PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki beton pod bramę?



mrxaoo
16-10-2014, 19:56
Potrzebuję wylać fundament pod bramę przesuwną. Klasa betonu minimum B20 według zaleceń producenta. Z wymiarów fundamentów wychodzi mi zapotrzebowanie ok. 1,25m3. Wykonawca chce mi lać beton ukręcony w betoniarce na budowie, bo przecież "od zawsze tak robi i jest dobrze". Zamówić z betoniarni 1,25 m3/h prawdziwego betonu B20 w gruszce to się nie uda, koszty będą nieproporcjonalne (doliczenie za pustą gruszkę, dojazd itp...). Pomyślałem o półsuchej mieszance, zamówić i sobie przywieźć większą przyczepką... tylko że taka sucha mieszanka to coś nie wydaje mi się, żeby zdała egzamin. Czy to się uda?
Dzwoniąc do lokalnej betoniarni usłyszałem taką wersję: zamówić o 1 klasę mocniejszy beton, przywieźć na budowę, wrzucać do betoniarki, dolać trochę wody do uplastycznienia - klasa betonu spadnie o jedna klasę o będzie jak trzeba. Czy to ma sens?
A może przesadzam...? Może wystarczy "klasyka" mojego wykonawcy - cement jedynka, woda, piasek i będzie malina....

Balto
16-10-2014, 20:15
Możesz zamówić beton półsuchy, kupić plastyfikator (np. coś na bazie klutanu) dodać do wody zarobowej i wymieszać. Wtedy nawet bez "schodzenia" w dół będzie beton tej klasy co trzeba.
Można na budowie umieszać beton klasy B20 tylko trzeba dodać właściwe ilości cementu piasku i żwiru...

wojtusp
16-10-2014, 20:18
Do takiej małej budowli wystarczą prymitywne warunki. Byleby zachować minimalną ilość cementu, mieć dobre kruszywo,grube(żwir) i drobne (piasek). I wody nie dodać za dużo. Potem oczywiście zawibrować i utrzymywać na mokro.

mrxaoo
16-10-2014, 20:36
Chyba wolę już kombinować z suchą mieszanką. Na moje sugestie właśnie o kruszywie, żwirze itd to kolesiowi żyłka wyskoczyła na głowie...

marek_lap
17-10-2014, 10:29
wiesz, wszystko zależy na jakich materiałach on to zrobi, bo zakładam że gość jest doświadczony i wie o co kaman ;) niemniej myślę że nie zaszkodzi sprawdzić szczególnie jaki cement chce stosować, bo to jest jednak podstawa zagarnienia. z cementami (a konkretnie ich składem) wiadomo że bywa różnie, także nie ma co oszczędzać i kupować jakiegoś niesprawdzonego "bo tańszy"...

homecactus
17-10-2014, 10:43
Moim zdaniem jak dasz odpowiednio dużo cementu, oraz kruszywa + plastyfikator, do w betoniarce wyjdzie ci wystarczająco mocna mieszanka
Do tego dozbroisz to zapewne drutem i wystarczy.,

Wożenie suchej mieszanki moim zdaniem nie ma sensu,