PDA

Zobacz pełną wersję : piec co + hydrofor + boiler dlaczego leci zimna woda ?



rafkaa
29-10-2014, 13:23
Witam,
mam problem tego typu, biorąc prysznic nigdy nie wiadomo czy poleci ciepła woda i czy po 2 minutach się nie skończy

mam piec gazowy dwu funkncyjny Junkers
hydrofor 200l + pompa głębinowa
bojler 100l
piec ustawiony na grzanie temp wody 37stopni C
na bojlerze temp na nanometrze to 40 stopni C
prez przesył wody może stracić nienaznaczanie na temp ale momentami leci wrzątek a czasami chłodna

nie rozumiem dlaczego raz leci chłodna woda a raz sie kończy po 2 minutach prysznica ( do10-20l wody)
nie mówiąc juz o napełnieniu wanny która trzeba napełniać trzema przerwami na nagrzanie wody

piec nie grzeje wody w momencie grzania wody do kaloryferów ? jest złe ustawiony ?
gdzie tkwi problem proszę o pomoc?

dzabij
29-10-2014, 20:10
mam piec gazowy dwu funkncyjny Junkers


Jeżeli masz naprawdę dwufunkcyjny, to on grzeje wodę przepływowo, w momencie gdy otwiera się kran ... Beznadziejne rozwiązanie, akceptowalne moim zdaniem jedynie w małych mieszkankach gdzie nie ma miejsca na zasobnik CWU.

Ale napisz jaki to dokladnie kocioł. Jak jest podłączony bojler ? Fotki jakieś ?

Frofo007
30-10-2014, 04:26
Najpierw masz hydrofor a później piec CO? Jak otworzysz wodę i jesteś przy piecu to jak on się zachowuje?

rafkaa
30-10-2014, 12:35
piec Junkers Caraclass ZW 14-2 DV AE23 --- ustawienia 55 stopni C centralne , 37 stopni woda w kranach

boiler Galmet 100l typ SGW(s) - manometr wskazuje 40 stopni C

zestaw hydroforowy 200l z membraną - manometr wskazuje przedział 2-4 bary w zależności od zurzycia wody

zdjęcia zagospodarowania kotłowni wraz ze zmiękczaczem wody i filtrami poliporylenowy + węglowy big blue

rafkaa
30-10-2014, 12:48
pompa głębinowa --> zestaw hydroforowy---> stacja zmiękczająca wode + filtry ---> piec ---> boiler

w momencie odkręcenia kranu z ciepłą woda na ponad 5 min piec nie załączył grzania, a piec wskazywał 27 stopni C, dopiero po minimalnym ruszeniu gałką z ustawienia 37 na 38 stopni piec włączył grzanie

Frofo007
30-10-2014, 17:20
Ciśnienie wody rozumiem, że masz prawidłowe. W takim razie może skontaktuj się z producentem pieca bo powinien się załączać od razu po odkręceniu wody.

CityMatic
30-10-2014, 17:37
pompa głębinowa --> zestaw hydroforowy---> stacja zmiękczająca wode + filtry ---> piec ---> boiler

w momencie odkręcenia kranu z ciepłą woda na ponad 5 min piec nie załączył grzania, a piec wskazywał 27 stopni C, dopiero po minimalnym ruszeniu gałką z ustawienia 37 na 38 stopni piec włączył grzanie

Trzeba chyba ustawić/zmienić priorytet wody bo zachowanie wskazuje na ustawiony na CO nie na CWU- chodzi o to aby reagował na zmianę temperatury wody ciepłej, a nie na spadek temperatury CO lub zmianę nastaw CWU.
W instrukcji pieca lub wezwać serwisanta.

dzabij
30-10-2014, 17:45
Kotly dwufunkcyjne musza miec okreslony minimalny przeplyw wody aby uruchomilo sie grzanie cwu. Czyli lekkie uchylenie kranu nie uruchomi kotla. Zrob eksperyment czy kran otwartu na full uruchamia kociol. Jezeli rowniez nie to stawial bym na uszkodzony czujnik przeplywu wody w kotle. Jeszcze jedno pytanie - doplyw wody do boilera jest tylko przez kociol, prawda ?

Tak swoja droga to kto doradzil Ci takie rozwiazanie ? Normalnie stosuje sie kociol jedno funkcyjny z zasobnikiem a nie rozwiazanie przeplywowe.

rafkaa
30-10-2014, 22:30
lałem ciepłą wodę odkręcona na max w dwóch kranach i przez 3 min i 0 reakcji pieca , pewnie dalej by się nie załączył gdybym nie ruszył gałką odpowiadającą na temp wody na piecu jak już pisałem z ustawienia 37 przesunąłem na 38 stopni C wtedy piec się załączył i dogrzewał wodę z ówczesnych 27oC jakie wskazywał na daną chwilę

ciśnienie jest ok mimo ze na 1 piętrze jest trochę słabsze, na parterze jest bardzo dobre, ale podobno tu zamontowali u mnie jakieś przemysłowe wyrównywacze ciśnienia zamiast przeznaczonych do domków wielorodzinnych ( to pewnie ta czerwona bańka umieszczona przy suficie na jednym ze zdjęć)

wpierw był piec węglowy później został zmieniony na gazowy a co do wyboru pieca taki doradził mi monter, później przyszedł jeszcze jeden i wsadził swoje trzy grosze i tak dalej i tak dalej przez lata się zmieniała się instalacja,
dopływ wody do bojlera jest tylko przez kocioł

uszkodzony czujnik przepływu wody w piecu brzmi sensownie

BrodowskiG
31-10-2014, 10:41
kociol grzeje przeplywowo i ta woda wlatuje da zasobnika a z zasobnika idzie na kran? nie rozumiem po co przy kotle dwufunkcyjnym zasobnik. chyba ze to jest jednofunkcyjny. mam nadzieje ze nie masz podlaczone tak jak na poczatku napisalem.
manometr nie pokazuje temperatury tylko termometr...

rafkaa
02-11-2014, 16:32
nie jest przepływowy, piec włącza sie po wylaniu np 30 litrów wody wtedy zaczyna nagrzewać wodę i znowu magazynuje w zasobniku po odkręceniu kranu bierze od razu ciepłą wodę z zasobnika przez co piec włącza się 2-3 razy w ciągu dnia a nie kilkadziesiąt jak w przypadku przepływowego po odkręceniu kranu i spuszczeniu 10 l zimnej wody zanim się nagrzeje

przeczytałem ze inny użytkownik tez pisze ze w przypadku pieca Junkers 2 funkcyjny z zamknięta komorą spalania cytuje "Jedyny minus, to CWU nie ma komfortu stałej temperatury"

jest na to jakiś sposób ? zmienić piec, zamontować coś do podtrzymywania stałej temp ?

BrodowskiG
02-11-2014, 17:07
jeśli grzejesz zasobnik to nie masz KOTŁA dwufunkcyjnego, chociąz dwufunkcyjny da się przerobić żeby działał jak jednofunkcyjny. na to po ilu litrach zaskoczy kocioł wplyw ma miejsce umieszczenia czujnika temperatury w zasobniku, jak da rade to daj go nizej albo sprawdz czy jest wsuniety do konca. sprawdz instrukcje serwisowa czy można zmniejszyc histerezę

rafkaa
02-11-2014, 17:29
coś czuje ze jesteśmy bardzo blisko rozwiązania

piec jest na pewno dwu funkcyjny ale bardzo prawdopodobne ze działa w trybie jednofunkcyjnym

domyślam się ze czujnik temp zasobnika to cienki długi przewód który wchodzi do pieca i powinienem go wepchnąć głębiej
a co do histerezy to zadzwonię do serwisanta na dniach i zapytam o taką możliwość bo nie wiem " z czym to sie je".

dziękuje bardzo za pomoc

BrodowskiG
02-11-2014, 17:42
przejrzałem dokumentację i jest to kociol dwu funkcyjny, ale żeby działał jak jedno to na obiegu CO montuje się zawór trojdrogowy, Twojej instalacji nie rozumiem. czy masz zamontowaną jakąs dodatkową pompę?
może spróbuj narysować schemat
na ile masz ustawiona temp. CWU na kotle? na zasobniku też ustawiasz?

dzabij
02-11-2014, 17:51
No właśnie, coś masz grubo namieszane w tej instalacji.

Wg. symbolu kotła który podałeś, jest on dwufunkcyjny. A kocioł dwufunkcyjny, w swojej czystej postaci, grzeje CWU wtedy, kiedy wyczuje przepły wody w układzie. Odkręcasz kurek - płynie woda - kocioł odpala obieg grzania CWU. Zbiornik i temperatura wody w nim panująca jest kotłowi obojętna - on tego totalnie "nie widzi". Dlatego sugerowałem uszkodzenie czujnika przepływu wody w kotle.

Natomiast u Ciebie jest chyba jakieś sprzężenie pomiędzy kotłem a boilerem. Czy jest jakieś elektryczne połączenie pomiędzy boilerem a kotłem ? Jest tam jakiś kabelek ?

rafkaa
02-11-2014, 18:13
schemat jest taki:
pompa głębinowa --> zestaw hydroforowy---> stacja zmiękczająca wode + filtry ---> piec ---> bojler --> krany

z tego co zrozumiem to piec samoczynnie dogrzewa wodę jak spadnie poniżej np 30 stopni na bojlerze czyli nie włączy sie grzanie CWU do momentu do którego nie puszcze wcześniej nagrzanych np 40 litrów wody, dopiero po tym czasie następuje kolejne załączenie pieca , nagrzeje znowu 40 litrów wody

najgorszy moment to np jak piec o 14 nagrzeje wode która zalega w bojlerze i ochładza się i np do 30 stopni o godz 19:00 kiedy biore prysznic i piec nie podejmuje reakcji bo dogrzeje dopiero po wylaniu tego lub spadnięciu temp poniżej np 30 stopni , do łazienki na gorze jest dość daleko przez co woda traci tem również w momencie przesyłu i na gore do łazienki dolatuje 27stopniowa chłodna woda,
czyli reasumując w bojerze o 19:00 jest najcieplejsza woda 30 stopniowa w najwyższym punkcie bojera ( bo ciepła unosi się grawitacyjnie) czyli w dolnych jest jeszcze zimniejsza stąd rozumiem mam zimną/chłodną wodę

nie ma żadnych dodatkowych pomp
na piecu mam 37 temp wody ustawiam pokrętłem, kaloryfery na 55 stopni drugą gałką
bojlera w żaden sposób nie reguluję jest aby termometr i wchodzi do niego taki kabelek strzelam ze to do kontroli temp z pieca
287121

BrodowskiG
02-11-2014, 18:17
no o ten kabelek chodziło, dobrze wsadzony? na jakiej jest wysokości? jaka jest wysokośc całego zasobnika? 10 stopni histerezy to za duzo. może czujnik ma zła charakterystykę. masz dokumentacje serwisową/montażu?
do zasobnika podłaczone są 4 rury? ewentualnie zrób fotkę żeby ując zasobnik i podłączenia

rafkaa
02-11-2014, 18:51
kabelek na pewno dobrze wsadzony do samego końca i zakorkowany kawałkiem styropianu
wysokość zbiornika to 100cm, wysokość czujnika temperatury jest umieszczona na 40 cm od ziemi
podłączone są 4 rury zrobiłem zdjęcie ale cięzko sie tam dostać bo bojer jest blisko ściany
287125

BrodowskiG
02-11-2014, 19:05
to nie mam pojęcia co napędza wodę w wężownicy, bo z tego co wyczytałem to CWU nagrzewa się przez wymiennik a normalnie przez wymiennik woda przepływa pod ciśnieniem z sieci
jesteś pewien co do modelu? z kotla przeczytałeś czy taką instrukcję masz? moze wewnątrz kotła byla jakaś przeróbka? musialbym zobaczyc co siedzi pod obudową

rafkaa
02-11-2014, 19:13
piec jest oryginalny i serwisowany przez junkers,
żadnych przeróbek ani kombinacji przy piecu oprócz napraw przes serwisanta junkersa ( nagrzewnica była wymieniana w piecu kiedyś)
taki model powiedział mi ze mam serwisant junkersa i taką mam instrukcję, również jest wpis odnośnie modelu przy karcie napraw

BrodowskiG
02-11-2014, 19:16
tylko wszystko wskazuje ze jest to jednofunkcyjny, moze uda sie znalezc na necie schemat

BrodowskiG
02-11-2014, 19:24
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CFYQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.junkers.pl%2Fpl%2Fpmdb%2Fmanu al%2F6720608232.pdf&ei=C4NWVJ3NNNLlaKvVgZgM&usg=AFQjCNGssvQd_MODySwX3AN47B8hyyGjjA

na 6 i 7 stronie masz porównanie budowy, patrz na dolną część, w pierwszym 2 króćce z prawej ida do zaworu 3 dr a w drukim króciec drugi od prawej idzie na wymiennik płytowy

symbol różni sie jedna literką

rafkaa
02-11-2014, 19:31
widzę różnice czy jak otworze piec do pozycji serwisowej porobię zdjęcia uda się dokładnie określić model? bo pic wisi w zabudowanej szafie nie ma dostępu ani z lewej ani z prawej strony do pieca?

BrodowskiG
02-11-2014, 19:35
tak ale zobaczysz czy jest wymiennik płytowy srebrny prostokąt, jak chcesz to daj fotke

rafkaa
02-11-2014, 19:45
znalazlem ksiazke gwarancyjna jednak sie myliłem model to ZS 14-2 DV AE, co to zmienia ?
287133

BrodowskiG
02-11-2014, 19:48
zmienia zasade grzania
wcześniej też miałeś problemy z woda czy teraz się pojawily
jeśli kocioł ma kilka lat to:
czujnik w zasobniku mógł stracic charakterystykę
zawór trojdrogowy może sie nie przestawiać, wtedy kocioł wyswietli ze grzeje cwu a ciepła woda bedzie szła na CO
no i zostaje histereza kotła w co wątpie

rafkaa
02-11-2014, 19:57
od dawna juz to samo zdążyłem sie przyzwyczaić i cieszyć ciepłą wodą jak leci
da rade samodzielnie ustalić konkretnie która tych diagnoz jest odpowiedzialna za usterkę ?
czy powinienem wzywać serwis i poprosić go o sprawdzenie tych diagnoz

czujnik w zasobniku sie reguluje czy wymienia ?
zawór trojdrogowy to ok 100-200zł

BrodowskiG
02-11-2014, 20:05
ale kiedys bylo dobrze?
czemu nie grzejesz do wyzszej temp?
zawor 3dr mozesz sprawdzić kontroluja czy przy grzaniu wody odpowiednia rura jest ciepla czyli czy przelacza na wezownice
a czujnik temp. musialbys odłaczyc od kotla i zmierzyć rezystancję, orientacyjnie jaka jest przy zagrzanym zasobniku a do dobrania termistora najlepiej zmierzyc przy 25 stopniach, pozniej sie kupuje termistor ntc w sklepie elektronicznym za złotówke dorabia sie kabelek i za grosze mozna to naprawic i co wazniejsze przetestowac bez kupowania orginalu za kilkadziesiat zlotych
tak tanio zaworu nie kupisz, to nie sa standardowe urządzenia

rafkaa
02-11-2014, 20:21
taka temp zaradził mi monter Junkersa czyli 55stopni CO i 37 stopni CWU

doczytałem sie ze w tym modelu pieca jest wbudowany zawór 3rd

a może regulator pokojowy euroster do kotła 2006 zaburza tą pracę tego zaworu 3dr, od pieca pociągnięty jest do kontaktu nadajnik włączony na auto

BrodowskiG
02-11-2014, 20:23
zazwyczaj ustawia sie jakies 48 stopni, 37 to dosyc letnia
załączenie CO nie ma nic wspólnego, bo w lato miałeś taką samą sytuację?

rafkaa
02-11-2014, 20:27
racja w lato tez bywała chłodna mimo ze regulator pokojowy wyłączam
przy takich ustawieniach przy podgrzewaniu wody wskazówka ciśnienia z kotła ląduje na skraju minimalnego poziomu bezpieczeństwa ( prawie na czerwono) a przy wyłączonym grzaniu jest ledwo na zielonym

BrodowskiG
02-11-2014, 20:34
może zeszlo powietrze ze zbiornika przeponowego i cisnienie spadlo, objawia sie to duzym wahaniem cisnienia przy grzaniu, jak za bardzo spadnie to zapowietrzysz instalacje

rafkaa
02-11-2014, 20:37
caly zbiornik przeponowy był wymieniany 2 tygodnie temu ciśnienie nabite na 1,5-2 bary przed zalaniem a po zalaniu do 4 skoczyło, kaloryfery nie zapowietrzone grzeja ładnie i równo

BrodowskiG
02-11-2014, 20:40
CO ma max 3 bary
4 bary to moglo byc na CWU ale bylo za slabo nabite....
z Toba sie dogadac ;p

rafkaa
02-11-2014, 20:41
no nic ale będę walczył na dniach z tym co ustaliliśmy,
czyli usterka polega na tym ze przy odkręceniu kranu nie załącza sie grzanie CWU, bo do tej pory uwarzajac ze mam piec dwu funkcyjny uważałem ze zasada uzupełniania cieplej wody powinna być inna
bardzo dziękuje za pomoc

BrodowskiG
02-11-2014, 20:43
bo nie ma sie załączać, zalączyć ma sie dopiero wtedy jak spadnie temp. w zasobniku

BrodowskiG
02-11-2014, 21:43
w tej instrukcji co podalem link na stronie 31 jest tabelka, sprawdz czy pozycja 6 i 7 odnosza sie do temperatury w zasobniku czy do temperatury wody ktora idzie na wezownice

rafkaa
02-11-2014, 22:07
czytam w instrukcji ze mam wprowadzić piec w stan serwisowy a później wjechać na pozycje 06 i 07 rozumiem ze mam odczytać czy temp nie jest za niska , i w razie czego poprosić serwisanta zeby ja podwyższył ? bo te wartości sa tylko " do odczytu"?

BrodowskiG
02-11-2014, 22:33
napisz co sie pojawia

rafkaa
03-11-2014, 08:41
pozycja 06 odczyt to 36 stopni C
pozycja 07 odczyt 60 stopni C

BrodowskiG
03-11-2014, 09:39
to po wlaczeniu grzania wody temp 6 rosnie do temp. 7? czy 06 to temp. w zasobniku?załącz na 5 minut i jeszcze raz odczytaj

rafkaa
03-11-2014, 10:04
teraz 06 wskazuje 49 stopni tyle co ustawiłem pokrętłem, temp wodę do jakiej ma sie nagrzać
07 wskazuje 58 stopni
na zasobniku temp 42 stopnie

BrodowskiG
03-11-2014, 10:09
ciekawe bo instrukcja podaje ze to powinna być temperatura z czujnika....
chyba ze nagrzało do 42 a mysli że jest 49, kociol się na tej temp. wyłączył?
możesz jeszcze sprawdzić ile podaje z wsunietym czujnikiem do zbiornika i czy sie zmieni po jego wyciagnieciu

rafkaa
03-11-2014, 10:33
nie wyłączył sie bo ciągle grzało i pracował w 3 min co majstrowaem przy nim nie zdażył nagrzac do 49 stopni ,
teraz jest temp na zasobniku 49 tyle co kocioł ustawiłem
czyli działa prawidłowo

BrodowskiG
03-11-2014, 10:40
to bedziesz musiał obserwować czy teraz lepiej pracuje czy też się włącza po spadku 10 stopni

rafkaa
03-11-2014, 10:51
ale w konsekwencji ja chyba nic nie zmieniłem, rozumiem ze mam zostawić grzanie CWU na tych 49 stopniach

BrodowskiG
03-11-2014, 14:33
może byc ciut mniej tylko zobacz czy nadal sie uruchamia po tak duzym spadku temperatury

rafkaa
05-11-2014, 09:15
nie wiem co my zrobiliśmy ale na bojlerze jest o kilka stopni wiecej niz przed zabiegami , cieplej wody od kilku nie nigdy ie zabrakło ani nie trafiła sie zimna po testuje dłużnej i będę pisał czy pomogło

BrodowskiG
05-11-2014, 09:18
raz ze miales bardzo nisko ustawioną a dwa że duże wahania mogły wynikać z utraty parametrów czujnika, bo czasami jest tak że w pewnym przedziale dziala dobrze a w innym głupieje, może coś zle łączyło