PDA

Zobacz pełną wersję : Dolne źródło - kosze energetyczne



mmaarcin
29-10-2014, 09:47
Mam duży dylemat odnośnie ogrzewania - Gaz czy pompa.
Na chwilę obecną skłaniam się ku gruntowej pompie ciepła.
Niestety pojawił się mały problem, polegający na braku miejsca na działce na kolektor poziomy (dodatkowo mam piach i drzewa) a
pionowy wyjdzie za drogo - od 14 metra mam piaskowce, więc koszt wiercenia będzie większy.
Dostałem ciekawą ofertę na dolne źródło - KOSZE ENERGETYCZNE, czyli kompromis pomiędzy poziomym a pionowym kolektorem. Rozwiązanie to ponoć świetnie funkcjonuje na "zachodzie" a u nas dopiero raczkuje.
Niestety przeszukałem internet, forum muratora i bardzo kiepsko z informacjami.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów spotkał się z takim rozwiązaniem?
Za wszelkie informację będę wdzięczny.

map78
29-10-2014, 09:53
Mam duży dylemat odnośnie ogrzewania - Gaz czy pompa.
Na chwilę obecną skłaniam się ku gruntowej pompie ciepła.
Niestety pojawił się mały problem, polegający na braku miejsca na działce na kolektor poziomy (dodatkowo mam piach i drzewa) a
pionowy wyjdzie za drogo - od 14 metra mam piaskowce, więc koszt wiercenia będzie większy.


A o powietrznej nie myślałeś?
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze i nie trzeba kombinować.

mmaarcin
29-10-2014, 10:01
Oczywiście, że biorę pod uwagę.
Wycenę na Panasonica T Cap 9KW mam (z kilku źródeł) za 30 tys ( na gotowo z zasobnikiem, podłączeniem itd)
natomiast za gruntową 40 tys.

map78
29-10-2014, 10:04
Oczywiście, że biorę pod uwagę.
Wycenę na Panasonica T Cap 9KW mam (z kilku źródeł) za 30 tys ( na gotowo z zasobnikiem, podłączeniem itd)
natomiast za gruntową 40 tys.


A OZC policzone?
Jakie masz obciążenie i jakie roczne zapotrzebowanie?
T-Cap jednofazowy, czy 3?

mmaarcin
29-10-2014, 10:27
Moje OZC w.g projektu to jakieś 85 kWh/m2*rok.
Natomiast czekam na zrobienie OZC przez asolta, gdzie liczę,że zejdę poniżej 60 kWh/m2*rok (lepsze ocieplenie, okna i przyszłości reku)
Mam 170 m użytkowej, a po podłogach prawie 200.
T cap jedno czy 3 ? Jeszcze nie wiem, oferty miałem na różne. Jednofazowy był trochę tańszy.

_olo_
29-10-2014, 12:03
Moje OZC w.g projektu to jakieś 85 kWh/m2*rok.
Natomiast czekam na zrobienie OZC przez asolta, gdzie liczę,że zejdę poniżej 60 kWh/m2*rok (lepsze ocieplenie, okna i przyszłości reku)
Mam 170 m użytkowej, a po podłogach prawie 200.
T cap jedno czy 3 ? Jeszcze nie wiem, oferty miałem na różne. Jednofazowy był trochę tańszy.

Pytałeś w centrum OZE w Gliwicach o wycenę T-capa ?

mmaarcin
29-10-2014, 13:38
Nie pytałem. Podeślij namiary.

map78
29-10-2014, 13:40
Moje OZC w.g projektu to jakieś 85 kWh/m2*rok.
Natomiast czekam na zrobienie OZC przez asolta, gdzie liczę,że zejdę poniżej 60 kWh/m2*rok (lepsze ocieplenie, okna i przyszłości reku)
Mam 170 m użytkowej, a po podłogach prawie 200.
T cap jedno czy 3 ? Jeszcze nie wiem, oferty miałem na różne. Jednofazowy był trochę tańszy.

Jak dla mnie niespecjalnie jest się nad czym zastanawiać. Przy T-Cap'ie pesymistycznie zakładając będziesz rocznie płacił 500zł więcej za CO + CWU niż przy gruntówce. Zatem nadpłacone 10tys zł zwróci się po 20 latach - ja tak daleko w przyszłość z ogrzewaniem nie wybiegam;)

mmaarcin
29-10-2014, 15:11
Dlatego nadal zastanawiam się nad gazem. Koszt to 14 tys. A koszt eksploatacji w skali roku są (w.g różnych opinii) na poziomie ppc. Ewentualnie 500 zl trzeba doliczyć.
Wracając do pytania zasadniczego.
Czy ktoś się spotkał z koszami energetycznymi jako dolne źródło?

Bad
29-10-2014, 15:11
Nie wiem skąd te optymistyczne moim zdaniem założenia o różnicy 500 zł rocznie w kosztach eksploatacyjnych - wiem, że zaraz rzuci się na mnie cała ekipa od powietrznych ale grunt to gruntówka. A cena 30 000 zł za pompę powietrzną też nie wydaje mi się szczególnie atrakcyjna. Ja wybrałem większy wydatek teraz a mniejsze opłaty w czasie eksploatacji - ale każdy robi jak uważa.
Co do koszy - nie znam osobiście sprawy ale poszukaj użytkownika HenoK - może on coś słyszał.

map78
29-10-2014, 16:14
Nie wiem skąd te optymistyczne moim zdaniem założenia o różnicy 500 zł rocznie w kosztach eksploatacyjnych - wiem, że zaraz rzuci się na mnie cała ekipa od powietrznych ale grunt to gruntówka.

Nikt się na Ciebie nie rzuci - każdy robi tak jak uważa i na co go stać. A co do kosztów to jest to bardzo łatwe do policzenia, jak i porównania. Popatrz na zużycia użytkowników powietrzaków w domach o podobnych parametrów do Twojego, albo popraw swoje zużycie o SCOP pompy powietrznej i różnica sama Ci wyjdzie:)

forgetit
29-10-2014, 16:20
Było omawiane:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205991-Dolne-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-pionowe-spiralne

map78
29-10-2014, 16:21
Dlatego nadal zastanawiam się nad gazem. Koszt to 14 tys. A koszt eksploatacji w skali roku są (w.g różnych opinii) na poziomie ppc. Ewentualnie 500 zl trzeba doliczyć.
Wracając do pytania zasadniczego.
Czy ktoś się spotkał z koszami energetycznymi jako dolne źródło?

O koszach niestety nie słyszałem, ale z gazem mam już pewne porównania i moim zdaniem nie będzie to koszt ani zbliżony do PC-PW, ani nawet o 500zł droższy, ale raczej 2x droższy. Jeden kWh z gazu to koszt ok 0,25zł, a przy pompie i pracy w taniej taryfie możesz zejść nawet do 0,09zł za kWh, a 0,12-0,13zł to już żadna sztuka.
Chyba, że mówisz o komfortowych temperaturach o 2st niższych i częstym relaksie przy kominku;)

_olo_
29-10-2014, 17:11
Nie pytałem. Podeślij namiary.

centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys. Nie wiem czy to jakaś promocja była czy nie, ja niestety jeszcze nie tak daleko z budową by to kupić, przez ponad pół roku leżała by mi w kartonie.

Z drugiej strony dzięki temu, że nie kupiłem zacząłem rozważać też gruntówki, w tej chwili są już oferty na alledrogo za 47-60zł / mb odwiertu z materiałem. Do pompy 9-11kW powinno jak sądzę wystarczyć 180m więc 10000, pompy apic, ecopol 8kW lub ecopower c9a, c11a są już do dostania za 12-13,5kzł. Nie wiem ile koszty podłączania etc, jednak nie jest w tej chwili już ta cena zaporowa rzędu 50kzł a COP gdy największe mrozy i najdłużej pompa musi pracować nadal >4 a nie z ledwością 2,5.

arczi721
29-10-2014, 19:13
centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys. Nie wiem czy to jakaś promocja była czy nie, ja niestety jeszcze nie tak daleko z budową by to kupić, przez ponad pół roku leżała by mi w kartonie.
Szok,a ja myślałem po tak okazałym lokalu,że będzie tam drogo a tu proszę,koszą konkurencję w okolicy ;)
mkm silesia,drżyj albo bądź konkurencyjny :D

Przynajmniej serwis mam blisko ;)

P.S.
ja bym kupił,pół roku to nie długo a cena naprawdę wypasna.

mmaarcin
29-10-2014, 20:10
Dzięki.
Ja też miałem oferty za 19tys z montażem, lecz jak prosiłem o dokładną wycenę z zasobnikiem, podłączeniem to kwota zaczęła oscylować w granicach 30 tys.
Dlatego też biorę pod uwagę gruntową, lecz jak pisałem wcześniej, u mnie odwierty z uwagi na piaskowce były o wiele droższe (nawet o 10 tys)

Dlatego też zainteresowałem się w/w rozwiązaniem.
Jutro mam zamiar spotkać się przedstawicielem firmy, która to wykonuje i to na miejscu, gdzie taki kolektor będzie robiony.

W moim przypadku decyzja odnośnie czy pompa, czy gaz dopiero na wiosnę, ale jak mam być szczery to zaczynam się gubić w natłoku informacji.
Przeczytałem naprawdę dużo wątków na temat pomp ciepła i tych gruntowych i tych powietrznych.
Powiem tylko tyle. Im więcej informacji tym więcej dezinformacji. Ciągłe czytanie między wierszami, wyławianie istotnych wiadomości z natłoku częstych przepychanek, zdobywanie wiedzy w natłoku kłótni powoduje, że po przeczytaniu kilkudziesięciu stron moja wiedza zamiast rosnąć - maleje.

W każdym bądź razie za wszelką pomoc dziękuje.

map78
29-10-2014, 20:37
Powiem tylko tyle. Im więcej informacji tym więcej dezinformacji. Ciągłe czytanie między wierszami, wyławianie istotnych wiadomości z natłoku częstych przepychanek, zdobywanie wiedzy w natłoku kłótni powoduje, że po przeczytaniu kilkudziesięciu stron moja wiedza zamiast rosnąć - maleje.


Marcinie, bo źle się do tego zabierasz;) Forum jest niestety przesycone przepychankami, kłamstwami i niedorzecznościami. Ja bym zrobił tak - jak już wyłowię jakiś system, który mnie zainteresuje to patrze po stopkach kto takowy posiada i walę na priv z pytaniami. Bo kto lepiej Ci odpowie niż użytkownik takiego właśnie systemu? A jak już zauważyłeś najwięcej złego do powiedzenia o pompie PW mają użytkownicy ekogroszku, albo pomp GW i na odwrót oczywiście - dla mnie takie opinie są niewiele warte;) Zagadaj też czy któryś z forumowiczów z Twojej okolicy zgodzi Ci się taki system pokazać - no kocioł gazowy to pewnie nie raz widziałeś, ale pracę pompy czy to PW, czy GW warto zobaczyć i samemu ocenić. Pozdrawiam i wytrwałości życzę, no i na końcu słusznego wyboru:)

mkm silesia
29-10-2014, 20:45
Szok,a ja myślałem po tak okazałym lokalu,że będzie tam drogo a tu proszę,koszą konkurencję w okolicy ;)
mkm silesia,drżyj albo bądź konkurencyjny :D

Przynajmniej serwis mam blisko ;)

P.S.
ja bym kupił,pół roku to nie długo a cena naprawdę wypasna.

Nie takie piękne firmy z pięknymi nazwami się przeżyło jeśli wiesz co chcę powiedzieć ;)
żal tylko tych na końcu piramidy

mmaarcin
29-10-2014, 20:58
Po przeczytaniu całego wątku o powietrznych pompach ciepła byłem zdecydowany na panasonica t cap 9 kwh, tym bardziej, że na allegro już oferty były poniżej 20 tys. z montażem. Niestety po dokładnej wycenie rosło do 30tys. Podobnie z wyceną u lokalnych instalatorów.
Cena gruntówek za całość oscyluje w granicach 40tys. Co to działania gruntowej pompy, mam podgląd u szwagra i tym się też posiłkuje.
Jeżeli sam siebie zdołam przekonać, że powietrzną pompą w taryfie mieszanej zejdę do 14 -15 groszy to pewnie pójdę w tym kierunku.

_olo_
29-10-2014, 22:25
Wiem ze swojego niebogatego doświadczenia, że lepiej rozeznać się w kosztach urządzeń i robocizny i pytać wykonawcę, czy jest w stanie za xx zrobić niż pytać za ile zrobi, w tym drugim przypadku często wykonawcy chcą wydoić jak najwięcej z inwestora, co mnie też zupełnie nie dziwi, jednak czasem są w stanie znacznie zejść z ceną.

Pisząc o koszach energetycznych masz na myśli sondy spiralne np takie jakie proponuje rehau ? Tu się stosuje głębokości ok. 10m więc nie sięgasz do piaskowca. Z drugiej strony piaskowiec to zdaje się znacznie bardziej większy uzysk daje niż luźny grunt 70w zamiast 40w więc wiercenia sporo droższe ale metrów mniej.

tymczasowy19
30-10-2014, 07:23
centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys. Nie wiem czy to jakaś promocja była czy nie, ja niestety jeszcze nie tak daleko z budową by to kupić, przez ponad pół roku leżała by mi w kartonie.

Z drugiej strony dzięki temu, że nie kupiłem zacząłem rozważać też gruntówki, w tej chwili są już oferty na alledrogo za 47-60zł / mb odwiertu z materiałem. Do pompy 9-11kW powinno jak sądzę wystarczyć 180m więc 10000, pompy apic, ecopol 8kW lub ecopower c9a, c11a są już do dostania za 12-13,5kzł. Nie wiem ile koszty podłączania etc, jednak nie jest w tej chwili już ta cena zaporowa rzędu 50kzł a COP gdy największe mrozy i najdłużej pompa musi pracować nadal >4 a nie z ledwością 2,5.

olo, nie żartuje ze zrezygnujesz z węgla :jawdrop::jawdrop::jawdrop:
ty?!?:cry:

lukasza
30-10-2014, 08:52
Nie wiem skąd te optymistyczne moim zdaniem założenia o różnicy 500 zł rocznie w kosztach eksploatacyjnych - wiem, że zaraz rzuci się na mnie cała ekipa od powietrznych ale grunt to gruntówka. A cena 30 000 zł za pompę powietrzną też nie wydaje mi się szczególnie atrakcyjna. Ja wybrałem większy wydatek teraz a mniejsze opłaty w czasie eksploatacji - ale każdy robi jak uważa..

wybrałeś droższe od 30K powietrznej czyli 40K ... 45K

przestań siać już nieaktualnych informacji z Twoich czasów. Dziś bardzo dobra powietrzna na gotowo to 25K a są jeszcze dotacje i może być spooooro mniej niż 20K.

Ceny i warunki szybko się zmienią. Co ważne dotacje w PL są obecnie skonstruowane do 20K - 40% co oznaczą, że dopłacają niemal do całej powietrznej a już gruntówek za 35K czy 40K dopłaty będzie połowa bo nic ponad 20K nie kwalifikuje się na dotację.

lukasza
30-10-2014, 09:20
centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys. Nie wiem czy to jakaś promocja była czy nie, ja niestety jeszcze nie tak daleko z budową by to kupić, przez ponad pół roku leżała by mi w kartonie.

Z drugiej strony dzięki temu, że nie kupiłem zacząłem rozważać też gruntówki, w tej chwili są już oferty na alledrogo za 47-60zł / mb odwiertu z materiałem. Do pompy 9-11kW powinno jak sądzę wystarczyć 180m więc 10000, pompy apic, ecopol 8kW lub ecopower c9a, c11a są już do dostania za 12-13,5kzł. Nie wiem ile koszty podłączania etc, jednak nie jest w tej chwili już ta cena zaporowa rzędu 50kzł a COP gdy największe mrozy i najdłużej pompa musi pracować nadal >4 a nie z ledwością 2,5.

17K za samą PC ralne, a jak by była z 2013 r to bardzo realne.
Tylko czy za to 17K realnie chciali ją montowąć czy tylko sprzedać na *% VAt?

Montaż samej PC to pół dnia. Powiesić, postawić, kilka mb rurki, Wsio. Ale co dalej. Wpiąć w układ. Zaworki. Naczynie wzbiorcze. Siłownik Co/CWU Simensa, zasobnik CWU, grzałka do CWU na bakterie, jakaś tacka podgrzewana, termostat do domu aby to po ludzku było. I na koniec mamy 24-25K. I 2 dni całe pracy aby cąły układ uruchomić.

A co gruntówek to muszę Cię zmartwić. Ja wyszedłem poza Allegro. Realnie chciałem w tym roku wiercić. I oferty z Allegro najtańsze to zestaw haczyków. 2 - 3 telefony i cena rośnie, gwarancji brak, cena bez papierów - faktury nawet częściowej. To trzeba X, Y dołożyć, daleko z dojazdem albo w tej cenie wiercą ale tylko do 60m głębokości. A nie 90 m.
Sprawdziłem firmy znane, z tradycjami. Cena od 60 zł. Za samo wiercenie i do 120m. Super. Dokładamy rurki, glikol, rozdzielacz i zalanie. Dobiegi do domu też trzeba kopnąć. Bo przecież 1 firma winna za komplet odpowiadać od sondy U do rozdzielacza. Cena 80 zł na gotowa mb. Tez ok. Ale cena już nie 10 K jak liczysz a 14,4 K. A i tak firmy nie chciały robić! 2 spore firmy. Wyceniali szybko. Chętni do pracy. A potem miesiąc do roboty jadą. Czyżby cena 80 zł jednak nie była atrakcyjna dla nich? I trzeba z 15-16K za to policzyć. Lokalni właśnie za 90zł chcieli robić ale wiercą do 80mb.

No i sama PC. Też polskie wyceniłem. I jak z powietrzną. Cena PC a całej kotłowni to 2 światy. Powietrzna 17K a full wypas kotłownia na gotowo z zasobnikiem CWU to 24-25K. A te polskie Galmety po 12-13K same PC na gotowo z zasobnikiem też mi po 17-19K wyceniali. Dopłać do soft start itp. Dolicz zasobnik.
Suma summarum poniżej 35K na odwiertach trudno zejść!

mmaarcin
30-10-2014, 09:43
Abu nie być gołosłownym wkleję ofertę którą dostałem z koszami energetycznymi, bez podawania firmy, bo nie chciałbym być posądzony o jakieś lobbowanie.
286858

I jeszcze jedno.
Z koszami mało kto ma do czynienia, a czy z płotem energetycznym ktoś się spotkał?

Kendra
30-10-2014, 11:09
Byłam na spotkaniu z Panem który również mi proponował kosze. Jesteś ze Śląska wiec jeśli chcesz to podam Ci namiar o kogo chodzi. Słyszałam o tym wtedy pierwszy raz. Ten Pan ma w moim odczuciu ogromną wiedzę i pewnie CI odpowie na nurtujące pytania.

okobar
30-10-2014, 12:10
wybrałeś droższe od 30K powietrznej czyli 40K ... 45K

... a są jeszcze dotacje i może być spooooro mniej niż 20K.

.

jakie dotacje? w opolskim nie ma żadnych dotacji.... szczęśliwi ci co mają jakieś szanse gdzieś...

okobar
30-10-2014, 13:08
Z koszami mało kto ma do czynienia, a czy z płotem energetycznym ktoś się spotkał?

no to lecim - o płocie masz tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213738-Hybrydowy-p%C5%82ot-energetyczny-opinie-rady-kto%C5%9B-ma/page2

a dziennik osoby która jest na forum i ma płot - to tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213155-Poziomkowy-dziennik-projekt-indywidualny-z-antresol%C4%85/page4

_olo_
30-10-2014, 14:39
17K za samą PC ralne, a jak by była z 2013 r to bardzo realne.
Tylko czy za to 17K realnie chciali ją montowąć czy tylko sprzedać na *% VAt?


W cenie montaż 1,5 kpln, pozostałe elementy do dokupienia ale już nie wymagane by PC była zamontowana zgodnie z warunkami gwarancji i prawem podatkowym (usługa - 8% VAT).
Więc można powierzyć to instalatorowi, który montuje podłogi, rozdzielacze i dokończy kotłownię, może być taniej.



A co gruntówek to muszę Cię zmartwić. Ja wyszedłem poza Allegro. Realnie chciałem w tym roku wiercić. I oferty z Allegro najtańsze to zestaw haczyków. 2 - 3 telefony i cena rośnie, gwarancji brak, cena bez papierów - faktury nawet częściowej. To trzeba X, Y dołożyć, daleko z dojazdem albo w tej cenie wiercą ale tylko do 60m głębokości. A nie 90 m.

Mnie by tak czy inaczej interesowały raczej krótkie odwierty, najlepiej gdyby się grunt okazał odpowiedni to 4-6 krótkich otworów, najlepiej 30m na zgłoszenie, a tu nie potrzeba jakiejś wiertnicy za 400kzł.


Cena PC a całej kotłowni to 2 światy. Dopłać do soft start itp. Dolicz zasobnik.
Suma summarum poniżej 35K na odwiertach trudno zejść!

Wiem, że zasobnik to koszt spory, zwykły 1,5kzł, dedykowany PC ~3,5 kzł.

A co jeszcze ? W PC gruntowej naczynie przeponowe to już jest w PC, pompy obiegowe DZ, CO i CWU też są.
W powietrznej jest pompa, zawór i naczynie to chyba nieczęsto.
Połączenia można zrobić na miedzi za 3kzł ale można w 90% na PEX i też będzie dobrze i estetycznie i za grosze, przy gruntówce tylko podłączasz zasobnik i instalację CO.
Soft start w 3-fazowych i inverterach to chyba niepotrzebne.

Bad
30-10-2014, 17:22
wybrałeś droższe od 30K powietrznej czyli 40K ... 45K

przestań siać już nieaktualnych informacji z Twoich czasów. Dziś bardzo dobra powietrzna na gotowo to 25K a są jeszcze dotacje i może być spooooro mniej niż 20K.

Ceny i warunki szybko się zmienią. Co ważne dotacje w PL są obecnie skonstruowane do 20K - 40% co oznaczą, że dopłacają niemal do całej powietrznej a już gruntówek za 35K czy 40K dopłaty będzie połowa bo nic ponad 20K nie kwalifikuje się na dotację.

Nie sieję, żadnych nieaktualnych informacji - raczej Ty wygadujesz same ciekawostki. U mnie możesz pomarzyć o dotacji na pompę o wartości prawie całej pompy - proszę o konkretny przykład kogoś kto to dostał - wtedy zmienię zdanie. Według Ciebie pompy powietrzne są prawie za darmo - jakby tak było to wszyscy już by je montowali na potęgę. A koszt mojej pompy to 27 tys, razem z wbudowanym zasobnikiem, pompkami obiegowymi i tego typu pierdułkami. Więc do 45 tys. coś daleko.

mmaarcin
01-11-2014, 20:43
Cóż, jestem po spotkaniu i powiem że odbyłem ciekawą i pouczającą rozmowę.
Płotek energetyczny, ciekawe rozwiązanie więc będę śledził zamieszkiwanie Gargamellla.
Co do koszy,prześledzę ich działanie tej zimy (Gargamelll ma je chyba też zamontowane)
decyzję podejmę na wiosnę.

Ponieważ jest prawdopodobne, że skorzystam z oferty firmy propagującej te rozwiązania, to mam prośbę o jakieś informacje na temat pompy firmy
SmartHeat Classic 012i
oraz powietrznej pompy
SAMSUNG EHS RC140MHXEA

Dziękuje za wszelka pomoc.

AdrianEH
04-11-2014, 18:39
Witam wszystkich.
jestem tu na forum "świerzakiem" ale w temacie pomp i dolnych źródeł co nie co liznąłem. Wymienniki koszowe jakoś mnie nie przekonały (ale byłem tylko na szkoleniu). Nie jestem przekonany czy tak niewielka powierzchnia wymiany z gruntem jest w stanie zaspokoić CO i CWU. Tym bardziej, że do tych 15 m temperatura gruntu jest zmienna w zależności od pory roku. O płotkach nie za wiele słyszałem. Moim zdaniem pionowy wymiennik jak na razie jest najstabilniejszym źródłem ciepła. Przy odpowiednim jedo doborze i WYKONANIU można zapomnieć, że jest na placu. Co do tych 60 PLN za metr odwiertu to byłbym ostrożny, bo za parę lat może się okazać, że będzie potrzeba robienia kolejnych odwiertów. Firmy jadąc po "taniości" stosują sondy "samoróbki", nie mają czasu należycie wypełnić odwiertu, stosują w ziemi złączki skręcane PE (takie jak do przyłącza wody, które po kilku latch najczęście tracą szczelność), kiepskiej jakości rotametry itp. Piaskowce to nie jest jeszcze koniec świata:) W nich też da się wiercić. Kolektory pionowe są stosowane od lat i nie wiem czy wymyśli ktoś stabilniejsze i lepsze rozwiązanie. Pozdrawiam i mam nadzieję, że w zakresie pomp ciepła i dolnych źródeł będę mógł podzielić się doświadczeniem a tym bardziej pomóc w doborze parametrów pomp czy też DZ. Pozdrawiam.

oberwatorPC
05-11-2014, 13:01
Witam wszystkich.
jestem tu na forum "świerzakiem" ale w temacie pomp i dolnych źródeł co nie co liznąłem. Wymienniki koszowe jakoś mnie nie przekonały (ale byłem tylko na szkoleniu). Nie jestem przekonany czy tak niewielka powierzchnia wymiany z gruntem jest w stanie zaspokoić CO i CWU. Tym bardziej, że do tych 15 m temperatura gruntu jest zmienna w zależności od pory roku. O płotkach nie za wiele słyszałem. Moim zdaniem pionowy wymiennik jak na razie jest najstabilniejszym źródłem ciepła. Przy odpowiednim jedo doborze i WYKONANIU można zapomnieć, że jest na placu. Co do tych 60 PLN za metr odwiertu to byłbym ostrożny, bo za parę lat może się okazać, że będzie potrzeba robienia kolejnych odwiertów. Firmy jadąc po "taniości" stosują sondy "samoróbki", nie mają czasu należycie wypełnić odwiertu, stosują w ziemi złączki skręcane PE (takie jak do przyłącza wody, które po kilku latch najczęście tracą szczelność), kiepskiej jakości rotametry itp. Piaskowce to nie jest jeszcze koniec świata:) W nich też da się wiercić. Kolektory pionowe są stosowane od lat i nie wiem czy wymyśli ktoś stabilniejsze i lepsze rozwiązanie. Pozdrawiam i mam nadzieję, że w zakresie pomp ciepła i dolnych źródeł będę mógł podzielić się doświadczeniem a tym bardziej pomóc w doborze parametrów pomp czy też DZ. Pozdrawiam.

Jeśli jesteś tak dobry z pomp ciepła jak z ortografii to lepiej nie doradzaj innym. Zauważ, że sporo ludzi z tego forum ma kolektory poziome jak to opisujesz w "zmiennej temperaturze" i często mają lepsze wyniki od kolektorów pionowych. Może podziel się tym co mówili na szkoleniu o koszach byłoby na temat.

lukasza
05-11-2014, 14:46
Zauważ, że sporo ludzi z tego forum ma kolektory poziome jak to opisujesz w "zmiennej temperaturze" i często mają lepsze wyniki od kolektorów pionowych. Może podziel się tym co mówili na szkoleniu o koszach byłoby na temat.

Tylko co z tego że w zimniejszym jak maja ich spoooooro więcej od pionowych a nawet więcej od zalecanej ilości mb poziomych.

Taniość poziomego pozwala przewymiarować i uzyskać wynik lepszy niż pionowe, czyli zgadzamy się. Przy okazji za duuuużo mniejszą sumę PLN.

Przewymiarowane poziome, lokalnym hydraulikiem i koparką, własnym zakupem materiałów to chyba do PC ideał: cena/jakość/wyniki. Szkoda tylko, że nie każdy ma na to miejsce lub warunki.

_olo_
05-11-2014, 16:59
Witam wszystkich.
jestem tu na forum "świerzakiem" ale w temacie pomp i dolnych źródeł co nie co liznąłem. Wymienniki koszowe jakoś mnie nie przekonały (ale byłem tylko na szkoleniu). Nie jestem przekonany czy tak niewielka powierzchnia wymiany z gruntem jest w stanie zaspokoić CO i CWU. Tym bardziej, że do tych 15 m temperatura gruntu jest zmienna w zależności od pory roku. O płotkach nie za wiele słyszałem. Moim zdaniem pionowy wymiennik jak na razie jest najstabilniejszym źródłem ciepła. Przy odpowiednim jedo doborze i WYKONANIU można zapomnieć, że jest na placu. Co do tych 60 PLN za metr odwiertu to byłbym ostrożny, bo za parę lat może się okazać, że będzie potrzeba robienia kolejnych odwiertów. Firmy jadąc po "taniości" stosują sondy "samoróbki", nie mają czasu należycie wypełnić odwiertu, stosują w ziemi złączki skręcane PE (takie jak do przyłącza wody, które po kilku latch najczęście tracą szczelność), kiepskiej jakości rotametry itp. Piaskowce to nie jest jeszcze koniec świata:) W nich też da się wiercić. Kolektory pionowe są stosowane od lat i nie wiem czy wymyśli ktoś stabilniejsze i lepsze rozwiązanie. Pozdrawiam i mam nadzieję, że w zakresie pomp ciepła i dolnych źródeł będę mógł podzielić się doświadczeniem a tym bardziej pomóc w doborze parametrów pomp czy też DZ. Pozdrawiam.

Można znaleźć oferty ok 60zł/m z markowymi sondami i PE o długości pod zamówienie z wieloletnią gwarancją, a rotametry to są w ogóle potrzebne przy np 2-3 jednakowych otworach ? Co do wypełniania otworów to też zdania są podzielone jak, czym i czy w ogóle.

Uważam, że fajnym rozwiązaniem, czymś pomiędzy odwiertem a kolektorem poziomym czy tymi koszami, płotami...może być kolektor spiralny pionowy - długość ok 10m, gotowe sondy ma rehau ale patrząc na nie zastanawiam się, czy w kilka wolnych popołudni nie udało by się potrzebnej ilości takich kolektorków ukręcić samodzielnie no i taka sonda to chyba ciągły odcinek rurki i nic poza tym, bez żadnych połączeń możliwych do rozszczelnienia w ziemi.
Jedyny minus to sporo takich spiralek trzeba wykonać więc i rozdzielaczy trochę potrzeba.

AdrianEH
08-11-2014, 16:27
Jeże3li chodzi o kolektory poziome to dobrze wykonane nie są w cale gorsze od pionowych. Niestety potrzeba sporo działki a nie każdy taką dysponuje. neleży też dbać o teren na którym znajduje się DZ. Przy pionowych odwietrach nie ma tego problemu. Wiercimy, zasypujemy i na powierzchni stawiamy altanę czy garaż.

Co do wypełnienia to przy jego braku jak jakaś firma da gwarancję to POWODZENIA. W wiercenie na gotowo z sondą i może glikolem za 60 PLN nie z bardzo wierzę. Czy taka firma po roku odbierze telefon? Czy wywierci tyle metrów ile potrzeba? Jak ktoś ma namiar na taką ale rzetelną firmę to poproszę kontakt do niej. Na pewno skorzystam z ich usług. Może być za 60 zł bez glikolu :)

Z tych koszy i szkolenia z nich to gość z wcześniej wsponnianej firmy wiedział o DZ mniej niż większość kursantów :D Opowiadał poprostu, że są najlepsze :) Na tematy bardziej techniczne nie potrafił odpowiedzieć :D W mojej oce nie to działają jak "skompresowane" kolektory poziome. Ich oddziaływanie według mojej oceny jest na sporo większą kubaturę ziemi niż przy kolektorach poziomych. Czy DZ w ciągu lata się zregeneryje? Nie wiem. Jeżeli zdało by to egzamin to pewnie jest to rozwiązanie, które miało by same plusy. Jak już ktoś zamontuje to dopiero będą wiarygodne wyniki a nie "firmowe szkolenie".

Tomaszs131
08-11-2014, 17:06
Jesli na odiweratch postawisz garaz to bedzie problem z regeneracja DZ.

AdrianEH
12-11-2014, 12:06
Jesli na odiweratch postawisz garaz to bedzie problem z regeneracja DZ.

?? Przy DZ opartym na sondach pionowych nie potrzebna jest żadna regeneracja. Tylko poziome potrzebują ogrzewania.

AdrianEH
12-11-2014, 12:10
Można znaleźć oferty ok 60zł/m z markowymi sondami i PE o długości pod zamówienie z wieloletnią gwarancją, a rotametry to są w ogóle potrzebne przy np 2-3 jednakowych otworach ? Co do wypełniania otworów to też zdania są podzielone jak, czym i czy w ogóle.
.

Rotametry nie są niezbędne. Na pewno mogą się przydać aby określić, która sonda nie działa po wierceniu za 60 zł. Nie mając rotametrów przemrozisz przez zimę pozostałe sondy i trzeba będzie piec na groszek montować :)
Przy nie wypełnionej sondzie (chociaż bentonitem) może się oberwać otwór nad sondą, upaść na głowicę i rozerwać sondę. Zapytajcie, czy jakakolwiek firma produkująca sondy uzna gwarancję przy niewypełnionym otworze. Będą szukać przyczyny uszkodzenia sondy, ponieważ w przypadku ich błędu musieli by zwrócić pewnie koszty odwiertu. A tak albo koszty poniesie firma wiercąca (o ile nie zmieni numeru telefonu) albo najczęściej inwestor.
Takie życie.

AdrianEH
16-11-2014, 11:37
Ponawiam pytanie o firmę, najlepiej z południowej Polski, która rzetelnie wierci za 60 zł z sondą..., chętnie podesłałbym po nowym roku kilka zleceń.

simluc
16-11-2014, 13:57
Co ważne dotacje w PL są obecnie skonstruowane do 20K - 40% co oznaczą, że dopłacają niemal do całej powietrznej a już gruntówek za 35K czy 40K dopłaty będzie połowa bo nic ponad 20K nie kwalifikuje się na dotację.
Nie znam tego programu.
Aktualne dotacje są tu: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/

treści programu: http://www.nfosigw.gov.pl/download/gfx/nfosigw/pl/nfoopisy/1085/2/11/pp_prosument_13.09.14.pdf

Nas interesuje

punkt 4b : "...Część 4b) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż
mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii poprzez bank ..."

i 4c : "...Część 4c) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż
mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii poprzez wojewódzkie fundusze ochrony
środowiska i gospodarki wodnej ...."

w obydwu punktach beneficjantami dotacji mogą być:

"....Beneficjentem końcowym programu są:
1) osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym
jednorodzinnym albo prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym
jednorodzinnym w budowie; ..."

Co jest objęte dotacją:

"...finansowane będą następujące instalacje do produkcji energii elektrycznej lub
do produkcji ciepła i energii elektrycznej:
a) źródła ciepła opalane biomasą - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
b) pompy ciepła - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
c) kolektory słoneczne - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
d) systemy fotowoltaiczne - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp,
e) małe elektrownie wiatrowe - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe,
f) mikrokogeneracja - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe; ..."

co istotne :
"...4) dopuszcza się zakup i montaż instalacji równolegle wykorzystującej:
a) więcej niż jedno odnawialne źródło energii elektrycznej lub
b) więcej niż jedno odnawialne źródło ciepła w połączeniu ze źródłem (źródłami)
energii elektrycznej, ..."


Teraz szczególy wysokości dotacji dla pomp ciepła:

"...Pożyczka wraz z dotacją może być wykorzystana wyłącznie na sfinansowanie kosztów
kwalifikowanych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia. Koszty te obejmują projekt
instalacji, dokumentację niezbędną do uzyskania pozwoleń, koncesji, zakup, montaż oraz
odbiór i uruchomienie instalacji objętych przedsięwzięciem, spełniających kryteria
udziału w programie określone w załączniku nr 3 do programu. ..."

"...Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym, jeżeli beneficjent końcowy ma
możliwość żądania zwrotu lub odliczenia podatku VAT.
Okres kwalifikowalności kosztów trwa od 01.01.2014 r. do 31.12.2020 r., z zastrzeżeniem
przepisów pomocy publicznej ..."


teraz kilka informacjiz wymagań technicznych instalacji:

"...Urządzenia wchodzące w skład instalacji powinny:
-być fabrycznie nowe,
-posiadać gwarancję producentów głównych urządzeń na co najmniej 5 lat od daty
uruchomienia instalacji,
-posiadać rękojmię wykonawcy instalacji na co najmniej 3 lata,
-posiadać instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.
Moc cieplna instalacji ogrzewczej powinna wynikać z obliczeniowego zapotrzebowania
budynku na ciepło określonego według normy PN-EN 12831 „Instalacje ogrzewcze w
budynkach - Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego” lub równoważnej.
..."

i co bardzo istotne:

"...Zapotrzebowanie na ciepło nie może przekroczyć: w przypadku budynków nowych –
50 W/m2
, w przypadku budynków modernizowanych - 80 W/m2
powierzchni ogrzewanej. ..."

i teraz o szczegółach technicznych samych pomp ciepła:

"Znamionowa moc instalacji: do 300 kW (określona w punktach pracy A2W35 lub B0W35
lub W10W35 lub E4W35 według wymienionych poniżej odpowiednich norm).
- Instalacja centralnego ogrzewania współpracująca z pompą ciepła powinna być
niskotemperaturowa (maksymalna temperatura zasilania 55°C dla temperatury
pomieszczenia 20°C).
-Tylko powietrze atmosferyczne, tj. powietrze zewnętrzne, może być źródłem energii dla
powietrznych pomp ciepła.
-Pompy ciepła powinny posiadać następujące wartości współczynników efektywności
COP:
-pompa ciepła typu powietrze/woda w punkcie pracy A2W35: COP≥3,1,
-pompa ciepła typu solanka/woda w punkcie pracy B0W35: COP≥4,3,
-pompa ciepła typu woda/woda w punkcie pracy W10W35: COP≥5,1,
-pompa ciepła typu bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, w punkcie pracy
E4W35: COP≥4,3,
-pompa ciepła typu powietrze/woda przeznaczona wyłącznie do przygotowanie wody
użytkowej (c.w.u.), w punkcie pracy A15/W10-55: COP≥2,9.Znamionowa moc instalacji: do 300 kW (określona w punktach pracy A2W35 lub B0W35
lub W10W35 lub E4W35 według wymienionych poniżej odpowiednich norm).
-Instalacja centralnego ogrzewania współpracująca z pompą ciepła powinna być ..."

i jeszcze o kosztach kwalifikowanych :

W zakres kosztów kwalifikowanych mogą wchodzić wyłącznie roboty i zakupy związane
z budową kompletnej instalacji, m.in.:
- zakup, montaż i uruchomienie kompletnej instalacji dostosowanej do współpracy
z instalacjami odbiorczymi w budynku,
- wykonanie dolnego źródła ciepła wraz z pracami odtworzeniowymi,
- modernizacja przyłącza energetycznego lub gazowego (o ile zachodzi taka
konieczność),
- modernizacja instalacji c.o. i/lub c.w.u.
- zakup i montaż urządzeń do magazynowania ciepła (w tym zasobniki ciepła),
- liczniki ciepła i energii elektrycznej lub gazu,
- koszt wykonania niezbędnych projektów technicznych oraz dokumentacji do uzyskania
pozwoleń administracyjnych (o ile są wymagane),
- roboty budowlane w obrębie pomieszczenia źródła ciepła. ..."

maksymalne koszty kwalifikowane nie mogą przekroczyć:
"...
- dla pomp ciepła typu powietrze/woda dla potrzeb c.o. i c.w.u.:
3 000 zł/kW,
- dla pomp ciepła typu powietrze/woda wyłącznie dla potrzeb
c.w.u.:
- z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej od 150 do 250
litrów: 5 000 zł,
- z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej > 250 litrów
8 000 zł.
dla pozostałych pomp ciepła dla potrzeb c.o. i c.w.u
5 500 zł/kW. ..."

oraz
"... 150 tys. zł - w przypadku osoby fizycznej (za wyjątkiem instalacji układu
mikrokogeneracyjnego na biogaz), ..."

teraz najważniejsze - wysokość dotacji:
"...
1) dofinansowanie jest udzielane w formie kredytu(bank)lub pożyczki (NFOŚiGW ) wraz z dotacją i wynosi do 100%
kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia, w tym
w formie dotacji:
a) do 15% dofinansowania dla instalacji, o których mowa w ust. 7.5 pkt 2 lit. a, b, c,
a w okresie lat 2014 – 2015 do 20% dofinansowania,
..."

czyli na 2015 maksymalnie 20% dotacji i 100 procent kredytu/pożyczki
-------------
tu programy dla łódzkiego

a w szczególności ten dotyczący niskiej emisji spalin:

http://www.wfosigw.lodz.pl/ajax,download,6.html?hash=34c2163d6b64e16ff2182b49 11dd5955

maksymalna dotacja - do 40% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jak 20000 zł, koszt kwalifikowany to 2000 zł / 1kW mocy pompy

zgłaszanie wniosków do 30 września każdego roku

program na lata 2013-2015, pula środków na 2015- 3 mln zl.

AdrianEH
16-11-2014, 20:27
Brawo simluc :) :wave:

mmaarcin
02-12-2014, 13:16
Trochę odświeżę temat.

Nadal deliberuje sam ze sobą na temat grunt czy powietrze.
staram się zbierać i katalogować informacje.

Dziękuje za opinie przekazane na forum, mejlowo jak i telefonicznie.

Powoli skłaniam się do panasonica t cap 9 kw o wszystko mówiącym nr. KIT-WXC09F3E5

Mnóstwo ofert i zapytań rozesłałem i nadal rozsyłam.
Jedna z ofert mnie zainteresowała i bardzo bym prosił o jej zweryfikowanie.




OFERTA POMPA CIEPŁA - PANASONIC AQUAREA Seria T-CAP 9kW (w -15'C/35'C daje
9kW!!!, COP = 4,84!!! przy temperaturze zewnętrznej +7'C i temperaturze wody
grzewczej +35"C) pompa 1-fazowa

Kompletna kotłownia ("od A do Z"), a w szczególności:
- pompa ciepła w wersji ogrzewanie&chłodzenie 1 -fazowa PANASONIC AQUAREA
serii SXC T-CAP 9kW (zestaw KIT-WXC09F3E5: jednostka zewnętrzna WH-UX09FE5
i hydrobox WH-SXC09F3E5),
- zasobnik c.w.u. dedykowany do pompy ciepła GALMET 300l MAXI Typ SGW(S)
- przewodowy termostat pokojowy z ekranem LCD PANASONIC PAW-A2W-RTWIRED lub
sterownik pokojowy EUROSTER 2026 (opcja sterowniki bezprzewodowe)
- grzałka tacy odciekowej do jednostki zewnętrznej
- zawór 3-drogowy V4440 1" HONEYWELL
- inne potrzebne materiały do wykonania kompletnej kotłowni PC + Zasobnik
c.w.u.

Koszt całkowity: 25.300 - 26.300 zł brutto (w tym VAT 8%)

Proponowana pompa oraz akumulacyjność podłogówki pozwoli w ogromnym stopniu
obniżyć koszty ogrzewania - pozwala pracować w tańszej taryfie

- średnioroczny COP na poziomie 2,5 (z wyliczeń klientów wynika, że
kształtuje się na poziomie ok. 2,8!!!, w minionym sezonie, nawet ponad 3 ale
tamta zima "to nie zima" :)
- praca w taniej taryfie i droższej taryfie: 80% i 20% (u wielu klientów
"wychodzi" 90% i 10% ale ja przyjąłem mniej korzystnie, bo np. ciepła
podłoga wieczorem, w czasie kąpieli, prysznica, gdy dzieci biegają po
podłodze "bezcenna" - nie jest się przecież zakładnikiem taryf)


Dziękuje za pomoc.

map78
02-12-2014, 13:35
Bardzo dobra oferta:yes:
A COP raczej zaniżony;) Zeszła zima to koło 4, a normalna pewnie 3,5 - tak podają Ci co maja instalację opomiarowaną.