PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogowka na cały dom - co ominąć.



Lapeno
13-10-2014, 11:33
Witam serdecznie,

Za kilka dni wchodzą mi instalatorzy, będą rozkładać podłogówkę.
Dom ogrzewany pompą ciepła.

W związku tym mam pewne wątpliwości - co ominąć przy rozkładaniu rur:

1. łazienki
Wanna - instalator twierdzi, że mie trzeba pod nią kłaść ogrzewania. Rozumiem to w ten sposób, że i tak będzie zabudowana i zysku cieplnego nie będzie.
Prysznice - bezbrodzikowe, z odwodnieniem liniowym.
Instalator twierdzi, że nie daje się w ogóle podłogówki pod prysznicami, bo będzie to powodowało wysychanie odwodnienia i będzie śmierdziało z rur. Nie mam pojęcia czy ma rację.

2. Kuchnia
Instalator chce ominąć szafki, lodówki itp.
Nie mam pojęcia czy słusznie

3. Kominek
Człowiek od kominków kazał ominąć miejsce, gdzie będzie zainstalowany kominek.

4. Kotłownia - tutaj nie wiem sam, czy dawać czy nie dawać.

Proszę o pomoc.

asolt
13-10-2014, 11:44
Zwróc sie do Liwka on tu teraz fachowiec pełną gębą.

A tak poważnie to
3) tak omin kominek
4) to zalezy jaką chcesz utrzymymywać tam temp
2) moim zdaniem niesłusznie, zresztą wypowiedzi na fm niezadowolonych uzytkowników takiego rozwiązania swiadczą o tym
1) Jezeli przysznic nie bedzie uzywany miesiącami to z syfonu wyparuje, jezeli prysznic uzywamy regularnie to nie ma problemu

piotrek0m
13-10-2014, 12:46
Jestem na bieżąco.... właśnie zalałem wylewki
Kominek ominąłem
Pod meblami kuchennymi bez ogrzewania - choć jest rura przy ścianie
W kotłowni bez ogrzewania podłogowego, choć jest wyprowadzenie pod grzejnik pracujący na niskiej temperaturze, tak jak np. w garażu.

zyzolek
13-10-2014, 12:51
2, jeśli będzie na stałe i na zawsze bez kuchennych rewolucji, można ominąć.
Jeśli będą kuchenne rewolucje, dał bym po całości.
Pod prysznicem, też mam bezbrodzikowy, nie mam OP i jakoś nie czuję dyskomfortu z tego powodu.

jasiek71
13-10-2014, 13:24
nie robić żadnych martwych pól przy układaniu podłogówki, ma być wszędzie ...:)
więcej kłopotu niż pożytku z tych pustych miejsc ...;)

zyzolek
13-10-2014, 14:00
Ale pod kominek nie dawaj

CzarnyIwan
13-10-2014, 14:01
nie robić żadnych martwych pól przy układaniu podłogówki, ma być wszędzie ...:)
więcej kłopotu niż pożytku z tych pustych miejsc ...;)

Jakich kłopotów?? Nie ma to jak ciepła podłoga pod lodówką w kuchni, nie?

map78
13-10-2014, 14:24
Hm, ja nie mam ani pod kominkiem, ani pod prysznicem, ani pod szafkami i mówiąc szczerze dyskomfortu z tego powodu nie odczuwam:no:
No, ale nie mam porównania do tych co mają wszędzie:) bo niby jak to porównać;)

Pyxis
13-10-2014, 15:32
Jakich kłopotów?? Nie ma to jak ciepła podłoga pod lodówką w kuchni, nie?

Czy w zimie podloga ktora ma 24-25*C jest ciepla? - no dyskutowal bym, ale kazdy ma inne odczucie ciepla.

demo_user
13-10-2014, 19:20
Tak tylko panowie zapomnieliście o jednej ważnej kwestii, płyta jastrychu nie ogrzewana powinna być oddzielona dylatacją od płyty ogrzewanej, dlatego powinno się rozkładać na całej powierzchni, albo oddzielić dylatacją nie grzany fragment płyty grzewczej.

zyzolek
13-10-2014, 19:36
Chyba każdy instalator wie, jak i gdzie robić dylatację.

franelka1
13-10-2014, 20:00
Hm, ja nie mam ani pod kominkiem, ani pod prysznicem, ani pod szafkami i mówiąc szczerze dyskomfortu z tego powodu nie odczuwam:no:
No, ale nie mam porównania do tych co mają wszędzie:) bo niby jak to porównać;)

Podzielam ten pogląd. Po co tam podłogówka? Jestem jeszcze przed tym etapem, ale nie zamierzam tam kłaść.

Maher
13-10-2014, 20:22
Tak tylko panowie zapomnieliście o jednej ważnej kwestii, płyta jastrychu nie ogrzewana powinna być oddzielona dylatacją od płyty ogrzewanej, dlatego powinno się rozkładać na całej powierzchni, albo oddzielić dylatacją nie grzany fragment płyty grzewczej.

A robisz też dylatacje pomiędzy pętlami jak są duże rozstawy, bo nad rurą jest cieplej niż w połowie miedzy rurami?
To samo dotyczy robienia dylatacji np. pod szafkami kuchennymi, nad rurą jest ciepło im dalej jest zimniej i nie robi się żadnej dylatacji.