PDA

Zobacz pełną wersję : Dodłączenie domofonu, elektrozaczepu, słupek stalowy



MasterCheat
23-10-2014, 10:21
Witam,

Zabiera się za montowanie bramy i furtki i chciałbym na etapie betonowania uniknąć błędów - tak aby nie zapomnieć gdzieś jakiegoś kabelka położyć/przeciągnąć i nie zapomnieć zostawić miejsca na elektrozaczep.

załączam obrazek poglądowy i obrazki schematów domofonów.
no i pytania.

1. Czy jeśli kupię najprostszy domofon z zasilaniem w domu to czy na takiej odległości 60-70 m nie będzie zbyt dużych spadków żeby działał elektrozaczep i domofon ? Czy może jednak powinienem kupić jakiś inny domofon, którego zasila się przy furtce i wykorzystać do tego wolna fazę z przewodu przy oświetleniu?
2. Czy przewód (ten 12 żyłowy) wpuścić do słupka pod ziemią i koniec wypuścić na wysokości jednostki zewnętrznej domofonu ? i od z tego miejsca zrobić powrót do elektrozaczepu też wewnątrz słupka? czy może już po drodze do jednostki zewnętrznej wypościć 2 przewody (albo 4 na zapas) do elektrozaczepu?
3. Słupki które mam zgodnie z instrukcją powinny być zabetonowane w środku (ale co wtedy z przewodami?)
4. jak mocuje się elektrozaczep do słupka stalowego (kwadratowego 7x7cm)? wyciąć otwór w słupku i jakoś przykręcić ten elektro zaczep bezpośrednio do słupka? Czy może zastosować jakąś kasetę? Ale wtedy chyba wtedy trzeba zostawić światło między słupkami większe o grubość tej kasety?

MasterCheat
23-10-2014, 12:29
ps. załączam jeszcze zdjęcie rozwiązania z elektrozaczepem jakie widziałem w jednym z marketów

MasterCheat
23-10-2014, 12:46
Znalazłem tez coś takiego, co czasami nazywają zderzakiem a czasami kasetą:





https://www.youtube.com/watch?v=9PXfRLJ0Gj0&feature=youtu.be

kalumet
24-10-2014, 07:39
ja mam przyspawany kątownik do słupka i do niego przykręcony elektrozaczep, tak jak na ostatnim zdjęciu
kable mam wypuszczone obok słupków
w słupkach powierciłem otwory i przez nie puściłem przewody
u mnie elektrozaczep jest nie wiele niżej niż domofon
więc rozciąłem bardziej izolację

Kubencki
24-10-2014, 13:05
Nie betonuj słupków w środku! To w niczym nie pomaga!

MasterCheat
24-10-2014, 18:03
dzięki za odpowiedzi.

Czyli z tym betonowaniem to olać zalecenia producenta bramy i słupków?

http://polargos.pl/wp-content/uploads/2014/01/Schematy_montazu_Castorama_polskie_Tola2.pdf

o tym betonowaniu to jest wręcz wytłuszczone.

Kubencki
24-10-2014, 19:35
To jest sztuczne wzmacnianie słupka zamiast zastosowania odpowiedniego profilu....oszczędność producenta. Zamiast tych 70x70 dałbym 100x100x3 lub nawet 80x80x2 (przypuszczam że te skrzydła są lekkie). Zalewania słupka betonem to nie te czasy.

MasterCheat
24-10-2014, 20:41
przęsła są faktycznie leciutkie, a ja dodatkowo mam najmniejszą bramę 3 m
oba razem ważą 38 kg, czyli po 19 kg na stronę.

Kubencki
24-10-2014, 21:05
38kg skrzydło bramy? Czy przęsło?

Nie chce tutaj źle wróżyć...ale to nie ma prawa być trwałe.

MasterCheat
25-10-2014, 19:52
oba skrzydła razem 38 kg :) ale nigdzie nie pisałem że ma być trwałe. Jak wytrzyma te 5 latek to będzie ok. A że jest ocynk to jest taka szansa, a skakał po tym przecież nie będę;)

Niestety cierpię na chronicznym brak czasu, bo tak to bym razem z ojcem pospawał bramę sam (ojca mam ślusarza-spawacza - czasem nawet robi bramy kasę). Niestety zastał by mnie zima zanim byśmy to zrobili.

Kubencki
25-10-2014, 20:59
Oba skrzydła razem 38kg....dla porównania montowaliśmy dziś bramę przesuwną (4m światlo wjazdu) która ważyła 240kg.... ;) Jesli nie zależy Ci na trwałości to ok, jak najbardziej dobry wybór. Ale jeśli planujesz wymiane po 5 latach to tymbardziej nie betonuj słupków. Szkoda potem męczenia się. Rozumiem że słupki sa także ocynkowane?

MasterCheat
25-10-2014, 21:23
Tak słupki też ocynk. Sam jestem ciekaw ile to wytrzyma. Dziś wziąłem się za przygotowania i kopanie dołów pod fundamenty słupków. niestety sprawa nie jest prosta bo muszę kopać w drodze dojazdowej gdzie mam 60 cm gruzu do przebicia... a na 50 cm zaczyna się woda. dziś udało się wyrąbać 1,5 otworu. Masakra, ale jakoś z teściem musimy dać radę.

W sumie do pierwsza moja brama i nie do końca wiem jak ją zamontować. Wymyśliłem sobie, że położę jakąś dechę długą którą wypoziomuję o na niej postawię skrzydła bramy z zapiętymi słupkami (słupki będą wisiał na zawiasach). Poustawiam wszystkie piony i tak ustawione zaleję betonem.


inna sprawa to chciałem dorobić dodatkowy przycisk do otwierania furtki od wewnątrz podwórka i zastanawiam się jak to zrobić? Wystarczy puścić dodatkowe 12 V wolną żyłą z domu, tam gdzie ma by przycisk przeciąć. a drugi koniec podłączyć do + elektrozaczepu razem z przewodem z domofnu?

Kubencki
25-10-2014, 21:53
Tak jak piszesz. przykręć skrzydla do słupków i całość ustaw. skrzydła postaw na wypoziomowanych deskach a słupki wypionuj podporami z desek. Deski przykręć do słupka ściskami stolarskimi. Montujemy tak często bramy skrzydłowe o większej wadze i jest to sprawdzona metoda :) Oczywiście jeśli nikt słupka nie ruszy......

MasterCheat
26-10-2014, 21:48
Brama posadzona. Beton krzepnie :)

niestety z furtką nie dało rady - za wcześnie się ciemni...