PDA

Zobacz pełną wersję : Słupy podpierające Płatew



wojtf23
14-10-2014, 21:41
Witam. Mam pytanie bo powiększam poddasze i były zrobione ściany stolcowe. Zwaliłem je ale okazało się że są dwa słupy po środku i dwa przy każdej ścianie podtrzymujące płatew. Z czego jeden podtrzymuje łącznie płatwi. Teściu powiedział że płatew jest jedna w całości ale okazało się inaczej. Moje pytanie jest takie czy mogę wyrzucić słupy podtrzymujące płatew, łączenie płatwi wzmocnić tak myślałem 10mm płaskownikiem z dwóch stron. Po środku płatwi dać słup z czego on będzie w ściance działowej która będzie dzielić ten pokój na dwa pokoje. W ostateczności mogę dać słupy przy ścianach i ten jeden po środku płatwi. Wolał bym to pierwsze rozwiązanie ale będę wdzięczny za wszystkie odpowiedzi. Długość pokoju to 8,6m. Z tego co teraz patrzyłem na płatwiach od góry są przymocowane belki od jednej płatwi do drugiej płatwi wyglądające jak jętki z tego co czytałem chyba to będzie więźba płatwiowo - jętkowa .

Czekam jak najszybciej na odpowiedź ponieważ jak coś to jutro z powrotem stawiam ściankę tak jak była a teścia idę powiesić.

jajmar
15-10-2014, 06:48
O tej poże roku możesz wywalać słupy jak spadnie śnieg teść Ciebie powiesi jak dach zleci.

Gdybyś nie zrozumiał te słupy to konstrukcja dachu, nie wolno jej wyrzucać. Jak już to jakieś przesuniecia ale nieznaczne. Jak przesuwasz to ważne jest na czym stawiesz te słupy.

piotrek0m
15-10-2014, 13:55
Podejrzewam, że słupy nie zostały dane tylko dlatego, że płatew jest połączona. Słupów też nie można stawiać gdzie się chce, gdyż muszą mieć odpowiednie podparcie w konstrukcji stropu. Jeżeli nie będzie podparcia, postawi się je np na terrivie, to mogą wpaść piętro niżej, któregoś nawet nie śnieżnego dnia zimowego... Dlatego nie można ich przesunąć tak sobie.

Najlepiej zlecić konstruktorowi z uprawnieniami przeliczenie dachu, być może można by wzmocnić konstrukcję, albo rzeczywiście przesunąć slupy, po upewnieniu się, że będą miały na czym stać...