PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa garaże w budynku



Stolica Podhala
03-10-2014, 19:35
Witam,
Mam wąską działkę ze spadkiem na południe i chciałbym mieć w budynku miejsce na 2 samochody. Jeden garaż w piwnicy na dwa samochody zaprojektowany przez architekta wydaje mi się mały (5 metrów szerokości, szerszy wiązałby się z utratą funkcjonalności, którą potrzebuję). Wymyśliłem aby zrobić garaż na jedno auto w piwnicy i drugi przytulony z tyłu budynku. Architekt kręci nosem, że nie dzieli się funkcji, że to dodatkowy koszt 2 bram. Czy ktoś ma jakieś argumenty za albo przeciw takiemu rozwiązaniu. Nawet zmobilizowałem się narysować taki dom w programie Sweet Home 3D i jak dla mnie wygląda to dobrze pod względem wizualnym i funkcjonalnym.

Elfir
03-10-2014, 20:50
prócz tego, co sugeruje architekt (czyli koszty) dochodzi ci :
- dodatkowy korytarz do połączenia garażu z domem
- dłuższa droga dojazdowa (koszt kostki, odsnieżanie)

Kompletnie nie rozumiem sformułowania, że szerszy garaż będzie niefunkcjonalny?

Stolica Podhala
03-10-2014, 21:23
Jeżeli zrobię szerszy garaż, na dwa stanowiska (powiększę go o 1,2-1,5 metra) to utracę możliwość umieszczenia dodatkowego pomieszczenia, z którego nie chcę zrezygnować.W obecnej wersji projektu dom jest na całej szerokości działki, więc o poszerzaniu domu nie ma mowy, muszę się zmieścić na tych metrach co teraz mam.
A co do kosztów:
Garaż na dwa stanowiska wiąże się z wykonaniem podciągów, co jest dodatkowym kosztem.
Jeżeli zmniejszę garaż na jedno stanowisko o 1 metr to również chcę zmniejszyć cały dom o ten 1 metr (przez co pomieszczenia na pozostałych kondygnacjach bardziej będą mi odpowiadać)i koszty budowy też się zmniejszą. To powinno zrekompensować ten dodatkowy garaż z tyłu domu, również dłuższej drogi dojazdowej, korytarza, bramy.
Architekt wspominał też, że konstruktorzy niechętnie taki projekt chcieliby liczyć i że będzie trzeba wykonać dodatkowe zbrojenia przy budowie tego garażu z tyłu domu. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć?

Elfir
03-10-2014, 22:36
a pomieszczenia nie można zrobić z tyłu garażu?

Poza tym podciągi a budowa nowego garażu i drogi - naprawdę ma wyjśc taniej?

Kondygnacja nad garażem może być przecież węższa o 1 m od garażu...

Stolica Podhala
04-10-2014, 15:53
Za garażem nie ma miejsca na takie pomieszczenie, a nie chcę jeszcze bardziej powiększać domu.
A co do zmniejszenia kolejnych kondygnacji, to nie chcę się martwić, że za rok, dwa, pięć zacznie mi tam przeciekać. Chcę mieć jak najprostszą bryłę, cztery ściany w prostokącie i dach dwuspadowy.

Stolica Podhala
04-10-2014, 17:29
282852
Tak bym chciał, aby mi architekt narysował. Garaż z tyłu byłby na poziomie 0,5 działka opada w dół więc wjazd byłby z poziomu gruntu.

Elfir
06-10-2014, 23:18
A co do zmniejszenia kolejnych kondygnacji, to nie chcę się martwić, że za rok, dwa, pięć zacznie mi tam przeciekać. Chcę mieć jak najprostszą bryłę, cztery ściany w prostokącie i dach dwuspadowy.

I dlatego dobudowujesz wystający garaż?
Nic ci nie będzie przeciekać. Jesli zakładasz przeciekanie, to przecieknie nawet jak piwnica ma być w obrysie domu. Inaczej naprawdę nie widzę związku. Papa na ścianie bocznej będzie inna od papy na stropie?

Ale uwazasz, ze architekt się myli, to rób po swojemu, na zasadzie "po **j mi architekt?".

Swoją drogą czy ten garaż nie jest za krótki? model samochodu ledwie się mieści między bramą garażową a ścianą.