał pompę i nic nie znalazł. Jak przyjechał drugim razem to stało się to przy nim, więc znów posprawdzał i nic. Ale jak sam stwierdził "dla świętego spokoju" wymienił sterownik. I znów się dzieje to samo. Trudno mi określić jak często. Jestem w kotłowni średnio raz dziennie. Okres między zaobserwowanymi wyłączeniami wyniósł około 1,5-2 miesięcy. telefonicznie serwisant poradził mi, żebym sprawdził sieć elektryczną. Co to może być? Jakieś pomysły?

ferrit
26-09-2014, 05:35
Jaki masz sterownik w tej pc ? R420 ?

ezg2014
26-09-2014, 09:41
Tak. R420.

ferrit
26-09-2014, 20:24
Mam ten sam sterownik. Nie mam takich objawów. Raczej stawiam też na instalację elektryczną.

ezg2014
26-09-2014, 22:16
Gdzie szukać ? Instalacja elektr. w domu? Czy raczej wina zakładu energetycznego? Jak to sprawdzić?

wihajster
26-09-2014, 22:45
Podłączyć rejestrator jak najbliżej pompy ciepła, na dobę albo kilka dni. Domyślam się że nie masz takiego sprzętu to pozostaje posprawdzanie po kolei wszystkich łączeń (począwszy od PC idąc w stronę rozdzielnicy. Masz gniazdo do pompy czy bezpośrednio przewód podłączony? Pozostają jeszcze zaciski wyłącznika nadprądowego w rozdzielnicy. Albo jeszcze przed nim "różnicówka".
Zakładam że serwisant rzetelnie sprawdził połączenia w samej pompie.

ezg2014
26-09-2014, 22:54
Serwisant twierdzi, że wszystko w pompie sprawne. Przewód z pompy idzie do wyłącznika (mogę nim odciąć pompie prąd). Nad wyłącznikiem jest taka puszka z 3 diodami - wg elektryka każda dioda to faza. Wszystkie się świecą.

ferrit
27-09-2014, 05:41
Czy ta pc jest 3 fazowa ?

ezg2014
27-09-2014, 15:30
Tak. Pompa jest na tzw. "siłę".

ferrit
27-09-2014, 23:29
Sterownik R420 jest podpięty pod 1 fazę. Może od czasu do czasu ta faza w domu jest na max obciążona i sterownik traci na chwilkę zasilanie. Może zmień na inną fazę.

wihajster
28-09-2014, 00:05
Sterownik R420 jest podpięty pod 1 fazę. Może od czasu do czasu ta faza w domu jest na max obciążona i sterownik traci na chwilkę zasilanie. Może zmień na inną fazę.
Zmienić nie zaszkodzi na pewno.
Ale wątpię, żeby od zbyt dużego obciążenia jednej fazy sterownik tracił zdolność pracy. W tym sterowniku jest "obyczajny" zasilacz według starej dobrej szkoły - trafo, mostek, kondensator. On przetrwa nie kilkadziesiąt a kilkaset (co najmniej) milisekund totalnego zera wartości skutecznej napięcia. Chyba że chłopaki coś totalnie z.y.ebali w projekcie?...
Niedawno testowałem swój sterownik na takie przypadłości. Stawiałbym na zewnętrzne problemy (poza pompą), zwłaszcza że "dla spokoju" (moim zdaniem mało świętego) był wymieniony sterownik jak pisze wcześniej autor i dalej to samo.

ezg2014
28-09-2014, 08:27
Jak zmienić fazę? Z tego co wiem, to jak się odpowiednio faz nie podłączy to pompa w ogóle się nie włączy.
Jak szukać błędu w instalacji w domu? Ludzie z zakładu energetycznego zaproponowali mi rejestrator.

Zigobar
28-09-2014, 18:34
ezg2014
Jeśli już sprawdziłeś dostępne Ci punkty połączeń, o których wspomniał wihajster (pamiętając również o przewodach zerowych), to proponuję wykonać pomiar napięć fazowych (pomiędzy fazą i zerem) na listwie zasilającej w PC:
- przy sprężarce wyłączonej
- podczas pracy sprężarki
Zapisz wyniki pomiarów. Powtarzaj pomiary co jakiś czas.
Dla pewności, można również podczas pracy PC załączać kolejno inne odbiorniki dużej mocy w domu, aby sprawdzić ich ewentualny wpływ na napięcia w PC. Ostrożnie z mocą całkowitą, aby nie doszło do zadziałania zabezpieczeń nadprądowych w budynku.
Jeśli w instalacji nie ma luźnych połączeń, to i napięcia będą prawidłowe.

Z propozycji ZE radzę skorzystać. Uzyskasz informację, czy sieć nie jest żródłem jakichś "napięciowych niespodzianek".

Jeśli okaże się jednak, że napięcia są stabilne i w normie, to chyba pozostaje czekać do następnego zgaśnięcia ekranu i wtedy jak najszybciej zmierzyć napięcia na listwie w PC.
Jeśli znajdziesz żródło zakłóceń to napisz. Może przydać się innym.

kasprzyk
28-09-2014, 19:38
Zaproś pomiarowca, jeżeli nie wyjdą żadne błędy na instalacji elektrycznej, podłącz rejestrator.