PDA

Zobacz pełną wersję : czy suszyć wylewkę



witekkij
28-09-2014, 07:47
Witam. Dziś był u mnie parkieciarz i mierzył wilgotność wylewki. Jest na poziomie 10%. Blok postawiony w zeszłym roku. Zastanawiam się czy to nie błąd pomiaru. Patrząc na ceny osuszania maszynowo wyniesie mnie to chyba tyle co nowy parkiet. Opłaca się to osuszać? jaka metoda najlepsza?

monkey222
28-09-2014, 07:57
10% w rocznej wylewce?? no chyba ze tam był basen w zeszłym mieisiącu :). Jaką metoda była badana wilgotność. ??

witekkij
28-09-2014, 09:41
Człowiek zrobił 2 odwierty i włożył do nich pręciki podłączone do przyrządu (przepraszam za ten lakoniczny opis ale nie znam nazwy urządzenia)

Parkiet
28-09-2014, 11:08
Wylewka betonowa tuż po wylaniu ma wilgotność maksymalnie od 8% do 10%. Kiedy wykonywano wylewkę?

jarekkur
29-09-2014, 20:00
Witam. Dziś był u mnie parkieciarz i mierzył wilgotność wylewki. Jest na poziomie 10%. Blok postawiony w zeszłym roku. Zastanawiam się czy to nie błąd pomiaru. Patrząc na ceny osuszania maszynowo wyniesie mnie to chyba tyle co nowy parkiet. Opłaca się to osuszać? jaka metoda najlepsza?

nawet gdyby to był 30cm gruby strop o wytrzymałości 35N/mm2 to jego wilgotnośc po roku byłaby w zakresie 3,5%. Ten parkieciarz podszedł bezmyślnie do otrzymanego wyniku wykonanego metodą oporową od około 20-25 lat niestosowaną ze względu na bardzo niedokładne pomiary.
Jastrych typowy -standard o grubości 5cm po miesiacu ma około (zależnie od warunków klimatycznych) 3-4%. Świezo wylany nie ma tych 10%, ma około 6-7%.

Parkiet
29-09-2014, 21:05
Swieża wylewka może mieć 10%, Prosty przykład:
W/C 0,6 przy ilości cementu 350 kg daje 210 litrów wody co względem masy betonu (2100/1,03 = 2039 kg) daje 10,3%/
W/C 0,5 przy ilości cementu 350 kg + plastyfikator daje 140 l wody, co względem masy betonu j.w. daje 8,6%
Przy W/C 0,4 może być ok.7%.
Ot takie recepturalne szczegóły.
Pozdrawiam.

witekkij
30-09-2014, 14:48
Mam informację od developera że "Wylewka została wykonana ponad rok temu", dziękuję za komentarze jestem dużo spokojniejszy bo wygląda to na (jak napisał jarekkur) bezmyślność parkieciarza. Muszę się teraz zastanowić czy warto kontynuować współprace z taka firmą

teka
30-09-2014, 19:00
Mam informację od developera że "Wylewka została wykonana ponad rok temu", dziękuję za komentarze jestem dużo spokojniejszy bo wygląda to na (jak napisał jarekkur) bezmyślność parkieciarza. Muszę się teraz zastanowić czy warto kontynuować współprace z taka firmą

dlatego jest to forum ,a tu trafileś na dwóch doskonałych fachowców od podkładów betonowych m.in

jarekkur
30-09-2014, 21:56
Swieża wylewka może mieć 10%, Prosty przykład:
W/C 0,6 przy ilości cementu 350 kg daje 210 litrów wody co względem masy betonu (2100/1,03 = 2039 kg) daje 10,3%/
W/C 0,5 przy ilości cementu 350 kg + plastyfikator daje 140 l wody, co względem masy betonu j.w. daje 8,6%
Przy W/C 0,4 może być ok.7%.
Ot takie recepturalne szczegóły.
Pozdrawiam.
Swieża wylewka to pierwsze dwa dni i w tym już czasie około 25% wody zostaje skrystalizowana i zamieniona w procesie hydratacji (ciepło hydratacji) w parę, st7ad niższy poziom zawilgocenia. Przy prawidłowej recepturze. Stosunek 0,5 jest tym optymalnym. I zawsze powinno się o takich parametrach mówić-tutaj kolega ma rację. prawidłowa receptura, to mocna "wylewka".

jarekkur
30-09-2014, 21:58
dlatego jest to forum ,a tu trafileś na dwóch doskonałych fachowców od podkładów betonowych m.in
jak równiez na swietnego wykonawcę jastrychów.

jarekkur
30-09-2014, 22:01
Wylewka betonowa tuż po wylaniu ma wilgotność maksymalnie od 8% do 10%. Kiedy wykonywano wylewkę?
skad jesteś? może w okolicy będzie ktoś z polecenia aby zmierzyć wylewkę?

Parkiet
01-10-2014, 09:04
Swieża wylewka to pierwsze dwa dni i w tym już czasie około 25% wody zostaje skrystalizowana i zamieniona w procesie hydratacji (ciepło hydratacji) w parę, stąd niższy poziom zawilgocenia. Przy prawidłowej recepturze. Stosunek 0,5 jest tym optymalnym. I zawsze powinno się o takich parametrach mówić-tutaj kolega ma rację. prawidłowa receptura, to mocna "wylewka".

Witam Jarku, wilgotność betonu to temat rzeka. Kilka przykładów.
-Wylewka tuż po wylaniu jest najczęściej osłonięta folią stąd ciepło hydratacji występuje, natomiast parowanie już nie, bo niby jak -folia.
-Krystalizacja wody rzecz względna. Swego czasu wykonywałem testy, świeży beton zawijałem szczelnie w folię i po miesiącu (po całkowitym związaniu betonu) sprawdzałem zawartość wilgoci na wago suszarce (105'C). Efekt - praktycznie ta sama zawartość wody na początku i na końcu. Tu teoria rozmija się z rzeczywistością, gdzie te 24% wody chemicznie związanej. Masz wago suszarkę to możesz to sprawdzić.
Jeszcze jeden praktyczny przykład, wczoraj po południu wylewano chudziak, dzisiaj rano zrobiłem pomiar wago suszarką resztek pozostawionych na piasku i wyszło 4,25% przy 105'C. Trochę to dziwne ale prawdziwe, drugi pomiar dał 4,68%.
Dwa lata temu przesłałem Ci badania niemieckie, tam początkowa wilgotność dobrego, nieprzelanego betonu W/C 0,55, wynosi ok. 8,5%.
Duże rozpiętości i wiele rozbieżności, które trudno poskładać.
Pozdrawiam.

teka
01-10-2014, 14:52
Witam Jarku, wilgotność betonu to temat rzeka. Kilka przykładów.
-Wylewka tuż po wylaniu jest najczęściej osłonięta folią stąd ciepło hydratacji występuje, natomiast parowanie już nie, bo niby jak -folia.
-Krystalizacja wody rzecz względna. Swego czasu wykonywałem testy, świeży beton zawijałem szczelnie w folię i po miesiącu (po całkowitym związaniu betonu) sprawdzałem zawartość wilgoci na wago suszarce (105'C). Efekt - praktycznie ta sama zawartość wody na początku i na końcu. Tu teoria rozmija się z rzeczywistością, gdzie te 24% wody chemicznie związanej. Masz wago suszarkę to możesz to sprawdzić.
Jeszcze jeden praktyczny przykład, wczoraj po południu wylewano chudziak, dzisiaj rano zrobiłem pomiar wago suszarką resztek pozostawionych na piasku i wyszło 4,25% przy 105'C. Trochę to dziwne ale prawdziwe, drugi pomiar dał 4,68%.
Dwa lata temu przesłałem Ci badania niemieckie, tam początkowa wilgotność dobrego, nieprzelanego betonu W/C 0,55, wynosi ok. 8,5%.
Duże rozpiętości i wiele rozbieżności, które trudno poskładać.
Pozdrawiam.

Myślę,że zależy od grubości uziarnienia piasku i ilości kruszywa Panie Tadeuszu również.Im więcej daję kruszywa tym mniej mi idzie wody na tym samym piasku.W poniedz-wtorek byłem w Iławie gdzie zamówiłem piasek i kruszywo z certyfikatem i na 50kg cementu szło tylko10-11litrów wody z plastyfikatorem przy względnie lekko wilgotnym piasku ,cement lafarge standard 32,5R.Normalnie w moich okolicach lejemy okolo miedzy 15litrow a 18litrow wody.Resztki chudziaka pozostawione na piasku prawdopodobnie zwietrzały trochę?

Parkiet
01-10-2014, 15:57
Myślę,że zależy od grubości uziarnienia piasku i ilości kruszywa Panie Tadeuszu również.Im więcej daję kruszywa tym mniej mi idzie wody na tym samym piasku.W poniedz-wtorek byłem w Iławie gdzie zamówiłem piasek i kruszywo z certyfikatem i na 50kg cementu szło tylko10-11litrów wody z plastyfikatorem przy względnie lekko wilgotnym piasku ,cement lafarge standard 32,5R.Normalnie w moich okolicach lejemy okolo miedzy 15litrow a 18litrow wody.Resztki chudziaka pozostawione na piasku prawdopodobnie zwietrzały trochę?
Panie Arturze, najtrudniej wysuszyć mocne wylewki.
Z jednej strony, maja mało wody- jak w sam raz, a więc do odparowania jest mniej.
Z drugiej strony piasek z kruszywem + plastyfikator i jeszcze co najważniejsze, optymalne zagęszczenie przed zatarciem.
A w tej sytuacji wylewka jest na tyle zwarta, że wodzie czy wilgoci ciężko jest się wydostać na powierzchnię.
Jednak ja wolę takie wylewki bo:
Mokrą wylewkę zawsze da się wysuszyć i po bólu, natomiast słabą nie zawsze da się naprawić, a jeśli już to z wielkim bólem przy kosztach,
Ze zwietrzeniem chudziaka ma Pan rację, tam wilgoci czy wody nie ma co trzymać, inaczej wyglądałaby sytuacja przy mocnym betonie, co sprawdzę przy najbliższej okazji.
Pozdrawiam.

teka
01-10-2014, 19:14
Zgadza się ja to wiem z resztą to oczywiste powinno być;)jakieś pół mixa mogę wysłać na Mławę tylko nie wiem czy kurier da radę to dzwignąć:o
jakbym miał w co Panu spakować takie próby mogę porobić na różnych cementach opisać ile wody,kuszywa itd.nie ma problemu.Zawsze się polecam i za naukę którą uzyskałem dzieki Panu i Panu Jarosławowi jakoś odpłacę:wave:

Parkiet
01-10-2014, 20:19
Zgadza się ja to wiem z resztą to oczywiste powinno być;)jakieś pół mixa mogę wysłać na Mławę tylko nie wiem czy kurier da radę to dzwignąć:o
jakbym miał w co Panu spakować takie próby mogę porobić na różnych cementach opisać ile wody,kuszywa itd.nie ma problemu.Zawsze się polecam i za naukę którą uzyskałem dzieki Panu i Panu Jarosławowi jakoś odpłacę:wave:
Bardzo dobry pomysł. Kupuję, żeby nie robić kosztów podeślę Panu małe plastikowe opakowania a przy okazji odbiorę próbki. Dzięki i pozdrawiam.

jarekkur
02-10-2014, 21:00
Zgadza się ja to wiem z resztą to oczywiste powinno być;)jakieś pół mixa mogę wysłać na Mławę tylko nie wiem czy kurier da radę to dzwignąć:o
jakbym miał w co Panu spakować takie próby mogę porobić na różnych cementach opisać ile wody,kuszywa itd.nie ma problemu.Zawsze się polecam i za naukę którą uzyskałem dzieki Panu i Panu Jarosławowi jakoś odpłacę:wave:
pomysł Pana z próbkami bardzo chetnie podchwycę. Potrzebne są mi próbki 2000g według stałej receptury z róznymi cementami z i bez plastyfikatorów.
Próbki wykonane wedł normy niemieckiej z uziarnieniem 0-8mm i stosunek w/c 0,5, oraz te typowo polskie 0-2.i w/c 0,6. Do tej pory zostały wykonane dokładne pomiary wilgotności równowaznej dla około 15 polskich cementów. Wszystkie próby zostały wykonane wedł. jednej receptury. Jeżeli byłby Pan gotowy na taką współpracę, proszę dać znać. Podam Panu jakie cementy zostały już użyte. Oczywiście pojemniki na cement lub próbki z miksa dostarczę.
Tego typu badania są prowadzone w pomieszczeniach klimatycznych i szafach suszących Memmert'a.

jarekkur
02-10-2014, 21:49
Witam Jarku, wilgotność betonu to temat rzeka. Kilka przykładów.
-Wylewka tuż po wylaniu jest najczęściej osłonięta folią stąd ciepło hydratacji występuje, natomiast parowanie już nie, bo niby jak -folia.
-Krystalizacja wody rzecz względna. Swego czasu wykonywałem testy, świeży beton zawijałem szczelnie w folię i po miesiącu (po całkowitym związaniu betonu) sprawdzałem zawartość wilgoci na wago suszarce (105'C). Efekt - praktycznie ta sama zawartość wody na początku i na końcu. Tu teoria rozmija się z rzeczywistością, gdzie te 24% wody chemicznie związanej. Masz wago suszarkę to możesz to sprawdzić.
Jeszcze jeden praktyczny przykład, wczoraj po południu wylewano chudziak, dzisiaj rano zrobiłem pomiar wago suszarką resztek pozostawionych na piasku i wyszło 4,25% przy 105'C. Trochę to dziwne ale prawdziwe, drugi pomiar dał 4,68%.
Dwa lata temu przesłałem Ci badania niemieckie, tam początkowa wilgotność dobrego, nieprzelanego betonu W/C 0,55, wynosi ok. 8,5%.
Duże rozpiętości i wiele rozbieżności, które trudno poskładać.
Pozdrawiam.
Ciepło hydratacji nie powstaje w wyniku przykrycia podkładu czy betonu folią..
Nie ma czegoś takiego, że każdy beton czy podkład podłogowy będzie miał ten sam przebieg krzywej schnięcia od początku do końca. Są one zblizone, często się przecinają i nieznacznie rozchodzą etc. W cementach CEM I dodaje się do 5% "gipsu" jako poczatkowe wiązanie wody. Na budowie jest ona przykryta lub nie. Jeżeli jest przykryta to na pewno ma otwarte dylatacje, którędy para wodna się ulatnia. Mimo folii. Folia jest przede wszystkim po to aby nie dopuścić do gwałtownego wysychania/odparowywania wody zarobowej. Na budowie podkład podłogowy nie jest szczelnie owinięty folią, jest także skraplany lub "zalewany" wodą.... Pomiar w temperaturze 105C mówi jedynie o ilosci wody w badanej próbce w tej temperaturze i nic poza tym. W wyzszej temperaturze będzie jeszcze więcej wody w próbce. Bedzie ponieważ zostanie wiecej wody w postaci pary wyciągniete" z porów żelowych (woda zelowa)
Pan Kuemmerhoff po "swoich badaniach" kilka miesięcy później w miesięczniku niemieckim Wand Boden Decke proponował parkieciarzom dla pewności
pozostawienie parkietu lub desek na 4-6 tygodni zanim zacznie się je cyklinować. Ta jego propozycja wynikała z prostej przyczyny jaką jest niedoskonała (mylna) metoda CM. Uważa on, że w ciagu 4-6 tygodni jezeli jest wilgoć (mimo pomiaru CM) w podkładzie to drewno pokaze, a jak pokaże, to da się wtedy deformacje drewna wycyklinować. Niestety nie doradził co zrobić gdy czas nagli. Blokady p. wilgoci z podkładu z epoksydu są pod lupą niemieckiego ministerstwa zdrowia. Napisałem do autora (Walter Pitt) tego wywiadu z p. Kuemmerhoffem. Otrzymałem odpowiedź od autora wywiadu udzielajacego wywiadu niestety już nie.. Badania p. Kuemmerhoffer to nic innego jak poprzestawiane i inaczej podstawione liczby w badaniach p. Denzela. Taki ktoś nie może być autorytetem. Jego 8,5% czy innego 8,75% lub jeszcze kogoś innego 7,,5% nie mja żadnego znaczenia. Układamy w tedy, gdy podkład dojrzał do układania na nim drewna. Kiedu dojrzeje i czy już dojrzał oto jest pytanie? Jest również dla mnie znakiem zapytania brak zainteresowania przemysłu cementowego w badaniach nad badaniem wilgotności równoważnej produkowanych cementów przy stałej z unifikowanej recepturze.
Teka chce pomóc! A gdzie mu do kasy cementowni! Takie badanie kosztuje. Mimo to wraz z firmą Denzel znane są wilgotności równoważne dla 15 polskich cementów. Niestety tych cementów na rynku jest duzo więcej, równiez tych szybkoschnacych, mas samorozlewnych.
W tym roku w wyniku źle zrozumianych dopuszczalnych maksymalnych wartosci wilgotnosci podkładów, około (tylko w moim przypadku) 16 parkieciarzy ma kłopoty. Te kłopoty powinny zostać scedowane na tych wszystkich, którzy bezpodstawnie zalecają maks. 2CM% dla podkładów cementowych. Być może tak się wreszcie stanie.

teka
18-10-2014, 22:05
pomysł Pana z próbkami bardzo chetnie podchwycę. Potrzebne są mi próbki 2000g według stałej receptury z róznymi cementami z i bez plastyfikatorów.
Próbki wykonane wedł normy niemieckiej z uziarnieniem 0-8mm i stosunek w/c 0,5, oraz te typowo polskie 0-2.i w/c 0,6. Do tej pory zostały wykonane dokładne pomiary wilgotności równowaznej dla około 15 polskich cementów. Wszystkie próby zostały wykonane wedł. jednej receptury. Jeżeli byłby Pan gotowy na taką współpracę, proszę dać znać. Podam Panu jakie cementy zostały już użyte. Oczywiście pojemniki na cement lub próbki z miksa dostarczę.
Tego typu badania są prowadzone w pomieszczeniach klimatycznych i szafach suszących Memmert'a.

czekam na pojemniki i na dane na temat cementow Panie Jarku

jarekkur
18-10-2014, 22:28
czekam na pojemniki i na dane na temat cementow Panie Jarku

Panie Arturze jutro zrobię spis tych jastrychów. których "bezpieczna" wilgotność dla 20C i 55% rH jest już znana. Potrzebne będą próbki dla innych cementów, niż te podane.