PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepła - czy/jaki parkiet - możliwe temperatury w pomieszczeniu



xestern
02-11-2014, 07:00
Witam,

Jestem na etapie projektowania domu i wyboru systemu grzewczego, zależy nam na pompie ciepła ze względów na koszty eksploatacji oraz bezobsługowość. Natomiast z informacji które zebrałem osiągane temperatury (przy domu 200m) to ok 22-22,5 stopnia, nam zależy na temperaturze ok 23-23,5 stopnia.

Dodatkowo bardzo nam zależy na drewnianej podłodze, co ponoć jest problemem z ogrzewaniem podłogowym.

Będę wdzięczny za opinie, może ktoś z Was ma pompę ciepła (gruntową) + parkiet?

Pozdrawiam

tymczasowy19
02-11-2014, 07:28
Natomiast z informacji które zebrałem osiągane temperatury (przy domu 200m) to ok 22-22,5 stopnia, nam zależy na temperaturze ok 23-23,5 stopnia.


nie wiem czy do końca zdajesz sobie sprawę co oznacza temperatura 22,5C przy ogrzewaniu podłogowym
Nie znam nikogo kto ma nastawione więcej niż 23, bo jest zwyczajnie za ciepło.
Zanim zaczniesz pisać o temperaturach, to może odwiedź kogoś, kto ma podłogówkę i takie nastawy
23C przy podłogówce odpowiadam około 25C przy grzejnikach

Parkiet może być problemem, jeśli będzie gruby(chyba że z drewna egzotycznego)

imrahil
02-11-2014, 07:49
najważniejsze jest solidne ocieplenie domu, a co za tym idzie niskie obciążenie cieplne, czyli możliwość uzyskania odpowiednio wysokich temperatur w domu przy niskich temperaturach podłogi jakie są wymagane przy drewnianym wykończeniu. dlatego w kiepsko izolowanych domach nie ma możliwości wykonania podłogówki pod drewnianą podłogą.

r2req
02-11-2014, 19:20
nie wiem czy do końca zdajesz sobie sprawę co oznacza temperatura 22,5C przy ogrzewaniu podłogowym
Nie znam nikogo kto ma nastawione więcej niż 23, bo jest zwyczajnie za ciepło.
Zanim zaczniesz pisać o temperaturach, to może odwiedź kogoś, kto ma podłogówkę i takie nastawy
23C przy podłogówce odpowiadam około 25C przy grzejnikach

Parkiet może być problemem, jeśli będzie gruby(chyba że z drewna egzotycznego)

kolega dobrze prawi, jak mieszkałem w bloku to temp były ca. 24C i bylo ok - w domu przy 22C i podłogówce jest dla mnie nie do wytrzymania, nie uwierzysz ale z temperaturami w tej chwili zjechałem do 19,5C

podłogi: na dole mam barlinek (całość poza kuchnią, łazienką), pom. gospodarczymi i pracownią), na górze panel (całość poza łazienkami i pralnią)

z drewnem na podłodze i ogrzewaniem podłogowym jest tak: drewno jest generalnie cieplejsze w odczuciu od płytki/gresy, więc jeśli nawet aktualnie nie grzejesz to jest sympatyczniej niż na płytce

gdy grzejesz, trochę później zaczyna oddawać ciepło, ale też oddaje je dłużej

ps. jeśli zdecydujesz się na drewno, nie przesadź z temp. zasilania, bo będziesz miał po sezonie sporo opału (jeśli masz kominek :))

pozdrawiam, Artur

xestern
03-11-2014, 18:17
W tym momencie mieszkam w domu z ogrzewaniem gazowym - utrzymujemy temperaturę 23-23,5 stopnia.
Jak rozumiem temperatura nie jest problemem - kwestią jest wyłącznie dodatkowy koszt za energię.

Liwko
03-11-2014, 18:32
W tym momencie mieszkam w domu z ogrzewaniem gazowym - utrzymujemy temperaturę 23-23,5 stopnia.
Jak rozumiem temperatura nie jest problemem - kwestią jest wyłącznie dodatkowy koszt za energię.

Jeden stopień w górę czy w dół to około 5-6% kosztów.

(kiedyś w duży mróz miałem źle ustawioną PC i w łazience temperatura doszła do +28 stopni :D )