PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepla BUFOR



mked
01-11-2014, 19:38
Witam,
temat bufora był już poruszany i kwestia jego użycia jest w miarę jasna. Jednak mój problem polega na tym, ze mam bufor, na pewno jest potrzebny natomiast mimo to coś jest nie tak.
A mianowicie: pompa 17kw, 460mb pionowych odwiertów, podlogowka 260m2 na 3 sekcjach i pompkach cyrkulacyjnych, bufor co 500l. Pompa grzeje bufor, a dalej woda z bufora idzie na dom.

Problem polega na tym, że jak działają wszystkie pompki cyrkulacyjne to pompa ma duzy problem osiągnąć wysoką temperaturę pracy i zasilania gz. Ledwo dochodzi do 31-33 stopni. Natomiast jak odłączę pompki cyrkulacyjne i pompa grzeje tylko bufor, albo jedną sekcje to działa bez problemu i osiąga zadane temperatury ponad 40stopni.

W związku z tym wnioskuje że problem jest gdzieś z buforem. Czy 500l w układzie szeregowym nie jest za dużo? Czy może nie bardziej efektywnie będzie podłączyć bufor równolegle i to na powrocie. Chodzi o to żeby bez sensu nie zwiększać pojemnosci instalacji, nie grzać za dużych ilości wody i nie przeciazac pompy, która może z takim buforem jest po prostu za mała? Optymalnie by było chyba, żeby pompa grzała bezposrednio podłogówkę i tylko jak temperatura na powrocie byłaby za wysoka to zawór przekierowywał by ja na bufor, żeby zoptymalizować prace pompy. Czy jest to możliwe?

Będę wdzięczny za opinie w tej sprawie.

M.Krk
02-11-2014, 07:27
wydaje mi się że wszystko może działać dobrze tylko musisz zmniejszyć przepływy na pomach bufor instalacja, a jeśli grzejesz bufor do ponad 40 stopni to podłogówka powinna być podpięta gdzieś na dole bufora, albo zawór mieszający tylko że po co mieszać jak da się bez.
Jam mam bufor i działa chodź na samych grzejnikach, dużych mrozów jeszcze nie było, ale puki co jest ok

tymczasowy19
02-11-2014, 07:30
Witam,
temat bufora był już poruszany i kwestia jego użycia jest w miarę jasna. Jednak mój problem polega na tym, ze mam bufor, na pewno jest potrzebny natomiast mimo to coś jest nie tak.
A mianowicie: pompa 17kw, 460mb pionowych odwiertów, podlogowka 260m2 na 3 sekcjach i pompkach cyrkulacyjnych, bufor co 500l. Pompa grzeje bufor, a dalej woda z bufora idzie na dom.


jeśli wszędzie jest podłogówka, to po co bufor - niby dlaczego jest potrzebny?

map78
02-11-2014, 07:38
Jednak mój problem polega na tym, ze mam bufor, na pewno jest potrzebny natomiast mimo to coś jest nie tak.

Twój problem polega na tym, że dałeś sobie wcisnąć bufor, który w Twojej instalacji nie dość, że jest niepotrzebny to wręcz jest szkodliwy.


Problem polega na tym, że jak działają wszystkie pompki cyrkulacyjne to pompa ma duzy problem osiągnąć wysoką temperaturę pracy i zasilania gz. Ledwo dochodzi do 31-33 stopni. Natomiast jak odłączę pompki cyrkulacyjne i pompa grzeje tylko bufor, albo jedną sekcje to działa bez problemu i osiąga zadane temperatury ponad 40stopni.

Temp zasilania podłogówki rzędu 31-33st jest jak najbardziej OK. Wywal bufor i grzej bezpośrednio podłogówkę i Twoje problemy się skończą:yes:

M.Krk
02-11-2014, 09:57
facet pisze że jest mu potrzebny a wy na odległość że nie

tymczasowy19
02-11-2014, 10:10
facet pisze że jest mu potrzebny a wy na odległość że nie

mój sąsiad też twierdzi że musi spalać śmieci a ja na odległość mogę napisać, że nie musi :P

map78
02-11-2014, 11:48
facet pisze że jest mu potrzebny a wy na odległość że nie

Ja myślę, że on myśli, że mu jest potrzebny tylko dlatego, że instalator mu tak powiedział;)
Jest tu jeden instalator na FM, który twierdzi, że skoro bufor jest w cenniku to trzeba go zainstalować;)
Gdyby był mu potrzebny to napisałby do czego, a z jego opisu - pompa + 100% podłogówka wynika, że nie jest:no:

rwxw
02-11-2014, 12:38
Problem polega na tym, że jak działają wszystkie pompki cyrkulacyjne to pompa ma duzy problem osiągnąć wysoką temperaturę pracy i zasilania gz. Ledwo dochodzi do 31-33 stopni. Natomiast jak odłączę pompki cyrkulacyjne i pompa grzeje tylko bufor, albo jedną sekcje to działa bez problemu i osiąga zadane temperatury ponad 40stopni.
To nie jest problem, tylko po prostu tak normalnie działa Twoja instalacja. Jeśli odbierasz tyle ciepła ile produkuje pompa, to temperatura bufora będzie stała. Jeśli dostarczasz ciut więcej ciepła niż odbiera podłogówka, to temperatura będzie powoli rosła, ale wraz ze wzrostem temperatury bufora i wody zasilającej podłogówkę, podłogówka grzeje z coraz większą mocą, a pc dostarcza tyle samo energii co wcześniej. Więc w pewnym momencie ustala się stan równowagi (31-33*) i wyżej bufora nie zagrzejesz, jeśli będziesz z niego wciąż zabierał energię zasilając podłogówkę. Spróbuję wyjaśnić to łopatologicznie: załóżmy, że masz 3 budowlańców sypiących piasek do piaskownicy (bufora) z szybkością 17 łopat na minutę. Jeśli nikt piasku nie będzie odbierał, to kupka (temperatura w buforze) będzie rosła, jednak przychodzą kolejni trzej i z piaskownicy zabierają piasek i wrzucają na transporter taśmowy (podłogówka) i pracują też z szybkością 17 łopat na minutę. Kupka piasku (temperatura bufora) przestaje rosnąć. Taką masz właśnie sytuację jak włączysz pc i 3 obiegi podłogówki. Ale tak właśnie ma być.
Z drugiej strony napisz, dlaczego chcesz mieć zasilanie 40*, do czego jest Ci potrzebny bufor, i w czym widzisz problem ? Może to nas naprowadzi na rozwiązanie jak Ci pomóc.

mked
02-11-2014, 13:38
Panowie, dziękuje za pomoc i sugestie. Nie jestem fanem buforów ale wydaje mi sie ze w moim przypadku jest po prostu potrzebny z uwagi na fakt ze instalacja pracuje na trzech obiegach i trzech termostatach, wiec bufor w moim przypadku powinien pełnić funkcje sprzęgła hydraulicznego i powodować zeby sprężarka nie pracowała za często. Bufor według mnie powinien odbierać w takich sutyacjach tylko nadwyżki ciepla.
Pompki obiegowe już pracują na najmniejszej prędkości. Nie zamierzam grzać podlogi temp. 40stopni, dawałem tylko przykład zeby wyjaśnić gdzie jest problem.

Rozumiem wykładnie z "łopatami piasku" długo sie nad tym zastanawiałem ale mam wątpliwość czy jednak "bezgarniczne" zwiększanie wielkości bufora nie ma wpływu na wydajność pompy. Z drugiej strony mozna powiedzieć ze zamiast bufora mogłem podłączyć jeszcze jeden dom sąsiada z podlogowka, tez byłby to swojego rodzaju bufor. A wtedy każdy by powiedział ze przecież taką pompą nie mogę grzać takiej ilosci podłogówki=wody.

Wydaje mi sie ze mimo to coś jest nie tak z buforem. Całkowite wyeliminowanie bufora raczej nie wchodzić grę z uwagi na te trzy strefy grzewcze w domu. Wiec pytanie czy moze nie podłączyć go w układzie równoległym zeby odbierał tylko nadwyżki energii lub czy moze nie zmienić go tylko na mały buforek ok.100l.

mkm silesia
02-11-2014, 13:57
Ja myślę, że on myśli, że mu jest potrzebny tylko dlatego, że instalator mu tak powiedział;)
Jest tu jeden instalator na FM, który twierdzi, że skoro bufor jest w cenniku to trzeba go zainstalować;)
Gdyby był mu potrzebny to napisałby do czego, a z jego opisu - pompa + 100% podłogówka wynika, że nie jest:no:

Wytłumacz mi proszę jak ma działać ta instalacja jeżeli działa (wymaga grzania) np tylko jedna strefa temp. jak bez sprzęgła bufora zapewnić przepływ przez wymiennik pc i jak spowodować aby przy takim częściowym obciążeniu nie taktowała (pompa zapewne on off) .

adam_mk
02-11-2014, 13:59
Baniak jest jakiś niedorobiony.
Jakby był z warstwowym gromadzeniem ciepła to nie byłoby żadnego problemu.
Trzy pompy wywołują wewnątrz baniaka turbulencje i uśrednianie temperatur.
Trzeba by go przerobić...poprawić.

Adam M.

mkm silesia
02-11-2014, 14:31
Baniak jest jakiś niedorobiony.
Jakby był z warstwowym gromadzeniem ciepła to nie byłoby żadnego problemu.
Trzy pompy wywołują wewnątrz baniaka turbulencje i uśrednianie temperatur.
Trzeba by go przerobić...poprawić.

Adam M.

nie zgadzam się zasilanie 33 zupełnie ok dla obecnych temp. zewn.
on nie jest do gromadzenia ciepła ale do zapewnienie przepływu przez wymiennik pc przy częściowym obciążeniu i dla ograniczenia taktowania pompy 17kw! on off !!!!

rwxw
02-11-2014, 14:41
długo sie nad tym zastanawiałem ale mam wątpliwość czy jednak "bezgarniczne" zwiększanie wielkości bufora nie ma wpływu na wydajność pompy. Z drugiej strony mozna powiedzieć ze zamiast bufora mogłem podłączyć jeszcze jeden dom sąsiada z podlogowka, tez byłby to swojego rodzaju bufor. A wtedy każdy by powiedział ze przecież taką pompą nie mogę grzać takiej ilosci podłogówki=wody Wydaje mi sie ze mimo to coś jest nie tak z buforem. Całkowite wyeliminowanie bufora raczej nie wchodzić grę z uwagi na te trzy strefy grzewcze w domu. Wiec pytanie czy moze nie podłączyć go w układzie równoległym zeby odbierał tylko nadwyżki energii lub czy moze nie zmienić go tylko na mały buforek ok.100l.
Dom sąsiada nie byłby buforem, tylko odbiornikiem, a to spora różnica. Jeśli masz 3 niezależne strefy i chcesz je niezależnie ustawiać i to zmieniać (czy na pewno ?), to prawdopodobnie bufor/sprzęgło jest konieczny. Ale czy na pewno masz taką potrzebę, to wyjdzie po sezonie. Jedyne co może być nie tak z buforem, to duży bufor może powodować duże straty jeśli znajduje się w nieogrzewanym i nieizolowanym pomieszczeniu z którego ciepło ucieka w świat (garaż, piwnica, dobudówka itp.). Jeśli jest jednak w domu, to jego straty powodują ogrzewanie domu, więc strat w zasadzie nie ma. W razie czego możesz bufor dodatkowo ocieplić wełną lub zabudować styropianem i po problemie. Jeśli weźmiesz mały bufor, to temperatury w nim będą się zachowywały podobnie, bo to sekcje podłogówki zabierają energię (piasek) z bufora, a nie sam bufor. Różnica strat na buforze 500 czy 100l nie jest duża w porównaniu do zapotrzebowania domu, więc nigdy Ci się nie zwróci wymiana istniejącego bufora na zakupiony kolejny ale mniejszy, więc nie ma to raczej większego sensu.
Przy podłogówce trzeba być cierpliwym, nie da się ustawić obniżenia temperatury np. o 2* na noc, a następnie rano podniesienie jej z powrotem. Daj jej czas popracować, gdy jedna część pomieszczeń się za bardzo nagrzeje, sekcja się sama zamknie i szybciej będą się grzały kolejne. Czy oprócz braku oczekiwanego przez Ciebie wzrostu temperatury w buforze coś jest nie tak ? Jeśli nie, to wygląda na to, że wszystko jest chyba w porządku i poczekaj do zimy na kolejne wnioski.
Możesz jeszcze ewentualnie sprawdzić, czy wszystkie sekcje podłogówki pobierają ciepłą wodę z góry a oddają zimną na dół bufora, a pc pobiera zimną wodę z dołu i oddaje ciepłą na górze. Możesz też pomierzyć te temperatury, to będziesz wiedział o ile podnosi je pc i co się w buforze na prawdę dzieje.

mked
02-11-2014, 17:16
Nie do końca mogę sie pogodzić z tezą że wielkość bufora nie ma wpływu na działanie pompy. Wszystko jest teoretycznie ok jak bufor jest dogrzany i woda tylko przepływa przez niego i nie wymaga podniesienia temperatury. Ale w przypadku gdy np. chce podnieść temp. o 2 stopnie to najpierw musze nagrzać i podnieść temperaturę w buforze na tych prawie 500l i jednocześnie pompować wodę na całą instalacje, która w sumie ma pewnie w sobie ok.300l.
Więc w takiej sytuacji muszę podgrzać 500+300l wody a nie tylko 300l jakbym nie miał bufora, albo miał go dużo mniejszy. Wiec musi mieć to jakiś wpływ na wydajność pompy???

Mój plan jest taki ze w tygodniu zamontuje na instalacji bypass zeby pominąć bufor i zobaczę jak bedzie sie sprawował cały system. Jesli to sie sprawdzi to moze faktycznie zrezygnuje z 3 termostatów, zmienię tylko na jeden centralny i moze będę mógł wtedy zrezygnować całkiem z bufora. (Bedzie do kupienia po okazyjnej cenie :) )

rwxw
02-11-2014, 18:10
Ale w przypadku gdy np. chce podnieść temp. o 2 stopnie to najpierw musze nagrzać i podnieść temperaturę w buforze na tych prawie 500l
Ale żeby zagrzać ten bufor o 1* potrzebna jest tylko mniej więcej 1kWh, więc kropla w morzu produkcji 17kW pc i zajmie to poniżej 5 minut. Później tą kWh i tak wykorzystasz.

adam_mk
02-11-2014, 19:46
TAKIEGO bufora to może po cenie złomu, na wagę, bym zechciał...

mkm

Kompletnie się na tym nie znasz...

Adam M.

adam_mk
02-11-2014, 19:48
rwxw

PO CO go grzać?
CZEMU nie ma działać jak BUFOR?
Uparliście się, żeby magazyn z niego robić?

Adam M.

mked
02-11-2014, 20:06
Nie znam się i dlatego się pytam na forum. Nic w tym dziwnego, chyba...
Bufor jest całkiem nowy, na gwarancji, i na pewno dobrej firmy, jutro mogę dokładnie powiedzieć jaki model i nie wydaje mi się, żeby było coś z nim źle ze strony technicznej.

Nie upieram się żeby robić z niego magazyn, i na siłę nie chcę go grzać, ale wydaje mi się to dość oczywiste, że żeby podnieść temperaturę o n stopni to naturalnie musi się też podnieść temperatura wody w buforze, który jest pomiędzy pompą a podłogówką.

Z drugiej strony jeśli taki bufor jest "neutralny" dla całej instalacji (jak większość uważa) to teoretycznie równie dobrze mógłby mieć 5000l i też to nie powinno mieć wpływu na wydajność instalacji/pompy... (nie rozważamy kosztów takiego bufora)

adam_mk
02-11-2014, 20:11
Mniemasz poprawnie.
Nawet 5000 litrów nie powinno mieszać w pracy układu.
Głupie 500 miesza - bufor to złom a nie bufor.
Jest dobrej firmy i do dobrego przerobienia.

Adam M.

mked
02-11-2014, 20:28
Więc co byś sugerował zmienić lub sprawdzić w buforze?

rwxw
02-11-2014, 20:41
PO CO go grzać?
Nie wiem po co grzać, pisałem tylko, że 500l wody to nie problem. Na razie wiemy tylko tyle, że jest "niska" temperatura. Nie wiemy jakie jest uwarstwienie bufora, ile jest na dole, ile w środku, a ile u góry, a przede wszystkim jakie temperatury ma zasilanie i powrót z pc, a to jest podstawa. Jeśli chcemy dokładnie się dowiedzieć, to nie pozostaje nic innego, jak zmierzyć te temperatury.

adam_mk
02-11-2014, 20:43
Poczytaj o buforach.
Bufor (jak na kolei, w wagonach = sprężyna, coś co pochłania PIKI mocy) powinien wspomagać a nie przeszkadzać w pracy układu.
Poczytaj o WARSTWOWYM magazynowaniu ciepła.
TO właśnie jest tu potrzebne.

Wloty/wyloty w Twoim buforze powodują turbulencje zładu = uśrednianie temperatur.
Powinno być tak, że jak jest nadmiar ciepła - jest magazynowany.
Jak go nie ma - CAŁOŚĆ z pc idzie w ogrzewanie.
Pompa nagrzeje i napcha w bufor -stoi i czeka aż się to rozładuje...
Mało załączeń, ciągła praca.

Adam M.

mkm silesia
02-11-2014, 20:44
TAKIEGO bufora to może po cenie złomu, na wagę, bym zechciał...

mkm

Kompletnie się na tym nie znasz...

Adam M.

kompletnie nie masz pojęcia jak to działa
- jak grzeje całość ma działać w wariancie 1
jak sobie wyobrażasz przy pompie 17kw!!! pracę z częściowym obciążeniem jak zapewnisz przepływ na wymienniku pompy ciepła jak sprawisz by nie taktowała
to wszystko załatwia wariant 2 i 3 oraz pojemność bufora
http://pl.immergas.com/media/4._sprzegla_hydrauliczne.pdf

adam_mk
02-11-2014, 21:03
Opisujesz jak być powinno.
Co do PC ma wymiennik spaliny-woda?
Ten bufor jest do ... no, nie napiszę!

Ile takich już zaprojektowałeś?
Ile z nich zrobiono?
Tu jest 500 stron opisów tego, co zrobili z mojego projektu i im działa.

Adam M.

mkm silesia
02-11-2014, 21:13
zasada dotyczy wyobraź sobie każdego źródła bufory/sprzęgła nie służą wyłącznie do magazynowania
zanim zacząłem bawić się w domki na własne konto robiłem trochę większe rzeczy i podejrzewam że jak chodzisz po jakiejś galerii to może korzystasz z tego co zrobiłem a już na pewno jak kupujesz żywność parę zakładów spożywczych też mam na koncie

rwxw
02-11-2014, 21:35
Wloty/wyloty w Twoim buforze powodują turbulencje zładu = uśrednianie temperatur. Powinno być tak, że jak jest nadmiar ciepła - jest magazynowany. Jak go nie ma - CAŁOŚĆ z pc idzie w ogrzewanie.
W sumie dla każdego bufora coś takiego można zrobić za pomocą trójnika: daszek T połączyć z wyjściem pc i wejściem do podłogówki, a nóżkę T skierować do bufora. Następnie zrównoważyć przepływy, żeby obiegówka pc mniej więcej tyle samo tłoczyła co obiegówki podłogówki odbierały. Jeśli sekcja podłogówki się zamknie, to nadmiar wody z pc popłynie do bufora, a jeśli wszystkie będą otwarte, to woda raczej się nie będzie mieszać, a przynajmniej w niewielkim stopniu. Jednak zanim zacznie się ewentualne przeróbki proponuję kupić ze 4 termometry z czujnikiem zewnętrznym, poprzyklejać i zaizolować na odpowiednich rurkach.

adam_mk
03-11-2014, 05:26
"zasada dotyczy wyobraź sobie każdego źródła bufory/sprzęgła nie służą wyłącznie do magazynowania "

Co za bzdura!
Ta zasada dotyczy wyłącznie buforów/sprzęgieł DOBRZE wykonanych.
Na dodatek, muszą być poprawnie podłączone.
Posiadanie baniaka z przyłączem nie wystarczy.

Adam M.

mac_612
03-11-2014, 07:17
W sumie dla każdego bufora coś takiego można zrobić za pomocą trójnika: daszek T połączyć z wyjściem pc i wejściem do podłogówki, a nóżkę T skierować do bufora. Następnie zrównoważyć przepływy, żeby obiegówka pc mniej więcej tyle samo tłoczyła co obiegówki podłogówki odbierały. Jeśli sekcja podłogówki się zamknie, to nadmiar wody z pc popłynie do bufora, a jeśli wszystkie będą otwarte, to woda raczej się nie będzie mieszać, a przynajmniej w niewielkim stopniu. Jednak zanim zacznie się ewentualne przeróbki proponuję kupić ze 4 termometry z czujnikiem zewnętrznym, poprzyklejać i zaizolować na odpowiednich rurkach.
Taki trójnik T może stanowić sam bufor. Dobrze zrobiony to właśnie takie T ;)

rwxw
03-11-2014, 07:27
czy moze nie zmienić go tylko na mały buforek ok.100l.
Zapomniałem wcześniej się do tego odnieść, ale dla 17kW pc buforek/sprzęgło o pojemności 100l nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku, gdy zamkną się wszystkie pętle a pc się nie wyłączy (nie wiem jakie masz sterowanie całością), to taki buforek nagrzeje się od 30* do 50* w około 7 minut magazynując 2kWh energii, więc 500l jest zdecydowanie lepiej dobrane i na 100-kę bym nie zmieniał.
Kolejna sprawa, to po jakim konkretnie czasie pracy masz te 33*, bo jakoś mi uciekł ten parametr czasowy

rwxw
03-11-2014, 07:28
Taki trójnik T może stanowić sam bufor. Dobrze zrobiony to właśnie takie T ;)
Tak, tylko nóżka powinna mieć kilkaset litrów i być połączona z nóżką trójnika od powrotów - powstanie wtedy przewrócone H z rozdętą poprzeczką ;-)

adam_mk
03-11-2014, 07:53
rwxw
Chyba Ci to trzeba narysować...
:lol:
mac_612 dobrze rozumie o co chodzi!
Twój pomysł to ratowanie tego badziewia, które tam stoi.

Adam M.

rwxw
03-11-2014, 08:28
Rysuj waćpan, chętnie pooglądamy.

clarnet
03-11-2014, 10:42
@mked
Na podstawie kilku, nawet nieco sprzecznych informacji, które podałeś, stwierdzono, że to co masz i za co zapłaciłeś, to badziewie do d..y, nadające się na złom, a inni się na tym nie znają.
No cóż - pozostawię to bez komentarza.
Możesz oczywiście wywalić swój bufor na złom i dać inny, lepszy, ale… lepsze jest wrogiem dobrego. Twoja decyzja.
Zacznij od skonsultowania tego z wykonawcą/projektantem/producentem - jestem przekonany, że szybciej dojdziesz do rozwiązania niż czytając te 500 stron opisów.
Tak w ogóle, to chyba mylisz podłączenie równoległe z szeregowym.
Ty właśnie masz równoległe podłączenie, a szeregowe jest niewskazane u Ciebie.
(tak dla mnie wynika z twojego opisu - bo jak by inaczej miały by działać te 3 pompki))
Masz klasyczny układ pc/bufor, gdzie bufor pełni funkcje sprzęgła i elementu, który stabilizuje pracę sprężarki.
Dlaczego sprzęgła? - bo pewnie chciałeś mieć 3 obiegi niezależnie sterowane lub obiegówka z pc nie była w stanie pokonać oporów instalacji.
Dlaczego stabilizacji? - bo jak te obiegi się zamkną, to te 500l ma pozwolić na przynajmniej 20-30 minutową pracę sprężarki bez taktowania.
I nic więcej. Nic.
Jeśli na tych obiegach nie masz sterowania zasilaniem, czyli podmieszania, to ten bufor niczego nie musi magazynować. Żadnego ciepła. Zresztą co to za magazyn 500l dla 17kW.
To po prostu takie wielkie sprzęgło.
Oczywiście zakładam, że poprawnie wpięte są zasilania i powroty.
Tak więc bufor będzie stabilizował, ale musi też poprawnie działać hydraulicznie.
Przepływy po stronie c.o. muszą być podobne lub nie wiele większe od tych po stronie pc, bo inaczej będziesz podbierał powrót. A osobiście uważam, że nawet lepiej jak są nieco mniejsze i c.o. pracuje na nieco większej dt niż pc
Co do temperatury i braku jej przyrostu to masz 3 możliwości.
- za mała pompa ciepła w ogóle
- za mała pompa ciepła w danym momencie - musisz cierpliwie poczekać na przyrost temp. jak Ci rwxw napisał
- za duży przepływ po stronie c.o. i podbieranie powrotu - sprawdź gdzie tak naprawdę mierzysz tą temperaturę i jaka jest logika sterowania pompą.
Czy mierzysz na zasilaniu pc, czy w samym buforze czy za buforem na obiegu
Często przy buforach czujnik jest przenoszony właśnie do bufora lub na obieg. A tam jak masz dużo większy przepływ po stronie c.o.(czyli za duży przepływ i może niefortunnie zlokalizowany czujnik) to jest problem z uzyskaniem temperatury zasilania, bo pompki za buforem mielą tą samą wodą i podbierają powrót.
I tutaj pewnie jest Twój problem. Za duży przepływ po stronie c.o..
Bez analizy pracy pompy, mocy, przepływów na instalacji i automatyki nic więcej nie można powiedzieć.
Twój plan bypasu może i teoretycznie dobry, ale praktycznie?
Jeśli zrezygnujesz z bufora, to również z tych 3 pompek obiegowych
Musisz upewnić się, że pompa obiegowa z pc zapewni te same przepływy na instalacji, nie będziesz tych przepływów przymykał i że w instalacji masz ze 400-500l wody.
Wtedy możesz zrezygnować z bufora, czego i tak Ci nie polecam :)
pzdr

adam_mk
03-11-2014, 11:18
clarnet
Ty oczywiście wiesz, że stawiał to jakiś fryzjer w pośpiechu i po pijaku i nie czytając instrukcji obsługi i instalacji...

:lol:

Adam M.

clarnet
03-11-2014, 11:32
clarnet
Ty oczywiście wiesz, że stawiał to jakiś fryzjer w pośpiechu i po pijaku i nie czytając instrukcji obsługi i instalacji...

:lol:

Adam M.
???
Wybacz, ale nie rozumiem w ogóle do czego ma się odnosić Twój ostatni komentarz z fryzjerem i jaki jest jego sens.

Mam natomiast na tyle pokory w podejściu do instalacji i życia w ogóle, że nigdy nie przyszło by mi do głowy powiedzieć o czyjejś instalacji, że to badziewie nadające się na złom, nie widząc jej na oczy, ani nie wiedząc jak pracuje i jakie były założenia jej pracy itd, itp.

M.Krk
03-11-2014, 18:48
powinno działać jak nic a jednak nie działa, pytanie dosyć istotne po jakim czasie to osiąga właściwą temperaturę ? bo może faktycznie twoja cierpliwość pompie na to nie pozwala, a jeśli ta sytuacja optymalna jest nie do osiągnięcia to albo pompka mała albo dom potrzebuje więcej, ale bufor tu nie winien o ile podpięty dobrze tylko że bufor to nie reaktor.

adam_mk
03-11-2014, 22:03
"Wybacz, ale nie rozumiem w ogóle do czego ma się odnosić Twój ostatni komentarz z fryzjerem i jaki jest jego sens."
i
"Na podstawie kilku, nawet nieco sprzecznych informacji, które podałeś, stwierdzono, że to co masz i za co zapłaciłeś, to badziewie do d..y, nadające się na złom, a inni się na tym nie znają."

Po czym na bazie tych samych informacji stawiasz diagnozę...

A ja WIEM jak to powinno działać - na bazie podanych informacji.
Wiem, że nie działa i dedukuję - czemu.
Objawy opisane są bardzo charakterystyczne (jak ktoś się już z tym spotkał.)
Bardzo wiele instalacji widziałem.
Wiele zaprojektowałem i wykonałem.
Znam CEL budowy tych instalacji.
Znam ZASADY ich działania...
Trzeba czegoś więcej?

Pompa ma grzać dom.
Bufor ma być WSPARCIEM systemu.
Jest obciążeniem, pomimo tego że nie ćwok to składał...

Adam M.

M.Krk
04-11-2014, 09:38
pierwszy raz takie słowa tutaj
Bufor ma być wsparciem systemu
tu wszyscy jadą równo po nim, że to zbędne, że przestarzałe a tu masz ci on ma być wsparciem,
moja instalacja działa zbyt krótko i przy takiej pogodzie jak teraz bufor wydaje się być jedynie kosztem utrzymania bo pompa go grzeje a grzejniki prawie wcale nie pracują, no połowa pracuje grawitacyjnie nie na 100% ale jednak, domyślam że jak będzie chłodniej to sytuacja będzie bardziej korzystna,
założyciel tematu powinien fachowca ściągnąć bo sam raczej nic nie wymyśli, a powód problemu może się okazać błahy

clarnet
04-11-2014, 09:54
Tak, tak, Adamie. Masz absolutną rację.
Jak się sam nie pochwalisz, to nikt inny tego nie zrobi.
Poza górą peanów na własną część, podkreślanych wielką literą (w stylu znam, wiem, wiele zrobiłem itd) postawiłeś przenikliwą diagnozę: badziewie na złom.
Twierdząc jednocześnie, że ktoś kto taki złom montuje, kompletnie nie ma o tym pojęcia.
Oczywiście ty je tylko masz, bo znasz CEL i ZASADY - no gratuluję :)
Podsumowując - "kliencie, wyrzuć na śmieci to co wczoraj kupiłeś. i... kup sobie dzisiaj (u mnie?) nowe lepsze. Bo tylko ja WIEM jak to zrobić."
W przeciwieństwie do Ciebie starałem się pomóc i podałem możliwą przypuszczalną przyczynę z zastrzeżeniem, że nie widząc instalacji na oczy i nie wiedząc nic o urządzeniach, trudno jest wyrokować.
I tym się właśnie różnimy. Podejściem do stawiania diagnozy.
pzdr

mkm silesia
04-11-2014, 14:58
Ba kolega Adam nawet już turbulencje zdiagnozował w buforze wszystko przez net powinien wieczorami w Polsacie dorabiać jako wróżbita

M.Krk
04-11-2014, 16:33
a tak na serio to co z tymi buforami, potrzebne czy nie, dobre to rozwiązanie złe czy jak, bo tyle złego tu można przeczytać na ten temat że człowiek się zaczyna zastanawiać po jaką chorobę ktoś to wymyślił, ja się nie znam podłączyłem tylko jeden, szczęśliwie mi to działa, puki co :)

Vld
04-11-2014, 16:58
Najprościej się poznać. Wtedy sam ocenisz, czy w twojej instalacji jest potrzebny, czy niekoniecznie.

M.Krk
04-11-2014, 18:30
ja mam tylko kaloryfery a to podobno bez bufora nie pójdzie więc bez nie sprawdzę, a i mam zwykłą on/of a to też wyklucza pracę bez podobno, ale rozmawiałem z fachowcami jak sądzę, ponieważ podłączali potężne urządzenie do sporego budynku chłodni, powiedzieli że oni się w pompy nie bawią bo mają za dużo chłodni ale że on/of był lepszym wyborem ze względu na nasze polskie sieci które są źle zabezpieczone przed przepięciami, zwykła mała burza i cała elektronika może się sfajczyć tak jak telefon sieciowy, więc trochu się tym pocieszam bo takie przygody już miałem.

mkm silesia
04-11-2014, 19:11
ja mam tylko kaloryfery a to podobno bez bufora nie pójdzie więc bez nie sprawdzę, a i mam zwykłą on/of a to też wyklucza pracę bez podobno, ale rozmawiałem z fachowcami jak sądzę, ponieważ podłączali potężne urządzenie do sporego budynku chłodni, powiedzieli że oni się w pompy nie bawią bo mają za dużo chłodni ale że on/of był lepszym wyborem ze względu na nasze polskie sieci które są źle zabezpieczone przed przepięciami, zwykła mała burza i cała elektronika może się sfajczyć tak jak telefon sieciowy, więc trochu się tym pocieszam bo takie przygody już miałem.

Był tu kiedyś kolega Magnolia z kalafiorami i pompa A inwerter z małym wbudowanym buforem i pompa nie bardzo trzymała parametry przy odszranianiu co zapewne skutkowało tym że odszranianie też szło gorzej i powrót do optymalnych parametrów po odszranianiu idt.
Oprócz tego miał ładnie zaizolowaną inst. freonową do podgrzewania murawy ale to już inne wróżby

AdrianEH
04-11-2014, 19:12
Witam.
Jestem tu "nowym użytkownikiem" ale czytają niektóre wątki mam wrażenie, że czasami niektórzy wstają lewą nogą dość często :) Po co się denerwować i opluwać się na wzajem. Ludzie tu piszą bo mają (chyba) jakieś problemy przy budowie czy użytkowaniu domu a niektórzy zamiast "podpowiedzieć " co warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę i jak ewentualnie próbować usunąć problem, tracą czas na rozpisywanie się albo jaki to jestem mądry, albo, że inni nic nie wiedzą. Szkoda czasu. Ja tu pewnie nie będę miał tyle napisanych postów co wiodący (nie mam na to tyle czasu) ale jak będę miał możliwość i wystarczającą wiedzę w danym temacie to po prosu będę o tym pisał.

Co do buforów to uważam, że przy PC jest potrzebny ale nie koniecznie 500 l. Pompa potrzebuje rocznie określoną liczbę cykli i czas jednorazowej pracy (chociaż pewnie już to wszyscy wiedzą:)) i czasem przy grzaniu choć by CWU może jej brakować czasu aby ten pełen jednorazowy cykl zamknąć. A takie "za krótkie" cykle na pewno działają niekorzystnie na sprężarkę.

map78
04-11-2014, 19:29
Pompa potrzebuje rocznie określoną liczbę cykli i czas jednorazowej pracy (chociaż pewnie już to wszyscy wiedzą:)) i czasem przy grzaniu choć by CWU może jej brakować czasu aby ten pełen jednorazowy cykl zamknąć. A takie "za krótkie" cykle na pewno działają niekorzystnie na sprężarkę.

Ja nie wiem:eek:
Ile cykli rocznie potrzebuje pompa i jaka powinna być minimalna długość cyklu, żeby jej nie zepsuć:confused:
Po Twoim wpisie jestem dość przerażony, bo nie mam bufora i trochę się boję, że pompa mi się zepsuje;)

rwxw
04-11-2014, 20:02
ja mam tylko kaloryfery a to podobno bez bufora nie pójdzie więc bez nie sprawdzę, a i mam zwykłą on/of a to też wyklucza pracę bez podobno
Na grzejnikach (odkręconych! najlepiej bez termostatów i w instalacji na rozdzielaczach, bo musi być zachowany minimalny przepływ) pc bez bufora bez problemów pójdzie, ale prawdopodobnie szybko dojdzie do wysokiej temperatury, wyłączy się i zacznie taktować. Jak silne będzie taktowanie, zależy od ilości i rozmiarów grzejników, a bufor w takiej instalacji będzie wpływał korzystnie i będzie stabilizował pracę pc. Czy jest konieczny, czy nie, to zależy od indywidualnego przypadku, ale przy instalacji 100% grzejnikowej prawdopodobnie tak.
Ja ostatnio u siebie robiłem test grzejników, bo przez przypadek przy zmianie czasu wyłączyłem podłogówkę, a sterownik o 13 włączył pc gdy mnie nie było w domu. Grzała tak sobie same grzejniki przez 2h i bez taktowania doszła do 53*. Była to tylko 5kW pc, którą sobie właśnie niedawno zamontowałem, a nie 11kW, którą uruchomię jak przyjdą mrozy. 11-ka dochodzi u mnie na samych grzejnikach do około 50* w pół godziny i się wyłącza, więc nie uruchamiam jej w tym trybie.

AdrianEH
04-11-2014, 20:46
Ja nie wiem:eek:
Ile cykli rocznie potrzebuje pompa i jaka powinna być minimalna długość cyklu, żeby jej nie zepsuć:confused:
Po Twoim wpisie jestem dość przerażony, bo nie mam bufora i trochę się boję, że pompa mi się zepsuje;)
Nie bój się ;)
Napisałem tylko swoje zdanie. NIech każdy montuje jak uważa. Nie wykluczam instalacji bez bufora.
To ci narobiłem stracha ;)

M.Krk
04-11-2014, 20:53
Na grzejnikach (odkręconych! najlepiej bez termostatów i w instalacji na rozdzielaczach, bo musi być zachowany minimalny przepływ) pc bez bufora bez problemów pójdzie, ale prawdopodobnie szybko dojdzie do wysokiej temperatury, wyłączy się i zacznie taktować. Jak silne będzie taktowanie, zależy od ilości i rozmiarów grzejników, a bufor w takiej instalacji będzie wpływał korzystnie i będzie stabilizował pracę pc. Czy jest konieczny, czy nie, to zależy od indywidualnego przypadku, ale przy instalacji 100% grzejnikowej prawdopodobnie tak.
Ja ostatnio u siebie robiłem test grzejników, bo przez przypadek przy zmianie czasu wyłączyłem podłogówkę, a sterownik o 13 włączył pc gdy mnie nie było w domu. Grzała tak sobie same grzejniki przez 2h i bez taktowania doszła do 53*. Była to tylko 5kW pc, którą sobie właśnie niedawno zamontowałem, a nie 11kW, którą uruchomię jak przyjdą mrozy. 11-ka dochodzi u mnie na samych grzejnikach do około 50* w pół godziny i się wyłącza, więc nie uruchamiam jej w tym trybie.
Masz 2 pompki ? czy tak jest taniej ?. ja mam jedną 14kw a to dlatego by starczyło tej mocy w duże mrozy, mam starą instalację która chodziła na zwykłym węglowym, w instalacji czyli rury i grzejniki jest jakieś 130l wody a to podobno za mało dla pompy więc kazali dać bufor 300l a jeśli już dałem ten bufor to i stary piec do niego wpiąłem tak wszelki w, myślę że testować tego bez bufora niema co bo mądrzejsi twierdzą że ma być, na grzejnikach mam termostaty ale czy to przeszkadza to nie wiem, jakąś regulację muszę mieć a zmieniać na zwykłe to znowu koszt, po prostu muszę tą zimę przegrzać i będzie wiadomo czy pieniądze poszły w błotko, a ja na pompie mam 48stopni, pogodówki nie umiem ustawić,

tomasziolkowski
13-01-2023, 10:29
Odkopuję taki archiwalny wątek z zapytaniem - do osób używających jednak bufora:
Jaką macie nastawioną temperaturę bufora?
Czy dla wysokiego COPa najlepsza i najskuteczniejsza jest możliwie niska temperatura - np. 28st.?
Czy lepiej dać wyższą - 35-36 st. i skrócić cykle grzania puszczając w podłogę wyższą temperaturę?
Wiadomo - że przełoży się to z jednej strony na czas pracy pompy, z drugiej - na ilość załączeń.

trapper
13-01-2023, 22:39
COP pompy ciepła zależy od temperatury na wyjściu (im niższa tym lepszy). Zdecydowanie lepiej mieć stałą niską temperaturę na grzejnikach niż krótkotrwale wyższe temperatury.

Poniżej jak zachowuje mi się instalacja przy 3*C (obecne temperatury) i przy -9,5*C

463263

Pompa gruntowa Buderus WSW 186T180 12kW, bufor 200l, grzejniki, OCZ ok 9kW

humidorek
13-01-2023, 22:44
Masz w obu wypadkach wysokie COP. Czy to jest COP chwilowe z ciepłomierza? Co to jest za pompa ciepła?

trapper
13-01-2023, 23:00
Uzupełniłem informacje o pompie, są to średnie dobowe, Do tej pory średni COP nieco ponad 4,8

humidorek
13-01-2023, 23:12
A za jaki okres jest ten SCOP?

trapper
14-01-2023, 07:31
Od uruchomienia pompy we wrześniu.