PDA

Zobacz pełną wersję : Taktowanie pompy ciepła w wysokich temperaturach



pychy
07-11-2014, 10:22
Mam następujący układ:
Pompa pow-woda 7kW z (A7/W35) z inwerterem ==> bezpośrednio podłogówka 130m2 (100%).
W tym układzie jest jedna pompka obiegowa w hydroboxie.
Przy temperaturach powyżej +5 stopni na zewnątrz pomimo inwertera pompa taktuje, tzn szybko dogrzewa do określonej temp zasilania, po czym gasnie sprężaka itd itd itd wszyscy wiedzą o co chodzi.
Wszystko wskazuje na to, że inwerter ma za maly zakres oscylacji i ma po prostu zbyt dużą moc w takich warunkach.
Efekty są takie, że przy wysokich temp zewnętrznych wychładza się podłoga domu i występuje uczucie chłodu.

Co chcę osiągnąć:
Chcialbym miec możliwość ciągłego grzania podlogówki bez żadnych przerw na taktowanie ale na niższych temperaturach niż mam i wtedy podloga będzie promieniować 24h/dobę i byc może będzie można zmniejszyć temp w domu i tym samym sezonowe zapotrzebowanie na ciepło.

Moja propozycja:
Pompa ciepła ==> buforek 150 ==> mieszacz ==> podłogówka
W takim układzie pompa będzie grzać buforek do temperatur o kilka stopni wyższych niż wymaga podlogówka, mieszacz będzie sterowany pogodowo, a pompka będzie tłoczyc wodę w podłogówkę bez przerwy i podłoga zawsze będzie promieniować.

Może ma ktoś jakieś inne rozwiązanie?

map78
07-11-2014, 12:55
Z tego co pamiętam to buforek już miałeś;) i nie było zbytnich zachwytów:(
U mnie też dochodziłoby do taktowania w takich temperaturach, a rozwiązane mam to bardzo prosto:) Grzejnik w garażu. Jest na zewnętrznej ścianie blisko bramy i potrafi on "przetrawić" każdą ilość ciepła. I tak jak temp jest na plusie to grzejniczek mam otwarty na maxa, a jak przychodzi mróz to go przykręcam na termostacie. Zależność tą odkryłem w zeszłym roku, walcząc z taktowaniem pompy właśnie.

pychy
07-11-2014, 13:05
Nie mam grzejników, dlatego nie mogę zrobić jak piszesz.
Początkowo faktycznie mialem buforek z druga pompka obiegową ale od roku już nie mam i grzeje bezpośrednio podłogówkę.
Może ten układ, który opisałem powyżej miałby niższą sprawność ale mógłbym obnizyc tempo w domu i mieć ciągłe oddawanie ciepła przez ciągle ogrzewaną podłogówkę i wszystko by się zbilansowało kosztowo.

map78
07-11-2014, 13:50
Nie mam grzejników, dlatego nie mogę zrobić jak piszesz.
Początkowo faktycznie mialem buforek z druga pompka obiegową ale od roku już nie mam i grzeje bezpośrednio podłogówkę.
Może ten układ, który opisałem powyżej miałby niższą sprawność ale mógłbym obnizyc tempo w domu i mieć ciągłe oddawanie ciepła przez ciągle ogrzewaną podłogówkę i wszystko by się zbilansowało kosztowo.

Ja bym si,ę w to nie bawił. Jak masz 100% podłogówki i odpowiednio grubą posadzkę to to musi działać. Podnieś krzywą to przestanie taktować, a chyba wyżej jak te 35-36st się nie nagrzeje w te parę godzin nocnego okienka. Ja też robię tak, że o 0200 włączam grzanie CWU - to też zapobiega zbyt długiej pracy ciągłej dla CO i taktowaniu. A tak w ogóle to myślałem, ze u mnie takie jazdy z tym taktowaniem dlatego, że mam układ mieszany - myślałem, że przy 100% podłogówki takie rzeczy się nie dzieją, u tu proszę:eek:

lukasza
07-11-2014, 13:57
Z tego co pamiętam to buforek już miałeś;) i nie było zbytnich zachwytów:(
U mnie też dochodziłoby do taktowania w takich temperaturach, a rozwiązane mam to bardzo prosto:) Grzejnik w garażu. Jest na zewnętrznej ścianie blisko bramy i potrafi on "przetrawić" każdą ilość ciepła. I tak jak temp jest na plusie to grzejniczek mam otwarty na maxa, a jak przychodzi mróz to go przykręcam na termostacie. Zależność tą odkryłem w zeszłym roku, walcząc z taktowaniem pompy właśnie.

jest gdzieś w T Cap opcja podglądu ilości uruchomień pompy?

Skąd wy wiecie, że taktuje. Ja tam nie wiem co się z PC dzieje. Zapewne przez fakt, że grzeje, ale muszę się pilnie doszkolić bo w długi weekend maja odciąć prąd budowlany i wchodzę w G12. A instrukcja dla usera jest na poziomie piekarnika.

Pyxis
07-11-2014, 14:54
Trzeba bylo dac gesciej rurki w podlodze. Skoro GZ nie jest teraz w stanie odebrac calego ciepla pomimo pompy z regulowana moca, to tej rury w wylewce jest za malo.

Fajne wynalazki tu kolega map opisuje. Nie wiedzialem, ze ogrzewasz okolice. ;)

map78
07-11-2014, 15:03
jest gdzieś w T Cap opcja podglądu ilości uruchomień pompy?

Skąd wy wiecie, że taktuje. Ja tam nie wiem co się z PC dzieje. Zapewne przez fakt, że grzeje, ale muszę się pilnie doszkolić bo w długi weekend maja odciąć prąd budowlany i wchodzę w G12. A instrukcja dla usera jest na poziomie piekarnika.

Z obserwacji:)
No niestety w pierwszym sezonie trzeba było troszkę posiedzieć przy pompce i poobserwować jak się zachowuje w danych temperaturach. Teraz już dokładnie wiem co i jak się z nią dzieje, ale początki były trudne. Ta pompa ma inwerter, soft start i inne zabezpieczenia także teoretycznie nawet to taktowanie nie jest dla niej aż takie straszne i pewnie większość nie zaprząta sobie tym głowy. Ja niestety taka mam naturę, że lubię wiedzieć jak coś działa i dążyć do optymalizacji tego działania.
P.S. Jak chcesz szczegółową instrukcję to podaj mi na priv swój mail i dokładny model pompy (symbol).

map78
07-11-2014, 15:06
Fajne wynalazki tu kolega map opisuje. Nie wiedzialem, ze ogrzewasz okolice. ;)

Nie okolicę, a garaż:) Lubię pomajsterkować, a tam mam swój warsztacik. Niestety jak się kupiło dom ze spierdzielona instalacją to teraz trzeba to jakoś łatać;)

rwxw
07-11-2014, 15:51
Pompa ciepła ==> buforek 150 ==> mieszacz ==> podłogówka
W takim układzie pompa będzie grzać buforek do temperatur o kilka stopni wyższych niż wymaga podlogówka, mieszacz będzie sterowany pogodowo, a pompka będzie...... Może ma ktoś jakieś inne rozwiązanie?
Twój pomysł jest nie dość, że kosztowny, to dosyć kiepski. Proponuję bezkosztowo zmienić ustawienia na sterowniku: pobawić się krzywą, temperaturami i histerezą - powinno pomóc.

l_ukasz
07-11-2014, 16:48
taki bufor/sprzęgło nic ci nie da. Ja mam 100L 98% podłogówka (gęsto pod PC) musiałem podnieść krzywą z 28 na 31 tak jak pisze rwxw . zaczęła pracować normalnie. Inaczej za szybko powrót osiągał zadaną temp. i się wyłączała.

Pyxis
07-11-2014, 17:29
No ale wtedy nie wzrosla temperatura w domu?

pychy
07-11-2014, 17:37
Nie moge podniesckrzywej bo sie szybko nagrzeje w pomieszczeniu i regulator wylaczy sprezarke. A ja chce zeby grzalobdez przerwy alebardzo niskimi temp.

rwxw
07-11-2014, 17:56
Podłogówka załatwi Ci powolne nagrzewanie w pomieszczeniu bezwładnością. Próba magazynowania energii w buforze rzędu 200l jest bezcelowa, bo jeśli zakładając, że ogrzejesz go o 10*, np. z 20* do 30*, to zmagazynujesz w nim całe 2kWh, na co szkoda po prostu fatygi...

pychy
07-11-2014, 18:28
Podłogówka mi niczego nie załatwi, dwa lata temu na początku użytkowania SPC nie mając jeszcze regulatora pokojowego grzałem tylko na krzywej. I efektem było to, że przy właśnie +5 i więcej sprężarka gasła i uruchamiała sie ponownie dopiero jak temp czynnika spadła o jakąś tam wartość zależną od histeresy. Trwało to godzinami i w tym czasie podłoga stygła i w domu pojawiało się uczucie chłodu. Histereza ustaloan jest fabrycznie i użytkownik nie ma możliwości jej zmiany.
Odnośnie bufora to nie chodzi mi o gromadzenie ciepłej wody na długi okres. CHodzi o to, że SPC grzałaby bufor do temperatury wyższej np o 5 stopni od najwyższej wymaganej przez podłgoówkę i niech sobie taktuje na buforze jak jej się podoba. Pompka będzie tłoczyć czynnik o temperaturze wynikającej z krzywej ustalonej na mieszaczu przez 24h. A pompa niech sobie taktuje bo w każdym momencie i tak będzie dostępna temp w buforze wystarczająca dla podłogówki.

pychy
26-11-2014, 13:00
Wracam do tematu taktowania pompy w wysokich temp zewnętrznych i niskich temp zasilania.
Zrobiłem eksperyment polegający na zdjęciu przewodu z czerpni powietrza w rekuperatorze oraz uruchomieniu pętli podłogówki w tym pomieszczeniu (kotłowni), w którym jest właśnie rekuperator.
Efekty:
1. Obniżenie temp w pomieszczeniu ze względu na wyciąganie z niego dużych ilości powietrza przez reku.
2. Obniżenie temp na powrocie pompy.
3. Długa praca sprężarki bez taktowania na niskich obrotach nawet na temp zasilania 29 stopni.
3. Bez problemu osiągnięcie założonej temp w domu.
4. Brak wychładzania podłogi dzięki długiej pracy sprężarki i przez to komfort i uczucie ciepła cały czas.

Będę obniżał temp zasilania jeszcze niżej i zobaczymy gdzie jest granica, przy której pompa jeszcze nie taktuje i jednoczesnie nagrzewa dom do zadanej temp.

map78
26-11-2014, 13:52
Ależ to jest dokładnie taki sam efekt jak z opisanym przeze mnie grzejniku w garażu:D
Jak widać czasem warto "zmarnować" troszkę ciepełka żeby podnieść ogólną sprawność instalacji i wydłużyć życie sprężarce;)

tomekwa
26-11-2014, 14:39
Ja miałem zgoła inny problem, który chyba już częściowo został rozwiązany. Trwają prace remontowe więc chciałem utrzymać 18st.
We wszystkich pomieszczeniach termostaty odcinały ogrzewanie poza pomieszczeniem technicznym (tam nie miałem zaworu). Pompa odpalała się, pochodziła, wszystkie termostaty poza tym jednym były zamknięte, więc powrót GZ szybko łapał odpowiednią temperaturę i pompa wyłączała się. I tu obwód na pom.techniczne cały czas mieszał sobie w układzie aż temperatura powrotu znowu była za niska i PC załączała sprężarkę i tak w kółko...
Na chwilę obecną zakręciłem ten obwód i... ilość załączeń diametralnie spadła (docelowo albo zamontuję zawór i czujnik w tym pomieszczeniu albo podepnę pod jeden z czujników w mieszkaniu).
Przy okazji testuję krzywe grzewcze i utrzymywanie temp. przez PC na podstawie czujnika pogodowego.

Pyxis
26-11-2014, 14:45
Na Twoim przykladzie swietnie widac, dlaczego nie za bardzo jest sens takiego "zaworowanie" przy pompie ciepla.

tomekwa
26-11-2014, 14:56
Na Twoim przykladzie swietnie widac, dlaczego nie za bardzo jest sens takiego "zaworowanie" przy pompie ciepla.
Pewnie tak ale docelowo myślę, że nie będę żalował. Komfort użytkowania jest dla mnie najważniejszy. Prz całej inwestycje te pare PLNów na siłowniki i sterowanie znika :)

dusk
07-11-2018, 13:04
Hej!
Sporo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi. Wydaje mi się, że mój temat jest nieco zbliżony do tego o czym piszecie.
Czy działanie mojej pompy jest normalne? Często czytam o taktowaniu ale tak naprawdę nie znalazłem informacji kiedy mówimy o taktowaniu a kiedy jest to normalna praca pompy. No właśnie co to znaczy normalna praca pompy ciepła?

Mam pompę ciepła powietrze - woda 12kW.
Podłogówka na całej powierzchni domu 104m2
Dom ocieplony styropianem 20cm lambda 0,031
Dach 20cm piany PUR
Podłoga 10 cm styropianu lambda 0,040

Dzisiaj mocno przyglądam się pracy pompy i wygląda to tak:
7:00 - 8:00 - 1 uruchomienie pompy / 20 min pracy.
8:00 - 9:00 - 2 uruchomienia pompy / 38 min pracy.
9:00 - 10:00 - 1 uruchomienie pompy / 10 min pacy.
10:00 - 11:00 - 3 uruchomienia pompy / 26 min pracy.
11:00 - 12:00 - 2 uruchomienia pompy / 35 min pracy.
12:00 - 13:00 - 1 uruchomienie / 10 min pracy.
13:00 - 14:00 - 1 uruchomienie / 5 min pracy.
14:00 - 15:00 - 0 uruchomień / 0 min pracy.

Na zewnątrz 13* w domu 22-22,5* a w łazience 23-23,5*

Czy to jak pracuje moja pompa to normalne działanie?

P.S. Dodam, ze to pierwszy sezon w domu.

magdaseb
07-11-2018, 13:19
Wg mnie to nienormalne, ale po co ci do 104m2 PC 12kW?

Tulisko
07-11-2018, 13:39
Hej!
Sporo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi. Wydaje mi się, że mój temat jest nieco zbliżony do tego o czym piszecie.
Czy działanie mojej pompy jest normalne? Często czytam o taktowaniu ale tak naprawdę nie znalazłem informacji kiedy mówimy o taktowaniu a kiedy jest to normalna praca pompy. No właśnie co to znaczy normalna praca pompy ciepła?

Mam pompę ciepła powietrze - woda 12kW.
Podłogówka na całej powierzchni domu 104m2
Dom ocieplony styropianem 20cm lambda 0,031
Dach 20cm piany PUR
Podłoga 10 cm styropianu lambda 0,040

Dzisiaj mocno przyglądam się pracy pompy i wygląda to tak:
7:00 - 8:00 - 1 uruchomienie pompy / 20 min pracy.
8:00 - 9:00 - 2 uruchomienia pompy / 38 min pracy.
9:00 - 10:00 - 1 uruchomienie pompy / 10 min pacy.
10:00 - 11:00 - 3 uruchomienia pompy / 26 min pracy.
11:00 - 12:00 - 2 uruchomienia pompy / 35 min pracy.
12:00 - 13:00 - 1 uruchomienie / 10 min pracy.
13:00 - 14:00 - 1 uruchomienie / 5 min pracy.

Na zewnątrz 13* w domu 22-22,5* a w łazience 23-23,5*

Czy to jak pracuje moja pompa to normalne działanie?

P.S. Dodam, ze to pierwszy sezon w domu.

Czemu przy tak niewielkim domu pompa 12kW?

dusk
07-11-2018, 13:48
Pompa ciepła to Carrier 38AW115H7
Więcej tu: https://drive.google.com/open?id=1qQ8lQvWBG-YNj_f9gusCFxa5gyguEOoF

Czemu taka? Tak doradzili i już tego nie zmienię. Kwestia zapewnienia prawidłowej pracy.
W opcjach mam coś takiego "value of the Outdoor unit frequency reduction in %". Czy to oznacza, że mogę zredukować moc?
W ustawieniach jest od 50 do 100%.

Jak piszecie, że za mocna to może ograniczyć o 50% i będzie 6kW?

Dobrze myślę/kombinuje?

dusk
07-11-2018, 14:55
Wg mnie to nienormalne, ale po co ci do 104m2 PC 12kW?

A jakie byłoby normalne?

Andrzej5101
07-11-2018, 15:53
W opcjach mam coś takiego "value of the Outdoor unit frequency reduction in %".
Czy to oznacza, że mogę zredukować moc?
W ustawieniach jest od 50 do 100%.
frequency reduction - redukcja częstotliwości ,
power....................- moc

dusk
07-11-2018, 16:01
frequency reduction - redukcja częstotliwości ,
power....................- moc

Co to znaczy tak łopatologicznie? Ograniczam moc pompy czy jak jest za mocna co sugerują wcześniejsze posty to wpłynie to na poprawność pracy pompy i nie będzie się tak często zaliczała?

pagu
07-11-2018, 16:35
A jakie byłoby normalne?

Normalnie to jak pompa załączy się i pracuję non stop do osiągnięcia zadanej temp wynikającej z krzywej bądz ustawionej na termostacie modulując mocą oraz przepływem .
U siebie taktowanie wyeliminowałem podnosząc krzywą , miałem po 50 załączeń / dobę , teraz mam 4-6 .
A co na to osoba która to zakładała ? i jak piszą wyżej 12 kw to max przegięcie .

dusk
07-11-2018, 16:57
Normalnie to jak pompa załączy się i pracuję non stop do osiągnięcia zadanej temp wynikającej z krzywej bądz ustawionej na termostacie modulując mocą oraz przepływem .
U siebie taktowanie wyeliminowałem podnosząc krzywą , miałem po 50 załączeń / dobę , teraz mam 4-6 .
A co na to osoba która to zakładała ? i jak piszą wyżej 12 kw to max przegięcie .

Dziękuję za Twoją odpowiedź.

U mnie pompa osiąga zadaną temperaturę bardzo szybko i dlatego się wyłącza. Teraz mam 12-15 załączeń na dobę.
Zauważyłem, że zadana temperatura bardzo szybko spada w buforze, który robi za sprzęgło hydrauliczne i pompa znów się załącza w cyklach które opisałem.

Podkreślę, że pompa bez problemu osiąga zadane temperatury w błyskawicznym tempie. Widzę, że powodem ponownego załączenia jest spadek temperatury na pętlach (bardzo szybki). Nie wiem czemu się tak dzieje? Pierwszy sezon i wygrzanie? (domysły).

np. wszystkie pętle są zamknięte przez sterowniki pokojowe. Przepływ idzie na małe grzejniki drabinkowe w łazienkach (szt. 2). Zadana temperatura jest osiągana bez problemu. Utrzymuje się przez ok 90-120min i spada o 3-4* i to powoduje ponowne załączenie pompy, która pracuje kilka minut by dobić tą temperaturę. Jak sterownik pokojowy otworzy pętlę, to zadana temperatura potrafi błyskawicznie spaść o 5-10* i to znowu powoduje złączenie pompy i działa ona tak długo aż nie osiągnie zadanej temperatury, która... znowu błyskawicznie spada i pompa dogrzewa... Niby normalne ale jak zrobić by zadana temperatura na pętlach tak szybko nie spadała i nie powodowała tak szybkiego załączenia pętli?

Osoba. która zakładała - że tak powiem - "wyparowała".

Andrzej5101
07-11-2018, 17:33
- Otwórz wszystkie pętle,
- Zmniejsz częstotliwość,
- Podnieść krzywą grzewczą,
- lub temperaturę na termostacie,
Załóż notatnik i notuj ustawienia i odpowiadające im wyniki

dusk
07-11-2018, 17:51
- Otwórz wszystkie pętle,
- Zmniejsz częstotliwość,
- Podnieść krzywą grzewczą,
- lub temperaturę na termostacie,
Załóż notatnik i notuj ustawienia i odpowiadające im wyniki

Dziękuje za konkretne wskazówki.

W pokojach mam sterowniki pokojowe, które po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu zamykają pętle.
Krzywą mam ustawioną na płasko na 36* minimalna i 36* maksymalna temp. bo podobno tak ma być przy sterownikach pokojowych.

Andrzej5101
07-11-2018, 17:59
Jaki rozstaw rurek w podłogówce?
Jaka grubość wylewki?

dusk
07-11-2018, 18:31
Jaki rozstaw rurek w podłogówce?
Jaka grubość wylewki?

Panie Andrzeju bardzo dziękuje za zaangażowanie i odpowiedzi.

Tak to wygląda: https://drive.google.com/open?id=1qQ8lQvWBG-YNj_f9gusCFxa5gyguEOoF

Co do grubości wylewki nie mam pojęcia 10-15cm? Może uda mi się sprawdzić u ekipy, która to robiła.

Andrzej5101
07-11-2018, 19:19
Proponuje ustawić krzywą grzewczą na początek;
dla +10 C = + 30 C;
dla - 10 C = + 40 C
i podnosić krzywą co 2 C

dusk
07-11-2018, 19:31
Proponuje ustawić krzywą grzewczą na początek;
dla +10 C = + 30 C;
dla - 10 C = + 40 C
i podnosić krzywą co 2 C

Ustawiłem tak jak Pan napisał.
Podnosić o 2 C co jaki czas? Np. jutro obserwować jak działa i jak nie będzie poprawy to wtedy ponosić? +2 na +10 i +2 na -10? czy tylko na jednym parametrze?


Jeszcze tylko się upewnię czy dobrze rozumiem:
Czyli pomimo tego, że mam sterowniki w każdym pokoju, które po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju odcinają całkowicie pętle ustawić krzywą tak jak Pan pisze a nie na "płasko" czyli +10 C = +36 i -10 C = 36 C?

Jak to wszystko zadziała to podsumuje by było dla innych z wdzięcznością za pomoc.

Andrzej5101
07-11-2018, 19:53
Jaka jest temperatura w pokojach???
Sterowniki w każdym pokoju - będą z nimi problemy
które po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju odcinają całkowicie pętle - ustawić je na max
Zastosuj sugerowaną krzywą

dusk
07-11-2018, 19:58
Jaka jest temperatura w pokojach???
Sterowniki w każdym pokoju - będą z nimi problemy
które po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju odcinają całkowicie pętle - ustawić je na max
Zastosuj sugerowaną krzywą

W pokojach jest od 21,00 do 22,5 + łazienka 23,5
Jak ustawię na maksa to - jak dobrze rozumiem - tak jakby ich nie było bo nie będą kontrolowały temperatury w pomieszczeniu bo obieg cały czas będzie otwarty a temperaturą będzie sterowała krzywa na pompie?

P.S. co może być powodem tego zjawiska o którym pisałem:

Podkreślę, że pompa bez problemu osiąga zadane temperatury w błyskawicznym tempie. Widzę, że powodem ponownego załączenia jest spadek temperatury na pętlach (bardzo szybki). Nie wiem czemu się tak dzieje? Pierwszy sezon i wygrzanie? (domysły).

np. wszystkie pętle są zamknięte przez sterowniki pokojowe. Przepływ idzie na małe grzejniki drabinkowe w łazienkach (szt. 2). Zadana temperatura jest osiągana bez problemu. Utrzymuje się przez ok 90-120min i spada o 3-4* i to powoduje ponowne załączenie pompy, która pracuje kilka minut by dobić tą temperaturę. Jak sterownik pokojowy otworzy pętlę, to zadana temperatura potrafi błyskawicznie spaść o 5-10* i to znowu powoduje złączenie pompy i działa ona tak długo aż nie osiągnie zadanej temperatury, która... znowu błyskawicznie spada i pompa dogrzewa... Niby normalne ale jak zrobić by zadana temperatura na pętlach tak szybko nie spadała i nie powodowała tak szybkiego załączenia pętli?

Andrzej5101
07-11-2018, 20:21
Sterowniki !!!!
W tak małym budynku, dobrze ocieplonym;
- to wielkie nieporozumienie oraz
- źle/zbyt mocna, z nadmiarem ok.100 % dobrana moc PC.
Tą moc muszą odebrać grzejniki w podłodze.

ironsmith
07-11-2018, 21:15
hej ostatnio myślałem o problemie taktowania niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu ale myślę że zmiana dT (zmniejszenie) na pompie może pomóc, pompa będzie dłużej pracować, co wy na to

dusk
07-11-2018, 22:10
Sterowniki !!!!
W tak małym budynku, dobrze ocieplonym;
- to wielkie nieporozumienie oraz
- źle/zbyt mocna, z nadmiarem ok.100 % dobrana moc PC.
Tą moc muszą odebrać grzejniki w podłodze.

Dziękuje za wszystkie wcześniejsze porady, być może pomogą.
Na dziś jest jak jest i muszę temat jakoś ogarnąć.

Szukam dalej rozwiązania.

pagu
08-11-2018, 07:35
Proponuje ustawić krzywą grzewczą na początek;
dla +10 C = + 30 C;
dla - 10 C = + 40 C
i podnosić krzywą co 2 C

nie chcę tu mieszać ale czemu taka krzywa ? u mnie przy krzywej 15/25 oraz -10/35 pompa ostro taktowała po zmianie na 15/27 oraz -20/37 jest ok dodam że wszystkie pętle otwarte na max ,
Co do sterowania pokojowego to wiadomo że różnie poszczególne pokoje pracują więc różnie termostaty się otwierają pompa szybko dogrzewa mały zład wody i się wyłącza i tak w koło bufor mało tu pomaga .
Otwórz wszystko na max i testuj ustawienia krzywej .
Parametr +10 wydaje się za niski przecież dom zapewne zaczyna potrzebować grzania już w okolicach +15 , natomiast parametr -10 za wysoko tutaj trzeba zacząć od -15 chociaż .

zibizz1
08-11-2018, 07:57
Ostatnio właśnie koresponduje z takim co ma sterowanie krzywą plus sterowniki. Pompa taktuje mocno bo wydaje sie jej że powinna się właczyć i uruchamia się sprężarka, wszystkie pętle są pozamykane przez sterowniki bo w pokojach za ciepło i po 1-2 minutach sprężarka jest wyłączana bo temperatura jest za wysoka z powodu braku przepływu na podłogówce.

dusk
08-11-2018, 07:58
EDIT:
Dodam, że niezależnie czy sterowniki są czy ich nie ma to zachowanie pompy jest dokładnie takie samo choć... założenie sterowników spowodowało, że przerwy w pracy pompy są dłuższe jak zamknięte są pętle. Wtedy nie ma problemu. Pompa nagrzeje do 36 C i trzyma godzinami i mam wrażenie, że sterowniki pomogły bo przerwy w startach pompy są dłuższe. NAJWAŻNIEJSZE PONIŻEJ


Potrzebuję podsumować. Może dla kogoś jeszcze będzie to użyteczne i wartościowe i znajdzie też rozwiązanie swojego problemu.
Aby domknąć temat ważna jest da mnie odpowiedź na ostatni dylemat.

Jak zadana temperatura na wyjściu jest w okolicach 24-26 C a na zewnątrz jest dość ciepło 14-16 C to pompa działa tak, że uruchamia się kila razy na dobę + na grzanie CWU. Rozumiem, że wtedy jest małe zapotrzebowanie na ciepło więc nie są potrzebne częste starty i dogrzewanie. Dobrze rozumiem?

Jeżeli temperatura na zewnątrz spada i pompa po krzywej potrzebuje większej temperatury to zaczyna się pojawiać 1-2 uruchomienia na godzinę. Zauważyłem, że dzieje się to jak pompa potrzebuje więcej niż +30 na wyjściu. Widzę też, że jak na wyjściu temperatura jest większa to szybko spada mi temperatura w pętlach. Wygląda to tak:
- Pompa bez problemu nagrzeje wszystko do +36C na jednym cyklu pracy. Czyli pracuje tak długo aż nie osiągnie zadanej temperatury i nie ma przerw. Czasami potrzebuje na to 10min a czasami 40 w zależności od temp. zewnętrznej i wewnętrznej (przy minusowych temperaturach nie miałem jeszcze możliwości sprawdzić)
- Temperatura szybko spada do +33-34 C i pompa się załącza i dogrzewa. Taki spadek temperatury czasami jest widoczny w 3 min a czasami trwa to 120 min w zależności ile pętli jest otwartych im więcej jest otwartych tym szybszy spadek. Różnica na zasilaniu i na powrocie u mnie to 10 C. Jak odłączam sterowniki i wszystkie pętle są otwarte to spadek temperatury jest zbliżony do 3-6 min i ponowne załączenie pompy, która pracuje aż nie osiągnie zadanej temperatury (bez przerw) i się wyłączy i znowu szybki spadek temperatury.

Zastanawiam się co jest tego przyczyną. Pojawiły się głosy, że za mocna pompa tylko nie rozumiem czy mocna pompa ma związek z szybkim spadkiem temperatury i sygnałem załączenia pompy. Gdyby pompa była słabsza to temperatura by tak szybo nie spadała i pompa by się tak często nie załączała? Wydaje mi się, że spadek byłby taki sam tylko pompa dłużej by nagrzewała do zadanej temperatury nie 10 a 20 min. Trochę jak z gofrownicą która ma 500W i robi gorfa w 15 min i gofrownicą która ma 1500W i robi gofra w 5min.

W takim razie:

Czy zmniejszenie liczby uruchomień polega na wydłużeniu pracy pompy tak by pracowała np 3h i miała 1h przerwy i wtedy mam 6 uruchomień na dobę i 18h pracy pompy?


Czy jak mam 12-13 ale krótszych uruchomień na dobę i łączny czas pracy pompy w ciągu doby 10h to gorzej niż w w/w przypadku? Jak tak to dlaczego?


Najważniejsze: ile załączeń pompy na godziną/dobę jest wartością poprawną/prawidłową/zalecaną? Szukam zakończenia zdania: nieprawidłowa praca pompy powietrze-woda inverter jest wtedy gdy liczba załączeń na godzinę/dobę jest większa niż...


Ostatni element to odpowiedź na pogrubiony tekst


Jest ktoś, kto potrafi prezyzyjnie odpowiedzieć na tak zadane pytania?
Bardzo szanuje wszystkie odpowiedzi. To co jest dla mnie trudne to interpretacja niektórych i wyciągnięcie z nich wniosków.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

pagu
08-11-2018, 08:26
Jeśli to inwerter to tak powinien modulować żeby dostosować się do warunków oraz ustawień to ma związek ze sobą dlatego idealnie by było gdyby w momencie gdy jest ciepło pompa zjechała na minimum mocy i pracowała wolno czyli na małym obciążeniu , a jeśli jest zimno to zwiększa moc i podnosi parametry .
Jeśli Twoja pompa jest za duża ponad 2razy to też pewnie nie może zjechać tak niski z mocą . ,dlatego masz bufor .
Z obserwacji mojej pompy wynika że oczywiście ma to związek z temp zewn. pompa gdy temp w domu dochodzi do zadanej np ust. 22,5 na termostacie i brakuje jej jeszcze ok 1* to zwalnia i pobór mocy spada na ok 250/290W / Więc taka sytuacja wydłuża jej pracę gdyby cały czas pracowała na maxie to pewnie znacznie szybciej osiągnełaby zadaną temp , ale i szybciej by dom ją odebrał i pompa znowu by się włączyła / natomiast jak się rozpędza czyli rusza po przerwie wynikającej z histeryzy to ma pobór 500/800W oczywiście moduluje też przepływem .
Dodatkowo jak pisałeś wcześniej pewnie wygrzewasz jeszcze dom i masz duży odbiór ciepła więc duże wahania temp.

dusk
08-11-2018, 08:49
Jeśli to inwerter to tak powinien modulować żeby dostosować się do warunków oraz ustawień to ma związek ze sobą dlatego idealnie by było gdyby w momencie gdy jest ciepło pompa zjechała na minimum mocy i pracowała wolno czyli na małym obciążeniu , a jeśli jest zimno to zwiększa moc i podnosi parametry .
Jeśli Twoja pompa jest za duża ponad 2razy to też pewnie nie może zjechać tak niski z mocą . ,dlatego masz bufor .
Z obserwacji mojej pompy wynika że oczywiście ma to związek z temp zewn. pompa gdy temp w domu dochodzi do zadanej np ust. 22,5 na termostacie i brakuje jej jeszcze ok 1* to zwalnia i pobór mocy spada na ok 250/290W / Więc taka sytuacja wydłuża jej pracę gdyby cały czas pracowała na maxie to pewnie znacznie szybciej osiągnełaby zadaną temp , ale i szybciej by dom ją odebrał i pompa znowu by się włączyła / natomiast jak się rozpędza czyli rusza po przerwie wynikającej z histeryzy to ma pobór 500/800W oczywiście moduluje też przepływem .
Dodatkowo jak pisałeś wcześniej pewnie wygrzewasz jeszcze dom i masz duży odbiór ciepła więc duże wahania temp.

Dokładnie tak samo u mnie to działa. Czasami pracuje bardzo, bardzo delikatnie i wolno a czasami tak na maksa np. jak grzeje CWU.
To prawda wygrzewam dom bo ogrzewanie to pierwszy sezon i to od połowy września.

magdaseb
08-11-2018, 08:54
Dokładnie tak samo u mnie to działa. Czasami pracuje bardzo, bardzo delikatnie i wolno a czasami tak na maksa np. jak grzeje CWU.
To prawda wygrzewam dom bo ogrzewanie to pierwszy sezon i to od połowy września.

Jeżeli grzejesz od połowy września i jest to pierwszy sezon, to masz odpowiedź, dlaczego tak szybko wychładza się układ. A kiedy były robione wylewki i jakiej są grubości?

dusk
08-11-2018, 08:57
Jeżeli grzejesz od połowy września i jest to pierwszy sezon, to masz odpowiedź, dlaczego tak szybko wychładza się układ. A kiedy były robione wylewki i jakiej są grubości?

Wylewki były robione w tym roku na wiosnę. Grubość chyba 10 lub 15 cm (ta część wylana na rurki ogrzewania podłogowego) dokładnie nie wiem.

magdaseb
08-11-2018, 09:35
Od wiosny powinny przeschnąć. Zastanawiam się cały czas, dlaczego występuje tak szybkie wychłodzenie u ciebie...

pagu
08-11-2018, 09:43
A masz reku ? może wietrzysz za mocno , były już tu takie przypadki .

Andrzej5101
08-11-2018, 09:53
nie chcę tu mieszać ale czemu taka krzywa ?
- u mnie przy krzywej 15/25 oraz -10/35 pompa ostro taktowała,
- po zmianie na 15/27 oraz - 20/37 jest ok, dodam że wszystkie pętle otwarte na max ,

Otwórz wszystko na max i testuj ustawienia krzywej .
Parametr +10 wydaje się za niski przecież dom zapewne zaczyna potrzebować grzania już w okolicach +15 ,
natomiast parametr -10 za wysoko tutaj trzeba zacząć od -15 chociaż .
421409
Czyli kolega pagu ;
-podniósł Tzasilania dla Tzew > 0 ,
- obniżył Tz dla Tzew < 0,
- zmniejszył tym samym kąt nachylenia krzywej,

Krzywa grzewcza dla kolegi dusk jest;
- propozycją wstępną, do korekty,
Kolega dusk wyciąga fałszywe wnioski;
- zrób pierwszy krok tak jak zaproponowałem ;
- obserwuj, zapisuj, notuj temp. zewnętrzną,
- istota pracy PC polega na wydłużeniu czasu pracy pompy,
- skracanie ilości włączeń,
- sprężarka PC/PW pracuje stabilnie, jeżeli ilość startów wynosi < 2 na godzinę ;https://blog.karbon.com.pl/ogrzewani...-pompy-ciepla/ ,
- im wyższa Tzas ( przy temp.zewnętrznych > 5 C ) tym mniej wyłączeń,
- PC nie musi pracować ciągle, jeżeli taktuje, zrób okienko,
- " Temperatura szybko spada do +33 -34 C i pompa się załącza i dogrzewa " napisałeś;
- należy w tym wypadku podnieść temperaturę zasilania ( krzywą ),
- o ile?? to należy zaobserwować, empirycznie

dusk
08-11-2018, 11:03
421409
Czyli kolega pagu ;
-podniósł Tzasilania dla Tzew > 0 ,
- obniżył Tz dla Tzew < 0,
- zmniejszył tym samym kąt nachylenia krzywej,

Krzywa grzewcza dla kolegi dusk jest;
- propozycją wstępną, do korekty,
Kolega dusk wyciąga fałszywe wnioski;
- zrób pierwszy krok tak jak zaproponowałem ;
- obserwuj, zapisuj, notuj temp. zewnętrzną,
- istota pracy PC polega na wydłużeniu czasu pracy pompy,
- skracanie ilości włączeń,
- sprężarka PC/PW pracuje stabilnie, jeżeli ilość startów wynosi < 2 na godzinę ;https://blog.karbon.com.pl/ogrzewani...-pompy-ciepla/ ,
- im wyższa Tzas ( przy temp.zewnętrznych > 5 C ) tym mniej wyłączeń,
- PC nie musi pracować ciągle, jeżeli taktuje, zrób okienko,
- " Temperatura szybko spada do +33 -34 C i pompa się załącza i dogrzewa " napisałeś;
- należy w tym wypadku podnieść temperaturę zasilania ( krzywą ),
- o ile?? to należy zaobserwować, empirycznie

Robię pierwszy krok i ustawiam, krzywą zgodnie z waszymi podpowiedziami.
Obserwuję i podzielę się obserwacjami za parę dni bo myślę że wtedy będą dawały jakiś obraz.

Ustawiam krzywą 15/28 -10/40


A masz reku ? może wietrzysz za mocno , były już tu takie przypadki .
Nie mam reku. Wietrzę bo wilgotność w pomieszczeniach mam w okolicach 75-80%. Wietrzenie kilka razy dzienni po 3-5 min - przewiew i zamknięcie.

Andrzej5101
08-11-2018, 12:47
hej ostatnio myślałem o problemie taktowania,
niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu ,ale myślę, że ;
zmiana dT (zmniejszenie) na pompie może pomóc,
pompa będzie dłużej pracować, co wy na to

Przepływy optymalne dla Panasonica ;
- przy Tzasil = 35 C i delta T= 5 C

12 kW/delta 5 st. - przepływ optymalny = 2,150 m3/h ; minimalny 19 L /min
09 kW/delta 5 st. - przepływ optymalny = 1,612 m3/h ; minimalny 10 L /min
07 kW/delta 5 st. - przepływ optymalny = 1,254 m3/h ; minimalny 10 L /min
05 kW/delta 5 st. - przepływ optymalny = 0.900 m3/h ; minimalny 5 L /min

Dla takich przepływów powinna być zaprojektowana instalacja grzewcza budynku .

pagu
08-11-2018, 16:07
Przy ustawieniu krzywej bardzo pomógł mi wpis z bloga.
https://blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla/

ironsmith
08-11-2018, 19:12
andrzej5101 ale ja pisałem o zmniejszeniu dt pompa będzie tak długo chodzić dopóki powrót nie osiągnie wartości ustawionej dt np standardowo TZ35*C TP30*C jak zmniejszę dt do np2 to pompa wyłączy się dopiero przy TP33*C więc pompa będzie pracować dłużej i może ograniczyć częste taktowanie

dusk
09-11-2018, 09:31
Pierwsze obserwacje:

Sytuacja 1:
Wszystkie sterowniki pokojowe ustawiona na max = wszystkie pętle otwarte. Krzywa 15/28 -10/40.
Pompa pracuje w cyklach:

10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury.
3 min przerwy = spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy
10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury = osiągnięcie zadanej temp.
3 min przerwy - spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy
i tak w kółko.

Sytuacja 2:
Sterowniki ustawione na oczekiwaną temperaturę w pokojach. Temperatura osiągnięta wszystkie pętle zamknięte przez siłowniki.
Spadek temperatury o 4 C w 2,5 - 3h = załączenie pompy na 10 min i znowu przerwa ok 3h
Sytuacja 3:
Sterowniki ustawione na oczekiwaną temperaturę w pokojach i otwiera się jedna dowolna strefa.
Pompa zachowuje się tak jak w Sytuacji 1.

Co robić dalej?

Andrzej5101
09-11-2018, 10:01
Sytuacja 1:
Wszystkie sterowniki pokojowe ustawiona na max = wszystkie pętle otwarte. Krzywa 15/28 -10/40.
Pompa pracuje w cyklach:
[LIST]
10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury.

3 min przerwy = spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy,

10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury = osiągnięcie zadanej temp

3 min przerwy - spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy

i tak w kółko.

- Zredukowałeś częstotliwość PC??
- Jaka była temperatura zewnętrzna, średnia w nocy?
- Który pokój najbardziej wpływa na spadek temperatury wody w obiegu??
....Czy są tam duże mostki cieplne??;
- długie balkony od północy?
- piwnica w ziemi z nie ocieplonymi ścianami, sufitem?
- podwyższony, dużych rozmiarów ganek?

dusk
09-11-2018, 10:10
WOW! ale szczegółowe pytania. Już spieszę z odpowiedziami.


Zredukowałeś częstotliwość PC??
Zredukowałem do 50%


Jaka była temperatura zewnętrzna, średnia w nocy?
Wieczorem jak szedłem spać 6C jak wstałem rano o 6:00 4 C
Z danych pogodowych 5 C


Który pokój najbardziej wpływa na spadek temperatury wody w obiegu??
Mam wrażenie, że wszystkie tak samo. Nie ma znaczenia która sekcja się otwiera. Która by to nie była tak wpływa na zachowanie pompy jak w opisanej sytuacji 1


...Czy są tam duże mostki cieplne??;
Z tego co wiem nie ma. Dom jest dość dobrze i jednorodnie ocieplony. Nie mam miejsc, które mógłbym zidentyfikować jako duże mostki cieplne.


- długie balkony od północy?
Tak jest jeden balkon od północnego wschodu. 3 metry na 1,5m


- piwnica w ziemi z nie ocieplonymi ścianami, sufitem?
brak


- podwyższony, dużych rozmiarów ganek?
brak


Dodam jeszcze, że różnica między temperaturą zasilania a powrotu to zawsze 10 C

Andrzej5101
09-11-2018, 11:04
Prawdopodobnie budynek nie miał zrealizowanego zabiegu ;
" Wygrzewania wylewki "
Wg.mnie, sugeruje;
- zwiększenie temperatury krzywej do 30 C /15 C,
- i obserwacja zachowania układu.

dusk
09-11-2018, 11:29
Prawdopodobnie budynek nie miał zrealizowanego zabiegu ;
" Wygrzewania wylewki "
Wg.mnie, sugeruje;
- zwiększenie temperatury krzywej do 30 C /15 C,
- i obserwacja zachowania układu.


To prawda. Wylewka nie była wygrzewana. Grzeje dopiero od połowy września.
Bardzo długo trwało zanim się "doprosiłem" o uruchomienie CO...

Dodam, że wilgotność mam bardzo dużą (75 - 85%) i nie mogę się tego pozbyć.


i obserwacja zachowania układu.
Ile czasu powinienem dać sobie na nowych ustawieniach? To są dni/tygodnie/miesiące?
Chodzi o to po jakim czasie szukać nowych/innych ustawień?

Andrzej5101
09-11-2018, 11:41
Trzeba się zastanowić jak zrealizować wygrzewanie wylewki.
Na bieżąco zdawaj relacje, notuj.
Napisałeś ; " Różnica na zasilaniu i na powrocie u mnie to 10 C, "
Jaka jest nominalna dT dla tej PC??
Należy znaleźć kumatego serwisanta dla tej pompy.
Kolega mieszka z rodziną już w tym budynku??

Kaizen
09-11-2018, 11:47
To prawda. Wylewka nie była wygrzewana.
[...]
Dodam, że wilgotność mam bardzo dużą (75 - 85%) i nie mogę się tego pozbyć.

To pewnie masz tutaj winnego. Może nie jedynego, ale teraz sporo energii idzie, na dostarczenie ciepła parowania i odparowanie wilgoci z wylewki. Jak nie masz jeszcze okładzin, to wygrzej wylewkę wietrząc porządnie.
Jak masz okładziny - to jest większy problem. Lepiej nie wygrzewać zgodnie z zasadami, bo popęka i/lub odklei się. Grzej nieco bardziej, niż normalnie - i też wietrz na maksa.

zibizz1
09-11-2018, 12:54
Sytuacja 1:
Wszystkie sterowniki pokojowe ustawiona na max = wszystkie pętle otwarte. Krzywa 15/28 -10/40.
Pompa pracuje w cyklach:

10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury.
3 min przerwy = spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy
10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury = osiągnięcie zadanej temp.
3 min przerwy - spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy
i tak w kółko.

Sytuacja 2:
Sterowniki ustawione na oczekiwaną temperaturę w pokojach. Temperatura osiągnięta wszystkie pętle zamknięte przez siłowniki.
Spadek temperatury o 4 C w 2,5 - 3h = załączenie pompy na 10 min i znowu przerwa ok 3h
Sytuacja 3:
Sterowniki ustawione na oczekiwaną temperaturę w pokojach i otwiera się jedna dowolna strefa.
Pompa zachowuje się tak jak w Sytuacji 1.

Co robić dalej?

Ja bym wybrał sytuacje 1 tylko masz za małą histereze, w mojej pompie są "stopniominuty" które kontrolują czas pracy/pauzy pompy, chodzi o to żeby pompa troche dłużej pogrzała. W 10 minut nie nagrzeje wystarczająco mocno betonu i po chwili on szybko schładza wode i pompa się załacza ponownie. Szczególnie że beton wilgotny

Co do suszenia wylewki to u mnie trwało 6 miesiący(4 miesiące z ogrzewaniem), dopiero wtedy parkieciarze zgodzili sie przykleić deske.

dusk
09-11-2018, 17:16
Trzeba się zastanowić jak zrealizować wygrzewanie wylewki.
Na bieżąco zdawaj relacje, notuj.
Napisałeś ; " Różnica na zasilaniu i na powrocie u mnie to 10 C, "
Jaka jest nominalna dT dla tej PC??
Należy znaleźć kumatego serwisanta dla tej pompy.
Kolega mieszka z rodziną już w tym budynku??


Ustawione po nowemu i sprawdzam co będzie dalej.



Napisałeś ; " Różnica na zasilaniu i na powrocie u mnie to 10 C, "
Jaka jest nominalna dT dla tej PC??

Nie wiem gdzie to sprawdzić :-(


Kolega mieszka z rodziną już w tym budynku??

Tak już mieszkamy.

Znalazłem coś takiego do pompy

421497

Czy to oznacza, że pompa ma moc przy +7 od 4,52 kW do 11,3 kW i iverter sobie moduluje ile mocy potrzebuje? (już pytam z czystej ciekawości choć nie chce zamglić wątku.)

Andrzej5101
09-11-2018, 18:07
Pompa ma parametry zbliżone do Panasonica 9 kW/1f ;
- dla -15 C/35 C - moc = 6,00 kW,
- dla -15 C/45 C - moc = 4,58 kW,
- dla + 0 C/35 C/45 C - moc = 7,80 kW
- dla + 7 C/35 C/45 C - moc = 11,50 kW,
Czyli dla temperatur plusowych ma b.dużą moc a dla ujemnych
moc znacznie spada;
- dla - 20 C/ 35 C/45 C - moc ok = 4,00 kW,
Jak wygląda kwestia dostępności do serwisu PC???
Gdzie znajduje się ta rezydencja???
Proponuje aby w tych pokojach w których można;
- podnieść na sterowniku temperaturę o 5 C wyżej.

dusk
10-11-2018, 10:04
Pompa ma parametry zbliżone do Panasonica 9 kW/1f ;
- dla -15 C/35 C - moc = 6,00 kW,
- dla -15 C/45 C - moc = 4,58 kW,
- dla + 7 C/35 C/ 45 C - moc = 11,50 kW,
Czyli dla temperatur plusowych ma b.dużą moc a dla ujemnych
moc znacznie spada;
- dla - 20 C/ 35 C/45 C - moc ok = 4,00 kW,
Jak wygląda kwestia dostępności do serwisu PC???
Gdzie znajduje się ta rezydencja???
Proponuje aby w tych pokojach w których można;
- podnieść na sterowniku temperaturę o 5 C wyżej.


Z serwisem jest słabo. Jeszcze nie ma oficjalnego w PL.
Będę szukał kogoś do corocznych przeglądów.



Proponuje aby w tych pokojach w których można;
- podnieść na sterowniku temperaturę o 5 C wyżej

Spróbuję. Do czego ma to doprowadzić? Pytam o cel by lepiej zrozumieć.

Andrzej5101
10-11-2018, 10:48
Andrzej5101
Proponuje aby w tych pokojach w których można;
- podnieść na sterowniku temperaturę o 5 C wyżej,
dusk ;
Spróbuję. Do czego ma to doprowadzić?
Pytam o cel by lepiej zrozumieć.
1/ Twoja PC przy temperaturach plusowych ;
- ma b.dużą moc,
- szybko nagrzewa wodę w układzie grzewczym,
- często się wyłącza,
- a tym samym krótki czas pracuje
2/ Dlatego, aby wydłużyć czas pracy sprężarki ;
- obniżyłeś częstotliwość sprężarki,
- podniosłeś temperaturę zasilania,
- zwiększasz temperaturę w pokojach a tym samym
.....moc odbioru układu grzewczego
3/ Przy temperaturach zewnętrznych ujemnych, praca pompy będzie
... znacznie korzystniejsza, bo moc pompy będzie dużo mniejsza.

kaszpir007
10-11-2018, 13:48
U mnie mimo że pompa niezbyt duża - 9KW i dodatkowo ma wyłączone grzałki to i tak nie ma szansy przy obecnej temperaturze na pracę bez taktowania.

U siebie wyłączyłem termostat , kombinowałem z krzywą , kombinowałem z deltą i nic.
Zbyt szybko się nagrzewa a podłoga długo trzyma temepraturę.

Było tak że pompa działała 8minut , 5 minut przerwy (łącznie z pracą samej obiegówki) i znów pompa 8 minut , więc bez sensu.

Włączyłem ponownie termostat , histereza 0,5 stopnia i taktowanie bardzo sporadyczne.

Myślę że przy dobrze ocieplonym domu z małym zapotrzebowaniem na enegię bardzo ciężko jest przy grzaniu stałym (bez termostatu) zmusić do pracy ciagłej , bo naprawdę pompa musiała by zejść naprawdę baaaaaardzo nisko z mocą...

dusk
10-11-2018, 15:21
U mnie mimo że pompa niezbyt duża - 9KW i dodatkowo ma wyłączone grzałki to i tak nie ma szansy przy obecnej temperaturze na pracę bez taktowania.

U siebie wyłączyłem termostat , kombinowałem z krzywą , kombinowałem z deltą i nic.
Zbyt szybko się nagrzewa a podłoga długo trzyma temepraturę.

Było tak że pompa działała 8minut , 5 minut przerwy (łącznie z pracą samej obiegówki) i znów pompa 8 minut , więc bez sensu.

Włączyłem ponownie termostat , histereza 0,5 stopnia i taktowanie bardzo sporadyczne.

Myślę że przy dobrze ocieplonym domu z małym zapotrzebowaniem na enegię bardzo ciężko jest przy grzaniu stałym (bez termostatu) zmusić do pracy ciagłej , bo naprawdę pompa musiała by zejść naprawdę baaaaaardzo nisko z mocą...

Też mam termostat i histereza 0,5 i jak termostat da sygnał do grzania to pompa się uruchamia i chodzi w cyklach 10 min pracy 3 min przerwy. Gdzie po tych 10 min osiąga zadaną temperaturę wody i się wyłącza. Po czym w 3 min temperatura wody spada o 4 i znów start. Jak termostat nie daje sygnału do grzania i wszystkie pętle są zamknięte to nie ma taktowania. Wkurza mnie ten szybki spadek temp. ale o tym już wcześniej pisałem.

dusk
10-11-2018, 15:24
- zwiększasz temperaturę w pokojach a tym samym
.....moc odbioru układu grzewczego

Zwiększyłem temperaturę w 3 pomieszczeniach. Termostat otwiera pętle i jak są otwarte pompa taktuje 10 min pracy i 3 min przerwy i zjawisko ze spadającą szybko temperaturą jest.

milsa666
10-11-2018, 15:38
Też mam termostat i histereza 0,5 i jak termostat da sygnał do grzania to pompa się uruchamia i chodzi w cyklach 10 min pracy 3 min przerwy. Gdzie po tych 10 min osiąga zadaną temperaturę wody i się wyłącza. Po czym w 3 min temperatura wody spada o 4 i znów start. Jak termostat nie daje sygnału do grzania i wszystkie pętle są zamknięte to nie ma taktowania. Wkurza mnie ten szybki spadek temp. ale o tym już wcześniej pisałem.

Ale ty sterujesz na temperaturę wody CO czy pomieszczenia. Jak temperaturę wody CO to pompa powinna dochodzić do temperatury zadanej i modulować mocą w dół bo powrót będzie robić się cieplejszy. Do momentu gdy nie może już zmodulowac. Po wyłączeniu " grzania" gdy działa jeszcze pompa obiegowa to rzeczywiście temperatura wody zasilającej osiąga temperaturę powrotu (z 30C na 25C). Czy wtedy sterownik pompy widzi spadek i włącza pompę za chwilę. Ten czas pomiędzy wyłączeniem a włączeniem wynika może z algorytmu pompy, który nie pozwala od razu włączyć sprężarki.

Andrzej5101
10-11-2018, 15:50
Zwiększyłem temperaturę w 3 pomieszczeniach.
Termostat otwiera pętle i jak są otwarte pompa taktuje 10 min pracy i 3 min przerwy
i zjawisko ze spadającą szybko temperaturą jest.


Grzej nieco bardziej, niż normalnie - i też wietrz na maksa.

Jeżeli nie widzisz poprawy to ;
- należy zwiększać temperaturę,
- trzeba wietrzyć, jak tylko można w tych pokojach,
- im masz grubsze wylewki, ten stan będzie trwał dłużej,
- warto " zmarnować " troszkę ciepła, żeby podnieść ogólną sprawność
..instalacji i wydłużyć czas pracy sprężarki ,

dusk
10-11-2018, 17:19
Jeżeli nie widzisz poprawy to ;
- należy zwiększać temperaturę,
- trzeba wietrzyć, jak tylko można w tych pokojach,
- im masz grubsze wylewki, ten stan będzie trwał dłużej,
- warto " zmarnować " troszkę ciepła, żeby podnieść ogólną sprawność
..instalacji i wydłużyć czas pracy sprężarki ,


Zostawiam zwiększoną temperaturę w 3 pomieszczeniach. Rozszczelniłem okna by była delikatna cyrkulacja powietrza.
Rozumiem, że w tym czasie nie powinienem zwracać uwagi na taktowanie pompy?


Ale ty sterujesz na temperaturę wody CO czy pomieszczenia.
Pomieszczenia. Mam termostaty w większości pomieszczeń.

Andrzej5101
10-11-2018, 17:35
Zostawiam zwiększoną temperaturę w 3 pomieszczeniach.
Rozszczelniłem okna by była delikatna cyrkulacja powietrza.
Rozumiem, że w tym czasie nie powinienem zwracać uwagi na taktowanie pompy?
Zwiększyłeś temperaturę na sterownikach w pomieszczeniach - OK,
Należy zwiększać temperaturę krzywej grzewczej, powiedzmy co 2 C,
Należy notować zachowanie PC

kaszpir007
10-11-2018, 19:20
Ale czy tutaj nie wymagacie niemożliwego ?

Przy obecnych temperaturach , przy dobrze ocieplonych domach zapotrzebowanie na ciepło jest symboliczne.

Pompa 7KW , 9 KW czy 12KW na pewno nie zejdzie tak z nisko mocą aby nie modulować.

U mnie temperatura wody zbyt szybko nie spada i pompa raczej nie zejdzie tak nisko z mocą aby np. dogrzać bardzo delikatnie podłogę.

Myślę że przy obecnej temperaturze jedynie grzanie to grzanie czasowe albo za pomocą termostatu głównego i histerezy.

Myślę że grzanie ciągłe to trzeba sobie zostawić na zimę ...

U mnie na razie steruje termostat i tyle a ciągła pracę zostawiam sobie na zimę ..

Kaizen
10-11-2018, 19:52
Ale czy tutaj nie wymagacie niemożliwego ?

Przy obecnych temperaturach , przy dobrze ocieplonych domach zapotrzebowanie na ciepło jest symboliczne.

To jak wyjaśnisz to:



Wszystkie sterowniki pokojowe ustawiona na max = wszystkie pętle otwarte. Krzywa 15/28 -10/40.
Pompa pracuje w cyklach:

10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury.
3 min przerwy = spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy


Gdyby działała automatyka przymykająca obwody - można by ją obwinić (np. PC nagrzała tylko łazienkę, bo to było jedyne niedogrzane pomieszczenie i się wyłączyła - a potem otworzyła się pętla np. w sypialni i szybko spadła przez to temperatura powrotu). Ale przy wszystkich pętlach otwartych jedyne wyjaśnienie, jakie mi przychodzi do głowy, to jednak spore obciążenie cieplne a duża wilgotność wiedzie do obwiniania mokrej wylewki i parowania wody technologicznej.

Czy masz inne wyjaśnienie pozwalające schłodzić temperaturę o 4* w 3 minuty przy "symbolicznym" zapotrzebowaniu na ciepło?

kaszpir007
10-11-2018, 22:41
To jak wyjaśnisz to:

Może inaczej ...

Pytający ma 15cm wylewki i nie ma żadnej wentylacji , bo ciężko nazwać "wietrzenie" wentylacją ..
Ma wilgotność około 80% więc najpierw musi usunąć tą wilgoć i wtedy można mówić o "grzaniu".

Na razie to od przygotowuje się do uprawy chyba pieczarek , bo grzanie bez usuwania wilgoci to super rozwój grzybów a gazobeton w tym pomoże ;)

Najpierw to albo pootwiera okna dopóki jest dość ciepło i grzeje aby usunąć wilgoć , albo wypożyczy osuszacze ...

Rozkręcić na max pętle , wyłączyć termostaty , porozszczelniać na max wszystkie okna albo nawet kilka uchylić i grzać ...

Pytajnick
11-11-2018, 09:50
U mnie mimo że pompa niezbyt duża - 9KW i dodatkowo ma wyłączone grzałki to i tak nie ma szansy przy obecnej temperaturze na pracę bez taktowania.


Sorry, że jako ktoś nie mający PC i laik dopiero zbierający opinie wtrącę.
Z tego co czytam i widzę za naszą zach, granicą i co mówią mi znajomi tam mieszkający, to Ty Kaszpir masz nie niezbyt dużą a dużo za dużą PC.
Nie napiszę tego technicznym językiem pompiarzy ale wypytywany przez znajomego niemiecki instalator powiedział, że dobierając PC do zapotrzebowania na ciepło to liczą na ogół 70% plus 10% grzałki które mogą pracować w szczytowych minusowych temperaturach. Tymczasem Polsce pompy się dobiera na 100% lub przewymiarowuje ....bo tańsza taryfa.
I to możę być sedno problemu, że modulacja PC w cieplejsze okresy jest niewystarczająca i taktuje.

Kaizen
11-11-2018, 11:19
wypytywany przez znajomego niemiecki instalator powiedział, że dobierając PC do zapotrzebowania na ciepło to liczą na ogół 70% plus 10% grzałki które mogą pracować w szczytowych minusowych temperaturach. Tymczasem Polsce pompy się dobiera na 100% lub przewymiarowuje ....bo tańsza taryfa.

IMO prawda leży po środku. Jeżeli ktoś chce grzać 24/7 (bo ma np. PV) - to zgadzam się z niemieckim instalatorem.
Grzanie w taniej strefie przy małym zapotrzebowaniu na ciepło i bezwładności podłogówki będzie niezauważalne w temperaturze pomieszczeń. Jak ktoś chce tak grzać, to zmodyfikowałbym podejście tego Niemca - że owszem, wystarczy jak PC dostarczy 70% potrzebnego ciepła, ale pracując tylko w tanim prądzie.

Przykład dla domu o zapotrzebowaniu na CO i CWU 6MWh/r i 85kWh/24h przy -20* za oknem

1. Grzenie 24/7 wystarczy PC co sprężarką wyprodukuje przy -20* 2,5kW. Do tego grzałki co najmniej drugie tyle.
2. Grzenie 10/24 potrzebna PC ze sprężarką 6kW@-20* i z drugie tyle grzałek. Oczywiście tu jest pole manewru - można się zdecydować na słabszą pompę i częściej odpalać grzałki i/lub wyjeżdżać w drogą strefę.

TwojPan
11-11-2018, 20:30
Jaka jest temperatura w pokojach???
Sterowniki w każdym pokoju - będą z nimi problemy
które po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju odcinają całkowicie pętle - ustawić je na max
Zastosuj sugerowaną krzywą
To raczej nie tak i jak czytam, nie masz PC.
Mam układ z termostatami w pomieszczeniach. W ubiegłym roku grzałem non stop i nigdy nie było problemu z taktowaniem przy wyższych temp zewnętrznych.
Układ z termostatami działa wyśmienicie. W każdym pomieszczeniu mam temp. jakiej potrzebuję. Po osiągnięciu zadanych temp. w pomieszczeniach, kiedy wszystkie termostaty zamykają siłowniki, pompa obiegowa zostaje wyłączona przez belkę np. Salusa. Po krótkim czasie, PC również. A chyba o to chodzi w takim układzie. Przy tak ciepłej i słonecznej pogodzie, termostaty są zbawieniem i oszczędnością. Szczególnie jak się ma np. mocno przeszklony dom.
Kolega ma problem, bo ma drabinki w łazience. Gdyby ich nie miał, a korzystał jedynie z pętli w podłodze łazienki i termostatu, efekt byłby zgoła odmienny. To są właśnie skutki nieszczęsnych drabinek w łazience. Do suszenia ręczników kupuje się grzejnik elektryczny z funkcją suszenia i po sprawie. Suszy kiedy i jak chce. Ale ma nad tym panowanie. Teraz pompa taktuje, bo ma odpalone drabinki non stop. Nagrzewają się i pewnie szybko stygną. Więc Pc je często dogrzewa. Ilość start-stopów może być spora. Przy nawet cienkiej wylewce i dużym rozbiorze ciepła, nigdy pompa nie włączała by się tak często. Aż tak często....
Jak chce grzać non stop, mając termostaty, powinien pootwierać wszystkie pętle na full i zostawić resztę termostatom i automatyce. Krzywa powinna być ustawiona odpowiedni, tak aby osiągał temp. zadaną na termostacie w salonie, albo w pomieszczeniu gdzie ma być najcieplej :)

TwojPan
11-11-2018, 20:34
Nie napiszę tego technicznym językiem pompiarzy ale wypytywany przez znajomego niemiecki instalator powiedział, że dobierając PC do zapotrzebowania na ciepło to liczą na ogół 70% plus 10% grzałki które mogą pracować w szczytowych minusowych temperaturach. Tymczasem Polsce pompy się dobiera na 100% lub przewymiarowuje ....bo tańsza taryfa.
I to możę być sedno problemu, że modulacja PC w cieplejsze okresy jest niewystarczająca i taktuje.
Mądrzy ludzie, ci z zachodu. Ale dla nich PC to normalność od dawna.
Nawet przy takim doborze o jakim napisałeś, spokojnie można się grzać w 2T. Odpowiednia konstrukcja posadzki, pompa dobrana na styk i nie ma problemu. Lepiej czasowo, w największe mrozy wydłużyć nieco okresy grzania ponad 2T, niż przewymiarować PC.

TwojPan
11-11-2018, 20:42
Tak już mieszkamy.

Ustaw krzywą najniżej jak się da, tak aby osiągnąć temperaturę jaką chcesz w najcieplejszym pomieszczeniu, ustaw termostaty w pozostałych pomieszczeniach wg. preferencji, ustaw wszystkie rotametry na max przepływ, sprawdź czy pompa obiegowa daje radę i tak zostaw. Teraz nie rób żadnego wygrzewania posadzek. Ja nigdy tego nie robiłem i nic się nie stało.

dusk
12-11-2018, 08:27
Bardzo dziękuję za wszystkie rady i podpowiedzi.
Sprawdzam kolejno co da najlepsze efekty.

Poniżej dzielę się pierwszymi obserwacjami.

Jak wiecie borykam się z dużą wilgotnością w domu i wczoraj zrobiłem tak:

Ustawiłem krzywą grzania na płasko na 40 C by dać wyższą temperaturę na podłogę.
Rozszczelniłem wszystkie okna w domu (mikrowentylacja) - dosłownie wszystkie włącznie z dachowymi.
Na termostatach ustawiłem 24 c w każdym pomieszczeniu - przez mikrowentylację dobiłem do 23
Częstotliwość pompy zmniejszona na 50%


Jakie obserwacje:

Pompa chodziła kilka godzin bez przerwy - nie taktowała. Bardzo wyraźnie było słychać modulację (raz szybciej raz wolniej pracowała)
Wilgotność powietrza w pomieszczeniach spadła do 55% i tak się utrzymywała.
Wilgotność po nocy wzrosła do 75% - wtedy były zamknięte wszystkie okna a temperatura na sterownikach ustawiona na 19 C -
Po zatrzymaniu grzania i wróceniu do wcześniejszej krzywej pompa załączała się raz na 3h - pewnie przez drabinki o których pisze kolega TwojPan. Wszystkie pętle były zamknięte.


Temperatura zew. w dzień 5-6C w nocy 3-4

Andrzej5101
12-11-2018, 08:55
Uważam, że jak ustawisz krzywą grzewczą ;
- z niewielkim wzrostem, to efekt będzie jeszcze korzystniejszy.

dusk
12-11-2018, 09:24
Uważam, że jak ustawisz krzywą grzewczą ;
- z niewielkim wzrostem, to efekt będzie jeszcze korzystniejszy.

Tak zrobię i dam znać o efektach.

TwojPan
12-11-2018, 18:41
Uważam, że jak ustawisz krzywą grzewczą ;
- z niewielkim wzrostem, to efekt będzie jeszcze korzystniejszy.

Why?

TwojPan
12-11-2018, 18:56
Zrób tak jak ci napisałem. Nie wygrzewaj na siłę posadzki. Jak tam nie mieszkasz ustaw 21 st. wszędzie. Krzywa dla +20/30 deg, dla -20/40 deg. I trzymaj jak długo się da. Pętle na max , termostaty na 21deg. O ile tam nie mieszkasz. I wentylujjjjjj

Andrzej5101
13-11-2018, 07:02
Why?

We will live, we will see

TwojPan
13-11-2018, 07:34
We will live, we will see
W twoim przypadku, to co napisałeś powyżej ma się nijak do ciebie. Nie masz PC. Nie masz wiedzy empirycznej. Wiesz tyle co zacytujesz z postów innych. Choć jak ktoś ci ostatnio napisał, nie wiesz do końca co cytujesz.

Każesz mu podnieść jeszcze krzywą, skoro pompa i tak już taktuje przy obecnej temperaturze na zewnątrz, a kolega chce grzać non sto, bez taryf?:lol2:

dusk
23-03-2019, 06:41
Podsumowanie efektów ustawiania pompy.
Ustawienie jakie się najlepiej sprawdziło:

- Krzywa grzania ustawiona na płasko na 38*c
- Sterowniki w każdym pokoju ustawione wg. preferencji od 19 do 24*c w zależności od pomieszczenia.
- Pompa obiegowa ustawiona na 3 bieg (zauważyłem, że jak jest na 1 lub 2 pompa częściej się włącza)

Dodatkowo w domu były wstawione dwa przemysłowe osuszacze powietrza przez 8 dni. Wilgotność w domu się ustabilizowała i teraz mieści się w przedziale 45-57%

Pompa działa poprawnie, rachunki za prąd na bardzo przyzwoitym poziomie.
Dodatkowo zauważyłem znacznie lepszą kulturę pracy pompy - chodzi wolniej i ciszej, niekiedy tylko "przyspiesza" (wchodzi na wyższe obroty).

Jestem bardzo zadowolony.