PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w kuchni, pomocy!



andrew031383
25-10-2014, 15:44
Witam,

Jest tu sporo fachowców więc mam prośbę o udzielenie odpowiedzi na pytanie natury technicznej.

Otóż wykonywałem u siebie remont i postanowiłem umieścić w kuchni kratkę wentylacyjną w suficie podwieszanym (wcześniej kratka znajdowała się na ścianie i ciąg był dobry).
W chwili obecnej brak ciągu, powietrze jest wtłaczane do kuchni, smrody od sąsiadów z dołu lecą do mnie. Dodam że w łazience mieszczącej się obok kuchni ciąg jest rewelacyjny, tak samo w innych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach.

Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze 4 piętrowego budynku z lat '50

Czy przyczyną zaistniałej sytuacji może być zbyt głęboko włożony prostokątny kanał poziomy (można kupić np. w Castoramie) w komin wentylacyjny czy to raczej co innego?

Pozdrawiam
A.

Konto usunięte_12*
25-10-2014, 22:01
... postanowiłem umieścić w kuchni kratkę wentylacyjną w suficie podwieszanym (wcześniej kratka znajdowała się na ścianie i ciąg był dobry).
Trudno z tego się domyślić, CO właściwie tam zrobiłeś :confused:
Czy korzystasz z tego samego kanału wentylacyjnego co poprzednio, czy z innego?

... w łazience mieszczącej się obok kuchni ciąg jest rewelacyjny(?), tak samo w innych pomieszczeniach
Skoro podobne "kratki" masz także w innych pomieszczeniach (nieregulowane), to nie ma co się dziwić, że powietrze tam "hula" jak chce (idzie tam, gdzie mniejsze opory) a ta "kratka" w kuchni służy za niezbędny (jak widać) nawiew (uzupełnia ubytek nadmiernie wypływającego powietrza) :)

andrew031383
25-10-2014, 22:40
Trudno z tego się domyślić, CO właściwie tam zrobiłeś :confused:
Czy korzystasz z tego samego kanału wentylacyjnego co poprzednio, czy z innego?

Skoro podobne "kratki" masz także w innych pomieszczeniach (nieregulowane), to nie ma co się dziwić, że powietrze tam "hula" jak chce (idzie tam, gdzie mniejsze opory) a ta "kratka" w kuchni służy za niezbędny (jak widać) nawiew (uzupełnia ubytek nadmiernie wypływającego powietrza) :)

Korzystam z tego samego kanału. Pozostałe pomieszczenia również podłączone zostały do tych samych kanałów. W nich również zrobiłem kratki wentylacyjne w suficie.

Wydaje mi się że zbyt głęboko włożyłem, kanał który biegnie nad sufitem podwieszanym, w komin i teraz smrody sąsiadów (dosłownie smrody, bo sąsiedzi z dołu to brudasy, karaluchy u nich biegają batalionami nawet w ciągu dnia) lecą mi do kuchni. Idzie pawia tylko puścić.

Chyba nie zostaje nic innego jak wyciąć dziurę w suficie i się tam dostać żeby sprawdzić czy rzeczywiście ten kanał nie jest włożony za głęboko?

Konto usunięte_12*
26-10-2014, 08:30
Wydaje mi się że zbyt głęboko włożyłem, ...Chyba nie zostaje nic innego jak wyciąć dziurę w suficie i się tam dostać żeby sprawdzić czy rzeczywiście ten kanał nie jest włożony za głęboko?
Lekka przesada ;) Jest kilka innych sposobów, aby się o tym przekonać. Na odległość ci jednak nic nie podpowiem, bo tego nie widzę :(

adam_mk
26-10-2014, 08:51
Otwórz okno w kuchni i sprawdź czy jest WTEDY ciąg.
Jak będzie - wytnij kawałek uszczelki w oknie lub wstaw nawietrzaki.

Poczytaj o "obrzędzie gromnicznym" to łatwiej będzie coś z tym zrobić.

Adam M.

andrew031383
26-10-2014, 19:01
Lekka przesada ;) Jest kilka innych sposobów, aby się o tym przekonać. Na odległość ci jednak nic nie podpowiem, bo tego nie widzę :(

Jakie to sposoby?

andrew031383
26-10-2014, 19:06
Otwórz okno w kuchni i sprawdź czy jest WTEDY ciąg.
Jak będzie - wytnij kawałek uszczelki w oknie lub wstaw nawietrzaki.

Poczytaj o "obrzędzie gromnicznym" to łatwiej będzie coś z tym zrobić.

Adam M.

Oczywiście jak uchylę okno to momentalnie jest ciąg. Nawietrzniki oczywiście są. Brak ciągu w kuchni nie tłumaczy też jego obecności w pozostałych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach. Problem występuje tylko w kuchni :(

aiki
26-10-2014, 19:17
Jak inne pomieszczenia masz szczelne a w nich kratki wentylacyjne to skąd bierze się powietrze, że jest tam dobry ciąg?
Może kanał w kuchni przez to ma cofkę?

andrew031383
26-10-2014, 19:22
Jak inne pomieszczenia masz szczelne a w nich kratki wentylacyjne to skąd bierze się powietrze, że jest tam dobry ciąg?
Może kanał w kuchni przez to ma cofkę?

Dlatego zamierzam jutro to sprawdzić po powrocie z "obozu pracy". Spostrzeżeniami podzielę się tutaj.

A co w przypadku jak to okaże się przyczyną? Coś da się zaradzić? Mam zalepić na stałe kratki wentylacyjne w pokojach?

adam_mk
26-10-2014, 19:43
NIE!!!
Przeczytać o tym obrzędzie gromnicznym!!!
"Oczywiście jak uchylę okno to momentalnie jest ciąg."
Dla kumatych - wszystko jasne.
ZDOBĄDŹ tę wiedzę!

Adam M.

aiki
26-10-2014, 19:43
Nie. Dać im dolot powietrza na tyle duży aby z kuchennego kanału nie musiało ciągnąć.
U mnie są zaprojektowane wloty powietrza o pow 200 cm2 i do tego nawiewniki w oknach.

coulignon
26-10-2014, 19:53
. Brak ciągu w kuchni nie tłumaczy też jego obecności w pozostałych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach:(

Tłumaczy.
Okna musisz rozszczelnić. W pokojach. Okno w kuchni nie powinno mieć nawiewnika ani być rozsczelnione.

Konto usunięte_12*
26-10-2014, 21:29
Jakie to sposoby?
Przyślij fotkę lub rysunek jak to zrobiłeś to wtedy może pomożemy :)

Konto usunięte_12*
26-10-2014, 21:32
U mnie są zaprojektowane wloty powietrza o pow 200 cm2 ....
Chyba w wydzielonej kotłowni(?), bo w mieszkaniu to byś z takim "nawiewnikiem" długo w zimie nie wytrzymał :sick:

aiki
26-10-2014, 21:58
W wdzielonej kotłowni, garażu i okna z nawiewnikami.

andrew031383
27-10-2014, 20:21
A więc zakleiłem dziś wszystkie kratki taśmą (papierowa do malowania), niezaklejona pozostawiłem tylko kratkę w kuchni. Pojawił się niewielki, prawie niewyczuwalny ciąg.

Zastanawiam się teraz czy przypadkiem komin na dachu jest odpowiednio zakończony, bo jak za oknem mocno wiało to wtedy występował ciąg wsteczny. Dziś bezwietrznie i nic nie śmierdziało w kuchni.

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zawiadomienie administracji wspólnoty że występuje u mnie w kuchni ciąg wsteczny i będą musieli wezwać "służby" żeby sprawę rozwiązały jako, że w kuchni jest gaz.

Co o tym myślicie?

adam_mk
27-10-2014, 20:39
Pomysł jest EKSTRA!
:lol:
Przyjdą "służby", zobaczą co jest, ZAKAŻĄ użytkowania gazu....
Zostawia stosowną DECYZJĘ a Ty się potem z tym bujaj...
:lol:

Potem zaatakujesz wspólnotę aby wysupłała kasę na ekspertyzę i naprawę...
Oni powiedzą, że kasy nie ma tyle, ile byłoby na wszystko potrzeba...
Ty - że masz to w (wstaw sobie co potrzeba...)
Oni - że rozważą...

A gazu nie ma, nawet jak jest...

Adam M.

coulignon
27-10-2014, 20:40
ja myslę że Ty nie myślisz. Jeśli masz piec gazowy w mieszkaniu i dalej uparcie nie będziesz myślał to jesteś na najlepszej drodze do znalezienia się w Wiadomościach jako kolejna ofiara czadu. Rozwiązanie masz podane i są zamknięte na głucho okna. Kratki to PÓŁ systemu wentylacyjnego. Drugie pół to odpowiednio rozszczelnione okna.

andrew031383
27-10-2014, 21:02
Nie mam pieca gazowego.
Tak dla rozjaśnienia, mowa jest o mieszkaniu z kuchenką gazową.

W zeszły poniedziałek chodzili kominiarze, było sprawdzanie wentylacji, ale z góry tzn, z dachu. Nie chodzili po mieszkaniach.

andrew031383
27-10-2014, 21:36
ja myslę że Ty nie myślisz. Jeśli masz piec gazowy w mieszkaniu i dalej uparcie nie będziesz myślał to jesteś na najlepszej drodze do znalezienia się w Wiadomościach jako kolejna ofiara czadu. Rozwiązanie masz podane i są zamknięte na głucho okna. Kratki to PÓŁ systemu wentylacyjnego. Drugie pół to odpowiednio rozszczelnione okna.

Okna są nowe, wyprodukowane już z nawiewnikami.

adam_mk
27-10-2014, 22:00
Jakby Ci to tak delikatnie....

Może tak jak Alf?
JEŻELI JEST COŚ< CZEGO NIE DA SIĘ NAPRAWIĆ -JEST DOBRE!!!
Więc...
Śpij w pokoju.... spoczywaj spokojnie... spoczywaj w pokoju....

Cholera! Jak to było?

Adam M.

coulignon
28-10-2014, 02:31
Okna są nowe, wyprodukowane już z nawiewnikami.

To znaczy ze nie działają.

hellomoto
28-10-2014, 02:46
musisz rozszczelnić okno. Na chłopski rozum mieszkanie, dom nie jest z gumy nie napchasz powietrza tyle ile chcesz. Chyba że dałeś spiro w komin do dołu i wszystkie zapachy lecą do ciebie :) przegląd pionu ale tylko wtedy jak ktoś pod tobą mieszka, zaklejanie kratek nie jest dobrym pomysłem w Katowicach może też zaklejali gaz to jest gaz

Tomasz Brzęczkowski
28-10-2014, 06:40
Jeżeli piony są tylko w kuchni i łazienkach, to w pokojach wytwarzają 9-12Pa - Oznacza to, że szczelina jaka jest w nawiewnikach, by weszła odpowienia ilość powietrza, powinna mieć minimum 9m długości.

andrew031383
28-10-2014, 19:18
musisz rozszczelnić okno. Na chłopski rozum mieszkanie, dom nie jest z gumy nie napchasz powietrza tyle ile chcesz. Chyba że dałeś spiro w komin do dołu i wszystkie zapachy lecą do ciebie :) przegląd pionu ale tylko wtedy jak ktoś pod tobą mieszka, zaklejanie kratek nie jest dobrym pomysłem w Katowicach może też zaklejali gaz to jest gaz

Nie dawałem rury spiro, kanały zrobione z pcv o przekroju prostokątnym, można takie kupić w castoramie. Może za głęboko jest włożony w kuchni ten kanał który idzie sufitem podwieszanym w sam komin?
Mieszkanie na 1 piętrze, pode mną jest sąsiad, ale taki smrodziuch jak ich mało. Jak wchodzą do niego sprawdzić szczelność instalacji gazowej to na wdechu tak śmierdzi. Karaluchy biegają wszędzie w biały dzień, aż myślę żeby zgłosić to do SANEPIDU albo do Opieki Społecznej. Były opryski w całym bloku, a tylko ten sąsiad nie wpuścił do swojego mieszkania. U niego pewnie nie jedno gniazdo tego gówna jest. Administracja nic nie może zrobić bo to własnościowe mieszkanie i siłą tam nie mogą wejść i wypryskać wszystkiego :(

To właśnie od nich ten straszny smród leci :(



Jeżeli piony są tylko w kuchni i łazienkach, to w pokojach wytwarzają 9-12Pa - Oznacza to, że szczelina jaka jest w nawiewnikach, by weszła odpowienia ilość powietrza, powinna mieć minimum 9m długości.

W mieszkaniu są 4 kominy --> 1 komin w dużym pokoju, 1 komin w mały pokoju, 1 komin w łazience i 1 komin w kuchni

Konto usunięte_12*
28-10-2014, 19:54
... kanały zrobione z pcv o przekroju prostokątnym
Pierwszy raz słyszę, że ktoś je zastosował w wentylacji naturalnej :rolleyes:
A ich przekrój (wymiary w centymetrach lub milimetrach), to jaki dałeś?

andrew031383
28-10-2014, 20:25
Pierwszy raz słyszę, że ktoś je zastosował w wentylacji naturalnej :rolleyes:
A ich przekrój (wymiary w centymetrach lub milimetrach), to jaki dałeś?

Wymiary to 75x150

Coś takiego:
http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja-i-wentylacja/instalacje-wentylacyjne/kanaly-i-rury-wentylacyjne/kanal-wentylacyjny-plaski-kp75-15-1-5-mb-awenta,p50492,l1045.html

andrew031383
28-10-2014, 20:29
Skłaniam się ku temu aby podejść do administracji i zgłosić fakt że w czasie wietrznych dni mam ciąg wsteczny w kuchni, kiedy w pozostałych pomieszczeniach ciąg jest, Przyjdą kominiarze i może coś zamontują na tym kominie żeby powietrze w niego nie było wciskane??? Good idea?

adam_mk
28-10-2014, 20:55
Nie!

O wentylacji co poczytaj to może zrozumiesz czemu...

Należy uruchomić to, co tam zaprojektowano.
Nic więcej.

Adam M.

Tomasz Brzęczkowski
29-10-2014, 03:19
W mieszkaniu są 4 kominy --> 1 komin w dużym pokoju, 1 komin w mały pokoju, 1 komin w łazience i 1 komin w kuchni Komin to jest do spalin, ale jak to są kanały, to ma czym wiać. By tym wylatywało, nie trzeba zamykać okien.

Konto usunięte_12*
29-10-2014, 21:17
Wymiary to 75x150

Coś takiego:
http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja-i-wentylacja/instalacje-wentylacyjne/kanaly-i-rury-wentylacyjne/kanal-wentylacyjny-plaski-kp75-15-1-5-mb-awenta,p50492,l1045.html
Czyli kanał dla wentylacji mechanicznej ;)

andrew031383
29-10-2014, 21:55
Czyli kanał dla wentylacji mechanicznej ;)

A czy są kanały do wentylacji grawitacyjnej?

Tomasz Brzęczkowski
30-10-2014, 07:06
Kanał to kanał - wentylację nie napędza kanał tylko
- grawitacja - wtedy powietrze wpada kanałem pionowym
- konwekcja - wtedy wypada
-wentylator - to mamy wentylację mechaniczną

Konto usunięte_12*
30-10-2014, 15:57
A czy są kanały do wentylacji grawitacyjnej?
Są, ale tylko pionowe (kanały/kominy wentylacyjne) :)
W kanale poziomym "grawitacja" działa raczej słabo (lub w ogóle).
Nie pokazałeś nam swojego "dzieła, więc trudno się domyślić, co tak naprawdę zrobiłeś :rolleyes:

andrew031383
30-10-2014, 19:04
Są, ale tylko pionowe (kanały/kominy wentylacyjne) :)
W kanale poziomym "grawitacja" działa raczej słabo (lub w ogóle).
Nie pokazałeś nam swojego "dzieła, więc trudno się domyślić, co tak naprawdę zrobiłeś :rolleyes:

Tak to wygląda przed przykręceniem k-g

286924

Poziomy kanał włożony w pionowy kanał wentylacyjny.

Konto usunięte_12*
31-10-2014, 14:03
W chwili obecnej brak ciągu, powietrze jest wtłaczane do kuchni, smrody od sąsiadów z dołu lecą do mnie. Dodam że w łazience mieszczącej się obok kuchni ciąg jest rewelacyjny(?), tak samo w innych pomieszczeniach przy zamkniętych oknach.
Czy przyczyną zaistniałej sytuacji może być zbyt głęboko włożony prostokątny kanał poziomy...?
Taka odległość od wlotu do wylotu poziomego kanału z PCW nie powinna znacząco wpływać na ciąg.
1. Sprawdzenie głębokości "wsunięcia":
od znanej długości typowego odcinka kanału z PCW odejmij tę długość, która wystaje + grubość ściany komina. Różnica z tego odejmowania, to "wystawanie" kanału z PCW w kominie. Jeśli nie znasz grubości ściany komina, to zdejmij to kolano (niestety) i poświeć latarką (włóż zagięty haczyk z drutu, to się przekonasz jak daleko jest od wylotu tego kanału do przeciwległej ściany komina wentylacyjnego).
2. Sprawdź dokładnie wg receptury adam_mk, gdzie w mieszkaniu nawiewa i gdzie wywiewa. Jedyną możliwością okiełznania tych niekontrolowanych ruchów powietrza będzie zainstalowanie regulowanych kratek lub anemostatów w tych pomieszczeniach, w których przepisy to dopuszczają. Jeśli np. w łazience (bez bojlera gazowego!) będzie mniej wylatywać (niż obecnie), to z odrobiną przejściowej wilgoci da się przeżyć. W kuchni przyzwoity wywiew musi być! (tym bardziej, gdy masz kuchnię gazową).
Pozdrawiam