PDA

Zobacz pełną wersję : coś na CHRZAN bo umrę



Moras
08-08-2004, 13:24
Czy może mi ktos uprzejmie polecić cos, co skutecznie zlikwiduje chrzan z mojego ogródka skalnego? Slyszalam , ze istnieje taki preparat , ktorym pryska sie liscie i chrzan gnije do spodu. Czy to prawda , ze sukcesywne wyrywanie chrzanu ( najlepiej po duzym deszczu - wtedy usuwa sie znaczna czesc korzenia) powoduje , ze po pewnym czasie chrzan nie ma ochoty rosnac? Podzielcie sie waszym doswiadczeniem w walce z tym cholerstwem...

thalex
09-08-2004, 00:03
Nazywa się chyba RANDUP; czyta się randap, pytaj w sklepach ogrodniczych. Opryskiwać najlepiej opryskiwaczem ale małe ilości chwastów można pryskać rozpylaczem do Mr. Muscle tym którego się używa do mycia szyb w oknach.
Można też aby nie popryskać sąsiadujących rośli zastosować technikę mazakową; czyli pędzlem lub kawałkiem gąbki smarować liście chwastów.

Do uschnięcia chrzanu będzie potrzeba silnego stężenia np objętościowo 1 cz. randapu i 4 części wody i na dodatek pryskać kilka razy w kilkudniowych odstępach.

bilba
20-08-2004, 12:46
nie licz na to, ze sie pozbedziesz chrzanu. odrasta z najmniejszego kawaleczka korzenia pozostawionego w ziemi. u mnie chrzan rosnie wszędzie. ale przyda ci na wielkanoc do szyneczki.

Wojtek62
20-08-2004, 13:23
chrzan w skalniaku - niezły widok,
ale cholerstwo jest trudne do wytepienia, choć cierpliwe stosowanie środka podanego przez thalexa ma szanse przynieść efekt,

Monika L.
20-08-2004, 13:49
A do chrzaniku szyneczka i może seteczka, tak na parapetówkę w sam raz. :D :D :D A tak poważnie, to rzeczywiście jeśli zostanie choć jedno oczko z korzenia w ziemi to odbije. Tak więc Roundap i to jak najczęściej ( na zielone części roślin oczywiście ), najlepiej na młode liście i zwiększyć dawkę - powtarzać przy każdym odroście. W końcu zabraknie mu sił, żeby odbić. Nie przyłatw sobie jednak innych roślin, najlepije mazać punktowo.

kroyena
20-08-2004, 14:32
Imprezka z golonką i piwkiem, a jak kto chrzan do golonki będzie chciał to tarke w łapkę i na skalniaczek. 8)
Aaa, pamiętaj co by liści nie wyrzucali jeno ogóracy w garze przykryli. :lol:

Rbit
23-08-2004, 07:58
U mnie pomogło wycinanie tego co pojawiło sie na wierzchu regularnie co dwa tygodnie i tak przez dwa lata ;-)
Teraz juz mam czysto.
co prawda nie wiem czy nie pomogła czasem mieszanka POKONU "nawóz do trawy z odchwaszczaczem" który w miedzyczasie stosowałem zeby pozbyć sie mleczy?

Daniel Starzec
23-08-2004, 10:18
Jesli sobie rosnie posród cennych dla nas roslin to goscia moiżna pomalować pędzelkiem stężonym randapem.

Tymuś
01-10-2004, 13:22
Dziekuje wszystkim. Zastosowalem stezony rundap , zobaczymy co sie stanie.
ps. o co chodzi z ta szynka i piwkiem :)?

Wciornastek
01-10-2004, 13:36
Piwko szynka (obowiązkowo mandolina z kością) lub golona z tartym chrzanem - rarytas rodem z Wielkopolszy, ja sama nazwa na to wskazuje.
Kroyena coś o tym wie.

nov
01-10-2004, 18:44
ja też bym polecal randap opryskałem dwa razy na razie uschły liście ale dopiero po drugim oprysku i to "mocnym"roztworem





'

kroyena
04-10-2004, 08:49
Z kapuchą na słodko. Mniam.

Co do chrzanu to wykopać, a liście do kwaszenia ogórasów uskutecznić.

miska
04-10-2004, 20:39
I do tego startego chrznu jeszcze czerwony buraczek tez sie nada... :wink:

miska
04-10-2004, 20:41
Z RUNDUP-em bardzo uwazaj Tylko pedzelkiem, bo uszkodzisz sasiednie roslinki... Jezeli chcesz uzyc nawet malego spryskiwacza, to wez chocby kawalek kartonu, zeby podczas zabiegu oslonic sasiednie roslinki - bo chemia
je porazi. I ja bym wogole go nie rozcienczala, tlko przesmarowala pedzlem raz, a po odbiciu kolejny raz... powinno byc OK.

ziaba
05-10-2004, 08:01
Przewapnować. Znakiem wapno ogrodnicze tudzież kredę rozsypać . Chrzani się tylko na kwaśnym.
Nie bielić przy kwaśnolubych roślinkach !
Tam metoda podrywu tylko.

pozdrówka

Snowdwarf
15-10-2004, 12:26
roundup jest dobry na wszystko - broń boże nie wyrywać chrzanu - najlepiej posmarować pędzelkiem liscie u nasady - 2 razy w odstępie tygodniowym - roundup powinien wypalić aż do korzenia...
--
pozdro