PDA

Zobacz pełną wersję : Odpowietrzenie kanalizacji w Kominie



caleb
06-08-2004, 14:35
Czy moge wypuścić odpowietrzenie kanalizacji w kominie w jednym z pionów wentylacyjnych, czy ktośz was tak robił. Spotkałem siez takim rozwiązanie kilka lat temu, ale nie wiem, czy na dzieńdzisiejszy jestto zgodne z przepisami i czy kominiarzzrobi mi odbiór takiego komina.

neptunek
06-08-2004, 14:40
Ja tak mam - odebrane rpzez kominiarza, tylko mial troche pretensji ze tak nie mozna bo gazy z kanalziacji rozwala mi komin.

markus_gdynia
06-08-2004, 14:54
Mam puszczoną rurę kanalizacyjną 100 w przewodzie wentylacyjnym Schiedla. Sprawuje się bardzo dobrze.

gg
06-08-2004, 16:18
Mnie też do takiego rozwiązania namawia fachowiec od kanalizacji. Mówi że tak lepiej, bo nie widać rury, ale czy nie ma jakiś minusów? Wiem, że wg. prawa to nie dozwolone.
Martwię się że nie odbierze mi tego kominiarz.

Pikuś
06-08-2004, 20:40
Jeżeli w kominie będzie zainstalowana szczelna rura np. pcv, połączona z pionem kanalizacyjnym i będzie wyprowadzona do końca komina /ponad dach/, a kanał nie będzie służył do niczego innego np wentylacji jakichś pomieszczeń to nie widzę przeszkód. W innym wypadku to igranie z własnym życiem. Gazy fermentacyjne z szamba zawierają bardzo tosyczny dla człowieka i agresywny w stosunku do konstrukcji komina H2S a także metan który jest gazem silnie wybuchowym /palicie nim w kuchniach gazowych pod nazwą gaz ziemny/. Połączenie tych cech gazu fermentacyjnego z drobną nawet nieszczelnością w kominie może spowodować trudne do przewidzenia skutki. Nie znam przepisów kominiarskich, ale znam gaz fermentacyjny i osobiście wolałbym zrobić dodatkową dziurę w poszyciu dachu i nie łączyć tego razem. Nie chodzcie na skróty to niebezpieczne. Serdecznie pozdrawiam- ciężko przestraszony niektórymi pomysłami Pikuś

kominiarz
07-08-2004, 22:00
Ja tak mam - odebrane rpzez kominiarza, tylko mial troche pretensji ze tak nie mozna bo gazy z kanalziacji rozwala mi komin.

Kominiarz i Pikuś mają rację, rura od kanalizy niewyprowadzona szczelnie ponad dach tylko wsadzona do przewodu wentylacyjnego nie wróży nic dobrego.

Pozdrawiam.

echo
07-08-2004, 22:07
Ja miałem miez komin 6-cio komorowy, ale majster zaproponował aby dołożyć jedną komorę (piąta z brzegu, otwarta z jednej strony - cegły z 3 stron) i w ta komorę wsadzimy pion kanalizacyjny czyli rurę fi 110 z wyprowadzeniem ponad dach. Komora ta będzie służyła TYLKO jako "obudowa" do rury kanalizacyjnej - minusem chyba tylko jest to, że komin (klinkierka) wyjdzie droższy

galeonik
07-08-2004, 23:26
Mam analogiczne rozwiązanie jak markus - było zaproponowane w projekcie. Wywiewkę odpowietrzenia pionu kanalizacji (75 mm w każdym z dwoch kominów)wyprowadziłem ponad czapkę komina i przykryłem typowym kominkiem z PCV. Oczywiście pion w którym jest rura PCV nie służy do wentylacji.

Senser
08-08-2004, 00:22
Słuchajcie...mam znajomego instalatora/hydraulika i ponieważ byłem/jestem na takim samym etapie jak prawdopodobnie autor wątku, czyli dom przykrywa się dachem...A na dachu całe mnustwo wyjść wentylacyjnych poza kominowych...i też chodziło mi po głowie, bardziej ze względu na estetykę jak oszczędność aby wpuścić odpow. kanalizacji w pion wentylacyjny..ten znajomy powiedził mi że jego koleg już raz zastosował u kogoś takie rozwiązanie, powyżej kratki w pomieszczeniu i wpiął koniec kanalizacji w wentylację...i co...z wentylacji po prostu śmierdziało...odradzał mi takie rozwiązanie i tak też zrobię, stety niestety będe musiał dostawić w jednym miejscu czwartego koguta...

Zbigniew Rudnicki
08-08-2004, 07:52
Jeżeli rura odpowietrzająca kanalizacji znajduje się w kanale wentylacyjnym, to puki jest szczelna - nic się niedzieje.
Ważne jest aby wyloty (kratki) wentylacji grawitacyjnej były położone niżej niż wylot odpowietrzenia kanalizacji, aby nie śmierdziało.
Ponadto wylot odpowietrzenia powinien byc wyniesiony ponad kalenicę.
Zwykle widuje się kratki wentylacyjne z 2 przeciwległych boków komina, zaś rury odpowietrzenia (50 lub 75mm) przechodzą ponad czapę i są zakończone typowymi grzybkami.
Przy wyprowadzeniu odpowietrzenia przez dachówkę kominkową, lub z otworem, trudno będzie uzyskac przewyższenie odpowietrzenia nad wentylacją.

echo
08-08-2004, 12:17
No właśnie tak zamierzam:
- boczne kratki wentylacynje niżej (poniżej czapy), a pion kanalizacyjny odpowietrzony tworzywowym grzybkiem włożonym z góry przez czapę - w ten sposób wylot z kanalizacji bedzie jakieś 0,5 m powyżej wylotów z wentylacji - czy tak dobrze?

yasioo
08-08-2004, 19:41
Przy okazji: czy rura odpowietrzająca ma mieć określoną średnicę? Wydawało mi się że dla gazów wystarczająca będzie 50 lub 80. Hydraulik kategorycznie stwierdza, że musi być 100-ka bo inaczej smród gwarantowany. No i teraz mam problem, bo brakuje na nią miejsca w kominie.
yasioo

Senser
08-08-2004, 22:10
Przy okazji: czy rura odpowietrzająca ma mieć określoną średnicę? Wydawało mi się że dla gazów wystarczająca będzie 50 lub 80. Hydraulik kategorycznie stwierdza, że musi być 100-ka bo inaczej smród gwarantowany. No i teraz mam problem, bo brakuje na nią miejsca w kominie.
yasioo


Guzik prawda...odpowietrzenie jest przede wszystkim po to, aby mogło być zasysane powietrze z zewnątrz...aby nie było efektu bulgotania w syfonach kiedy np. w sedesie jest spuszaczana woda...Więc może być spokojnie 50-tka...zresztą sugerował mi to sam hydraulik...Koniec kanalizacji to nie wentylacja !!

caleb
09-08-2004, 09:06
Z tego co piszecie to przy odpowietrzeniu kanalizacji kominkiem poniżej wyprowadzenia pionów wentylacyjnych może skutkowac przykrymi zapachami w domu, a wpuszczenie kanalizacji do komina jest niebezpieczne i nielegalne. Niestety nie przewidziałem w kominie dodatkowego pionu tylko na kanalizację. Mam za to jeden,który jest większy niz w projekcie i tam chciałem wpuścić rure kanalizacyjna fi 50 wyprowadzoną do szczytu komina. Czy to jest do przyjęcia?

tczarek
09-08-2004, 09:10
Odpowietrzenie w kominie najlepiej wyprowadzić rurką PCV . Koszt niewielki a pewność działania. Ja mam tak zrobione i jest OK. Trochę zabawy było ze złożeniemtego w kominie ale się udało .

am00
09-08-2004, 10:21
Dołączam jeszcze dwa pytanka.
Pion kanalizacyjny mam przy scianie szczytowej.
1. Czy muszę przebijać się przez dach, czy mogę odpowietrzenie wykonać na tej ściance pod dość szerokim okapem (80cm). Oczywiście powyżej okien.
2. Do jakiej średnicy mogę zredukować przekrój rury odpowietrzającej?

Zbigniew Rudnicki
09-08-2004, 11:23
Problem z średnicą rury odpowietrzającej występuje w 2 miejscach :
- w kanale wentylacyjnym
- w bruździe pionowej w ścianie (bo chyba nie będziemy jej prowadzić na wierzchu).
Jeżeli mieścimy się z rurą fi 75 lub 100 w brużdzie, to można taką grubą rurę doprowadzić do miejsca wprowadzenia jej do kanału w kominie - tuż pod dachem, dać redukcję na 50mm i tylko w kanale dać cieńsza rurę 50mm.
Wówczas rura odpowietrzająca będzie na długości 5 metrów gruba, a tylko na długości 1 metra cienka.
Słabym punktem jest gumowa uszczelka na kolanku 50mm w miejscu wprowadzenia do komina.
Po 20 latach się rozkruszy. Są doskonałe kity którymi można to od razu doszczelnić.

caleb
09-08-2004, 12:38
Odowietrzenie w ścianie szczytowej? Może jest to sposób.
Kombinuje jak by tu uniknąć kosztów kominków wentylacyjnych w dachu
2 kominki po 150 zł na piony kanalizacyjne to 300 zł.

ozibodo
13-11-2014, 12:30
a ja zastanawiam sie nad jedna rzecza. mianowicie jezeli puszcze rure odpowietrzajaca kanalizacje z rury pcv w wolnym kanale wentylacyjnym to czy czasem nie bedzie tak ze zima bedzie sie skraplac woda na zewnetrznych sciankach rury no a pozniej jakas wilgoc i grzyb w miejscu gdzie ta woda splynie. co o tym myslicie?

wujekbaniu
10-04-2017, 01:06
Czy mogę dać rurę pcv jako odpowietrzenie pionu kanalizacji w używanym kanale wentylacyjnym ?

adam_mk
10-04-2017, 01:22
Temat stary , ale wraca, jak widzę...
Sa normy, które opisują co i jak.
Na kanalizę w dziale - wymiarowanie jest takie coś...

3.9. Wymiarowanie przewodów wentylacyjnych kanalizacji.

3.9.1. Wentylacja główna (WG). Pojedyncza wentylacja główna (PWG) – średnicę przewodu wentylacyjnego należy przyjmować równą średnicy przewodu kanalizacyjnego.
Zbiorcza wentylacja główna (ZWG) – pole przekroju przewodu wentylacyjnego należy przyjmować równe połowie sumy przekrojów pojedynczych przewodów wentylacyjnych.
Średnica zbiorczego przewodu wentylacyjnego powinna być większa o co najmniej jeden wymiar od średnicy pojedynczego przewodu wentylacyjnego.
3.9.2. Obejście wentylacji równoległe (OWR). Średnicę obejścia wentylacyjnego należy przyjmować równą średnicy przewodu kanalizacyjnego, ale nie większą niż 0,10 m.
3.9.3. Obejście wentylacyjne (OW) Średnicę obejścia należy przyjmować równą średnicy przewodu kanalizacyjnego w miejscu wlotu do pionu, ale nie większą niż 0,07m.
3.9.4. Wentylacja boczna (pomocnicza) (WB). Średnicę przewodu wentylacyjnego należy przyjmować równą:
- 0,07 m dla pionów kanalizacyjnych 0,07 i 0,10 m.
- 0,10 m dla pionów kanalizacyjnych większych od 0,10 m.
3.9.5. Wentylacja boczna (pośrednia) (WBP) Średnice przewodu wentylacyjnego należy przyjmować jak dla wentylacji bocznej (WB).
3.9.6. Wentylacja wspomagająca. Pojedyncza wentylacja wspomagająca (PWW) – średnicę przewodu wentylacyjnego należy przyjmować równa :
0,04 m dla przewodów kanalizacyjnych 0,04 i 0,05 m.,
0,05 m dla przewodów kanalizacyjnych 0,07 m.,
0,10 m.dla przewodów odpływowych z misek ustępowych.
Zbiorcza wentylacja wspomagająca (ZWW) – średnicę przewodów wentylacyjnych należy przyjmować o jeden wymiar większą niż średnicę największej pojedynczej wentylacji wspomagającej (PWW).
Pion boczny wspomagający (PBW) – średnicę przewodów wentylacyjnych należy przyjmować równą:
0,07 m dla pionów o średnicy0,07 m. i 0,10 m. ,
0,10 m dla pionów o średnicy 0,125 m.,
0,125 m dla pionów o średnicy 0,150.

I... piszą, ze odpowietrzenia kanalizy nie pcha się w wentylację.

Adam M.

wujekbaniu
10-04-2017, 01:44
386251

Tak w widoku z góry wygląda u mnie kanalizacja. Wykonawca proponuje, żeby odpowietrzenie w postaci rury fi110 pcv wprowadzić do kanału wentylacyjnego kotłowni (komin jest systemowy i podobno dużo tam miejsca) i wyprowadzić na samej górze z grzybkiem.
Podobno tak się robi, a z tego co widzę to nie można ?

Opcja 2
386252

Tylko w tej opcji 2 mam wrażenie, że spuszczenie wody w WC wyssie płyn z zaworu pod wanną i zlewem ?

Co ciekawe, projekt zakłada, że odpowietrzenie nie będzie na samym końcu układu...
386253

Ksosik
31-07-2017, 14:17
Jeżeli w kominie będzie zainstalowana szczelna rura np. pcv, połączona z pionem kanalizacyjnym i będzie wyprowadzona do końca komina /ponad dach/, a kanał nie będzie służył do niczego innego np wentylacji jakichś pomieszczeń to nie widzę przeszkód. W innym wypadku to igranie z własnym życiem. Gazy fermentacyjne z szamba zawierają bardzo tosyczny dla człowieka i agresywny w stosunku do konstrukcji komina H2S a także metan który jest gazem silnie wybuchowym /palicie nim w kuchniach gazowych pod nazwą gaz ziemny/. Połączenie tych cech gazu fermentacyjnego z drobną nawet nieszczelnością w kominie może spowodować trudne do przewidzenia skutki. Nie znam przepisów kominiarskich, ale znam gaz fermentacyjny i osobiście wolałbym zrobić dodatkową dziurę w poszyciu dachu i nie łączyć tego razem. Nie chodzcie na skróty to niebezpieczne. Serdecznie pozdrawiam- ciężko przestraszony niektórymi pomysłami Pikuś

Ja mam taką sprawę...spotkałem się z czymś takim, że skropliny z kominka można odprowadzić do kanalizacji - czyli siłą rzeczy taki komin staje się odpowietrznikiem kanalizacji, czy się mylę? Jeśli się nie mylę, to jak to się ma do tego co napisał kolega Pikuś o tych gazach fermentacyjnych i metanie? Pytam jako laik, bo tego nie ogarniam.

Pozdrawiam

Kaizen
31-07-2017, 20:25
komin staje się odpowietrznikiem kanalizacji, czy się mylę?

Syfon. Jak nie chcesz, żeby w domu śmierdziało, to każde urządzenie do kanalizacji podłączasz przez syfon (jak nie ma "wbudowanego").