PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł STALMARK PID VEGAS 11 kW - ustawienia



Witek_H
04-11-2014, 07:43
Witam,
Od dawna śledzę to forum, jednak dotąd nie znalazłem tematów, które w pełni odpowiadałyby na moje pytania, stąd od razu nowy temat (z góry przepraszam).

Posiadam piec STALMARK PID VEGAS 11 kW.
http://www.stalmark.pl/userfiles/image/Pid-Vegas.png
To chyba dość nowy model, więc niewielu użytkowników go posiada - stąd niewiele mogę znaleźć porad dotyczących jego eksploatacji.

Palę w nim od 2 miesięcy (dom 100 m.kw., pow. ogrzewana 60 m.kw.) Pali się dobrze, ale często wybieram dość dużo sadzy. Nie jestem specjalistą, więc wybieram ustawienia standardowe sterownika (nie tryb ręczny) - do wyboru: tryb letni, pompy równoległe, priorytet bojlera i ogrzewanie domu. Jest ciepło, więc zdarza mi się np. grzać cały dzień na priorytecie bojlera, a na noc włączyć tryb letni (nie wiem czy to dobrze?).

Temperaturę CO mam ustawioną na 56 st. - myślę, że nie jest to dużo, ale chyba też nie aż tak mało, by robiła się sadza. A może się mylę?

Będę wdzięczny za wskazówki odnośnie ustawienia pieca, by palił efektywniej. Gdyby ktoś miał pytania odnośnie tego pieca to proszę - jak wspominałem to dość nowy model, więc mogę pełnić rolę królika doświadczalnego czy też kozła ofiarnego ;P.

krzy27
04-11-2014, 08:08
Moc kotła mała więc dobrze. Jak nie masz rusztu wodnego to jeszcze lepiej. PID nie da najlepszych rezultatów. Najlepsze pod względem ekonomi możesz uzyskać na dwustanie. Większość sterowników ma też taki tryb pracy. Jest wątek o ustawianiu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229592-ustawienia-sterownika-na-ekogroszek

Witek_H
04-11-2014, 09:02
Dziękuję za wypowiedź. Nie do końca wszystko zrozumiałem:
PID nie da najlepszych rezultatów - mógłbyś to jakoś rozwinąć?
Na dwustanie. Większość sterowników ma też taki tryb pracy. - zdaje się, że u mnie takiego trybu nie ma (wymieniłem wszystkie wyżej) - czym on się charakteryzuje?

krzy27
04-11-2014, 14:04
Generalnie w sposobie palenia pieca masz siłę nadmuchu, czas podawania, czas postoju. Do poprawnego spalania musisz uzyskać dobry stosunek powietrza do paliwa. Jak chcesz uzyskać większą moc zwiększasz nadmuch i parametry podawania paliwa by podać go więcej. Do optymalnego spalenia paliwa powietrza musisz podać w minimalnym nadmiarze w stosunku do wartości stochastycznych. Za duży nadmuch to strata za mały to dodatkowo kopcenie i trucie okolicy. PID to sposób żonglowania tymi parametrami tak by modulować moc. W dwustanie masz jedną nastawę parametrów i pracę na zasadzie termostatu żelazka. Większość sterowników to moim zdaniem programatory (wykonują wszystko co wprogramujesz) ale są też pracujące jak regulatory, które są w stanie wybadać odpowiednie nastawy niezależnie od węgla.

Witek_H
21-11-2014, 07:58
Dzięki za wyjaśnienie. Ja palę dalej przy ustawieniach standardowych - zwykle Priorytet bojlera. Gdy jest cieplej, przełączam na Tryb Letni - nie wiem czy to dobrze, ale wydaje mi się, że wpływa to pozytywnie na zużycie.
A zużycie nie jest zadowalające. W ten ciepły listopad - około 100 kg na tydz. - biorąc pod uwagę, że ogrzewam tylko niecałe 60 m.kw. i to, że łącznie ok. 1,5 doby w tyg. piec pracuje w trybie letnim, to chyba dość dużo - no chyba, że ogrzewanie eko-groszkiem jest eko tylko z nazwy.
Sadzy i niedopalonych groszków nadal dużo, jednak trochę boję się kombinować z ustawieniami ręcznymi. Najlepiej dla mnie byłoby porównać ustawienia z kimś posiadającym ten sam piec, ale póki co jeszcze nikogo takiego nie znalazłem :o

krzy27
21-11-2014, 13:54
Musisz spróbować ustawień ręcznych. Nabierzesz wprawy to i z automatem będziesz miał pewność jak ustawiać. Masz palnik żeliwny - a nie wiesz jaki dokładnie. Jeśli to brucer jak u mnie to przy tak małym piecu i zapotrzebowaniu lepiej będzie doinwestować w zmniejszoną dyszę. Jak to mała ekoenergia to już by było super. Z tego co przegłądam to komora spalania w tym kotle nie jest zbyt duża - może być podobny efekt jak z rusztem wodnym. Ustawienia palnika też musisz wykonać od pewnej mocy. Palniki nie schodzą do samego zera. Gdzieś na minimalnej mocy kończy się efektywne spalanie. U Ciebie jeśli jest sadza i niedopał to są dwa wyjścia: Za mało powietrza w stosunku do podawanego paliwa lub zbyt intensywne przechładzanie spalin (jak z rusztem wodnym). To drugie świadczyło by tylko o słabej konstrukcji pieca. W obu przypadkach na pewno zobaczysz dym z komina - jest on dobrym wyznacznikiem złego spalania. Przy braku dymu pozostaje tylko kwestia bezbarwnego i bezwonnego tlenku węgla - który również powstaje w nadmiernych ilościach przy złym spalaniu.
Jakim węglem palisz?

Witek_H
01-12-2014, 15:26
Palę eko-groszkiem.
Co do palnika to wiem, że Stalmark reklamował, że to jakiś nowy typ z nową konstrukcją podajnika. Szczegółów nie znam - powiedz jak to sprawdzić, to zrobię to :)

Witek_H
04-12-2014, 06:35
Coś się schrzaniło.
Nagle, nie wiadomo skąd, z dnia na dzień piec zaczął spalać, a właściwie marnować mnóstwo eko-groszku. W poniedziałek, gdy hulał wiatr, spalił ok. 50 kg na dobę. To dużo, ale pomyślałem, że to wina wietrznej pogody. Niestety.
W kolejne dni wiatr ucichł, a piec wciąż bierze ok. 50 kg dziennie - co więcej, właściwie ich nie pali, tylko wyrzuca - co dzień rano wyjmuje z popielnika worek węgla!
Stało się to nagle, nic nie zmieniałem w ustawieniach, wciąż chodzi na standardowych. Jeśli chodzi o samą temperaturę pieca, to wg sterownika nie ma żadnych wahań czy problemów.

PS.
Mój sterownik to Stalmark ST-730 ZPID.

Witek_H
08-12-2014, 06:35
Naprawione chyba. Zadzwoniłem do serwisu. Polecono mi zmienić w ustawieniach granulację paliwa z grubej (domyślnie od początku było tak ustawione) na drobną. Problemy ustały póki co. Nie ma w tym logiki, ale póki co działa.

piotr1975
26-12-2014, 22:19
witam wszystkich kolego Witek-H masz piec STALMARK PID VEGAS 11 kW. powiedz tak od seca jak on sie spisuje tez szukam pieca do mieszkania stare budownictwo mam 80 m2 okna plastik 8 kom wiekszoc pokoi jest ocieplona od srodka bo niemozna bylo inaczej 3 pokoje sa obnizone do 2,9 m reszta to standart wsumie 9 pomieszczen teraz mam calodobowy piec 15 kw chyba cos za duzy moge w nim palic tylko mialem 19 inny strzel postanowilem ze wymienie piec chodz ten ma dopiero 1,5 roku na piec z podajnikiem STALMARK PID VEGAS 11 kW. lub DEFRO KOMFORT EKO 12kW niewiem obczytalem chyba wszytkie fora mam metlik w glowie ze masakra czym dluzej szukam tym sam niewiem co wziasc chialem zie zmiescic w 8 + tys

Adrian H
02-01-2015, 19:56
Witam!!!!

I jak poradziłeś sobie z ustawieniem tego pieca? Dokładnie mało jest tych piecy i takich sterowników St-730 Zpid.

Akurat od pół roku jestem posiadaczem pieca Stalmark 17 kw Vegass Zpid . Posiada podajnik ślimakowy. Pozdrawiam

Witek_H
03-01-2015, 16:25
Piotr i Adrian - dzięki za wypowiedzi.
Udało mi się ustawić piec (póki co na odpowiednie parametry) w menu instalatora obniżyłem współczynnik podawania o -20% (domyślnie jest 0) - przestał tak dużo spalać i wydzielać tyle sadzy. Nadal nie jest przesadnie ekonomiczny - zwłaszcza, gdy są mrozy - ale ujdzie - moje 60 mkw. ogrzewa przy zużyciu od 100 do 140 kg eko-groszku tygodniowo. Może jeszcze można tam coś poprawić, ale nie wiem co.

Piotrze, jestem zadowolony z zakupu na razie. Nie znam się na piecach, ale słyszałem sporo o Defro i z pewnością z tej dwójki, którą wymieniasz, wybrałbym Stalmarka. Defro sporo wydało ostatnio na marketing (co widać na bilboardach, w gazetach, na forach), a to zwykle odbija się obniżeniem jakości produktów. Sam porównywałem przed zakupem podobny do mojego Stalmarka piec Defro i różnice jakościowe były zauważalne na korzyść Stalmarka.

Anabol18
14-10-2015, 20:58
Witam. Zakupiłem piec STALMARK DIP VEGAS 11 kW pierwsze odpalenie miało miejsce w lipcu ,wtedy wygrzewałem podłogę i na ustawieniach fabrycznych w automacie spalił bardzo dużo ..... a jeszcze więcej zostało niedopalone ..... trochę zaczołem kombinować w ustawieniach zaawansowanych i zmieniać czasy podawania itp . ale się na tym nie znam bo nigdy nie miałem do czynienia z piecami ....mieszkałem na bloku...
pomoc ze strony sprzedawcy skończyła się w chwili zapłacenia ... więc może znalazła by się osoba która pomogła by wstępnie go ustawić ? albo podać wstępne wyjściowe parametry ,,czasy pracy i przerw,,
Troszkę info ...
Dom parter z poddaszem 100m2 pow .użytkowej po całości ogrzewanie podłogowe .podłoga styro 15cm anhydryt ściany ceramika 25 cm + 20cm styropianu grafitowego, poddasze wełna 18cm plus 5 razem 23 cm dach 2 spadowy dachówka betonowa ,płyta mfp17mm i papa podkładowa ....
Wiem że każdy PIec wymaga indywidualnego ustawienia ale chciałbym mieć jakiś przybliżone parametry które będą podlegać drobnej korekcji bo nawet nie wiem od czego zacząć ... Wegiel to RETOPAL KWK PIAST 24MJ/kg

hurrikhan
05-12-2016, 14:50
Witam,
komuś udało się opanować ten piec Stalmarka?
mam wersje 17kW