PDA

Zobacz pełną wersję : Rozruch pompy ciepła bez grzałek przy niskich temperach



Pascalt
17-10-2014, 11:19
Witam,
jaka jest minimalna temperatura GZ przy której można bezpiecznie uruchomić sprężarkę pompy ciepła?
Pytam, ponieważ jeszcze tej zimy nie będę użytkował budynku, a ogrzewany musi być (ze względu na instalację wodną, podłogówkę) i nie wiem, kiedy muszę zacząć grzać. Aktualnie temperatura w budynku, to ok 15 stopni. Z oczywistych względów chciałbym utrzymywać możliwie najniższą temperaturę w budynku, byle powyżej 0.
Jakie konsekwencje może nieść uruchomienie sprężarki przy temp. powrotu GZ na poziomie 0-5 stopni? Domyślam się, że problem może polegać na problemach z odparowywaniem czynnika przy tej temp. w parowniku - czy może w tej sposób dojść do jakiś zniszczeń? Zamieszczałem kiedyś już tutaj takie pytanie, ale nikt nie potrafił rzeczowo odpowiedzieć.
Proszę o rzeczowe informację. Będę bardzo wdzięczny.

lukasza
17-10-2014, 11:34
Po pierwsze musisz napisać w jakiej pompie - model. To może dostaniesz odpowiedź bo na przykładzie mojej pompy to temperatura ta w modelu 2013 a 2014 spadła o połowę.

Po drugie. Grzanie powyżej 0* ale jak najniżej to dla domu jakbyś nie grzał. Drewno itp potrzebuje więcej niż 0*. Dobrze jakby było sporo ponad 10*.

Po trzecie. Jeśli chodzi o grzanie tylko dlatego, że masz instalacje wodną to ... spuść wodę i po kłopocie. U mnie sucha instalacja leżała z 2 lata lub 3, potem napełniłem na testy przed montażem okładzin podłogowych i spuściłem. Taniej to niż grzać i nie ma kłopotu czy i jak PC chodzi, co się w domu dzieje.

Pascalt
17-10-2014, 12:27
Jest to pompa ciepła polskiego producenta typu solanka-woda na sprężarce typu scroll firmy Copeland. Jakąś wskazówką byłyby też dolne temperatury innych pomp, które posiadacie. Gdzie te informacje znajdujesz? Bo w danych technicznych mojej nic na temat dolnej granicy temp. GZ nie znalazłem.
Dom jest świeżo wybudowany, jest otynkowany, porobione wylewki, kierownik budowy polecił, żeby utrzymywać temp. dodatnią przez zimę. Jeśli chodzi o wodę, to nie mam studzienki, więc wody w instalacji tak do końca nie spuszczę, no i ryzyko rozsadzenia rury i zalania całego domu jest całkiem realne, a wtedy ogromna ilość wilgoci w domu, nasiąknięty styropian pod wylewkami, na pewno nie byłby wart kilkusetzłotowym oszczędnościom na ogrzewaniu. Utrzymanie niskiej temperatury nie powinno przecież kosztować przy gruntowej PC majątku - nie dogrzewanie podłogówki do wysokiej temperatury i minimalne eksploatowanie DZ jak sądzę znacznie wpłynęłyby na COP.
Drewno akurat jest najmniejszym problemem, i ono może przebywać bez szkody również w temp. ujemnych i nic mu nie zaszkodzi, ale nie ten dział na dyskusje na ten temat. Niemniej dziękuję poprzednikowi za wyrażenie swojego zdania.
Głównym moim problemem jest uzyskanie informacji nt. dolnej temperatury rozruchu pompy ciepła.

tymczasowy19
17-10-2014, 12:39
producenta PC nie możesz zapytać?

clarnet
17-10-2014, 13:28
I słusznie pytasz.
DZ i GZ nazywa się, jak się nazywa, nie dlatego, że jedno jest niżej, a drugie wyżej, tylko z powodu temperatury.
Tak więc GZ nie może „być” niżej DZ - tak pompa ciepła nie działa.
Jak temperatury DZ i GZ z uwzględnieniem specyfiki obiegu chłodniczego przeniesiesz na kopertę pracy „twojej” sprężarki, to może się okazać, że jesteś poza kopertą. Czyli delikatnie mówiąc zarzynasz sprężarkę.
Mądry producent tak zabezpieczy PC poprzez automatykę, by sprężarka mogła pracować tylko w swoich zakresach pracy. Nie zawsze tak jest, a do tego zdarzają się tacy co oszukują czujniki, odpinają grzałki itd. - byle tylko sama PC chodziła.
Koniecznie skonsultuj to z producentem, żebyś takim jednym sezonem nie skrócił drastycznie żywotności sprężarki.
Ponadto mimo lepszego COP, im niższa temp. GZ tym większe obciążenie chłodnicze DZ.
Dlatego też odradza się wygrzewanie budynku w niskich temperaturach bez grzałki by nie zamrozić DZ.
pzdr

Vld
17-10-2014, 14:25
Wystatczy ograniczyć przepływ w GZ, by otrzymać na zasilaniu 25-30C i po problemie.

Pascalt
17-10-2014, 19:37
Dziękuję wszystkim, którzy wypowiedzieli się w tym wątku, a w szczególności Clarnetowi, który podszedł profesjonalnie do tematu - i o takie wypowiedzi mi chodziło. Czyli jednak sprężarka cierpi... Przyznam, że tego się nie spodziewałem - przecież przy niskiej temperaturze na zasilaniu GZ, sprężarka nie musi generować wysokiego ciśnienia po stronie skraplacza (co jak sądziłem najsilniej wpływa na żywotność sprężarki), więc skąd się bierze to zagrożenie dla żywotności sprężarki? Pytam z czystej ciekawości:) Nie zamierzam eksperymentować.
Jeśli chodzi o zamrożenie dolnego źródła, to chyba nie mam czym się przejmować - jest ono dość mocno przewymiarowane. Na ok 130m2 ogrzewanej powierzchni, wykonane są odwierty 3x70m. Poza tym jeśli utrzymywałbym temp. ok 10 stopni, to ilość kW energii cieplnej, potrzebnej przez cały sezon (tak naprawdę 3 miesiące, bo w marcu już bym nie grzał), to jakieś 30% energii, jaka byłaby potrzebna do ogrzania tego samego budynku do temp. 21 stopni. Więc COP musiałby zwiększyć się ok 3 razy, żebym pobrał z ziemi taką samą ilość energii, co przy normalnym sezonie grzewczym (21 stopni w domu).
Jeśli coś źle rozumiem, proszę o poprawienie mnie :)

Zigobar
17-10-2014, 19:54
Pascalt
Z tego co mi wiadomo, to dla sprężarki serii ZH... (możliwe, że właśnie taką posiadasz) minimalne dopuszczalne skraplanie to:
ok. 23*C (przy parowaniu -5*C)
ok. 25*C (przy parowaniu 0*C)
Przyjmując ostrożnie różnicę skraplanie/wyjście wymiennika np. 4*C, otrzymujemy minimalną temperaturę na wyjściu skraplacza od ok. 19 do 21*C (dla wspomnianych wartości parowania).

W danych technicznych PC g-w któregoś z producentów (nie był to polski producent), widziałem kiedyś podaną minimalną temperaturę na wyjściu skraplacza 15*C (nie wiem jaka sprężarka).
Również proponuję zadzwonić z pytaniem do producenta. Gdy uzyskasz odpowiedź - napisz, przyda się innym.

Pascalt
17-10-2014, 20:18
Dziękuję Zigobar. Tak, czy inaczej pompki obiegowe zarówno DZ, jak i GZ ustawione najlepiej na 1. bieg, żeby jak najmniej wychładzać skraplacz i jak najmniej podgrzewać parownik?
Na pewno dam znać, jak się dowiem. Przed rozmową z producentem próbuję się jak najwięcej dowiedzieć, żeby wiedzieć o czym rozmawiam i o co pytać;)

Zigobar
18-10-2014, 09:39
Tak, czy inaczej pompki obiegowe zarówno DZ, jak i GZ ustawione najlepiej na 1. bieg, żeby jak najmniej wychładzać skraplacz i jak najmniej podgrzewać parownik?

Na moje amatorskie oko - obiegówka DZ raczej na 3 lub 2 biegu (po uruchomieniu zobaczysz jakie są delty). Wzrost przepływu w DZ to spadek delty i wzrost parowania. W przypadku C9 (przy niskim skraplaniu rzędu 30*C) np. zmiana parowania od 0*C do -5*C zaowocuje spadkiem grzewczej o ok. 1,8kW.
Mniejsza delta na parowniku to także bardziej równomierne obciążenie odwiertów.
Co do ewentualnego nadmiernego wychłodzenia DZ, to przecież wystarczy te temperatury monitorować. Ty masz ok. 32W/m i bazując na opisach instalacji innych użytkowników, z temperaturami DZ problemów raczej być nie powinno.

Vld
18-10-2014, 10:03
Skoro ma tylko nie zamarznąć i nie uszkodzić PC, to ma rację, obiegówki na min. Dodatkowo trzeba będzie przydławić GZ by podnieść skraplanie.

Zigobar
18-10-2014, 10:58
Skoro ma tylko nie zamarznąć i nie uszkodzić PC, to ma rację, obiegówki na min. Dodatkowo trzeba będzie przydławić GZ by podnieść skraplanie.
Ale przy wyższej grzewczej łatwiej uzyskać wyższe temperatury GZ. Po uruchomieniu okaże się o jakich oporach układ sobie wystrugał i jakie delty DZ i GZ uzyska na poszczególnych biegach obiegówek.

Vld
18-10-2014, 12:03
Opory swoją drogą. Zakładam, że ktoś to policzył na 5K.
Wysoka moc grzewcza niepotrzebna, ważniejsza stabilność układu i bezpieczeństwo sprężarki. W skrajnych przypadkach t DZ może być zbliżona do t GZ. Cała ciecz zaleje skraplacz, a TZR nie będzie mógł normalnie pracować przez zbyt małą różnice ciśnień. Wydajność będzie znikoma, a sprężarką może zostać ugotowana.

clarnet
18-10-2014, 12:30
O właśnie. VLD dokładnie to opisał Ci to wyżej. Przy tak małych różnicach t, nie umie odparować.
Obuegówki gonił bym raczej wysoko by zmniejszyć dt - chyba, że zdławisz.
Spróbuj grzać wyżej, ale tylko 1 kondygnację czy kilka obiegów.
Rozwiązaniem jest bufor - chociaż tutaj na forum bufor to branżowe faux pas:)
Za buforem mieszasz sobie ręcznie nawet te 10-15 stopni

Tomaszs131
18-10-2014, 12:50
Mam podobny problem.
Pompa jak dobrze pojdzie instalowana bedzie za miesiac. Ta sama slrezarka co u kolegi Pascalt-a. Posadzki polozone dwa miesiace temu.
Pytanie jak sie zachowac po starcie pompy. Jak wygrzewac posadzki by sprezarka nie ucierpiala? Podejrzewam, ze sam proces wygrzewania trzeba bedzie odpowiednio wydluzyc.

Pascalt
18-10-2014, 13:00
Z uwagą śledzę Wasze wypowiedzi i na tym etapie (przed rozmową z producentem) wydaje mi się, że najrozsądniejsze (najbezpieczniejsze i najekonomiczniejsze) będzie utrzymywanie temperatury wewnątrz budynku ok 10 stopni (+/- 2), z pompą obiegową GZ na 1. biegu, w razie potrzeby lekko zdławioną rotametrami tak, żeby na zasilaniu GZ nie zejść poniżej tych 21 stopni (po ustabilizowaniu warunków pracy pompy - jakieś 10min po starcie, bo na starcie na pewno może być niżej, ale nawet jeśli czynnik nie odparuje i sprężarka będzie próbowała sprężyć ciecz, zadziałać powinien presostat). Pompa obiegowa DZ na 2-3, żeby tego ciepła z ziemi dostarczyć jak najwięcej do parownika i tym samym ułatwić odparowanie.
Nie rozumiem jeszcze toku rozumowania Clarneta o dążeniu do zmniejszania dt na GZ poprzez "gonienie pompy obiegowej wysoko", a jednocześnie dławiąc - po co wtedy wysoki bieg i tłumić przepływ? Nie lepiej ustawić niższy bieg? Rozumiem, że chodzi Ci o to, żeby odbierać możliwie jak najmniej ciepła ze skraplacza, co spowoduje, że czynnik po przejściu przez zawór rozprężny i trafiający do parownika będzie miał wyższą t, co po odpowiednim dogrzaniu go przez DZ (napędzane pompką wymuszającą dość duży przepływ, aby ciepła dostarczyć jak najwięcej), ułatwi skuteczne odparowanie czynnika.
Czy naprawdę jest aż tak łatwo zagotować, czy skrócić żywotność sprężarki? Przecież po to montuje się presostat, który jak myślałem, powinien zwolnić producenta pompy z dodatkowych zabezpieczeń. Przy zbyt wysokim ciśnieniu po stronie wtórnej, wysoka temperatura powoduje zadziałanie tego zabezpieczenia.
Proszę o poprawienie mnie, jeśli coś źle rozumuję, jednocześnie dziękując za dotychczasowe wypowiedzi.

Zigobar
18-10-2014, 22:14
Opory swoją drogą. Zakładam, że ktoś to policzył na 5K.
Wysoka moc grzewcza niepotrzebna, ważniejsza stabilność układu i bezpieczeństwo sprężarki.
Możliwe, że część instalacji wykonał sam, a tego co i jak liczył - nie wiemy.
To, że sprężarka poza dopuszczalny zakres wychodzić nie powinna - dyskusji raczej nie podlega. I w tym przypadku nie wyjdzie, jeśli tylko skraplanie będzie odpowiednio wysokie. Może faktycznie wystarczy tylko zredukować przepływ w GZ.

Z rozruchem zimnej podłogówki jedni radzą sobie bocznikując GZ i ręcznie ustalają stopień podmieszania obydwu strumieni, a inni startują ze zredukowaną liczbą pętli i po wzroście temperatur kolejno otwierają następne.
Co do sprzęgła - moim skromnym zdaniem powinno być stosowane...w przypadkach uzasadnionych.