PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojony betonowy podest pod akwarium 600 l - poproszę o wskazówki



domi-nikka
16-10-2014, 02:00
WItajcie,

mamy w planach posiadać w naszym domu akwarium 600 l o wymiarach 160 cm x 60 cm x 60 cm

Pod to akwarium dozbroiliśmy dodatkowo miejscowo płytę fundamentową i chcemy wylać betonowy podest. Naszkicowałam sobie koncepcję wykonania tego podestu i bardzo Was proszę o uwagi, czy ta koncepcja jest akceptowalna - w sensie - czy wytrzyma, a może warto ją dozbroić (lub przeciwnie) czy też przeprojektować.

Linie zielone i czerwone to pręty fi 16 mm. Beton - myślałam o B20.

Zaznaczam, że jeżeli chodzi o konstrukcje budowlane, to jestem laikiem :) więc jeżeli koncepcja ta jest bez sensu, bardzo Was proszę o merytoryczne uwagi, jak to zrobić inaczej - jak blondynce poproszę :) ;)
Z góry serdecznie Wam dziękuję.
Mam nadzieję, że szkice są czytelne.

Dla zobrazowania całości wizualizacja:
http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/strefadzienna9_zpsad8a5480.jpg

I szkice:

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/szkicakwa3_zps836e3ee4.png

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/szkicakwa4_zps0f1dc29c.png

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/szkicakwa2_zps1deeaa67.png

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/szkicakwa1_zps7984e881.png

Pozdrowienia.

Jarek.P
16-10-2014, 06:09
Nie jestem konstruktorem, nie przeliczę tego pod kątem naprężeń, ale na oko i zdrowy rozsądek to jest chyba za wiotkie w nogach i niemal na pewno za skąpo zbrojone. Pręty mogą być cieńsze, ale więcej, gęściej, zbrojenie poprzeczne też gęściej, żeby to związać jakoś. Nogi będą miały trudną rolę do spełnienia (wytrzymałość na wyboczenie w obie strony), nie wiem, czy ich zbrojenie nie powinno być w dwóch warstwach.


Szczerze mówiąc, zastanawiam się, czy aby na pewno najlepszą technologię wybrałaś do zrobienia tego podestu. Pospawanie stosownej klatki ze stalowych profili byłoby chyba porównywalne kosztowo, a od zewnątrz mogłabyś to obudować czym chcesz, choćby i gipskartonem, jeśli to ma być "jak ściana". Będzie równie funkcjonalne, na na pewno bezpieczniejsze i prostsze w wykonaniu.

wojtusp
16-10-2014, 17:44
Nie będzie to proste, zazbrojenie, wykonanie szalunku, odpowiednie zawibrowanie, odpowiednie w/c, itp.Wówczas pojawią się miejsca nie wypełnione betonem Może wyjść bardzo zła konstrukcja z nieodpowiednia wytrzymałością. Dużo, dużo łatwiej wykonać to jako monolityczny, niezbrojony pełny. Taki klocek 0,6 na 1.6 na 1.24 . Tutaj nad wieloma rzeczami trzeba by się zastanowić. I zbrojenie nie idzie środkiem tylko tam gdzie włókna mogę być rozciągane.

I trzeba również jakoś wzmocnić ze względu na zginanie "w lewo lub w prawo" czyli dodać takie skosy, lub przynajmniej z jeden strony pełną ścianę zrobić.

jajmar
16-10-2014, 17:55
A ja bym to wymurował z cegły pełnej a blat zalal betonem zbrojonym.

wojtusp
16-10-2014, 18:02
Albo tak wpadłem właśnie na pomysł aby po prostu to na boku postawić,czyli te dwa otwory są ku ziemi. I wtedy konstrukcja będzie dobrze pracowała i to zbrojenie będzie wystarczające, a nawet za dużo. I ewentualnie na to dać płytę żelbetową zbrojoną najlepiej górą i dołem.

Jarek.P
16-10-2014, 19:01
Dużo, dużo łatwiej wykonać to jako monolityczny, niezbrojony pełny. Taki klocek 0,6 na 1.6 na 1.24 . Tutaj nad wieloma rzeczami trzeba by się zastanowić.



Na przykład nad tym, ile taki monolit z betonu będzie ważył i co na to podłoga.

Balto
16-10-2014, 20:25
Beton możesz zrobić, ale dasz źle zbrojenie - nie tam gdzie pójdą obciążenia, lub Ci się przesunie. Beton B 20 być nie musi, słabszy też ujdzie. Problem jest tylko w robocie. Chłopaki mówili sensowniej -wystarczy sensowną konstrukcję z ceowników, a potem ją obudować albo np. imitacją cegły, płytami - czymkolwiek. Łatwiej będzie można wykonać...

domi-nikka
16-10-2014, 22:22
Witajcie. Wielkie dzięki za odpowiedzi.
Co do kwestii: "beton kontra klatka stalowa" - podest z betonu możemy zrobić w ramach kontraktu z wykonawcą stanu surowego, dlatego dla nas to rozwiązanie jest lepsze kosztowo.
Co na to podłoga - dozbroiliśmy w tym miejscu płytę fundamentową, a i tak zazbrojona jest bardzo mocno, więc problemu z podłogą nie ma.


A ja bym to wymurował z cegły pełnej a blat zalal betonem zbrojonym.

Tak sobie myślę... mamy trochę bloczków fundamentowych, które moglibyśmy do tego celu wykorzystać - wymurować "nogi", akurat by pewnie wystarczyło - i na to blat ze zbrojonego betonu. Co o tym myślicie? Byłoby to dobrym rozwiązaniem? Moglibyśmy zrobić podest w postaci litery E "położonej na boku", na której wylejemy blat z betonu ze zbrojeniem. Nie chcę robić monolitu, bo raz, że to obłędnie ciężkie, nawet biorąc pod uwagę dozbrojoną posadzkę; dwa, że pod blatem chcę mieć miejsce na osprzęt, którego mało nie jest; trzy, że mam w tym miejscu wyprowadzone podejście do kanalizacji z przeznaczeniem dla akwarium, więc nie mogę jej zablokować monolitem.
"Nogi" można byłoby zrobić trzy i zamknąć konstrukcję ścianką z bloczków z tyłu. Czyli takie "E" leżące na boku". Na drugim "boku" E znalazłby się ten blat - 12 cm betonu, z czterema prętami fi 16 rozstawionymi co 13,6 cm. Co o tym myślicie?
Szkic na szybko poniżej.

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/akwaszkicnowy_zpsdebe2932.png

jajmar
16-10-2014, 22:29
Kształt ścian ok, nie lepiej w sensie wilkości szafy na osprzęt murować na grubośc 12cm ?

domi-nikka
17-10-2014, 05:52
Kształt ścian ok, nie lepiej w sensie wilkości szafy na osprzęt murować na grubośc 12cm ?

Myślałam o tym, poszłoby też mniej materiału, więc większa szansa, że nam starczy tego, co posiadamy, ale zastanowiła mnie stabilność. Myślisz, że tak będzie to wystarczająco stabilne? Podest jest dość wysoki - 132 cm od powierzchni płyty, na gotowo będzie około 112 cm. Nie wiem, czy to na tyle duża wysokość, by miało już to przełożenie na kierunek układania bloczków, czy jeszcze jest to bez znaczenia?

jacek.zoo
17-10-2014, 06:24
Myślałam o tym, poszłoby też mniej materiału, więc większa szansa, że nam starczy tego, co posiadamy, ale zastanowiła mnie stabilność. Myślisz, że tak będzie to wystarczająco stabilne? Podest jest dość wysoki - 132 cm od powierzchni płyty, na gotowo będzie około 112 cm. Nie wiem, czy to na tyle duża wysokość, by miało już to przełożenie na kierunek układania bloczków, czy jeszcze jest to bez znaczenia?

ludzie bez przesady, nie stawiasz tu nie wiadomo jakiego ciezaru. sam podest bedzie wiecej wazyl nic cale akwa. poza tym pomyslales co bedzie z takim podestem jak za 5 lat znudzi ci sie akwarium albo zamarzysz sobie 1000L? zrob albo taka stalowa kratownice i obuduj g-k jak chcesz zeby wygladalo jak sciana albo postaw na szafce akwarystycznej.

nie musisz sis slecjalnje przejmowac takimi zbrojeniami bo to jest stosunkowk maly ciezar...

wojtusp
17-10-2014, 19:22
Ostatnie rozwiązanie jest najlepsze . Już powinno się na zakładkę kłaść tak aby całość była spójna, w czym problem, co to za różnica w robocie? I co do tej szerokości, to nie boimy się że zostanie przekroczona wytrzymałość tych bloczków, tylko że ktoś się oprze, czymś zostanie to uderzone i może się wywrócić.

domi-nikka
17-10-2014, 21:04
A może zamiast bloczków fundamentowych wymurować to z Silki? Tej mamy pod dostatkiem, bo z niej budujemy ściany. I na to oczywiście blat zbrojony, jak w ostatnim szkicu.
Silka 8 cm mogłaby być? 12-tki nie mam niestety, bo ściany działowe są w 8-ki, a 24-ka już się skończyła. Mogłabym zrobić ścianki zewnętrzne tego podestu z podwójnej warstwy tej 8-ki, żeby zwiększyć stabilność całości.

Jarek.P
17-10-2014, 21:11
Można. Zewnętrzne "nogi" wymuruj tak, jak piszesz w podwójnej grubości, wewnętrzna wystarczy pojedyncza.

jajmar
17-10-2014, 21:18
Można. Zewnętrzne "nogi" wymuruj tak, jak piszesz w podwójnej grubości, wewnętrzna wystarczy pojedyncza.

Cikawa logika zewnątrzne te co przenoszą mniej grubsze bo....? A ta wewnętrzna która przejmie 60-75% ciężaru cieńsza.

Jarek.P
17-10-2014, 21:37
...bo jeśli chodzi o nośność, to spokojnie wytrzyma nawet pojedyncza warstwa silki, natomiast zewnętrzna podwójna warstwa (wraz ze ścianą tylną, która wystarczy z pojedynczej cegły, ale ma być, koniecznie) ma dać wytrzymałość na siły skierowane poziomo: o akwarium zawsze może się ktoś z boku oprzeć, w skrajnym, ale przecież realnym przypadku ów ktoś może się oprzeć się o nie dość gwałtownie.

sly1234
25-10-2014, 15:57
Witam.
Najpierw powinnaś podać jakiego typu to akwrium ma być i co w środku. Jeżeli planujesz akwarium rybne a w szczególności morskie to najlepszym rozwiązaniem jest zbudować solidną stalową ramę. Musisz pamiętać, że pod takimi zbiornikami kryje się 2 zbiornik mniejszy "sump" oraz cała masa sprzętu.
jeżeli koniecznie zależy ci na efekcie surowego betonu to obudowaniem takiej ramy nie będzie problemu.
Na jakim etapie budoy jesteście? czy macie zaplanowane w miejscu postawienia akwarium odpływ, woda oraz zasilanie 230v ?

Frofo007
26-10-2014, 17:00
Mam u siebie w mieszkaniu podobne rozwiązanie w kuchni. Akwarium 120cm długie, 25cm szerokie i 50 bądź 60cm wysokie.
Podest zrobiłem ze stelaży i płyt gipsowo-karntonowych. Stelaży dałem tak na oko, trzyma się to 4 lata i nie daje żadnych oznak aby miało być inaczej. Dodatkowo część tego miejsca pod płytką g-k jest wykorzystywana do osprzętu akwarium.

Napiszę Ci tylko o moich przemyśleniach co do takiego pomysłu na dekoracje mieszkania. Sam kiedyś chciałem w domu, który będę budować zrobić akwarium conajmniej 500l. Niestety w praktyce nie licząc wizualnych walorów takiego rozwiązania to musisz być przygotowany na minusy:

- zwiększenie wilgoci
- często trzeba dolewać i podmieniać wodę
- co kilka miesięcy do pół roku gruntowne mycie akwarium
- dużo wyższe rachunki za prąd (filtr, grzałka, napowietrzacz - chodzą prawie cały czas + oświetlenie, jeśli dasz ledy to rośliny się nie przyjmą)
- raz miałem zalane mieszkanie gdy popsuł się filtr renomowanej firmy

Obserwowanie tego akwarium daje mi od czasu do czasu trochę przyjemności a i też goście lubią popatrzeć na podwodny świat, ale drugi raz bym raczej już jego nie zrobił.

Gdybyś chciał zobaczyć jak urządziłem zbiornik: https://www.youtube.com/watch?v=xK-mq2NXWVk

sly1234
27-10-2014, 19:55
@Frofo007

Nie wszystko co tutaj napisałeś jest ptawdą.
zwiększenie wilgotnosci do 60-65% nie stanowi problemu , jest wręcz potrzebne w domu a najabrdziej w okresie grzewczym.
dolewki i podmiany wody mozna zrobić automatyczne.
miycie co kilka miesiecy jest niepotrzebne. Po to są właśnie podmiany. Nie można za bardzo ingerować w życie w nim.
rachunki za prąd głównie grzałki i oświetlenie . Led można łączyć choć są również ledy o odpowiedniej barwie a to własnie dobór barwy jest najwazniejszy dla rolsin.
jest jeszcze cos takiego jak naworzenie co
przy dobrze zaplanowanym akwa zalania sa marginalne

na koniec dodam, że jest jeszcze akwarystyka morska, a to już zupełnie inny "chleb" i sprzęt

Frofo007
27-10-2014, 20:39
Sly1234: napisałem, jak jest a nie czy to stanowi problem i czy nie można go jakoś rozwiązać. Generalnie sprzęt elektryczny nie lubi wilgoci i dlatego o tym wspomniałem bo pewnie z akwarium 600l będzie mocno parować. O automatycznych podmianach wody też wiem, choć nie widziałem jeszcze w sprzedaży gotowego takiego systemu gdy się tym tematem interesowałem. Natomiast co do zalania to padł mi filtr, który kosztował prawie 1000zł.
Co do kosztów utrzymania to pamiętam, że akwaryści zalecają minimum 0,5W mocy świetlnej na litr wody. Czyli tu mamy 300W. Jeśli światło się będzie palić przez 15h na dobę to daje nam 1642,5KWh energii rocznie. Filtr w rok zje 219kWh, napowietrzacz 48kWh no i zostaje wielka niewiadoma - grzałka. Pobierana moc będzie zależeć od zastosowanej obsady i temperatury otoczenia akwarium. Ale przy 600l wydaje mi się, że zje to więcej prądu niż oświetlenie.

sly1234
28-10-2014, 07:10
Pisałem wcześniej o SUMPIE . Moze on załatwić sprawę filtra i podmian jednocześnie. Kazdny znas korzysta z WC jak myslicie jak tam woda się napełnia po jej spuszczeniu :)
Jest też inna prosta metoda, aby zabezpieczyć dom przed zalaniem. Przy budowie akwarium należy zaplanować tzw. komin , który bedzie zaporą w przypadku uszkodzonego filtra.
Przy oświetleniu morskiego jest tych watów jeszcze więcej, ale stosując oświetlenie ledowe obniżamy je 8-10 krotnie. Ogrzewanie zalezy również od obsady. Jest to jednak dość trudne do oszacowania.

domi-nikka
28-10-2014, 18:43
Cześć,
dzięki za bogactwo informacji, bardzo ciekawie czyta się Waszą dyskusję :) (Frofo007 - bardzo ładny zbiornik, miło popatrzeć :) )

Spieszę z informacjami.
Ponieważ od początku planowałam mieć w nowym domu wymarzone 500l (do tej pory nie miałam gdzie :) ) więc przygotowałam się projektowo od samego początku :) Ostatecznie nastawiam się na akwa o standardowych wymiarach 160 cm x 60 cm x 60 cm, czyli około 570 l. Podest zrobię z silki 8 cm, jak na rysunku parę postów wyżej, zbrojenie blatu betonowego oprócz prętów wzdłużnych wzmocnię kilkoma poprzecznymi, powiązanymi drutem wiązałkowym w miejscach krzyżowań. Płyta fundamentowa jest również dozbrojona w miejscu pod akwarium. Zbiornik ma być słodkowodny, obsada - najprawdopodobniej pyszczaki. Moje doświadczenie akwarystyczne jest jeszcze stosunkowo niewielkie (akwarium 60-100l przez parę lat), a morskiego nigdy nie miałam, więc najpierw spróbuję się ze słodkowodnym o tej jednak dość sporej pojemności (może z czasem odważę się i na morskie, ale jeszcze nie teraz). Chcę zastosować filtr zewnętrzny oraz osmozę do podmian wody. Wiem, że pyszczaki lubią dość twardą wodę, więc po osmozie, po której woda jest bardzo miękka, chcę zainstalować mineralizator, żeby trochę podnieść ten parametr.

Myślę intensywnie nad kwestią automatycznej podmiany wody, faktycznie nie spotkałam się z takim zintegrowanym systemem. Instalacja byłaby dość prosta, bo wszystkie potrzebne media są/będą doprowadzone do planowanego miejsca akwarium, w tym również wpust do kanalizacji. Akwarium będzie stało tyłem do pomieszczenia pod schodami, z którego chcę nim "sterować". Będzie tam miejsce na wszystkie urządzenia techniczne. Od strony pokoju będzie widoczna tylko przednia i boczne szyby, reszta będzie zabudowana (aczkolwiek pracuję właśnie nad projektem i chcę, by panele nad akwarium były zdejmowalne, żeby móc w razie potrzeby dostać się do niego od przodu - akwarium jest dłuższe niż pomieszczenie przy którym stoi i bok byłby do umycia bardzo trudno dostępny). Jako że akwarium będzie oglądane głównie z pozycji stojącej, podest będzie miał wysokość ok. 110 cm, żeby było wygodnie na nie patrzeć.

Jeszcze co do mycia akwarium. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie mycia tej wielkości akwarium co kilka miesięcy, ale z doświadczenia własnego wiem, że skoro w zbiorniku 60 l nie jest to konieczne (zakładając prawidłową pielęgnację, odpowiednio częste podmiany wody i karmienie zgodnie z potrzebami ryb a nie w nadmiarze), to tym bardziej w 8x większym zbiorniku nie będzie, bo łatwiej w nim utrzymać równowagę biologiczną. Ewentualne mycie nie będzie jednak wymagało przenoszenia akwarium - jak wspominałam, woda i kanalizacja będą w pomieszczeniu technicznym, chcę tam też zainstalować niewielki zlewozmywak. Będę mogła umyć i wypłukać akwarium nie ruszając go z miejsca; z zewnątrz wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką i wytarcie do sucha. Miejsce, w którym będę wykonywać te wszystkie ewolucje, ma normalną wysokość (264 cm), więc bez problemu mogę wejść na blat, który będzie się tam znajdował, żeby móc sięgnąć wystarczająco głęboko. Aby ułatwić sobie te czynności, tak jak pisałam wyżej, chcę też zapewnić dostęp do akwarium od przodu po zdjęciu maskownic.

Wilgotność. Tak, parowanie wody oczywiście jest spore. Jednak po pierwsze, chcę zastosować pokrywy szklane nad akwarium, które w dużej mierze ograniczą odparowywanie wody. Po drugie, do pomieszczenia będzie doprowadzony kanał wentylacyjny - anemostat wywiewny (w domu planowana jest wentylacja mechaniczna), który odciągnie wilgoć. Myślę, że to wystarczy.

Ogrzewanie. W obecnym akwarium nie stosuję ogrzewania, bo bez niego temperatura wody trzyma się na poziomie ok. 25 stopni, co mojej obsadzie zupełnie wystarcza. Chyba im dobrze, bo ciągle rodzą się nowe pokolenia :) W tym docelowym akwarium pewnie trzeba będzie zastosować grzałki, ale nie sądzę, by był konieczny bardzo duży wataż. Okaże się "w praniu" :)

Jeżeli mogę Was podpytać o parę rzeczy...

1. Co do oświetlenia. W obecnym akwarium mam świetlówkę o świetle korzystnym dla roślin (tak na marginesie, to muszę ją chyba zmienić na zwykłą, bo rośliny rosną jak głupie i ciągle jest ich za dużo :) fakt, że stosuję też taki dodatek, coś w rodzaju nawozu). Tak jak napisał sly1234, myślę, że to przede wszystkim barwa światła ma znaczenie dla wzrostu roślin, a chętnie zastosowałabym właśnie ledy ze względu na energooszczędność. Zastanawiam się jednak, jaką moc mogłabym zastosować przy takim litrażu? Oświetlenie chcę zainstalować w oprawach "downlight" zainstalowanych w podwieszonej na linkach formatce z płyty meblowej; linki będą regulowane, żeby móc całość oświetlenia podciągnąć do góry lub podwiesić na boku przy wykonywaniu prac przy akwarium i nie ograniczać sobie możliwości manewru. Zbiornik, jak pisałam, chcę przykryć elementami szklanymi (pewnie zastosuję 3 niezależne elementy szklane po ok. 60 cm długości), więc oświetlenie będzie chronione od chlapiącej i parującej wody. Gotowa pokrywa nie jest mi potrzebna, są też zresztą strasznie drogie. Dla bezpieczeństwa jednak zastosowałabym napięcie 24V.

2. Czy warto (oprócz filtra zewnętrznego i osmozy) stosować filtr podżwirowy? (żeby zadbać o rozłożenie resztek pokarmów i produktów przemiany materii w żwirze)

Jeszcze inna sprawa to pomysł na automatyczną podmianę wody... myślę nad tym intensywnie :) Jakieś sugestie?

Szkic zabudowy akwa poniżej.

Legenda i opis:
- czerwonym kolorem obrys ścian (na dole do ok. 110 cm podest pod akwa, na górze zabudowa KG - która będzie się znajdować od sufitu do ok. 50 cm poniżej sufitu)
- jasnoniebieskim kolorem obrys zdejmowalnych paneli z płyty (o wysokości jakieś 50 cm), będa one zamocowane poniżej i do obudowy KG, o której mowa wyżej. Do zamocowania posłużą metalowe kątowniki mocowane od środka pomieszczenia. Płyty będą zachodziły na lico szyb akwarium, maskując lustro wody i widoczny przekrój dolnej i górnej ścianki akwarium.
Aby wykonać te panele chcę zamówić formatki z mdf o wysokości ok. 50 cm z krawędziami ściętymi na 45 stopni. Nastepnie przeszlifować, ew. nierówności zaszpachlować, całość zagruntować i pomalować na kolor ściany - dzięki temu po zainstalowaniu tych paneli (front paneli zlicowany z frontem zabudowy KG) widać będzie jedynie linię podziału między panelami a zabudową KG. Od środka pomieszczenia chcę zainstalować na tych formatkach uchwyty, za które po odkręceniu paneli będzie można je zdjąć - zapobiegnie to brudzeniu formatek palcami przy zdejmowaniu.
- zielonym kolorem kierunek schodów.
Mam nadzieję, że to jest jasne, ale mogę wykonać oprócz rzutu z góry rzut przedni, jeżeli kogoś zainteresują szczegóły :)

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/akwarium_zpsd5b25712.jpg

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

jajmar
28-10-2014, 20:57
Mam w salonie akwa 330 litrów słodkowodne, odkryte. Mam podciągnieta wodę i kanalize pod akwarium. Jako że akwa odkryte woda paruje to jasne ale nie zauwążyłem aby był problem z wilgocią w domu. W okresie zimowym zamiast nawilżaczy działa. Co do czyszczenia to mam akwa koło 5 lat i gruntowne czyszczenie łacznie ze żwirem robilem raz - mialem mala katastrofe ekologiczną. Mlodsza córka jakoś przewróciła butle z Co2 -"bimbrownie" i drożdze poszły do wody - maskara byla po 2 dobach. Bieżace utrzymania nie wymaga czyszczenia całości. Co do automatycznej podmiany ja jeszcze tego nie zreazlizowałem , keidys coś myslalem nad tym ale na razie dojżewam do tego.

Może dwa słowa o oświetleniu przy wys. 60cm świetlówki nie dadzą rady "dotrzeć" do dna - ja mam dwie lampy z żarnikami metalohalogeny. Są umieszczone ~~25cm nad wodą rośliny dają czadu. Warto dobrać oświetlenie pdo kątem wyskości zbiornika. Barwa światła inna dla słodkowodnego inna dla morskiego.

Co do pyszczaków fajne rybki ale one potrafią "zlikwidować" roslinność w akwa. Im duże kamole odpowiadają.

No i zbiornik musi wykonać ktoś kto ma o tym pojecie, szkło min 10mm a może i 12 do tego wzmocnienia naroży i długich szyb.

paroofka
29-10-2014, 20:46
Hmm ja bym w ogóle nie lał tam betonu, tylko postawił gotowy materiał o dużej nośności i na nim zrobił "ladę" pod akwarium. Wytrzyma na 100%. Ewentualnie można zazbroić po bokach... Z czego ściany stawiasz? Beton? Porotherm? Moim zdaniem cztery pustaki porotherm + ewentualnie pręty do zbrojenia po obu bokach. Dużo łatwiej i szybciej coś takiego wymurujesz. No i nie będzie problemu z chłonięciem wilgoci z akwarium, bo ceramika ma bardzo niską nasiąkliwość...

sly1234
30-10-2014, 10:57
tak na szybko sugestie.
Poczytaj o sumpach . Mają one zastosowanie głównie przy morskich ale to ne jest reguła. Sump jest idealnu do prac przy akwa. Możesz tam podgrzewać wode ( nie widać grzałek w akwa) , możesz w nim filtrować wode, może być idealny do podmian i dolewek . Sump jest tej super do dozowania nawozów ,co2 itp.
Obsada PYSZCZAKI- jak ma się to do roslinności? nie kopią dna? Nie niszcą roślin? Malawi to raczej kamieniste scenerie dość ceimna woda i bardzo mało roślinności. Możesz zastosować filtr podżwirowy , kamienny jeśli nie bedzie tam roślinności.
Zazwyczaj nie czyści się akwarium całkowicie . Reg. podmiany wody , dolewki, kontrola zamulenia dna , sprawdzanie parametrów chemicznych wody.
Oświetlenie LED 1,5w to jak 10-13w zwykła żarówa
szklana pokrywa na akwarium raczej zły pomysł bo słabo dotleniona woda, swiatło już nie to (szkło zatrzymuje część promieni-zmieni barwe) , Będzie mocno zaparowane (skropliny) po pewnym czasie mocno znieczyszczone.

przemo1
30-10-2014, 18:51
Ja mam u siebie ok 700L z sumpem i kominem właśnie. Układ bardzo podobny jak planujesz u siebie, też mam salon z otwartą kuchnią. Żadnych problemów z wilgotnością, ogrzewanie to też nie problem - w salonie utrzymuję zimą ok 21 st (tak żonka lubi) więc dogrzanie do 25 nie jest problemem. Światło - przy mało wymagających roślinach świetlówki + odbłyśniki dadzą radę (pamiętaj, że trzeba wymieniać ok1x w roku - nawet jak świecą to tracą natężenie światła). Ustawione jest w drewnianej ściance maskującej pomiędzy salonem a spiżarką (dostęp tylko od tyłu) na stelażu z kwadratowych profili stalowych - polecam. Co do czyszczenia - zwróć uwagę na ustawienie względem stron świata, przy bezpośrednim nasłonecznieniu będzie więcej glonów.

domi-nikka
08-11-2014, 23:50
Cześć,

jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi.
jajmar - nie zależy mi w sumie, by było bardzo dużo roślin, tak więc to, co piszesz o pyszczakach, brzmi dla mnie OK :)
sly1234 - faktycznie chyba pomyślę o sumpie - trzeba brać byka za rogi ;)

Jak to w życiu bywa, plany nam się nieco zmieniły :) - co do kształtu akwa i miejsca jego ustawienia. Aby nie zabierać miejsca w przejściu, przesunęliśmy akwarium w głąb pod schody, "zawijając" je w stronę biegu schodów - powstała litera "L" jak na rysunku poniżej. Widziałam już takie realizacje w L-kę, więc da się :)
Akwa ma mieć z jednej strony po zewnętrznym boku 160 cm, z drugiej 92 cm, głębokość boku 33 cm (szerokość silki). Wychodzi mi ok. 450 l pojemności - trochę mniej niż zakładałam, ale nie chciałam robić większej głębokości, żeby uzyskać potrzebną do swobodnego przejścia ilość miejsca w pomieszczeniu pod schodami. Wygląda to tak, jak na zdjęciach / rysunkach poniżej.

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/20141104_180830_zpse50acc3c.jpg

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/20141104_181015_zps6d2ca97d.jpg

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/akwariumL_zpsd2ed3e05.jpg


Blat betonowy o gr. 10cm jest zbrojony czterema giętymi pod kątem 90 stopni prętami fi 12, wzmocnionymi prętami poprzecznymi co 10 cm. Wykonawca dodał zbrojenie od siebie w postaci "słoneczka" w narożniku, jak niżej:

http://i1370.photobucket.com/albums/ag264/domi-murator/20141109_002916_zps6c54ec61.jpg

...ja osobiście uważam, że to zbrojenie można było zrobić inaczej - nie wzdłuż, a w poprzek przekątnej narożnika. Mąż z kolei uważa, że w narożniku powinniśmy zrobić pełny mur (pod całym narożnikiem) albo przynajmniej dołożyć tam jeszcze dodatkowe ścianki; ja sądzę, że to, co jest zrobione, spokojnie wystarczy. Dajcie znać proszę, jak to widzicie.