PDA

Zobacz pełną wersję : Wiciokrzew zaostrzony na ogrodzenie - kilka pytań



totor2000
19-10-2014, 10:47
Planuję obsadzić 200mb ogrodzenia wysokości 1.8m wiciokrzewem zaostrzonym.

Mam kilka pytań, aby ustalić czy mój pomysł ma sens.

1. Czy lepiej posadzić sadzonki teraz, czy poczekać do wiosny? Przeczytałem, że wiciokrzewy zimozielone lepiej sadzić na wiosnę. Czy tak jest w istocie?

2. Czy ta roślina nadaje się na ogrodzenie o wysokości 1.8m? Podobno ona osiąga 4m wysokości, co mogłoby sugerować, że mój płot jest do tego za niski?

3. Nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji na temat odległości pomiędzy sadzonkami. Zatem pytanie, co ile powinienem je wsadzić? Dodam, że nie mam jakiegoś wyjątkowego ciśnienia, aby dwa miesiące po posadzeniu mieć cały płot zielony. Jeśli roślina się rozkrzewi po 2 latach to ok. Nie mniej jednak nadal nie mam pojęcia czy powinienem wsadzić sadzonki co 0.5m czy co 5m.

4. Czy kupowanie sadzonek na allegro to generalnie dobry pomysł, czy niekoniecznie?

Bardzo proszę o pomoc.

Elfir
20-10-2014, 19:06
jesli liczysz na to, że będziesz miał zielony płot, możesz się rozczarować.

Posadź co 1 m. Roślina pójdzie na boki, jak zaczniesz przycinać pędy wyrastające powyżej.
Rośliny wrazliwe na mroz lepiej sadzić wiosną, by się dobrze ukorzeniły.

Ifarrg
06-02-2019, 11:23
Elfir, to co polecasz na zielony płot? Też mam do obsadzenia ok 200 m i chciałem miec ładną zieloną scianę i też zastanawiałem się nad:
- wiciokrzewem zaostrzonym - bo on podobno nadaje się na siatkę
- wiciokrzewem henrego - bo mi sie bardziej podoba
- winobluszczem - super jesienią, ale gubi liście...
- coś jeszcze fajnego, szybkorosnącego ?

Miejsce słoneczne, raczej nieosłonięte od wiatru, świętokrzyskie...

Elfir
06-02-2019, 12:03
Jak nie musi być zimozielone to na takim odcinku winobluszcz da szybki efekt. Szybko rosną też: rdestówka Auberta (ale u ciebie chyba może podmarzać?) i powojniki botaniczne, jak grupa Tangutica czy Vitalba

Ifarrg
07-02-2019, 08:52
A powojniki na ziemi raczej bardziej gliniastej niż piaskowej i bez podlewania czestego się utrzymają?

Elfir
07-02-2019, 09:46
Akurat te dwie grupy powojników mają najmniejsze wymagania glebowe.

Wiciokrzewy też na piaski nie bardzo. A na suchych to już zupełnie (zwłaszcza zimą będą cierpieć z suszy i zrzucać liście).

Ifarrg
08-03-2019, 13:24
A ja jeszcze wrócę do tematu, bo przeczytałem na tej stronie (http://www.clematis.com.pl/pl/informacje-o-roslinach/inne-pnacza/525-euonymus-fortunei?fbclid=IwAR1DXhF5EcI1DnQ2HJyDLPy5SX7DSUSP YHyYggaHeP2Is4D4ZOTTGkqzK5o), że Trzmielina Fortune'a Coloratus wspina się dobrze po drzewach i że nadaje się do obsadzenia płotów. Mam ogrodzenie z paneli jak te (https://st-lento.pl/adpics/original/02_2014/24/564791-ogrodzenia-zdjecia.jpg) Ona się na takim czymś utrzyma? Warto ryzykować?

Elfir
08-03-2019, 13:41
wspina się bardzo dobrze, w mojej gminie jest kilka płotów nią obrośniętych, ale zbyt wolno rośnie.
Płozy po ziemi się szybciej, bo się wkorzenia w grunt. Ale wspina się wolniej.

Jolka Bobek
08-03-2019, 14:58
Jeśli chodzi o trzmielinę to przestrzegam przed bardzo zdrewniałymi i przez to ciężkimi pędami. Po kilkunastu latach na płocie wygląda naprawdę imponująco ale ja mam płot murowany z kamienia + sztachety. Nie wiem czy panele wytrzymają jej ciężar. I rzeczywiście rośnie raczej wolno.

Ifarrg
19-03-2019, 10:16
No dobra, to takie ostatnie podejście już zrobię, bo już zgłupiałem... To niedobre, tamto niedobre... Podoba mi się winobluszcz. Trzmielina również. I clematisy. Ale jak widziałem klematisy, co one na samym dole tak do pół metra od ziemi chyba słabo się rozkrzewiają, dopiero wyżej jest lepiej.

A czy np clematisy i winobluszcz mogą rosnąć na tym samym płocie? Tak, żeby widać był kwiatki w lato, a jesienią ładny kolor purpury winobluszcza?

Myślałem też we o tym, żeby posiać clematis, a na dole puścić trzmielinę i niech sobie powoli rośnie, byłyby i kwiatki, i zimozielony płot... Ciężar trzmieliny może nie byłby takim problemem, gdybym ją przycinał co roku tak, żeby nie rozgałęziała się na prawo i lewo, tylko szła sobie w górę ... Co myślicie? Da radę tak to rozwiązać?

Ew berberys Erecta , a jak troszke się rozwinie, na dole puścic po nim trzmielinę???

PS. Gdzie można kupić np 100 sadzonek trzmieliny w hurcie nie płacą przy tym milionów?

Elfir
19-03-2019, 12:30
Tak wygląda po zimie wiciokrzew zaostrzony na ogrodzeniu z siatki w Wielkopolsce (min. temperatura zimą to chyba był jedna noc z minus 8 stopni C):

https://images90.fotosik.pl/144/9e21f2ca47102ce5gen.jpg

https://images91.fotosik.pl/145/ef2a41cccd0c72e2gen.jpg