PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacje po tynkowaniu? Proszę o rady.



yahny
05-11-2014, 20:18
Witam.
Stoję przed pilnym wyborem kolejności dalszych prac na budowie teściów.
Mam stan surowy zamknięty, zbliża się zima.
Myślałem, że będę miał całą zimę na zrobienie instalacji elektrycznej (jestem elektrykiem), jednak, jako że bank zmusił do wzięcia transzy kredytu, szkoda jej marnować.
Koleś od wody, kanalizacji, gazu i ogrzewania powiedział, że wygodnie i bezpiecznie będzie położyć wodę, gaz i kanal. po tynkowaniu (dużo kucia nie ma), w zasadzie się zgadzam. Jednak przed tynkowaniem (tynki cementowo-wapienne) powstrzymuje brak instalacji elektrycznej, na którą potrzebuje trochę czasu.
Pytanie: Jaką kolejność wybrać?
1. instalacje elektryczne, tynkowanie , reszta instalacji. (czasu trochę zajmie, a mogą przyjść mrozy i nie wiem, czy można tynkować przy jednej kozie na 150m kw.)
2. tynkowanie, elektryka i reszta (czy bruzdy na kable, które postaram się dobrze zaprawić będą powodować pęknięcia itp?)
3. instalacje, potem tynkowanie (tutaj ryzyko uszkodzenia instalacji przez ekipę tynkarzy)

Bardzo proszę o rady. Najszybciej będzie wersja 2,
Pozdrawiam.

jacek.zoo
05-11-2014, 20:36
Witam.
Stoję przed pilnym wyborem kolejności dalszych prac na budowie teściów.
Mam stan surowy zamknięty, zbliża się zima.
Myślałem, że będę miał całą zimę na zrobienie instalacji elektrycznej (jestem elektrykiem), jednak, jako że bank zmusił do wzięcia transzy kredytu, szkoda jej marnować.
Koleś od wody, kanalizacji, gazu i ogrzewania powiedział, że wygodnie i bezpiecznie będzie położyć wodę, gaz i kanal. po tynkowaniu (dużo kucia nie ma), w zasadzie się zgadzam. Jednak przed tynkowaniem (tynki cementowo-wapienne) powstrzymuje brak instalacji elektrycznej, na którą potrzebuje trochę czasu.
Pytanie: Jaką kolejność wybrać?
1. instalacje elektryczne, tynkowanie , reszta instalacji. (czasu trochę zajmie, a mogą przyjść mrozy i nie wiem, czy można tynkować przy jednej kozie na 150m kw.)
2. tynkowanie, elektryka i reszta (czy bruzdy na kable, które postaram się dobrze zaprawić będą powodować pęknięcia itp?)
3. instalacje, potem tynkowanie (tutaj ryzyko uszkodzenia instalacji przez ekipę tynkarzy)

Bardzo proszę o rady. Najszybciej będzie wersja 2,
Pozdrawiam.

wez pod uwage ze jak zrobisz cw to w miejscu podkuc juz tak samo nie.zatrzesz tynku i bedzie sie roznic, co innego przy gipsowym, wystarczy gladz. ja mialem miec taka kolejnosc, elektryka, tynki, co i wod kan i wylewki. ze wzgledu ze na tynkarza musialem czekac pol roku bo tyle roboty mial, to zrobilem tak, co i wod kan, elektryka, wylewki i na koncu tynki. i jestem mega zadowolony. tynkarze poobrabiali skrzynki do rozdzielaczy, wszystkie podlaczenia mialem juz zrobione na gotowo. to sie tak mowi ze nie ma duzo kucia ale roboty przy obrobieniu jest na kilka dni. jedynie przy wylewkach dylatacje przy scianie nie.dali tej tasmy a styro 2cm i tynk pozniej sie nie oparl na wylewce.

zalezy tez od tynkarzy, ci moi takie fachury ( dlatego tyle czekalem) ze zamontowalem wczesniej parapety drewniane i tez wszystko mam na gotowo obrobione, nic nie poniszczyli ani pobrudzili.
gdybym drugi raz robil tez w tej kolejnosci

Crisiano
05-11-2014, 21:07
wez pod uwage ze jak zrobisz cw to w miejscu podkuc juz tak samo nie.zatrzesz tynku i bedzie sie roznic, ...

Tyle, ze podkucia beda w kuchni za szafkami i kafelkami oraz w lazience gdzie rowniez sa kafelki. Dlatego problem o ktorym wspomniales nie istnieje.

Elektryka po tynkach... to dopiero bedzie sieczka. Szkoda tynkow i pracy tynkarzy.

Tomaszs131
05-11-2014, 21:24
Zgadzam sie z Crisiano elektryka przed tynkami. Rowniez przed tynkami wstaw wszystkie drzwi zewnetrzne. Jesli planujesz cieply montaz stolarki to tynkarze obrobia Ci glify jak trzeba.
Kable w bruzdach- poprowadz w peszlach, wtedy tynk nie powinien popekac.

jacek.zoo
05-11-2014, 21:33
Zgadzam sie z Crisiano elektryka przed tynkami. Rowniez przed tynkami wstaw wszystkie drzwi zewnetrzne. Jesli planujesz cieply montaz stolarki to tynkarze obrobia Ci glify jak trzeba.
Kable w bruzdach- poprowadz w peszlach, wtedy tynk nie powinien popekac.

nie doczytalem tego ze chce.zrobic elektryke po tynkach, jak dla mnie porazka, kupa roboty i syfu. tak bezsensowne ze az absurdalne, nie spotkalem sie jeszcze zeby ktos tak robil

Ostap
05-11-2014, 22:10
Przed tynkami elektryka - to absolutna konieczność. Ja poprowadziłem kanalizacje co tez jest rewelacyjnym pomysłem, reszta instalacji po tynkowaniu które jutro zostanie zakończone.
Wiem że niektórym hydraulikom się nie chce przyjechać robić kanalizacji ale oszczędzamy na uzupełnianiu tynku szczególnie rury 110, u brata przerabiałem na tynku cementowo wapiennym nie uzupełnisz identycznie wyjdzie plama. U siebie mam gipsowe wiec inna bajka.

Innym przykładem lenistwa instalatorów jest nie nacięcie tynku od spodu tylko kucie odpadają na suficie całe płaty a ich wypełnienie to już niezłe wyzwanie - rozdzielacze i piony.